EIDEN Schoolzwemmen onder vuur 02990-37071 Leiden wil in alle wijken een public service centrum Bewoonster Havikshorst 'bevriest' voor de buis Afscheid van asielzoekers Hulp voor vrouwen seksueel geweld Sportclubs winnen leden ZATERDAG 7 JANUAR11995 |L SIhEF HENNYVAf Ambtenaren q De fracties van D66 I Jen Groen Links ei sen het hoofd van de Lei- derdorpse CDA-wethou- Carnaval 1 -y Hoewel Gordon I geen zanger van het carnavalsgenre is, treedt hij wel op bij De Hutspotten. College wil af van klassikale lessen Iet klassikaal schoolzwemmen verdwijnt vrijwel zeker in jeiden. De afdeling onderwijs heeft, zo blijkt uit bronnen tinnen de gemeente, voorgesteld het schoolzwemmen in ijn huidige vorm af te schaffen in de kader van de bezui- tigingsdiscussie die wordt gevoerd. B en W van Leiden lesluiten dinsdag definitief over de bezuiniging. Iet is de bedoeling dat de ge- neente het leren van zwemmen vel blijft stimuleren. Er zijn jlannen voor een systeem vaarbij ouders een zogenoem- ie voucher krijgen waarmee kinderen zwemlessen buiten schooltijd kunnen volgen. Deze voucher zou voor mensen met een minimuminkomen gratis zijn. Ouders met een hoger in komen zouden wel moeten be talen voor de zwemlessen. De ouders zullen ook zelf met de kinderen naar de zwemles sen moeten. Nu gebeurt dat nog onder schooltijd en gaan de klassen gezamenlijk naar een van de twee overdekte zwemba den in Leiden. In maart vorig jaar luidde de directie Sport en Recreatie al de noodklok over het schoolzwem men. Steeds meer kinderen haalden het A-diploma niet in een jaar. De dienst voorspelde dat zestig procent van de basis schoolkinderen bij het begin van het afgelopen schooljaar niet kon zwemmen. Hoewel het college nog moet besluiten is het vrijwel zeker dat het huidige systeem van school zwemmen verdwijnt. Dat kan grote gevolgen hebben voor de instructeurs die nu lesgeven en voor de openstelling van de ba den. Met name tijdens de schooltijden worden de zwem baden niet al te goed bezocht. Als het schoolzwemmen ver dwijnt, is het niet uitgesloten dat de baden overdag dicht gaan. De politici in Leiden spraken vorig jaar al hun vrees uit over het schoolzwemmen. Toen keerden de CDA'er P. Bieg- straaten, die inmiddels uit de gemeenteraad is vertrokken, Groen Links en de Socialistiese Partij zich tegen verdere bezui nigingen. Biegstraaten sprak de vrees uit dat steeds minder kin deren zouden kunnen zwem men in de toekomst. „Wij wa ren er in Leiden trots op dat ie der kind zich ten minste drij vende kon houden als het van school af kwam, maar dat is straks niet meer zó', zei Bieg- straten toentertijd in de com missie sportzaken. Kamsteeg neemt 4uto Kohier over Richard Adamovicz was nog nooit zonder werk. En als hij eens thuis komt te zitten, zal hij niet snel hulp inroepen om een nieuwe baan te vinden. Hij werkte bij het arbeidsbureau in Den Haag, bij uitzendbureau Start in Den Haag, Zoetermeer, Alphen en Leiden, bij een outplacement-bureau en nu als adjunct-directeur bij het arbeidsbureau in Leiden. „En dan moetje toch weten waar Abraham de mosterd haalt." Maar andere mensen hebben wel bemiddeling nodig om op de arbeidsmarkt terecht te komen. En dat worden er eerder meer dan minder, verwacht Adamovicz. „Je ziet een uitbreiding van de 'sollicitatiecultuur'. Zelfs als je I iemand verwijst naar een baan j in de produktiesector zegt de i werkgever: laat hem of haar i maar een brief schrijven. Alsof I het voor alle functies van belang is dat je een goeie brief kunt schrijven." En dan is er nog en ook daar zullen de arbeidsbureaus meer werk van krijgen, wat Adamovicz noemt de reorganisatiecultuur. „Je ziet dat bedrijven prachtige winsten maken en toch mensen op straat zetten. Elke wat grotere, zichzelf respecterende organisatie voelt zich geroepen honderden mensen op straat te zetten. Anders doen ze het niet goed. Dat zijn ook allemaal mensen die ondersteuning nodig hebben bij het vinden van nieuw werk." De arbeidsbureaus dreigen intussen zelf ook te moeten reorganiseren en honderden miljoenen guldens te moeten bezuinigen. Ze zouden te weinig langdurig werklozen en allochtonen aan werk helpen. En te veel mensen die wat gemakkelijker 'bemiddelbaar' zijn. Maar die mensen heeft het arbeidsbureau ook nodig, zegt Adamovicz. „Je moet krediet opbouwen bij werkgevers. En dat gaat gemakkelijker met een 'makkelijk' produkt." „We hebben het afgelopen jaar 2249 mensen aan een baan geholpen. Terwijl ons streven 1830 plaatsingen was. Dat betekent dat we ons marktbereik hebben uitgebreid en dat ons krediet bij werkgevers is gegroeid. En dat is winst voorde 'doelgroepen', want die profiteren daar volgend jaar van." Volgens Adamovicz doen de arbeidsbureaus hun werk steeds beter. „Ik denk dat de Camcar BV heeft van het Leidse ;aragebedrijf Auto Kohier het Meat-dealerschap overgenomen. «WCamcar is een nieuwe activiteit Van de Kamsteeg-groep. Kohier neeft nog een vestiging in Am sterdam, die wel verbonden blijft aan Seat. De Leidse vesti- 1 ging is overgedaan aan Kam steeg omdat de activiteiten in Amsterdam worden geconcen- i reerd. Kamsteeg is vooral bekend als iealer van Volkswagen en Audi. deer VW-dealers in het land lebben de Seat in het pakket Öj ipgenomen om meer aan de clanten te kunnen bieden. Kamcar is gevestigd in het Voormalige bedrijf van Kohier "ian de Haarlemmerweg in Lei- len. De twee personeelsleden ■an Kohier blijven werkzaam op iun oude stekkie aan de Haar lemmerweg. Bedrijfsleider is "Tim Arns. De Kamsteeg-groep bestaat iu uit de dealerschappen van 'olkswagen en Audi, Kamsteeg .uto Lease, Kamsteeg Auto .eptal en het autoschadebedrijf ia^co BV in Leiderdorp. 'tandplaats taxi's achter het station De taxistandplaatsen verhuizen maandag van de voor- naar de ichteruitgang van het NS-sta- tion in Leiden. De spoorwegen hébben de huidige standplaat sen op het plein nodig als werk terrein voor de inrichting van het nieuwe stationsgebouw. De Jcomende maanden wordt de stationshal afgemaakt. Vermoe delijk tot eind september van dit jaar moeten reizigers aan de kant van het AZL het station verlaten voor een taxi. leiden Het asielzoekerscentrum (AZC) aan de Flevoweg gaat over enkele dagen dicht. Gistermiddag namen de laatste vijftig bewoners afscheid van medewerkers en vrijwilligers tijdens een receptie in het tot opvangcentrum omgebouwde schoolgebouw. De in het AZC overgebleven asielzoekers worden de komenden dagen in groepen van tien overgebracht naar andere opvangcentra in Neder land. Een deel van de asielzoekers, dat inmiddels de officiële status van vluchteling heeft gekregen, is ondergebracht in Leidse woningen. Het AZC aan de Flevoweg is eind 1993 opengegaan en bood in de beginperiode onderdak aan 250 asielzoekers. Halverwege februari komt er een nieuw opvangcentrum voor asielzoekrs in Leiden. Op het bedrijventerrein Roomburg komt een opvangcentrum voor 600 asielzoekers. FOTO HIELCO KUIPERS Leiden gaat onderzoeken welke mogelijkheden er in de woon wijken zijn om public service centra, zoals Engeland die kent, op te richten. De gebruikers kunnen daar niet alleen biblio theekboeken lenen, een brief posten en kijken of de energie rekening al is betaald, maar ook beroep doen op hulpinstanties, de centra zijn een wens van wethouder Pex Langenberg (be stuurlijkevernieuwing). Hij kondigde gisteren, bij de officiële ingebruikname van het nieuwe computersysteem van de bibliotheek, aan dat de ge meente gaat bekijken hoe de in stellingen in de wijken meer kunnen samenwerken. „Huisvesting in één en hetzelf de pand zou daarvan het sluit stuk zijn. Een public service centrum in elk stadsdeel, Zeer efficiënt. Op die manier komt er een einde aan het langs elkaar werWin. In Engeland is deze ontwikkeling al op gang geko men, nu staat Leiden met het onderzoek naar de mogelijkhe den aan de vooravond ervan", aldus Langenberg. Probleem is dat de biblio theek in 1996 en 1997 bij elkaar 300.000 gulden moet bezuini gen als gevolg van kortingen op de gemeentelijke subsidiebud getten. Directeur H. Sannes van de openbare bibliotheek gaf nog niet zo lang geleden te kennen dat er waarschijnlijk een of meer filialen dicht zouden moe ten. Als compensatie wilde hij daarvoor in de plaats nieuwe voorzieningen voor mensen die de overgebleven filialen moei lijk kunnen bereiken. Het inzet ten van een bibliobus voor de jeugd en een uitgebreiding van de boek-aan-huis-service noemde hij toen als mogelijkhe den. Maar sluiting van biblio theekfilialen doorkruisen de plannen die burgemeester en wethouders nu blijken te heb ben. De openbare bibliotheek en de gemeente bereiden zich dan ook voor op een stevige discus sie. „Het sluiten van filialen vin den wij geen goed plan", aldus Langenberg. Hij gaf daarbij voorzichtig tekennen dat de bi bliotheek niet helemaal onge schonden uit de takendiscussie zal komen. De gemeente heeft die discussie nu bijna heeft af gerond. Ze moet zo'n 18 mil joen gulden aan bezuinigingen opleveren. „Ik kan niet zeggen hoeveel het zal worden voor de bibliotheek, maar ik kan niet ook niet zeggen dat de biblio theek in alle gevallen gespaard zal blijven", aldus Langenberg. Bibliotheekdirecteur H. San- nes verklaarde gisteren op nieuw dat hij wellicht niets an ders kan dan te bezuinigen op structurele huisvestingskosten. „Dat zal de discussie van de ko mende maanden worden. De gemeente en de bibliotheek kunnen nog goed in alle rede lijkheid met elkaar praten, dus ik maak me er niet te veel zor gen over. Het betekent niet dat we er zonder ruzie uit zullen ko men. Maar dat zien we dan wel weer." Het nieuwe computersysteem is nu foutenvrij. Toen de appa ratuur en software in november werden geïnstalleerd, bleken ze nog niet goed te werken. „Vanaf oktober hebben we een zeer hectische periode mogen bele ven", aldus directeur Sannes. „De maand oktober is gebruikt voor scholing van medewerkers, de maanden november en de cember zijn gebruikt om goed thuis te raken in het systeem en om de nodige aanpassingen en instellingen voor elkaar te krij gen. Met wisselend succes en soms met het effect van een springprocessie: één stap voor uit en twee terug, nieuwe instel lingen erin, bestaande instellin gen verdwenen. In een testsi tuatie is dat niet erg, in een bi bliotheek die volledig in bedrijf is, is dat bijzonder vervelend." Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad bracht de afgelopen weken portretten van mensen uit Leiden en regio die op zoek gingen naar werk. Vandaag ter afsluiting iemand die nooit bemiddeling nodig had om een baan te vinden: adjunct-directeur Richard Adamovicz (34) van het arbeidsbureau in Leiden. Het Fiom Leiden en de Stichting Maatschappelijk Werk Leiden (MWL) starten 25 januari met een nieuwe gespreksgroep bedoeld voor vrouwen die het slachtoffer zijn geworden van seksueel ge weld. Het doel is om de vrouwen te helpen bij het verwerken van een dergelijke gebeurtenis. Het Fiom kreeg veel signalen van verschillende hulpinstanties, waaronder de politie, dat er be hoefte was aan hulpverlening voor deze groep vrouwen. Het Fiom en de MWL hebben een jaar voorbereidingstijd nodig gehad om de nieuwe ge spreksgroep van de grond te krijgen. Er zullen nu vijftien bijeenkomsten worden ge houden, waarvan de eerste op woensdag 25 janu ari is. De hulpverlening bestaat groepsgesprek ken. Het Fiom en de MWL hebben voor deze ma nier van hulpverlenen gekozen, omdat zij denken dat de deelnemers door het uitwisselen van ge meenschappelijke ervaringen steun en herken ning bij elkaar zullen vinden. Met de therapie wil len het Fiom en het MWL dat seksueel geweld van vrouwen bespreekbaar wordt gemaakt. meer warm. „Ik heb gemerkt dat zodra de buren flink gaan stoken, bij mij de kachels niets doen. Het is soms zo koud in mijn huis, dat ik gewoon weg vlucht naar vrienden. Dan is het niet meer uit te houden." Woningbouwverenging De Sleutels was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. leiden Het aantal georganiseerde spor ters in Leiden is vorig jaar licht toegenomen. Voetbal, zwem men en gymnastiek zijn de sterkst groeiende takken van sport. Dat blijkt uit een door de gemeente gehouden enquête. Korfbal neeft flink aan popu lariteit ingeboet, in tegenstelling tot het jaar déarvoor. Ook atle tiek- en roeiverenigingen verlo ren leden. Bijna dertig procent van de Leidenaars beoefent een sport in verenigingsverband. Dit per centage ligt boven het landelijk gemiddelde, dat op 24 procent Hp. particuliere bemiddelaars en de uitzendbureaus de hete adem in de nek voelen." Onder de mensen die via het arbeidsbureau een baan vonden in 1994 waren 556 langdurig werklozen en 221 allochtonen. En dat waren bij benadering de streefgetallen die het bestuur van de arbeidsvoorziening aan het begin van het jaar had vastgesteld. Maar een echt goed imago zal het arbeidsbureau niet snel krijgen. „We hebben meer dan 12.000 ingeschreven werkzoekenden. Dus hebben we bijna tienduizend ontevreden klanten", zegt Adamovicz. „Want voor tienduizend mensen hebben we geen baan kunnen vinden. En al die mensen verwachten iets van Rond de 1500 mensen zitten al langer dan drie jaar in het bestand van het arbeidsbureau. Onder de definitie van langdurig werklozen (langer dan een jaar zonder baan) vallen in Leiden ruim 4500 mensen. Die mensen raakt het arbeidsbureau moeilijk kwijt. Er zijn collega's van Adamovicz die zeggen, dat veel langdurig werklozen nooit meer uit het bestand zullen verdwijnen. De leiden hans koenekoop Ans Brokke heeft er genoeg van. De bewoonster van een flatwo ning in de Havikshorst in de Leidse Slaaghwijk gaat nu al de derde winter in met een verwar ming die niet goed werkt. „Zo dra het vriest, krijg ik de radia toren niet warm. Ik bevries bij kans voor de televisie." Wat er aan de hand is, weet ze niet. Talloze keren zijn on derhoudsmonteurs tevergeefs langs geweest. „Maar er moet nou maar eens een oplossing komen." Uit onvrede over de gang van zaken heeft ze deze maand maar 30 gulden stook kosten overgemaakt in plaats van 60 gulden aan woning bouwvereniging De Sleutels. „Misschien dat De Sleutels dan eindelijk in actie komt." De afgelopen dagen hing Brokke weer geregeld aan de te lefoon. „Maar blijkbaar worden ze me spuugzat. Ik schijn de enige te zijn die klaagt." Twee onderhoudsmensen uit de wijk zijn nog wel langs geweest. „Die snapten er niks van. De toe voerbuizen zijn gloeiend heet, maar de radiatoren blijven koud." In het najaar van 1992 is de Havikshorst samen met de Kie kendiefhorst aangesloten op de stadsverwarming. Dat ging toen niet zonder problemen. Techni sche mankementen staken de kop op en zetten de bewoners van de flat voortdurend in de kou. Als goedmakertje kregen de bewoners een toeslag van 200 gulden. Drie jaar later kleeft er aan de stadsverwarming in de Slaagh wijk nog altijd een speciale ge bruiksaanwijzing. In sommige appartementen is het in nood- tempo gloeiend heet, in andere duurt het geruime tijd eer de temperatuur gerieflijk aanvoelt. Behalve dan bij Ans Brokke. Daar wordt het helemaal niet Finish dak Dakpanplaat BEL NU adjunct-directeur wil daar niet aan. „Er zijn mensen die het arbeidsbureau niet meer op de rit krijgt. Die hebben andere hulp nodig. Maar ik vind dat wij per definitie niemand mogen afschrijven. We moeten op zoek naar de mogelijkheden die mensen nog wel hebben. Want we moeten echt voorkomen dat mensen achter de geraniums gaan zitten." Dit was de laatste aflevering in de serie Op zoek naar werk. Eerdere afleveringen stonden in het Leidsch Dagblad van 21, 27 en 29 december en 3 en 5 januari. Richard Adamovicz: per definitie niemand afschrijven. FOTÓ LOEK ZUYDERDUIN ÜMÜ Wethouder Pex Langenberg probeert het nieuwe computersysteem van de bibliotheek uit. De programma's werken nu zonder fouten. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11