'Douane laat handel in hasj al jaren ongemoeid' Heel veel mode voor de halye prijs Beleid rond gokkasten is gigantische chaos Binnenland Groen Links: Steenhuis niet meer te handhaven Paarden in fris jasje Jacht op ouderen is begonnenKredietbank: Gezinnen massaal in geldnood DONDERDAG 5 JANUAR11995 Aantal vacatures blijft stijgen blijft stijgen. Eind september tel de Statistiek (CBS) 39.000 vacatu res. Dat waren er 6.000 meer dan in dezelfde periode van 1993. Het aantal vacatures is een belangrijke graadmeter voor de stand van zaken op de arbeidsmarkt. Conciërge bekent ontucht den bosch Een 49-jarige inwoner van Den Bosch, die als con ciërge op een basisschool werkt, heeft bekend dat hij ontucht heeft gepleegd met enkele schoolkinderen. De zaak kwam aan het rollen toen de ouders van een zesjarig kind eind vorig jaar aangifte deden. Het politie-onderzoek leverde nog drie gevallen op. Commerciële kinderopvang goedkoper den haag Commerciële crèches kunnen goedkoper worden, want ze hoeven geen 17,5 procent BTW meer af te dragen. Staatssecretaris Vermeend (financiën) hoopt dat daardoor meer ouders (lees: vrouwen) blijven werken na de geboorte van hun kind. De gesubsidieerde kinderopvang is al vrijgesteld van BTW. Hippo Toto in beroep tegen verbod den haag Hippo Toto gaat alsnog in hoger beroep tegen het verbod op het spel Derby 8. De president van de Haagse recht bank bepaalde eind vorige week dat het nieuwe spel een kans spel is en daarom in strijd is met de vergunning die Hippo Toto heeft voor een wedspel. Het geding was aangespannen door de Stichting Nationale Sporttotalisator. Na de uitspraak liet Hippo Toto weten wegens de hoge kosten niet in beroep te zullen gaan. Indië-veteranen de straat op Leeuwarden De Indië-veteranen zijn het nu echt helemaal zat: op 12 januari gaan ze in Leeuwarden de straat op. Ze zijn te vaak in hun hemd gezet, vinden ze. Ze hebben de 12de januari aan gegrepen, omdat die dag voor het gerechtshof in Leeuwarden de zaak-Boomsma dient. Schrijver/journalist Graa Boomsma wordt beschuldigd van smaad jegens de veteranen. Hij vergeleek hen in een interview met SS'ers. Oud-redder Toxopeus overleden Terschelling Jannes Toxopeus, de oud-schipper van de Ter- schellinger reddingsboten Brandaris en Carlot, is gisteren op bij na 87-jarige leeftijd overleden. Toxopeus verrichtte zijn eerste redding in 1928 als vrijwilliger. In 1942 kwam hij in vaste dienst bij de reddingsmaatschappij Knzhrm. Toxopeus maakte 161 reddingstochten, waarbij 508 mensen werden gered. Iets meer banen voor allochtonen den haag De werkgelegenheid onder allochtonen groeit lang zaam. Dat blijkt uit een rapport van de Stichting van de Arbeid. In de periode 1990-1993 nam het aantal banen met zo'n 30.000 toe. In het stichtingsakkoord 'Meer werk voor minderheden' werd indertijd afgesproken tot 1996 60.000 extra arbeidsplaatsen voor allochtonen te creëren. Dat doel is nu voor de helft gehaald. Noors vrachtschip lekt olie rus wijk» Het Noorse vrachtschip Linito, dat begin deze week ten noordwesten van Texel kapseisde, verliest olie. Volgens Rijkswa terstaat gaat het om een 'geringe lekkage', maar wil wel dat de ongeveer 35 ton dieselolie uit de tanks van het schip wordt ge- Paul van Vliet stapt niet naar rechter den haag Cabaretier Paul van Vliet ziet af van juridische stap pen tegen Filip de Winter, de leider van het extreem-rechtse Vlaams Blok. De Belg had op een schriftelijke nieuwjaarswens aan zijn relaties de tekst van Van Vliets liedje 'Ik drink op de mensen' afgedrukt. Van Vliet had zijn advocaat al ingeschakeld, maar besloot gisteren de zaak te laten rusten. ,,Het levert alleen maar meer publiciteit voor het Vlaams Blok op", aldus de caba retier: Vijf jaar cel wegens moord zutphen De Zutphense rechtbank heeft een 36-jarige vrouw uit Angeren veroordeeld tot vijfjaar cel wegens medeplichtigheid aan moord en een poging tot oplichting. Haar echtgenoot kreeg negen maanden cel. Het echtpaar hielp een Belgische zakenrela tie aan een andere identiteit door op de Filipijnen iemand te la ten vermoorden. De moord werd uitgevoerd door een familielid en twee Filipijnse landgenoten van de vrouw. Hoofdverdachten Coral Sea-zaak vervoerden jarenlang hasj '-gei ■raai Twee leden van de Coral Sea-drugbende die deze week voor het gerechtshof in Amsterdam terechtstaan, hebben zware beschuldigingen geuit tegen de douane. Volgens hen heeft de douane drugtransporten tussen Nederland en Groot-Brittannië jarenlang ongemoeid gelaten. De douane zou zelfs actief hasjhandelaren hebben benaderd om partijen drugs te vervoeren. werden vanuit Pakistan naar Europa en Canada vervoerd. De bende had een geheime opslag plaats bij de Azoren waar de drugs werden opgeslagen. De douane heeft inderdaad een aantal drugtransporten on gemoeid gelaten. Dat gebeurde in opdracht van het inmiddels ontbonden Interregionale Re chercheteam Noord-Holland- Een i de verdachten beweert dat twee douanebeambten hem wel eens hebben benaderd om een partij hasj van enkele hon derden kilo's naar Engeland te brengen. „Voor een miljoen had ik ongestoord tweeduizend kilo op de kade kunnen zetten", al dus de hoofdverdachte. De twee worden door Justitie verdacht van internationale handel in hasj waarmee miljoe nen zijn verdiend. De drugs Utrecht. Het was al bekend dat een aantal drugtransporten na 1991 ongecontroleerd de grens over ging. Deze week onthulden twee overgeplaatste douaniers dat dat ook al vóór 1991 vaste praktijk was. De drugtranspor ten werden doorgelaten om zo zicht te krijgen op de hele orga- Of het gerechtshof zich bij de beoordeling van de zaken tegen de hoofdverdachten veel aan trekt van de onthullingen, staat te bezien. Het college heeft ge regeld laten merken dat het zich slechts wenst te concentreren op de concrete strafzaak. De twee hoofdverdachten hebben zich gisteren gedistanti eerd van de inbraak in het Pa leis van Justitie een dag eerder. Criminelen forceerden de deur van de kamer van de procureur- generaal. Deze ruimte grenst aan de zittingszaal waar het hof de Coral-Sea-zaak behandelt. Vooral de 37-jarige verdachte windt zich op over het verband dat diverse kranten tussen hem en de inbraak hebben gelegd. Ook de positie die hij krijgt toe bedeeld in het zogenoemde Oc topussyndicaat (waarvan de Co- ral-Sea-bende onderdeel zou zijn) bevalt hem niet. Hij geeft toe in hasj te hebben gehan deld. ,,Maar verder ben ik net zo schuldig als de winkelier om de hoek." Dat hij de rechterhand is van de andere hoofdverdachte berust volgens hem eveneens op fabels. ,,Ik ben nog niet de nagel van zijn pink!" De man vindt dat hij bij 'de verkeerde groep' is onderge bracht. De vermeende topman binnen het Octopussyndicaat kent hij wel, maar gewoon als vriend. ,,Ik heb wel eens een Rolls van hem gekocht, maar nog nooit een kilo hasj." Procureur-generaal hekelt asielbeleid den haag gpdhuis. ,,Als iemand van de CD dat zegt, kan ik het nog wel be grijpen. Maar niet van iemand die een dergelijke hoge positie als procureur-generaal be kleedt. Zijn uitspraken zijn be schamend." Rabbae en fractiegenoot Ro- senmöller hebben gisteren mi nister Sorgdrager (justitie) om opheldering gevraagd. Ze vin den dat de uitspraken van Steenhuis 'het draagvlak voor het minderheden- en asielzoe kersbeleid ondermijnen' en dat bevolkingsgroepen hierdoor te gen elkaar worden uitgespeeld. WD-kamerlid Korthals noemt de uitspraken van de procu- reur-gencraal 'erg ongelukkig en onverstandig'. De procureur- generaal zegt verder in het CRI- bulletin dat Nederland buiten landers zonder geldige identi teitspapieren meteen bij de vliegtuigtrap moet terugsturen, omdat het land het toenemen de aantal vreemdelingen niet meer aan kan. „Maar Neder land komt pas in actie als het probleem niet meer is op te los sen", aldus Steenhuis. mr. D. Steenhuis uit Leeuwar den is vanwege zijn uitspraken over het vreemdelingenbeleid niet meer te handhaven in zijn hinctie. Dat zegt kamerlid M. Rabbae (Groen Links) naar aanleiding van uitspraken van de procureur-generaal in een personeelsblad van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Steenhuis zegt over het vreemdelingenprobleem dat 'de Nederlandse samenleving dit probleem niet meer aankan. Het loopt uit de hand, maar niemand doet iets'. Besluiten van de regering over buitenlan ders zijn niet meer uit te leggen, meent hij. ,,In dit land is mo menteel nergens geld voor; niet voor de instandhouding van het Frysk Orkest of meer gevange nissen. Plotseling is er wel vijf honderd miljoen gulden extra voor de opvang van asielzoe kers." Rabbae is ronduit verbijsterd door de uitspraken van Steen- m Pak koffie is dertig cent goedkoper amsterdam gpd Koffieproducenten hebben de prijs voor een pak koffie met drie dubbeltjes verlaagd. Steeg de prijs het afgelopen jaar in zes etappes met 1,60 gulden, nu daalt de prijs weer en komt voor een half pond terecht op 3,85 gulden bij Albert I-Ieijn (Perla Mild) en 4 gulden bij Douwe Egberts (DE Roodmerk). De prijzen op de internatio nale koffiemarkten schoten om hoog als gevolg van twee vorst perioden en daarop volgende droogte in Brazilië, de grootste koffieproducent. Dat de koffie prijs nu weer omlaag gaat, is te het feit dat de in Brazilië blijkt en de oogst hoger i de Efteling ondergaat een fikse opknapbeurt. De voorkant wordt gerestaureerd en in authentieke staat gebracht en de paarden krijgen een lik verf. ;eizoen zijn honderdste verjaardag. Het park staat dan ook stil bij de honderdste verjaardag van zijn ontwerper Anton Pieck. foto »anp»cor mulder De nieuwjaarsrede van presi dent-directeur P. Schaafsma van de Sociale Verzekerings bank (SVb) is veel ouderen in het verkeerde keelgat gescho ten. Schaafsma kondigde giste ren een controle-actie aan van zeventienduizend AOW'ers die mogelijk ten onrechte te veel AOW ontvangen, omdat zij sa menwonen, maar te boek staan als alleenstaande. En dat bete kent volgens de SVb een strop van zeven miljoen gulden. „Het is de vraag of de over heid met deze hele controle-ac tie niet meer geld moet uitge- dan zij binnenhaalt", aldus de ouderenbond ANBO in een reactie op de nieuwjaarstoe spraak. De ANBO vindt dat AO 's niet het slachtoffer mo gen worden van de toegenomen fraudegevoeligheid van de AOW. „Wij zijn tegen een hek senjacht en pleiten voor versim peling van de wetgeving", aldus ANBO-directeur M. Kaarsgaren. De katholieke ouderenbond KBO meent dat door de manier waarop de 'AOW-fraude' wordt aangekaart het net lijkt of de ouderen massaal en bewust frauderen. „Wij denken dat slechts sprake is van incidentele gevallen van ouderen die op la tere leeftijd zijn gaan samenwo nen en in onwetendheid zondi gen." Jaap van de Scheur, oud vak bondsman en vertegenwoordi ger van de politieke partij Soli dair '93 die zich inzet voo deren en uitkeringsgerechtig den, gaat nog een stap verder. „Ik vind het eng. Moeten we zo het nieuwe jaar in gaan? De ou deren zullen zich hier niet pret tig bij voelen. De jacht op de ouderen is begonnen. Laat ze een andere fraude bedenken." Ook directeur W. Zwanink van de Nederlandse Bond van Pensioenbelangen is ervan overtuigd dat het gros van de mensen die AOW ontvangt niet weet dat ze te veel ontvangt. „Je vraagt één keer in je leven AOW aan als je 65 jaar bent en krijgt dat tot sint juttemis. Maar een leven na je 65ste duurt gemid deld tien jaar en dan kan er van alles gebeuren. Steeds vaker gaan mensen op latere leeftijd samenwonen. Maar niemand die dan bij je aanklopt en je vraagt of je uitkering nog wel klopt." De voorlichter van de SVb be grijpt alle opwinding niet goed. „Als wij de zaak niet goed voor elkaar hebben, worden we op onze vingers getikt door de ac countants en de toezichthou dende organen. Als een aantal mensen ten onrechte te veel AOW krijgt, betekent dat dat an deren meer premie moeten op hoesten. Dat klopt niet, ook niet bij ouderen. Iemand van 78 mag ook niet door rood rijden." utrecht gpd De Nederlandse burgers zijn het afgelopen jaar massaal in financiële nood geraakt. Dat blijkt uit gegevens van de gemeentelijke kredietbanken. De Nederlandse Vereniging Volkskrediet (NW) spreekt van 'een abso luut dramatisch jaar voor Nederland'. Bij de NW zijn alle gemeentelijke kredietbanken aangesloten. Volgens voorzitter Siebols is 1994 een fi nancieel rampjaar geworden voor de Ne derlandse burgers. „Er is sprake van een dramatische ontwikkeling. Het aantal aan vragen voor een schuldregeling is fors toe genomen, terwijl het aantal r daadwerkelijk hebben kunnen helpen, is af genomen. Langzamerhand neemt deze ontwikkeling ernstige vormen aan." Nederland stond massaal 'rood'. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) noteerde 200.000 meer mensen in de rode cijfers. Gemiddeld zaten die Nederlanders ook dieper in de schuld dan voorgaande ja ren. Stond Nederland in 1993 nog gemid deld 1.170 gulden rood, vorig jaar is dat be drag opgelopen naar gemiddeld 1.590 gul den. „Een teken aan de wand", zegt Siebols. „De marges versmallen, de minima hebben het bijzonder moeilijk. Het komt neer op keuzen aan het einde van de maand: huur betalen of naar Albert Heijn. Met rood- staan kun je die keuze nog even uitstellen." Volgens het Nederlands Instituut Budget voorlichting (Nibud) heeft een gemiddeld gezin een fiks aantal prijsstijgingen voor de kiezen gekregen: autoverzekeringen, benzi ne, trein en bus, sigaretten, telefoneren en koffie werden allemaal flink duurder. Daar tegenover stond onder meer een achteruil- gang in koopkracht door kortingen op huursubsidie. danken vorstschade mee te vallen uitvalt. Sara Lee/DE, het moederbe drijf van Douwe Egberts, wijt de stijging van de prijzen in 1994 met name aan speculanten. Die voorzagen een beperkter aan bod bij gelijke vraag, dat nor maal een prijsstijging tot gevolg heeft. Die verwachting blijkt slechts beperkt uit te komen. De prijs op de wereldmarkt is daar door weer iets gezakt. Douane heeft geen zicht op afvaltransport PvdA en CDA willen ophelde ring van de ministers De Boer (milieu) en Sorgdrager (justitie) over de gebrekkige controle op afvaltransporten bij de Neder lands-Belgische grens. Uit een reportage van de ac tualiteitenrubriek Hier en Nu van gisteravond blijkt dat kwaadwillende transporteurs van gevaarlijk afval betrekkelijk eenvoudig oyer de grens ko men. De politie heeft te weinig mensen voor controles en de milieuregels zijn tamelijk inge wikkeld. Uit uitgebreide controle door de politie op vrachtwagens in Midden- en West-Brabant blijkt dat exportvergunningen zijn verstrekt die in strijd zijn met Europese regels. IJitvoerpapie- ren bleken slecht of onvolledig ingevuld. Het is opruiming bij Prenatal. De leukste kleding voor aanstaande moeders, baby's, peuters en kleuters kost drie weken lang bijna niets. TOT EN MET DINSDAG 31 JA den haag carel goseling Met ingang van 1997 moeten speelau tomaten verdwijnen uit cafetaria's en andere horeca-gelegenheden waarbij het gebruik van alcohol niet op de eerste plaats staat. In cafés en restau rants mogen speelautomaten blijven. Per gelegenheid twee. Dit plan wordt momenteel voorbereid op diverse mi nisteries. Het heeft soms iets weg van de toto. Formules als 2-1-0,2-2-0, 1-1-0,1-0-0. Geheimtaal uit de wereld van de gok kasten. De cijfers staan voor het aantal kasten dat in een bepaalde gelegenheid mag staan. Het eerste getal staat voor de cafés en restaurants. Het tweede cij fer duidt op de cafetaria's, shoarma-za- ken en videotheken. Terwijl de nul de kantines bij sportverenigingen en de club- en buurthuizen aangeeft. De variatie in de getallen geeft al aan dat van een landelijk beleid geen spra ke is. Ook al beweert 'de politiek' voort durend het gokken te willen terugdrin gen. Er bestaat formeel i Eén kast in het café of het verder nergens een speelautomaat. De gemeenten mogen daar echter van af wijken. En dat doen zij in ruime mate. In Haarlem bijvoorbeeld gaat het plan dat momenteel in voorbereiding is al in januari 1996 in. In de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek is in een groot aantal gemeenten al besloten de gok kasten te weren uit sportkantines, buurthuizen en in sommige gevallen ook uit cafetaria's. Niet alleen varieert het aantal gokkas ten dat is toegestaan per horeca-gele- genheid, ook de controle op de nale ving van de voorschriften is overal an ders. In de ene gemeente moet de poli tie nagaan of de cafébaas de regels na leeft, elders is dat een speciale gemeen teambtenaar. Terwijl in de ene stad het aantal gok kasten is bepaald bij verordening, is er gens anders gekozen voor een zoge noemd convenant. Een overeenkomst tussen gemeente, politie, horeca, speel- automatenhandel en soms ook nog het consultatiebureau voor alcohol en drugs, waar ook de gokverslaving onder valt. In dat convenant staan niet alleen afspraken over het aantal gokkasten, maar ook over degene die er op mogen spelen (ouder dan 18 jaar), hoe lang (een uur), wat mag worden vergokt (vijftig gulden per uur) en voorlichting aan de gokker. Degene die een vergun ning krijgt, moet zich meteen aan het convenant binden. In de meeste gevallen moet de exploi tant van bijvoorbeeld het café toezien op de naleving van het convenant. Nogal moeilijk voor een barkeeper met dertig klanten aan de tap. Die moet dus volgens de regeltjes precies nagaan wie, wanneer aan welke speelautomaat is begonnen en liefst ook nog hoeveel geld er op gaat. Niet alle gemeenten zijn gek van de convenanten. Maar tien procent han teert ze. Elders gebeurt het bewust niet omdat veel horecabazen niet zijn aan gesloten bij Horeca Nederland. Zij ont trekken zich dus.aan het convenant en zijn vervolgens nauwelijks aan te pak ken. een jaar tijd meerdere keren van eige naar verwisselen zonder dal de drank- omzet toeneemt. In Amsterdam en Rotterdam wordt dat fenomeen in ver band gebracht met criminelen die snel geld willen verdienen met de automa ten of er zwart geld mee willen witwas- Op weer andere plaatsen blijkt dat on dernemers een gemeentelijk besluit in zake het beperken van het aantal gok automaten aanvechten met de stelling dat de gokkast 'onmisbaar is voor het voortbestaan van de gelegenheid'. Ver der komt het voor, zoals in Zwolle, dat houders van shoarma-tenten ineens al lemaal een restaurant-vergunningaan vragen. Daar mogen namelijk twee speelautomaten staan. In de shoarma zaak niet een. Een verbod voor het plaatsen van speelautomaten wordt op grote schaal overtreden. Er zijn kroegbazen die hun magazijn ombouwen om daar grote aantallen automaten neer te zetten. De klant moet het etablissement dan wel via de achterdeur binnenkomen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3