7 Ritsma dé favoriet voor Europese titel Darter Barneveld droomt van profcarrière Voor Krook telt elke plak Ajax 2 moet definitief naar Utrecht om te bekeren Sport DONDERDAG 5 JANUAR11995 WILLEM SPIERDIJK. C Kanbier stopt met voetballen katwuk» Fred Kanbier (30) hangt de schoenen noodgedwongen aan de wilgen. De voetballer van Quick Boys acht het vanwege zijn slepende liesblessure onverantwoord om verder te gaan. Vanaf maart vorig jaar sukkelt de ex-speler van de w Leiden met een blessure, die wordt veroorzaakt door knelzittende zenuwen in de rug. Van der Zwaan blijft bij VVSB ZQETERwouDEPaul van der Zwaan blijft nog twee jaar bij WSB. Het 'huwelijk' tussen club en oefenmeester bevalt blijkbaar goed want Van der Zwaan werkte al t>vee seizoenen bij de tweedeklas ser uit Noordwijkerhout. Bert Kort blijft nog zeker een seizoen bij SJZ. De Leidse trainer en de Zoeterwoudse zondagvierdeklas ser besloten deze week tot deze contractverlenging. Technische dag voor scheidsrechters leiden De COVS groep Leiden e.o. houdt zaterdag, met de scheidsrechterscommissie van de KNVB Afdeling Leiden, een technische dag voor scheidsrechters. Doel van deze dag is het verbreden van de kennis van scheidsrechters door lezingen en een training. Internationaal grensrechter Rob Overkleeft is een van de prominente gasten op deze dag. Noordwijk tegen Kozakken Boys noordwuk» Noordwijk speelt, ijs en weder dienende, zaterdag een oefenwedstrijd tegen Kozaldcen Boys. Bij die ploeg is Hans van der Zee trainer en Frenk van der Kleij speler. De wedstrijd op de Duinwetering begint om 14.30. UVS op 9 februari tegen reserves Ajax leiden De Leidse hoofdklasser UVS is op 9 februari de volgende tegenstander van Ajax 2 in het Challenge Nederlaagtoernooi. De club van trainer Désar neemt met een twaalftal andere amateur clubs deel aan dit toernooi. Tonegido, U W, Alphense Boys, OSV, AFC en ADO'20 kwamen al eerder in actie. Na UVS komen ADO, Papendrecht, Holland, Hollandia en Xanthos nog naar het Olympisch Stadion. Ari Vatanen nog steviger aan kop goulimine» De woestijnrat loopt verder weg van zijn jagers. De Fin Ari Vatanen heeft zich na de vierde etappe van de monster rally Granada - Dakar nog steviger aan de kop van het autoklas- ent genesteld. Vatanen verdubbelde in de rit van Ouarzazqte Goulimine over Marokkaans grondgebied zijn voorsprong. Haagse postbesteller bij de laatste acht op het WK leiden/frimley green loman leefmans Hij is postbesteller. maar droomt van een professionele darts-carrière. Voor de 26-jarige Hagenaar Raymond Barneveld is pijltjesgooien, zoals darts wel eens oneerbiedig wordt ge noemd, zijn lust en zijn leven. Zijn werkdagen bestaan uit het lopen van een ronde langs brievenbussen, om daarna op het ronde dartboard te oefenen en nog eens te oefenen. Dat le verde deze week het tot nu toe belangrijkste resultaat in zijn loopbaan op: een plaats bij de laatste acht op het WK in het Engelse Frimley Green. Na op nieuwjaarsdag eerst de Schot Les Wallace aan de kant te hebben gezet, volgde dinsdag een afgetekende 3-0 overwin ning op de Engelse internatio nal Dave Askew. „Het liep ge woon goed. Ik had het geluk dat ik de toss won en mocht begin nen. Bovendien blaakte ik van zelfvertrouwen omdat ik al eens van Askew had gewonnen. De cijfers zijn echter een beetje ge flatteerd. Ik won alle drie de sets nipt, met 3-2. Ik was wat geluk kiger met mijn dubbels, maar voor hetzelfde geld was de uit slag andersom geweest", blijft Barneveld bescheiden. De Hagenaar is de eerste Ne derlander die ooit zo ver is ge komen op een WK. Ook al heeft een aantal voormalige wereld kampioenen zich twee jaar ge leden afgescheiden en een ei gen bond opgericht, de mondiale titelstrijd in Frimley Green, op zo n 70 km van Lon den, is en blijft het belangrijkste dartsevenement ter wereld. „De geweldige prestatie van Raymond is zeker ook in het be lang van de hele Nederlandse dartssport," benadrukt Henny Nagtegaal, voorzitter van de Nederlandse Darts Federatie. „We hebben de laatste jaren op pr-gebied weinig aan de weg kunnen timmeren, maar dit moet een nieuw stap voor waarts worden." Het ledenbe stand van de federatie is in de jaren tachtig, vooral onder in vloed van de uitzendingen op de Engelse tv, verdubbeld naar 14.000. „Ik denk dat vele lief hebbers deze week kringen'on- der hun ogen hebben gekregen van het kijken naar de nachtuit zendingen van het WK", lacht Nagtegaal. De laatste tijd is er echter sprake van een stagnatie in het ledenbestand van de dartsbond. Nagtegaal hoopt die door de prestatie van Barneveld en een drietal internationale toernooi en die de komende maanden in ons land worden gehouden, te doorbreken. Het succes van 'Barney', zoals hij liefkozend in Engeland wordt genoemd, kwam niet he lemaal uit de lucht vallen. De Hagenaar speelt speelt al tien jaar intensief darts en doet voor de derde keer mee aan het WK, dat doorgaans door Britten wordt gedomineerd. In 1991 kon hij na de eerste ronde al naar huis, een jaar later sneu velde hij in de tweede ronde na dat hij met een score van 170 wel de hoogste finish van het toernooi had neergezet. Dat le verde hem een paar duizend gulden op en een clownesk op treden bij Barend Van Dorp. In datzelfde jaar werd hij met zijn maat Ronald Scholten tweede op de World Cup voor koppels in Las Vegas. Vanavond treedt hij aan tegen de als achtste geplaatste Colin Monk, die eerder Scholten uit het WK-toernooi knikkerde. Monk wordt niet alleen ge vreesd voor zijn constante spel, maar vooral ook om zijn grote en luidruchtige supportersscha- re die de tegenstander nog wel eens uit zijn spel tracht te halen. Als iemand tegen deze druk is bestand dan is het Barneveld. Hij maakt tijdens zijn optreden een rustige en geconcentreerde indruk maakt, en in tegenstel ling tot veel van zijn dartscolle ga's dringt hij geen alcohol. Door het bereiken van de laatste acht heeft hij al 11.000 gulden aan prijzengeld ver diend. „Iedere wedstrijd is hier een finale. Ik vind het al aardig dat ik zover ben gekomen, maar ik acht mezelf tegen Monk ze ker niet kansloos", aldus de Ne derlands kampioen, wiens wed strijd vannacht om 00.20 uur te zien is op BBC 2. i Raymond Barneveld: „Ik ben niet kansloos tegen Monk" EK door wegvallen van Koss een veredeld Fries kampioenschap Wie houdt Rintje Ritsma in Heerenveen af van zijn twee de Europese schaatstitel? Een domme vraag met een simpel antwoord: niemand. De helblonde, 92 kilo zware Chippendale uit Lemmer, doet evenals zijn coach Wopke de Vegt heel schimmig over zijn kansen, maar het spel van het duo is even doorzichtig als lachwekkend. tie en techniek worden onder houden. Het buitenland wacht met smart op de winter van '96, wanneer voor het eerst in de ge schiedenis de WK per afstand wordt gehouden. Met het oog op die primeur en Nagano '98 wordt nu al in toenemende ma te gespecialiseerd. Behalve in het allround-maffe Nederland. Doordat de tegenstandimini- maal zal zijn, vooral nu de nummers 1 en 2 van het afgelo pen WK (Koss en Ids Postma) om uiteenlopende redenen niet meedoen, rijdt Ritsma in een leunstoel naar zijn tweede kam pioenschap. Hijzelf houdt de spanning er nog even in. „Ik ga absoluut niet zeggen, dat ik kampioen word. Als ik dat doe, en ik word twéede, staan ze zondag klaar om me neer te sa belen". Wopke de Vegt is ook de voorzichtigheid zelve. „We gaan voor één plaats bij de eerste drie", klinkt het irreëel beschei den. „Je weet niet, wat er tegen kan zitten". Dooiwater mis schien, of windkracht tien, maar dat is in de Thialf-hal niet ge bruikelijk. Ritsma zelf vreest Zandstra het meest als de man, die hem wel eens al zijn snoep goed gaat afpakken. „Falko is slecht begonnen, maar hij komt per dag beter in vorm". Het schaatsen lijkt wat op een voetbalcompetitie, waarin Ajax niet meer meedoet. Door het stoppen van meervoudig oly- misch kampioen Johann Olav Koss is de vooral Nederlandse wintersport beroofd van zijn Noorse koning. Ritsma zegt er niet mee te zitten. „Een titel zonder Koss is me evenveel waard als een kampioenschap met hem erbij. Ik heb zijn rol overgenomen. De anderen zul len zich vooral op mij richten en ik op mijn beurt, moet zien ze de baas te blijven". Dat laatste gaat ongetwijfeld lukken, hoewel Ritsma's voor bereiding niet ideaal was. Tij dens het trainingskamp in het gpd-verslaggever Concurrentie is na het afscheid van Johann Olav Koss in geen velden of wegen te bekennen in Europa, of het zou in Joure moeten zijn. Daar woont sinds kort Falko Zandstra. De onbere kenbare ex-kampioen heeft in het verleden bewezen heel hard te kunnen schaatsen, maar of hij dat nog kan, is vooriedereen in Thialf vraag 2. Het schaatswereldje is na om zwervingen langs diverse World Cup-oorden eindelijk aange land bij wat een eerste serieuze krachtmeting moet worden. Die omschrijving past echter niet bij het topschaatsen van nu, want toppers zijn er amper meer en dus is van een internationale meting der krachten ook nau welijks sprake. Het allround-rij den is na het afscheid van Koss vrijwel een Nederfonds onder onsje of, nog sterker, eert Fries kampioenschap geworden. Rits ma en De Vegt haasten zich om de Italiaan Sighel en de Noren Johansen en Störelid bij de fa vorieten te zetten, maar het drietal mag blij zijn als het niet alle drie de Oranje-schaatsers (Behalve Ritsma en Zandstra ook Hersman) richting podium ziet schuiven op de late zondag middag. Hoe weinig concurren ten er zijn, gaf Zandstra gisteren aan, door de Zwitserse topper Martin Feigenwinter een plek bij de eerste drie toe te dichten. Het was, uiteraard, een grap, maar het gaf wel een beetje aan, hoe triest het nu is gesteld, als het gaat om de strijd om de all round-prijzen. Geen insider kan vlot de namen van vijf sterke schaatsers opnoemen. De meeste landen hebben in hun hoofd al afscheid genomen van het klassementswerk en doen, bij gebrek aan beter, voor de vorm nog mee op EK en WK. Tenslotte moet ook in de niet- olympische seizoenen de condi- Italiaanse Collalbo liep de titel verdediger een spierblessure in zijn rug op. „Ik heb aangepast getraind en pas afgelopen dins dag in Heerenveen voor het eerst in twee weken weer een sprintje getrokken. Die test ver liep goed. Ik voel me gezond". Ritsma kwam bijna een jaar geleden van een koude kermis thuis in Hamar,' waar het goud onbereikbaar bleef voor hem. De olympische kater spoelde hij weg op de surfplank. Op uitno diging van een sigarettenfirma deed de man uit Lemmer zelfs mee aan wedstrijden in Spanje. „Ik heb een hele mooie zomer gehad. Als ik van beter niveau was, was ik surfer geworden. Daar krijg je nooit genoeg van, en vai\ schaatsen wel. Finan cieel valt er ook meer te halen dan in het schaatsen. Daarin word je niet rijk. Ik heb na het vorige schaatsseizoen in twee weken tijd wat winkelopenin gen en beursjes gedaan. Omdat ik nog thuiswoon en geen kos ten heb, hield ik daar een leuk spaarcentje aan over". Eenmaal op de vaste wal, kreeg Ritsma weer zin in het schaatsen. Zonder Koss, en zon der Krook. „Ik denk, dat het goed is geweest, dat Krook is opgestapt. Ik kon het goed met hem vinden, maar een nieuw gezicht voor een groep is wel eens goed. De Vegt is niet slech ter, maar wel anders. Krook was voor ons een vaderfiguur, De mand die meedolt". Ritsma's doelen liggen, behal ve nu in Heerenveen („Het lijkt me te gek om in eigen land kampioen te worden"), verder in de toekomst. Hij hoopt ooit nog eens de recordtijden van Koss uit de boeken te schrap pen en heeft zich voorgenomen om in 1998 een tweede poging op olympisch goud te wagen. „Wat die records van Koss be treft: ooit zullen ook die sneuve len. Zelfs zijn onwaarschijnlijke tijd op de tien kilometer. Maar dat zal niet dit seizoen gebeu ren. Daarvoor zijn er te weinig grote wedstrijden op snel ijs. In Heerenveen verwacht ik deze' dagen geen supertijden. Het publiek is tot en met woensdag op de baan geweest. Het ijs voelt slecht aan". Falco Zandstra (voorgrond) en Rintje Ritsma lijken e wordt door Ritsma als grootste concurrent gezien. n op het ijs van Thialf. 1 Ajax 2 moet de kwartfinale van de KNVB-bekercompetitie tegen FC Utrecht definitief op 8 maart in de Domstad afwerken. Het sectiebestuur Betaald Voetbal besloot het duel om te draaien, nadat de gemeente Amster dam nogmaals had bevestigd dat de wedstrijden Ajax - Feyenoord en Ajax 2 - FC Utrecht niet gelijktijdig in Amster dam kunnen worden gespeeld. Volgens de gemeente zouden beide duels in de hoofdstad op dezelfde tijd tot ernstige knelpunten leiden. Het bestuur Betaald Voe'tbal van de KNVB was er bij het besluit van 20 de- cember al van uitgegaan dat een van beide wedstrijden zou moeten worden verplaatst. Op basis van informatie van de politiekorpsen uit Rotterdam en Utrecht is toen besloten Ajax 2 - FC Utrecht om te draaien. Protesten Zowel Feyenoord en Ajax protesteerde heftig tegen de beslissing. Ajax wilde beide duels in Amsterdam laten spe len, maar op andere data. Voorzitter Van Praag betitelde de opstelling van het sectiebestuur zelfs als hypocriet en noemde het struisvogelpolitiek. Ajax wilde de bekerwedstrijd tegen Feye- noord op 22 februari abverken. Op die datum zette de KNVB echter een extra oefeninterland van Oranje tegen Por tugal op het programma. Dat duel wordt in Eindhoven gespeeld. Ook Feyenoord protesteerde kfachtig. Voorzitter Van den Herik eiste dat in geval van aanpassing van het beker schema de wedstrijd Ajax - Feyenoord naar Rotterdam zou worden verplaatst. Dat duel rolde bij de loting pas na Ajax 2 - FC Utrecht uit de kokers. Beide clubs worden eind februari/begin maart overigens geconfronteerd met een overladen programma. Ajax heeft twee duels (1 en 15 maart) voor de kwartfinales van de Champions League en Hajduk Split op het programma staan, Feyenoord staat twee Europese wedstrijden in het bekertoernooi tegen Real Zaragoza (2 en 16 maart) te wach ten. De Rotterdammers, die ook op 22 februari in Amsterdam tegen Ajax had den willen aantreden, moeten door de huidige programmering zes duels bin nen zeventien dagen afwerken. „Inclusief een reis naar Spanje", rea geerde Van den Herik boos. „De KNVB laat het eigen belang prevaleren boven dat van de internationaal nog actieve clubs. De datum 22 februari was ten slotte in eerste instantie ingeruimd voor bekervoetbal." De protesten van de twee grootmachten van het Neder- landse voetbal hebben in Zeist kenne lijk niets uitgehaald. Bij Feyenoord traint vanaf morgen de Russische jeugdinternational Maxim Nossov op proef mee. De 18-jarige lin kerverdediger blijft twee weken in Rot terdam. De 1,90 meter lange voetballer komt van Samara, dat uitkomt in de hoogste divisie in Rusland. Op het EK vpor junioren in Spanje speelde Nos sov onder meer samen met Andrei Demtsjenko, die onlangs door Ajax is vastgelegd. Overigens heeft Feyenoord afgezien van de stage periode van de Poolse spits Teletski. De 18-jarige aan valler is afgewezen bij Anderlecht en bleek ook voor Feyenoord niet de juiste speler te zijn. akkrum renze lolkema gpd-verslaggever Toen Ab nog Abje was, toog hij eens per jaar naar het Olym pisch stadion. In die tijd, eind jaren vijftig, begin jaren zestig, eerde Nederland z'n wielerhelden die de Tour de France had den volbracht met lofzangen in hartje Amsterdam. Dat veran derde toen Jan lansen de monstertocht in 1968 op zijn naam schreef. Ab Krook vond het daarna ook wel best. Binnenkomen nog. Naai nate hij ouder werd, hilliger. Afgelopen z ;er, alleen de eerste plaats telde erd Krook in die houding nog i\ verfoeide hij ook de prestatie van het Nederlands voetbalelftal, dat op het WK in de kwartfi nales werd uitgeschakeld. „Slecht", oordeelde de schaats- bondscoach vanuit z'n luie stoel in Loosdrecht. Gisteren, in de aanloop naar het Europees kampioenschap schaatsen in Heerenveen, hield hij zichzelf een spiegel voor. „Typisch Ne derlands, om over zoiets zo makkelijk te oordelen", mopperde hij op zichzelf. De nieuwe leidsman van de Oranje schaatsvrouwen weet immers bijna zeker dat de smid van Thialf goud zal smeden voor Gunda Niemann, de ongenaakbare Duitse titelverdedig ster. Krook moet zich dus tevreden stellen met minimaal zilver. Voor Nederland zou dat een unieke prestatie zijn, gezien de magere jaren die de schaatsnatie bij uitstek na het Van Gen- nip-tijdperk beleefde. Iedere plak telt, hield Krook zijn gehoor „We zijn zo verwend, we vinden alles maar normaal," aldus de coach. „Als Rintje Ritsma op het EK zilver wint en Annama- rie Thomas brons, heeft Ritsma verloren en Thomas gewon nen. Die mentaliteit is typisch Nederlands. Ik geef toe, ik ben zelf ook kritisch naar andere sporten toe, maar er wordt te ge makkelijk geoordeeld. l.aat iemand nou plezier beleven aan zo'n plak, wij moeten dat niet vergallen. Als Tuur door de ring springt, vinden we dat geschift, overdreven. Als een Amerikaan dat doet zeggen we 'kijk, wat een power, wat een emotie'. Een Nederlander vindt het gras bij een ander altijd groener. Ik be doel maar, het is typisch Nederlands om negatief te doen. En dat is niet altijd eerlijk." Krook is met zijn vrouwen neergestreken in Akkrum, een dorp nabij Heerenveen. In de rust van het Friese landschap staat hij Thomas, Tonny de Jong en Carla Zijlstra bij. Dat drie tal dingt vanaf morgen mee naar de Europese titel. Opvallend is dat Zijlstra zich opnieuw bij de Oranje-afvaardiging heeft ge vochten. De Groningse kan sprinten wat ze wil, het wordt nóóit wat op de 500 meter. Op de lange afstanden compenseerde ze echter altijd voldoende om zich te plaatsen voor het EK. In Heerenveen gaat ze voor de vierde maal als Europees allroun- der door het leven. „De eerste keer dat ik een EK mocht schaatsen was in Saraje vo. Als ik daar aan terugdenk, doet me dat wel wat. Achteraf een van m'n mooiste wedstrijden. Ik werd tiende, maar dat doet er niet toe. Door de oorlog van de laatste jaren is dat een historische wedstrijd geweest. Misschien was het wel de laatste internationale sportwedstrijd die daar is gehouden," blikt ze met droeve stem terug. Zijlstra's hart huilt wel vaker. Afgelopen zomer nog, toen ze op weg was van huis naar het Noordhollandse Bergen. Op de radio deed Frits Spits een dramatische oproep om een actie voor Ruanda te steunen. „De tranen stonden in m'n ogen. Hij zei dat zo mooi. Terwijl ik op weg was naar huis. In een dure auto, naar m'n ouders, waar alles goed was. Ik heb daarna ook een pasfoto naar de Avondspits gestuurd, wat betekende dat ik getpige was van het drama in Ruanda." Een paar maanden eerder had Zijlstra haar tranen ook de vrije loop gelaten. Maar om een heel andere reden. De afgestu deerde doctorandus bewegingswetenschappen verknalde in fe bruari haar tweede Olympische Spelen, tot verdriet van vooral zichzelf. „Net als Koss had ik vooraf ook m'n twijfels. Alleen hij durfde er vooruit te komen, ik niet. Dat is iets wat ik me nooit zaJ vergeven. Ik wilde toen gewoon niet twijfelen. Nu ga ik hef anders doen." Het ultieme doel is een plak op de Spelen van Nagano '98. „Maar niet weer op een manier zoals voor Hamar. Weekend na weekend op het ijs, dat is best een hele opgave. Begrijp me goed, ik kijk daar met plezier op terug, vond het ook absoluut niet vervelend. Maar ik ga nu gevarieerder trainen. Afgelopen zomer heb ik bij GVAV, een atletiekvereniging in Groningen, sprintwerk gedaan. Dat is goed voor me geweest." Zijlstra gokt dit weekend op een plaats bij de eerste acht. Een tiende is ook goed, vindt ze. Krook is het met haar eens. „Nie mann zal wel winnen, ze moet haar eerste slechte wedstrijd van het seizoen nog rijden. Daarna wordt het interessant, tot en met de zesde plaats. Thomas? Ik weet het niet. Bozjanova, Hunyady en vooral Pechstein zijn in goede doen. Maar het ver schil tussen Niemann en de groep daar achter zal niet zo groot zijn als iedereen vermoedt."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21