Leidsch Dagblad Nieuwe paspoort moeilijk te maken Willem-Alexander verhuist in maart Kolonist houdt de wacht Als Arabieren vermomde soldaten schieten vier Palestijnen dood Dossiers verdwenen uit archief Leiderdorp BEL: 071-128030 Pompstation uitgegraven Rolstoelgebruiker bij NS voor 'gesloten deur' DONDERDAG 5 JANUAR11995 Weer honderden zakjes met gif op het strand OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40664 LOSSE NUMMERS ƒ1,65 wim wegman Op het Katwijkse en Noordwijk- se strand zijn vanochtend enke le honderden zakjes met het gif tige bestrijdingsmiddel Apron Plus aangetroffen. Woordvoer der F. Mesker van de politie in Noordwijk heeft nog geen idee waar het spul nu weer vandaan komt. In januari vorig jaar spoelden eveneens vele honder den gifzakjes aan. Je kunt denken dat het al die tijd in zee heeft gedreven en door de storm naar de kust is gevoerd. Het zit in plastic, en dat kan best wel wat hebben. Maar je mag ook niet uitsluiten dat een container, die vorig jaar overboord is geslagen, nu is opengebarsten." Als dat laatste het geval is, moeten de kust plaatsen zich opnieuw opma ken voor een vloedgolf aan gif. De Noordwijkse politie kan vanochtend niet zeggen of het strand, net als vorig jaar, op nieuw wordt afgesloten. „We moeten nog inventariseren hoe de tpestand van de zakjes is en hoeveel er precies zijn te ver wachten. Zit het tegen, dan moet je opnieuw aan een afslui ting denken." In Wassenaar, dat vorig jaar redelijk gespaard bleef, zijn vanochtend geen zakjes bestrij dingsmiddel gevonden. VN-chefwil reactiemacht organisatie de beschikking krijgt over een troepeneenheid om snel op situaties in de wereld te kunnen reageren. De beschikbaarheid van troe pen en materieel is .duidelijk minder aan het worden". Bo vendien geven toezeggingen door landen nog geen garantie voor feitelijke levering voor een bepaalde operatie, zoals ook bleek bij de tragedie in Rwanda in april vorig jaar, aldus de VN- chef in een rapport ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de VN, dat vandaag ver scheen. Leidenaar Van Hal pakt NK-titel schansspringen oberwiesenthal» Leidenaar Peter van Hal is gis teravond Nederlands kampioen geworden bij het schanssprin gen. De wedstrijden werden ge houden op de 51-meter schans in het Zuidduitse Oberwiesent- hal. Van Hal s'coorde 246 pun ten. Richard Jansen uit Putten werd tweede met 234 punten. Er waren zeven deelnemers. Morgen wordt er gesprongen op de 64-meter schans. psagot Een joodse kolonist houdt met opgeheven vlag de wacht bij de joodse nederzetting Psagot op de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. De spanningen tussen kolonisten en Palestijnen zijn de laatste weken opgelopen, als gevolg van de geplande uitbreiding van een nederzetting bij Bethlehem. foto ap eyal warshavsky als 'terroristische activiteiten'. Het blijft ook on rustig in het grensgebied tussen Israël en de Ga- zastrook. Bij twee schietpartijen raakten gisteren vier Palestijnen, onder wie twee politiemannen, gewond. Het Israëlische leger zegt dat soldaten het vuur openden toen ze vanaf Palestijns grond gebied werden beschoten. De Israëlisch-Palestijnse commissie die een on derzoek instelt naar de schietpartij van maandag avond, is volgens een Israëlische bron tot de con clusie gekomen dat een aantal Palestijnse politie mannen Israëlische soldaten in een hinderlaag wilde lokken. Nadat ze het vuur hadden geopend, trokken zich trok in een gebouw dat bij de politie in gebruik was. Een van de agenten gaf zich over, maar drie anderen werden doodgeschoten. In El-Bireh, op de Westelijke Jordaanoever ten noorden van Jeruzalem, demonstreerden gisteren honderden Palestijnen tegen de onteigening van land in het gebied. correspondent Als Arabieren vermomde Israëlische soldaten" hebben gisteravond op de Westelijke Jordaanoe ver vier Palestijnen doodgeschoten. Volgens het leger ging het om leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat zich tegen de ak koorden met Israël heeft gekeerd. De naam van minstens een van de gedode mannen zou voor komen op een lijst met gezochte personen. De vier slachtoffers zaten in een auto die door de speciale legereenheid tot stoppen werd ge dwongen. Een van de inzittenden zou op de sol daten hebben gevuurd met een pistool. De commandant van Israëls centrale sector, ge neraal Ilan Biran, heeft bekendgemaakt dat het leger in de afgelopen twee maanden op de Westoever meer dan duizend Palestijnen heeft aangehouden in verband met wat hij omschreef judy nihof/henny van egmond Op mysterieuze wijze zijn in de periode 1990-1993 ongeveer tweehonderd dossiers verdwe nen in het gemeentehuis van Leiderdorp. Bij de vermiste stukken zat ook het perso neelsdossier van de ambtenaar grondzaken, die onlangs werd veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. Dit blijkt uit in formatie die nu pas boven wa ter is gekomen. Het hoofd juridische en be stuurlijke zaken van de ge meente, W. van Winterswijk, deed op 4 augustus 1993 bij de politie Hollands-Midden aan gifte van de vermissing. 'Het personeelsdossier is niet meer in het archief aanwezig sedert mei 1990', valt in het proces verbaal te lezen. Daarin wor den ook vermoedens uitge sproken dat de ambtenaar grondzaken 'zelf betrokken zou zijn bij de verdwijning van het personeelsdossier'. De man onderhandelde namens de ge meente over de veel te laag uit gevallen grondprijzen in de wijk Buitenhof. Al in 1990 zou den zowel een ambtenaar die was belast met de reorganisa tie van de afdelingen Ruimte lijke Ordening en Bouw- en Woningtoezicht, als de toen malige gemeentesecretaris A. Willems vergeefs naar het per soneelsdossier hebben ge zocht. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de verdwij ning van de dossiers. Daarbij is ook de ambtenaar grondzaken verhoord, maar er bleek onvol doende bewijs om hem voor de diefstal te vervolgen. Volgens Van Winterswijk bleek achteraf dat een aantal dossiers niet was gestolen. „Het aantal dat toen is ge noemd, was schromelijk over dreven. De meeste dossiers zijn na gericht zoeken weer boven tafel gekomen." Veel dossiers waren bij ambtenaren in kasten of laden beland. Ook werd later duidelijk dat dos siers waren overgeheveld van het ene archief naar het ande re 'zonder dat dit goed was vastgelegd'. Volgens Van Winterswijk hadden de ongeveer tweehon derd dossiers betrekking op uiteenlopende zaken en niet speciaal op grondzaken. De vermissing heeft het onder zoek van de recherche volgens Van Winterswijk niet bemoei lijkt. „Daar heb ik van de re cherche nooit iets over ge hoord." Nog geen abonnee Drughandel 3 De douane liet jaren lang hasjtransporten tussen Nederland en Groot-Brittanniëtoe, aldus twee handelaren. IPost Soeks te duur r- De Republikeinen val- J len Witte Huis-kat Soeks aan. Die mag fan mail niet op staatskosten beantwoorden. iJezuïeten I/t S~ De paus spreekt I O vandaag de 233 ge delegeerden toe van het 'jezuïeten-parlement'. Lange wachttijden in Leidse regio In veel gemeenten kunnen inwoners deze week niet te recht op het stadhuis voor een nieuw paspoort of de nieuwe Europese identiteitskaart. Oorzaak is een storing in het computerprogramma op de afdelingen burgerza ken. De fout zit in de apparatuur die de gemeenten heb ben gekregen van het ministerie van binnenlandse za ken. Onder andere Leiden, Leiderdorp, Voorhout, Val kenburg en Sassenheim kampen met dit manco. leiden/duin en bollenstreek Valkenburg heeft als gevolg van de computerstoring nog geen enkel paspoort-nieuwe-stijl of nieuwe Europese identiteits kaart kunnen uitreiken. Door de problemen met het computer programma komen de teksten niet goed op het reisdocument te staan. Hoofd inwonerszaken J. Post verwacht dat het pro bleem morgen is verholpen»,,Er komt in de loop van vandaag een verbeterd programma. Als het goed is, moet alles dan wer ken." In Leiderdorp moeten ze overwerken op de afdeling bur gerzaken. De paspoorten zijn bepaald niet meer 'klaar terwijl u wacht', de vervaardiging kost veel meer tijd en de paspoorten komen beschadigd uit de spe ciaal bijgeleverde machine. Ze zijn 'misvormd en mislukt', zegt burgemeester M. Zonnevylle van Leiderdorp, die er fijntjes op wijst dat over dat platte boekje weieens ministers zijn gestruikeld. Niet eerder kende Leiden zo'n enorme run op paspoorten in de eerste dagen van een nieuw jaar, zegt coördinator burger diensten G. Wolvers. Na vier da gen staat de teller al op 250, ter wijl vorig jaar in de hele maand januari 750 paspoorten werden afgegeven. Lange wachttijden waren gisteren en eergisteren het gevolg van de problemen. „Maar dat heeft niet te maken met ondeugdelijke apparatuur. Het kost ons gewoon veel meer tijd om een nieuw paspoort te maken. De procedure is om slachtiger geworden. Ze moeten geprint, gelamineerd en dan weer door een leesapparaat. We zijn er twee keer zoveel tijd mee kwijt. En aangezien we net zo veel machines hebben als voor heen, moeten we overuren ma ken om de klant te helpen." Na fouten bij het afdrukken van de geldigheidsduur wilde Voorhout aanvankelijk de uitgif te van de Europese reiskaart te staken. Een op de vier kwam niet goed uit de machine. Via een kunstgreep kan de gemeen te toch nog de reisdocumenten maken. HET WOORD IS AAN Joodse humor Eerlijk rijk worden duurt het langst. VANDAAG Cultuur7,8,9,11 Economie/Beurs.6 Familieberichten-4 Feiten en meningen2 Info12 Programma's13 Randstad19 Sport 21,22,23 HET WEER Verwachting tot morgen Plaatselijk sneeuw. Minimumtem peratuur -2 graden in het westen tot -7 graden in het oosten. Mid- dagtemperatuur-1 graden Zui denwind kracht 5, aan de kust en op het IJsselmeer7. HEEMSKERK &0E JAGER DAAR ZIT EXACT 'T VERSCHIL. ij: Heemskerk De Jager Losplaatsweg11 Noordwijk Tel. 01719 - 46566 Fax 01719 - 48547 Kroonprins Willem-Alexander verhuist in maart naar zijn nieuwe huis aan het Noord einde 66 in Den Haag. Dat is precies twee jaar nadat hij het kapitale pand naast het werkpaleis van zijn moeder kocht. Die twee jaar zijn gebruikt om het pand van onder tot boven te verbouwen en te beveiligen. Voor de ingrijpende verbouwing was in eer ste instantie anderhalf jaar uitgetrokken, maar de klus heeft enkele maanden langer geduurd. Schilders zijn momenteel bezig de muren en hoge plafonds met ornamenten op de eerste etage te witten. Behalve zijn persoonlijke bezittingen en boeken heeft prins Willem-AleXander niet veel te verhuizen vanuit Leiden, waar hij sinds zijn studententijd woont. De prins heeft voor de inrichting van huis-annex-kantoor veel nieuw gekocht. Over de verbouwing en de inrichting van het uit 1757 daterende pand wordt uiterst geheimzinnig gedaan. De werkzaamheden vinden plaats achter een hoge witte schut ting, waarop niet eens de naam van de aan nemer is vermeld. Loodgieters, tegelzetters en andere specialisten die bij de verbou wing zijn ingeschakeld, hebben zoals alle leveranciers aan leden van het Koninklijk Huis zwijgplicht. Wie toch uit de school klapt, wordt 'onttroond' en krijgt nooit meer een opdracht. Eén keer heeft de kroonprins Nederland een kijkje gegund in zijn nieuwe huis. Dat was in het najaar van 1993, toen de toen malige NOS-directeur Ed van Westerloo het eerste en enige grote televisie-interview met de kroonprins had. Toen Van Westerloo op merkte dat het huis in elk geval groot ge noeg is om eventueel te gaan s moest Alex lachen: „Samenwonen i voor mij. Daa Een huwelijk r den. Het huis (750.000 gulden) en de verbou wing (naar schatting enkele tonnen) wor den door de prins zelf betaald. Het huis, dat in 1896 in het bezit kwam van de Oranjes Willem-Alexander kocht het van zijn oma, prinses Juliana staat op de rijksmonu mentenlijst. De-verbouwing is daarom uil- gevoerd in overleg met de gemeentelijke af deling Monumentenzorg. Prins Willem-Alexander is sinds zijn af studeren anderhalf jaar geleden in Leiden steeds intensiever bezig met de voorberei ding op zijn taak als opvolger van koningin Beatrix. In dat kader krijgt hij ook een eigen secretariaat en ambtelijke staf. Zij worden ook ondergebracht op het Noordeinde 66. GOED NIEUWS vinkeveen Het beroemde Dudok-pompstation langs de A2, bij de afslag Vinkeveen, is vanmorgen uitgegra ven en gereedgemaakt voor transport. Het tankstation wordt binnenkort per dieplader vervoerd naar het Au- totron in Rosmalen, waar het een laatste rustplaats krijgt. foto anp cor mulder leiden aad rietveld Verdachte van verkrachting verschijnt stoned voor rechter paar blow-tjes gerookt", foeter de de officier. „Ik vind dat een schandalige minachting van de rechtbank én van uw slachtof fer." Zij eiste drie jaar cel tegen 'de man èn gedwongen opname in een inrichting. Tegen een 32- jarige mede-verdachte eiste zij een jaar gevangenisstraf. Pagina Leiden: Slachtoffer met smoes naar binnengelokt. Hij had het aan zijn rug. En hij was zo moe. En hij had 'een paar blow-tjes gerookt, weet je'. De 36-jarige Leidenaar, die gis termiddag voor afpersing en verkrachting van zijn buur vrouw in het beklaagdenbankje hing, irriteerde de president van de Haagse rechtbank en de offi cier van justitie mateloos. „Een m den run/leiden Het reizen met de trein werd gisteravond een crime voor een rolstoelgebruiker die in Alphen wilde uitstappen. De brandweer van Alphen, die was ingeseind door de NS, stond rond de klok van zeven uur klaar om de man uit de uit Utrecht afkomstige trein te tillen. Maar voordat de brandweermannen zagen waar de rolstoelgebruiker zich precies bevond, gingen de deuren weer dicht en ver trok de trein richting Leiden. „We zwaaiden nog naar de conducteur. Maar dat hielp al niet meer", vertelt de veront waardigde brandmeester A. Boone. Onmiddellijk is de NS ge waarschuwd, die, vervolgens de rolstoelgebruiker in Leiden weer terugzetten op de trein naar Alphen. De brandweer rukte vervolgens opnieuw met vijf man uit om de gedu peerde reiziger alsnog uit de trein te helpen. De brandweermannen ge ven de schuld van het voorval aan de conducteur, die zon der op te letten de deuren liet sluiten. „Het is nu al de twee de kèer dat ons dit over komt." De Alphense brandweer heeft sinds een jaar of drie een overeenkomst met de NS, waarin staat dat de spuitgas ten worden ingeschakeld om rolstoelgebruikers van de trein te halen. De brandweer doet dat alleen in de avondu ren en in het weekeinde, wanneer er geen perronper- soneel is. De NS trokken vanochtend het boetekleed aan. „Het is heel vervelend dat de man twee keer het station van Al phen moest zien, voordat hij eruit kon", reageerde NS- woordvoerder W. Binnendijk. Hij veronderstelt dat de fout bij de NS ligt. „Maar dat zoe ken we nog uit. Het ligt voor de hand dat de conducteur had moeten weten dat de man uit de trein moest stap pen: Maar zo'n man heeft ook meer te doen. Misschien heeft hij er op dat i even niet aan gedacht.' Kopie van diefstal: voor tonnen aan kleding gestolen leiderdorp kees van kuilenburg Een kopie van een diefstal van vorig jaar november in Leider dorp. Dat was het geval bij een inbraak in een kledingdistribu- tiecentrum aan de Bedrijven- weg. Evenals vorig jaar werd bij de kraak voor enkele tonnen aan kleding gestolen. Om de kleding te vervoeren, werd bij een transportbedrijf aan de Achthovenerweg een lege vrachtauto 'geleend'. Dezelfde auto die vorig jaar ook al werd gebruikt bij de diefstal. De ge stolen DAF werd gisteren in de loop van de dag teruggevonden in Vleuten-De Meern. I (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Eer maand automatisch I vla acceptgiro (ƒ31,05) I automatisch 30,05) Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) Nr. bank/giro:- Of bel 071-128030 712141 400114

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 1