Leiden Leidse bedrijven boeren niet goed Op Wethouder denkt aan onteigening zoek naar Slachtoffer met een smoes binnengelokt Brandweer ramt busje Er kringelt geen rook uit schoorsteen Inbreker opgepakt DONDERDAG 5 JANUAR11995 15 Chaos -] Verkeer en scheep- I vaart zaten gisteren muurvast in Alphen. Een vrachtwagen verloor zijn lading op de hefbrug. Vis yiftDe visafslag in I 1/ IJmuiden, waar vrij wel de hele Katwijkse vloot haar vis verhandelt, deed goede zaken. Ontwikkeling blijft achter bij rest van Nederland De ontwikkeling van het bedrijfsleven in de regio Rijn land bleef achter bij de bedrijfsontwikkeling in heel Ne derland. Directeur A. Berkhout van de Kamer van Koop handel en Fabrieken trok die conclusie gisteren aan de hand van de jaarlijks terugkerende Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling (ERBO). van Nederland." ..Weinig reden tot optimis me". oordeelde de directeur van de Kamer van Koophandel, al kon hij ook wat lichtpuntjes opqoemen. Zo sloot vorig jaar 88 procent van de bedrijven in de regio Rijnland het jaar af met winst, terwijl dat in 1993 86 pro cent was. Meer grote bedrijven waren tevreden over hun rende ment: 59 procent tegenover 49 procent in 1993. Met name de industrie maar ook de diensten sector in de regio Rijnland lie ten een gedegen omzetgroei Zo kampte het bedrijfsleven in het gebied van de Kamer van Koophandel met een dalende omzet (min één procent) terwijl over heel Nederland sprake was van een stijging van één pro cent. De exportgroei bleef onder de twee procent, tegen drie pro cent in heel Nederland. Ten op zicht/? van 1993 daalde de in vesteringssom in de regio met vijftien procent terwijl de lande lijke investeringssom met twee procent daalde. „We zijn weliswaar uit de de pressie van 1993 gekomen maar de naald van de barometer is toch op 'veranderlijk' blijven steken", verklaarde Berkhout tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Kamer van Koophandel. ,,Op de meeste onderdelen deed het Rijnlandse bedrijfsle ven het slechter dan in de rest Bedrijven noemden tijdens de ERBO de meest uiteenlopende negatieve invloeden op de be drijfsontwikkeling. De lange he te zomer, een toegenomen cri minaliteit, de 'idiote' winkel sluitingswet, het feit dat er min der vlees wordt gegeten en de verminderde vraag naar eiken houten meubelen en de afslui ting van de Alphense brug wa ren er enkele. Bedrijven in Lei den klaagden over het slechte parkeerbeleid van de gemeente. Aan de andere kant investeer de de Leidse detailhandel vorig jaar twintig procent meer dan in 1993. „Kennelijk voelden de ondernemers al aankomen dat de gemeente Leiden aan het eind van het jaar zou besluiten een parkeergarage aan de Boommarkt te bouwen", gokt directeur Berkhout van de Ka mer van Koophandel. Hij waar schuwde er overigens voor dat de overheid ervoor moet zorgen dat de winkelcentra bereikbaar blijven. „Ter illustratie noem ik dat met name Leiden en Alphen aan den Rijn consumenten ver liezen." Mr. J. Blommers, voorzitter van de Kamer, kondigde giste- jen aan dat de Kamer van Koophandel dit jaar een filiaal in de Duin- en Bollenstreek opent. Kort geleden werd er al een vestiging in Alphen ge opend. „Met deze filialen bren gen wij letterlijk en figuurlijk de dienstverlening dichterbij het bedrijfsleven. En dat is ook de bedoeling", aldus Blommers. Annapark en gemeente nog oneens Man breekt beide benen leiden Een 45-jarige Leidenaar brak gisteren beide benen en liep hoofdletsel op nadat hij op de kruising Churchilllaan/VerdiStraat door een auto was geschept. De man, die op zijn fiets wilde oversteken, zou, volgens een getuige, rood stoplicht hebben genegeerd. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. Oudere man geschept leiden Hoewel hij hardlopend het zebrapad op de kruising Wil lem de Zwijgerlaan/Schipholweg overstak, werd een 67-jarige Leidenaar gisteren toch door een auto geschept. De man zou de verkeerslichten door de laaghangende zon niet hebben gezien. De auto trok op reed de man aan. Hij is met verwondingen aan het hoofd naar een ziekenhuis gebracht. Vrouw dreigt man met mes leiden Een 28-jarige vrouw heeft bekend haar 34-jarige echtge noot op 29 december met een mes te hebben bedreigd. Hij echt paar heeft al geruime tijd huwelijksproblemen. De vrouw ont kent haar man ook daadwerkelijk te hebben willen doden. Ze is vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Slager verwondt voorbijganger Een 20-jarige slager uit Lei den heeft gisteravond per ongeluk een 43-jarige vrouw, die niets vermoe dend langsliep, met een mes in haar lip gestoken. De slager liep even na ze ven uur op de Lange Mare en zag in de verte een ken nis aankomen. Hij wilde zijn arm opsteken om de bekende te groeten maar vergat dat hij in zijn hand een hakmes en een slijp- staaf had. Bij het heffen van zijn arm kwamen raakte hij de lip van de vrouw. Ze moest de verwonding in een ziekenhuis laten be handelen. De Stichting Annapark - eigenares van het terrein van de voormalige Annakliniek aan de Mezenstraat - en de gemeente hebben nog steeds geen overeenstemming bereikt over verkoop van het stuk grond. Wethou der Van Rij (ruimtelijke ordening) wil bin nenkort stappen ondernemen. „De Stich ting Annapark komt elke keer, als we den ken dat de afspraak rond is, met nieuwe ei sen. Meer woningen, duurder bouwen... Zo langzamerhand beginnen we de hoop te verliezen dat het tot afspraken kan komen." De gemeente heeft het Annapark, waar tijdens de jaarwisseling de laatste gebou wen van de voormalige Annakliniek ten prooi vielen aan de vlammen, al een aantal jaar op het oog voor woningbouw (huur en koop). Samen met het naastgelegen Pomo- na-terrein zou het stuk grond bij de Vogel wijk moeten worden getrokken. Maar de plannen liepen keer op keer vertraging op. „Als het met de Stichting Annapark niet lukt, gaan we het Annapark en het Pomona- terrein maar loskoppelen. Nood breekt wet. Dan ontwikkelen we het Pomonaterrein maar apart en moeten we een ontsluiting maken via de Wassenaarseweg. Het wordt dan een soort wooneilandje, maar het is niet anders", aldus Van Rij. Hij had liever gezien dat de nieuwbouwwijk zou aanslui ten op de Vogelwijk. Een paar weken geleden deed de ge meente een laatste brief de deur uit aan de Stichting Annapark. Volgens Van Rij krijgt de stichting een maand de tijd om te reage ren op het laatste aanbod. „Ze hebben dus nog even de tijd. Ik kan me voorstellen dat we - als we dan nog niet rond komen - het bestemmingsplan gaan wijzigen en vervol gens een onteigeningsprocedure gaan be ginnen. Maar voor de ontwikkeling van het Pomona terrein kunnen we daar niet op wachten." Volgens mevrouw E.M. Bakker van het wijkcomité Vogelwijk is de buurtorganisatie van plan om binnenkort bij de gemeente aan de bel te trekken. „We willen snel we ten wat de nieuwe ontwikkelingen zijn bij de plannen rond het Pomona terrein en de Annakliniek. Ik denk niet dal er veel men sen zijn die op die nieuwbouwhuizen zitten te wachten. We zijn een beetje bang dat ze niet echt zullen passen bij de wijk, die door zijn oude huizen een speciaal karakter heeft en dat het landelijk karakter verloren gaat. Maar aan de andere kant weten we al jaren dat er sprake is van woningbouwplannen." I Iet wijkcomité had vlak voor de kerst te vergeefs pogingen gewaagd de Stichting Annapark te bereiken met een verzoek de gebouwtjes op het terrein te slopen. De buurtbewoners waren bang dat de overge bleven panden van de Annakliniek, die net een aantal weken leegstonden, zouden wor den gekraakt of af zouden branden. „Een sloper heeft nog even wat harde klappen op het dak gegeven maar hield het voor de kerst voor gezien. We waren bang dat er een gevaarlijke.situatie zou ontstaan. Dat is bijna uitgekomen, de gebouwen zijn in brand gestoken. Maar gelukkig stond er niet veel wind", aldus Bakker. Voorzitter van de Stichting Annapark, H. W. Dielesen, was niet bereikbaar voor com- Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad brengt de komende weken portretten van mensen uit Leiden en regio die, binnen een paar maanden of pas na een paar jaar, een nieuwe werkplek vonden. Of aan een cursus begonnen om meer kans te maken op een arbeidsmarkt. Vandaag mevrouw M. van Riet-Mossavat, een afgestudeerd klinisch psychologe die een opleiding volgt tot bank-/baliemedewerkster. Ze zou haar opleiding - M. van Riet studeerde in Teheran af als klinisch psychologe - in Nederland niet te gelde kunnen maken. Want voor dat vak zijn taal en gevoel voor nuances veel te belangrijk. Maar ook als zij in Iran was blijven wonen had zij geen praktijk willen hebben. „Want voor dit werk moet je geestelijk erg sterk zijn. Ik heb stage gelopen in verschillende ziekenhuizen, maar ik kon de problemen van mijn patiënten niet van me af zetten. Als ik thuis was ging ik daar toch mee- verder." Een vakantie in Nederland bracht in 1992 een grote verandering in haar leven. „Ik was van plan mijn zus in Den Haag te bezoeken en een paar maanden te blijven. Maar ik ontmoette een man, werd verliefd en nu woon ik hier." Toen zij na vier maanden zeker wist dat ze in Nederland wilde blijven ging mevrouw Van Riet naar het Boerhaave-college om taallessen te volgen. „Want ik ben altijd bezig geweest. Ik kan niet tegen thuiszitten. Dat vind ik verschrikkelijk. In december 1993 - ze was toen al bijna twee jaar in Nederland - schreef zij zich in bij het arbeidsbureau. „En wat zeiden ze? Uw Nederlands is onvoldoende, gaat u maar Een paar weken later werd ze uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeenkomstvoor werkloze academici. Tweehonderd mensen kwamen naar het Holiday Inn-hotel om zich te laten vertellen, dat ze vooral zelf op zoek moesten gaan naar werk. Bedrijven aanschrijven, vrijblijvende gesprekken aanvragen met managers, informeren naar de mogelijkheden op de arbeidsmarkt in het algemeen, vragen naar namen van andere managers met wie ook een zinvol gesprek te voeren zou zijn. Want de markt voor academici is krap, vacatures worden niet aangemeld bij het arbeidsbureau en meestal verschijnen er ook geen advertenties in de krant. Netwerken - een netwerk van relaties in een geschikte branche opbouwen - is het toverwoord. Mevrouw Van Riet had op de bijeenkomst weinig te zoeken. Werk op academisch niveau zou ze toch niet krijgen. Maar ze onthield wel één raadgeving, die de meeste werkzoekenden van het arbeidsbureau krijgen. „We kunnen niet alles voor jullie doen. Als jullie thuis blijven zitten krijg je geen baan." Dus ging ze maar weer naar het arbeidsbureau. En meldde ze dat ze het geen bezwaar zou vinden om onder haar niveau te werken. „Als ik niet met die cursus Nederlands bezig was geweest", zegt ze, „was ik elke week twee keer langsgegaan. Want ze helpen jou niet als je zelf niet wilt en doorzet." Afgelopen zomer werd ze gebeld door het arbeidsbureau met de vraag of ze iets voelde voor een cursus bank- /baliemedewerkster bij de Suze Baartschool. De banken moesten volgens hun CAO meer werk bieden aan allochtone vrouwen. De vrouwen die aan de cursus meededen kregen de garantie van een baan. „Meneer Kollau belde mij. Dat is een lieve man. Maar ik bibberde toen ik naar hem toe ging. Ik dacht: zal het wel lukken?" „Het was een mogelijkheid die Verdachte wilde geld van Leidse leiden aad rietveld i Riet-Mossavat: alles beter dan thuiszitten. M.< zich op dat moment aanbood", zegt Michel Kollau over de cursus. „Het leek mij een geschikte opleiding, zij leek mij de geschikte persoon. Zij wilde een baan met een bepaald perspectief. En haar mogelijkheden waren verder beperkt. Het is niet zo dat wij werkzoekenden een brochure kunnen aanbieden en zeggen: dit zijn de mogelijkheden, zoek maar uit. Het is ook niet zo dat wij mensen geregeld benaderen met aanbiedingen. We hebben een bestand van 12.000 werkzoekenden. Daar kun je FOTO LOEK ZUYDERDUIN bovenop zitten." Mevrouw Van Riet is gelukkig met de cursus die haar is aangeboden. „Ik moet ergens beginnen", zegt zij. „En als je goed bent in je werk kun je misschien doorstromen naar andere functies. Die kans krijg je bij een bank, denk ik." Dit is de vijfde*aflevering in de serie Op zoek naar werk. Eerdere afleveringen stonden in het Leidsch Dagblad van 21 27 en 29 december en 3 januari. vervolg van voorpagina Met een smoesje over een jong poesje dat niet meer achter de bank vandaan durfde komen hadden de twee mannen in september vorig jaar de buur vrouw naar het huis van de hoofdverdachte gelokt. Ze had den allebei veel bier gedronken, de oudste van de twee had bo vendien vier a zes zware slaap tabletten geslikt. Hun plan was de vrouw een paar honderd gul den lichter te maken. Maar toen zij geen geld bij zich bleek te hebben nam de 36-jarige haar mee naar boven en dwong haar in de slaapkamer tot seks. De ander lag intussen beneden op de bank en dronk nog een bier tje. „Het moet een schokkende en afschuwelijke ervaring zijn geweest", meende de officier. Het slachtoffer was nog maar nauwelijks binnen of de hoofd verdachte zette haar een aard appelmesje op de keel. De an der zou met een hamer hebben gezwaaid en geroepen: „Ik ver moord je." Tijdens de verkrachting werd de vrouw weer met de dood be dreigd. De 36-jarige zou gezegd hebben dat hij haar best kon vermoorden. „Ik moet toch drie jaar zitten. Als je vlucht moet je langs mijn maat en die is hele maal gek, die vermoord je ge lijk." De i i de tijd, dat zij hem moest vastbin den met een snoer van de tele visie. Zijn slachtoffer zag toen kans om te vluchten. Zij rende naakt de galerij op, achterna ge zeten door de 32-jarige. Maar De 36-jarige Leidenaar hing wat onderuit in de beklaagden bank en zei zich van de gebeur tenissen niets meer te herinne ren. „De vrouw huilde en gilde en toen hebt u haar keel dicht geknepen", zei de president. En toen de verdachte niet reageer de drong hij aan: „Klopt dat?" Maar de man wist van niets. „Het zal wel, ik weet het niet meer. Zelfs dingen die ik een week geleden gedaan heb weet ik niet meer. Ik had een paar Rohypnolletjes op, weet je. Die ken je toch wel, Rohypnolletjes? De verdachte kwam in 1976 voor het eerst met justitie in aanraking. In 1977, '.78, '89 en '91 werd hij weer veroordeeld; de laatste twee keer tot 30 en 36 maanden cel voor vrijheidsbe roving en verkrachting en voor beroving met geweld, „1-ange straffen hebben niet geholpen. In de rapporten van psychiater en psycholoog staat, dat de kans op herhaling groot is", zei de of ficier. „Het advies is TBS en dwangverpleging, maar dat vind ik niet genoeg." De 32-jarige medeverdachte zei dat hij 'verschrikkelijk veel spijt had' van wat hij had ge daan. Hij vertelde dat hij had zitten worstelen met een be- rouwbrief, maar er niet in ge slaagd was die te schrijven. De hoofdverdachte waarschuwde slechts, dat een gevangenisstraf hem niet op het rechte pad zou brengen. „Ik kom er steeds agressiever uit, steeds meer op gefokt." De rechtbank doet op 18 januari uitspraak. Een personenauto van de brandweer heeft gister avond rond half zeven op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Sumatra- straat een bestelbusje aan gereden. De auto had zwaailicht en sirene aan en was op weg naar een mel ding op de Hoge Rijndijk. De 61-jarige Leidenaar die het bestelbusje bestuurde, zegt de signalen niet te hebben opgemerkt en ging ook niet opzij. Er vielen geen gewonden bij de aan rijding. Hemabakkerij staakt Het lijkt een dag als alle andere voor de toevallige passant; er staan auto's voor de deur van de Leidse Hema bakkerij en overal in het gebouw aan de Ad miraal Banckertwcg brandt licht. De schijn bedriegt hier echter. Er kringelt geen rook uit de' schoorsteen en de onge bruikte baktafels glimmen on der het licht van de tl-balken. De Hema-balckers in Leiden staken. Samen met hun colle ga's in veertien andere vestigin gen. De Hema heeft in totaal der tig regionale bakkerijen in Ne derland. De firma wil nu op een centrale plaats in Nederland een deel van de werkzaamhe den concentreren. De Diensten bond ENV is bang dat dat ten koste gaat van 140 arbeidsplaat sen. Nu werken er nog zo'n zes honderd mensen. Bovendien zouden de bedrijfstijden ver lengd worden en zou in de toe komst ook op zaterdag worden gewerkt. Reden genoeg voor de bond om tot een staking te be sluiten. Een complete staking. Niet al leen de ovens blijven uit, ook de duwwagentjes waar normaal gesproken'de bestellingen mee naar de vrachtwagens en bestel busjes worden weggereden zijn leeg. Sommige liggen zelfs slot dig op hun kant, alsof ze haastig zijn weggesmeten. Vanachter de kantineruit leggen twee man nen de wijsvinger plat op de getuite lippen en schudden van Ondertussen is de gebaksvi trine van de Hema aan de Haar lemmerstraat helemaal leeg. Geen kruimeltje valt er te vin den. „Gebak van gisteren doen we niet aan. We krijgen elke dag vers gebak. De lege vitrines zijn het beste bewijs", zegt de juf frouw achter de toonbank. Ze laat zich n"iet uil over de staking. Ook de filiaalchef is niet erg me dedeelzaam. „Ik heb gister avond gehoord dat er gestaakt werd. Wat er nu moet gebeuren weet ik niet." Het is even over negenen nog niet druk. Toch komt de eerste klant van een koude kermis thuis. „Ik had honger dus dacht ik even een saucijzenbroodje halen", zegt mevrouw B. Pat tiapon. „Dat gaat niet door. Ik zat me net ook af te vragen waar je zo gauw gebak vandaan zou moeten halen nu je hier niet terecht kunt. Ik haal zelf hier ook altijd gebak op mijn verjaardag." De Koninklijke Bijenkorf Be heer Holding, het bedrijf waar toe de I lema behoort, weigert te vertellen hoeveel gebakjes en taarten er dagelijks over de Leidse toonbank gaan. „U be grijpt dat we daar geen mede delingen over doen, maar ik kan u wel vertellen dat Hema marktleider is in het gebaksge- beuren." Een 'bekende' van de politie werd gistermiddag door een agent opgemerkt toen hij rond het middaguur met een stereo- toren achter op zijn fiets weg reed op de Maredijk. Hij werd in zijn kraag gevat en bekende- even daarvoor ook nog siera den, 35 cd's uit een woning aan het Paviljoenshof te hebben ge stolen. De verbrande resten van de laatste gebouwen van de Annakliniek. De gemeente slaagt i overeenstemming te bereiken over verkoop van het terrein. met de eigenares, Stichting Annapark, FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15