Leiden Welles-nietesspel bij ontslag sdc-directeur 'Loos dreigement' van krakers Walenkamp: ik heb er geen belang bij om raadsleden het bos in te sturen Politie bekijkt videobeelden op 'herkenbare hoofden' Bestuurders weinig enthousiast over deelname in Haaglanden _£>INSDAG 3 JANUAR11995 j;HEF« HENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Muzenhof A A Cultureel centrum I I Muzenhof in Lei derdorp moet volgens de beheerder geen gezond heidscentrum worden. ÏCU _Geen ruzie maar communicatiestoornis tussen aandeelhouders' t vTussen de weggestuurde directeur van het stadsdistribu- '"(iecentrum, E. Keijser, en de bouwer, het Roelofarend- «^eense bedrijf Heembouw, is geen ruzie geweest. Ook /an een conflict tussen Keijser en de vervoerswereld is Eeen sprake, beweren de betrokken partijen. Als hun in- :ormatie klopt heeft wethouder J. Walenkamp (CDA) de raadscommissie economische zaken onjuist geïnfor- 7 neerd over het op handen zijnde vertrek van Keijser. vorige week door de twee ande re aandeelhouders, De Zijl Be drijven en het vervoersbedrijf Mostert, de laan uitgestuurd. Volgens Walenkamp gebeurde dat omdat Keijser ruzie had met het Roelofarendsveense bedrijf Heembouw, dat het sdc zou bouwen, en met de vervoerswe reld. jenny van egmond/wim koevoet Haar Walenkamp blijft er op beurt bij dat hij in de be- .vuste vergadering van de com- S/pissie, een besloten bijeen- fomst waarvan de notulen zijn litgelekt, 'bij zijn beste weten Voortreffelijk heeft weergegeven vat er aan de hand is met het Itadsdistributiecentrum'. Directeur Keijser van het sdc, lie ook aandeelhouder is, werd R. van der Boogert van Mos tert, die nu directeur wordt van het sdc, wil nog niet zeggen wat de werkelijke reden is achter het ontslag van Keijser. Hij wil eerst de aandeelhoudersvergadering in de tweede helft van januari afwachten, voordat hij opening van zaken geeft. Volgens Van den Boogert is er sprake van 'een communicatiestoornis' tussen de aandeelhouders. Van ruzie met Heembouw of de ver voerders is geen sprake. „Heembouw heeft alleen een boze brief geschreven omdat er zonder dat er sprake was van enig overleg een asielzoekers centrum naast het sdc werd ge bouwd. Maar dat is uitgespro ken", aldus Van den Boogert. Ook directeur P.J. Lammertink van Heembouw ontkent dat hij ruzie had met Keijser. „Er is hard maar zakelijk onderhan deld", aldus de aannemer. Keijser is ook nogal verbaasd over de opmerkingen van Bob Schreiner (1915-1994) Luchtvaartpionier B.A.M. (Bob) Schreiner, de oprichter van de in Leiden gevestigde Schreiner Luchtvaart Groep, is afgelopen zaterdag in zijn woonplaats Wassenaar op 79- jarige leeftijd overleden. Schreiner stond aan de basis van het bedrijf dat direct na de oorlog werd opgericht. ;De Hagenaar, afkomstig uit een koopmansfamilie, pro- Leerde tijdens de Tweede We- reldoorlog tweemaal naar En- 'geland te vluchten. Hij wilde 'jachtvlieger worden, maar bei de pogingen mislukten. Na de oorlog begon hij met tweedui- zend gulden een handel in vliegtuigonderdelen. Al snel KJ kocht hij een Pipercup en be- j gon luchtfoto's te maken van boerderijen die hij later aan de eigenaren verkocht. Na twee jaar had hij een omzet van een - miljoen gulden en bezat hij lr drie vliegtuigen. 'VDe Haagse gentleman besloot een helikopter aan te schaffen 'en ging personeel naar olie platforms vervoeren. Het werkterrein werd steeds inter nationalen Hij vloog met heli kopters in Iran, Nigeria volgde. Dit Afrikaanse land vormt nog steeds één van de belangrijk ste werkterreinen voor de Schreiner Luchtvaart Groep. Het bedrijf heeft daar een ei gen vestiging en verhuurt vliegtuigen en helikopters. Een moeilijke periode volgde in de jaren zestig. Schreiner waagde zich op de toeristen- markt, maar werd uit de markt verdreven door hevige concur rentie van Martinair en Trans- avia. Volgens wijlen John Block, oprichter van Air Hol land en ooit samen met Mar tin Schroder actief in Martin air, was de concurrentie onge meen fel. Block schrijft over Schreiner - 'een correcte vent, een gentleman' - in zijn bio grafie: „In samenwerking met de KLM werden Schreiner en zijn tweehonderd perso neelsleden kapot gemaakt. Be wust. Om dat te bereiken wa ren s avonds zelfs de vuilnis bakken van Schreiner Aero- contractors doorgeploegd: door de weggegooide telex banden op te diepen en af te draaien, raakte men uitste kend geïnformeerd over han del en wandel van de tegen stander. Op die manier was het niet zo moeilijk een elimi natie-strategie uit te stippe len." Eindjaren '60 stapte Schreiner uit de toeristenmarkt. De Schreiner Luchtvaart Groep besloot zich toe te leggen op de verhuur van vliegtuigen en helikopters en de opleiding van piloten. Bovendien han delt het bedrijf nog steeds in vliegtuigonderdelen en is het de agent van helikopterbou wer Eurocopter in Nederland. Bij het bedrijf werken in totaal zo'n 400 mensen, het heeft een omzet van iets minder dan 200 miljoen gulden. In 1987 nam Bob Schreiner af scheid als president-commis saris van het bedrijf dat aan de Leidse Verbeekstraat is geves tigd. Hij verkocht in 1993 een groot deel van zijn aandelen aan Malaysian Helicopters. Bob Schreiner wordt vrijdag in zijn woonplaats begraven. Walenkamp. „Dat ik zakelijk en hard onderhandel, is logisch. Daarvoor ben ik als directeur ingehuurd. En dat asielzoekers centrum moest ik ook uit de krant lezen", zegt hij. De weggestuurde directeur, die zich overigens verzet tegen zijn ontslag, wijst er ook op dat er met de vervoerders geen ru zie is. Wat wel speelt, is dat de vervoerders een afwachtende houding innemen totdat er de finitieve duidelijkheid is over de invoering van de plannen van de autoluwe binnenstad. „Ik heb hier brieven liggen, waarin wordt meegedeeld dat we nog maar eens moeten terugkomen op het moment dat de Leidse binnenstad echt is afgesloten voor vrachtwagens die niet van het sdc afkomstig zijn. Maar van ruzie is geen sprake." Wethouder J. Walenkamp kan zich voorstellen dat Keijser, Lammertink, de vervoerders en Van den Boogert 'ieder hun eigen inkleuring aan de werke lijkheid geven'. „Geen van hen is erbij gebaat nu openheid van zaken te geven. Maar er hebben verschillende dingen - ruzies, of hoe je het ook noe men wilt - gespeeld die tot het ojitslag van Keijser hebben ge leid. Ik vind het trouwens niet overtuigend om te zeggen dat ik verkeerde informatie heb verstrekt zonder zelf de juiste gegevens te verstrekken." Walenkamp voelt zich niet de eerst aangewezen persoon om opheldering te verschaf fen. „Die vergadering was niet voor niets besloten. Bovendien speelt de gemeente geen rechtstreekse rol. Ik heb slechts raadsleden geïnfor meerd en ik heb er geen enkel belang bij om hen met bepaal de informatie het bos in te stu ren. Het enige waar de ge meente belang bij heeft is dat dat sdc er snel komt, want het is een belangrijk onderdeel van de autoluwe binnenstad. Het sdc is een zelfstandige on derneming dat zijn eigen zaakjes moet regelen en daar hoort ook de vervulling van de directeursfunctie bij. Walenkamp erkent dat hij zelf Keijser heeft aangezocht om het voortouw voor het sdc te nemen, maar hij vindt niet dat dat nu tot gevolg moet hebben dat hij een lans breekt voor de voormalige Leidse ge meente-ambtenaar. „In de be ginfase ging het goed met het project. Keijser is een man met pit. Zijn fanatisme kwam goed van pas. Maar hij slaat soms door. De manier waarop hij in het Leidsch Dagblad van 9 maart tekeer ging tegen de middenstand, die zich tegen het sdc verzette, is een voor beeld van zo'n wilde actie." Keijser zei in het bewuste interview ónder meer dat de Leidse middenstand een vij and van zijn eigen stad was geworden en met al de kritiek op autoluwe binnenstad en sdc vooral zijn eigen onwe tendheid etaleerde. Volgens Walenkamp heeft een gebrek aan diplomatie en tactisch inzicht Keijser opge broken maar hij wil daar ver der niet op ingaan. De wet houder pareert de aanval van Keijser dat de gemeente de binnenstad onvoldoende af sluit voor vrachtwagens die het stadsdistributiecentrum links laten liggen: „Keijser heeft de besluitvorming op de voet gevolgd. Er zijn wat aan passingen doorgevoerd maar de hoofdlijnen zijn overeind gebleven. Hij heeft zelf gewe ten met welk pakket aan maatregelen de gemeente de autoluwe binnenstad wil reali seren. Hij heeft 'ja' gezegd op het verzoek de kar te trekken en wist dat hij daarbij een ze ker ondernemersrisico zou gaan lopen. Als hij dan nu roept dat de gemeente te wei nig doet voor het sdc, dan kan ik de neiging nauwelijks on derdrukken om te zeggen: dan had de overheid beter zelf het sdc kunnen opzetten." De politie heeft tijdens de jaar wisseling op een aantal plaatsen in de stad videobeelden maakt van groepen jongeren „Onder andere in de Marnix straat, maar we hebben bijvoor beeld ook heel even in de To matenstraat gefilmd", aldus po litiewoordvoerder T. Stuifber gen. „We hebben gekozen voor plaatsen waar in het verleden nogal eens bedreigende situa ties ontstonden." De komende dagen scant de politie het beeldmateriaal op vernielzuchtig gedrag. „We kij ken of er duidelijk herkenbare hoofden op staan. Als dat het geval is, staan we sterker bij de rechter", aldus Stuifbergen. Volgens de politie is er in Lei den tijdens oud en nieuw niet geknald met oefengranaten. Vlak voor de jaarwisseling ont vingen de mensen van het vuurwerkteam berichten dat dergelijke granaten op school pleinen werden verhandeld. „We hopen nu dat de verhalen die we gehoord hebben, over trokken zijn geweest. Het vuur werkteam is er in ieder geval zelf niet in geslaagd oefengra naten op de kop te tikken. Het was puur de informatie die we binnen kregen. Gezien hebben we de projectielen niet." Hasjhandel A O Voorde rechtbank I O diende gisteren het proces tegen twee betrok kenen bij een wereldwijde hasjhandel. Verweesd schaap opgevangen in hal flat Cronesteijn Bewoners van de Lammen- schansweg hebben gisteravond een verweesd schaap van straat gehaald. Het dier was aan het wandelen op de rijbaan. Om wonenden stalden het beest zo lang in de hal van flat Crones teijn, waar de Dierenambulance hem later ophaalde. De eige naar van het dier is nog niet ge vonden. Leidse Sterrewacht vanvond niet open Als de hemel de komende nacht onbewolkt is, kan men gedurende enkele uren onge woon veel 'vallende sterren' zien opflitsen. Die zijn afkom stig van meteorendeeltjes die de Boötidenzwerm worden ge noemd. Het is één van de drie vier belangrijke deeltjeszwer- men die de aarde, in haar baan rond de zon, elk jaar ontmoet. De Leidse Sterrewacht is van avond echter niet geopend voor het publiek; Volgens een mede werkster van de Nederlandse Werkgroep Meteoren (WGM) valt er via een sterrekijker van avond dan ook weinig te zien „De meterorietenzwerm is niet te volgen met een kijker. Daar mee besla je maar een beperkt deel van de hemel. Met het blo te oog zijn de meteorieten veel beter waar te nemen." Voor de liefhebber heeft ze maar één raad. „Ga met een slaapzak en een pot koffie naar buiten en tuur gewoon de hemel af." leiden/zoetermeer paul van der koou Gemeentebestuurders uit Lei den, Alphen en Gouda reageren zeer afhoudend op de 'uitnodi ging' van de burgemeester van Zoetermeer om ook deel te gaan uitmaken van de nieuw te vormen stadsprovincie Haag landen. In 1998 zou die provin cie zich moeten afscheiden van Zuid-Holland. Volgens de huidige plannen gaat Haaglanden bestaan uit Den Haag, Zoetermeer, Delft en de randgemeenten van die ste den. Ook het Westland gaat op in de stadsprovincie. De burge meester van Zoetermeer, L. van Leeuwen, vindt dat geheel 'eco nomisch niet levensvatbaar' en benadrukte in zijn nieuwjaars- toespraak dat er veel banden zijn tussen de regio Leiden en de Haagse regio: „Bovendien onderhouden we een goede re latie met steden als Alphen." Volgens de Leidse wethouder T. van Rij moet eerst maar eens gedefinieerd worden welke pro blemen de nieuwe provincies moeten oplossen. Lukraak op lossingen zoeken lijkt hem niet zo zinvol, zeker wanneer het ge heel 'weinig samenhangend is'. Zo vindt hij nu al dat het West- land niet echt bij Haaglanden hoort: „Het is er alleen bijgeko men omdat het nóg minder bij Rotterdam hoort." Zijn stad Lei den ziet hij het liefst samenwer ken met Haarlem. Een héle regio op de gemeen te Den Haag richten, lijkt een woordvoerder van Alphen aan den Rijn niet zo'n goed idee. Het Groene Hart zou daar niet mee gediend zijn: „Alphen wil ook eerst discussiëren over een nauwere samenwerking met Gouda." Volgens de burgemeester van die stad, J.H. Boone, betekent het Zoetermeerse voorstel het einde van de stédsprovincie Haaglanden: „Die stadsprovin cie is namelijk bedoeld om grootstedelijke problemen op te lossen." Nu krijg je Rotterdam en de rest. De burgemeester van Zoeter meer noemt het anders: een splitsing in een Rotterdamse en een Haagse regio. „Wat moet je anders? Een provincie Noord- Zuidholland zonder de kracht bronnen Den Haag, Rotterdam en Haag? Dat wordt, zo is al eer der opgemerkt, een merkwaar dige worst." De burgemeester kan zich voorstellen dat een regio als Lei den zich niet direct bij Haag landen aansluit: „Een gedach- tenwisseling is al heel wat. Ze ker wanneer daarin centraal staat wat ons verbindt." Dat ge meenten als Leiden en Alphen niet direct staan te springen om rond de tafel te gaan zitten, hoeft volgens Van Leeuwen geen probleem te zijn. Als de rijkoverheid en de pro vincie zijn gedachten oppikken, kunnen die ook het nodige in werking zetten. Het was ook Van Leeuwen die als eerste het idee opperde om Delft, Pynac- ker en het Westland toe te voe gen aan Haaglanden. eiden Al twee keer hebben ex-krakers van de onlangs ontruimde kantoorflat aan het Stationsplein gedreigd et pand opnieuw in bezit te nemen, als de gemeente hen geen ander onderdak aanbiedt. Maar wethouder T. an Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) hecht weinig geloof aan-dat dreigement. „Ze hebben gisteren de politie ebeld dat ze het pand vandaag weer zouden kraken. Dat doe je niet als je daar serieus over denkt." De ge beente Leiden voelt zich niet geroepen de tien krakers, die na de ontruiming door de stichting Binnenvest jjn ondergebracht in een pension aan de Witte Singel, nog langer aan onderdak te helpen. „Van de ruim zes- g krakers zijn er tien door de stichting Binnenvest geholpen. De rest is naar andere kraakpanden gegaan of jj vrienden ingetrokken. Die tien moeten nu ook zelf voor onderkomen zorgen", zegt Van Rij. „Het is niet zo at we ze op kosten van de gemeente langer zullen opvangen." foto henk bouwman Sommigen rollen er als vanzelf in, voor anderen is zoeken naar werk een baan op zich. Een baan met lang niet altijd uitzicht op succes. Op een bestand van twaalfduizend werkzoekenden noteert het arbeidsbureau in Leiden jaarlijks drieduizend vacatures. Het Leidsch Dagblad brengt de komende weken portretten van mensen uit Leiden en regio die, binnen een paar maanden of pas na een paar jaar, een nieuwe werkplek vonden. Of aan een cursus begonnen om meer kans te maken op de arbeidsmarkt. Vandaag mevrouw C. Segboer-Van Roosendaal. Een herintredende vrouw die na ruim twee jaar zoeken de hoop eigenlijk al had opgegeven. Enkele tientallen brieven en telefonische sollicitaties had de Lissese C. Segboer er al op zitten voor zij een paar maanden geleden een baan vond bij de Leidse uitgeverij Brill. Ze heeft aan den lijve moeten ondervinden, datje als werkzoekende van boven de 40 nauwelijks nog aan de bak komt. „Ik herinner me een sollicitatie naar de functie van telefoniste bij een bedrijf in Katwijk, dat meteen vreselijke problemen maakte van mijn leeftijd. Waarop ik zei dat mensen door de telefoon toch niet konden horen hoe oud ik was. Maar als je zo bijdehand bent kun je het verder heleméal wel vergeten." Na elf jaar trouwe dienst werd ze in 1991 ontslagen door het Hillegomse bedrijf waar zij werkte als telefoniste en receptioniste. „En toen begon de ellende", zegt mevrouw Segboer. Want hoe kom je als 45-jarige nog terug op die markt? Het arbeidsbureau in Lisse kon haar weinig hoop geven. „Tijdens het eerste gesprek trok die consulente een la open, haalde er een map uit en zei: tsja, we hebben niks. En zo ging dat maand na maand. Alle vacatures waar ik die twee jaar op heb gesolliciteerd heb ik zelf gevonden. Ik heb op alles wat ik in de krant zag geschreven. Ik ben op een gegeven moment zelf een cursus Word Perfect gaan volgen om bij te blijven." Eén keer werd zij door het arbeidsbureau in Lisse verwezen naar een mogelijke werkgever: een tandarts. Ze werd heel snel telefonisch afgewezen. „Anderhalve week later kwam ik een vage kennis tegen, die vertelde dat zij die baan al had op het moment dat het arbeidsbureau mij er naartoe stuurde. Dat kan toch niet?" Consulent L. Nieuwesteeg van het arbeidsbureau in Lisse erkent, dat er 'wel vaker iets fout gaat in de communicatie tussen het arbeidsbureau en de werkgevers'. „Eigenlijk zou je die werkgevers constant achter de broek moeten zitten om vacatures die vervuld zijn af te melden. Maar dat is onbegonnen werk. We hebben dat probleem nu opgelost door steeds eerst de werkgever te bellen voordat wij iemand op een baan wijzen." Een telefoontje van het arbeidsbureau Leiden kwam voor mevrouw Segboer in september 1993 als een geschenk uit de hemel. „Ik had de hoop al opgegeven. Ik dacht: ik krijg nooit meer een baan. Toen belde er iemand uit Leiden. Die zei: misschien heb ik iets voor u." De Lissese werd geselecteerd voor een opleiding bij beveiligingsbedrijf CSU. Na de cursus zou zij bij Fokker in Leiden gaan werken. Omdat het salaris niet hoger was dan haar uitkering wees zij het aanbod van de hand. Maar al snel kwam het arbeidsbureau Leiden met een tweede aanbieding: een baan bij uitgeversmaatschappij Brill. En daar werkt zij nu. Het arbeidsbureau Lisse heeft voor mevrouw Segboer afgedaan. Over het bureau in Leiden daarentegen is zij vol lof. „Daar doen ze tenminste wat voor je. Ik vond het daar fantastisch. De ontvangst was heel goed. Hier in Lisse zit iemand achter de balie die je aankijkt alsof ze wil zeggen: wat kom je hier doen? En als je een gesprek hebt is er totaal geen privacy. Ik heb er een keer naast gezeten toen een jongen verschrikkelijk op zijn donder kreeg, omdat hij niet voldoende solliciteerde. Ik vind dat dat niet kan." Nieuwesteeg kan de kritiek niet goed plaatsen. „Wij hebben als arbeidsbureau in Lisse juist een veel betere naam dan Leiden", meent hij te weten. „Dat is ook logisch, want wij hebben een groter aanbod van vacatures en een kleiner aantal ingeschreven werkzoekenden. De situatie op C. Segboer-Van Roosendaal: ik had de hoop al opgegeven. foto loek zuijderduin de arbeidsmarkt is hier heel wat rooskleuriger. Maar ja, deze vrouw is zeven keer doorverwezen naar een werkgever, waarvan zes keer door Leiden en één keer door Lisse. Dat vind ik wel een beetje lullig." Volgens Nieuwesteeg heeft het bureau in Lisse 'een traditie' in het volgen van mensen. Maar hij moet toegeven dat het bureau mevrouw Segboer tussen maart 1992 en september 1993 kennelijk uit het oog is verloren. De Lissese had haar baan uiteindelijk te danken aan het feit, dat Lisse ooit een bijkantoor was van het arbeidsbureau in Leiden en de computerbestanden aan ell aai gekoppeld zijn gebleven. „Zij is door dat systeem blijkbaar geholpen", zegt Nieuwesteeg. „Feitelijk zouden de bestanden van alle jobcentra in Nederland aan elkaar gekoppeld moeten zijn. Maar zover zijn we nog niet." Dit is de vierde aflevering in de serie 'Op zoek naar werk'. Eerdere afleveringen stonden in het Leidsch Dagblad van 21, 27 en 29 december.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9