Israël stopt bouw nederzetting Blunderende Russen vergeten militaire lessen Buitenland Britse artsen: Mogelijk immuniteit tegen AIDS 'Algiers hielp zelf vliegtuigkapers' Paus ontmoet jongeren bij bezoek Filipijnen Ook Kroaten ondertekenen bestandsakkoord Bosnië DINSDAG 3 JANUAR11995 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press Intern Noord-Korea verspreidt foto Kim Jong D Seoul» Noord-Korea heeft gisteren een foto van zijn mysterieu ze leider Kim Jong II verspreid, in een kennelijke poging geruch ten over diens gezondheid of een interne machtsstrijd in Py ongyang te ontzenuwen. Het bijschrift vermeldde overigens niet wanneer de foto was genomen. Kim is niet meer in het openbaar gezien sinds de begrafenis van zijn vader, Kim 11 Sung, op 20 juli. De speculaties over zijn greep op de macht namen toe toen een Nieuwjaarstoespraak van hem zondag uitbleef. foto ap Ontploffing chemisch bedrijf Antwerpen Antwerpen In Wilrijk bij Antwerpen heeft zich gisteravond kort na tien uur een zware ontploffing voorgedaan in het bedrijf Des- clain dat meststoffen en insectenverdelgers voor de landbouw maakt. Er zijn geen slachtoffers, maar door de ontploffing ont stond een wolk die onder meer de chemische substantie magne- siumfosfide bevat. De bewoners van 25 huizen in de buurt zijn geëvacueerd. Eerste homo-huwelijk in Zweden Stockholm Hans Jonsson en Sven-Olov Jansson zijn gisteren officieel in het huwelijk getreden. Dit eerste homo-huwelijk in Zweden vond plaats in de trouwzaal van het gemeentehuis van Östersund. Jonsson en Jansson, beiden in de vijftig, wonen al vijf jaar samen. De wet die homo-huwelijken mogelijk maakt is 1 ja nuari van kracht geworden. Denemarken was in oktober 1989 het eerste land ter wereld dat homo-huwelijken mogelijk maak te. In augustus 1993 volgde Noorwegen. Giftige champagne doodt Russen doesjanbe Champagne waarin waarschijnlijk cyaankali was ge mengd, heeft het leven gekost van vijftien mensen, onder wie zes Russische militairen, die in Tadzjikistan nieuwjaar vierden. De drank werd verkocht naast het kamp waar een deel van de vredesmacht is gelegerd die de regering van Tadzjikistan steunt in haar strijd tegen de opstandelingen aan de grens met Afgha nistan. Volgens het persbureau heeft een van zijn bronnen ge zegd dat de champagne waarschijnlijk was vergiftigd. Brand verwoest deel Stormont Castle Belfast Een brand heeft de historische vergaderzaal in Stor mont Casüe bij*feelfast hét symbool van protestantse over heersing en tot 1972 de zetel van het Noordierse parlement gisteren volledig verwoest. Volgens de protestantse leider Ian Paisley sluit de politie niet uit dat de brand is gesticht. Beelden Chiang moeten verdwijnen taipei Taipei wil 400 standbeelden van de stichter en eerste president van de 'Republiek China' (Taiwan), generaal Chiang Kai-chek, uit het straatbeeld laten verdwijnen. De beelden staan op belangrijke kruispunten en pleinen door heel de stad. De in 1975 overleden ex-president is in Taiwan en daarbuiten omstre den wegens zijn rol als leider van de groep Chinezen die in 1949 het vasteland van China ontvluchtte en op het toenmalige eiland Formosa de staat Taiwan stichtte. Razzia's in Egypte na bloedige aanslagen assiut» De Egyptische politie heeft gisteren in Opper-Egypte grote razzia's gehouden in kringen van islamitische extremisten, na een reeks bloedige aanslagen. Daarbij kwamen elf mensen om het leven kwamen, onder wie acht politiemannen. De politie heeft honderden mensen voor ondervraging meegenomen en tientallen gearresteerd. Bus stort in ravijn Manila Bij een busongeluk in het noorden van de Filipijnen zijn vanmorgen zeker 29 doden en 36 gewonden gevallen. Door dat de chauffeur waarschijnlijk in slaap was gevallen, raakte de bus vlak voor een brug van de weg en stortte in een ravijn, zo meldden politie en radio. Dieven uit de omgeving plunderden de stoffelijke overschotten en-namen de verspreid liggende ba gage mee, zei de politie. De Ipil-brug waar het ongeluk plaats had, overspant een diep ravijn in Echague, 300 kilometer ten noorden van de hoofdstad Manila. Rode Khmer doodt honderden burgers angkor chum De Cambodjaanse Rode Khmer heeft de afgelo pen maanden duizenden burgers gevangengenomen en hon derden van hen gedood. De Cambodjaanse regering en overlo pers uit de rebellenbeweging hebben dat gemeld. De berichten over moordpartijen door de Rode Khmer roepen herinneringen op aan het schrikbewind dat.de beweging in de jaren zeventig voerde toen honderdduizenden Cambodjanen werden gedood. De Rode Khmer zou het in het bijzonder hebben gemumt op mensen die voor de regering werken. Kolonisten en Pcüestijnen boos over besluit regering Het werk aan de nieuwe Israëlische nederzetting Givat Hatamar zal 'in het belang van het vredesproces met de Palestijnen' worden stopgezet. Premier Jitschak Rabin heeft dat gisteren (maandag) laten weten. Maar de rege ring wil de kolonisten compenseren door toestemming te geven voor de bouw van een andere nederzetting,'op een heuvel in de buurt. gen zich in het harnas heeft ge jaagd. Het door de regering geboden alternatief, Givat Hazayt, ligt dichter bij de bestaande neder zetting Efrat. „Er is geen wet die zegt dat er binnen bestaande nederzettin- jeruzalem ad bloemendaal correspondent De vier ministers van de liberale Meretz-partij stemden tegen. Uit de eerste reacties blijkt dat Rabin met zijn besluit zowel de kolonisten als de Palestijnen te gen in Judea en Samaria geen huizen mogen worden ge bouwd", zei Rabin gisteravond. „Maar als je bouwt, doe dat dan niet twee kilometer verder, pal naast een Arabisch dorp". In een verklaring zegt de regering vast te houden aan haar besluit van november 1992 om de bouw van nederzettingen door de staat te staken. De kolonisten in Efrat zijn bang dat ze van de regering niet onmiddellijk een bouwvergun ning zullen krijgen voor Givat Hazayt. Ze eisen bovendien dat het leger de oorspronkelijke bouwplaats afsluit om duidelijk te maken dat de grond aan Is raëli's toebehoort en niet aan Palestijnen uit het naburige dorp El-Khader. Vertegenwoor digers van de kolonistenorgani saties hebben de regering twee dagen de tijd gegeven om met de werkzaamheden aan Givat Hazayt te beginnen. Gebeurt dat niet, dan zullen ze massale protestacties organiseren. Oppositieleider Benjamin Netanyahu (Likud) zei dat de besluiten van de Israëlische re gering tot stand komen onder druk van PLO-voorzitter Jasser Arafat. Aan de andere kant van de nationale scheidslijn zijn de Pa lestijnen minstens zo ontevre den. Saib Erakat, minister van binnenlandse zaken in de Pales tijnse Nationale Autoriteit, om schreef het regeringsbesluit als 'het verplaatsen van bulldozers van de ene heuveltop naar de andere'. Hij voorspelde dat het vredesproces muurvast komt te zitten als de nederzettingen- bouw doorgaat. „De Israëlische regering moet een duidelijke keuze maken: nederzettingen of vrede. Beide gaat niet". 'Doodschieten Palestijnen misverstand' JERUZALEM-GAZA AFP-Rtr De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft het incident waarbij gisteren het Israëlische leger in de autono me Gazastrook vier Palestijnse agenten doodschoot, een 'mis verstand' genoemd. Het was voor het eerst sinds de Pales tijnse autonomie in mei 1994 inging dat Israëlische soldaten Palestijnse agenten doodden. De Israëlische radio onder vroeg Peres vanmorgen voor zijn vertrek naar de Egyptische hoofdstad Caïro. Hij heeft daar een reeds eerder geplande ontmoeting met Nabil Chaath, die in de Palestijnse Autoriteit de buitenlandse betrekkingen beheert, en met de Egyptische president Hosni Moubarak. Volgens de Israëlische TV werden de soldaten bij Erez met automatische wapens be schoten in hun observatiepost aan de belangrijkste doorgang van Israël naar de Gazastrook. De doden vielen toen de sol daten het vuur beantwoord den. Andere Palestijnen, onder wie zeker een agent, raakten gewond bij de schietpartij, die ongeveer twintig minuten duurde. De Israëlische minister van politiezaken Moshe Shahal kondigde een onderzoek naar het incident aan. Bij een ander incident in Bethlehem op de bezette Westelijke Jordaanoe- ver schoten Israëlische solda ten gisteren twee gewapende Palestijnen dood nadat die het vuur hadden geopend vanuit een auto. Een derde raakte ge wond. Honderden doden bij gevechten in Noord-Irak BAGDAD AFP-Rtr Israëlische militairen houden een groep Palestijnen in de gaten die in El Khader wachten op nieuws over de uitbreiding van de nabij gelegen joodse nederzetting Efrat. foto menachem kahana Twee doden bij gevechten in Oost-Timor Tijdens ongeregeldheden in Oost-Timor zijn minstens twee mensen om het leven gekomen. Dat is gisteren vernomen van inwoners en bannelingen. Vol gens hen staken honderden jongeren een markt, winkels en huizen in brand in Bacau, 180 kilometer ten oosten van de hoofdstad Dili. De onlusten bra ken uit nadat een Indonesische immigrant uit Sulawesi tijdens een ruzie een Oosttimorese man en diens tante zou hebben doodgeschoten. In Dili, waar vorig jaar november soortgelijke rellen uitbraken, was de toe stand rustig maar gespannen. Indonesië, dat in 1975 de voormalige Portugese kolonie binnenviel en inlijfde, wordt nog altijd geconfronteerd met verzet, zij het in mindere mate. De internationale gemeen schap, waaronder dp Verenigde LONDEN Rtr Britse artsen hebben gemeld bij een groep prostituees uit Gam bia mogelijk immuniteit te heb ben gevonden tegen de ziekte AIDS. Volgens dr. Sarah Row land-Jones van de Britse Raad voor Medische Research kan de ontdekking helpen een vaccin te vinden tegen het HIV, het vi ms dat AIDS kan veroorzaken. In het blad Nature Medicin meldde Rowland-Jones dat de Wouwen, die bezoeksters waren van een Britse kliniek, geen condooms gebruikten en regel matig mogelijk wel eens per maand met het HIV moeten zijn geïnfecteerd. Niettemin wa ren geen sporen van de ziekte te vinden en vertoonden de vrou wen ook geen symptomen als diarree of gewichts- en energie- verminderingen. Wèl hadden alle zes vrouwen een hoog aantal specifieke T- cellen die actief zijn tegen HIV. T-cellen zijn witte bloedcellen die andere geïnfecteerde cellen uitschakelen. „Wat we hopen", aldus Rowland-Jones, „is dat dat betekent dat ze immuun zijn." Rowland-Jones, immunoloog van de universiteit van Oxford, zei dat ze haar bevindingen zal gaan vergelijken met die van een groep Kenyaanse en Cana dese onderzoekers die in 1993 een groep van 25 protituées in Nairobi opspoorde met verge lijkbare verschijnselen. Zij meenden dat de vrouwen in staat waren anti-lichamen te produceren die het HIV uitscha kelen. „Wij en andere groepen heb ben vergelijkbare verschijnselen ook gevonden in baby's van HIV-geïnfecteerde moeders", aldus Rowland-Jones. „Mogelijk gaat het hier om hetzelfde." Door gevechten tussen rivalise rende Koerdische groepen in het noorden van Irak zijn vol gens het Iraakse staatspersbu- reau INA sinds kerst meer dan vierhonderd doden gevallen. De onrust in het gebied rond de stad Arbil is door VN-coördina- tor Mohamed Zejjari bevestigd. Door de gevechten komt de voedselvoorziening voor de burgerbevolking in Iraaks-Koer- distan in het geding. Ongeveer 750.000 mensen zijn afhankelijk van de hulpgoederen van de VN en andere humanitaire organi saties. De Iraakse Koerden slaagden er na de Iraakse nederlaag in de Golfoorlog in 1991 in een feite lijk zelfbestuur op te zetten in Noord-Irak. De rivaliteit tussen de Democratische Partij van Koerdistan (KDP) van Massoud Barzani en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) on-: der leiding van Jalal Talabani leidde echter al afgelopen mei tot gevechten waardoor hon derden slachtoffers vielen. Een akkoord tussen KDP en PUK over een gemeenschappelijke leiding, dat op 25 november werd aangekondigd, heeft am per een maand standgehouden. Autoriteiten wilden zo meer Franse steun krijgen ALGIERS-PARUS »Rtr-DPA De Algerijnse politicus Hocine Ait Ahmed heeft de verdenking geuit dat de fundamentalisti sche kapers van een Frans vlieg tuig verdekte hulp hadden van de autoriteiten in Algiers. Die Naties, weigert de Indonesische' zouden erop hebben gerekend inlijving te erkennen. Ontevre denheid onder vooral de roomskatholieke bevolking was de afgelopen tijd vaan de oor zaak van rellen. meer Franse steun te krijgen in hun strijd tegen de fundamen talisten. De vier fundamentalisten die tijdens de kerstdagen het Fran se vliegtuig kaapten, konden blijkbaar door de onoplettend heid van de beveiligingsdienst het terrein van het vliegveld be reiken. Volgens een bericht van de Franse TV-zender TF 1 gis teravond blijkt dat uit een re constructie van de Algerijnse autoriteiten. De kapers zouden de ingang voor binnenlandse vluchten hebben gebruikt die minder zwaar wordt bewaakt dan die voor buitenlandse vluchten. Bo vendien zouden de bewakers wegens een hevige regenbui hun post hebben verlaten, voor dat de ontvoerders passeerden. De regering van Algerije had al enkele dagen geleden toege geven dat de veiligheidsmaatre gelen op het vliegveld van Al giers onvoldoende waren. De reconstructie van de weg van de terroristen die TF 1 heeft ge meld, is echter nog niet officieel bevestigd. DEN HAAG ANP Sri Lanka praat in Jaffna met opstandelingen COLOMBO AP Een onderhandelingsteam van de regering van Sri Lanka is vandaag naar het noordelijke schiereiland Jaffna vertrokken om de Tamil-rebellen die daar hun basis hebben een be standsaanbod te doen. Als het voorstel, dat ook voorziet in economische wederopbouw van de Tamilprovincie, voor de Tamils aanvaardbaar is, kan vanavond al een bestand in gaan. Een van de voorstellen behelst het vrijmaken van de rond Jaffna voor vis vangst door de Tamils. Sinds de oorlog met de Tamils elf jaar ge leden uitbrak wordt de zee bij het schiereiland zwaar bewaakt door het Srilankaanse leger. Het van de Tamils, 18 van de 17 miljoen is hindoe. De Sing meerderheid hangt het aan. LONDEN CHRISTOPHER BELLAMY THE INDEPENDENT De Russische aanval op Grozny vertoont een aantal principiële militaire fouten die blijk geven van taktische onbekwaamheid. De Russische tanks liepen in een reeks hinderlagen van de Tsjetsjenen, die in grote lijnen dezelfde taktiek toepasten die de Finnen in 1939-40 met succes tegen de Russische pant servoertuigen gebruikten. 'Scheid de infanterie van de tanks' luidt een gouden militai re regel. Groepen Tsjetsjeense strijders van ongeveer dertig man, uitgerust met draagbare anti-tankwapens, trokken door de straten van Grozny. In de mist geïsoleerd geraakte Russi sche tanks en pantservoertui gen werden één voor één in het nauw gedreven en vernietigd. Een grotere taktische blunder hadden de plaatselijke Russi sche commandanten nauwe lijks kunnen maken. In de afgelopen twee weken hebben de Russische strijd krachten hun eigen militaire doctrines over boord gezet en allé goed gedocumenteerde tak tische lessen uit de recente ge schiedenis in de wind geslagen, van de oorspronkelijke verove ring van de Kaukasus 150 jaar geleden tot de Russisch-Finse Winteroorlog van 1939-40 en de oorlog in Afghanistan. In Fin land stonden tankdivisies van de Sovjetunie op smalle wegen in lange rijen opgesteld, waar door ze een makkelijk doelwit vormden voor Finse brandbom men. Militaire deskundigen staan versteld van de door het Russi sche leger aan de dag gelegde onkunde. En dat in een land dat in de afgelopen honderd jaar zoveel intellectueel kapitaal in zijn militaire apparaat heeft ge ïnvesteerd. Vorige week spraken Amerikaanse politici him be zorgdheid uit over de gang van zaken rond het offensief tegen Grozny en generaal Dzjochar Doedajev. De militaire operatie zou stuurloos zijn en uit de hand lopen. Om te beginnen deugt er niets van de commando-structuur. Moskou wil de touwtjes stevig in handen houden, maar be schikt niet eens over een duide lijke bevelhebber ter plaatse. Geen enkele Russische generaal van naam wil bij de operatie be trokken raken. Hieruit blijkt te vens hoezeer de discipline tot in de hoogste gelederen van het Russische leger is afgekalfd. Organisatorische principes en de lessen van de^ geschiedenis zijn ten prooi gevallen aan een machtsstrijd binnen het leger en, op een breder vlak, tussen verschillende overheidsorga nen. Het oppercommando over de operatie tegen Tsjetsjenië was aangeboden aan generaal Ivan Vorobev, vice-minister van defensie en een militair schrij ver en intellectueel. De meest recente vrucht van zijn pen is het nieuwe Russische handvest over vredesoperaties. Tijdens een militaire oefening in de Oeral konden Amerikaan se bevelhebbers onlangs van dichtbij kennis nemen van ge neraal Vorobevs visie op de taak van een vredesmacht. Tot schrik van de Amerikanen ble ken Vorobevs methoden met de nodige agressie gepaard te Toch weigerde hij iedere be trokkenheid in Tsjetsjenië, waarschijnlijk omdat hij voor zag dat de operatie op een ramp zou uitlopen. Het hele optreden is onwettig, omdat de Russische strijdkrachten ten strijde trek ken tegen bewoners van het ei gen land. Waarschijnlijk deelde Vorobev ook niet de overtuiging van Moskou dat de overwinning -Grozny te veroveren, zonder veel problemen na een korte, hevige strijd kon worden binnengehaald. Andere militaire kopstukken die zich niet met de operatie in Tsjetsjenië wensten in te laten, zijn onder anderen generaal Mi- ronov, die kan bogen op vier jaar gevechtservaring in Afgha nistan, en gerneraal Babitsjev, die weigerde met zijn tanks over burgers heen te walsen. Tegelijkertijd is de indrukwek kende generale staf van het Russische leger, de meest erva ren commando-structuur bin nen de Russische strijdmacht, op een zijspoor gemanou- vreerd. Het resultaat van dit al les is dat nu een allegaartje van plaatselijke Russische troepen, een marinebrigade uit het Verre Oosten, elitetroepen van het ministerie van binnenlandse za ken, grens- en contraspionna- getroepen (de voormalige KGB) en Kozakken-eenheiden stunte lend en blunderehd probeert De grootste islamitische re bellengroep op de Filipijnen heeft laten weten het pausbe zoek niet met militaire acties te zullen saboteren. Volgens het Moro Islamitische Bevrijdings front verbiedt de islam aansla gen op hoge geestelijken van andere religies. De paus zal zich tijdens zijn bezoek aan Sri Lanka trachten te verzoenen met de boeddhis ten in dit land, ongeveer 70 pro cent van de bevolking. Zij heb ben gedreigd het bezoek van de paus te boycotten als deze zich niet verontschuldigt voor kwet sende passages over het boed dhisme in zijn boek Over de drempel van de hoop. De RK kerk in Sri Lanka heeft de boed dhisten reeds verontschuldigin gen aangeboden voor deze op merkingen. De paus maakt van 11 tot 21 ja nuari zijn eerste grote buiten landse reis na zijn heupoperatie in april 1994. Hij brengt een be zoek aan de Filipijnen, Papoea- Nieuw-Guinea, Australië en Sri Lanka. Hoogtepunt van de reis is zijn deelname aan de Wereld jongerendagen in de Filipijnse hoofdstad Manilla. Tussen de 1,2 en twee miljoen jongeren uit de hele wereld zul len de jongerendagen bijwonen. Zeven jongeren, uit ieder bis dom één, vertegenwoordigen de Nederlandse kerkprovincie. Ook kardinaal A. Simonis zal aanwe zig zijn. De Wereldjongerenda gen worden voor de tiende keer gehouden. De laatste keer, in het Noordamerikaanse Denver, waren een miljoen jongeren present. VERTALING: MARGREET HESLINGA moslims in de enclave Bihac, Fikret Abdic, ondertekende gis teren eveneens 'een verklaring waarin hij bevestigt de voor waarden van het bestand in Bosnië te respecteren'. Alleen de Serviërs uit de Kroatische Krajina hebben zich nog niet bij het akkoord aangesloten. Aan de verschillende fronten in Bosnië bleef het gisteren rustig. Alleen in Sarajevo werd het staakt-het-vuren geschonden toen een raket in het Holiday Inn Hotel insloeg. Niemand werd gewond. Het is niet duide lijk wie voor het incident ver antwoordelijk is. ZAGREB-SARAJEVO Rtr-AFP-DPA De Bosnische Kroaten hebben gisteren het bestandsakkoord ondertekend dat gedurende vier maanden in heel Bosnië moet gelden. De overeenkomst werd gesloten in het Kroatische bol werk Mostar, de hoofdstad van Hercegovina. De VN had zich de afgelopen tijd meermalen bezorgd getoond over het door vechten van de Kroaten. De Bosnische Serviërs en de mos limregering in Sarajevo onder tekenden het staakt-het-vuren afgelopen zaterdag. De leider van de dissidente

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5