Gedrag vaak zwakke schakel bij brand Gevaar vaart altijd mee met de redders Btnnfnt and Zieke prins heeft nu vooral geduld nodig Advocatuur stort zich op imago Ik dacht dat ik droomde' JLX X t j 1 1 *1 XX 3l^J ANP* Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde P< Ministerie wil brandveiligheid publieke gebouwen vergroten DINSDAG 3 JANUAR11995 Bezoek aan Noorder Dierenpark daalt emmen Het Noorder Dierenpark in Emmen heeft vorig jaar een verlies geleden, omdat er veel minder bezoekers kwamen. Bijna 1,7 miljoen mensen passeerden de kassa, 190.000 minder dan in het topjaar 1993. Volgens een woordvoerster komt het door het slechte weer in het voorjaar en de hitte in de zomer. Het najaar heeft het seizoen nog een beetje gered. Verder waren veel men sen benieuwd naar het jonge olifantje Ant Bwe Lay dat eind au gustus is geboren. Goois gezin thuis overvallen Hilversum Voor de tweede keer in een week is in Het Gooi een gezin thuis overvallen. Drie gemaskerde en gewapende mannen drongen gisteravond een woning in Hilversum binnen. De huis eigenaar werd geslagen met een vuurwapen. Daarna werden zijn vrouw en kind vastgebonden. Toen bleek dat er geen geld in huis was, namen de overvallers de benen. Vorige week donder dag overvielen vijf gewapende mannen een gezin in Loosdrecht. De politie ziet echter geen verband tussen beide zaken, omdat de overvallers niet op elkaar lijken. Brand verwoest loods in Nijkerk nukerk» Een loods in Nijkerk, waar een tentoonstelling over elektronica voor jongeren stond opgesteld, is vanmorgen in vlammen opgegaan. Het duurde een paar uur voordat de brand weer het vuur onder controle had. Het nablussen zal nog gerui me tijd duren, aldus een politiewoordvoerder. De loods was ge huurd door KNB-Ivens uit Bussum, een bedrijf dat is betrokken bij TV-shows en andere grote evenementen. De exacte schade en de oorzaak van de brand zijn niet bekend. Het technische on derzoek zal vandaag nog plaatsvinden. Oudejaarsclub haalt weer stunt uit Apeldoorn De vijfhonderd kilo zware telefoon bij het gebouw van Centraal Beheer in Apeldoorn ('Even Apeldoorn bellen') is gestolen door De Geitefok, een oudejaarsclub van vrijgezellen uit het Friese dorp Oldeberkoop. De hoorn is gepikt op Oude jaarsdag. Het gevaarte is met een grote kraan van de telefoon ge licht. „Niemand heeft ons een strobreed in de weg gelegd. Zelfs de politie niet, die voorbij reed", zegt De Geitefok. Ze stunten wel vaker. De vrijgezellen hebben ook eens het standbeeld van Bartje in Assen van zijn sokkel gelicht. Bij die actie viel het beeld en dat kostte de Geitefokkers 1.500 gulden. De hoorn gaat eind van de wéék terug naar Apeldoorn. RVD vindtBernhard-munten 'smakeloos' Het ministerie van binnenlandse zaken wil de kennis over brandveiligheid in druk bezochte gebouwen vergro ten. Vooral het optreden van personeel in noodsituaties komt daarbij aan de orde. Zo verschijnt in maart een boekje van de Directie Brandweer en Rampenbestrijding over brandbeveiliging in de horeca. De hotels komen in de tweede helft van dit jaar aan de beurt. r Ook het Noorse vrachtschip Linito raakte zondagavond in grote problemen. Gisteren kapseisde het schip op drie kilometer uit de kust van Vlieland. De bemanningsleden waren toen al van boord gehaald. foto anp umuiden. ankode jong De grootscheepse zoekactie naar de twee vermiste opvarenden van de Duitse red dingsboot Alfred Krupp is gisteravond ge staakt. Van het tweetal is geen spoor ge vonden. Volgens de kustwacht in IJmui- den is er geen hoop meer dat zij hun ruim 17-urige verblijf in de Noordzee hebben overleefd. Aan de zoekactie hebben Ne derlandse en Duitse helikopters, vliegtui gen, reddingsboten en koopvaardijsche pen deelgenomen. De dreiging van gevaar vaart altijd mee met de redders van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij (KNRfyl). Maar nie mand staat daar lang bij stil. Wie met angst uitvaart, houdt dit werk nooit vol. Waar nie mand aan durft te denken, gebeurde zon dagnacht wel. Een collega uit Lauwersoog sloeg overboord en twee Duitse redders overkwam hetzelfde toen ze naar hem op zoek waren. „Je beseft weer eens dat je al tijd alert moet zijn, dat het een keer fout kan gaan", zegt vrijwilliger Johan Poppe uit IJmuiden. De moderne, snelle reddingsboot Christien van het KNRM-station in IJmuiden is eens twee keer in een nacht over de kop gegaan. „Hij kon daarna gewoon verder. We ver trouwen voor meer dan honderd procent op ons materieel", vertelt kapitein Leen Langberg. Een monotoon uitgesproken be richt onderbreekt hem. Het is een 'pan- pan-bericht'. Evenals het bekende 'Mayday' van schepen in nood hoort dit tot het soort oproepen dat een redder niet mag missen. De inhoud van de mededeling is deze keer maar al te bekend: twee Duitse redders worden boven Schiermonnikoog vermist. Schepen in de buurt wordt verzocht uit te kijken. Langberg schudt zijn hoofd. De vermisten hebben nauwelijks meer een kans ondanks een overlevingspak. Ze liggen al zo lang in het ijskoude water. „De Duitsers hebben ook niet ons soort pakken", zegt hij met een knik naar de rood-zwarte Helly-Hansen sur vival-suits. De pakken hebben een isoleren de binnenvoering. Ze houden de lucht op het lichaam vast als ze worden dichtgeritst. Een overlevingspak van dit soort redde het leven van Hans Westenberg van de red dingsploeg Lauwersoog. De collega's in IJmuiden weten hoeveel geluk hun collega heeft gehad. „Hij heeft iets meegemaakt dat de meesten niet overleven. Gewoonlijk ga je een zekere dood tegemoet als je in zo'n storm overboord slaat", zegt KNRM-onder- directeur Nico de Jonge. Onder zulke omstandigheden varen, kan heel beangstigend zijn, weet De Jonge uit ervaring. „Kun je je voorstellen dat het doodstil is in zo'n meters diep dal tussen de golven? En op de top van de golven is het ineens weer een waar inferno, waar de wind het water wegzwiept. Nog één keer zoiets meemaken, dacht ik toen, dan hou ik er mee op." Moderne, snelle schepen zoals de Christien zijn gemaakt om met zware zeegang te va ren. Met hun geringe diepgang en twee mo toren van elk 680 PK kunnen ze snel vaart maken. „Je lift zo lang mogelijk mee op de rug van zo'n golf. Als die golf wegvalt, neem je gas terug en wachtje op de volgende.Je moet wel alert blijven, want het is ook ge vaarlijk varen. Bij nacht zijn de golven niet te zien. Dan vaar je op je gevoel." De schipper is vaak de enige beroepskracht aan boord, soms pok de machinist of stuur man. De rest zijn opstappers (vrijwilligers). De KNRM telt er in totaal ongeveer 450. „Maar die vrijwilligers zijn net zo professio neel als de beste prof', vindt Langberg. Lie ver noemt hij ze vrijwillige beroepsmensen. De meesten hebben een maritieme achter grond, al is dat niet noodzakelijk. Varen, mensen van een schip halen, overleven in water, dat kan iedereen leren. „Maar de juiste motivatie, doorzettingsvermogen en teamgeest, dat zit in het karakter", zegt De Jonge. Terwijl gisteren de noordelijke collega's in actie waren, voer Langberg in IJmuiden uit voor een training. Om het 'zeegevoel' le vend te houden. Veel moeite hoeft hij voor zulke tochten niet te doen. „De vrijwilligers willen vaak nog eerder dan ik. Ja, soms moet ik ze wel eens afremmen." Een van die enthousiaste mannen is de 39- jarige Johan Poppe. Over een week vertrekt hij voor een overlevingscursus naar Schot land, een verplicht onderdeel van de trai ning. Vooral de teamgeest wordt daar ont wikkeld. De bemanningsleden verliezen el kaar nooit uit het oog. Als drijfveer voor zijn levensreddende 'hobby' noemt hij het avontuur, de uitdaging en de spanning. Bij het gevaar staat hij zelden stil. „Als je daar aan gaat denken, moet je er niet aan begin nen." Hans Westenberg laat de röntgenfoto van zijn gebroken pols zien. foto anp Niet alle hotels zijn goed voorbereid op brand, vindt ook de voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, G. van der Veen. „Ik ken een Amsterdams hotel waar het personeel maan delijks een training krijgt. Dat is een voorbeeld van hoe het moet. Maar ik geef toe dat er best wel situaties zijn waar het management te wensen over laat. Iedere directeur moet er van uitgaan dat wat in Antwer pen is gebeurd, ook in zijn hotel kan gebeuren." Op Oudejaarsavond brak in het Antwerpse Switel-hotel brand uit. Daarbij kwamen zes gasten' om het leven. Een team van deskundigen uit de Neder landse brandwondencentra in Beverwijk, Rotterdam en Gro ningen is gisteravond naar Bel gië afgereisd om vast te stellen welke Nederlandse gewonden naar huis kunnen worden over gebracht. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Wel is uit een amateurvideo-op name op te maken dat in de hal van het restaurant vermoedelijk kortsluiting is ontstaan. utrecht» anp Het gaat langzaam de goede kant op met de gezondheid van prins Bernhard, maar hij mag voorlopig nog niet naar huis. Dat maakte de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) gisteren be kend. De 83-jarige prins herstelt in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) van een darm operatie eind november en de longontsteking en shocklong dië da'arop volgdeh'. De prins wordt nog steeds af ërftoe beademd.'Hij 'ligt'dê'liële dag in bed en kijkt veel televisie. Hij krijgt veel post. Het afgelo pen weekeinde vloog de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging Voor Luchtvaart (Knwl) nog over het ziekenhuis met een vliegtuig en de tekst 'Knwl wenst ZKH spoedig herstel'. Al die belangstelling doet de prins goed, aldus de RVD. den haag carel goseling Moet de advocaat populairder worden? Bij de Orde van Advo caten moeten ze om die vraag lachen. Desalniettemin pro- beert de Orde, een organisatie waarvan de achtduizend advo caten'verplicht lid zijn, wel de- gelijk om burger en onderne mer vaker naar de advocatuur te laten stappen. „Ongeveer de helft van de twee duizend advocaten-kantoren doet mee aan een actie om bur gers gratis kennis te laten ma ken met de advocaat in de buurt. Mensen voor wie de drempel te hoog is. Die denken dat de advocaat duur is of dat het probleem waarmee ze wor stelen toch niet door de advo caat kan worden opgelost", al dus mr. E. van Zadelhof, hoofd marketing van de Orde. „Daarnaast introduceren we deze zomer een 06-nummer waar de burger kan horen bij welke advocaat in de buurt men het best terecht kan voor het probleem waarmee men zit. Het recht is zo ongewikkeld ge worden, dat er ook onder de ad vocaten een specialisatie is ge- komen.»Met elk eigen vaardig heden." De Nederlandse Munt in Utrecht (voorheen Rijksmunt) is ongelukkig met het besluit van muntenhandel Muntpost in Eist om een zilveren Prins Bern- hardpenning uit te geven. „Wij weten van niets en betreuren deze actie. Overleg vooraf had den we op prijs gesteld", aldus muntmeester drs. Chr. van Draanen. De munthandel uit Eist wil de verkoop van de Prins Bernhard- penning kójbpëlén aan een bloemen'groet voor de zieke prins. Narhensiedere besteller van de munt zal voor de prins een witte anjer met het kaartje 'van harte beterschap' worden afgeleverd bij het AZU of Paleis Soestdijk. De munt kost 75 gulden. De RVD vindt de actie van Munt post 'een beetje smakeloos'. De RVD zal zich er echter verder niet mee bemoeien. Blijft de vraag waarom de Orde juist nu met deze activiteiten begint. In een tijd waarin de ad vocatuur steeds vaker betrok ken lijkt bij criminele activitei ten. Van Zadelhof ontkent het verband. Volgens hem is de noodzaak voor de advocatuur het eigen produkt onder de aandacht te brengen, toegeno men. Zeker nu de overheid zich steeds verder terugtrekt uit de betaalde rechtshulp. „Publicitair zijn natuurlijk altijd de activiteiten waarmee iets aan de hand is, het interessantst. Dat begrijp ik best. Maar het gaat dan altijd om het straf recht. Het overgrote deel van onze leden is echter bezig met civielrecht. Huurzaken, arbeids conflicten, familieproblemen, incasso's. Het gewone advoca tenwerk. Dat is geen nieuwsfeit. Net zo min als het dagelijkse werk van de bakker op de hoek. Pure strafrecht-juristen zijn er in ons land maar enkele tiental len. En degenen die steeds in het nieuws komen, zijn op één hand te tellen." Toch zijn het juist die advoca ten die het beeld van de totale beroepsgroep bepalen. Dege nen die de advocatuur in ver band brengen met zware crimi- den haag» gpd Menselijk gedrag is dé zwakke schakel als ergens brand uit breekt, vindt R. Taal van de Di rectie Brandweer en Rampen bestrijding van Binnenlandse 'Zet werkloze leraar in tegen jonge crimineel' enschede»anp Schakel werkloze leraren in om de jeugdcriminaliteit terug te dringen. Ze kunnen hun peda gogische kwaliteiten goed inzet ten voor het begeleiden van scholieren die op het verkeerde pad dreigen te raken. Zo kun nen enkele honderden werkloze docenten die nu met wachtgeld thuis zitten, nuttige dingen doen voor de samenleving. Dat idee opperde de korpschef van de politieregio Twente, P. IJzerman, gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Op dit moment neemt de politie nogal eens het voortouw bij projecten om jongeren op het rechte pad te houden of terug te brengen. De praktijk wijst vol gens IJzerman uit dat de politie het niet alleen kan. „Daarvoor zijn de problemen te veel omvattend, onder meer door etnische cultuurverschil len. Er ligt een verantwoorde lijkheid voor de hele samenle ving. Daarom zou het een goe de zaak zijn leraren zonder werk in te zetten", aldus IJzer man. De leerkrachten hoeven geen politieagent te spelen, maar kunnen wel scholieren begelei den door ze in kleine groepjes meer te vertellen over cultuur verschillen. „Nu zijn de klassen daarvoor vaak te groot." IJzer man wil een project om de jeugdcriminaliteit in te dam men in zijn regio. In Twente zijn enkele honderden leraren werkloos. Politie krijgt veertig tips in hakenkruis-zaak zoetermeer gpd De politie van Zoetermeer heeft nog geen spoor van de onbe kenden die op Nieuwjaarsdag een hakenkruis aanbrachten op het voorhoofd van een 53-jarige Iraniër. De veertig binnengeko men tips worden nog nagetrok ken. De man zou op Nieuwjaars dag drie jongeren een handje hebben geholpen bij het aandu wen van een auto. Plotseling kreeg hij een stomp tegen zijn gezicht. Daarop ontstond een warm gevoel op zijn voorhoofd. Bij thuiskomst bemerkte de Ira niër het hakenkruis. De politie denkt dat het teken met een soort stempel op het voorhoofd is gedrukt. De Iraniër die een erkende vluchtelingenstatus be zit, is hevig ontdaan door het voorval. naliteit. Waarom worden die le den dan niet uit de Orde ge gooid? Misschien zijn andere populariteitsacties dan wel overbodig. Van Zadelhof: „Het ligt veel genuanceerder. Wij zijn een verplichte beroepsorganisa tie. Leden eruit werken is een heel moeilijke procedure. Dan moetje het als lid wel erg bont maken. We hebben onlangs wel een gedragscode gemaakt die de leden ervan moet weerhou den met criminele elementen in zee te gaan". In de gedragscode, die in maart formeel in werking moet treden, staat onder meer dat een advo caat njet moet meewerken als de dienst die wordt gevraagd 'ongebruikelijk' is. Bijvoorbeeld het bewaren van documenten. Bij ingewikkelde concern-con structies moet bij de advocaat ook een lampje gaan branden. Hetzelfde geldt voor contante betalingen of doorbetalingen aan derden. Is dat genoeg? „Nee", meent Van Zadelhof. „Wij starten ook een cursus voor advocaten waardoor zij veel sneller in de gaten krijgen of zij bij een be paalde handeling in een precai re situatie kunnen komen. Nu of in de toekomst." Zaken. Hij is hoofd van de afde ling Preventiebeleid. „Bouwtechnisch klopt alles meestal wel, maar het personeel moet ook goed reageren. Dat is helaas niet altijd het geval. Zo kun je net zoveel branduitgan- leeuwarden willem altena Hans Westenberg, die zondag avond door een reddingsheli kopter uit het koude Noordzee water werd gehaald, ligt er rus tig bij in zijn bed op de afdeling intensieve zorg van. het MCL- Zuid in Leeuwarden. „Ik besef het nog niet helemaal. H^t blijft een heel avontuur, ruim twee uur in'het pikkedonker dobbe ren tussen huizenhoge golven", zegt Westenberg. Op dat mo ment is hij nog niet op de hoog te van de vermissing van twee Duitse collega-redders. Westenberg, die als schipper werkt voor de naar olie en gas speurende NAM, sloeg zondag avond op de reddingsboot Ge broeders Lilden van boord. „Toen het water over me heen kwam, heb ik me nog even aan de reling kunnen vasthouden, maar de tegendruk was zo sterk dat ik los moest laten. Ik had het gevoel dat ik minutenlang onder water bleef, terwijl het waarschijnlijk in werkelijkheid gen hebben als je wilt, maar als ze op slot zitten, heb je er niks aan. Verder is het belangrijk om de nooduitgangen goed aan te geven. Ook daar schiet men weieens tekort. Bij het versieren van een zaal, wat op zichzelf goed is bedoeld, verdwijnen die bordjes soms uit het zicht." Als ergens brand uitbreekt, dringt de ernst van de situatie vaak niet meteen door, legt hij uit. „Achteraf zie je bij grote branden nogal eens dat de mensen uit nieuwsgierigheid eerst zijn blijven kijken. Maar de uitbreiding van een brand om enkele seconden ging." Toen hij weer boven kwam, zag hij het schip al op een flinke afstand v&n hem vandaan lig gen. Een minuutje en enkele golven later was hij de boot, waarop meteen alarm werd ge slagen, uit het oog verloren. „Eerst wil je niet geloven dat je in het water ligt, je denkt dat je droomt. Echt bang ben ik niet geweest. Ik heb steeds vertrou wen in de goede afloop gehad." Westenberg deed zijn flitslicht op de schouder aan en stak een rookpot met rood bengaals vuur af. Het licht werd na tweeëen- eenhalf uur zoeken door de be manning van een reddingsheli kopter gezien. Hij dacht dat hij snel zou worden opgepikt, maar dat karwei duurde nog een flin ke poos. „Toen de lijn met de redder naar beneden kwam, raakte ik nog gewond ook. De draad van de lijn draaide rond mijn linker arm. In het begin had ik het niet in de gaten, maar toen we om hoog werden getrokken des te kan razendsnel gaan. Dan wil plotseling iedereen tegelijk weg vluchten door de hoofdingang waardoor men is binnengeko men. In zo'n paniektoestand worden dan mensen vertrapt." Het personeel zou moeten in spelen op de afwachtende hou ding van het publiek bij een be ginnende brand. „In een zaal met veel mensen zou iemand toezicht moeten houden, die meteen kan ingrijpen als er iets mis gaat. Het is in zo'n geval belangrijk om de mensen meteen rustig te verzoeken of zij weg willen gaan." meer. Ik riep naar de man dat mijn arm werd afgekneld, maar die reageerde niet." In het zie kenhuis bleek dat Westenberg zijn pols had gebroken. Een kleinigheidje vergeleken bij wat hem ook had kunnen overko men, beseft hij. Westenberg komt al tien jaar als vrijwilliger in actie voor het station Lauwersoog van de red dingsmaatschappij KNRM. Hij heeft als opstapper (vrijwilliger) al heel wat reddingen en oefe ningen meegemaakt, Aan erva ring mankeert het hem dus niet. Directeur Wiebenga van de Ko ninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij zegt dat het ongeluk in elk geval duidelijk heeft gemaakt dat bet overle vingspak zijn waarde heeft be wezen. Bond: Contant betalen tandarts slechte zaak den haag annalaura molducci De Consumentenbond vindt het een 'slechte zaak' dat steeds meer tandartsen van hun patiënten eisen dat ze contant betalen voor tand artsbezoek. Voor het vullen van een gaatje of het trekken van een kies kan de patiënt meteen zijn knip trekken. Een aantal tandartsen heeft al een pincodeautomaat neergezet waarmee bedragen tot vierhonderd gulden meteen worden afgerekend. De Consumentenbond ver wacht dat daardoor veel mensen niet meer naar de tandarts gaan. Dat zei een woordvoerder van de Consumentenbond vanmorgen voor de KRO-ra dio. Sinds een paar dagen krijgen ziekenfondspatiën ten, ouder dan 19 jaar, een groot deel van de tandarts hulp niet meer vergoed. Al leen de controle en het ver wijderen van tandsteen zit ten nog in het pakket. Voor de rest van de kosten draait de patiënt zelf op. Hij kan kiezen: zelf betalen of bijver zekeren. Contant betalen is volgens de tandartsen goedkoper dan iedereen een rekening stu ren. „We doen alles om de kosten te drukken en pinnen is goedkoper", aldus een tandarts uit Zoètermeer die contante betaling eist voor verrichtingen tot vierhon derd gulden. „Waarom niet? Bij de supermarkt betaal je toch ook contant?" „Dat kun je in de gezond heidszorg niet maken. Bo vendien zal dat veel mensen afschrikken", verwacht de woordvoerder van de Consu mentenbond. Hij betwijfelt verder of het pinnen wel goedkoper is. „Pinnen is een duur systeem. De tandartsen moeten zo'n automaat aam schaffen en dat loopt ook in de duizenden guldens. Ver der moet er, hoe dan ook, een rekening worden ge maakt door de tandarts want die heeft de consument no dig om bij zijn verzekeraar aan te kloppen." De bond vindt het wel prima als de patiënt de keuze krijgt tussen contante betaling of een re kening. Afhandeling van autoschade kost deel van vakantie den haag gpd Werknemers van verzekerings maatschappijen hebben hun vakantie moeten onderbreken om het grote aantal gevallen van autoschade als gevolg van gladheid zo snel mogelijk af te handelen. De verzekerings maatschappij Achmea, waarbij de grote verzekeraars zoals Cen traal Beheer, Avéro en FBTO zijn aangesloten, verwacht dal de schadeclaims binnen een paar dagen zijn verwerkt. Achmea-woordvoerder R. Mol: „We hebben extra men sen moeten inschakelen om de schadeclaims op tijd te kunnen afhandelen. Nog nooit hebben we in zo'n korte tijd zoveel mel dingen binnengekregen. Het huidige personeel kon het werk niet aan. Met de inzet van extra werknemers moet de klus bin nen een paar dagen zijn ge klaard". De aard van de schade die door de ijzel van de afgelopen weken is ontstaan, is overigens niet extreem. „Er is sprake van een gemiddeld schadeverloop. We hebben van alles wat: auto's die total-loss zijn en ingedeukte bumpers. Maar vooral het grote aantal gekreukelde auto's ver oorzaakt bij ons topdrukte", al dus Mol. Ffoeveel automobilis ten de dupe werden van de on verwachte gladheid is nog on bekend. Bergingsbedrijven heb ben het afgelopen weekeinde opnieuw zeshonderd auto's weggetakeld. Tijdens de kerst dagen waren dal er 3,500. CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda, Haarlem, Hoofddorp, Beverwijk, Amsterdam, Amstelveen. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lessen en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 7 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf (je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: o/y*HMwiTww yj\ voor gratis örocnure ox aanmeioen, Dei: erkend 1 Stichting Horeca Onderwijs ifgy Postbus 1161Breda. TDT 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF I

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3