Stuntelende Schmitz verbaast de Kamer Siad Barre van Somalië regeerde met harde hand Feiten &Meningen China's nieuwe armen Nederland heeft minder regels voor bedrijven nodig ve J DINSDAG 3 JANUAR11995 NIEUWSANALYSE Ex-president Mohamed Siad Barre van So malië is gisteren in ballingschap in Nigeria overleden. De dood van Barre, die 84 jaar oud werd, is bekendgemaakt door familie leden, aldus de Britse BBC. Barre werd in 1991 door opstandelingen in de Noordoostafrikaanse staat ten val ge bracht. Kort voordat die Mogadishu inna men, ontvluchtte hij in een tank de hoofd stad van Somalië. Na de vlucht van. Barre brak in het Afrikaanse land een burgeroor log uit, omdat de rebellen onderling ruzie kregen over de verdeling van de macht. Barre zelf was in 1969 aan de macht geko men door middel van een staatsgreep, waarbij weinig bloed vloeide. Eén van zijn eerste daden was het verbieden van alle po litieke partijen en het buiten werking stellen van de grondwet. Onder zijn bewind was Somalië een éénpartijstaat met de door hem geleide Somalische Revolutionaire So cialistische Partij als enige toegestane poli tieke organisatie. In de 22 jaar dat Barre president van So malië was, vielen veel onderdanen ten prooi aan zijn harde hand van besturen. Zijn luchtmacht heeft hele steden in de as ge-, legd, in de gevangenissen zaten duizenden politieke gevangenen. Vooral nadat Somalië de oorlog om de Ogadenwoestijn (1977/78) van buurland Ethiopië had verloren, gleed Barres bewind af naar een systeem van ver deel en heers, waarbij hij de verschillende clans heel geraffineerd tegen elkaar uit speelde. Barre werd in 1910 geboren in de toen malige Italiaanse kolonie Somaliland. Zijn ouders overleden toen hij fien was, en de kleine Siad groeide bij familie op. Hij leerde zelf Engels en Italiaans en werd agent. Bij de politie bereikte hij de hoogste functie die tijdens het koloniale bewind openstond voorSomaliërs. In 1960 ontstond het onafhankelijke So malië door de samensmelting van Brits en Italiaans Somaliland. Barre, die het inmid dels tot generaal-majoor had geschopt, voer na de staatsgreep van 1969 in eerste instan tie een hervormingsgezinde koers. Zo wer den de rechten van de vrouw en het onder wijs verbeterd en beloofde hij de corruptie te bestrijden. Als belangrijkste hervormingsdaad van Barre noemen veel Somaliërs tegenwoordig de introductie van het Latijnse alfabet in 1972 en de bevordering van het Somali als cultuurtaal in plaats van Engels, Italiaans en Arabisch. In 1974 leidde Barre de Somaliërs, die voor 99 procent moslim zijn, de Arabi sche Liga in. De Somaliërs hebben een gemeenschap pelijke taal, godsdienst en etnische afkomst, goede voorwaarden voor een hechte natio nale band. Ondanks zijn belofte een eind te maken aan de rivaliteit tussen de stammen, steunde Barre in de jaren na de verloren Ogaden-oorlog meer en meer op zijn eigen Marehan-clan. Veel broers, zonen en schoonzonen van de president kregen sleu telfuncties. Door het versterken van de riva liteit tussen de clans rekenen Somalië-ken- ners Barre een zware medeverantwoorde lijkheid toe voor de burgeroorlog die het land verscheurt. Aan het einde van zijn ambtstermijn had Barre al zoveel terrein aan de opstandelingen verloren dat hij spottend 'burgemeester van Mogadishu' werd genoemd. Het westen, dat Barre sinds de breuk met Moskou in 1977 steunde, liet Barre in 1991 vallen toen de overwinning van de opstan delingen onvermijdelijk leek. Na zijn val vluchtte Barre eerst met enkele volgelingen naar Kenya, voordat hij in mei 1992 politiek asiel kreeg in Nigeria. Hij bemoeide zich in ballingschap niet meer met politiek en trad niet in het openbaar op. Zijn zoon Diriye, een van de 19 kinderen die Barre van zijn twee vrouwen had, verklaarde maandag dat het de laatste wens was van de ex-dictator om in zijn geboorteplaats Garbahaarrey te worden begraven. MOGAPISHU-LAGOS DPA-Rtr-ANP 'Vreemdelingenpolitiek ligt te gevoelig om niet te overleggen' „Een politieke blun der." Bijna achteloos sabelt WD-woord- voerder Rijpstra het besluit van staatsse cretaris Schmitz (justi tie) neer om sommige illegalen gratie te ver lenen. Maar ook PvdA en D66 zijn hard in hun oordeel over de bewindsvrouw. Uitla tingen als 'onzorgvul dig' en 'onervaren' (PvdA) of 'onverstan dig' en 'heel erg vreemd' (D66) ver wacht je eerder uit de mond van oppositie woordvoerders. De vruchten van het dua lisme zullen Schmitz dezer dagen wrang smaken. De handelwijze van de PvdA-staatssecretaris brengt de Tweede Kamer in verwarring. Vorige week ver raste Schmitz vriend en vijand met de mededeling dat illegalen die meer dan zes jaar in Nederland wit gewerkt hebben een verblijfsvergunning kunnen krijgen. Daarmee legde de staatssecretaris wettelijk vast wat in de praktijk al gebeurde. Zij deed dat op aandrang van de rechterlijke macht, die een duide lijke richtlijn wil bij het al dan niet toekennen van een verblijfsvergunning. Een kleine wetswijziging dus, maar gezien de poli tieke gevoeligheid van het vreemdelingenbeleid wel eentje die overleg vergt met de regeringspartijen. Zeker nu de WD deel uitmaakt van het kabinet. Deze partij heeft niet alleen het imago buitenlan ders maar mondjesmaat te willen toelaten, zij koestert dit beeld ook zorgvuldig uit angst voor stemmenverlies. Maar ook PvdA en D66 voelden zich gepasseerd. De Democraten omdat zij net als de WD bevreesd zijn voor een 'aanzuigende werking' van de gratierege ling voor langdurig illegalen. „Als dit bekend wordt in het buitenland, kan dat een nieuwe toestroom van illegalen veroorzaken", aldus D66-woordvoer- der Dittrich. Daarnaast voelen de Democraten zich enigszins vernaggeld omdat zij nog geen half jaar geleden in antwoord op vragen te horen kregen dat een beleidswijziging ten aanzien van illegalen niet aan de orde was. 'Waarom heeft Schmitz niet de moeite genomen de coalitie in te lichten over haar plannen?', vragen woordvoerders van de partijen zich af. Temeer daar het de tweede keer is dat de staatssecretaris de re geringsfracties passeert. Eind november versoepel de zij eenzijdig de toelating van asielzoekers. Na een scherp debat dwong de WD met hulp van de oppositie Schmitz haar plan op te geven. Het besluit over de illegalen dat inmiddels is op geschort tot na een Kamerdebat eind januari hangt nu hetzelfde lot boven het hoofd. „Politieke domheid", zeggen ambtenaren van Schmitz. Ook deze medewerkers voelen zich gepasseerd omdat de ambtelijke top de staatssecretaris herhaaldelijk heeft gewaarschuwd de regeringspartijen niet voor voldongen feiten te stellen. „De staatssecretaris is haar eigen politiek adviseur", merkt een van de ambtenaren cynisch op. Alleen de PvdA zou zijn in gelicht. Maar klaarblijkelijk is die informatie in de partijtop blijven hangen. Fractiespecialist Van Oven 'weet van niets'. Van Oven verklaart de lakse houding van Schmitz uit 'onervarenheid'. „De staatssecretaris had medio november, toen zij de Raad van State op de hoogte bracht van de beleidswijziging, ook de Kamer moe ten inlichten. En niet op de eerste dag van het kerstreces als er niemand meer in de Kamer is." Dittrich deelt die mening. „Bij zo'n gevoelige kwes tie is het verstandiger eerst de partijen even té pol sen." De WD tast nog in duister over het stuntelige op treden van Schmitz. Zij mag dan voor het eerst als staatssecretaris in de landelijke politiek werkzaam zijn, als burgemeester van Haarlem heeft zij de af gelopen jaren ruime bestuurlijke ervaring opge daan. „Je zou dit een politieke blunder kunnen noemen waarbij het gissen is naar de oorzaak", for muleert WD'er Rijpstra. Van een bewuste strategie van de staatssecretaris om de Kamer te omzeilen gaat hij vooralsnog niet uit. Wel neemt de WD de zaak zo hoog op dat zij de staatssecretaris onder curatele wil stellen. Alle wijzigingen van het vreemdelingenbeleid, onbe langrijke technische veranderingen daargelaten, dienen eerst aan de Kamer te worden voorgelegd. Volgens Rijpstra is dat noodzakelijk om het draag vlak voor het beleid van de staatssecretaris te ver groten. Medewerkers van Schmitz verklaren haar mistaxa tie van de politieke gevoeligheid van het illegalen- besluit uit 'gedrevenheid'. „Zij wil gewoon dat dit besluit er komt." Maar die voortvarende aanpak werkt averechts. De WD was al tegen iedere ver soepeling van het illegalenbeleid en graaft zich nu verder in. De liberalen zullen tijdens het komende kamerdebat alles op alles zetten om het illegalenbe- sluit van tafel te krijgen en kunnen daarbij rekenen op steun van het CDA. D66'er Dittrich merkt op dat „de partijen nu alles dichtspijkeren en niet meer luisteren naar argu menten". Zijn partij wijst het voorstel van Schmitz eveneens af. Met alleen de steun van de PvdA en GroenLinks haalt Schmitz voor de tweede keer bak zeil. „Terwijl de maatregel heel goed valt uit te leg gen", stelt een ambtenaar bitter vast. DEN HAAG MARC PEPERKORN THE INDEPENDENT In de Chinese steden leven 12 miljoen mensen onder de armoedegrens. FOTO ARCHIEF Toen de Chinese economie in snel tempo opbloeide, ontstond er een klasse van 'nieuwe rijken' succesvolle ondernemers die op de markthervormingen in haakten en een fortuin vergaar den. Maar nu China te kampen heeft met hoge inflatie (momenteel 27 procent), wor den de steden met een heel an der probleem geconfronteerd: het ontstaan van een klasse van 'nieuwe armen'. Volgens de meest recente cijfers leven bijna twaalf miljoen Chinezen in de steden onder de armoedegrens. Ze hebben een inkomen van minder dan dertig gulden per maand en velen lijden aan on dervoeding. Deze nieuwe armen behoren niet tot de werkloze dagloners die van het platteland naar de steden trekken op zoek naar werk. De allerarmsten zijn gere gistreerde stadsbewoners die werkzaam zijn in de snel aftake lende staatsindustrie en gepen sioneerden zonder waardevast pensioen. Er gaapt een enorme inkomenskloof tussen deze ar men en particuliere onderne mers, die gemiddeld 1.575 gul den per maand verdienen. Zelfs een taxichauffeur verdient ruim 420 gulden. De regering vreest dat deze inkomenskloof voor sociale onrust zal zorgen. Sommige provinciebesturen hebben al op socialistische leest geschoeide steun voor de aller armsten geïntroduceerd. Arbei ders van sommige verlies-draai- ende staatsindustrieën en straatarme stedelingen krijgen coupons waarmee ze voedings middelen beneden de markt waarde kunnen kopen. In ande re gevallen worden de allerarm sten vrijgesteld van bepaalde heffingen en belastingen. De Chinese regering beweert dat mensen die werken geen last hebben van de hoge infla tie, aangezien de lonen nog sneller stijgen. Maar miljoenen Chinezen werken voor zielto gende bedrijven. Wanneer de produktie stagneert of tot stil stand komt, worden arbeiders vaak op een sterk gereduceerd salaris naar huis gestuurd om 'uit te rusten'. Steeds vaker wor den arbeiders ook uitbetaald in niet verkochte produkten van hun eigen fabriek. Met name in de textielindustrie staat het er slecht voor. Veel fa brieken hebben de poorten ge sloten en de arbeiders 'te rusten gestuurd' met 32 gulden per maand. Jongere werknemers slagen er nog wel in tijdelijk werk te vinden in andere indus trieën of geld bij te verdienen als straatverkoper. Oudere werkkrachten zijn echter vaak vastgeroest in het communisti sche systeem van staatszorg en zijn niet flexibel genoeg om op J de nieuwe economische moge lijkheden in te spelen. Deze groep probeert op hun honger loon te overleven. Al hun geld gaat op aan de vier traditionele basislevensbehoeften: brand- l stof, rijst, olie en zout. In tem peraturen ver beneden het vriespunt schuifelen ze in ou- u derwets katoenen Mao-kos- tuum en gewatteerde katoenen j. laarsjes door de sneeuw. j. Op 1 januari is in China de al- lereerste arbeidswet van kracht j, geworden, waarin onder andere een minimumloon is geïntrodu- tj ceerd om de groeiende onrust j. op de arbeidsmarkt te sussen. In Peking is dit minimumloon jt inmiddels vastgesteld op een 0 schrijnende 44 gulden per maand. Maar wie werk heeft in j de gezonde sectoren van de Chinese ecorjomie, verdient een p veelvoud hfervan en voor wie j afhankelijk is van de failliete j_ staatsindustrie geldt dat je van een kikker geen veren kunt n plukken. Er is domweg geen Pfld' u n De regering ziet zich voor een e dilemma geplaatst. Om de infla- w tie een halt toe te roepen, moet j het gulle leenbeleid van de Chi- nese banken aan banden wor den gelegd. Maar met deze le- ningen wordt met name de ziel togende staatssector overeind gehouden en als deze geld stroom wordt gestopt, verliezen nog eens vele miljoenen Chine zen hun werk en raken aan de bedelstaf. Een risico dat het par tij-kader vooralsnog niet durft te nemen. PEKING TERESA POOLE VERTALING: MARGREET HESLINGA Slechte betaling in dienstensector is fabeltje Na de conjuncturele inzinking in 1992/'93 herstelde de Nederlandse eco nomie zich in 1994 beter dan verwacht. Ook de komende jaren kan de economi sche groei met enig optimisme tegemoet worden gezien. De banengroei volgt met enige vertraging het conjuncturele her stel en zal dus vanaf '95 weer aantrek ken. Toch blijft mede door het snelgroei ende arbeidsaanbod de werkloosheid de komende jaren hoog. De belangrijkste uitdaging van dit kabinet is dan ook de banengroei te versnellen. Als bron voor werkgelegenheidsgroei ligt de dienstensector voor de hand. De werkgelegenheid in deze sector groeit immers al jaren sneller dan in de andere sectoren. Dat betekent overigens niet dat de industrie minder belangrijk wordt. Bijna de helft van de toegevoegde waar de van industriële eindprodukten komt namelijk via toelevering en uitbreiding tot stand in de dienstensector (onder zoek en ontwikkeling, reclame, software en distributie). Een hardnekkig misverstand is dat de dienstensector slechts laagbetaalde baantjes oplevert. Uit een recente McK- insey-studie blijkt dat in de VS de loon- verdeling in de dienstensector niet af wijkt .van die in de industrie. Dat wil zeg gen dat zowel goed als slecht betaalde banen even vaak voorkomen in de indu strie als in de dienstverlening. Het beloningsverschil tussen hoog- en laagbetaalde industriesectoren (chemie versus textiel/kleding) is ongeveer even groot als het verschil tussen hoog- en laagbetaalde diensten (onderwijs versus detailhandel). Ook het gemiddelde belo ningsniveau in de dienstensector is in zowel Nederland als de VS slechts zo'n 3 tot 4 procent lager dan in de industrie. De vrees dat een snelle banengroei in de dienstensector een afnemende kwaliteit en beloning van banen tot gevolg heeft, lijkt daarom wat overdreven. De banengroei in de VS was de afgelo pen tien jaar veel hoger dan in Europa. Dynamiek is daar het trefwoord. Terwijl de werkgelegenheid in de VS in bijvoor beeld de detailhandel explosief groeide, bleef de toename in Europa als gevolg van overregulering, starre lonen en ge brekkige concurrentie beperkt. Belang rijkste les die ik hieruit trek is dat als we de banengroei willen stimuleren, we die belemmeringen moeten wegnemen. Dat betekent dus: minder regels, flexibilise ring van de arbeidsmarkt, verlaging van de loonkosten en versterking van het mededingingsbeleid. Daarom heeft dit kabinet een groot scheepse dereguleringsoperatie in gang gezet. Een voorstel tot vérgaande libera lisering van de winkelsluitingstijden is daarvan het eerste concrete teken. Het is nog steeds zo dat de meeste winkels tij dens werkdagen dicht gaan als een deel van Nederland nog in de file staat. Over de precieze omvang van de werkgele genheidseffecten van de voorgestelde forse verruiming bestaat veel onzeker heid. Dat het langer open blijven van winkels per saldo banen oplevert is ech ter wel duidelijk. Naast de verschuiving van industrie naar diensten, doet zich tegelijkertijd een ver schuiving voor van grote naar kleinere bedrijven. Uit een onlangs gehouden NIPO-enquête bleek dat de directeuren- /eigenaren in het midden- en kleinbe drijf (MKB) 136 duizend extra banen ver wachten in de komende twee jaar. Uit de recente ERBO-enquête van de Kamers van Koophandel blijkt dat in 1994 de to tale werkgelegenheid nog met 0,3 pro cent daalde, terwijl de werkgelegenheid in het MKB juist met 0,7 procent groeide. Beide cijfers illustreren dat er nog volop banenperspectief aanwezig is in het MKB. Die banen komen niet vanzelf. Uit de NIPO-enquête kwam ook naar voren dat overheidsbemoeienis als de belangrijkste bedreiging van de banengroei werd erva ren. Bijna een kwart van de onderne mers noemde overheidsregulering als het belangrijkst obstakel voor de banen groei. Dat onderstreept nogmaals dat deregulering en vermindering van de lastendruk voor kleinere bedrijven een belangrijke impuls voor de banengroei kunnen betekenen. Uiteraard blijven ook het loonkostenni veau en de flexibiliteit van de arbeids markt belangrijk voor groei van de werk gelegenheid. De lastenverlichting van negen miljard, waarvan 500 miljoen spe ciaal gereserveerd is voor het MKB, zorgt voor het goedkoper maken van de factor arbeid. Ten slotte wordt het mededin gingsbeleid verder aangescherpt. Con currentie houdt bedrijven scherp en is een drijvende kracht achter innovatie, die zo belangrijk is voor de banengroei. De komende jaren moet de banengroei versnellen. Dat is de belangrijkste op dracht van dit kabinet. Met name in de dienstensector en in het midden- en kleinbedrijf liggen nog volop mogelijkhe den. Naast lastenverlichting is deregule ring van goederen- en dienstenmarkten een belangrijk element in het brede of fensief tegen de werkloosheid. DEN HAAG HANS WUERS Hans Wijers is sinds de zomer minister van economische zaken. Hij werkte na zijn promotie tot doctor in de econo mie van 1982 tot 1984 bij zowel het mi nisterie van sociale zaken als bij het ministerie van economische zaken. De laatste jaren was hij verbonden aan het organisatiebureau Horringa en De Ko ning in Baarn. WIM STEVENHAGEN /...^voogfpei VAX X ooic yir JM£ &b% VAN) sjer' uiTko/vrr,,,x/( 6N ALS l£ WW 7.IT |S W&n BGNIJS L VAT PE2Ê uasetftÜJMfif ookipq ÜBSiEM VALT ko Voogun; HCXq 6éM \po^paiiK)£1 RAN...

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2