Omniversum Te gast bij het gezin Klaassen Toerisme Toveren met film 0 DINSDAG 3 JANUARI 1995 REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN De kortebaan Tot en met april 1995 is in het Eerste Friese Schaatsmuseum in Hindelopen een ten toonstelling te zien over de geschiedenis van de kortebaan in Friesland. Voor de ex positie hebben tientallen Friese kortebaan- schaats(t)ers materiaal en foto's afgestaan. Piet de Boer kreeg extra ruimte. De veehou der uit Jellum werd 11 keer Nederlands kampioen. Uiteraard is de normale exposi tie - een overzicht van alle Friesche Elfste dentochten - eveneens te zien. Hurtigrute renoveert OVDS, rederij/exploitant van de befaamde Hurtigrute, de bootdienst die de verbinding onderhoudt tussen het Noorse Bergen en het aan de Russische grens liggende Kirke- nes, gaat haar schepen renoveren. Omdat het aantal passagiers de laatste jaren een explosieve stijging heeft doorgemaakt, werd tevens opdracht gegeven voor de bouw van drie nieuwe boten. Deze komen in de loop van 1996 in de vaart. De Hurtigrute, die op haar reis 34 havens aandoet, bestaat al meer dan honderd jaar. Naast goederen, vervoeren de schepen passagiers, waaron der een steeds groter wordend aantal passa giers. Info: Norske Turist Service, Heemstede, telefoon 023 - 28 98 56. Op Lemen Voeten Zojuist verscheen het decerpber-nummer van het wandeltijdschrift Op Lemen Voeten met daarin artikelen over onder meer Ame land, Overflakkee en het onbekende gebied tussen IJssel en Veluwezoom. Ook is in het magazine, ditmaal bijna geheel gewijd aan wandelen in Nederland, een interview op genomen met Toos Goorhuis, een van de ontwerpsters van het langste en daardoor misschien wel befaamdse route van Neder land, het Pieterpad. Op Lemen Voeten is verkrijgbaar in de boekhandel en kost 7,95 per nummer. Langlaufen In Schonach in het Zwarte Woud worden tussen 8 januari en 12 maart ook dit jaar speciale weken voor Langlaufers georgani seerd. Een driedaagse cursus is in de prijs (vanaf 324 DM) inbegrepen. Info: Kurverwaltung Schonach, telefoon (vanuit Nederland) 00 49 77 22 603. Ski-solisten Mallnitz (Karinthië/Oostenrijk) heeft er al aan het einde van de jaren tachtig naam mee gemaakt: skiweken voor solisten. Ze vinden ditmaal plaats in de periode van 14 tot en met 28 januari. Het dorpje aan de voet van de ruim drieduizend meter hoge Ankogel biedt all in-arrangementen aan voor 4.100 Shilling (circa 650 gulden), ski pas inbegrepen. Langlaufers kunnen voor 2.950 Shilling (480 gulden) terecht. Uiter aard wordt de vrijgezellenstamtafel in de Socker Hütte tijdens de solisten-weken da nig uitgebreid. Info: Fremdenverkehrsgesellschafft Mall nitz, telefoon (vanuit Nederland) 00 43 47 84 290. Ski-aanbieding Touroperator Helvetia trekt sinds jaar en dag nogal wat belangstelling met ski-reizen naar respectievelijk Davos, Lenzerheide en Arosa in Zwitserland. De prijsstelling (999 gulden voor 7 dagen half pension in een uitstekend hotel, inclusief zesdaagse skipas) zal daaraan niet vreemd zijn geweest. De aanbieding bleef, maar de prijs werd ver hoogd: 1.111 gulden. Van de offerte kan al leen gebruik worden gemaakt in de perio des van 7 januari tot 4 februari en van 4 maart tot 22 april. Info: Helvetia te Rhenoy, telefoon 03458 - 2200 Ontdek de wereld Touroperator IJsland-Tours is aangesteld als Nederlands agent van 'Discover the World', een Engelse organisatie die zich-be- zighoudt met reizen waarin het kijken, foto graferen en het op de video zetten van die ren als dolfijnen, olifanten, schildpadden, apen en uiteraard de tegenwoordig onver mijdelijke walvissen het middelpunt vor men. Het programma wordt uitgevoerd over de hele wereld. Info: IJsland-Tours Amsterdam, telefoon 020 - 66 46 179. Linde-wandeling In het 'dal' van de Linde, een riviertje dat een paar kilometer ten zuidoosten van Wol- vega door een moerasgebied loopt, heeft It Fr)'ske Gea een wandeling uitgezet van circa 7 kilometer. Het traject voert de wandelaar door een mélange van bosjes, singels en weilandjes. Ook is er een observatiehut neergezet. Geadviseerd wordt een paar laarzen meegenomen. Begin- en eindpunt, het VW-kantoor te Wolvega waar ook na dere informatie kan worden verkregen. Info: VW Wolvega, telefooiï 05610 - 11 7 11. Tegen een gloeiendhete julimaand kan zelfs het Omniversum niet op. Soms slaat hij ietwat door. 'Eerste in Europa', 'een unieke combinatie van supergrootbeeld film- en digitale sterrenprojectie' en 'veertig luidspre kers en zes subwoofers die voor een onvergelijkbaar zeskanaals superste reo effect zorgen'... Geert Geertsma is tot over z'n oren verliefd op het Om niversum. Tien jaar geleden werd hij - tegelijk met de opening - directeur van de Haagse halve bol-bios en het heeft er verdacht veel van weg, dat hij ook het 25-jarig jubileum nog als baas zal willen meemaken. Kan net. Geertsma is vijftig. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Het Omniversum laat zich niet beschrijven. Het Imax-systeem in bolvorm, jawel. Maar de leek, die niet eens weet hoe cinemasco pe in elkaar steekt, doet met dergelijke in formatie erg weinig. Het Omniversum, Een Spannend Avontuur in Ruimte en Tijd, moet je zelf zien. Niet dat je dan snapt hoe een filmprojector zoveel beeld en kleur op de binnenkant van een reusachtige halve voetbal kan slingeren. Maar je weet in elk geval wat je overkomt. Hoewel... Alles zie je nooit. Of je moet de beschikking hebben over een lenige, op ko gellagers draaiende nek. Stap eens in een andere wereld, verzoekt de folder in de zo veelste (bij voorbaat machteloze) poging te beschrijven wat de bioscoopbezoeker onge veer te wachten staat. Voor hetzelfde geld had er kunnen staan: 'Geef u ogen de ruim te'. Zegt ook niets over het gebodene. Tot nu toe bezochten ruim drie miljoen mensen het theater. Meer dan verwacht. Niettemin had Geertsma zich een vrolijker jubileumjaar voorgesteld. Misschien dat hij zijn verwachtingen te hoog had opge schroefd, wie zal het zeggen. Maar een be zoekcijfer, dat ten opzichte van het jaar daarvoor, met twintig procent achterloopt, bevalt hem niets. Akkoord, tegen zo'n gloei endhete julimaand, zal zelfs het grootste in- door-spektakel het altijd afleggen. Maar daarom mag een Omniversum nog wel pro beren terug te slaan. Vandaar het offensief dat tijdens de jubile- ummaand (december 1994) werd ingezet. Met een splinternieuwe film ('Destiny in Space') in de hoofdrol. Volgens Geertsma - helemaal onpartijdig is zijn visie natuurlijk niet - de ultieme Omniversum-rolprent tot nu toe. Maar is de grap er onderhand toch niet een beetje af? Lijkt een film als 'Is daar iemand?' qua benadering niet erg veel op 'Antarctica' en 'Antarctica' niet erg veel op 'Destiny in Space'? Wordt het niet eens tijd voor een ordinaire speelfilm? Zal er niet eens naar Disney's drie-dimensionale Ep- cot-theater in Orlando moeten worden ge keken, waar de bezoekers eerst reusachtige muizen de zaal in zien rennen en ze vervol gens - dolle pret - nog langs hun kuiten voe len kriebelen ook? Geertsma lijkt niet ongevoelig voor enige modernisering. Onderzoek heeft uitgewe zen dat 93 procent van de bezoekers na af loop van de voorstelling tevreden naar de uitgang schuifelt. Maar - beseft ook de di recteur - geen mens mag verwachten dat over enkele jaren hetzelfde percentage zal worden behaald als de trein over één en hetzelfde spoor blijft rijden. Modernisering is noodzakelijk. Meer activiteiten (zodat het publiek twee uur in plaats van één uur in het theater zal doorbrengen) en films, ge maakt door gerenommeerde regisseurs en cameramensen (Geertsma: ,,Er staat een aantal absolute toppers te trappelen") zul len het bezoekcijfer moeten opkrikken tot 400.000 of daaromtrent. Bovendien lonkt 1996, het jaar waarin 'Een Eeuw Cinema' all over the world zal worden gevierd. Ook in het Omniversum? Geerts ma: „Juist in het Omniversum. Als er één plek is waar je kunt zien hoe je met film kunt toveren, is het wel in een theater als het onze." Duivelskunst in een poppenspe(e)hmuseum DALFSEN ANNEMIEK VAN DER VEGT Jan Klaassen blijft altijd bestaan. Blaast hij zijn laatste adem uit, dan kaatst zijn kin die terug zijn neus in. De hoofdfiguur van de Oudhollandse poppenkast heeft alle uiterlijke kenmerken, die een man lelijk maken. Zijn kromme reukorgaan is groot en rood door Jans onuitputtelijke liefde voor de jenever. Zijn kinnebak steekt zó ver vooruit dat de onderkaak bijna de neus raakt. Het zijn herkenbare karakteristieken, die de onverbe terlijke schelm Jan Klaassen al eeuwenlang geliefd en dus ook onsterfelijk hebben gemaakt bij jong en oud. In het Poppenspe(e)lmuseum van Otto van der Mieden aan de rand van Dalfsen (tussen Zwolle en Ommen in Overijsel) kan een reis je worden gemaakt door de vrolij ke en spannende historie van het poppentheater. Volgens spullen- baas Van der Mieden, zelf pop penspeler, is een poppenspelmu seum eigenlijk een begraafplaats. De poppen zijn namelijk aange kocht van collega-spelers, die de concurrentie niet meer aankon den. En poppen, waar nooit meer voorstellingen mee worden gege ven, zijn levenloze dingen. Het is om die reden een ware kunst de poppen in het museum tot leven te brengen. Het Dalfser Poppens- pe(e)l museum oogt echter der mate speels en kleurrijk, dat je al bij de entree het gevoel hebt een groot feest binnen te stappen. Het aangename geklingel van klokjes verhoogt dfat gevoel. Jan Klaassen en Katrijn zijn als ro de draad van het museum in feite de gastheer en gastvrouw op de poppenparty. Ze leiden de bezoe kers rond langs hun vele knotsgek ke en doldwaze familieleden en hun fraaie kast-behuizingen uit al lerlei delen van de wereld. De col lectie bevat wajang-figuren, ma rionetten, hand-, stang- en stok- poppen, schimmenspelen en pa pieren theatertjes, snuisterijen met op de poppenkast geïnspi reerde afbeeldingen, boeken, fo to's van onder anderen Teun Hoeks en Erwin Olaf, prenten en affiches. In het museum bevindt zich bovendien een poppenspel bibliotheek met drieduizend boe ken, waaronder vele antiquari sche, tijdschriften vol wetenswaar- digheden over het volkspoppen theater en een archief. Baby Hetty Paërl maakte, samen met museumeigenaar en poppenspe ler Otto van der Mieden, een kwartetspel over het poppenthea ter met de titel 'Heb jij voor mij de baby van Katrijn?' De vitrines in het Poppenspe(e)lmuseum wer den op basis van de kaarten uit het kwartetspel ingericht. Zo staan onder meer de volkspoppenkast, figuren uit de Commedia delTArte, poppenbeesten, kluchtfiguren en trucpoppen centraal. Maar ook het vriendelijke en slimme boska- boutertje Paulus heeft een vitrine weten op te eisen voor hem en zijn vrienden Kra-kras de kraai, Kenorrepoere de beer en de defti ge raaf Salomo. Helaas voor hem ontbreekt heks Eucalypta even min. Bezoekers leren dat Paulus in de winter van 1944 op Terschel ling uit de hand van Jean Dulieu, de artiestennaam van Jan van Oort (1921), geboren werd. In het museum wordt verteld dat poppenspelers duivelskunstenaars zijn, die zelf de poppenkast, pop pen en decors maken en in het spel de poppen een eigen karakter en stem geven. Jean Dulieu, is ook zo'n duivelskunstenaar als schrij ver, tekenaar, leverancier van stemmetjes en teken- en poppen- filmmaker. Bovendien speelde hij als violist in het Concertgebouw orkest. Een vertederende blikvanger is de verzameling papieren theaters. In de vorige eeuw spaarden kinderen vlijtig hun zakgeld bij .elkaar 1 bouwplaat-prenten waaruit een papieren theater kon worden ge vormd. De decors en acteurs in zo'n theater waren eveneens van papier. In Engeland gaven de uit gevers vooral prenten uit met af beeldingen uit voorstellingen die op dat moment in de echte thea ters gingen. Kinderen en ook vol wassenen konden dan zo'n spek takel in sterk verkorte versie na spelen. Ondanks hun afschrikwekkende uiterlijk vormen de duivel en de Dood van Pierlala (krijtsnavel) een bron van plezier in de poppen kast. Jan Klaassen kan altijd reke nen op veel bijval, wanneer hij die vervaarlijke vijanden met zijn on afscheidelijke knuppel bestrijdt en ze in de diepte van de poppenkast laat verdwijnen. In het verleden was daarnaast het verhaal van Faust, die zijn ziel aan de duivel verkocht, heel geliefd. Het stuk was vooral zo populair, omdat de hellevaart van Faust op een spec taculaire manier gepaard ging met donder en Bengaals vuur. In de volkspoppenkast gluurt de dood voortdurend om de hoek, maar rouw en treurnis zijn er niet bij. Met de figuren die de dood sym boliseren, wordt namelijk de zin van het leven extra benadrukt. Voorstellingen in het theatertje door poppenspelers uit binnen- en buitenland zijn er doorgaans elke eerste woensdag en derde zondag van de maand. In het seumbuffet of in het restaurant kan men een 'Koffie Katrijn 'Cafetière Guignol' of een 'Euca- lyptaflensje' bestellen. Het Poppenspe(e)lmuseum ligt aan de Haersolteweg 9-17, Buit tenplaats Gerner in Dalfsen, tele foon 05293 - 1569. Openingstij den: dinsdag tot en met zondag, 11.00-17.00 uur. Alleengaanden staan tijdens vakantie niet meer alleen De anderhalf jaar geleden opgerichte Ver eniging Vakantie Partners (WP) blijkt aan te slaan. Volgens voorzitter en oprichter Paul Borsboom in het Brabantse Rijswijk zijn dit jaar dankzij het lidmaatschap al honderden alleenstaanden met zijn tweeën of in groepjes op vakantie geweest. Doel van de vereniging is het met elkaar in con tact brengen van 'solisten' die op vakantie willen, het samenstellen van vakantiegezel schappen, het opkomen voor de belangen van alleengaanden en het organiseren van groepsvakanties. Van degenen die zich tot nu toe als lid hebben aangemeld, is de jongste 22 jaar en de oudste 86. Wie de ru briek 'Partnertjes' in het verenigingsblad De Vakantiepartner opslaat, ziet dat het aan bod in hoofdzaak komt uit de categorie bo ven de veertig jaar. Paul Borsboom zegt tot de oprichting te zijn gekomen, omdat het aanbod van verzorgde reizen voor alleengaanden zijn inziens be- droevend laag is. ,,Wij willen het aanbod stimuleren. Desnoods gaan we zelf reizen organiseren. Ook willen we door strak on derhandelen met hotelhouders iets gaan doen tegen de toeslagen die worden ge vraagd voor eenpersoons kamers. Die kun nen oplopen" tot 81 procent van de reissom. Gemiddeld betaal je 25 procent meer." Borsboom kwam tot zijn initiatief na in 1992 een winterse vakantie te hebben door gebracht in Schotland.Alleenstaanden kregen de slechtste kamers van het hotel. Het duurde dagen voor je die een beetje warm had gekregen. Ook op die reis merkte ik weer dat het personeel je als alleenstaan de liever ziet gaan dan komen. Tijdens het kerstdiner kwamen wij met een paar ande ren tot de conclusie dat er eigenlijk een soort belangenvereniging zou moeten ko men. Inmiddels hebben we elfhonderd le den. En dat terwijl we nog nauwelijks recla- me hebben gemaakt." De Vereniging Vakantie Partner (WP) is aangesloten bij het Platvorm van organisa ties voor alleenstaanden in Den Bosch, het PLOA, dat ook een jaarlijkse gids uitgeeft. J Het lidmaatschap van de WP kost 65 gul den per jaar. Voor informatie en aanmel- 1 ding: WP, Almweg 1Postbus 9, 4284 ZG Rijswijk NB, tel. 01832 - 3354. Fins Verkeersbureau Het Fins Verkeersbureau is verhuisd en nu j gevestigd op het Johannes Vermeerplein 5, 1071 DV Amsterdam. Het telefoonnummer c blijft ongewijzigd: 020-6719876. Reis naar de dood Liefhebbers van begraafplaatsen, cultuur er cultussen rond de dood kunnen thans ook terecht bij het reiswezen. De in Hengelo ge vestigde touroperatör Natuur Cultuur Rei zen biedt de eerste georganiseerde reis op 7 dit gebied aan. Dat wordt een weekje Italië in september volgend jaar. Met kijkjes op dodenakkers, bezoeken aan catacomben, historische kerken en monumenten die me de dood te maken hebben, steengroeven waar grafstenen worden uitgehakt, een kis- tenmakerij, een crematorium en met lezin gen en het zingen van vespers in een crypte toe. De reis is in eerste instantie bedoeld voor betrokkenen met het uitvaartbranche en r voor mensen met een bijzondere belang- s stelling van de dodencultuur, maar ieder een kan intekenen. Het reisbureau rekent c op ten minste één volgeboekte reis met 25 t deelnemers, die er elk minimaal 2.500 gul den voor over moeten hebben. Het reisplan wordt ondersteund door Teleac, die op dit moment via de televisie een cursus over uitvaartcultuurverzorgt. r r Campings reserveren Zojuist verscheen de nieuwe brochure van e Interreservation uit Purmerend, het reser- v veringsbureau voor Franse kampeerterrein nen. In de folder zijn de gegevens opgeno-, v men van bijna honderd drie- en vierster- ren-campings. Nieuw zijn bestemmingen in de Dordogne, de Ardèche, de Alpen en t; aan een deel van de kust. Nieuw is ook de d on-line service waardoor via de PC het hel^j etmaal kan worden nagegaan waar nog plaatsen vrij zijn. Verder is in de brochure j* een lijst opgenomen van pendelbussen tl naar diverse Franse regio's. Info: Interreservation 02990 - 28027. Je Azië over Indonesië <i -S] Het december-nummer van maandblad jG( Azië is voor een groot deel gewijd aan Indoj, nesië. Aandacht wordt besteed aan onder j11 meer Flores, Ambon en het kleine eilandjé 1 Yamdena, waar de houtkap van het tro pisch regenwoud min of meer werd gestop) door een volksopstand. Verder in Azië ook een reportage over een befaamd wandeltra ject in Nieuw-Zeeland en verhalen over Oe zbekistan en de Blue Mountains in Austra lië. Het blad kost per nummer 9,95 en is verkrijgbaar bij de boekhandel.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16