'Douane rommelde om te scoren' Ziekenomroep op zoek i naar verborgen glimlach 'Olympisch Stadion niet te behouden' Randstad Landbouwmachines gekeurd in RAI Amsterdamse economie doet het verrassend goed Snelrecht voor zestien Haagse geweldplegers Tippelzone Amsterdam rustig van start DINSDAG 3 JANUAR11995 Miljoen schade door windhoos den haag De Hagelunie schat de schade van een felle windhoos die op Nieuwjaarsdag over het Westland van Honselersdijk naar De Lier trok op een miljoen gulden. Hagelunie, onderdeel van verzekeringsbedrijf Interpolis, heeft tien schademeldingen bin nengekregen, die uiteenlopen van enkele tientallen tot meer dan 2000 gebroken ruiten bij tuinders die potplanten, tomaten en chrysanten kweken. Vooral de pas gepote gewassen moesten het ontgelden. Meer reizigers Eindhoven Airport eindhoven Het aantal reizigers dat in 1994 gebruik maakte van Eindhoven Airport is ten opzichte van het jaar daarvoor met vier procent gestegen. Alles bij elkaar maakten 182.000 mensen ge bruik van de faciliteiten van het regionale vliegveld. Directeur drs. H. Bos heeft dit gisteren bekendgemaakt. De meeste passa giers boekten op een van de vaste lijndiensten naar tien Europe se bestemmingen. Deze sector groeide met 7 procent tot 152.000 reizigers. Daarmee neemt Eindhovén Airport de eerste plaats in op de ranglijst van de Nederlandse regionale luchthavens. VNU koopt kunsttijdschrift HAARLEM Uitgeverij VNU heeft per 1 januari Tableau Fine Arts Magazine helemaal in handen (was 50 procent). Tableau geeft zes keer per jaar een tijdschrift voor beeldende kunst en antiek uit in een oplage van 20.000 exemplaren. De advertentie exploitatie blijft in handen van de huidige directeur J. Verhage. Meer milieuklachten in Rijnmond rotterdam Het aantal klachten over milieuhinder is in 1994 in de Rijnmond fors gestegen. De Milieudienst Rijnmond DCMR behandelde in het afgelopen jaar 14.466 klachten, bijna tweedui zend meer dan in 1993. De toename van de klachten betrof alle vormen van overlast. De milieudienst heeft geen verklaring voor de forse toename. De meeste klachten betroffen stank en lawaai. De milieudienst noteerde ruim 8100 stankklachten en 4900 klachten over geluidsoverlast. Volgens de milieudienst waren Rotterdam Airport met 2638 klachten, Shell Nederland Raffinaderij in Pemis met 750 klach ten en Nerefco Pernis met 201 klachten de grootste veroorzakers van milieuoverlast. De meeste klachten kwamen uit Rotterdam (1965), Schiedam (1851) en Vlaardingen (1965). amsterdam anp I Het Olympisch Stadion in Am sterdam moet tegen de vlakte. I Het stadsdeel Zuid kiest defini- tief voor sloop van het rijksmo- i nument en de bouw van wonin- j gen op het terrein, nu is geble- ken dat een aantal alternatieve plannen om het bouwwerk te i behouden, niet haalbaar zijn. Het gevecht rond het ontwerp ,i van architect Jan Wils gaat daarmee de laatste fase in. De stadsdeelraad gaf al in mei 1992 een sloopvergunning af, maar de minister van WVC plaatste ■het stadion - zonder de bijvel- I den en tennisbanen - in sep tember 1992 op de Rijksmonu mentenlijst. Doel was te voor komen dat er ondoordacht Iwerd overgegaan tot vernieti ging van een uniek stuk cul tuurgoed. Zowel de NV Olympisch Sta dion als het Bouwcentrum Rot terdam - in opdracht van de deelraad - ontwikkelden daarop plannen die uitgingen van be houd van het monumentale stadion. Het Bouwcentrum pre senteerde een plan waarbij wo ningen in het stadion werden gebouwd, eventueel na sloop van de tweede ring van het ge bouw. De NV wil het Olympisch Sta dion omtoveren tot een evene mentenhal met 12.000 zitplaat sen, een megabioscoop met 5000 stoelen, 8000 vierkante meter winkeloppervlakte en een chef gert visser. 071-356439,plv.-chef paul van der kooij, 071-356441 Oud-medewerkers doen boekje open tijdens proces tegen drugsmokkelaars „We hadden oogkleppen op en wilden scoren. Van een twee weken durende opsporingsactie maakten we aan het eind gewoon een heterdaadje. Dit soort dingen had de goedkeuring van iedereen, ook van de leiding." Aldus verklaarde gisteren een voormalige douanebeambte tij dens het proces tegen twee mannen die in hoger beroep terechtstaan voor wereldwijde hasjhandel. amsterdam «anp Het duo wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan de Coral-Seabende, vernoemd naar een van de schepen waar mee de bende drugs smokkelde. Het gerechtshof in Amsterdam hoorde gisteren drie getuigen, die als douanebeambte een cru ciale rol hebben gespeeld bij het begin van het onderzoek naar de bende, begin 1991. De douanier en een collega bouwden in 1988 min of meer op eigen initiatief binnen de Douanepost Amsterdam Sur veillance een criminele-inlich- tingendienst op, die de 'afdeling info' werd genoemd. In 1991 liepen zij min of meer toevallig tegen het smokkelschip Coral Sea II op, dat met 24 ton Pakis taanse hasj de Amsterdamse haven was binnengevaren. Volgens het tweetal, dat zijn ontslagprocedure inmiddels heeft verloren, is op aangeven van de teamleiding besloten een anonieme, verzonnen tfp in het onderzoeksdossier te voe gen om de zaak 'ronder' te kun nen overdragen aan de douane recherche van de FIOD (Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst). „Er moet een partij verdoven de middelen per schip Amster dam binnenkomen van een Be- verwijkse groep", zo luidde de tip. Bijzonder vonden de twee douaniers deze vervalsing niet, want bij de douanepost Amster dam werden de regels volgens hen niet altijd even nauw geno men. De informatie moest tevens een juridisch houdbaar excuus zijn voor het feit dat er in een tas was gekeken, die door een opvarende van de Coral Sea in bewaring was gegeven bij een Haarlems motel. In die tas be vond zich ruim 1,3 miljoen gul den. De twee douaniers werden vorig jaar veroordeeld tot 240 uur dienstverlening voor de ver valsing van het proces-verbaal, evenals een teamleider van de douanesurveillance. Hun chef werd echter vrijgesproken. Hij werkt nog steeds bij de douane, zij het op een andere afdeling. Het openbaar ministerie heeft in alle zaken hoger beroep aan getekend. De chef ontkende gisteren, evenals in zijn eigen zaak voor de rechtbank, eerder van de vervalsing te hebben geweten dan in de herfst van 1992, toen een van zijn ondergeschikten met het verhaal naar advocaat J. Doedens en de media stapte. Doedens was de advocaat van een van de verdachten die we gens de smokkelreis was ver oordeeld. De verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gesteld. Beide plannen zijn volgens het stadsdeel niet haalbaar. Op ;het plan van het Bouwcentruip ontstaat volgens berekeningen van enkele marktpartijen een tekort van 60 miljoen gulden, terwijl er bovendien 200 wonin gen minder op het terrein kun nen worden gebouwd dan wan neer voor sloop wordt gekozen. Dat levert een tekort op de grondexploitatie op van 10 mil joen gulden. Het plan voor de evenemen tenhal viel in de smaak bij de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg en de gemeentelijke monumentencommissie, maar is niet financieel onderbouwd, aldus de deelraad. De totale in vestering wordt geschat op 225 miljoen gulden. Het centrale stadsbestuur liet bovendien reeds in juli van dit jaar weten dat een tweede evenementen hal in Amsterdam, naast het nieuwe multi-functionele sta dion in zuidoost, geen be staansrecht heeft. Voor een megabioscoop bestaan elders ook al vergevorderde plannen. Het stadsdeel komt op grond van die uitkomsten tot de con clusie dat er geen rendabel an der gebruik voor het stadion mogelijk is. „Het moment is aangebroken om de sloopplan- nen te activeren en op het ter rein vervolgens 1250 woningen te bouwen", aldus het dagelijks bestuur in de voordracht, die op 18 januari in de raadscommis sie wonen en werken aan de or de komt. De deelraad-beslist op 25 januari. Het dagelijks bestuur ver wacht dat in de tweede helft van 1996 de sloop start, waarna in 1997 de bouw van woningen kan beginnen. amsterdam Vier agrariërs bespreken de voors en tegens van een tentoongestelde landbouwmachine op de Landbouw Rai '96 in Amsterdam. Meer dan 335 deelnemers presenteren daar hun waar. Onder het thema 'Tijd voor vernieuwend ondernemen', zijn in de RAI-hallen de nieuwste produkten en ontwikkelingen op agrarisch gebied te zien. De tentoonstelling is tot en met 7 januari geopend. foto anp/arthur bastiaanse ïjet hof kwam maandag niet toe aan het horen van de Am sterdamse officier van justitie mr. F. Teeven als getuige. Teeven was in 1991 als FIOD- ambtenaar leider van het on derzoek naar de smokkelbende. Later werd hij officier van justi tie en vervolgde hij enkele kop stukken uit de Coral-Seazaak. De vraag is of ook hij heeft ge weten van de verzonnen tip. De douaniers zeiden daar geen aanwijzingen voor te hebben. Teeven zal dinsdag worden gehoord, evenals zijn ambtge noot mr. J. Valente. De laatste was belast met de vervolging van de vermeende leiders van de bende. De raadslieden vra gen zich af of ook hij op de hoogte was van de vervalsing. Het hof trekt naar verwach ting tien dagen uit voor de zaak. Meer luchtvracht verwacht in 1995 schiphol. anp De expediteurs van lucht vracht, aangesloten bij de NWL, voorzien voor volgend jaar opnieuw een groei van hun omzetten. Over de om- zetresultaten in 1994 is de NWL, die een ruime meer derheid van de branche ver tegenwoordigt, tevreden. De NWL beschikt nog niet over exacte gegevens, maar stelt wel vast dat het aantal exportzendingen belangrijk is gegroeid. De import bleef echter vrijwel gelijk ten op zichte van 1993. Voor vol gend jaar verwacht de ver eniging dat ook de import zendingen toenemen. De ex pediteurs zijn wel bang dat de marges door de scherpe concurrentie verder onder duik komen te staan. amsterdam gpd Het gaat weer beter met de economie in de regio Amsterdam. In 1994 groeide de omzet met zo'n drie procent, terwijl in het jaar daarvoor nog-sprake was van drie procent daling. Landelijk is de omzetgroei twee maal zo laag. De verrassende cijfers werden gisteren bekendgemaakt in de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel, B. de Vilder. Voor 1994 komt de groei in de export in de regio Amsterdam uit op 8 procent. Een en ander heeft volgens De Vilder te maken met de aanhoudende groei in de Verenigde Staten en het economisch herstel in West-Europa. De beste resultaten werden geboekt in de voedings- en genot middelen-industrie en chemie, de groothandelssector, transport en zakelijke diensten. steld. De politie heeft proces verbaal opgemaakt. Naar aan leiding hiervan zal het openbaar ministerie besluiten of tot ver volging wordt overgegaan. De zestien personen die voor lopig nog vastzitten, hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan zwaardere delic ten. Zij worden de komende da gen voorgeleid aan de officier van justitie. Het is de bedoeling hen dan tegelijk een dagvaar ding uit te reiken. Volgens de Haagse persofficier van justitie N. Zandbergen komen de ver dachten waarschijnlijk al op 13 februari voor de politierechter. den haag anp Op zestien personen die in Den Haag tijdens de jaarwisseling zijn opgepakt, wordt snelrecht toegepast. Zij worden onder meer verdacht van openlijke ge weldpleging en zware vernielin gen. Dat heeft de politie Haag landen gisteren bekendge maakt. In totaal heeft de Haagse poli tie tijdens de jaarwisseling 39 mensen aangehouden in ver band met geweld en vernieling. Van hen zijn in de loop van nieuwjaarsdag 23 personen na verhoor weer op vrije voeten ge- amsterdam gpd Klokslag negen uur maandag avond worden de paaltjes ge plaatst op de Oostelijke Han delskade in Amsterdam. De ge doogde tippelzone is een feit, maar prostituées en klanten la ten zich vooralsnog niet zien. Wel zijn er de boze buurtbewo ners en is er volop politiesur- veillance. Ook een laatste kort geding, aangespannen door omwonen den, kon gisteren niet voorko men dat Amsterdam nu in na volging van diverse andere ste den eveneens een officiële tip pelzone heeft. Tot nu toe speel de de straatprostitutie zich voornamelijk af achter het Cen traal Station. Sinds maandag is dat daar nu verboden. Het nabijgelegen Mirjamhuis, opvanghuis voor de vele heroï- nehoertjes, moet worden ge sloopt in verband met uitbrei ding van de Spoorwegen. Als tij delijke voorziening heeft de ge meente nu de Oostelijke Han delskade aangewezen, waar tus sen negen uur 's avonds en zes uur in de ochtend mag worden getippeld. Het Mirjamhuis ver huisde mee. „Het is hier niet beheers baar", zegt buurtbewoonster Marian Breeman. „Vanmiddag om vijf uur liepen de dames al hier. Nu laten ze zich niet zien. Kijk, tegen heroïnehoertjes op zich heb ik niets, maar wel te gen die dealers die zij in hun kielzog meeslepen. Voorlopig moet de gedoogzo ne het nog doen zonder 'afwerkplekken'. Pas op 28 janu ari zullen die er komen. De be woners vrezen dat het er met de komst van zo'n driehonderd tippelaarsters alleen maar erger op zal worden. Woonschepen Vlak achter de paar honderd meter lange gedoogzone liggen de woonschepen. Het is er aar dedonker. De kade ligt bezaaid met condooms. „Al jaren was het hier een schitterende af werkplek", zeggen de woon bootbewoners. „Maar wij zitten met de overlast en die zal er niet minder op worden. Hier wonen gezinnen met kinderen. Die kunnen nu 's avonds met goed fatsoen helemaal niet meer over straat." Ook bewo ners van het nabijgelegen Kat tenburg klagen steen en been. „Onze parkeergarages worden gebruikt als afwerkplek. Het ligt er bezaaid met naalden en con dooms. Scholieren sluiten bij ons weddenschappen af wie de meeste condooms weet te vin den." Het Nederlands Blok heeft al handig gebruik gemaakt van de onvrede onder omwonenden. Vorige week gleden er op grote schaal pamfletten in de brie venbussen, waarin de bewoners een hart onder de riem werd ge stoken. „Niet dat we het met die partij eens zijn, maar het is wel de enige partij die protesteert." Later op de avond verschij nen er toch enkele prostituées. Ze mopperen over alle belang stelling, want zo komt er geen enkele klant. Een oudere prosti- tuée begrijpt het protest van de bewoners volkomen: „Ik snap niet dat de gemeente deze plek heeft gekozen. Er wonen hier te veel mensen in de buurt." Burgemeester Patijn heeft be zworen dat de tippelzone niet langer dan een jaar aan de Oos telijke Handelskade zal blijven, Volgend jaar moet er een defini tieve komen aan de Theemsweg in het Westelijk Havengebied. Maar ook daar zit men niet op de heroïnehoertjes te wachten. „Zeker weten dat we er hier over een jaar nog niet vanaf zijn," zegt een buurtbewoner. amsterdam carlo nuveen |Het woord 'ziek' valt tijdens de initzending niet één keer. Nee, ook bij het zogenaamde oude- jjaarsprogramma van ziekenom roep Emma TV proberen de [medewerkers er een vrolijke boel van te maken. Het decor in p ide studio is opgesierd met een 'e (groot bontgekleurd schilderij, Voorleesopa Anétus Hekkelman vertelt het Tsjechische sprookje Koning Lekkerbek. Een paar (kinderen in de studio zingen liedjes. Om twaalf uur vloeit de ichampagne (appelsap met bronwater) en komen de olie bollen op tafel. Verdriet is nau- jwelijks zichtbaar. Alleen af en toe, in de ogen van Erwin Gon zalez (4). Emma TV, de ziekenomroep van het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam Zuid-Oost, verzorgt al ruim der tien jaar uitzendingen voor de kinderafdeling van het zieken huis. Bij de omroep werken on geveer veertig vrijwilligers, met verschillende achtergronden. Iedere woensdagmiddag en vrij dagavond maken zij een uitzen ding, respectievelijk voor de kleinere patiënten en de tieners. De meeste kinderen op de afde ling hebben kanker en zijn on- „In onze uitzendingen leggen we expres niet de nadruk op het ziek zijn", legt Emma TV-pre- sentatrice Beryl van Praag uit. „Ons doel is de kinderen te ver maken, zodat ze tenminste één uur niet aan injectiespuiten óf andere enge dingen hoeven te denken. We proberen als het ware een beetje andere wereld om hen heen te creëeren. Maar we gaan de enge dingen ook weer niet helemaèl uit de weg. We maken bijvoorbeeld ook re portages over de diverse afde lingen in het ziekenhuis waar mee de kinderen te maken kun nen krijgen, om ze er een beetje op voor te bereiden." Janken Tijdens hun werk worden de Emma TV-medewerkers zelf ook voortdurend met de harde werkelijkheid in het ziekenhuis geconfronteerd. „In het begin kon ik om bijna alles dat ik zag wel janken", vervolgt Van Praag haar verhaal. „Bij mijn sollicita tie-gesprek hadden ze me wel verteld wat me te wachten stond, maar toch. In de loop van de tijd wen je er wel aan. Je raakt immuun voor de dingen om je heen. Soms word ik nog geraakt. Zoals toen ik dat ene Turkse meisje weer tegenkwam, dat een paar maanden geleden aan één van onze uitzendingen had meegedaan. Ze mocht op een gegeven moment naar huis, maar pas geleden zag ik haar dus weer. Ze had weer mooi zwart haar gekregen, maar dat zal door de bestrSing wel weer verdwijnen. Door dat soort din gen realiseer je je weer dat het gewoon niet eerlijk is." Anne-Christine Gruter, sinds september als eindredactrice werkzaam bij Emma TV, vindt het belangrijk dat de omroep originele programma's maakt. „Wij willen de kinderen iets meer bieden dan bij andere te levisie-programma's. Voor puur entertainment kunnen ze ook naar RTL kijken. Bovendien hebben wij hier niet te maken met kijkcijfers en dat soort din gen, dus heb je bij het maken van de programma's meer vrij heid." Inmiddels tikt de klok tijdens de oudejaarsuitzending door. Tussen de vertoonde tekenfilm pjes in praat presentatrice Van Praag met de in de studio uitge nodigde kinderen over hun er varingen met oud en nieuw. Langzamerhand komen ze een beetje los. In de loop van het programma trekt het verdriet in de ogen van de kleine Erwin weg en glimlacht hij af en toe. Een mooi gezicht, ook al is het maar voor even. Emma TV-presentatrice Beryl van Praag temidden van een aantal jonge studiogasten. foto united photos de boer/babette stapel Aparte bakken voor pakken haarlem theo van der kaal) Het incidenteel inzamelen van pakken melk en fris drank groeit uit tot een lan delijke campagne. Om de gi gantische afvalstroom van drankkartons in te dammen hebben de gezamenlijke fa brikanten met elkaar de stichting Hedra (Hergebruik drankverpakking) opgericht. Een gemiddeld huishou den gooit per week 20 lege pakken melk en frisdrank in de vuilnisbak. Plaatselijke in- zamelacties hebben aange toond dat huishoudens be reid zijn de kartonnen apart te houden en in speciale bak ken te werpen. Er komen landelijk 21 inzamelbedrij- ven. De drankverpakkingen, die voor 80 procent uit pa piervezel en voor 20 procent uit polyethyleen (melkpak) of aluminium (sappak) bestaan, worden tot balen geperst en naar Terneuzen vervoerd. Vandaar gaan ze per schip naar de papierfabriek Coren- so in Pori, Finland, om ver werkt te worden tot hoog waardige kartonnen hulzen en kokers. De inzamelbedrijven beta len de aanbieders 5 gulden per 100 kilo drankkartons. Dat is tevens de prijs van oud papier op dit moment. De fa brikanten van drankkartons betalen de inzamelbedrijven voor hun diensten.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13