Koppeling gaat niet door Rechter verbiedt kansspel Derby 8 m SF c Binnenland 311egalenbesluit van niks -krijgt extra zware lading Prinsen lopen voor Burkina Faso Omgevallen truck blokkeert A9 Deelneming Begemann in Duitse DWA ontkend 'Niet alleen sekslijnen worden onbereikbaar' ATERDAG 31 DECEMBER 1994 3 ■dochter minister Suriname opgepakt pEN haag/Paramaribo Onder de 24 mensen die vorig weekeinde in Amsterdam werden aangehouden wegens smokkel van ruim elfhonderd kilo cocaïne, bevinden zich ook de dochter en van de Surinaamse minister van sociale zaken Willi ngfeoemita. De minister heeft dat gisteren in Paramaribo bevestigd. jiij zegt geen mening te hebben over de aanhouding en vindt d^dat 'het recht zijn loop moet hebben'. De partij cocaïne, verpakt vaten fruitpulp, kwam vorige week woensdag vanuit Colom bia via Spanje in Nederland aan. De arrestanten zouden beho- OO^-en tot een organisatie die banden heeft met het Cali-drugskar- ïiiM enPolitieman schiet inbreker neer C11 j.OBiTHEen politieman heeft afgelopen nacht een 31-jarige man 3noiit Bosnië-Hercegovina neergeschoten. De man was juist bezig te breken in de Lobithse woning van de politiefunctionaris. (De inbreker kreeg schotwonden aan beide benen. Hij is opgeno- pien in een ziekenhuis. De Gelderse politieman hoorde gestom- pel bij de voordeur en zag uit het raam hoe het latere slachtoffer probeerde in te breken. Hij sloop naar buiten en liep bij de voor- deur de inbreker tegen het lijf. De confrontatie was dermate be dreigend, aldus de politieman in het proces verbaal, dat hij zijn pistool greep en een aantal malen op de inbreker vuurde. De (Rijksrecherche onderzoekt het incident. jn Stankmiddel stopt oversteek wild i rijp en haag Een sterk riekend geurmiddel lijkt dè oplossing om oversteken van wild op verkeerswegen tegen te gaan. Het imiddel dat uit Duitsland is geïmporteerd, moet al tientallen hebben gered in het Lauwersmeergebied in het (noorden van het land, zo blijkt uit een artikel in het blad Ver- lis-Bceerskunde. De geurstof wordt in de holle ruimten van zoge- vaipoemde wildspiegels gespoten. Dat zijn spiegels, die licht van auto's over een breed spectrum reflecteren waardoor reeën niet over te steken. De geur werkt extra afschrikwekkend. Na n drie a vier maanden is de stank uitgewerkt. In Duitsland wordt 30rde geurstof op grote schaal toegepast mede omdat het aantal )nejwildslachtoffers op sommige plaatsen met meer dan veertig pro- stacent zou zijn gedaald. da| is Minister boos op batterijenbranche den haag Minister De Boer van milieu is boos op de batterij- branche. Dit omdat de fabrikanten en importeurs van batterijen j(Nefibat) nog steeds geen uitvoeringsplan hebben laten zien om et>iper 1 januari afgedankte batterijen terug te nemen en voor her gebruik geschikt te maken. De Nefibat had begin februari be loofd zo'n plan te maken. De minister heeft aangekondigd de branche te zullen dwingen het akkoord na te komen. De af spraak is dat de Nefibat vanaf 1 januari verantwoordelijk is voor de inzameling en verwerking van alle batterijen. Vanavond 20.10 uur Nederland 3 De Oud Nieuwsshow met Astrid Jack fragmenten uit 50 jaar jaarwisseling, top-am use ment en als speciale gast: Freek de Jonge Uitgespro kenVARA ft richt ,"3et 1 "4us haag harm harkema Blegale buitenlanders die langer Jan zes jaar in Nederland heb- 'len gewerkt en daarvoor pre- ies hebben afgedragen, mo ten hier blijven. Uitgerekend lf|o'n maatregel leidt in het café |p de hoek geheid tot moppe reacties. Vooral nu de ïedia in de komkommertijd issen Kerstmis en Nieuwjaar Je schijnwerper er op richten jn kamerleden er graag op in springen. Dc kritiek van met name WD jn in mindere mate van D66 icht zich echter niet zozeer op besluit zelf, maar op het feit staatssecretaris Schmitz van justitie van tevoren geen overleg Keeft gepleegd met de Tweede 31" Kamer en de maatregel plomp- 0 rerloren heeft afgekondigd zon- doordachte publiciteit, rï'l Nu kan, vreest de WD, bij eemdelingen het overigens lute beeld ontstaan dat illega- n in Nederland zomaar een 'erblijfsvergunning kunnen ijgen. ,,We tillen hier zwaar zegt WD-woordvoerder lijpstra. ,,De staatssecretaris loet onderhand weten dat het Ei een politiek en maatschap- lijk zeer gevoelige problema- kgaat." Hoe het ook zij, feitelijk is de reikwijdte 'van Schmitz' besluit peer beperkt. Het heeft namelijk betrekking op een heel klein deel van de illegalen in Neder land. Het besluit is niet veel beer dan het in een regel gieten tan bestaand, maar ongeschre ven beleid. Reeds in 1992 deelde de toen malige staatssecretaris Kosto de kamer mee dat illegalen die al jang in Nederland wonen, hier a! geruime tijd 'wit' hebben ge kerkt en/of andere banden met Nederland hebben bij aanvraag pans maken op een verblijfsver gunning. Wel zou 'elke zaak op tijn merites worden bekeken', herder, aldus Kosto, speelde in pie tijd bij de mogelijke verle- hing van een verblijfsvergun ning een rol 'dat de Staat de taeemdeling gedurende fcijn il legale verblijf ongemoeid heeft gelaten terwijl hij of zij wel al lerlei verplichtingen jegens de overheid heeft voldaan'. De afgelopen jaren hebben zo enkele honderden illegalen een verblijfsvergunning gekregen. Omdat de Raad van State grote moeite had met het ontbreken van heldere regels, heeft Schmitz die nu geïntroduceerd. Van een versoepeling is dan ook geen sprake. Hooguit zal een categorie illegalen die voorheen wegens twijfel over de afloop geen verblijfsvergunning durfde aan te vragen, het nu wèl pro beren. Als ze aan de nu geïntro duceerde criteria voldoen, hoe ven ze niet bang te zijn voor af wijzing. Die criteria zijn overigens lang niet mals, waardoor slechts een heel klein deel van de ille galen voor een verblijfsvergun ning in aanmerking komt. Justi tie schat het ruwweg op hooguit enkele honderden. Zo komen alleen illegalen in aanmerking die minimaal zes jaar ononder broken in Nederland zijn ge weest en gedurende die periode 'wit' hebben gewerkt. Het gaat dus alleen om hen die tijdens zo'n lange periode hun premies hebben afgedragen en bij tal van overheidsinstanties keurig maar illegaal stonden inge schreven. Verder blijft het bestaande, ongeschreven beleid van kracht dat er andere redenen van hu manitaire aard kunnen zijn om illegalen toe te laten. Gedoeld wordt op het hebben van schoolgaande 'vernederlandste' kinderen of de mate van inte gratie in de Nederlandse sa menleving. E)e reikwijdte van de nieuwe regeling is bovendien gering omdat de overheid inmiddels de mogelijkheden voor (nieu we) illegalen om wit te werken nagenoeg volledig heeft afgeslo ten doordat illegalen geen Sofi- nummer meer krijgen en de le gitimatieplicht het moeilijk maakt voor illegalen 'wit' te werken. Het kabinet hoeft de uitkeringen in 1995 niet te laten meestijgen met de gemiddelde ontwikkeling van de lo nen. Dat heeft president mr. A. van Delden van de Haag se rechtbank gisteren besloten. De vakcentrale CNV overweegt in hoger beroep te gaan. den haag gpd In een kort geding tegen de Staat der Nederlanden probeer de het CNV de toepassing van de koppeling af te dwingen. Dat zou vier miljoen Nederlanders op het minimumniveau een halve procent koopkrachtverlies besparen. „Deze uitspraak geeft het kabinet een vrijbrief om nooit meer te koppelen", zei een teleurgestelde CNV-voorzit- ter Westerlaken na afloop van de rechtszaak. Volgens het CNV staat in de wet dat het kabinet moét kop pelen tenzij de lonen extreem stijgen of de sociale premies omhooggaan. Beide zaken doen zich in 1995 niet voor. Maar rechtbankpresident Van Delden noemt het 'onjuist' uitsluitend naar de 'licht rooskleurige' vooruitzichten voor 1995 te kij ken. Van Delden vindt dat de rege ring ook het (hoge) niveau van de werkloosheid mag laten meewegen. Dat geldt volgens hem ook voor het hoge kosten niveau van de sociale zekerheid. Dc koppeling kost de samenle ving immers een slordige 600 miljoen gulden. Het belangrijkste argument van het kabinet om niet te kop pelen is de ongunstige verhou ding tussen het aantal werken den en niet-werkenden. Tegen over elke honderd werkenden staan 84,5 mensen met een uit kering. Dit criterium staat vol gens he.t CNV niet in de wet. Maar volgens de rechtbankpre sident ligt het niet zo simpel. „Een wet moet.je niet uitslui tend beoordelen op de tekst, maar ook op zijn totstandko- Afgelopen jaar vierde in top-10 van 'natte jaren' de bilt anp Afgelopen jaar hoort met 1990 en 1989 tot de drie warmste ja ren van de eeuw. De gemiddel de temperatuur in De Bilt was 10,6 graden, in 1990 was dat 10,9 en het jaar daarvoor 10,7. De temperatuur in ons land, ge meten over vele jaren, is gemid deld 9,4 graden. Maar 1994 kwam er voor het zevende ach tereenvolgende jaar boven. Het was ook natter. In De Bilt tapte het KNMI 1025 millimeter neerslag af, tegen een gemid delde van 803 mm. Zo kwam dit jaar op vier binnen in de top-10 van natste jaren. Daarin staat 1965 op'één met 1.152 mm, ge volgd door 1966 met 1.148 en 1912 met 1.027 mm. De warmte was vooral opval lend in juli en november. Die twee maanden sloegen alle re cords: ze zijn sinds het begin van de metingen in 1706 nog niet zo warm geweest. Juli was met gemiddeld 21,4 graden te gen 16,8 normaal niet alleen de warmste juli, maar ook de warmste maand ooit voorgeko men in Nederland. hjhliii, NDR vreest voor werkgelegenheid in drafsport den haag anp Amsterdam De Centurion-loop van Foster Parents Plan (FPP) gistermiddag in het Amsterdamse Bos kreeg een oranje tintje door de deelname van de prinsen Maurits (midden), Pieter Christiaan (rechts) en Bernard jr. (niet op de foto). De drie zonen van Pieter van Vollenhoven en prinses Mar griet hielpen op deze wijze mee geld bijeen te lopen voor een FPP-projekt in het Westafrikaanse land Burkina Faso. De opbrengst is bestemd voor onder meer een jeugdvoetbaltoernooi. foto anp herman pieterse Rechtbank Den Haag wijst eis CNV in kort geding af Het is Hippototo gisteren ver boden om met het kansspel Derby 8 op de markt te komen. De Stichting Nationale Sportto- talisator (SNS) vroeg eergisteren in kort geding om een verbod. President mr. A. van Delden van de Haagse rechtbank bleek het gisteren in zijn uitspraak eens met de SNS dat Derby 8 een kansspel is. Zou Hippototo het verbod van de rechtbank nege ren, dan moet voor elke overtre ding een ton schadevergoeding aan SNS worden betaald. Wegens het spoedeisend be lang deed Van Delden al een dag na het kort geding uit spraak. Hippototo, een dochter van de Staatsloterij, wilde na melijk komende maand al be ginnen met Derby 8. Met het spel kunnen spelers gokken op de uitslag van paardenkoersen. Een notaris kent de zestien déelnemende paarden willekeu rig een nummer toe. Wie de op telsom van de nummers van de eerste acht paarden aan de fi nish juist heeft, wint de hoofd eens dat Derby 8 een kansspel is. „Het spel met genummerde paarden is niet anders dan de door de eiseres georganiseerde lotto met genummerde ballen". zei hij in zijn uitspraak. Voor het houden van een lotto heeft Hippototo geen vergunning, uitsluitend voor weddenschap pen bij paardenkoersen. In een reactie op de uitspraak zegt een woordvoerster van Hippototo 'diep teleurgesteld' te zijn. „Zonder Derby 8 zien wij geen mogelijkheid om de paardesport voor Nederland te behouden. Dit kan ten koste gaan van tweeduizend arbeids plaatsen", aldus de zegsvrouw. Hippototo vindt Derby 8 wel degelijk een wedspel. Verstand van paarden is niet noodzake lijk om mee te spelen, maar kan dc winkans aanzienlijk vergro ten. Althans zo zien de beden kers het. Hippototo gaal niet in hoger beroep. De 17 miljoen gulden die in Derby 8 zijn geïn vesteerd, is volgens de woord voerster al meer dan genoeg. De stichting Nederlandse Draf- en Rensport (NDR) heeft 'met ontzetting' kennis geno men van de uitspraak. „De rechter neemt een ander stand punt in dan de ministeries van landbouw en van justitie. Die hebben in het verleden immers hun uitdrukkelijke toestemming verleend aan het spel." De NDR vreest ook voor de werkgelegen heid in de gehele paarden hou- derij in Nederland. berlun anp mingsgeschiedenis". In de parlementaire debatten over de koppelingswet is de ver houding actieven en niet-actie- ven wel degelijk een belangrijk ijkpunt genoemd voor de vraag of er al dan niet gekoppeld moet worden. „Het is de bedoe ling en ook verdedigbaar dat de staat de verhouding werkenden en niet-werkenden meeweegt", aldus Van Delden. Van Delden kiest dus voor een brede uitleg van de wets tekst. „Er zijn preciezen en rek- kelijken. Ik behoor tot de laatste categorie", aldus de rechter. Het CNV beslist medio volgende week of er hoger beroep tegen de uitspraak wordt aangete kend. Berichten als zou Deutsche Waggonbau (DWA) in handen zijn gekomen van Begemann zijn 'pertinent onwaar'. Dat zegt de Duitse Treuhand, de instel ling die de sanering en verkoop van staatsondernemingen van de voormalige DDR regelt. Ook de nieuwe eigenaar van rail voertuigenproducent DWA, de Amerikaanse participatiemaat schappij Advent International, ontkent de berichten. Treuhand bleek gistermiddag zeer beslist. „Noch is de Bege- mann-dochter Holec bij Advent ondergebracht, noch krijgt Be gemann een belang in DWA", luidde het commentaar van de Treuhand. Advent en Treuhand reageren daarmee op berichten in Het Financieele Dagblad dat Begemann Holec Ridderkerk zou inbrengen bij Advent Inter national. In ruil daarvoor zou het Bre dase bedrijvenconglomeraat van grootaandeelhouder Joep van den Nieuwenhuyzen een belang van 38,2 procent krijgen in Advent en ook het beheer over DWA en Holec Ridderkerk. De krant baseert zich op 'door gaans zeer betrouwbare bron nen'. Van den Nieuwenhuyzen wil het bericht bevestigen noch ontkennen. Begemann heeft zich het vuur uit de sloffen gelopen om DWA in handen te krijgen. Van den Nieuwenhuyzen werd medio oktober echter in de nog steeds lopende HCS-affaire wegens handel met voorkennis aan de Amsterdamse Effectenbeurs tol zes maanden cel veroordeeld. Toen Van den Nieuwenhuyzen bekendmaakte tijdelijk zijn be stuursfunctie bij Begemann neer te leggen, was daarmee voor de Treuhand de kous af. Twee weken geleden besloot de Duitse instelling, die per 1 ja nuari 1995 haar activiteiten be ëindigt, DWA aan Advent te ver kopen. Advent betaalt zo'n 125 miljoen gulden en zal het ko mend jaar zo'n 200 miljoen mark in het bedrijf pompen. abcoude Een gekantelde vrachtauto heeft gistermiddag op de A9 ter hoogte van Abcoude het verkeer rich ting Amstelveen en Schiphol vele uren lang geblokkeerd. De automobilisten werden omgeleid via de Ring weg Amsterdam. Het verkeer op de A2 Utrecht richting Amsterdam liep eveneens fikse vertraging op. De vrachtwagen was een uit Spanje afkomstige trekker met oplegger. De politie vermoedt dat het gevaarte is omgeslagen door harde windstoten. De kolos kantelde vervolgens over de vangrail. De ravage was groot. De 23-jarige chauffeur kwam met de schrik vrij. De 36-jarige bijrijder raakte met zijn benen bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Hij is met een gecompliceerde beenbreuk in het ziekenhuis opgenomen. foto anp paul eyzinca. Vanavond 22.05 uur Nederland 3 Son ja op Oudejaarsavond Een avond vol uitersten met veel gasten. van minister Zalm tot Gert-Jan Dröge iT- Uitgesproken VA RA Blokkeren van 06-koopnummers met ingang van 1 januari gratis hoofddorp willeke heukoop Sekslijnen, babbelboxen, horoscooplij- nen, hitlijnen, receptenlijnen, direct- apart-met-een-leuke-meid-lijnen:wie ze niet wil, kan zijn telefoon laten af sluiten van deze 06-nummers. Kostte die afsluiting voorheen nog 35 gulden, vanaf 1 januari blokkeert PTT Telecom deze nummers gratis. Dat lijkt mooier dan het is, vindt E. Zilverberg van de stichting 06-Klachtenlijn in Hoofddorp. Mensen beseffen volgens hem niet dat dan ook instanties als in grote steden de VW, de informatie-afdeling van het openbaar vervoer (06-9292) en bij voorbeeld de centrale doktersdienst in Amsterdam onbereikbaar worden. „Er is amper informatie gegeven over die gratis afsluiting. Ik geloof dat er een half jaar geleden een stukje in de kran ten heeft gestaan, maar verder niets." Zilverberg, die zijn stichting oprichtte uit ergernis over de lange wachttijden en de daarmee gepaard gaande hoge kosten van 06-nummers, heeft feilloos op een rijtje welke nummers de afslui ting geldt. Het gaat om de koopnum- mers van vijftig cent tot een gulden per minuut. Dat zijn nummers die na 06 beginnen met 74 tot en met 79 en met 320, 340,350,3004, 3005, 3006. Ook de 06-9-nummers zoals die van het open baar vervoer, de nummers van spelle tjes op radio en televisie en de ANWB- /Bovag-koerslijstlijn voor informatie over de waarde van auto's, vallen onder depfsluiting. „Wij kunnen er niet mee zitten", zegt ANWB-voorlichter D. Diepenhorst. „Mensen die zo'n hijglijn bellen, kun nen dat alleen via 06-nummers. Bij de ANWB kan je informatie ook op een an dere manier krijgen. Via het centrale nummer in Den Haag zijn alle afdelin gen te bereiken. Het voordeel van die 06-nummers is alleen dat ze 24 uur per. dag bereikbaar zijn." Ook een woordvoerster van de Centrale Doktersdienst van Amsterdam en om geving denkt niet dat de gratis afsluiting per 1 januari grote gevolgen heeft. „Je kunt je al twee jaar laten afsluiten. Dat dit nu gratis wordt, maakt volgens mij niets uit. Mensen bellen ons 06-num- mer wel in een telefooncel of bij de bu ren als ze ons nodig hebben." Ze vertelt dat er bij de doktersdienst veel discus sie is geweest over de afsluiting. „We uilden eerst via het algemene 06-11 alarmnummer, maar daar wilde de PTT niet aan." Toch pleit Zilverberg ervoor een split sing te maken tussen de amusements- en erotieklijnen enerzijds en de overige 06-nummers aan de andere kant. De groep kan apart worden afgesloten en de andere koopnummers blijven dan gewoon bereikbaar. Een andere moge lijkheid zou zijn dat de 'nuttige' koop nummers veranderen in zogenoemde tariefnummers. Dat zijn nummers waarvan bellers voor een vaststaand be drag voor onbepaalde tijd gebruik kun nen maken. Voorbeelden daarvan zijn 06-8008 voor informatie oveï telefoon nummers en 06-8002 voor de tijdmel ding. „Maar dat gebeurt natuurlijk niet, want dat levert minder op", aldus Zil verberg. Volgens woordvoerder M. Plaschek van PTT Telecom is het nu technisch nog onmogelijk om zo n scheiding te ma ken, omdat de 06-koopnummers onder dezelfde nummergroep vallen. „In de toekomst wordt dat overigens anders. Dan gaat de PTT werken met 800- en 900-nummers waardoor veel meer nummergroepen te maken zijn. Dan is het ook mogelijk om alleen een bepaal de serie nummers te laten blokkeren. Dat kunnen bijvoorbeeld alleen seks en amusementslijnen zijn." Wanneer de nieuwe groepen in gebruik worden genomen, kan Plaschek nog niet met zekerheid zeggen. „In ieder geval niet voor 1996." Baan voor 1.200 werklozen in verzorgingshuis den haag anp Een werkgelegenheidsplan moet er voor zorgen dat onge veer twaalfhonderd moeilijk plaatsbare werknemers een baan krijgen of hun baan be houden in een van de Neder landse verzorgingshuizen. De stichting Arbeidsmarkt-, Werk- gelegénheids- en Opleidings fonds Bejaardenoorden (AWOB) heeft het plan gemaakt op basis van CAO-afspraken. De financiering van het werk gelegenheidsplan komt uit een potje van 20 miljoen gulden, dat het rijk voor '95 aan de sector beschikbaar heeft heloofd wan neer specifieke doelgroepen in stromen. Het gaat dan vooral om langdurig werklozen, al lochtonen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3