Bloemenman heeft heimwee 'T 'Wié niet naar de kiezer luistert moet weg' De scheids slaat terug IAART! APRIL Lokale partijen kunnen niet lang bestaan OUDE JAARS BIJLAGE }l in Noordwijk over 'beledigende' iezingsadvertentie irdverschuiving bij verkiezingen in de enstreek Centrum Democraten behalen bij de iezingen twee zetels in de Leidse .eenteraad. In Oegstgeest is de nieuwe partij baar Oegstgeest de winnaar. Zeven van de ntien zetels bezet de nieuwe partij. Burger Leiderdorp behaalt drie zetels krijgt Van Doesburg ten geschenke ig-»n Leidenaar schiet de moeder van zijn ex- asjidin dood in haar woning in de J.P. Coenhof. zijn voormalige vriendin raakt zwaargewond blijkt, volgens Brits onderzoek, goed n psychische kwalen te zijn Jizarre openbare college-onderhandelingen 0p5tichting Museumjaarkaart (in Leiden •stigd) introduceert kortingskaart voor ia(Clasine Heering wint Leidse poëzieprijs =*e~:C Lisse dreigt na ruzie beslag te leggen op alLBK loopt nog niet op rolletjes en directeur ft hoop goed te maken (ook 9/6, 29/6,31/8) ïijna-ramp in Rijnsburg: vrachtwagen dreigt oteatation te-rammen ho\ stopt met films. Doet alleen nog filmfestivals ja- en_AK komt met Sarajevo-lezingen "j^ei archeologisch themapark Archeon in en aan den Rijn gaat open 3enlse stratenmakers flessen fiscus voor 2,2 Den gulden storm breekt een 135 jaar oud record: De esemeet luchtdruk 977 MB Irene van der Laar wordt Miss Universe dieerland ^iiljoenenschade bij brand Bakker in Lisse vroeg geboren kinderen en volwassen worden massaal geëvacueerd na een zeid in het Academisch Ziekenhuis Leiden jidse verkoopt nep-tickets van de KLM en dient' zo 400.000 gulden Ion-gewelf ontdekt in Lakenhal katwijk krijgt toestemming voor langere engde Laan van Nieuw-Zuid iderdjarig bestaan Leids antiquariaat gersdijk Niermans ong K&G 40 jaar jong lesten in Leidse raad bij installatie CD'ers Het Leidse opleidingsinstituut MFAB verkeert toeilijkheden en vraagt faillissement aan De gebroeders Donker trekken naar Chicago Zeldzaam behang ontdekt in pand Rapenburg Dostduitsers vallen massaal flauw door de tijdens Bloemencorso van de Bollenstreek icteur Venvers van Rijksmuseum van Iheden in conflict met personeel Frans de Wit krijgt opdracht voor een groot iet bij Rotterdam Burgemeester H. de Jonge van Sassenheim lessapparaten' Dr. Zander in Museum rhaave erinsekten komen (later in het jaar) naar Het Holtlant-College wil MEAB overnemen Leiderdorp ontslaat weer 2 ambtenaren vkn fdeling burgerzaken Holtlant koopt MEAB »ORT Bwin van der Sar voor het eerst geselecteerd r een wedstrijd van het Nederlands Elftal DIOK landskampioen rugby Trainer Hennie Schipper ontslagen bij irdwijk, John Eelman vervangt hem RIL Richard Krajicek viert zijn rentree na een pnde knieblessure met een overwinning op tennistoernooi in Barcelona .eidse roeister Irene Eijs wint de Skiffhead bennis Bergkamp wordt door de Italiaanse jde hemel ingeprezen omdat Inter Milan de |e van de UEFA-Cup haalt FERLEDEN de Wolff (91voormalig dirigent van de Ise Christelijke Oratoriumvereniging Ex E Tienstra (75), D66-raadslid t< (rdwijkerhout Lor Kool (80), organist, dirigent en directeur de Rabobank in Hillegom Herman de Roode: „Ik wil maar één ding: terug naar Leiden met een bloemenkarretje." FOTO HENK BOUWMAN X d i tnijn bloemententje werd wegge haald, was het alsof mijn armen wer den afgezaagd. Dat mij geen andere plek werd aangeboden, vond ik vreselijk. Ik zit nu in de bijstand. Met mijn 55 jaar kom ik ner gens meer aan de bak." Het relaas van de vroegere Leidse bloemen- koopman Herman de Roode is ronduit triest. Een vermeende huurschuld en juridische haarkloverij resulteerden op 7 maart van dit jaar in het verlies van zijn standplaats in de Bïauwe Tram aan de Hoogstraat. Ruim acht maanden na de uitzetting is De Roode nog verbitterd. Met de verkoop van zijn Leidse woning, bijna twee jaar geleden, heeft hij zijn schulden afgelost. Sinds maart is hij ook zijn werk kwijt. Terwijl De Roode in zijn Katwijkse flat de ene na de andere siga ret opsteekt, kijkt hij terug op het jaar dat voor hem zo treurig verliep. De Roode denkt dat de gemeente, en wet houder Walenkamp in het bijzonder, alles in het werk stelt om de Blauwe Tram te ont mantelen. „Walenkamp is helemaal terras- gek geworden. Hij grijpt elke kans aan om mensen, die in moeilijkheden zitten, weg te werken." De Roode vindt dat de gemeente handig gebruik heeft gemaakt van de peni bele situatie waarin hij verkeerde. Hoge schulden bij de gemeente, een brand in zijn opslagplaats, een hartinfarct en hiermee sa menhangende huwelijksperikelen deden hem de das om. „Ik heb de schuld die ik had, vorig jaar met rente afgelost en dacht: alles is nu in orde. Maar nee, hoor. Omdat ik niet eerder had betaald, werd ik bij verstek veroordeeld. Als ik terugkijk vind ik dat ze bij de rechtbank te weinig rekening hielden met de positie waarin ik verkeerde. Het was geen onwil dat ik in eerste instantie niet kon betalen. Ook de gemeente heeft me niet netjes be handeld. Op mijn verzoek om een andere standplaats is niet eens gereageerd. Ze stu ren je zo de bijstand in." Nu zit de Dè Roode, wiens vrouw na enkele hartinfarcten ook niet meer mag werken, op zijn flatje. Af en toe knapt hij ergens een klusje op. Vis schoonmaken bijvoorbeeld, voor een plaatselijke vishandelaar. „Alle maal tijdelijke baantjes. Na vier tot zes we ken is het afgelopen. Ik probeer wel overal aan de bak te komen en heb me opgegeven bij verschillende uitzendbureaus. Maar van hen hoor je niets. Ik ben gewoon te oud." Ondanks alle ellende wil De Roode eigen lijk maar één ding: terug naar Leiden met een bloemenkarretje. „Als ik vandaag toe stemming krijg om op de Hoogstraat een verrijdbaar hok neer te zetten, sta ik er mor gen. Ik was dè bloemenkoopman van Lei den. Er is nog een standbeeld van me ge maakt. Moet het nu zo eindigen?" DORITH LIGTVOET Openheid en het betrekken van burgers bij het be leid. Dat waren de the ma's waarmee plaatselijke partij en in het afgelopen jaar goed scoorden bij de verkiezingen voor de gemeenteraad. Leefbaar Oegst geest haalde in .één keer bijna de helft van de stemmen binnen. In Noordwijk deden zowel Verenigd Noordwijk als Noordwijks Belang het goed. Beide partijen haalden En daarmee is zowel in Noord wijk als in Oegstgeest de strijd tegen de politieke cultuur be gonnen. „Want daar had de kie zer schoon genoeg van", zegt fractievoorzitter J. de Soeten van Leefbaar Oegstgeest. „Vooral het voorstel van burgemeester en wethouders om het hele cen trum 'op te pompen' met moder ne gebouwen was een keerpunt. De bevolking kwam in opstand. De handtekeningenlijsten wa ren niet aan te slepen. Maar burgemeester en wethouders re ageerden niet op die protesten. Toen begonnen in de politiek de remmen warm te lopen." Ook in Noordwijk was het de po litieke cultuur die leidde tot de oprichting van een nieuwe par tij, die inspraak en openheid hoog in het vaandel had. „Er werd steeds meer over de hoof den van de Noordwijkers heen bestuurd", zegt fractie-voorzitter J. Smit van Verenigd Noordwijk. „En bij ons heeft de Noordwijker prioriteit. En niet dat apparte mentencomplex of dat dure ho tel dat zo nodig aan de boule vard moet komen." De nieuwe partijen staan na drukkelijk los van de landelijke politiek en 'oude' politieke stro mingen. „Aan ideologieën als li beralisme en socialisme heb je weinig in de plaatselijke poli tiek", vindt De Soeten. „Die -is men zijn mooi in de Tweede Ka mer, als er gepraat wordt over sociale zekerheid of de verde ling van gelden voor woning bouw. En je kunt natuurlijk best allerlei dingen landelijk rege len. Want als je boven dit land vliegt, en dan hoef je echt niet zo hoog te gaan, is het toch niet veel groter dan een bierviltje." „Maar in gemeenten gaat het meestal over de leefomgeving van de mensen. En dan hoor je toch het meest de wens: hou mijn leefomgeving in stand. Be grijpelijk. Niet heel Nederland hoeft voortdurend op de schop." De nieuwe partijen willen de burgers meer invloed geven op de besluitvorming. En kennelijk spreekt dat aan, want bij elkaar zijn alle stads- of dorpsgebon den partijen de tweede politieke stroming van Nederland. De Soeten: „Wat je ziet is, dat die plaatselijke afdelingen van lan delijke politieke partijen ontzet tend weinig leden hebben. Wij hebben een hele grote en actie ve achterban. We hebben in heel Oegstgeest contactperso nen." Verenigd Noordwijk be trekt z'n achterban bij de poli tiek in de fractievergaderingen. „Die worden ontzettend druk be zocht", zegt Smit. „Bestaande politieke partijen zijn statische clubs. De nieuwe plaatselijke partijen hebben veel meer dyna miek. En ogen en oren in het he le dorp. Wij dienen het belang van de hele gemeente, en niet van één politieke partij." Leefbaar Oegstgeest en Vefe- nigd Noordwijk koesteren beide de gedachte, dat zij de politieke cultuur, maar ook de bestaande politieke partijen zullen veran deren. „In belangrijke mate heb je te maken met een vliegwielef fect", zegt De Soeten. „Die ma chine draait nog even door. Het is net een groot schip waarvan je de koers moet verleggen." Maar Smit weet bijna zeker dat dat gaat lukken. „Wij zijn ervan overtuigd dat onze gedachten en onze manier van doen steeds verder doorwerken en doorwoe keren in andere partijen. En dan wordt onze vereniging op een gegeven moment overbodig. Ei genlijk werken wij aan het op heffen van onze eigen vereni ging." De nieuwe partijen reizen vol gens De Soeten mee op de gol ven van een ontwikkeling die zich in de hele samenleving af speelt. „Je ziet dat die aan het veranderen is. Dat overheden toch een ietsje voorzichtiger om gaan met de mensen en hun om geving. Als politiek moet je or delijk en fatsoenlijk besturen en heldere besluiten nemen. En niet, zoals in de oude politieke cultuur wel gebeurde, in de loop van het spel ongemerkt de re gels veranderen. Degene die zich bij uitstek aan de afspraken dient te houden is de overheid." Het handhaven van een open contact tussen kiezers en geko zenen is, erkennen Smit en De Soeten, van levensbelang voor de nieuwe partijen. Het is hun bestaansgrond. Denken zij dat het hen ooit zal overkomen, dat zij niet meer goed naar de kiezer zullen luisteren? Verenigd Noordwijk zal die be reidheid om goed te luisteren naar de achterban nooit verlie zen, zegt Smit. „Ik acht dat uit gesloten. Wij hebben het zelfs in contract vastgelegd: als wij niet meer luisteren naar de achter ban moeten we weg. Daar heb ben we voor getekend." De Soeten is op dezelfde vraag niet zo stellig. „Ik sluit niks uit. Iedereen kan dat overkomen. Maar het risico dat de wethou ders en raadsleden niet meer luisteren naar de kiezers moet je voorblijven. Je moet daar voort durend alert op zijn. De omvang van de gemeente Oegstgeest werkt wel mee aan een snel contact tussen kiezers en geko zenen. Maar soms moet je in de politiek een keuze maken waar de ene kiezer wel en de. andere niet gelukkig mee is. De ge meenteraad is ten slotte geen stempelkussen. Daarom: 'never say never." AAP RIETVELD EN WIM WEGMAN Een lokale partij zoals bijvoorbeeld die in Oegstgeest, die allerlei populaire maar onder ling tegenstrijdige wensen heeft, kan niet lang bestaan. Teleurstellingen kunnen niet uitblij ven. Dat schrijft de Oegstgeester D66-voorman Matt Poelmans over de opkomst van plaatselij ke partijen in het laatste nummer van het lan delijk partijblad Voor de D'Raad van D66. Volgens Poelmans kunnen lokale partijen een goede en gedegen bijdrage leveren aan de plaatselijke politiek. En in veel gemeenten is dat ook het geval. Maar volgens de democraat zijn bij de verkiezingen van begin dit jaar een aantal partijtjes ontstaan, vooral in randge meenten zoals Oegstgeest 'die appelleren aan een diepgeworteld menselijk verlangen naar simpele oplossingen'. Die partijen en Poelmans schroomt niet Leef baar Oegstgeest als voorbeeld te nemen va ren een populaire koers die bij de verkiezingen succesvol bleek, maar wel tot hun eigen onder gang moét leiden. „Meer inspraak en minder ambtenaren, groene polders, betaalbare wo ningen, goedkopere entreekaartjes en lagere belastingen, dat is toch wat lastig uitvoerbaar, aldus Poelmans. De Oegstgeestenaar vindt niet dat de opkomst van lokale partijen genegeerd moet worden. Maar het verkleinen van de afstand tussen bur ger en bestuur, waar juist zijn partij zich zo graag sterk voor madkt, kan alleen worden be reikt als D66 geloofwaardig blijft. En dat kan door niet altijd de kiezers naar de mond te pra ten en niet de fout te maken om de plaatselijke partijen met hun eigen wapen van ongenuan ceerde beloftes te bestrijden. LOMAN LEEFMANS Scheidsrechtertje molesteren is allang geen noviteit meer op de voetbalvelden. Het is al bijna net zo 'gewoon' als agen- tje pesten of treinstelletje slopen. Niets lijkt de voetballerij te gek. Toch viel in de krant van 7 november een opmerkelijk bericht op tussen de dagelijkse lading voetbalnieuws: Scheidsrech ter slaat terug. Op zondag 6 november nam scheidsrechter Bok bij de competitiewedstrijd LFC-Teylin- gen geen halve maatregelen toen de Leidse voetballer Appie Bensaga op hem af kwam stormen. 'Voordat hij mij wat doet, zal ik eerst wat maatregelen nemen' moet de spel leider uit Rotterdam hebben gedacht en deelde een kopstoot uit aan zijn opponent. The Umpire strikes back.' Dat geval stond dit jaar niet op zichzelf. In de afdeling Groningen besloot clubscheids- rechter Derk Spakman in het duel Froom- bosch 3-Wagenborgen 2 het recht in eigen hand te nemen en timmerde er flink op los. Hij bezorgde de speler Erik Jansema van Wagenborgen een blauw oog en een ge scheurde wenkbrauw. De tuchtcommissie strafte de scheidsrechter voor twee jaar. En een paar weken voordat 1994 het levenslicht zag, speelde Alphenaar Wim Schreuder voor eigen rechter, nadat hij een harde por in zijn rug had gekregen. Pats! en de da der zeeg ineen. Hebben we hier te maken met een trend? Hebben scheidsrechters instructies gekre gen om de handen in geval van nood te la ten wapperen? „Nee, dan zouden we een mooie janboel krijgen op de velden", meldt Wijnand Rijsdam_ van de 'Leidse' scheids- rechterscommissie. Scheidsrechter Bok fluit inmiddels weer. Op zondag 11 december floot hij GDS 2-Blauw Zwart 2 in de reserve derde klasse KNVB. De dinsdag daarvoor liep hij te vlaggen bij FC Dordrecht 2-FC Den Bosch 2. Bok kreeg voor zijn daad twee wedstrijden schorsing. Daar deed de fluitist niet moeilijk over. „Want het is niet goed te praten wat ik heb gedaan", bekent hij eerlijk. Erger: „Ik heb me er voor geschaamd. Ik kan op straat toch ook ie mand geen klap voor zijn kanis geven. Waarom moet ik geweld gebruiken als ik een mond. een fluit en twee kaarten op zak heb?" Zijn collega's confronteren hem nog gere geld met het opmerkelijke voorval op de Boshuizerkade. Bok: „Ze zeiden: 'Je bent me voor geweest, ik had het ook willen doen'. Maar wat heb ik aan deze ellende. Als ik het over kon doen, had ik het nooit gedaan." Het was een reflex. „Ik had mezelf een mo ment niet in de hand." Met andere woorden: het kan weer gebeuren. Bok: „Dat ben ik me bewust. Maar ik heb me voorgenomen direct een stapje terug te doen als er iets aan de hand is." Tot het bewuste moment had Bok nog nimmer een vervelend voorval aan de hand gehad. „Ik hoop dat ik er ook verder van verstoken blijf. Tijdens mijn eerste wedsrijd na de schorsing loop je in eerste instantie wat we reldvreemd rond. Bij het eerste moeilijke ge val dacht ik: nee hè, we gaan toch niet weer. Maar daar stap je snel overheen." Ook Wim Schreuder zal nooit meer voor ei gen rechter spelen. „Je kunt zoiets nooit uit sluiten, want de scheidsrechter is ook maar een mens. Maar ik heb er van geleerd", zegt de Alphenaar, die in december '93 in de wedstrijd Excelsior amateurs-VCR een spe ler neersloeg, nadat hij een flinke duw in zijn rug had gekregen. Het slachtoffer toon de naderhand nog begrip voor de daad van Schreuder. De fluitist, ex-voetballer van UVS en De Sleutels, kreeg vier wedstrijden schorsing aan zijn broek. „Terecht, ik heb er spijt van, maar je kunt zo'n geval niet meer terug draaien." Schreuder is door dat voorval anders gaan fluiten. „Ik kan me meer verplaatsen in de spelers. Ik heb meer respect voor ze gekre gen. Ik ben nu toleranter in het veld, maar het is bepadld niet zo dat ik alles accepteer. Dat kan ook niet. Als ik bijvoorbeeld een wedstrijd in Den Haag fluit, dan moet je op je hoede zijn." Wijnand Rijsdam heeft als lid van de scheidsrechterscommissie niet staan jui chen. toen de scheidsrechters het recht in ei gen hand namen. „Het is natuurlijk wel te begrijpen dat een scheidsrechter eens een keer een mep terug geeft. Het bloed wordt soms onder je nagels vandaan gehaald. Scheidsrechters zijn ook geen politieagen ten. Maar ik hoop oprecht dat dit geen trend Het zou toch een verschrikkelijk zooitje wor den, als de scheidsrechters er een beetje op los gaan meppen. Ik geef scheidsrechters de raad om weg te lopen als ze worden ge schopt." ROB ONDERWATER Scheidsrechter Ton Siecker kon zich beheersen toen de gemoederen hoog opliepen bij de strafschop DocosUDWS. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33