Leiden Leidse agenten stellen zich terughoudend op IEL NU 12990-37071 'Hier te wonen was een absolute verschrikking' Katten en honden in de stress Concurrentie heeft geen begrip voor actie Koenes Zweedse kledinggigant definitief naar Leiden Kamers van Koophandel: prijs elektriciteit te hoog Nieuwjaarsreceptie gemeente Leiden Leiden \TERDAG 31 DECEMBER 1994 971 11 ief henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 Uitbreiding 3 De winkeliersvere- 1 J niging RAAK in Roelofarendsveen kiest voor een uitbreiding en betere ontsluiting van het centrum. Staking /y a Staking bij Heine- 1 ken is een teer punt; ex-stakers en werkwilligen werkten mas saal over om achterstand in te lopen. goede locatie en dat zal 't ook nooit worden, 't Is gelukkig goed gegaan en nu kunnen we er een punt achter zetten." Na alarmerende berichten over de problemen van overbe volking kreeg de directie het, met hulp van de gemeente Lei den, voor elkaar dat een gedeel te van de bewoners werd over geplaatst. Smidstra koos er voor de gezinnen te verhuizen. „Dit is geen plek waar gezinnen met kinderen kunnen wonen. We zijn fors in capaciteit terugge gaan, van 250 naar 100. Op dit moment hebben we alleen nog alleenstaanden." Een deel van de gezinnen ver trok naar andere centra in Ne derland en een deel kreeg on derdak in zogeheten ROA-pan den (Regeling Opvang Asielzoe kers) in Leiden. Daarmee kwam de gemeente voor een groot deel tegemoet aan de eis van de rijksoverheid om een extra aan tal vluchtelingen op te nemen. „Die uitplaatsing is vrij redelijk gelopen. Het had misschien iets sneller kunnen gaan." Ondanks de forse inkrimping van het aantal bewoners bleef de situatie aan de Flevoweg 'verre van ideaal'. „We hebben het gered in die moeilijke, ei genlijk onleefbare situatie. Ook al is het aantal bewoners terug- gebracht, dan nog heb je blij vend te maken met spanningen. Als je hier woont ben je behoor lijk gestresst. We hebben bewo ners vaak uitgelegd dat we niets anders te bieden hebben." Een paar weken geleden werd de groep onverwacht opge- TiNiSHDAK Dakpanplaat Finish ProfilcS/-\ 'tracitverbod voor vijf relschoppers Vervolg van voorpagina )e laatste dag van december is het elk jaar weer een be- end ritueel. Het echtpaar Alkemade haalt dan de houten chotten tevoorschijn om ze in alle vroegte voor de ra- nen van winkel De Bruidshoek te schroeven, jje wordt r handig in, binnen twee uur is het gepiept", zegt G. Jkemade. „We hebben inmiddels net als voorgaande ja- en een gesprekje gehad met de politie. Zij belt ons gelijk Is er bij de winkel wat gebeurt." elk jaar onrustig. Eigenlijk zou ik er wel wat voor voelen als ze een groot gezellig feest in de Groenoordhallen organiseren. Zo krijg je de mensen van de straat." „We zijn de laatste jaren met oud en nieuw niet meer de deur uitgeweest", zegt Alkemade. „Ooit hebben we het een keer geprobeerd. Waren we net on derweg, werden we gebeld in de auto. Ja, dan kan je gelijk weer terug." De Fit Health-shop aan de overkant van de Marnixstraat, overigens al gesloten wegens weinig klandizie, timmerde net iinds negen jaar heeft het echt- iaar een winkel in bruidsmode an de Willem de Zwijgerlaan. iaarvoor had het in hetzelfde >and een slagerij. „Toen namen ve niet zo veel voorzorgsmaat- egelen. Maar nu is het wel no- lig, bruidsjurken zijn kostbare vaar", zegt mevrouw Alkema- le. Haar echtgenoot zag ooit :en jongen naar zich toe ko men, die hem verzocht even ipzij te gaan. „Ik vroeg wat hij vilde doen. Hij zei: de schotten /an de zaak afhalen want het uur was bijna uit. Het is hier Winkelhof zonder stroom leiderdorp De stroom in het Leiderdorpse wihkelcentrum is gis teravond rond half negen, tijdens koopavond, uitgevallen. In de winkels ging het licht snel weer aan, omdat werd overgeschakeld op een noodaggregaat, maar de parkeergarage bleef geruime tijd pikdonker. Het publiek raakte niet in paniek. De stroomstoring werd veroorzaakt door een overhitte transformator. Gordon komt week later leiden De zanger Gordon komt morgen niet optreden tijdens de niëütiijaarsreceptië van de carnavalsvereniging de Leidse Huts potten, maar op 7 januari. De vereniging viert dan haar 22-jarig bestaan. De populaire zanger treedt vanaf 2.1.00 uur óp in het Antonius zalencentrum aan de Lange Mare. Chinese jongeren vieren nieuwjaar leiden Een nieuwjaarsgala compleet met rokkostuums, avond toiletten voor de dames en stijldansen. Chinese jongeren luiden op 20 januari het nieuwe jaar in in de Leidse Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Naast de gebruikelijke ingrediënten voor een gala, is er ook de band 'No Idea', een Chinese en Europese mo deshow en een opvoering van een klassieke Chinese dans. Het feest is van 22.00 tot 3.00 aur. Kaarten kosten in de voorverkoop 45 gulden. Informatie: 015-569693. als Alkemade houten planken voor de ramen. „Het is al jaren een span ningsveld, die hoek van de Mar nixstraat", zegt politiewoord voerder R. Blom. „Maar ook op andere plekken kan het rumoe rig zijn. De Tomatenstraat, bij voorbeeld, de Zeemanlaan en sinds kort de Stevenshofbrug. Elke stad heeft van die plekken, Leiden dus ook." De politie zal zich, zegt hij, te rughoudend opstellen. „Als er echt dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen, grijpen we in. Grijpen we écht in." De ME komt slechts in uiterste nood in actie. „De dienders hebben rieten schilden in hun auto's. Als zij met hun schilden de straat opgaan, hoor je ieder een zeggen 'daar is de ME'. Maar dat is dus niet het geval." Een bewoner van de Marnix straat zegt die terughoudende tactiek van de politie niet zo te zien zitten. „Je ziet dat de jon gelui, nou ja er zitten ook wel getrouwde mensen tussen, lo pen uit te dagen. Dan loopt de politie een stukje naar voren en lopen de jongens een stukje te rug. Gaat de politie weer terug, dan komen ze weer tevoor schijn. Zo blijft het de hele nacht onrustig. Vorig jaar ston den hier rond vijf, zes uur nog steeds mensen op straat. Een paar jaar geleden ging het ooit eens anders. Toen heeft de ME de boel omsingeld en konden ze nergens meer heen. Het was snel afgelopen. Ik blijf op, deze oudjaarsnacht. Net als altijd. Ik zit niet naar buiten te kijken hoor, voor ons is het niet nieuw meer. We zitten met zijn allen een potje te kaarten, maar wak ker blijven we wel tot het rustig wordt." De grootste onruststokers van vorig jaar mogen de deur niet uit. De rechter heeft vijf Leide- naars een straatverbod gegeven, wegens gewelddadig en verniel zuchtig gedrag tijdens de vorige jaarwisseling. De wijkagenten zullen de heren, zo zegt politie woordvoerder Blom, in de gaten honden zodat ze niet naar bui ten gaan. leiden erna straatsma vervolg van voorpagina De andere Leidse taxibedrijven zijn niet van plan Koenes' voor beeld te volgen en blijven de nachtelijke toeslag van 25 pro cent berekenen. De overige taxi-ondernemers hebben geen begrip voor de actie van hun collega. „We hebben nooit anders meegemaakt dan dat de over heid een nachttarief bepaalt", zegt H. van Gulden, directeur van Eltax. „Daar moet je je aan houden. Ik ga niet illegaal wer ken. Bovendien, als mijn men sen 's nachts werken willen ze ook meer verdienen. M. de Groot, van het Leidse taxibedrijf De Groot, vindt dat Koenes de sfeer in de taxiwereld 'verziekt' door zich niet aan af spraken te houden. „Ik heb hier geen goed woord voor over. Koenes is achterbaks, want in de afgelopen vergadering van de taxicommissie heeft hij met geen woord over dit plan ge rept. Koenes is continu op een niet nette manier bezig." B. de Jong, directeur van taxi bedrijf Schutte, denkt dat Koenes het nachttarief alleen afschaft om de taxicommissie dwars te zitten. „Hij heeft wat problemen met die commissie en wil nu puur ergens tegen zijn. Ik vind Koenes een oppers- beste kerel, maar dit besluit lijkt me niet verstandig. Het be- vreeemdt me ook een beetje omdat hij onlangs heeft inge stemd met de nieuwe tarieven voor volgend jaar." Sommige taxi-ondernemers in de regio stellen dat Koenes handelt uit nood. „Hij zit aan de grond en wil op deze manier klanten van een ander afsnoe pen. Een kat in het nauw maakt vreemde sprongen. Asielzoekerscentrum aan Flevoweg binnenkort gesloten „Toen ik hier kwam was het even slikken. Het is een absolu te verschrikking om hier te wo nen. Op zo'n locatie weet je nooit hoe het loopt. Maar het is goed gegaan." Directeur van het asielzoekerscentrum aan de Flevoweg, Herke Smidstra, kan opgelucht ademhalen. Het eer ste Leidse asielzoekerscentrum gaat over enkele weken dicht. Ondanks de gebrekkige huis vesting en overbevolking zijn er in het opvangcentrum in de Merenwijk nooit 'ernstige inci denten' geweest. Misschien wel een kwestie van geluk, want de omstandigheden vormden een vruchtbare bodem voor allerlei narigheid. Al een paar maanden na de ingebruikname sprak Smidstra over een 'onhoudbare situatie'. De 250 asielzoekers die novem ber 1993 hun intrek namen in de voormalige school zaten bo venop eikaars lip. Van enige pri vacy kon in de volgepropte slaapzalen geen sprake zijn, dus liepen de spanningen soms hoog op. De directeur werkte, voor hij naar Leiden kwam, in diverse andere asielzoekerscentra en omschreef de Flevoweg als het 'minst aantrekkelijke opvang centrum in Nederland'. „Er is geen enkele andere locatie in Nederland die alleen uit slaap zalen bestaat. Achteraf denk je: hoe is 't mogelijk dat het alle maal goed is gegaan. De ope ning van de accommodatie ging gepaard met gigantische veran deringen. Daar ben je niet op voorbereid. Er kwamen in een paar dagen tijd 250 vluchtelin gen met zo'n 30 verschillende nationaliteiten. We zaten met een groep onervaren medewer kers. Toen ik hier kwam was voor mij zonneklaar dat dit een slechte plek was. Het is geen schrikt door het nieuws dat veertig nieuwe asielzoekers naar de Flevoweg kwamen. „Heel vervelend nieuws, maar als je met de mensen praat begrijpen ze toch heel goed hoe het zit. We hebben wel eens vaker slecht nieuws gehad, dat kan er nog wel bij, denken mensen dan. Terwijl het voor hen toch heel ingrijpend is, zo'n verande ring." Dat Smidstra 't ondanks de slechte omstandigheden heeft 'gered' is volgens hem voor een groot deel te danken aan de in zet van de gemeente en vrijwil ligers. „Je merkt dat Leiden een 'vluchtelingenstad' is. Dit cen trum is goed geland in de sa menleving. Wat dat betreft is ook de houding van de Leidse bevolking anders dan elders. Ik heb bijvoorbeeld, nooit verve lende telefoontjes gehad. De wethouder staat achter het cen trum, maar ook de ambtenaren. In andere gemeenten heb ik dat wel eens anders meegemaakt. Was de burgemeester heel posi tief, maar dan werkten de amb tenaren totaal niet mee." Smidstra verhuist halverwege januari naar het nieuwe mobie le opvangcentrum in Room burg. Een veel beter uitgerust centrum, verwacht de directeur, waar 600 asielzoekers worden ondergebracht. „In dat centrum hoop ik dat we van de kennis en vaardigheden van de Leidse universiteit gebruik kunnen maken. Een student heeft hier onlangs al stage gelopen om te onderzoeken hoe de communi catie tussen vluchtelingen en vrijwilligers verloopt. Ik ga zeker initiatieven nemen om verdere studies handen en voeten te ge ven, want er is gewoon heel veel te onderzoeken in asielzoekers centra. Wat dat betreft is het heel lèuk dat we in Leiden een universiteit hebben leiden loman leefmans Het Zweedse kledingbedrijf Hennes Mauritz (H&M) opent definitief een vestiging aan de Haarlemmerstraat in Leiden. Dat heeft een woordvoerder van de firma bevestigd. „Het con tract is nog niet getekend. Daar om hebben we tot nu toe nog geen definitief 'ja' laten horen. Maar dat is een formaliteit. Er wordt al gebouwd, dus ga er maar vanuit dat het doorgaat", zegt A. Keijser van H&M. De Zweedse firma bezit reeds enkele tientallen winkels in Ne derland en heeft op het bedrijfs terrein Roomburg een groot' distributiecentrum. Bij het hoofdkantoor van H&M in Am sterdam bestaat al jaren de wens om ook een winkelfiliaal in Leiden te openen. Drie jaar geleden was even sprake dat de Zweden een groot winkelpand aan de Haarlemmerstraat nabij de Vrouwensteeg zouden be trekken dat doorliep naar de Apothekersdijk. Dat ketste af. De naam Hennes Mauritz dook vervolgens op in relatie met de nieuwbouw op de loca tie VrouwenkerkpleinHaarlem merstraat. Het nieuwe woon complex met daaronder winkel ruimte liet echter door diverse problemen met inspraak, ver gunningen en procedures lang op zich wachten. Maar project ontwikkelaar A. Breure van het Amsterdamse Immo-select hield vol dat het kledingbedrijf interesse bleef houden hoewel er maar 750 vierkante meter ruimte beschikbaar kwam en 11 &M er minimaal 1.000 wilde. Vorig jaar schatte Keijser de kans dat er een zaak in het nieuwe complex kwam nog op 60 procent. Met zijn huidige uitspraken heeft hij daar 100 procent van gemaakt. De winkel gaat in het najaar van 1995 open. leiden erna straatsma „Ze janken, ze jammeren, ze vinden het vreselijk." De ver huizing van het Leidse dieren asiel gaat gepaard met veel stress. Maar als de katten en honden een plek hebben gekre gen in het nieuwe onderkomen aan de Kenauweg (Stevenshof) keert de rust snel terug. De verhuiswagen moet veel ritten maken om alle dieren te vervoeren van de Besjeslaan naar de Kenauweg. De dertig katten gaan in twee keer over, maar het transport van twintig honden neemt meer tijd in be slag. „Niet alle honden kunnen bij elkaar", zegt vervangend be heerder Richard Kramers. „Nou ja, dan maken we maar een paar ritjes extra." De hele ver- huisoperatie neemt twee dagen in beslag. Na ruim dertig jaar gaat het dierenasiel aan de Besjeslaan dicht. Op verzoek van de ge meente verhuizen alle 'thuislo ze' huisdieren naar nieuwbouw in de Stevenshof. Beide partijen zijn blij met de verhuizing, want dieren en medewerkers van het asiel gaan er flink op vooruit. Het nieuwe asiel is een stuk rui mer en van meer gemakken voorzien. „En ook veel scho ner", zegt een medewerker die druk bezig is met opruimen. Het is nog even zoeken, want het dierenasiel aan de Kenau weg is nog niet met borden aangeduid. Bij de ingang van nummer 1 staat nog steeds het oude bord van de Rijksdomei nen, de vorige eigenaar van het perceel. Maar het nieuwe die renasiel ligt centraler dan het oude, dat middenin de polder lag. De Kenauweg ligt vlak naast de A44, nabij het Haagsche Schouw. Korte tijd is het oude rijks- pand gekraakt door Engelsen, daarna is het verbouwd tot asiel. Ongeveer de helft van het huidige pand is nieuw. Kramers: „De hondenverblijven zitten in het nieuwe gedeelte. De ruimtes zijn verwarmd, in het oude ge bouw was het vochtig en koud." Vanwege de extra ruimte telt het dierenasiel vanaf maandag een aantal nieuwe voorzienin gen. Zo is er een kattenpension, waar twintig poezen tijdelijk kunnen verpozen. Kramers: „In het oude gebouw hadden we al leen een hondenpension." En is er een operatieruimte voor de dierenarts. „In het gebouw aan de Besjeslaan moesten we dat in de keuken doen, dus dit is echt een vooruitgang." Ook het totale aantal opvangplaatsen is uitgebreid. Voor katten en hon den zijn er in totaal ongeveer twintig plaatsen extra. Om alles te kunnen herinrich- ten is het dierenasiel een paar dagen gesloten voor publiek. Vanaf maandag 2 januari is het nieuwe onderkomen op elke werkdag bereikbaar tussen 13 en 16 uur. De nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Leiden zal worden gehouden op maandag 9 januari a.s. van 20.00 tot 22.00 uur in De Waag, Aalmarkt 21. Iedereen is van harte welkom. Het gemeentebestuur wenst u e prettige jaarwisseling toe. leiden paul van der kooy De Kamers van Koophandel in Zuid-Holland hopen lagere energietarieven in de wacht te slepen door diepgaand overleg met de provinciale elektrici teitsproducent EZH. Volgens een woordvoerder van de Ka mer van Koophandel Rijnland, F.A. de Jongh, hebben de Zuid hollandse Kamers het idee dat de producent te duur is. „Hoeveel te duur men is, kan ik niet zeggen", meldt De Jongh. „Daarvoor willen we eerst in de keuken van het bedrijf gaan kij ken. Maar als de kosten en ta rieven van de producent inder daad omlaag kunnen, hopen we dat ook afnemers als de EWR die lagere tarieven doorgeven aan de gebruikers." Dat kijkje in de keuken, wordt gedaan door een commissie met leden van de nv Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland, het ministerie van economische za ken, de Kamers van Koophan del in Zuid-Holland en de pro vincie. Officieel zijn nationale en internationale ontwikkelin gen aanleiding voor het onder zoek. Die ontwikkelingen zorgen er onder meer voor dat afnemers zelf kunnen kiezen bij wie ze hun stroom kopen. Met andere woorden: distributeur EWR hoeft dan niet langer elektrici teit af te nemen van EZH, maar kan ook overstappen naar een concurrent die beter of goedko per is. Volgens de woordvoerder van de Kamer van Koophandel zijn ook de hogere produktiekosten aanleiding voor het onderzoek: „Als Kamer van Koophandel zeg je dat een bedrijf als het EZH een nutsfunctie heeft en dus geen superwinst hoeft te boe ken." Een woordvoerder van de EWR weet niets van het onder zoek en durft niet te zeggen of de producent werkelijk zulke hoge tarieven vraagt voor gele verde stroom. Herke Smidstra met op de achtergrond het asielzoekerscentrum: „Achteraf denk je: hoe is 't mogelijk dat het allemaal goed is gegaan." FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11