'Ik ben soms zo opgefokt' V 'Op TV bereik je nooit zo'n intimiteit' 'Voor paal zitten, daar heb ik geen zin meer in'- 7 Rtv show WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 Marga van Praag, de wervelwind van het NOS-Joumaal Marga van Praag brak onlangs, na veertien jaar, met haar grote liefde: het Jeugdjournaal. Ze is nu nieuwslezeres bij het NOS-journaal. Ineens kijkt ze naar alle journaals, leest ze in de kranten al het nieuws èn de commentaren. ,,Ik stort me altijd en overal met volle overgave in, maar toch denk ik vaak: nu val ik door de mand, nu zien ze dat ik er niks van kan." HILVERSUM DICK HOFLAND M e valt, theatraal, met W haar hoofd voorover ^^•^A op het tafeltje, de ar men gespreid. Even weet ze niet meer wat voor dag het is. La chend: „O jee, ik heb een black out... Korzakov..." Ziehier een drukke vrouw die het nieuws moet lezen. Marga van Praag moet wennen aan haar nieuwe leventje. Aan het ritme van dan weer vroeg, dan weer laat, dan weer invallen, dan weer teksten lezen. De ene keer om vier uur 's morgens op staan, de andere keer 's nachts om twee uur 's nachts thuisko- ,,Bij het Jeugdjournaal was het om zeven uur: nou, pfff, hè- hè, het zit er weer op jongens, tot morgen. Tegenwoordig pak ik meteen de gids om te ldjken hoe laat het laatste journaal is: vrijdagavond 1 uur 44, één uur vierenveertig, na de speelfilm, nou daarna ga ik echt niet meer naar een feestje hoor. Goh, wat heb ik toch belangrijk werk hè... bolongraik wark... ach, thuis zeggen ze dat ik niet zo'n drukte moet maken." Er gaan minuten overheen, voordat ze haar bureau bereikt op de redactie van het NOS- Joumaal. Ze praat maar en ze praat maar. Op zeker moment roept een collega: „Margaatje, niet lullen maar tikken." De opmerking is niet aan Van Praag besteed. „Ik voel me hier thuis, ik gedij goed in een omgeving waar mensen me zien zitten, waar ik het prettig heb. Dan maar liever wat minder spectaculair. Ik hoef niet zo nodig van een glitter- trap." Terwijl ze best ijdel is. „Ja natuurlijk ben ik ijdel. Mensen die zonodig met hun gezicht op het scherm moeten en zeggen dat ze niet ijdel zijn... getverdèmme zeg, gètverdem- me. Wees toch eerlijk. Ik bèn ijdel." Een ramp „Toen ik bij het Jeugdjournaal werkte, keek ik lang niet naar al le journaals. Het 8-uur-journaal haalde ik niet eens, maar dat vond ik niet erg. Nu wel, nu vind ik het een ramp als ik een journaal mis. Ik kijk ineens naar alle journaals, lees al het nieuws èn alle commentaren in de kranten, kijk nog intensiever naar Newsnight van de BBC, naar Tagesthemen op Duitsland Daar zit trouwens een vrouw, die blonde, beetje mooi, be schaafd, intelligent, kalm, leef tijdsloos, alles onder controle. Die heeft 't helemaal. Daar ben ik wel jaloers op." „Ik kijk echt naar alles, ik wil zoveel mogelijk weten. Gedre ven... gedreven... Weet ik niet. Ik ben wel ambitieus. Mensen die zeggen dat ze niet ambitieus zijn... huhuh... die mensen wan trouw ik. Geen geldingsdrang, maar wel keihard meedoen aan de ratrace. Ik heb een behoorlij ke geldingsdrang, natüürlijk, anders ga je toch niet met je kop voor de camera zitten. Ik wil iets van mijn leven maken, ik heb een enorme hekel aan middelmaat, aan de grauwe massa. Die Readers Digest- waarheden, die mensen waar alles zo in orde is, waar het ook zo goed gaat met de kinderen, gètver. Je hoeft van mij niet op de televisie, het gaat niet om het bekend zijn, het gaat erom dat je iets dóet. Je kan ook kluize naar worden. Liever een leven met achten, negens en af en toe een drie dan altijd een zesje." De angst voor een drie, die is er nog steeds. Dat krijg je als ;e een perfectionist bent. Ook al ben je dan al 48. „Ik denk vaak dat ik er niks van kan. Als mensen kritiek op me hebben, denk ik ook meestal: ze zullen wel gelijk hebben. Als iets goed is, zeg ik tegen mezelf: dat zal wel toeval zijn. Vaak denk ik dat ik door de mand zal vallen, dat ze zien dat ik het niet kan. Had ik bij het Jeugdjournaal ook. Ja, ik ben misschien wel typisch, hè? Nee! Calvinistisch, dat is het, ik ben gewoon een joodse calviniste. Ik heb heel veel bevestiging nodig, ik wil constant over m'n bol ge aaid worden. Elke avond bel ik m'n moeder op om te vragen hoe het was." „Ik wil mijri ouders niet te leurstellen. Die mensen zaten na de oorlog boordevol schuld gevoel dat zij het hadden over leefd: zij wel en al die anderen niet. Daardoor zijn wij thuis heel erg bewust opgevoed, mijn broer Chiel en ik, altijd waak zaam, altijd opletten. Realiseer je hoe kostbaar het leven is en laat je nooit voorstaan op een succes. Mijn vader, Max van Praag, was tijdens zijn leven een bekend zanger. Maar we zijn nooit mee geweest naar een op treden. 'Als ik bij een bank zou werken, ging je toch ook niet voor het loket zitten', zei hij al tijd." Onopvallend Haar zoon Daniel, zeventien jaar, wil absoluut niet met haar op straat gezien worden. En op ouderavonden mag ze van hem geen vragen stellen. „Dan moet ik zo onopvallend mogelijk zijn. Zie je het voor je? Nou, ik doe mijn best en dan lukt het ook. Je moet me op vakantie zien. Vijf weken voor pampus. Een koffer vol boeken. Ik lees me kapot. Zeg geen boe of bah. Dubbel ben ik, hè. Ik ben gek op strijk kwartetten, Schubert, Brahms, maar ik houd ook van Sinatra." „Ik ben soms zo opgefokt, ja wel, ik ben soms een neuroot. Ik heb altijd het gevoel dat er zo veel moet. Tanja zegt altijd te gen me... Tanja is een goede vriendin... die zegt... toen ze me... Tanja zegt altijd: nu even gas terug nemen, rustig Marga, rustig. Ze geeft ademhalingsoe feningen. Ze heeft me geleerd stormen in mijn hoofd op de re dactie kom, ga ik zitten en dan concentreer ik me. Daardoor kan ik twee minuten later vol strekt ontspannen het nieuws lezen. Goed van Tanja hè?" „Je leest alles zo op. De Twee de Kamer vindt... In Bosnië is Je meldt de ene bom- a de andere, en dat doe je heel afstandelijk. Maar Marga van Praag: „Natuurlijk ben ik ijdel." zodra het nieuws menselijk wordt, zodra er een verband is, doet het je meer. Neem nou die gegijzelde Israëlische jongen. Ineens deed zijn moeder voor de TV een oproep haar zoon vrij te laten. Dat onderwerp kondig je dan aan, je laat de beelden zien, en een half uur later is die jongen dood. Dan krijgt nieuws ineens een gezicht... Jawel dat hebben kijkers door, natuurlijk wel. Ik geloof niet in al die ver halen dat ze niet in de gaten hebben waar het over gaat, dat ze niet horen wat je zegt, maar alleen kijken hoe je haar zit en wat je aan hebt. Welnee, ik heb al vier keer dezelfde trui aan ge had en nog geen i De kijker kijkt er wel door heen, door dat felgroene jasje, door die joekels van oorbellen. Zij houdt er niet van, want dat leidt maar af, maar toch altijd nog liever een presentator met een hele drukke das dan zo'n bekende Nederlander die doet of-ie niet herkend wil worden. „Ik weet nog goed dat ik eens in een polikliniek moest zijn. Je kent dat wel, zo'n beetje donke re ruimte met van dat TL-licht. Daar zat e zóóó'n grote zonnebril. Ik dacht: die is blind. Iedereen keek naar d'r. Was dus een be kende Nederlander die niet her kend wilde wordén. Ik zou zeg gen: zet die bril dan af." Zij vindt het juist wel leuk als iemand haar op straat herkent. Dan begint ze een praatje. Vraagt of ze hebben begrepen wat ze heeft opgelezen. „Want daar gaat het toch om. Die bekendheid zelf... Ik zal je vertellen, ik was 25 jaar in dienst van de omroep, sjaival, vaifantswintsig sjaar, toen heb ben ze als verrassing ee pje voor me gemaakt mijn moeder het Jeugdj< presenteerde. Ze las de tekst goed. Ze hadden nog gevraa wilt u het een keer overdoe Nee hoor, niet nodig. Ik zag filmpje op het feestje dat voor mij hadden georganisee ik zei tegen mijn moeder, jaar... ik zei: dat heb je fant tisch gedaan. Zegt ze: nc dat journaal voorlezen hoef dus ook geen drukte te maker Maria Schopman presenteert allerlaatste Radio Romantica Seks met je ex, erotische fantasieën, de nieuwe vriendin van je vader en opgewonden raken van luiers. Radio Ro mantica heeft de afgelopen tien jaar honderden alledaag se en minder alledaagse onderwerpen op het gebied van seks en relaties behandeld. Het Veronica-programma dat elke zondagavond om tien uur op Radio 5 wordt uitge zonden nadert zijn einde. De omroep heeft de zendtijd op de vijfde publieke zender ingeleverd. De trouwe luis teraars zullen de wekelijkse adviezen van Alfred Lagarde en seksuologe Maria Schopman moeten missen. Van avond neemt Radio Romantica met een twee uur duren de uitzending op Radio 1 (20.00 uur) afscheid. AMSTERDAM SUSANNE V Een licht romantisch zomerpro- gramma. Zoiets had Ruud Hen driks in gedachten toen hij zo'n tien jaar geleden terugkwam van een bezoek aan Amerika. Zijn oog was daar gevallen op ene Dr. Ruth Westheimer, die zowel op radio als televisie bel lers met seksuele problemen uit de brand hielp. Het TV-pro- gramma Ask Dr. Ruth werd in het preutse Amerika een dave rend succes. In Nederland was de 1.39 meter kleine Duits/Amerikaanse enige tijd te volgen via Sky Channel. Zoiets moeten we in Neder land ook gaan uitzenden, vond Ruud Hendriks en Radio Ro mantica was geboren. Toch wil Maria Schopman één ding voorop stellen. „De opzet van ons programma is niet te verge lijken met Ask Dr. Ruth. Dat programma draaide vooral om haar. De beller mocht zijn pro bleem in krap anderhalve mi nuut onder woorden brengen. En Dr. Ruth gaf daar dan vijf minuten antwoord op. In Radio Romantica heeft al die jaren vooral de beller centraal ge staan. We luisteren aandachtig en uitgebreid naar zijn of haar verhaal." De onderwerpen die Dr. Ruth in haar programma kon behan delen waren volgens Schopman veel beperkter. In het conserva tieve Amerika zijn homoseksua liteit. voorbehoedsmiddelen en abortus nog altijd zeer omstre den onderwerpen. Voor Radio Romantica is niets onbespreek baar gebleven. Terugkijkend op tien jaar Radio Romantica con stateert Mória Schopman wel verschuivingen in het soort pro blemen dat mensen aankaar ten. „Tien jaar geleden toen we nog op de zondagmiddag uit zonden belden veel oudere mensen met vragen over nieu we relaties. Ze maakten zich zorgen over de kinderen. Wat zouden die vande nieuwe vriend of vriendin vinden? Nu zijn het de ouders^ met jonge kinderen die bellen. Vrouwen die de hele dag voorde kinde ren zorgen, in oude bevlekte kleren rondlopen en het gevoel hebben dat ze 's avonds na zes sen voor hun echtgenoot een femme fatale moeten zijn. Ook onderwerpen als seks met die ren en verkrachting binnen het huwelijk, keren de laatste vijf jaar regelmatig terug in het pro gramma." Taboe „Er is eigenlijk maar één onder werp dat we nooit gedaan heb ben. Dat is pedofilie. Daar heb ik problemen mee. Ja, waarom? Er rust nog zo'n taboe op. Ik weet dat kinderseksualiteit iets geheel anders is dan volwassen- seksualiteit." Ook al zijn er nog tientallen onderwerpen die Maria Schop man in Radio Romantica zou willen behandelen, het stopzet ten van het programma heeft voor haar tevens positieve kan- „Na al die jaren is het niet eens zo gek om met het pro gramma te stoppen. Ik ben met Radio Romantica elk weekeinde druk geweest. Het is goed om eens wat afstand te nemen en te bekijken wat we nu allemaal be reikt hebben." Maria Schopman is tevens als seksuologe werkzaam bij MR 70 in Amsterdam, een consultatie bureau voor geboorteregeling en seksualiteit. Ze is sinds kort ook directeur van deze stich ting. Ook blijft ze voorlopig Te letekstpagina 349 vullen. Onder de noemer Maria weet raad be handelt ze elke dag een pran gende vraag van veelal jonge schrijvers. Honderden brieven krijgt ze maandelijks toege stuurd uit het hele land. Veel onderwerpen voor Radio Romantica haalde Schopman uit de dagelijkse praktijk bij MR 70. „Je constateert een soort trends. Ik weet door mijn werk wat mensen bezighoudt. Plotse ling is transseksualiteit een hot item of incest. Of er is net een opvallend onderzoek gedaan naar een bepaald seksueel- of relatieprobleem, waardoor er in de media plotseling veel aan dacht voor is." Op het moment komen mensen naar buiten met hun problemen op het sociale vlak. „Ongelooflijk veel mensen kampen met een ernstig gebrek aan sociale vaardigheden. Ze hebben vreselijke last van verle genheid en hebben binnen hun relatie moeite om over seksuali teit te praten." Frivool De kracht van het programma is volgens Schopman het even wicht in de onderwerpen. „We Alfred Lagarde en seksuologe Maria Schopman n a tien jaar afscheid v willen seks en relaties in het programma niet alleen proble matiseren. Er moet ruimte zijn voor het frivole. Er mag gela chen worden. We zullen echter nooit iemand voor aap zetten. Het is toch fantastisch om' in een uitzending over seksuele fantasieën iemand te horen ver tellen dat hij droomt van een wandeling over het strand, waarbij hij of zij gadegeslagen wordt door dertig adonissen of prinsessen. En hij mag daar zo maar iemand van kiezen." Het team van Radio Romanti ca. dat naast Maria Schopman en Alfred Lagarde, bestaat uit onder andere regisseur Moon van der Meulen en een groepje deskundigen aan de telefoon, is altijd vrij geweest in het bepalen van de onderwerpen. „Veronica heeft zich nooit bemoeid met de invulling van het program ma. Dat is denk ik bij geen en kele andere omroep mogelijk." Een aantal jaren geleden klopte Maria Schopman bij de Veronica-leiding aan met een idee voor een TV-versie van Ra dio Romantica. Dat werd toen afgewezen. „Achteraf zeg ik dat het een typisch radioprogram ma is. Op TV bereik je nooit zo'n intimiteit als op de radio. Ik denk dat TV ook veel sterker de exhibitionistische kant van mensen aanspreekt. Mensen willen graag met hun gezicht op TV. Terwijl naar het radiopro gramma alleen mensen bellen Albert Mol spuwt op de Gooise matras die echt met een probleem zit ten. En TV manipuleert veel meer. In een programma als All You Need is Love zijn mensen sneller geneigd om het weer goed te maken omdat er een ca mera bij is. Als ik een program ma op TV zou maken over seksuele en relatieproblemen dan zou het absoluut echt en diepgaand moeten zijn. Ik ge loof niet in toneelstukjes. Ik weiger om adviezen en ant woorden te geven aan mensen die een probleem naspelen. Dat werkt niet." LAREN HENK WAGEMAN M elf heeft hij niet zo- M veel zin meer om op ^^^^A televisie te verschij nen. Niet omdat de 77-jarige en nog immer monter ogende Al- bert Mol zijn ijdelheid heeft ver loren. „Maar je krijgt er geen cent meer voor. Onlangs trad ik nog op in Wie ben ik, het pro gramma met Ron Brandsteder en André van Duin. André ver dient vijf miljoen gulden in vijf jaar. Ik kreeg voor die uitzen ding niets. Geen cent." „Ik voelde me volledig voor paal zitten tussen die gasten. Je taxikosten krijg je betaald. Punt uit. De portier en de koffiejuf frouw ontvangen een goed maandsalaris, maar Albert Mol mag blij zijn als hij op de televi sie komt. Daar heb ik genoeg „Laatst belde Ischa Meijer me op. Of ik in zijn programma kon komen. Heb ik gevraagd wat ik daar aan over mag houden. Ze reageerden of ik een vreselijke ziekte had. Een fles wijn kon ik meekrijgen, maar ik drink al ze ventien jaar niet meer. Ze kun nen het heen en weer krijgen." Snotteren Albert Mol woont nog steeds met zijn vriend Bill in een boer derijtje in het Gelderse Laren. Hij wil er nooit meer weg. De afstand naar Hilversum lijkt ook steeds groter te worden. Af en toe is hij nog te zien in een pro gramma. Maar de grote klein- kunst-kunstenaar walgt van wat zich momenteel op de Gooise matras afspeelt. De 'fusie' tus sen RTL en Veronica is voor hem de dood in de pot. „Als Henny Huisman ooit stopt en terugkijkt op zijn carri ère, wiens leed denkt hij dan te hebben gelenigd? Van niemand toch. Hij brengt een vrouw voor de televisie, die 30 jaar geleden naar Australië is vertrokken en nooit meer iets van haar zus heeft gehoord. Dat is snotteren geblazen. Maar waarom heeft dat mens dan al die tijd nooit iets van zich laten horen? Ze had haar zus toch een briefje kunnen schrijven. Ik vind het net Albinoli; dat is kunstmatige slagroom uit de oorlog, waarvan ik altijd over mijn nek ging." „Leed verkoopt. Daarom ben ik ook geen fan van Toon Her mans. Het is heel erg dat zijn vrouw Rietje is overleden, maar we hebben verdomme toch al lemaal wel een dierbaar per soon verloren. Daar stap je het toneel niet mee op. Ik verloor mijn moeder op mijn 47ste jaar. Ze was bewust ongetrouwd, wat voor die tijd ongelooflijk moe dig was. Ik was geëngageerd bij Marijke en Sieto Hoving. Die Albert Mol: „Wat Henny Huisman op TV brengt doet me denken aai Albinoli, slagroom uit de oorlog. En daar ging ik van over mijn nek, FOTO C wilden dat ik de voorstelling door liet gaan. The show must go on. Dat kon ik niet. Was ik te verdrietig voor. De paljas op to neel uithangen, terwijl je kapot gaat van verdriet. Ik kan het niet." „Peter Jan Rens had de nieuwe Willem Ruis kunnen worden, maar is volstrekt de verkeerde kant opgegaan. Heeft nu ook een eigen huilprogramma, waarin altijd wel een gehandi capte voorkomt. Maar hij kan niet in de schaduw staan van Paul de Leeuw. Die ontroert nog echt. Als ik hem zie staan als Annie de Rooy bij het graf van die nicht Manfred Langer, prachtig, prachtig. Haalt men sen met een stoma voor de ca mera. Of doet een uitzending over aids. Probeer het maar Hoer Mol zegt geen spoor van jaloe zie te voelen. „Als Veronica mij nu een contract van vijf miljoen gulden voor vijf jaar zou aanbie den, zou ik dat wel accepteren. Ja, die hoer zit wel in me. Maar begin dit jaar heb ik met het Willem Breuker Collectief in Bellevue opgetreden. Heeft de uitverkochte zaal geroepen: 'We want Albert'. Dat vind ik net zo goed betaald als wanneer ik voor een opening veel geld kan vangen. Dat is belangrijker voor „Ik doe nu al 15 jaar thera peutisch werk voor drugsver slaafden in Egmond. Daar wil ik in de publiciteit niet teveel over kwijt. Maar ik heb er zelfs een bevoegde graad in gehaald. Om de zoveel tijd rij ik naar Eg- mond. Gaan we toneelstukjes opvoeren, of zingen, of dansen. Een fantastische therapie. Een meisje, dat volslagen overhoop lag met zichzelf, heb ik Danny de Munck laten imiteren. Ieder een was doodstil en ontroerd. Tranen in de ogen. 'Tjonge, wat ben jij goed. Ik wist niet dat je dit kon', heb ik haar verteld, was heel even intens gelukk 'ei Dat had nog nooit iemand gen haar gezegd." „Dominee Visser hebben met zijn junkies van het Perri 0 in Rotterdam weggejaagd. Peper is niet goed bij zijn hoq lui Laat hij een Idjkje nemen in Z rich. Daar liggen alle AIDS-f lei tienten, verslaafden en andt zieken gewoon onder de brr gen. Er is geen geld v vang. Zeggen ze. Maar de Bab hofstrasse van Zürich is gep veid met miljarden." „De mens is veel harder worden. Vroeger werden opae oma in De Jordaan de trap afgi dragen door de eigen kinder? Er was geen sprake van tehuizen werden onder? bracht. Nu is dat wel anders.' Schilderijen Albert Mol houdt zich al r vijftien jaar onledig met het vaardigen van abstracte schild^ rijen. Het mag van hem gt kunst heten: „Ik ben geen V Gogh junior." Ooit zei hij dat hij niet kan kenen. „Ik ben er mee beg< nen als een hobby, toen ik m Wie van de drie deed. En bekei was van Wat zien ik? hem beet zei Blonde Greet. Ik poseer ook alleen in meubel; ken, restaurants etcetera. „Toen ik net begon, heb een expositie gehad in hel hi van Molly Geertsema, ti Commissaris der Koningin Gelderland. Samen met T< Hermans, Ramses Shaffy Jeroen Krabbé. Komt een vn van een echte schilder op m 'Schande', roept ze, 'dat u 1' mag exposeren, terwijl r echt kan schilderen. En alleen omdat jullie bekend van de tel1 visie zijn. En mijn man kofi nergens aan de bak'. Ze had n tuurlijk gelijk. Ik heb sindsdif nooit meer in een galerie geë li poseerd."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8