Madrid achter 'vuile oorlog' tegen ETA Indiase oud-president Singh gecremeerd Vier Witte Paters vermoord in Algerije yïk was ér zeker van dat ze me zouden vermoorden Ex-rechter Di Pietro wil desnoods politieke taak Vrouwen sterven eerder aan AIDS dan mannen Uitbreiding Efrat moet opnieuw worden bekeken Buitenland Diplomaat VS eist vrijlating piloot 'YONCYANGDe Amerikaanse helikopterpiloot Bobby Hall vlak na zijn arrestatie door de Noordkoreaanse autoriteiten. Hall en I zijn collega Hilemon werden volgens Noord-Korea neergescho ten toen ze op 17 december een spionagevlucht uitvoerden in de grensstreek. Hilemon kwam om het leven. De Amerikaanse diplomaat, Thomas Hubbard, is vandaag in Noord-Korea aange- komen om te praten over de kwestie. Volgens de Amerikaanse ambassade in Zuid-Korea zal Hubbard de onmiddellijke vrijla ting van de legerpiloot eisen. De Verenigde Staten hebben de I beschuldiging van spionage hardgrondig ontkend, foto reuter ANC-leider Sisulu ernstig ziek Johannesburg ANC-leider Walter Sisulu is gisteren per helikop ter vanuit zijn vakantieverblijf in het Kruger-park overgebracht naar een ziekenhuis in Johannesburg. Sisulu zou ernstig ziek zijn, maar het is niet duidelijk waarvoor hij behandeld moet ^worden. Hij heeft een zwak hart. Sisulu (82) trok zich eerder de ze maand temg uit de actieve politiek. Sisulu richtte in 1944 sa men met de huidige president Nelson Mandela en wijlen Oliver uTarribo de ANC-Jeugdliga op. Sisulu werd in 1964 samen met -^Mandela naar Robbeneiland gestuurd. Hij kwam in 1989 uit de gevangenis, een jaar eerder danMandela. Iberia bereikt akkoord met piloten madrid De aangekondigde staking door piloten van de Spaanse noodlijdende luchtvaartmaatschappij Iberia gaat niet door. De vliegeniers en de directie van Iberia hebben een principe-ak koord bereikt over een 'ontwikkelingsplan voor de toekomst'. Centraal in de overeenkomst staan de salarissen. Dat heeft de Spaanse pilotenvakbond Sepia gisteravond in een verklaring la ten weten. Met het principe-akkoord is de kans op een definitief akkoord toegenomen, zo stelt Sepia. Zowel de vakbond als de di rectie ondersteepte de noodzaak voor Iberia 'een normale dienstverlening te onderhouden'. Vederlicht aapje opnieuw ontdekt gottingenDuitse wetenschapers hebben op het Afrikaanse ei land Madagaskar de allerkleinste apesoort ter wereld heront dekt. Het gaat om een.dwergmaki van 31 gram. Het nachtdiertje niet groter dan een muis is in 1852 voor het laatst beschre ven, meldde het Duitse Centrum voor de Primatologie in Göttin- gen gisteren. De dwergaapjes, die tot de oudste primatensoorten ter wereld behoren, worden bedreigd door de vernietiging van hun natuurlijke omgeving. Zij voeden zich met vruchten en in secten. Deen ontdekt Vikingschat kopenhagen» Een Deen heeft met zijn metaaldetector een schat ontdekt van munten en sieraden uit de Vikingtijd. De amateur- archeoloog trof in het open veld bij een dorpje ten noorden van Kopenhagen in een moeilijk te vinden bergplaats meer dan 450 kostbare voorwerpen aan. Behalve zilveren en gouden staven en munten omvatte de schat ook armbanden uit de periode van de Vikingen, ruim duizend jaar geleden. Over de waarde van de vondst is nog geen uitspraak gedaan. Helikopter stort neer in Zürich zürich Een helikopter is gisteren tijdens een vliegles neerge stort op een flatgebouw van drie verdiepingen in Zürich. Bij het ongeluk kwam zowel de piloot als zijn leerling om het leven. In de flat raakte niemand gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Macedonië zet honderden Albanezen uit 'skopje Macedonië heeft het afgelopen half jaar zeker 660 Alba nezen uitgewezen. Volgens de Macedonische onderminister Gjurev (buitenlandse zaken) is daarmee het einde nog niet in zicht. Hij zei dat zich in Macedonië nog steeds zo'n 1600 illega len ophouden. De aanwezigheid van 'Albanese' en 'Kosovaanse' Albanezen ligt gevoelig in de voormalige Joegoslavische deelre publiek, waarvan twintig tot veertig procent van de eigen bevol king uit etnische Albanezen bestaat. Duitse politie n actie tegen "extreem-rechts Rebellen Mexico 'Premier Gonzalez moet aftreden als betrokkenheid is bewezen bereid te praten met regering SAN CRISTOBAL AFP-Rtr-DPA De in de Zuidmexicaanse deel staat Chiapas actieve guerrilla beweging EZLN is bereid om te praten met een vertegenwoor diging van de Mexicaanse rege ring. In een communiqué dat gisteravond laat werd uitgege ven erkent het voornamelijk uit Indiaanse boeren bestaande Nationale Zapatista Bevrijdings leger, de minister Moctezuma (binnenlandse zaken) als 'een vertegenwoordiger van de uit voerende federale macht'. Bovendien verklaren zij blij te zijn met het besluit van de rege ring een nationale bemidde lingscommissie te erkennen die bestaat uit personen rond bis schop Ruiz. De bisschop van San Cristobal de las Casas is al eerder door het EZLN als be middelaar geaccepteerd. Ruiz is sinds vorige week in hongersta- king om nieuwe onderhande lingen af te dwingen. De Zapatista's namen op 1 ja nuari de wapens op en eisten meer democratie en meer res pect voor de rechten van de In dianen. Als blijkt dat de Spaanse regering betrokken is bij.de 'vui le oorlog' tegen de ETA, moet premier Gonzalez binnen drie minuten aftreden. Dat heeft de Baskische minster van binnenlandse zaken, Juan Maria Atuxta, gisteren ver klaard in de krant El Pais. Twee ex-politieagenten heb ben gisteren in de Madrileense krant El Mundo beweerd dat de regering in de jaren tachtig zo'n 'vuile oorlog' te gen de Baskische afscheidingsbeweging heeft georgani seerd. De twee werden in 1991 tot in totaal 108 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij zes verijdelde aanslagen op ETA- leden hadden gefinancierd. Ex- ondercommissaris José Amedo en zijn assistent, inspecteur Mi chel Dominguez, begonnen gis teren met de publikatie van hun memoires. De twqe 'berouwvol- len', die enkele maanden gele den voorwaardelijk vrijkwamen, zeggen op 'een schandalige ma nier' door hun superieren 'opgeofferd' te zijn. El Mundo heeft de afgelopen jaren talloze corruptieschandalen in Spanje onthuld. Na verklaringen van de twee agenten tégenover onderzoeks rechter Baltasar Garzón werden onlangs een voormalige direc teur staatsveiligheid en drie ho ge politieambtenaren gearres teerd. De vier worden ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bijaanslagen die rechtse doodseskaders in de jaren '80 pleegden op leden van de ETA. De doodseskaders Grupos Antiterroristcis de Liberación (GAL) brachten meer dan twintig ETA-leden om, voorna melijk in Zuid-Frankrijk. „GAL is in opdracht van de regering geformeerd en veel personen binnen de socialistische partij waren daarvan op de hoogte", zeggen de agenten in hun me moires, waarvan de publikatie tot en met vrijdag duurt. De socialistische PSOE re geert Spanje sinds 1982 met ab solute meerderheid, maar heeft sinds zomer vorig jaar gedoog- steun van de Basldsche en Cata laanse nationalisten. De ware toedracht van de GAL-operaties is nooit duidelijk geworden, maar in Spanje bestond al lange tijd het vermoeden dat leden van de regering-Gonzalez des tijds opdracht gaven tot de moorden op ETA-leden. Gonza lez heeft zelf tot nu toe geen en kele verklaring over de GAL-af- faire gegeven, maar de opposi tie wil dat de regering helder heid in de kwestie schept en verantwoording aflegt. De GAL-affaire heeft veer op schudding veroorzaakt in Span je, maar de belangrijkste oppo sitiepartij, de centrum-rechtse Volkspartij, houdt zich in. De PP neemt in het algemeen een har dere houding in tegen de ETA dan de regerende socialisten. Gonzalez en PP-leider Aznar troffen vorige week elkaar voor het eerst sinds juli en spraken daarbij onder meer over het GAL-schandaal. new delhi Bloedverwanten van de Indiase oud-president Zail Singh wonen zijn crematie bij in de hoofdstad New Delhi. Singh overleed afgelopen zondag op 87-jarige leeftijd aan de gevolgen van een verkeersongeluk. foto epa parus-algiers afp-dpa-ap Onbekenden hebben gisteren in Tizi-Ouzou, de hoofdstad van het Berbergebied Kabylië, op 110 kilometer ten oosten van Algiers, vier Witte Paters vermoord. De slachtoffers zijn drie Fransen en een Belg. Ze werden in het centrum van Ti zi-Ouzou door onbekenden neergemaaid met machinege weren. De Belgische ordege noot was geposteerd in Algiers en bracht zijn collega's kenne lijk een bezoek. De aanslag in Tizi-Ouzou komt een dag nadat Franse comman do's op de luchthaven van Mar seille een einde maakten aan een kaping van een Airbus van Air France uit Algiers. De vier Algerijnse kapers, die drie gijze laars hadden omgebracht, wer den bij de commando-actie ge dood. In Algerije werken nog 31 Witte Paters, waaronder één Nederlander. Deze, broeder Jan Heuft, werkt als onderwijzer aan een doveninstituut in Al giers. Volgens hem is de aanslag op de paters een vergelding voor de bevrijdingsactie van de Fransen. „Dat was zo'n verne dering voor die terroristen dat we de bui al zagen hangen", al dus Heuft vanmorgen in het Al gemeen Dagblad Frankrijk zal zijn politiek ten opzichte van Algerije niet her zien. Minister Juppé (buiten landse zaken) deelde gisteren na een speciale kabinetsverga dering in Parijs mee dat de ka ping geen invloed zal hebben op zijn beleid. De relatie tussen de beide landen verslechterde afgelopen weekeinde door ver schil in inzicht over hoe de ka ping op te lossen. De Franse minister van bin nenlandse zaken, Pasqua, be vestigde gisteren dat de kapers van de Airbus mogelijk een zelf moordactie wilden uitvoeren boven Parijs. Pasqua gaf geen details. Een van de bevrijde passa giers had eerder gezegd dat de politie hem had verteld dat de kapers van plan waren geweest Tijdens een grote actie tegen echts-extremrstische jongeren n de deelstaten Hessen en leieren heeft de Duitse politie lanzienlijke hoeveelheden pro- >agandamateriaal, wapens en nunitie in beslag genomen. Dat leeft de politie gisteren bekend ;emaakt. Een team van de poli- ie uit Hanau en Aschaffenburg leeft sinds september onder dek gedaan naar neonazi's in de regio. Volgens een politie- voordvoerder worden inmid dels 23 rechts-extremistische ongeren en een 50-jarige man verdacht van misdaden en con tacten met verboden organisa- des in binnen- en buitenland. Onbekenden hebben gisteren ip een joodse bergraafplaats in net Duitse Goeppingen bescha digingen aangericht. De autori teiten nemen aan dat de actie :en rechts-éxtremistische ach tergrond heeft. Politiek vluchteling Uzala overleeft verdwijning in Turkije correspondent De in Nederland als politiek vluchte ling erkende Turk Ayhan Uzala is de eerste man die zijn 'verdwijning' in Turkije heeft overleefd. Sinds 1990 zijn vele tientallen mensen in Turkije ontvoerd en niet meer teruggevonden. Uzala werd op 29 november op klaar lichte dag door een groep mannen ontvoerd voor zijn ouderlijk huis in Is tanbul. Op 18 december werd hij weer vrijgelaten. Volgens Uzala heeft hij zijn vrijlating te danken aan de bemoeienissen van de Nederlandse overheid. Daardoor raak ten zijn ontvoerders nerveus. „Waarom heb je ons niet verteld dat je Neder lands staatsburger bent?", vroegen ze hem. Dat is hij overigens (nog) niet. Maar zodra hij de benodigde reisdocu menten heeft, keert hij naar Nederland terug. Terug naar huis, naar zijn vrouw en kinderen in Arnhem. Hij was naar Turkije gekomen om zijn ouders en broers en zussen te zien. De laatste keer dat hij zijn familie in vrij heid had gezien was alweer bijna tien jaar geleden. Na ruim twee jaar gevan genisstraf, begin jaren tachtig, wegens 'staatsondermijnende activiteiten' vluchtte hij in 1986 naar Nederland. Vo rig jaar had hij zijn familieleden welis waar ook ontmoet, maar dat was in de gevangenis. Toen was hij tijdens een bezoek aan Turkije officieel opgepakt en hardhandig verhoord. Als gevolg van de martelingen kan hij nog steeds zijn hoofd niet goed draaien, lang zitten kan hij niet omdat de pijn in zijn mg dan ondraaglijk wordt. De art sen die hem in Nederland hiervoor be handelen, hadden gezegd dat hij beter zou genezen in een warm l^nd. Dat was een andere reden om naar zijn vader land te gaan. Hij dacht dat het nu wel kon; begin dit jaar was hij immers vrijgesproken. Op die bewuste dag in november werd Uzala gepakt. Zijn ontvoerders blind doekten en handboeiden hem. Daarna begon een urenlange rit, die naar de ge luiden te oordelen eindigde in een bos. Ze brachten hem daar naar een oud, leegstaand huis en stopten hem in een kamer zonder ramen, waar een bed in stond. „Ik wist dat het geen politiebu reau was, want ik ken de geluiden die daarbij horen. Er was niemand, behalve mijn twee bewakers en ik". Even later kwamen de mannen die hem de komende twintig dagen iedere avond zouden verhoren. Ze stelden vra gen over de TKP-ML, de Marxistisch- Leninistische Turkse Communistische Partij, een gewapende organisatie die vooral in de omgeving van Tunceli, in Zuidoost-Turkije, actiefis. In 1984 was Uzala bij verstek veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf om dat hij lid zou zijn van die partij. Hijzelf beweert nooit iets met wapens van doen gehad te hebben. „Als bestuurslid moet jij ons kunnen vertellen wie erbij betrokken is en waar we ze kunnen vin den", aldus zijn ontvoerders. Ze dreig den hem te zullen doden als hij niet zou praten. „Omdat je niet officieel gearres teerd bent, kunnen we met je doen wat we willen." Voortdurend hoorde hij het klikken van geweren naast zijn hoofd. Als zijn be wakers er niet waren, ging de radio aan; extreem nationalistische of fundamen talistische zenders. Maar hij was vast besloten om, net als vorig jaar, zijn mond stijf dicht te houden. „Ik begon een hongerstaking. Die hele tijd heb ik niets anders tot me genomen dan sui kerwater en sigaretten. Lichamelijk werd hij dit keer niet ge marteld. Integendeel, zijn ondervragers behandelden hem uiterst voorkomend. „Ze zeiden dat het een eer voor hen was om met mij te spreken en samen een sigaretje te kunnen roken. Maar ik was er zeker van dat ze me op een gegeven moment zouden vermoorden." Uiteindelijk gaven zijn ontvoerders Uzala zijn spullen temg. Ze lieten hem zijn geld natellen en opnieuw in een auto stappen. Na weer een lange, nach telijke rit zetten ze hem tegen een boom. „Nu schieten we je neer. Dit is je laatste kans. Als we je hier begraven, vindt niemand je ooit nog temg", dreig den ze. Maar Uzala weigerde te praten. „Toen werd het ineens stil. Na een tijdje riep ik: 'Hé, is daar iemand? Ik hoorde niets en tilde voorzichtig mijn blinddoek op. In de verte zag ik de lichten van de auto verdwijnen." VN-konvooi bereikt Bihac na vertraging ZAGREB-SARAJEVO AFP-Rtr-AP Een voedselkonvooi van de Ver enigde Naties heeft gisteren de moslim-enclave Bihac bereikt nadat het vijf dagen lang was te gengehouden door Kroatische Serviërs. Het konvooi arriveerde met 90 ton voedsel en medica menten in Cazin, in de Bihac- regio, dat in handen is van de Bosnische regeringstroepen. De goederen zijn hooguit voldoen de om de 180.000 mensen in de Bihac-enclave een dag te kun nen voeden. Het was het derde konvooi in drie weken. De gevechten in Bosnië zijn geluwd omdat zowel de Serviërs als de moslims zich redelijk aan het bestand van vorige week lij ken te houden. De Bosnische regering beschuldigt de Serviërs er echter van het bestand te schenden. Zij dreigt zelfs het ze vendaagse bestand te doorbre ken indien de Serviërs geen ein de maken aan hun militaire operaties rond Bihac. Alleen als het staakt-het-vuren wordt na geleefd kan worden gepraat over een permanente wapen stilstand. Breuk in Lega Nord voorkomen De Milanese ex-onderzoeks rechter Antonio di Pietro is eventueel bereid een politieke taak op zich te nemen om Italië uit de crisis te halen na het af treden van premier Berlusconi. Dat heeft Di Pietro tijdens een vakantie in Zuid-Italië gezegd. Hij zei te willen meewerken aan het schrijven van nieuwe poli tieke regels voorafgaand aan verkiezingen. De Italiaanse president Scalfaro zoekt nog steeds naar een uitweg in de Italiaanse cri sis. Gisteren zei senaatsvoorzit ter Scognamiglio na een ge sprek met de president dat er geen snelle oplossing in zicht is. Scalfaro en hij waren het eens over de complexiteit van de cri sis en de moeilijkheid om op lossingen te vinden die kans van slagen hebben. Kranten noemen Scognamiglio, lid van Berlusconi's partij Forza Italia, een belangrijke kandidaat voor het premierschap van een nieu we regering. Scalfaro voelt het meest voor de vorming van een nieuwe regering die de regels aanpast. In dat geval zouden er over twee jaar verkiezingen 'worden gehouden. Een andere optie is om binnenkort verkie zingen uit te schrijven op basis van de bestaande regels. De veertig dissidente parle mentsleden van de Lega Nord hebben gisteren besloten de Noorditaliaanse beweging trouw te blijven. De opstandige parlementsleden keerden zich tegen partijleider Bossi, toen die zijn steun aan de regering-Ber lusconi introk. De dissidenten stelden een document op vyaarin ze zich uitspreken tegen een mogelijke coalitieregering van de Lega met de ex-communisten van de Partij van Democratisch Links (PDS). Zij willen opnieuw een regering met de Forza Italia van Berlusconi en de neo-fascisten. Berlusconi heeft de Lega opge roepen Bossi aan de kant te zet ten. Ook Berlusconi verzet zich fel tegen een mogelijke coalitie van de Lega Nord en de PDS. het toestel boven Parijs te laten neerstorten. Van officiële zijde was dat echter niet eerder be vestigd. Wel had de politie ge meld dat in het vliegtuig twee pakketten met staven dynamiet waren gevonden. Eén van de pakketten was aangebracht on der een stoel vlak achter de cockpit; een tweede lading met eveneens tien staven dynamiet lag onder een zitplaats in het midden van het toestel. Beide pakketten zaten vast aan een ontsteker. De kapers hadden er aanvankelijk op gestaan naar Parijs te vliegen, maar door brandstofgebrek kwam de Air bus niet verder dan Marseille. mate het immuunsysteem aan tast. Toen er werd gekeken naar de gevolgen van infectieziekten, zoals longontsteking, waaraan AIDS-patiënten vaak ten prooi vallen door de verzwakking van hun immuunsysteem, bleken er grote verschilen te zijn: 27,5 procent van de vrouwen over leed bij de eetste manifestatie van zo'n 'afgeleide' ziekte, tegen slechts 12,2 procent van de mannen. De onderzoekers schrijven deze bevinding toe aan een slechtere toegankelijk heid voor vrouwen tot de ge zondheidszorg, hun lagere so- cio-economische status en het feit dat zij in sociaal opzicht minder steun krijgen. Seropositieve vrouwen hebben minder weerstand tegen infec ties dan mannen die met het AIDS-virus zijn geïnfecteerd. Dat blijkt uit een studie van het Amerikaanse Nationale Insti tuut voor Allergie en Infectie ziekten (Niaid). De resultaten daarvan werden gisteren gepu bliceerd in de Journal of the American Medical Association. Gedurende' vijftien maanden werden 768 met het AIDS-Virus (HIV) geïnfecteerde vrouwen en 3.779 seropositieve mannen in 17 gezondheidscentra in de Verenigde Staten gevolgd. Daar bij bleek dat de ziekte zich bij mannen en vrouwen in gelijk tempo ontwikkelt en in gelijke Arafat: gevaar voor vredesproces had zondag tijdens de Israëli sche kabinetsvergadering geëist dat de werkzaamheden aan Efrat onmiddellijk stopgezet zouden worden. Volgens haar is sprake van diefstal van land van Palestijnen en dreigt er gevaar voor het vredesproces. Haar partijgenoot Sarid, minister van milieu, stelde voor de werk zaamheden te bevriezen en de zaak opnieuw op zijn merites te beoordelen. Ook PLO-leider Arafat heeft gisteren de stopzetting van de bouwactiviteiten geëist, nadat Israëlische militairen slaags wa ren geraakt met betogers en een PLO-minister tegen de grond was geslagen. Arafat noemde de nieuwbouw een schending van het autonomie-akkoord en een zware slag voor het vredespro ces. Volgens de kolonisten van Efrat, een nederzetting met 5000 inwoners, gaat het bij de uitbreiding om 40 hectare grond die 'staatsbezit' is. De Pa lestijnen ter plekke zeggen ech ter papieren te hebben die aan geven dat de grond hen toebe hoort. Premier Rabin en minister Pe res (buitenlandse zaken) willen dé uitbreiding van de Israëli sche nederzetting Efrat op de westelijke Jordaanoever her overwegen. Dat heeft een hoge functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken in Jeru zalem meegedeeld. De twee zijn tot de conclusie gekomen dat de uitbreidingsplannen van Efrat 'problematisch' zijn, om dat ze komen 'middenin de on derhandelingen over de toepas sing van de autonomie op de Westoever'. De werkzaamheden aan de uitbreiding, op een heuvel bij het dorp El-Khadr nabij Bethle hem, worden voorlopig niet stopgezet. De regering, zei hij, moet rekening houden met het feit dat de beslissing om Efrat uit te breiden voor 1992 is geno men door de vorige Likud-rege ring. Tegelijkertijd moet zij ook haar eigen belofte respecteren om de bouwprogramma's van nederzettingen te bevriezen. Minister Aloni (communica tie) van de linkse Meretz-partij /OENSDAG 28 DECEMBER 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5