Groot aantal ongelukken door verkeerd strooien Binnenland Senaatlij st Groen Links wekt verbazing en irritatie \cht jaar cel geëist tegen van hasjsmokkel verdachte ex-coureur Kinderen gratis volwassenen'blij Overdracht Indië herdacht Minister: Inkrimping veestapel onvermijdelijk In Rozenburg blijft niets geheim Bejaarde dood door kou na val baarland Ben 82-jarige vrouw uit het Noordhollandse Waar land is in de nacht van maandag op dinsdag na een ongelukkige val door onderkoeling om het leven gekomen. De alleenwonen de vrouw is op kerstavond, waarschijnlijk door de gladheid, ach- ker haar woning ten val gekomen. Ze brak daarbij een heup en ookk°n z'ch n'et meer verplaatsen. Haar lichaam werd gistermor- df>en door buren gevonden. Aantal WAO'ers onder de 900.000 in pen haag Het aantal arbeidsongeschikten met AAW of WAO flaalt dit jaar tot onder de 900.000. Dat heeft het secretariaat van ur8" jde Sociale Verzekeringsraad (SVR) beraamd. In 1991 werd de 'a?r grens van 900.000 WAO'ers overschreden. Eind 1993 was het aantal opgelopen tot 921.000 uitkeringen. Dit jaar zal dat met klim 25.000 afnemen tot 895.800 uitkeringen. aun Snickers op Nintendo-toer .Of £en haag» Snickers brengt begin volgend jaar een eigen Ninten- lottedo-spelletje op de markt. Het nieuwtje op reclamegebied heet ge-miker Mice from Mars. De gemotoriseerde muizen moeten in het spelletje door veel Snickers te eten genoeg energie krijgen om dun vijand te kunnen verslaan. De muizen zijn in Nederland al Ite zien als TV-serie bij RTL. Cel wegens overval postagentschap jALKMAAR De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren t [uit Rotterdam en Amsterdam veroordeeld tot zes en vier jaar cel wegens een gewapende overval op een postagentschap in ^-loorn. De beheerder van het agentschap raakte daarbij gewond. 3 rechtbank liet zwaar wegen dat beiden al eerder zijn veroor- |deeld voor gewapende overvallen. Capper wordt duurder den haag De kappersorganisatie ANKO adviseert haar leden de i op alle behandelingen en haarcosmeticaprodukten per |l januari met minimaal vijf procent te verhogen. Bij de ANKO zijn zesduizend bedrijven aangesloten. De organisatie baseert r advies op verwachte kostenstijgingen, waaronder de stij- l van loonkosten, milieu- en energieheffingen, huren en de [prijzen van grondstoffen. Echtgenote Hiltermann overleden amsterdam Op tweede kerstdag is in Amsterdam op 85-jarige (leeftijd Sylvia Brandts Buys overleden, de echtgenote van com mentator G. B. J. Hiltermann. Het echtpaar nam in 1952 het ziel togende tijdschrift Haagse Post over. Hoewel haar echtgenoot (hoofdredacteur/directeur was, zwaaide Brandts Buys de journa listieke scepter. Het echtpaar had de leiding tot 1967. Toen werd ihet blad verkocht aan Elsevier. Celstraf voor verkrachting vriendin alkmaar De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 44-jarige man uit Den Helder wegens veelvuldige verkrachting van zijn vriendin veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf. De man heeft bekend zijn Dominicaanse vriendin gedurende negen [maanden bijna dagelijks te hebben verkracht. De vrouw had geen verblijfsvergunning en was daardoor volkomen afhankelijk van de man. De vrouw is opgevangen door een stichting voor [slachtoffers van vrouwenhandel. Run op autoverzekeraars na glad kerstweekeinde Van Ojik verbijsterd over tiende plaats den haag gpd Onjuiste gladheidsbestrijding op wegen met het zeer open asfalt-beton (het zogeheten ZOAB) heeft geleid tot een groot aantal ongelukken in het hele land. Instellingen die zich bezighouden met het onderzoek van ZOAB con stateren dat gladheidsbestrijders geen rekening hebben gehouden met de bijzondere structuur van het asfalt. In plaats van voor een aan het wegdek aangepast strooi- schema te kiezen, werd op de gebruikelijke manier ge strooid. De 'normale' zoutoplossing wordt door de po riën van het asfalt afgevoerd en werkt dan niet. ASSEN-DEN HAAG GPD Ingenieur W. J. Makkinga van het Gerechtelijk Laboratorium van het ministerie van justuie vindt het logisch dat het open asfalt-beton niet met een 'nor male' zoutoplossing is te be handelen, maar voegt eraan toe dat het nooit precies is onder zocht. Twee jaar geleden heeft Vrachtwagen trekt honderden meters bovenleiding mee Een vrachtwagen met een om- hoogstaande giek van de kraan installatie heeft gistermiddag bij het station Hilversum /Sport park de bovenleiding over enige honderden meters kapotgetrok- ken. Enkele masten knapten af. Het herstel zal volgens de NS zeker tot vanavond duren. De kapotgetrokken bovenlei ding kwam voor een deel te recht op het stationsgebouw. Een vrouw op het perron kreeg de bovenleiding zo rakelings langs haar heen dat er schroei plekken in haar jas zaten. Een toevallig passerende ambulance onderzocht de vrouw en con stateerde ook enige verwondin gen aan haar knie. De geknakte masten zijn te rechtgekomen op geparkeerde auto's. De omvang van de scha de is nog niet bekend. procureur-generaal: Overvloed aan bewijs 1msterdam frocureur-generaal mr. R. Manschot heeft giste- |en voor het Amsterdamse gerechtshof acht jaar {evangenisstraf geëist tegen de 39-jarige Charles Lwolsman. Volgens Manschot ligt er 'een over bed aan bewijs', die aantoont dat de voormalige utocoureur aan het hoofd heeft gestaan van een riminele organisatie die zich bezighield met de grootschalige import van Marokkaanse hasj. j Zwolsman ontkent in alle toonaarden, zo bleek risteren andermaal tijdens zijn verhoor door het lof. Voor Manschot is tijdens veertien zittingen vel vast komen te staan dat de man de ontken- kingen op geen enkele [Hij roept en praat veel, Ie procureur-generaal. 1 Manschot ziet de m iasjbaas aller tijden hard kan maken, aar hij zegt niks", aldus i niet als 'de grootste r wel als een goed boe lende georganiseerde crimineel. Het bewijs hier- ioor put hij vooral uit een reeks belastende getui- jenverklaringen, waarin de verdachte telkens lordt omschreven als 'de grote baas'. Bovendien J Zwolsman tot dusver niet in staat gebleken de jjrote geldstromen die hij onder zijn beheer had p herleiden tot werd eerder dit jaar door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot vier jaar cel, na een eis van zes jaar. Zowel de verdachte als de officier van justjtie tekende tegen dat von nis hoger beroep aan. Tijdens het proces is er volgens Manschot 'een extra dimensie tot zorg' bijgekomen. Hij noemde de beïnvloeding van getuigen, door hen te intimi deren dan wel fysiek geweld aan te doen. Man schot wees daarbij onder meer op twee mishan delingen van een getuige en medeverdachte. Manschot hekelde het feit dat een groot deel van het proces is gewijd aan het doorlichten van het politie-onderzoek. Vast is komen te staan dat er niets onoirbaars is geschied, aldus Manschot. De politie bleek meerdere malen in loodsen en garages te hebben gekeken, terwijl deze acties niet in het lijvige strafdossier zijn terug te vinden. Volgens advocaat mr.P. Doedens moet dat lei den tot niet-ontvankelijkheid van het OM. Hij re fereerde daarbij aan een recente zaak voor het Amsterdamse hof, die stukliep op het feit dat een aantal inkijkoperaties voor zowel de officier van justitie als voor de rechter werden verzwegen. Het hof doet op 10 januari uitspraak. Tot 30 maart is Disneyland Parijs nóg aantrekkelijker! Een hotelovernachting inclusief ontbijt en 2 dagen entree tot het park nu vanaf fl 173, - p.p. Of er nu een hotel, een maaltijd of een Buffalo Bill Wild West-show wordt geboekt, hij iedere betalende volwassene krijgt een kind het zelfde gratis! De "kinderen gratis" aan bieding moet bij het boeken worden aan gevraagd. Voor meer informatie en reser veringen van dit fantastische aanbod of om onze volledige brochure te verkrijgen gaat u naar uw reisburo of bel gratis 06-0789 hij in opdracht van het ministe rie van verkeer en waterstaat ZOAB op (on)veiligheid ge toetst. Dit naar aanleiding van een groot aantal ongelukken op ZOAB-wegen. Volgens de ingenieur zou het asfalt onder winterse omstan digheden meegenomen moeten zijn in het onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Deze stichting heeft een totaal-onderzoek naar ZOAB uitgevoerd. Volgens een woordvoerster van de SWOV behoorde het as pect winter niet tot de opdracht. „Daar is dus niet naar gekeken en nu hebben we problemen met de gladheidsbestrijding." Volgens haar is het niet meer dan logisch dat ZOAB een ande re aanpak bij gladheidsbestrij ding nodig heeft dan ander as falt-beton. Tenminste een keer vaker met een aangepaste zout oplossing strooien, zou uit komst moeten bieden. „Moge lijk dat de problemen zich dan niet hadden voorgedaan." Autoverzekeraars zijn gisteren overspoeld door telefoontjes van gedupeerden die afgelopen kerst hun auto's in de kreukels hebben gereden. De schade door de gladheid wordt geschat op vele tientallen miljoenen guldens. „We hebben nog nooit in zo'n korte tijd zo'n groot aantal mel dingen binnengekregen", aldus alarmwachter T. Boot van de Verzekeraars Hulpdienst (VHD) in Apeldoorn. Bij de VHD zijn 48 verzekeraars aangesloten. „Iedereen is ondanks de waar schuwingen voor de gladheid toch de deur uitgegaan met de gedachte 'ik kan goed rijden' en 'ik red het wel'." De bergingsbedrijven, die in totaal 3.500 wagens hebben weggetakeld, waren ook giste ren nog volop in de weer om gestrande auto's weg te slepen. Honderden schade-experts zijn deze week onderweg om na de telefonische aangiften bij de ga rages in het land de schade te beoordelen. De kandidatenlijst van Groen- Links voor de Eerste Kamer wekt verbazing en irritatie. De 'volstrekt onverkiesbare' tiende plaats die oud-Tweede Kamer lid Van Ojik heeft gekregen, roept bij Van Ojik zelf 'verba zing en verbijstering' op. „Ik had dit absoluut niet verwacht. Het heeft me zeer teleurge steld." Tweede oudgediende Willems jarenlang parlementariër en lid van de enquêtecommissie die het misbruik van de WAO onderzocht komt zelfs hele maal niet op de lijst voor. Van Ojik sluit niet uit dat het janua- ri-congres van Groen Links de volgorde op de kandidatenlijst wijzigt. Voor Van Ojik is de onverkies bare plaats een klap in het ge zicht. De econoom viste ook bij de Tweede Kamerverkiezingen in mei achter het net met zijn zevende plaats. Groen Links verloor toen één zetel en kwam op vijf. Door het vertrek van lijsttrekker Brouwer is Van Ojik schaarsbergen In het Gelderse Schaarsbergen werd gisteren de soevereiniteitsoverdracht van Nederland aan Indonesië herdacht. Voorzitter G. Veenendaal van de Werkgroep Indië Veteranen Nederland trok fel van leer tegen de Nederlandse regering, die de 'kerst van duizenden ve teranen heeft verpest door een deserteur een visum te geven'. Hij doelde uiteraard op Poncke Princen. foto anp frans vanderunde den haag gpd Komend voorjaar presenteren de het Volgens minister De Boer van milieu is inkrimping van de veestapel onvermijdelijk. Zij gaat daarmee verder dan haar landbouwcollega Aartsen die in krimping 'een serieuze optie' noemde om het mestoverschot terug te dringen. „Op veel fi nanciële steun hoeven de vee houders niet te rekenen", aldus De Boer gisteren voor de NCRV- radio. beleid. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw wijst erop dat nog geen enkel definitief besluit is genomen. Zo staat nog niet vast op welke ma nier een mogelijke verkleining van de veestapel moet worden doorgevoerd. Gedacht wordt aan hoge mestheffingen, zodat de zwakste boeren vanzelf het mogelijkheid is de mestproduktie verder aan ban den te leggen. Boeren mogen dan minder beesten houden. Volgens De Boer staat in ieder geval vast dat het mestover schot meer dan nu het geval is per regio zal verschillen. De Tweede Kamer is zeer ver deeld over een gedwongen in krimping van de veestapel. De PvdA is voor inkrimping, maar dan moeten boeren financiële steun krijgen. D66 is eveneens voor inkrimping, maar die mag de overheid geen geld kosten. De WD vindt verldeining van de veestapel iets voor de lange re termijn, en het CDA is hele maal tegen. In de nadagen van het vorige kabinet probeerde de toenmali ge milieuminister Alders een besluit tot gedwongen inkrim ping te forceren. Dat mislukte omdat zijn landbouwcollega Bukman met succes dwars lag. De kwestie werd toen doorge schoven. Marechaussee werpt zich op mensensmokkel rozenburg sandra de vliegh rotterdam gpd De Koninklijke Marechaussee gaat de controle op mensen smokkel bij de veerboten naar Groot-Brittannië in de Rotter damse Beneluxhaven drastisch uitbreiden. Volgens luitenant J. van Aalst worden de veerbo ten gebruikt om op grote schaal mensen uit Sri Lanka en India naar Groot-Brittannië en Canada te smokkelen. Tamils en Indiërs worden meestal via Rusland naar Ne derland gesmokkeld. In tegen stelling tot mensen uit het voormalig Oostblok en Joego slavië, die veelal in Duitsland en Nederland blijven, worden Tamils en Indiërs naar En gelstalige landen 'doorge voerd'. Naar schatting zijn op deze manier vele duizenden naar Groot-Btittannië en Canada gesmokkeld. Gisteren maakte de politie bekend dat een cri mineel netwerk was opgerold, dat tegen betaling Tamils naar Nederland had gehaald. Die vroegen ook hier asiel aan. Lukte dat niet, dan werd in een ander land een nieuwe poging gewaagd. Schnabbelaartjes. Simpele jongens die wat cent jes wilden bijverdienen. Zo omschrijft de politie de vier Rozenburgers die de afgelopen twee jaar tientallen kilo's heroïne en vele honderden Ta mils vanuit India en Sri Lanka ons land hebben binnengesmokkeld. De politie stuitte in augustus tijdens een inval in twee drugpandjes in Rozenburg op vliegtickets naar Sri Lanka en India. Het onderzoek dat daar op volgde, legde een hëroïnelijn tussen Rozen burg en India en Sri Lanka bloot. Bovendien ont dekten politie en openbaar ministerie een crimi neel netwerk, gespecialiseerd in mensensmokkel. Met vervalste reisdocumenten en Nederlandse verblijfsvergunningen zijn volgens de politie van af 1991 via de Rozenburgse 'route' vele honder den Tamils Europa binnengesmokkeld. Veel van hen, die gemiddeld zo'n vijfduizend dollar per persoon moesten neertellen, zijn uiteindelijk in Nederland terechtgekomen. Zodra ze hier waren aangekomen, werden de valse documenten ver nietigd en meldden ze zich met een asielaanvraag bij de Koninklijke Marechaussee. Werd een asiel aanvraag afgewezen, dan kregen de betrokkenen een nieuwe identiteit en werd elders in Europa PO» De politie van de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond heeft in totaal zeven verdachten aange houden in de leeftijd van 2.4 tot 34 jaar. Vijf ver dachten worden momenteel nog vastgehouden. Het gerechtelijk vooronderzoek richtte zich in eerste instantie op de mogelijke drugsmokkel tus sen Rozenburg, Sri Lanka en India. In het belang van dit onderzoek werd bij verdachte personen de telefoon afgeluisterd. „Zo kwamen we uitein nu eerste opvolger voor c Tweede Kamer. Dat laatste volgens De Ruiter, van de kandidaten de reden dat Van Ojik op de tiende plaats staat. Van Ojik noemt dit onzin. „Ik heb de kandidatencommissie al laten weten dat ik een Senaats zetel niet opgeef voor een plekje in de Tweede Kamer." Politie begint 'moordbank' den haag gpd Politie Haaglanden gaat een landelijke moordbank opzetten. Tal van gegevens inzake mis drijven met dodelijke afloop zullen in de computer worden ingevoerd. De Criminele Inlich tingen Dienst (C1D) van politie Haaglanden gaat het informa tiesysteem beheren. Het Haaglandse korps bracht onlangs in een landelijk politie blad de collega-korpsen in Ne derland van het initiatief op de hoogte. „Momenteel is het zo dat iedereen gegevens heeft", zegt C. Roos van de CID Haag landen, „maar nergens worden gegevens gekoppeld. Dat pro bleem willen wij nu oplossen." Politie Haaglanden zette vorig jaar al een enigszins vergelijk baar computersysteem op inza ke overvallen. Door middel van analyses heeft men via het Roof Coördinatie Punt de nodige za ken kunnen oplossen. Roos voorziet dat de CID 1 laaglanden met de moordbank naast de landelijke Centrale Recherche- en Informatiedienst (CRI) zal opereren. Ritzen erkent misbruik van wachtgeld regels den haag gpd Minister Ritzen van onderwijs erkent dat scholen misbruik maken van werkloosheidsuitke ringen voor onderwijzend per soneel (wachtgeld). Zo worden 'uitgebluste' leraren op eigen verzoek ontslagen, waarna het rijk een uitkering verstrekt. Op welke schaal dat gebeurt, is on duidelijk. De minister schrijft dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Lam- brechts (D66). Zij wilde van Ritzen weten of het waar is dat scholen in gehei me contracten met docenten afspreken hen te ontslaan, waarna ze ten onrechte in aan merking komen voor wacht geld. Het gaat dan om leraren die geen puf meer hebben om les te geven. Op grond van de officiële regelingen hebben zij om die reden geen recht op wachtgeld en zouden ze bij ont slag door de scholen zelf moe ten worden doorbetaald. De accountantsdienst van het ministerie controleert sinds kort de ontslag-aanvragen nauwge zetter. In de toekomst wil de minister de scholen zelf verant woordelijk stellen voor ontsla gen werknemers. Zij kunnen dan uit een gezamenlijk fonds een uitkering krijgen. delijk op het spoor van de mensensmokkel", ver telt een woordvoerder van de politie in Rozen- burg. „Er werd gesproken over valse papieren, zoals paspoorten. Daar komt bij: Rozenburg is een klein dorp. Ze verlullen elkaar gewoon, niets blijft geheim. Neem nu de koeriers. Allemaal opschep pen over hun vakantie, opeens een nieuwe mo torfiets kopen. Dat moet een keer opvallen. Zo zie je, dat een kleine zaak in Rozenburg toch nog groot kan uitpakken." Het netwerk van mensensmokkel is in handen van inventieve en goed georganiseerde crimine len. Sinds de val van de Berlij'nse muur maken deze Srilankaanse en Indiase smokkelaars vooral gebruik van de zogenoemde Balkanroute waar il legalen de slecht bewaakte grenzen en corrupte douaniers vrijwel probleemloos kunnen passeren. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) in de Roemeense hoofdstad Boekarest on derzoekt migratiestromen en ontdekte dat de meest gebruikte routes voor mensensmokkel te rug konden worden gevoerd naar Sri Lanka, Pakistan en India. De smokkel wordt gedomi neerd door goed geleide misdaadbendes die vaak ook zijn betrokken bij drugs- en wapenhandel. De Aziatische bendes bieden hun reizigers meest jonge, ongehuwde en laaggeschoolde mannen complete 'reispakketten' voor prijzen die variëren van vijf- tot vijftienduizend dollar. Een pakket bestaat uit valse reisdocumenten, stempels en visa, vliegtickets, trein- en buskaart jes, adviezen van gidsen ('gooi uw paspoort weg in het vliegtuig') en tijdelijke opvang in doorreis- landen. Exploderende kroket wekt lichte verbazing nunspeet gpd „Een extreem voorbeeld, maar het is mogelijk." Dat vindt J. van Veenen van de Keuringsdienst van Waren in Zutphen van de kroket die zaterdag uit elkaar is ge knald in de mond van de Nunspeter P. Raap. Bij snackbar Febo in Amster dam nam Raap een kroket- je, maar bij ae eerste hap ontplofte het ding. De Nunspeter liep brandwon den aan zijn gehemelte op. Volgens Van Veenen heeft Raap geluk gehad dat de brandwonden tot zijn mond beperkt zijn geble ven. „Twee jaar geleden was er een man die in de kantine van een sauna een kroket at waarmee hetzelf de gebeurde", weet Van Veenen. „Doordat de sau- naganger nauwelijks was gekleed, ontstonden er brandwonden op zowel zijn buik als op zijn benen." Het uit elkaar spatten van een kroket wordt volgens de Keuringsdienst veroorzaakt doordat er een teveel aan ongebonden water in zit. Zodra iemand in de snack hapt, spat het water naar buiten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3