'Een beetje hulp van buitenaf., ja, dat zou welkom zijn' Pierre van Hooijdonk heeft geen twijfels, anderen wel Sport Design tells about life WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV.-CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 'wemster Karin Brienesse, een zwer\>er in het chloor Vat is er mis met de topsport in Nederland? Van alles folgens de critici. De wielrenners zijn al jaren niet fooruit te branden, de atleten struikelden dit seizoen jij de EK reeds over de eerste of tweede horde en de wemmers waren al blij dat ze bij de mondiale titel- trijd hun hoofd boven water konden houden. De 'positivo's' in sportland zullen het niet tegenspre- cen, maar dat is volgens hen nog geen reden om de reurmars te blazen. Ze wijzen op de zilveren WK-plak ten van de volleyballers en de hockeyers, de successen jan de roeiers en de opvallende verrichtingen van de udoka's. Aan het eind van een sportjaar, met positieve en ne- ;atieve uitschieters, brengt deze krant een serie over opsport in Nederland. In een zevental verhalen komen jnderwerpen aan de orde als het 'Noorse model', spon soring, maatschappelijke begeleiding, de sportbeleving p jan de jeugd en het huishoudboekje van een topspor- er. In de vierde aflevering aandacht voor zwemster Ka- in Brienesse. „Ogenblik". „Met Truus van de Kaap". „Met Karin Brienesse". „Dag, Karin, hoe is het?" „Daar bel ik over. Niet best. Ik ben platzak en eet al een paar dagen pannekoeken. „Zo, dat is niet best. Heb je helemaal geen geld meer?" „Nee." „En je eet alleen nog maar pannekoeken?" MERSFOORT KAREL JANSEN .aatst besloot Karin Brienesse och maar even de telefoon te jakken. Uit pure balorigheid, lie bij de zwemster vaker vóór- tornt. Ze stond in de keuken jannekoeken te bakken toen ze de knoop doorhakte. De dagen daarvoor, toen ze ook al panne- coeken stond te bakken, was het nog slechts een grimmige gedachte geweest, zwevend in de opstijgende geuren van haar traditionele avondmaal. En was ze toch vooral dankbaar voor dat ene, smoezelige pak bak meel, tot haar eigen verrassing - en opluchting, ontdekt achter halflege potten pindakaas en am. Dit keer had de afzuigkap zijn werk gedaan en drukte Ka- ^rin Brienesse de toetsen in. Goedemorgen, met NOC •NSF." Brienesse is wat je in Neder land een topsporter noemt. Ze zwemt, in normale doen zo'n 24 uur per week. Ze is 'olympisch, heeft Seoul en Barcelona achter haar naam staan, zoals ze ook met EK- en WK-logo's op haar zwarte badpak de baden indook van Sofia, Madrid, Straatsburg, Perth, Athene, Sheffield en Ro me. Tien medailles voor tien jaar hard zwemmen, vooral op jde vrije slag en vlinderslag. Ze is nu 25 jaar. Werkloos en op de weg terug. Ze wil nog even, tot «tóanta 1996, de stad waar haar zus woont. Daarna hoeft haar iapsel niet langer te lijden on der de verstikkende omhelzing van de badmuts met de natio nale driekleur. Wie weet, dan kan ze misschien ook nog eens geld gaan verdienen. „Hallooo, met Karin Brienes- Stilte. „Euhh, is Truus van de Kaap binnen, coördinator hij jullie?" „Dat is niet best zeg." „Nee." „We gaan er naar kijken, Ka rin. Hou je haaks." „Zal ik doen." „Dag, Karin." „Dag, Truus." Brienesse lacht als ze zich het gesprek weer voor de geest haalt. „Niets meer gehoord. Maar daar belde ik ook eigenlijk niet voor. Ik had weer een be vestiging nodig. Een prikkel om door te gaan. Tegen de stro ming in." Zo is ze. Van huis uit. Friezin, vanwege de sport en haar club AZ&PC neergestreken óp een flatje in Amersfoort. Nuchter, cynisch, bij vlagen kei hard en wild, soms onzeker. Ka raktertrekken die direct naar boven komen als haar wordt ge vraagd het huishoudboekje van 'de zwemster' te openbaren. „Wat nou mijn huishoudboekje. Ik wou dat ik er één had. Dat zou betekenen dat ik iets heb om uit te geven." Als ze de cijfers heeft blootge geven, valt er even weinig te zeggen. De clochard van de zwemsport. Zwerver in het chloor. Een naam zonder buf fer. Er schiet van alles te binnen. Ongeloof ook. Een bedrijf dat bewust op verlies afstevent, elke maand weer. „Toch is het zo", zegt ze. Inkomsten: 682 gulden netto van de WW-uitkering en 'een Karin Brienesse: „Ik sta elke maand bloedrood op de bank." paar honderd gulden' van NOC *NSF, met de nadruk op 'een paar'. Dat is het. Uitgaven: huur voor de flat 788 gulden, verder gas/electra, uitgaven voor de sport, verzeke ringen, bij elkaar rond de 1400 gulden per maand. Incluis de contributie die ze bij haar club moet betalen, 450 gulden per jaar. Incluis de 80 gulden voor het maandabonnement voor de sportschool. „Maar dat laatste bekijk ik per maand. Of ik het kan betalen. Het is al een paar keer gebeurd dat ik een maand liet schieten. Omdat ik het geld niet had. Dat gaat ten koste van mijn sport. Maar wat moet ik anders?" Uitgeven wat ze niet heeft, maar dat doet ze al. Gierend van de lach: „Ik sta elke maand bloedrood op de bank." Hoe ze dan rond komt, leeft? Brienesse: „Met dank aan mijn ouders. Wat die mensen al niet voor me hebben gedaan. Een schatting kan ik niet maken, hoe veel het ze in al die jaren heeft gekost". Peinzend: „Je praat over tien jaar. Nee, langer, van kinds af aan. Dat gaat in de tienduizen den guldens lopen." Plotseling, een ingeving, als bewijs van de dadenkracht en souplesse van haar vader en moeder: „In zulke bedragen moet je zeker denken. Bakken met geld. Mijn moeder is zelfs weer gaan werken. Ze is van huis uit verpleegster, dat vak heeft ze weer opgepakt. Toch wel bizar eigenlijk alle maal he? Weer gaan werken omdat je kind aan topsport doet." Toch meldt ze zich steeds zonder enige gêne bij haar ou ders, wanneer ze weer eens krap zit. „Ik sta er dus weke lijks". Dan neemt ze vooral eten mee, voor thuis in Amersfoort waar ze het flatje deelt met haar vriend en collega-zwemmer Wilco van de Akker. „Hij heeft ook weinig te besteden. Wilco werkt zo nu en dan in een sportschool hier in Amersfoort, er zit geen regelmaat in. Dus neem ik zo af en toe eten mee van thuis, Wilco trouwens ook. De kliekjes, het is niet anders." Sinds kort, zegt ze, leven ze alletwee op de rand van het toe laatbare. Geen huursubsidie meer, dat knalt er even in. „Het scheelt ons 350 gulden per maand", moppert Brienesse. „Kun je je dat voorstellen: we kwamen volgens de ambtenaar een tientje te kort om voor de subsidie in aanmerking te ko men. Onze huur was een tientje te laag. We zijn nu op zoek naar een andere flat hier ergens in de buurt. Maar zie maar eens op korte termijn zo iets te vinden. Ook in een stad als Amersfoort staan ze met bossen tegelijk te dringen als er een kamer vrij komt. Daarvoor hoef je niet in Amsterdam te wonen." Een baantje erbij dan? Nooit gelukt? „Jawel", zegt Brienesse. „Ik heb er twee gehad. Ik heb bij Perry Sport gewerkt in Leeuwarden. Maar dat moest ik opgeven toen ik naar Amers foort verhuisde. Via NOC*NSF kwam ik hier terecht bij Amers- foortse Verzekeringen, heeft een jaar geduurd. Toen bleek dat er te veel mensen in dienst waren. De laatsten gingen als eersten. Ik ging dus als eerste." „Die bedrijven zitten ook niet op ons topsporters te wachten. Ze moeten maar rekening met je houden. Die middag vrij, dan weer een week weg voor wed strijden, elke dag korter werken omdat je weer naar het zwem bad moet. Ik kan het me ergens nog wel voorstellen ook. Boven dien is er al vrij snel sprake van kinnesinne. Je kent het wel: 'waarom krijgt zij al die privile ges en wij, normale werknemers niet'. Dat hangt je od een gege ven moment ook de keel uit". Bij de opleidingen die ze tot nu toe probeerde was het al niet anders. De Mavo heeft ze afge maakt, dat is het enige papiertje waarmee ze straks binnen kan stappen bij een bedrijf. De VH- BO? „Deed ik 2,5 jaar over het eerste schooljaar. Viel niet te combineren met het zwem men." Zoals dat ook, ppging Voor de politieschool ('Uitge loot') en de opleiding voor dok ters-assistente. Te weinig tijd. Geen begrip. Toen ze in de aan loop naar de WK van 1991 in het Australische Perth in de krant opmerkte dat ze voor dat toernooi 'over lijken' zou gaan, werd ze bij terugkeer op die op leiding overladen met kritiek. 'Hoe kun je dat nou zeggen: ik ga over lijken. Je studeert voor dokters-assistente'. Brienesse: „Ik ben deze zo mer nog met iemand van NOC *NSF op stap geweest, hebben we geprobeerd iets in de ge zondheidszorg te vinden. De zwakzinnigenzorg, dat lijkt me het mooiste dat er is. Daar ligt mijn hart, werken met die men sen. Is ook niets geworden. Zo dra ze horen dat je sport, fron zen ze de wenkbrauwen al. Ik heb het verzwegen, dat ik sport te. Werd ik wel ergens toegela ten. Maar op een gegeven ogen blik komen ze er toch achter. Krijg je weer op je brood dat je het vooraf had moeten melden. Dan had ik er helemaal niet aan kunnen beginnen." Op dat punt heeft ze haar evenwicht nu gevonden in Rot terdam, op de topsportschool van Schoevers. „Een verade ming", aldus de zwemster die management/marketing stu deert. „Allemaal lotgenoten en aangepaste schooltijden. Ga je op trainingskamp, dan krijg je huiswerk mee dat je naar Ne derland faxt. Ik voel me daar thuis". Kosten zijn er niet aan ver bonden, of het moeten de reis kosten zijn Amersfoort-Rotter- dam en weer terug. Ze legt die kilometers tegenwoordig af in haar eigen Fiat Uno. De Audi die ze kreeg via NOC*NSF lever de ze een dag voor de WK in Rome op eigen initiatief in. Te duur. Brienesse: „Een tank ben zine kostte me 120 gulden. Je hebt een eigen bijdrage van 275 gulden per maand en boven dien een eigen risico van 500 gulden. Dat was ik dus elk jaar kwijt. Er wordt hier enorm veel vernield in de straat. Of het af gunst was weet ik niet, maar ze sloopten van alles aan die Audi: de zijspiegels, de antenne, ze schopten deuken in de wagen, zelfs de olympische stickers werden eraf gerukt. Ik heb nog een aanbieding gehad om nu in een Volkswagen te gaan rijden, maar ik heb voor de eer be dankt. Ik rijd wel in mijn Fiatje, voor 50 gulden per maand. Dat ding loopt geloof ik één op ne gentien. Dat is veel belangrijker voor me."' De logische vraag derhalve, waar ze het dan toch allemaal voor doet? Een normaal den kend mens had al jaren geleden woedend en beledigd afgehaakt, velen deden het trouwens ook. De vicieuze cirkel waarin de va derlandse topsport zich be vindt. Opgenomen in de olym pische kernploeg is .ze niet (Brienesse, cynisch: „Maar Erik Breukink wel, heeeel fijn"), de sponsoring bestaat alleen uit badpakken en op revenuen uit het verleden („Ooit hebben we waardebonnen gehad van Phi lips, daar heb ik een wasmachi ne, een video en keukenhulpen van gekocht") kan ze nauwelijks bogen. Zelfs de vermelding in het Guiness Book of Records van 1992 dat zij de eerste zwemster ter wereld was die een wedstrijd in een bikini zwom leverde geen geld op. „Ik voel me niet zielig", zegt ze fel, ik heb er zelf voor geko zen, zoals mijn ouders er heel vroeger ook zelf voor hebben gekozen. Maar een beetje hulp van buitenaf zou welkom zijn. Dat ik op een keer een winkel kan binnenlopen en koop wat ik leuk vind. Dat ik dan als uitzon dering niet op het bordje 'afge prijsd' hoef te letten. Dat lijkt me heerlijk. Ik heb er de laatste tijd over lopen denken. Om Eri ca Terpstra te bellen. En tegen haar te zeggen: 'Erica, mevrouw de staatssecretaris, u doet veel goeds voor de sport. Maar ver geet u uw eigen oude sport- bondje niet?' Maar wie weet, misschien komt het er ooit nog eens van. Dan pak ik weer de telefoon". TOPSPORT IN NEDERLAND BREDA HENRI VAN DER STEEN GPD-VERSLAGGEVER Pierre van Hooijdonk, spits van NAC, is geen man voor zware li teratuur, opera's of zelfs maar kokette eenakters. Hij moet het niet van wetenschap of'cultuur hebben. Dat geeft niet, want Van Hooijdonk is voetballer, meer in het bijzonder doelpun tenmaker. Hij schopt ze erin, daar komt het op neer. „Ik ben geen natuurtalent, alles is ge vormd bij mij. Niets is top, al leen dan het scoren, dat is wel top". Hij begon ooit bij Steenber gen en dacht in de hemel te be landen toen hij door RBC werd gecontracteerd. „Ik speelde te gen Ton Pattinama die bij Hera cles voetbalde. Pattinama, man, ik dacht: dit is het!" Vrij snel was Van Hooijdonk over de eer ste opwinding heen. RBC bleek een wat dooie club vol serviele braverikken, niet goed genoeg voor het opwindende talent van Van Hooijdonk die al rap de lol van het scoren ontdekte. Van Hooijdonk ging hogerop, naar NAC, in het - vergeleken bij Roosendaal - bijkans mondaine Breda. Vier jaar verder heeft Van Hooijdonk het ook bij NAC wel gezien. „Ik wil niet zeggen dat ik NAC ben ontgroeid, maar de minste ben ik toch ook niet. Ook niet de beste, dat is Lokhoff nog altijd. Okay, transfer-tech nisch ben ik misschien de beste. Het moet nu ook ongeveer ge beuren. Als je een carrière in perioden indeelt, kom je uit bij de perioden 20-25 en 25-30. Ik ben net 25 geworden, dus. Ik wil ook niet het stempel krijgen van 'die speler van het niveau-NAC', want dat ben ik niet. Bij Ajax word je omhoog getrokken door het niveau van de rest, bij NAC kun je dat niet meer verwach ten. De rek is eruit, dit elftal is uitgegroeid. De enige van wie ik nu nog wat kan leren is Spel- bos." Hiddink, Advocaat, Van Hanegem hebben in het recente verleden hun twijfels geuit over Van Hooijdonk. „Dat zijn men sen uit de top en aan die top wil je verkocht worden. Moet je verkocht worden, gezien de transferprijs. Maar ja, ik maak er al vijf jaar meer dan 20 per seizoen, ik ben nooit gebles seerd, ik heb een goeie mentali teit. Toch zit ik nog bij NAC. Ik twijfel niet aan mezelf, anderen helaas wel." Het kan een kwestie van pech zijn. „Misschien. Met een beetje geluk had ik bij PSV kunnen zit ten. Het werd Meijer. Of bij Ajax. Van Gaal had een voor keurs-lijstje: 1. Ronaldo, 2. Klui vert of Van Hooijdonk. Het werd Kluivert. Tja." De derde mogelijkheid in Ne derland, Feyenoord, zag hij zelf niet zitten. Feyenoord vond hij maar een 'a-sociale club'. „Ik moet zeggen dat ik er toch wel wat anders tegenaan ben gaan kijken. Met Larsson erbij wordt er bij Feyenoord toch wat meer gevoetbald. Je kunt wel roepen dat je niet naar Feyenoord wilt, maar voorlopig is Feyenoord in Nederland de enige club die voor mij interessant is. Ronaldo zit bij PSV, Kluivert bij Ajax. Je moet realistisch zijn. Toen ik dat over Feyenoord zei, kon ik me dat ook permitteren, nu niet meer. Ik moet niet te veel noten op mijn zang hebben. Dat ik ooit zo negatief was over Feye noord, was in de periode dat we voor de beker tegen hen moes ten spelen, met allerlei toestan den eromheen. Ik vond Feye noord toen even een nare club. Maar dat idee is verdwenen." Hij was ook ineens gek van het Engelse voetbal. Ging de sportprogramma's van de BBC volgen, begon te lezen over de lotgevallen van Dalglish, Le Tis- sier en Venables. „De competi tie in Engeland wordt steeds in teressanter. De sfeer blijft, maar het voetbal heeft veel meer aan zien gekregen door de toppers die er zijn gekocht. Ik zal in het Engelse voetbal minder kunnen toevoegen dan in Spanje of Frankrijk. Van mijn type heb je er in Engeland zat. Mijn voor keur blijft een land als Spanje, vanwege het leven daar." Een raar wereldje is het wel, vindt Van Hooijdonk. „Maar ook een mooi wereldje. Als alles zo voorspelbaar is." Voorspel baar is bijvoorbeeld wel het pu bliek, zeker in Breda. Kritisch, fanatiek. Van Hooijdonk: „De supporters van NAC zijn altijd kritisch geweest, alleen hebben we ze vorig jaar weinig kans ge geven kritisch te doen. Ik heb er ook geen moeite mee dat ze die kans nu wel aangrijpen. Ik laat me door het publiek nooit van mijn stuk brengen. Topwedstrij den, vuurwerk, de televisie erbij, dat geeft wat extra's. Ook als ze mijn naam joelen, daar kick ik op. Er moet druk zijn, spanning. Tegen Telstar moest ik een strafschop nemen, iedereen fluiten. Bij FC Utrecht ook. Alle ogen zijn dan op je gericht, het publiek joelt. Ik word daar heel sterk van, ik krijg dan iets on overwinnelijks. Die strafschop zit er dan ook vrijwel zeker in." Bij gebrek aan spanning cre- eert hij die zelf. „Na de training neem ik weieens strafschoppen, maar dat is toch anders dan in de wedstrijd. Daarom zeg ik dan tegen de keeper: 'Even twee pe nalty's, 25 piek als je er eentje pakt'. Ik speel trouwens altijd om geld, met alles." Voor een potje voetbal met het Nederlands elftal zou hij zich evenwel volgaarne gratis beschikbaar stellen. Recent kreeg hij weer een vleugje hoop op een debuut bij Oranje toen Ronald de Boer in de aanloop naar de interland tegen Tjechië geblesseerd bleek. „Het was maandagavond, stapavond in de voetballerij. Ik was .toevallig thuis, maar ik was toch wel thuis gebleven. Je weet nooit. Als ik in Amsterdam aan het stappen ben, kan het weieens dinsdag worden voordat ik weer thuis ben." Dit keer hoefde hij dus niet thuis te blijven. Hij bekent dat het voetbal hem in de liefde wel hindert. „Het is heel moeilijk om het juiste'meisje te vinden. Je weet niet of ze je leuk vinden vanwe ge jezelf of omdat je voetballer bent. Sinds kort heb ik een vriendinnetje. Ze komt uit Aals meer, ik heb haar op vakantie leren kennen. Maar de kans is klein dat het wat wordt, al zijn we verliefd. Over een half jaar kan ik naar het buitenland zijn en zij heeft een eigen leventje, een baan die ze niet graag op geeft. Het is ook allemaal nog maar heel pril." De liefde en de voetballerij, het wachten is altijd op dat ene moment, door God gegeven. „Ik ben niet gelovig, maar ik weet wat je bedoelt: het moment dat alles bij elkaar valt: belangrijke wedstrijd, scoren, televisie er bij." Pierre van Hooijdonk: „Bij NAC leer ik niets meer". foto archief SCOREBORD PRIJSVRAGEN 17-24-31 -33 -37 -45-51 - 54 - 58- BASKETBAL Haarlem BASKETBALL WEEK Kruiswedstrijden: Nederland - Manchester Giants (Eng) 98-63 (47-34) Scores Ne derland: Van Rootselaar 23, Huybens 18, Hageman 14, Van Veen 12, Geerders 10, Triemstra 8, Ackermans en Derks 5, Ormskerk 2, Bergens 1; Manchester: Ro binson 22, Johnson 20, Sieman 12 Goba - Southern University (VSt) 136-85 (69-47). Scores Goba: Te Velde 27, Cooper 26, Hodges 24, Van Poelgeest 19, De Waard en Huger 13, De Vries 7,-Chin 3, De Ronde en Pieters 2 Tweede ronde, poule X: Australië - Sao Paolo (Bra) 71-84 (42-48). Poule Y- Zrnje- vac Zagreb (Kro) - Hapoel Galil Elyon (Isr) 88-82 (48-42) Leiden BASKETBAL CLASSIC BS Leiden-SterlingCollege 96-70(37-36), Den Helder 2-Birmingham All Stars 123- 90 (60-38) Om derde plaats: Sterling Col lege-Birmingham 134-83 (54-38) Finale: BS Leiden-Den Helder 2 89-79 (41-44) SABLÉ-SUR-SARTHE (FRA) PSG Racing (Fra) - Den Helder 97-59, Cholet (Fra) - Hemel Royals (GBr) 106-59 Vrouwen FESTO-TOERNOOI Nederland - Viktoria Kaunas (Lit) 53-48 (26-23), Nederland - BV Lisse 69-25 (31- 14), Galatasaray (Tur) - BV Lisse 48-34 (33-18), Ramat Hasharon (Isr) - Viktoria Kaunas 70-64 n.v (26-26), Ramat Has haron - Galatasaray 69-56 (38-25). Eind stand: 1. Ramat Hasharon 4-8 (274-220), 2. Galatasaray 4-6 (229-204), 3 Neder land 4-4 (215-189), 4. Kaunas 4-2 (251- 250), 5. BV Lisse 4-0 (161-267) Wiersma - Watoetin 1-1, Wesselink - Gant- warg 1-1, Krajenbrink - Presman 1-1, Scholma - Bulat 2-0, Clerc - Voronitsj 2-0, Hans Jansen - Baljakin 1-1, Gerard Jansen - Bulatov 1-1, Meijer - Swizinski 1-1, Cock van Leeuwen - Nartsjoek 1-1, Arjan van Leeuwen - Voroesjilo 1-1. Stand: 23-17 voor Nederland. KORFBAL Dordrecht EINDEJAARSTOERNOOI: Deetos - Rohda 26-10(11-5), PKC - DKOD 15-15(4-5) PAARDESPORT Mechelen BILJARTEN CSI Zundert GP DRIEBANDEN Eerste ronde Poule A: Arnouts - Caudron (Bel) 50-49/32 (moyennes 1.562-1.531), Sayginer (Tur) - Broeders 50-45/43 (1.162-1.046). Poule B: Jaspers - Valentijn 50-39/37 (1.351- 1.054), Dielis (Bel) - Komori (Jap) 50- 45/31 (1.612-1.451) Rotterdam INTERLAND NEDERLAND - WIT-RUS- LAND: 12-8 Internationaal springconcours: 1. Vandoor- ne (Bel) Osta Carpets Dream 0-23,95, 2. Van de Pol Faust Z 0-24,21, 3. Van De- craen (Bel) Elanville 0-24,25, 4, Huis in 't Veld Eros 0-24,59, 5. Philippaerts (Bel) Trudo Fidelgo 0-24,64, 7. Bril/Royal Star 0-24,92, 8. Voorn/Jewel's Saphire 0- 25,04, 16. Lansink/Bollvorm's Cartier 0- 28,62. Internationaal springconcours 'Winnaar pakt alles': 1, Whitaker (GBr) Two Step, 2. Lansink Easy Jumper, 3. Van Geenberghe (Bel) Freestyle Eerste koers, 2100 m: 1. Hainze (Arend de Wrede) 2 48,5 - 1.20,2, 2. First Joy, 3. In vincible Boko. Niet gestart. Homemade Dragon. Toto: winnend 11,80 plaats 4,60 4,70 koppel 42,90 trio 720,30. Tweede koers, 2100 m: 1. Gianduja (Mollema) 2.48,0 - 1.20,0, 2. Hoss van Zuilen, 3 Habaro Rose. Toto: winnend 10,30 plaats 2,80 2,90 2,40 koppel 52,60 trio 648,20 dubbel winnend (10-6) 137,00 Derde koers, 2100 m: 1Jonker Jeanet (Kammin- ga) 2.55,0 - 1.23,3, 2 Jewel Eshorst, 3. Jurassic Park. Niet gestart: Javelin Skoat- ter. Toto.- winnend 4,00 plaats 1,30 2,60 2,00 koppel 20,40 trio 125,00. Vierde koers, 2100 m: 1. Impala Narfeg (Bakker) 2.49,9 - 1.20,9, 2. Irsan Go, 3. Iroquoise. Niet gestart: Haras Magnifique, llona Maid. Toto.- winnend 14,80 plaats 3,10 1,70 2,60 koppel 37,40 trio 2045,00. Vijfde koers, 2100 m: 1 Izerbiter (Bosscha) 2.51,0 - 1.21,4, 2. IIIia Zorgwijk, 3. Ideal Pride. Niet gestart: Hendrie. Toto-, winnend 13,10 plaats 4,20 2,30 koppel 11,80 trio 266,80. Zesde koers, 1609 m: 1. High speed Mac (Bakker) 2.10,2 - 1.20,9, 2. Devils Orchid, 3 Gift of Glory. Toto: win nend 22,90 plaats 15,20 5,50 koppel 79,90 trio 2.022,40. Zevende koers, 2100 m: 1. Hadi Badi (Hof) 2.47,2 - 1.19,6, 2. Highwaytranss R, 3. Ilse Phoe nix. Niet gestart: Gaia 0, Fantastic Spenc. Toto: winnend 3,10 plaats 1,10 1,50 1,60 koppel 9,20 trio 62,40. Achtste koers, 2100 m: 1. Ditka Express (De Wrede) 2.48,0 - 1.20,0, 2. Flame, 3. Fastwin If. Niet gestart; Henribowl S, Dash of Scot. Toto: winnend 18,30 plaats 5,00 2,30 2,20 koppel 36,40 trio 1.013,80 Negen de koers, 2100 m: 1. Herestranss R (Bot) 2.47,4 - 1.19,7, 2. Goldustwin, 3. Erebus Zuydhoeve. Niet gestart: Famous Skoatter, Ferrari Rotary. Toto: winnend 4,40 plaats 1,60 1,50 koppel 3,00 trio 43.90.Tiende koers, 2100 m: 1Hunter Bont (De Wrede) 2.48,3 - 1.20,1, 2. Igor Hollande, 3. Irm- hiTd. Niet gestart: Flying Bas, Gemstone Gerron, Gailjan V. Toto: winnend 1,90 plaats 1,20 1,70. 1,70 koppel 4,60 trio 21,70. Omzet totalisator: 193.072. SCHAKEN Groningen INTERNATIQNAAL SCHAAKTOERNOOI Achtste ronde: Azmaiparasjvili (Geo) - Miles (GBr) 1/2 r 1/2, Joesoepov (Dui) - Beljavski (Oek) 1/2 - 1/2, Georgiev (Bul) - Hodgson (GBr) 1-0, Goelko (VSt) - Sokolov (Bos) 1/2 - 1/2, Van Wely - Tiviakov (Rus) 1-0, Van der Wiel - Almasi (Hon) 0-1. Stand: 1. Almasi 5 1/2, 2. Joesoepov, Sokolov 5, 4. Beljavski, Georgiev, Goelko 4 1/2, 7. Azmaiparasjvili 4, 8. Miles, Tiviak ov, Van Wely, Van der Wiel 3 1/2, 12. ENGELAND: Tottenham - Crystal Palace 0- 0, Nottingham - Norwich 1-0 Blackburn 20 - 46 Nottingham 21 -39 Man.United 20 - 44 Liverpool 20 - 36 Newcastle 20 - 39 Leeds 20 - 32 Buenos Aires. Vriendschappelijk Argentinië - Rest-Joegoslavië 1-0 (1-0). 21. Rambert 1-0. Toeschouwers: 27.780. Rode kaart; 87 Mihajlovic (Joe). IJSHOCKEY Helsinki/Turku FINALE EUROPA CUP Groep 1: Pardaugava Riga (Let) - Olomouc (Tsj) 2-1 (0-1 2-0 0-0), Jokent (Fin) - Tiva- h Minsk (WRu) 3-1 (0-0 2-0 1-1). Stand: 1. Jokent 2-4, 2. Pardaugava Riga 2-2, 3. Tivali Minsk 2-2, 4. Olomouc 2-0. Groep 2: Lada Togliatti (Rus) - Malmö IF (Zwe) 3-1 (0-0 1-1 2-0), TPS Turku (Fin) - Dukla Trencin (Slw) 5-0(1-0 3-0 1-0). Stand: 1. TPS Turku 2-3, 2. Lada Togliatti 2-3, 3 Malmö IF 2-2, 4. Dukla Trencin 2-0 S5 MEUBELPROMENADE KATWIJK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21