Leidsch Dagblad 8% KEU WIEK ■RSTFEEST 'olitie worstelt met lieuwe verkeerswet Een Kerstmis om nooit te vergeten' Levi's 501 BRISTOL Molukkers eisen zelfbeschikking Bombardementen op Tsjetsjenië gaan door EUBELPLEIN LEIDERDORPC Moskou wil aanpassing CFE-verdrag Protest tegen nederzetting BEL:071-128030 Criminelen ongeboeid vervoerd GOED NIEUWS JNSDAG 27 DECEMBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40657 LOSSE NUMMERS 1,60 jijpweterinc marieta kroft Koorzangeres Marlies van der Meer ontsnapt aan de dood De 32-jarige Marlies van der Meer-Van der Poel uit Roelo- farendsveen heeft veel geluk gehad. Dat weet ze maar al te 'oed. „Als het stuk steen mid den op mijn hoofd was te rechtgekomen, had een ander het verhaal mogen vertellen." Koster Piet van Zeil van de pa rochie Onze Lieve Vrouwe Ge boorte in Rijpwetering beaamt dat: „In dat geval was ze hart stikke dood geweest." Na een doorwaakte nacht was Van der Meer zondag weer over de schrik heen. „Ik kan er nu om lachen. Het is wel een kerst om nooit te vergeten." De pastoor van de katholieke kerk in Rijpwetering was zater dag tijdens de kerstnachtdienst net aan de preek begonnen, toen een tussenstuk van twee glas-in-lood-ramen losraakte. Het drie kilo wegende stuk be ton schampte het hoofd van Marlies van der Meer, die als lid van Jongerenkoor Oud Ade precies onder het raam stond. In een reflex stak ze haar hand uit om de steen op te vangen, waardoor ze ook daar een schaafwond opliep. Het leek alsof ze in elkaar zakte. „Maar dat was niet zo", vertelt ze drie dagen later. „Mijn hoofd bloedde. Automatisch boog ik voorover, in de hoop dat mijn kleren niet vies zou den worden." De pastoor on derbrak zijn preek en belde meteen de dokter. „Die woon de hier vlakbij, dus dat kon ik lopend af." De kerk was afgeladen die avond. „Zo'n zeshonderd men sen bezochten de nachtdienst. We hebben er honderd stoelen extra bijgezet", vertelt Van Zeil. „Iedereen zag dat ze hevig bloedend het altaar afliep. Muisstil was het in de kerk. Ge lukkig leek het allemaal erger dan het was." Nadat de wond was gehecht, liep het koorlid weer terug naar de kerk. Bij haar terugkomst hoorde ze dat drie andere koorleden waren flauwgeval len, kort nadat zij van het al taar was weggelopen. Even dacht ze er nog over om zich weer bij het koor aan te sluiten. „Daar zag ik toch maar vanaf. Stel dat ik van mijn stokje zou gaan. Bovendien. Piet van Zeil had heerlijke koffie gezet. De volgende dag stond Mar lies van der Meer weer op de planken, in Oud Ade. „Ook als we weer in Rijpwetering had den moeten zingen, was ik ge woon weer gegaan hoor", rea geert ze nuchter. En lachend vertelt ze over de EHBO-post 'voor vallend gesteente en an dere ongemaldcen' die iemand die zondagmiddag had inge richt. Pagina 13: Vallende steen ver rast deskundigen. Marlies van der Meer kan weer lachen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Witte Paters vermoord 5 In Algerije zijn gisteren vier paters vermoord, vermoedelijk uit wraak voor de dood van vier Al gerijnse vliegtuigkapers. Warm Djenné /t -y Wie de Hollandse 1/ winter wil ontvluch ten, kan terecht op de ten toonstelling 'Djenné, de mooiste stad van Afrika'. Kunstenares geeft Lisse inspraak lisse irene nieuwenhuuse Een heuse enquête, interviews op straat en in de kroeg, ge sprekken tijdens muziekuitvoe ringen in het Lissese Huys De- ver. De Maastrichtse kunstena res Juul Sadée doet er alles aan om te voorkomen dat haar kunstwerk voor 't Vierkant een even roemloos einde krijgt als het werk van haar voorganger Henk van Bennekum. Diens kunstwerkontwerp De Piramide werd na een storm van protest van tafel geveegd. Sadée, die inmiddels is uitver koren om een nieuwe poging te wagen om een kunstwerk voor het markante plein te maken, wil dit proces bespaard blijven. Vandaar dat zij van tevoren al haar voelhoorns uitsteekt. Lisse- naren mogen ook anekdotes en verhalen naar haar opsturen. Zelfs voorwerpen die betrekking hebben op de historie van het bollendorp zijn welkom. Voor Sadée gaat het bij deze uitge breide inspraak niet zozeer om een concessie aan de publieks- smaak. Zij meent juist dat kunst 'niet geheel op zichzelf staat, maar gevoed moet worden door de omgeving'. 'uimere formulering regels moeilijk in proces-verbaal te vatten liti§ en justitie weten zich geen raad met de nieuwe egen verkeerswet, die op 1 januari ingaat. In de nieuwe et worden talloze regels veranderd. Daarbij zijn ruimere ischrijvingen gekozen dan in de oude wet uit 1935. Of wet te handhaven valt, zal in veel gevallen afhangen elefen rechterlijke uitspraken. niet alleen gevaarlijk gedrag of hinder op de weg strafbaar, maar ook dergelijk gedrag bui ten de weg. Als iemand bijvoor beeld afval in de tuin verbrandt en de rook trekt over de nabij gelegen weg, kan dat strafbaar zijn. Hetzelfde geldt voor een hoogwerker die half op de weg staat voor werkzaamheden. Vanaf 1 januari is ook ieder een die door onvoorzichtigheid of onoplettendheid een ver keersongeluk veroorzaakt, straf baar. Vroeger was dat alleen de bestuurder van een auto, maar straks is dat ook de passagier die zonder op te letten een por tier opengooit waar vervolgens een fietser tegenaan rijdt. Een zelfde ruime formulering is ge kozen voor het verlaten van de plek waar een ongeluk heeft plaatsgevonden. Straks is dat verboden voor eenieder die er- innen de politie studeert een ■rkgroep van het Korps Lan- ilijke Politiediensten nog op Jet te voeren beleid inzake pro- J^ssen-verbaal. Het openbaar linisterie moet de wet nog ondig bestuderen. Vanuit de linisteries van justitie en ver ier wordt naar elkaar verwe- als het om de handhaving de nieuwe wet gaat. Het Po- :ie Verkeersinstituut heeft zes- londerd politiemensen opge- lid om de wet aan hun colle gia's uit te leggen. Op basis van de nieuwe wet is blue jeans in diverse lengtematen. ^Aaten 28 - 38. 1/m 31 december LEIDEN: Langegracht 5 (naast DIGROS) bij betrokken is, dus ook voet gangers op de stoep die getui gen zijn. „Hoe wij het precies gaan doen, weet ik niet. Het beleid is nog in ontwikkeling. Wanneer wij klaar zijn? Ik moet u het ant woord schuldig blijven", aldus een woordvoerster van het Korps Landelijke Politiedien sten. Binnen het openbaar mi nisterie wordt erop gewezen dat de overheid steeds meer kiest voor zogenoemde 'raamwet ten': ruim geformuleerde eisen, die concreet ingevuld moeten worden door rechterlijke uit spraken. Een ander probleem is de re geling voor landbouwvoertui gen die harder kunnen rijden dan 25 kilometer per uur. Vol gens de nieuwe wet mogen die alleen nog op de weg komen als zij een goede vering hebben. Daardoor zitten veel boeren met de handen in het haar. Bij Veilig Verkeer Nederland (WN) vindt men dit alles geen probleem. Juist door vager ge formuleerde wetsartikelen krijgt de rechter meer kans verwerpe lijk verkeersgedrag aan te pak ken, aldus een woordvoerder. Ook geldautomaat Rabobank gratis buiten kantoortijd den haag gpd In navolging van ABN AMRO schaft ook de Rabobank het ta rief van 1,50 gulden af voor het gebruik van de geldautomaat in de avonduren eh het weekein de. Alleen bij de VSB en de SNS kost het gebruik van de flappen- tap buiten kantooruren nog geld. Maar nu alle grote banken 'om' zijn, zullen de kleintjes snel volgen, zo verwacht de Consumentenbond. Volgens de Rabobank kan het tarief van een daalder per geldopname buiten kantooruren vervallen, omdat de klanten in toenemende mate gebruik maken van goedkopere vormen van betalingsverkeer. Loze belofte Jeltsin in TV-toespraak Deze hele week: kersrverrassingen jong en oud! Blokhut, levende muziek en nog veel meer! Pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag Leiderdorp. Info: 071-416585. Openingstijden: Maandag 13.00- 17.30 uur, Dinsdag, Woensdag, W Vrijdag 9.30-17.30 uur. Don- derdag 09.30-21.00 uur. Zaterdag 09.30-17.00 uur. moskou hans geleijnse correspondent De luchtaanvallen op Tsjetsjeense stellingen buiten de Tsjetsjeense hoofdstad Groz ny werden vanmorgen voortge zet, ondanks de belofte van de Russische president Jeltsin dat de bombardementen worden gestaakt. Westerse correspon denten in het gebied meldden dat de Russische troepen er nog steeds niet in zijn geslaagd Gro zny volledig van de buitenwe reld af te grendelen. Jeltsip verscheen gisteren voor het eerst sinds Russische troepen Tsjetsjenië binnentrok ken voor de televisie. In een korte toespraak beloofde hij dat „bombardementen die on- moskou ap Rusland heeft gisteren herzie ning geëist van het vier jaar ge leden gesloten wapenbeheer- singsverdrag CFE, omdat bepa lingen ervan de veiligheid in de regio Tsjetsjenië in gevaar zou den brengen. Grigory Karasin, woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken, vertelde dat Moskou wellicht eenzijdig stap pen zal ondernemen als het Westen Rusland houdt aan de maximumsterkte voor aanwe zigheid van troepen en mate rieel in bepaalde delen van de voormalige Sovjetunie. Moskou wil meer materieel in de zuide lijke regio kunnen stationeren dan volgens het verdrag is toe gestaan. Volgens Karasin is de kwestie zonder resultaat aange kaart bij de NAVO. De CFE-ad- viesgroep komt volgens plan op 16 januari bijeen. Moskou wil dat het verdrag dan wordt aan gepast. schuldige burgers tot slachtoffer maken, worden stopgezet". Maar hij riep ook de militairen op gezag en orde in Tsjetsjenië zo snel mogelijk te herstellen. De Russische luchtmacht wil daartoe laser-geleide bommen gebruiken, voor precisie-bom- bardementen. Jeltsin schilderde de Kaukasi- sche republiek af als een cen trum van terroristische en mis dadige activiteiten, dat een be dreiging voor de Russische vei ligheid vormt. Het bewind van generaal Doedajev is illegaal, Tsjetsjenië noch andere gebie den van Rusland hebben het recht zich uit de Russische Fe deratie los te maken, aldus Jelt sin. Hij liet ruimte voor onder handelingen met Doedajev, maar die kunnen alleen gaan over een staakt-het-vuren en het neerleggen van de wapens aan Tsjetsjeense kant. Doedajev wil alleen praten als de Russi sche troepen zich uit de repu bliek terugtrekken. Het hervatten van de lucht aanvallen bevestigt de waarne mingen van correspondenten, dat de grondtroepen nog steeds weinig succesvol zijn. Gisteren werd hevig gevochten bij Ar- goen, een stadje vijftien kilome ter ten oosten van Grozny. Vice-premier Jegorov deed het gisteren echter voorkomen alsof Rusland de zaken in Tsjetsjenië onder controle heeft. Hij zei dat 'de tweede fase' van de militaire operatie 'binnen tien dagen kan worden afge rond'. Jegorov lichtte dit niet nader toe, maar doelde vermoe delijk op het instellen van Rus sisch bestuur. Intussen worden in de islami tische wereld de protesten te gen het Russische optreden in Tsjetsjenië steeds sterker. De Pakistaanse premier Bhutto heeft een officieel bezoek aan Moskou uitgesteld. Libië en Iran riepen de islamitische wereld op tot verzet tegen 'de vernieti ging van het Tsjetsjeense mos lim-volk'. Turkije waarschuwde Moskou dat zonder een ak koord met Doedajev geen blij vende oplossing voor Tsjetsje nië mogelijk is. amsterdam gpd bethlehem Een oude Palestijn blijft demonstratief zitten op een rotsblok, terwijl pal achter hem de mili taire chauffeur van een Israëlische bulldozer wacht op instructies. De inwoners van het Palestijnse dorp El-Khader (bij Bethlehem) en de Israëlische vredesbeweging Peace Now verzetten zich tegen het besluit van het Israëlische kabinet de nederzetting Efrat op de Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Premier Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken) zijn bereid dat besluit te heroverwegen, maar de werk zaamheden worden nog niet stopgezet. Pagina 5: Uitbreiding Efrat moet opnieuw worden bekeken. FOTO ANP Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Liselotte Pulver Liefde is ook de zorgen delen die je nog niet hebt. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Feiten en meningen Gesprek van de dag Info den haag Ruim driehonderd Molukkers hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd voor de oprichting van een Vrije Indonesische Republiek. In deze republiek willen de Molukkers en ook andere volkeren het recht op zelfbeschikking krijgen. De demonstranten riepen de Nederlandse en Indonesische regering op tot een dialoog om dit te bereiken. Onder zware politiebegeleiding gingen de betogers in optocht door het centrum van Den Haag. Bij de Indonesische ambassade boden ze een petitie aan. De actie verliep zonder incidenten. De demonstratie werd gisteren gehou den omdat het 45 jaar geleden is dat Nederland en Indonesië de Ronde Tafel Conferentie-overeenkomst tekenden. Daarin werden ondermeer af spraken gemaakt over de oprichting van een federale republiek. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met regen Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend perioden met re gen. Temperatuur rond 11 graden. Wind uit zuidwest, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het Ijsselmeer, hard, 7, vannacht enige tijd storm achtig, 8. Tussen Kerst en Nieuwjaar is het extra gezellig bij Hein Chrispijn 1ZL ^xlirigiijnA) llntil. Kiisnijk 260 l.l l /ijl stuur 62 Wn#/. it s 07I--II060H M 023-310413 Arrestanten en gevangenen worden tijdens het vervoer van en naar rechtbanken, politiebu reaus en ziekenhuizen ten on rechte niet altijd geboeid. Vol gens het Bredase hoofd van de politiedienst, G. van Milten burg, is deze onwenselijke en gevaarlijke situatie het gevolg van een nieuwe regeling voor het gebruik van handboeien. Te omslachtig, aldus Van Milten- burg. De politiedienst, de vroegere parketpolitie, moet voor het vervoer van de arrestanten ge bruikmaken van handboeien. Iedere keer als dit gebeurt, moeten de agenten hiervan schriftelijk verslag doen. Het ge bruik van de zogeheten knevel ketting is sinds april verboden. Het gebruik van een broekstok om vluchten van de arrestant te voorkomen, wordt vermoedelijk binnenkort aan banden gelegd als gevolg van procedures bij de Nationale Ombudsman over het ten onrechte aanbrengen van handboeien. Van Miltenburg denkt dat de nieuwe registratieverplichting onder zijn personeel heeft ge leid tot minder snel gebruik van handboeien. Hij ziet de knevel ketting en de broekstok als een voudiger en humaner midde len, omdat de arrestant minder zichtbaar wordt 'vastgehouden'. De knevelketting wordt losjes om een van de polsen van een arrestant gedraaid en pas verder aangedraaid als deze zich ver zet. De broekstok wordt langs een been bij de broekspijp inge stoken, waardoor een arrestant zich niet hardlopend uit de voe ten kan maken. De bezwaren van Van Milten burg worden door diens collega in Amsterdam overigens niet Lcidsch :VDagblad rr imvuml mmlhl ihukilillnr i wu-j NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws ~i Dus neem ik i nu een abonnement, i I Voorletters:. Adres: I I Postcode: l j Plaats: 'Tel:. I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: j Per maand automatisch I via acceptgiro 31,05) I automatisch 30,05) j Per kwartaal I via acceptgiro 87,70) I automatisch 86,70) I I j Nr. bank/giro:j I Handtekening:. Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1