Twaalf dames zonder goklust Legendarische Moe's appeltaart jlet huis gevuld met de zwaarzoete ucht van zelfgebakken oliebollen Het Gesprek van de Dag Verstekeling "Gebrom van (vliegtuigen live' op cd Etiketten Cola helpen weeshuizen WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 'f If achter het vet of toch maar een kraampje pakken? 8ld en Nieuw is niet compleet nder vuurwerk of oliebollen, rwijl buiten de pijlen het :htruim zoeken, liggen bin- fen de goudbruine bollen hoog pgetast op een schaal. Een [arsje laat zijn licht vallen op p flinterdunne laag poedersui- ir, die de illusie van een witte Ecembermaand levend houdt, roeger, toen het nog wel altijd keeuwde tijdens de feestda- tn, trok moeder zich een dag jor de jaarwisseling gewoonte- ftrouw terug in de keuken. Bo- A»n de hete pan zwoegde zij op p onmisbare traktaties. Nog agen daarna was het huis ge- lild met de zwaarzoete kklucht. oe anders is de voorbereiding p de laatste dag van het jaar genwoordig. 's Middags even ings de kraam om de kant en V are oliebollen te halen en de Zplgende morgen herinneren X leen de resten poedersuiker de bank nog aan de traditio- ?le lekkernijen. Bovendien 7j?bben de Oudhollandse smul- ollen tegenwoordig steeds |eer een decoratieve functie op Ifel. Als snack worden ze ver rongen door toastjes, borrel- ppjes en slaatjes. Is er in de ge- feratie van thuismenu's en fast id nog wel ruimte voor de iuisbakker? n steekproef in een Leids inkelcentrum levert een pover jsultaat op. Van de tientallen lorbijgangers zeggen er slechts m handvol de oliebollen nog iuis te bakken. De voomaam- je reden om de pan in de kast laten, duiden de niet-bakkers ijna unaniem aan met „teveel loe". De rommel in de keu- •n en de doordringende aklucht die te lang blijft han- ;n, zijn de grootste struikel- lokken. Sombere voorspellin- en als „ze mislukken toch" en aangebrande oliebollen is ook J iks" sluiten voor velen bij jorbaat al de deur voor een luisgebakken oliebol, e charme van het zelf maken hem vooral in de traditie, elf bakken, omdat dat al jaren Een Zimbabwaanse jongen is er vorige week bijna in ge slaagd om als verstekeling aan boord van een KLM- vliegtuig naar Amsterdam te vliegen. De tienjarige Ish- mael Nyemba had ticket noch reservering, maar bleef doodeenvoudig in de buurt van een grote familie staan. Ishmael werd pas na de start uit Harare ontdekt, toen voor in het vliegtuig verwarring over de bezetting van de stoelen ontstond. Ishmael zei dat zijn moeder Margaret achterin zat. Ze waren op weg naar een oom in Am sterdam voor de kerst, be weerde hij. Het adres dat de jongen opgaf, bleek echter vals. Hoe Ishmael zowel door de immigratie- als douanecon trole is gekomen, wordt nog onderzocht. De KLM vraagt zich echter niet af hoe Ish mael langs de incheck-con- trole is gekomen. „Kinderen checken nooit in en hij was bij een gezin met heel veel kinderen gaan staan", zegt een woordvoerder. Ishmael is tijdens een tus senstop in Johannesburg van het vliegtuig gehaald en weer terug naar Harare gevlogen. ,De twee tussenliggende nachten heeft hij bij lokaal KLM-personeel in huis door gebracht. Men was erg over tem te spreken, het schijnt een leuke, pientere jongen te zijn." zo gaat in de familie. Met moe ders of grootmoeders recept in de hand aan het fornuis. Voor het voortzetten van de familie gewoonte nemen de 'traditie- bakkers' een beetje rommel en een keuken met een luchtje graag voor lief. Het oliebollen bakken hoort er gewoon bij, vinden sommigen: „Lekker in de keuken staan en dan op ou dejaarsavond met de hele fami lie van je eigen oliebollen smul len." De meeste thuisbakkers vinden hun eigen fabrikaat veel lekker der dan gekochte oliebollen. Maar dat is niet voor iedereen een argument: „De voldoening en de sfeer zijn bij het bakken van je eigen oliebollen groter. Over de smaak zou ik niets dur ven zeggen," vertelt een oudere vrouw die bij de oliebollen- kraam „als voorproefje" twee oliebollen bestelt, maar op 31 december zelf bakt. Zelf bakken volgens oma's re cept gaat als volgt: (goed voor 20 stuks) 225 gram bloem; 2 dl melk; 1/2 eetlepel gist; 60 gram rozijnen; 40 gram krenten; zout; mespunt kaneel; 1/2 ei. Maak 1 dl melk lauw. Vermengde gist met het halve ei. Giet de melk op de gist en laat dit 10 minuten staan. Was de krenten en rozij nen. laat ze uitlekken in een zeef en droog ze in keukenpapier. Doe de gezeefde bloem, het zout en de kaneel in een kom. Maak een kuiltje in de bloem en schenk daar het gist/ei mengsel in. Vanuit het midden roeren tot een stevige dikke massa. Gelei delijk verdunnen met de rest van de melk. Voegde krenten en rozijnen toe. Laat het beslag op een warme plaats een uurtje rij zen. Vorm met twee lepels, die tevoren even in de hete olie zijn gehouden, de oliebollen. Bak ze in twee minuten gaar. Laten uit lekken in een vergiet met keu kenpapier. Volgens de professionals is het niet zo verwonderlijk dat steeds meer mensen kiezen voor een oliebol van de oliebollenkraam. Als je in goede olie wilt bakken is dat niet goedkoop. En dan kun je die olie maar een keer gebruiken, dus dat is niet erg economisch," verklaart A. Goeman van de kraam op het Bevrijdingsplein. De mensen die thuis bakken, zullen dat vol gens de beroepsbakker vooral uit nostalgische overwegingen doen, niet zozeer uit praktische. „Ik ben hier het hele jaar mee bezig, dus dan krijg je er han digheid in. Als je maar een keer per jaar bakt. kan het soms wat lastiger gaan. Je blijft met veel rommel zitten en dat vinden mensen niet leuk. Oliebollen moet je alleen bakken als je echt hart voor de zaak hebt, anders lukt het niet." Oliebollen bakken met je hart kan bijvoorbeeld zo: (goed voor lOOstuks) 1 1/2 kg bloem; 1 1/2 liter melk, 100 gram boter of margarine, 30 gram zout, 100 gram gist, 100 gram suiker, 2 appels, 80gram krenten en 120 gram rozijnen. Roer gist met wat lauwe melk tot een glad papje. Doe de bloem met het zout in een grote kom. Voeg eierdooiers, suiker, gesmolten boterengist- papje toe. Doe er langzaam de rest van de lauwe melk bij en klop het mengsel luchtig, zodat de klontjes uit het deeg gaan. Whs de krenten en rozijnen. Droog ze tussen een doek en voeg ze met de gesnipperde ap pels bij het beslag. Laat het be slag op een lauwwarme plek on geveer 1 1/2 uur rijzen. Vorm met twee lepels, die tevoren even in de hete olie zijn gehouden, de oliebollen. Bak ze langzaam bruin en gaar. Laten uitlekken in een vergiet met keukenpapier. Hart voor de zaak, dus. Gesterkt door een oeroude traditie en het vooruitzicht op een gezelli ge oudejaarsavond, moet dat geen probleem zijn voor de vol houders die nog zelf hun olie bollen willen bakken. Ondanks het aanbod van makkelijke al ternatieven op elke straathoek, laten veel Nederlanders ieder jaar weer de voldoening van een eigen creatie zwaarder wegen dan de moeite die het intensie ve werk kost. ERIC DE JAGER. FOTO BEN DE BRUYN ■rsclubje - v.l.n.r. H. Booij, N. de Jong, P. Hazenberg en J. Kleijn - buigt zich over de beurspagina Beleggingsclubje probeert de economie te doorgronden Het idee dat een clubje per definitie uit is op gro te winsten, lekker gokken en klakkeloos met grof geld spelen, werpen ze ver van zich. Ze doen het om meer inzicht te krijgen in het reilen en zeilen van de economie. Om de beurspagina van de krant te kunnen lezen, om te begrijpen wat er in de be drijven omgaat. „Het bedrijfsle ven heeft een enorme invloed 'op de maatschappij. Om de ontwikkelingen te kunnen vol gen en begrijpen, moet je ge woon weten wat er in de bedrij ven omgaat." Jet Kleijn (65) is één van de twaalf vrouwen die in Leider dorp een beleggingsclubje vor men. Twaalf vrouwen (van 45 tot 64 jaar) en één man - een gepensioneerd econoom - die de dames adviseert. Het twaalf tal begeeft zich sinds februari van dit jaar 'in de wereld van aandelen, opties en dividend'. Onder de paraplu van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen zitten de dames in een beleggingsstudieclub. Onlangs zijn, mede dank zij de goedkope bemiddeling van de Rabobank, de eerste aandelen aangekocht. "We hebben Ahold en ABN/Amro aangeschaft. Die staan beide erg zeker", vertelt H. Booij. Zij is 'bij de club geko men' om niet langer afhankelijk te zijn van een beleggingsfonds. „Ik had via een tussenpersoon wat aandelen gekocht. Dan be taal je provisie en heb je zelf nauwelijks binding met je zaak jes. Door de club leer ik het zelf te doen." Het gaat er daar in Leiderdorp uiterst serieus aan toe. ledereen heeft de taak een aantal fond sen bij te houden en te waar schuwen als het een bedrijf zó voor de wind gaat dat aanschaf van aandelen raadzaam lijkt. Hoewel er met de eerste inleg - elk kwartaal stort elk clublid 50 gulden - nog niet zo barbaars veel te sjoemelen valt, zijn er al financiële controleurs aange steld. Ook heuse statuten en een strikt reglement zijn aanwe zig. „We willen lid worden van de Nederlandse Centrale Ver eniging van Beleggingsstudie clubs", licht Nan de Jong toe. Studie, dat is waar het voor alle drie vrouwen om draait. „Kijken of je slim genoeg bent, Of je vol doende handigheid hebt om precies het juiste te doen", zegt Kleijn. Booij noemt ook het as pect van de onafhankelijkheid: „Geld is zelfstandigheid. Kennis over het omgaan van geld ver groot die zelfstandigheid." Binnenkort storten de cluble den weer in totaal 600 gulden en kunnen er weer enkele 'stuk jes' (want zo heet dat in vakter men) worden aangeschaft. Booij voelt wel wat voor Delft Instruments, adviseur P. Hazen berg bepleit Fokker. „We moe ten er dus nog eens rustig over praten wat het uiteindelijk wordt". Zelfs al zou er grof geld mee te verdienen zijn, dan nog zouden geen van de vrouwen aandelen in de bonthandel of oorlogsin dustrie kopen. „Jammer genoeg liegtuigen met zuigermotoren erdwijnen, maar hun geluid left voort. De Dutch Dakota ssociation (DDA) heeft op een ompact disc het gebrom van ropellerkisten geregistreerd. Inder de 61 zogenaamde tracks oort de liefhebber toestellen ls de DC-3, DC-6, C-l 18, DC-7 n Convair-240 starten en over- liegen. Ook de Viscount, de lerald, de Electra en de Cana- lair CL-44 zijn 'live' aanwezig ^ip de cd. >e prijs voor de disc bedraagt 9,75 en daar komen nog 6,00 erzendkosten bij. Inlichtingen lij de Dutch Dakota Associa- ion, Postbus 75090 1117ZP ichiphol, tel. 020 - 6010132. Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 14 aandacht voor café De Twee Wezen aan de Oude Haven in Sassenheim. De dorpskroeg is hét café voor Sassenheim en omgeving en al ruim twaalf jaar het vaste stekkie van Ruud Hencsei (35). „Knus, gezellig, sociaal en gemoedelijk,"zo omschrijft hij het café. „En daarmee doe ik het nog tekort." Stamgast Ruud Hencsei: „Als je alleen een biertje wil, krijg je alleen een biertje." FOTO HOLVAST/MARK LAMERS De Twee Wezen in Sassenheim De kleine, L-vormige mer is goed gevuld. Alle plaat sen zijn bezet, maar het is toch rustig genoeg voor een praatje. Terwijl het vooral jeugdige pu bliek strijdt om de eer bij een spelletje schaken, klaverjassen of darts, gooit Ruud Hencsei uit Lisse zijn glas melk achterover en besluit daarmee zijn lunch. „Vroeger kwam ik vooral 's avonds en in het weekend, maar tegenwoordig zit ik hier overdag voor een kopje koffie, een broodje en een krant." Dat hij zo makkelijk overstapt van de hectiek van het weekend naar de rust van de door-de- weekse ochtend, is volgens de Lissenaar tekenend voor de vele gezichten die zijn stamkroeg heeft. „Je kunt hier net zo mak- .kelijk alleen zitten, als met een vriendengroep. Er is altijd wel iemand die even een babbeltje wil maken, maar als je alleen een biertje wilt, krijg je alleen een biertje." En bier hebben ze in De Twee Wezen in overvloed. Als lid van de alliantie van biertapperijen, heeft de waard de beschikking over maar liefst zeventig ver schillende biersoorten. Aan de muur prijkt een lijstje met spe ciale 'kerstbieren' voor de maand december. De ware lief hebber kan in Sassenheim ge nieten van de prachtige merken 'Yndejaarsbier', 'Stille Nacht' en 'Christmas Beer'. Voor wie door de winterse kou zijn trek in het gerstenat verloren is, organi seert 'De Twee Wezen' in au gustus een herkansing. Dan staat het knusse pleintje van de Oude Haven in het teken van een biermarkt, waar de dorstige klanten de zomerse hitte kun nen wegspoelen met een van de tachtig soorten tapbier. Ruud Hencsei werkt zelf in de horeca. Wordt het hem dan niet teveel, om na zijn werk nog eens in een café te gaan zitten? Hencsei:„Nee, De Twee Wezen wordt me nooit teveel. Hier heb ik in de loop der jaren een groot deel van mijn vrienden- en ken nissenkring opgebouwd. Hier voel ik me altijd thuis." Ook al is in de loop de jaren de klanten kring wat jonger geworden, de sfeer is nooit veranderd. „Altijd gemoedelijk," zegt de stamgast. „Vroeger kwamen hier meer ouderen, maar sommige daar van gaan nu liever naar een lun chroom of een konditorei, in plaats van naar het café." Een groot deel van de oudere Sassenheimers bezoekt echter nog steeds regelmatig het cafe etje. Want overdag maakt de bar meer de indruk van een kof fiehuis. „Maar dan wel in de goede betekenis van het woord," haast Hencsei zich om duidelijk te maken, dat hetkof fiehuigeen 'coffeeshop is. Veel mensen komen alleen even langs in De Twee Wezen voor een bakje koffie. En voor de le gendarische Moe's appeltaart. Die appeltaart heeft voor een brengen de teakhoutaandelen veel te weinig op om hierin te beleggen. Het idee dat met het geld een teakhoutplantage wordt aangelegd, is wel sympa thiek. Maar ja, als belegger moet je je vooral door je ver stand laten leiden." Dat is ook waar de adviseur doorlopend op hamert: je ver stand gebruiken. „Met gokken heeft dit niets te maken. De da mes leren hoe het bedrijfsleven werkt, hoe ze hun eigen financi en op orde kunnen houden. En daarin zijn ze behoorlijk fana tiek." Wel fanatiek, maar ze dromen niet over alles wat ze zouden kunnen doen als ze ooit een flinke klapper maken. „Dat be drag moet dan eerst nog eens door twaalven worden ge deeld", relativeert Booij. Kleijn bekijkt het optimistischer: „Ach, een etentje zit er dan altijd wel MONICA WESSELING» belangrijk deel bijgedragen aan de bekendheid van 'De Wezen'. Er zijn gasten die alleen vanwe ge de overheerlijke taart bin nenstappen. Tegen het plafond van het café is een grote kerstster getim merd, gemaakt van herfstblade ren en kippegaas. Uit de ster stralen tientallen kleine lampjes op de bezoekers. „Ook typisch De Twee Wezen," vindt Ruud Hencsei. „het is geen doorsnee kroeg. Hier doen ze dingen die anderen niet doen. De eigenaar zorgt altijd goed voor het interi eur, hij heeft ook die ster ge maakt. In De Twee Wezen staat dus niet de geijkte kerstboom op een tafeltje in de zaak." In zijn stem klinkt een vleugje trots door over 'zijn' kroegje. „Zo'n tent is een stukje van jezelf. Omdat je er al zo lang komt heeft het iets 'eigens'." Dat ge voel hebben meer gasten, denkt Hencsei, want er is nooit rottig heid. De klanten zorgen er zelf wel voor dat de sfeer goed blijft. Een keertje ging het mis, toen een grote groep dronken Ieren het wekelijkse 'borreluurtje' kwam verzieken. „Die gasten waren altijd stomdronken. Ze kwamen alleen voor de goedko pe drank, niet voor de gezellig heid. Tijdens het borreluurtje is het bier drie kwartjes goedko per. Dat is eigenlijk bedoeld als 'bonus' voor de vaste klanten, maar daar kwam weinig meer van terecht." Uiteindelijk kwam alles weer goed: de ruzieschop pers werd de toegang tot het ca fé ontzegd, zodat het borreluur tje nu weer in ere is hersteld. „Dat is eigenlijk de enige slech te herinnering die ik aan De Twee Wezen heb," blikt de Lis senaar terug. Over de toekomst van zijn stamcafé maakt Hencsei zich geen zorgen. „Het loopt alle maal goed en het is gezellig. Ik heb klanten zien gaan en nieu we zien komen, maar de stem ming is altijd goed gebleven. Ik denk dat je hier vanzelf mee groeit in de sfeer." Hij merkt wel dat er minder betrokken heid bij de bar is. „Vroeger spraken wij voor élles af in De Twee Wezen. Er waren excur sies en reizen voor de vaste gas ten, maar daar is steeds minder animo voor. Ach ja, de hele maatschappij is een stuk indivi dueler geworden." Dat is voor Ruud Hencsei echter geen enkel probleem: „Iedereen heeft nu eenmaal zijn eigen behoeften. Je kan het wel altijd over vroe ger hebben, maar vroeger is over, we leven nu. En voorlopig zit ik hier nu lekker met m'n koffie en m'n biertje." ERIC DE JAGER» Het Rijnlands Lyceum in Sassenheim heeft met de ac tie 'Je scoort altijd met Coca Cola' een schoolfeest van 10 duizend gulden gewonnen. Er moesten door de toenma lige brugklassers zoveel mo gelijk actie-etiketten van Co ca Cola-verpakkingen verza meld worden. „De 134 leer lingen verzamelden er 29.000 en behoorden tot de vijf hoogste klassen van Neder land", vertelt conciërge Peter van I-oo. Vorige week werd het feest voor de ex-brugklassers in Duinrell in Wassenaar ge houden. „We wilden wal an ders dan de mensen van Co ca Cola zelf. Die wilden een disco op school", zegt Van Loo. Hij was mede-coördina tor van de Coca Cola-actie die werd gehouden ten tijde van de WK-voetbal in juni. „We zijn 's middags in het Tiki-bad van Duinrell in Wassenaar geweest. Daarna was er een warm en koud buffet in hun restaurant de Schaapskooi gevolgd door een disco", vertelt hij. Op het feest werd natuurlijk een 'Coca Cola-assortiment' ge schonken. „Duinrell heeft met Coca Cola afspraken." Er bleef nog 1200 gulden over. Die ging naar een eigen actie van de school voor weeshuizen en vluchtelin genkampen in ex-Joegosla- vië. De flessen voor de actie waarmee het schoolfeest werd gewonnen, werden niet allemaal alleen door de leer lingen leeggedronken. „We maakten afspraken met ca fés, supermarktdepóts, lege- flessen-afdelingen." En zo kwamen ze tot de 29.000. In middels doet de school mee met de actie 'Met Coca Cola de wereld rond'. „Maar die loopt nog niet zo hard." Beter gaat het met de Joego- slavië-actie van de school, die als gezegd, bestemd is voor het goede doel van weeshuizen en vluchtelin genkampen. Daarvoor is al 5000 gulden binnen. „Er is al een vrachtwagen met hulp goederen, mede door brug klassers georganiseerd, vanuit I leiloo vertrokken. De rest willen we besteden aan medicijnen voor kinderen met kanker." EMIEL FANGMANN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15