'We zijn waarden kwijtgeraakt' Kerk Samenleving Nederlandse heilsofficier naar Rwanda WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 979 HET WEER HET WEER IN EUROPA België en Luxemburg: Wisselvallig weer met veel bewolking en perioden met regen. Vooral aan de kust veel wind. Middag- temperatuur vandaag rond 12 graden, morgen iets la ger. Noord- en Midden-Frank- In het algemeen veel be wolking en perioden met regen. Met name in de kustgebieden veel wind. Middagtemperatuur van daag 11 tot 14 graden, morgen in de oostelijke departementen iets lager. Temperatuur op 1000 meter in de Jura en Voge zen met name morgen on geveer plus 7 graden. Portugal: In de Algarve nu en dan zon. Verder flink wat wol kenvelden en vooral in het noorden kans op regen. Middagtemperatuur rond 16 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en met name van daag kans op een bui. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Spanje: Wolkenvelden en in het noordwesten kans op regen. Aan de Costa's flink wat zon. Middagtemperatuur langs de Spaanse noordkust rond 17 graden, aan de Costa's circa 19. Maxima in het Spaanse binnenland van 11 tot 16 gra- Canarische Eilanden: Naast enkele wolkenvelden ook flink wat zon. Vrijwel overal droog. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust:' Droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur vlak aan zee op veel plaatsen ongeveer 19 graden. Droog en van tijd tot tijd zon. Middag temperatuur vlak aan zee ongeveer 19 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag naast wolkenvelden ook wat zon en droog weer. Morgen in de ooste lijke departementen nog weinig veran dering, in het westen bewolkt en later regen. Maxima van 13 tot 17 graden. Temperatuur op 2000 meter in de Fran se Alpen ruim boven nul. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Italië: Droog en perioden met zon. Plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 7 graden plaatselijk in het noorden tot rond 17 morgen in Rome en verder zuidwaarts. Temperatuur in de Alpen en Dolomieten op 2000 meter ver boven nul. Corsica en Sardinië: Droog en perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 16 graden. Malta: Eerst nog een kleine kans op een bui. Verder perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Half -tot zwaar bewolkt en nu en dan buiige regen, soms met onweer. Morgen in Griekenland droog en wat meer zon. Middagtemperatuur op veel plaatsen rond 12 graden, maar morgen op de Io nische Eilanden circa 16. Turkije en Cyprus: Bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk met onweer en veel neerslag. Morgen langs de Turkse westkust min der neerslag en wat meer zon. Middag temperatuur 11 graden rond de Dar- danellen tot 17 op Cyprus. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen. Op morgen in het zuidoosten ook kans op enkele opklaringen. Middagtempera tuur rond 11 graden, in Sleeswijk-Hol- stei n enkele graden lager. Temperatuur op 1000 meter in de middelgebergten ongeveer plus 8 graden, op 1500 meter in de Beierse Alpen tot plus 5 graden. Zwitserland: Vandaag veel bewolking en voornamelijk in het westen en noorden vanaf 2000 meter enige tijd sneeuw. Morgen op de meeste plaatsen droog en aan de zuid flank van de Alpen mogelijk wat zon. Temperatuur op 2000 meter vooral mor gen ruim boven nul. Oostenrijk: Aan de zuidflank van de Alpen nu en dan wat zon. Elders veel bewolking en vandaag enige tijd regen, pas boven de 2000 meter sneeuw. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot rond plus 6 op morgenmiddag, aan de zuidkant van de Alpen nog iets hoger. ISeerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN I DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.48 Zon onder 16! Maan op 05.02 Maan onder 14! Waterstanden Katwijk Hoog water 23.48 12.08 Laag water 07.25 20.05 Weerrapporten 27 december 19 uur: Rotterdam Vhssingen Maastricht Barcelona licht bew. Bordeaux waar bew Cyprus onbew. Dublin motregen Frankfurt regen Genève waar bew./ Helsinki sneeuw Innsbruck half bew. Istanbul regenbui/ Klagenfurt waar bew. Luxemburg BUITENLAND KORT Formuleren Het Vaticaan moet docu menten over leerstellige kwesties in de toekomst zorgvuldiger formuleren. Dat is vooral belangrijk voor gelovigen in landen waar de Rooms-Katholieke Kerk in de minderheid is en het pauselijk leergezag kri tisch bejegend wordt. Dat zei Karl Lehmann, voorzit ter van de Duitse bisschop penconferentie, voor de Duitse radio. Ook in de Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung spuide de bisschop van Mainz zijn kritiek. In landen als Duits land, waar veel protestan ten wonen en een kritische geest ten aanzien van de Rooms-Katholieke Kerk heerst, zou het Vaticaan 'gevoelige documenten' be ter moeten beargumente ren. Lehmann verwees naar het recente document van de congregatie voor de ge loofsleer waarin gescheiden gelovigen die hertrouwd zijn, van de eucharistie worden uitgesloten. Terechtwijzing Lehmann is één van de drie Duitse bisschoppen die vo rig jaar in een herderlijk schrijven ervoor hadden ge pleit zulke gelovigen in uit zonderingsgevallen wel tot de eucharistie toe te laten. Het pauselijke document was in feite een terechtwij zing aan het adres van Leh mann en de zijnen. Volgens Lehmann staan controver siële kwesties als echtschei ding, vrouwelijke priesters en geboorten regeling bij rooms-katholieken in Duitsland voortdurend ter discussie. De 'overtrokken individuele beslissingen' van het Vaticaan over deze thema's krijgen echter te veel aandacht, vindt de bis schop. „De kerk kan het zich niet veroorloven om in het openbaar vrijwel geheel met juist deze problemen geïdentificeerd te worden." Ook minder omstreden uit spraken over het vluchtelin genvraagstuk, de wapen handel of het racisme zou den volgens hem tot het leergezag van de paus gere kend moeten worden. Principes Lehmann zei overigens de rol van het Vaticaan als centrale arbiter in gewichti ge theologische kwesties te blijven erkennen. De paus zou echter beter moeten nagaan of zijn besluiten uit voerbaar zijn. „Duidelijke principes zijn vandaag de dag van levensbelang, maar ze zijn niet genoeg", aldus Lehmann. „We moeten eer lijk aangeven hoe de kerk nog onderdak kan bieden aan diegenen die haar idea len niet kunnen verwezen lijken." Zaïre De Zaïrese bisschoppen be schuldigen president Mo butu ervan geen enkel af wijkend denkbeeld te tole reren in de aanloop naar de verkiezingen. Dat schrijven zij in een verklaring die is vrijgegeven na afloop van de jaarlijkse bisschoppen conferentie in Kinshasa. Volgens de bisschoppen neemt de regering haar toe vlucht tot subtielere maar wredere methoden dan ooit om de bevolking de mond te snoeren. „Het lijkt erop dat geen enkele Zaïrees die niet gehoorzaamt aan het bestaande politieke sys teem, recht op vrede heeft", aldus de verklaring. „Ieder een die ervan wordt ver dacht tegen de plannen van de regering te zijn, loopt ernstige risico's." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Kleddernat Het Leger des Heils zendt op 4 januari kapitein Ger Marseille uit naar Rwanda. Hij zal als eer ste Nederlander deel uitmaken van een internationaal team van het Leger, dat de plaatselij ke bevolking onder meer voed selhulp biedt, helpt bij het op zetten van gezondheidscentra en bij het herstel van de water voorziening. Het Leger des Heils richt zijn hulpverlening vooral op vluch telingen die vanuit de kampen terugkeren naar hun oorspron kelijke woonplaats. Het team, dat bestaat uit tien deskundi gen, is vanuit de hoofdstad Kigali actief in Kayenzi en Nya- kabanda. Eén op de vijf inwo ners van deze plaatsen, in de buurt van de hoofdstad, is ver moord, vermist of gevlucht. In Kayenzi is het Leger de enige non-gouvernementele hulpor ganisatie, in Nyakabanda werkt het samen met onder meer Unicef. „Door de massale vlucht is een complete oogst verloren ge gaan", vertelt Marseille. Het verstrekken van voedsel is vol gens hem van groot belang, 'omdat de bevolking anders ge noodzaakt is om het zaaigoed op te eten'. De heilssoldaten zorgen ook voor de opvang van weeskinderen. Zij brengen hen onder bij familie of kennissen en zorgen ervoor dat de verzor gers in staat zijn de kinderen te voeden en te kleden. In september zijn de eerste mensen van het Leger des Heils naar Rwanda gegaan. Dit team wordt nu afgelost door een nieuwe groep hulpverleners, die net als de vorige ploeg voor een periode van drie maanden aan de slag gaan. Marseille, momenteel voor ganger in een gemeente van het Leger des Heils in Utrecht, heeft tien jaar in Zaïre gewerkt. Hij hecht er grote waarde aan dat een christelijke organisatie als het Leger in Rwanda actief is. „Alleen materiële hulp is niet genoeg", meent hij. ,,Ik denk dat de bijbelse boodschap van verzoening heel belangrijk is. Vooral de Afrikaanse leden van ons team zullen hier de nadruk opleggen." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naarWirdum (SoW): mw. J.A. Smit te Ouw- sterhaule-Scharsterbrug. Beroepbaar: drs. E.V.E. Wijn- ands, gereformeerd predikant te Koudekerke, Tramstraat 33, 4371 BW Koudekerke. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Bedankt: voor Axel: P.J. Trimp te Zoetermeer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Kampen: B. van der Heiden te Hardinxveld-Gies- sendam; voor Rotterdam-Alexan- derpolder: A.J. Gunst te Tholen; voor Wolphaartsdijk: J. Kareis te Oudemirdum. Ons land werd dinsdag over spoeld door zeer zachte oceaan- lucht, waarin het kwik binnen een etmaal tien graden steeg. Op de meeste plaatsen in onze regio werd 11 of 12 graden bereikt, maar de prijs daarvoor was onaf gebroken regen en motregen. De regenmeters liepen op sommige plekken haast over: de waarne mer in Leiderdorp noteerde een etmaalsom van 38 millimeter. Ook verder naar het noorden was het kleddernat met 32 mm te Haarlem en 31 mm in Santpoort. In de loop van de dag trok een koufront in wandeltempo van noord naar zuid; onze regio werd rond 18.00 uur bereikt. Op dat moment nam de harde zuidwes tenwind plotseling af en draaide naar het noordoosten met een daling van temperatuur naar 5 graden. Deze wat koudere lucht heeft maar even stand gehouden; in de loop van de nacht trok het front - nu als warmtefront - weer' naar het noorden, waarbij de he melsluizen opnieuw open gingen. Zo wordt het neerslagtotaal in de laatste dagen van 1994 flink op geschroefd in een jaar, dat toe al zeer nat verlopen is. De regenrijke depressie, nu nog ten westen van Schotland met een kerndruk van iets ond 950 millibar, trekt in de kome de dagen langzaam via de Noo'P zee naar Scandinavië. De intei 'e siteit van de depressie geeft et:a vernauwing in het patroon van luchtdruklijnen, zodat de zuid westenwind geruime tijd hard k stormachtig blijft. Donderdag wordt de zeer zat te lucht afgelost door iets kouc^, re lucht van polaire oorsprong. Het blijft hard waaien, waarbij/^ flink wat buien vallen. Als de kern van het lagedrukgebied oudjaarsdag bij Oslo arriveert, draait de wind naar noord tot noordwest, waarbij de buien leidelijk een winters karakter gen. Er komt dan ook weer te voor wat zon bij een temperatuur, die naar graden daalt: Volgens de kaarten lijkt het er op dat het nieuwe jaar wat winters met kans op (natte) en lichte vorst 's nachts. Bisschop Niënhaus wil jeugd weer gevoelig maken voor God Ze komen wel eens bij hem over de vloer op de pasto rie in het Utrechtse Maarn. Om zomaar een avondje televisie te kijken bij de bisschop. Laatst waren er ook weer enkele jongeren bij mgr. J. Niënhaus aan de deur. Hij vroeg ze om even naar het dorp te hollen om een doosje sigaren voor hëm te halen. Ze vertikten het. ,,Ze vroegen me: Wat krijgen we daarvoor? Niets, zei ik. Kijk, dat bedoel ik nu. We zijn in onze gesecu lariseerde cultuur de waar de kwijt geraakt om gratis, voor niets, iets voor ie mand te doen. Dat soort waarden zullen we weer opnieuw moeten leren ontdekken." MAARN THEO KRABBE GPD Toch heeft de hulpbisschop van Utrecht er geen behoefte aan om een somber beeld over de normloosheid van de jeugd van tegenwoordig op te hangen. Onlangs keerde hij terug uit het Zuidfranse Mariabedevaarts- oord Lourdes. Tijdens de herfst vakantie trok Niënhaus er op met een groep jongeren. Daar heeft hij erg van genoten. „Ik ben er weer onder de indruk ge raakt van datgene waartoe jon geren in staat zijn en wat zij als belangrijke waarden ervaren. Het samen met elkaar optrek ken, het klaarstaan voor elkaar, de zorg voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, hun gevoel voor schoonheid, het on der de indruk kunnen zijn van stilte, het opgaan in muziek als een levensbron." Het grote probleem voor het katholiek onderwijs is het gege ven dat de waarden en normen van christenen door de seculari satie onder druk zijn komen te staan, stelt Niënhuis vast. Reli gieuze opvoeding van jonge mensen is niet meer een van zelfsprekendheid zoals in de tijd van het Rijke Roomsche Leven. „Mensen zijn mondig gewor den. Die secularisatie als proces van het mondig worden van de mens en de terugdringing van godsdienst naar de prive-sfeer heeft hele nieuwe vragen opge roepen. Kerk en geloven lijkt een zaak voor fijnproevers te worden. Mensen vragen zich af of ze ook zonder de waarde van het geloven gelukkig kunnen worden. Onderzoek en contac ten leren me dat veel mensen in onze samenleving in een gees telijke leegheid leven. Een Zuidamerikaanse bisschop zei me eens: 'Jullie westerlingen van de Ander, Jezus van Naza reth, God." Bij jonge mensen te snel met God (en gebod) op de proppen komen schiet zijn doel voorbij, is Niënhaus' ervaring. „Dat zul len ze ervaren als een hinderlij ke onderbreking van hun eigen ontdekkingstocht, die eerder wrevel opwekt dan affiniteit." Het verwijt dat nogal eens uit orthodoxe hoek klinkt dat lera ren wel leuk met de jongeren bezig zijn, maar dat het uitein delijk humanisme of horizonta lisme is, werpt hij van zich af. „We zullen God alleen maar kunnen ontdekken langs de weg van de mens." Maar anderzijds moeten de betrokkenen ook de nodige durf en moed bezitten. „We schromen ook wel eens te veel om die opening naar het transcendente, het boven ons liggende, te maken. We zijn soms ook te huiverig om God ter sprake te brengen." Ouders, directie, schoolbe stuur en leraren hebben samen •de eigen verantwoordelijkheid om die 'nieuwe missie' waar te maken. Immers de katholieke school is al lang geen verleng stuk meer van de kerk. Voor het met recht voeren van het predi- caat katholiek moet de school volgens bisschop Niënhaus aan drie voorwaarden voldoen. Al lereerst moet de doelstelling van de school helder omschre ven staan. Soms kan een van oudsher katholieke school door fusieperikelen of een al te pluri form (allochtoon) leerlingenbe stand die katholieke signatuur niet meer waarmaken. Dan staan er ook andere modellen open: een interconfessionele school (protestants-christelijk en katholiek) of een interreli gieuze school. Op de tweede plaats zal er tij dens de godsdiensüessen ge sproken moeten worden over de bron, waaruit de diepere waarden voortkomen. „Het is uitermate belangrijk dat de leer lingen veel horen over Jezus van Nazareth, zijn leven en zijn leer." En de derde voorwaarde is voor hulpbisschop Niënhaus het intrappen van een open deur: de houding en gelovige instelling van de leerkrachten. „Het blijft van eminent belang dat de leerlingen ervaren dat de waarden die in de godsdienstles en de andere lessen worden overgedragen bij een leerkracht van binnenuit komt, wordt be leefd en voorgeleefd. Dat is geen gemakkelijke opgave. Ook de leerkrachten zijn kinderen van deze tijd. Zij ervaren aan den lijve de spanning tussen de geseculariseerde cultuur en de plaats van religie en geloven daarin. Directie en schoolbe stuur dragen daarin ook een grote verantwoordelijkheid. Niet alleen bij de aanstelling van de leerkrachten, maar ook bij de ondersteuning van de verdere vorming van leerkrach ten." HEINZ Bisschop J. Niënhaus: „Kerk en geloven lijkt een zaak voor fijnproevers te worden." foto opd maken op mij de indruk de handen vol te hebben, maar het hart leeg'. Gelukkig zoeken mensen allerwege weer naar vindplaatsen waar ze waarden ontdekken die hun leven zin en betekenis kunnen geven." Jonge mensen helpen waar den opnieuw te leren ontdek ken en beleven ziet Niënhaus als een belangrijke taak voor het katholiek onderwijs. Niet alleen het ontdekken van de christelij ke waarden, maar ook van de diepere bron ervan: de persoon van Jezus van Nazareth, zijn le ven en zijn leer. De bisschop beseft terdege dat ouders, schoolbesturen, directies en le raren voor een geweldige uitda ging staan, als ze actief werk maken van de katholiciteit van hun school. Zoals bedrijven en organisaties spreken over hun 'mission statement', zo spreekt Niënhaus ook over de 'nieuwe missie' van het katholiek onder wijs: een opdracht, waarvoor ie dere partij zich inzet. Geduld Juist door de secularisatie is re ligieuze opvoeding van jonge ren geen vanzelfsprekendheid. Het is een proces dat veel ge duld, vertrouwen, maar ook alertheid en durf veronderstelt. Het katholiek onderwijs zal in ieder geval moeten aansluiten op de eigen waarden van de jeugd: de waarde van de vriend schap, rechtvaardigheid, hun gevoel voor het schone. Reli gieuze opvoeding is een peda gogische weg die loopt van het individu, naar de ander en ten slotte naar God. Het individu stelt zich vragen omtrent zijn eigen identiteit, ontmoet ver volgens op zijn weg de ander, en ontdekt samen met de ander de waarde van vriendschap en liefde. „Zo kan er tenslotte iets doorbreken van de ontdekking

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12