EIDEN 'De Hoge Mors gaat achteruit' uitenkansje Leidse archeologen in Beiroet 11 'I i11 Ambtenaren moeten kerstcadeaus afstaan Kerstboom van water Niet wandelen maar problemen oplossen Servaas gaat weg uit Leiden pi 1 qcqf j p DENSDAG 28 DECEMBER 1994 henny van egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 'oeg oudheidkundigen mocht graven in gehavende stad pen caroline van overbeeke (n buitenkansje. Graven in |n beroemde, eeuwenoude id. Een stad die jarenlang is :eisterd door burgeroorlog. |n stad waar nog veel schatten een ver verleden onder de md liggen: voer voor archeo- ;en. De Leidse archeologe dr. rgreet Steiner hoefde dan ik niet lang na te denken toen van de Verenigde Naties het zoek kreeg om deze zomer |n 'Leids' team naar Beiroet te iren. Samen met Monique Iders en zeven andere Leidse iderzoekers van de vakgroep :heologie toog ze naar Bei- 't. „De stad is een soort zwart It voor ons, archeologen. We innen Beiroet alleen van de irlogsbeelden op televisie." ~e binnenstad van Beiroet is itendeels verwoest. Door het idsbestuur wordt hard ge- irkt aan de wederopbouw, rdat de nieuwe gebouwen irden neergezet, krijgen ar- ieologen uit alle uithoeken de wereld de kans hun werk doen. Behalve het Leidse im, waren er ook Franse en lerikaanse teams ter plaatse. Het zijn 'noodopgravingen', Jrtelt Steiner. „Het werk van archeologen moet onder [oeilijke omstandigheden ge- puren: het werk voorbereiden nauwelijks mogelijk. Daar- aast is snelheid geboden om- at de Libanezen willen begin- pn met bouwen." In de Libanese stad zijn eer- ?r nauwelijks opgravingen ge- eest: de stad was altijd be- oond. „Ook de burgeroorlog aakte het archeologen onmo- dijk onderzoek te doen. Dus por ons was dit een unieke pns. Beiroet moet veel interes- rnte resten onder de grond ebben, afkomstig uit de eeu- |en vóór Christus. In de Ro- (einse tijd beleefde de stad lar bloeitijd. Er zijn beschrij- igen van openbare gebouwen mggim- 1 i Xv - A IT v Leidse archeologen moesten onder en tempels, maar deze zijn nog niet teruggevonden. Vilders: „Beiroet is bovendien een hele mooie stad. Ondanks de verwoestingen kun je toch nog ziëh dat het ooit het 'Parijs' van het Midden-Oosten is ge weest." Het Leidse team ar cheologen kreeg een stuk grond toebedeeld van de oude winkel wijk, vlak bij zee. „We wisten niks van het terrein af. We zijn er gewoon maar naar toegegaan met onze spullen. De teamle den hadden behoorlijk wat er- P. p| moeilijke omstandigheden hun werk varing, dus dat was het pro bleem niet." Toch viel het werk niet mee. Vooral het weer speelde het Leidse onderzoeksteam parten, vertelt Vilders. „Het was erg warm, dat wisten we van tevo ren. Maar daarbij was het ook nog eens erg vochtig. En dat is slopend om te werken. Daarom deden we het meeste graafwerk in de ochtenduren, 's Middags inventariseerden we onze gege vens. Het zware spit- en graaf werk werd vooral gedaan door - doen in het verwoeste Beiroet. plaatselijke arbeiders. Het Leidse team heeft vooral veel aardewerk in de bodem van Beiroet aangetroffen. Het meeste zwaar gehavend, aldus Steiner. „Honderden fragmen ten van fijne olielampjes bij voorbeeld. Uit de Romeinse pe riode en de Byzantijnse tijd. De oudste olielampjes dateren uit de derde eeuw voor Christus." Monique Vilders: „We hebben ook veel munten gevonden, en dat is best bijzonder. Het zijn oude rpunten uit de periode 7 rachtwagens vernield Leiden Drie vrachtwagens zijn vannacht op een afgesloten ter- Irein aan de Róoseveltstraat vernield. Van de trucks zijn ruiten en {dashboards kapot geslagen en er zijn twee 27 mc-zenders mee genomen. Inbrekers betrapt in woonboot ileiden Twee voor de politie bekende dieven zijn vannacht op- 'gepakt nadat ze in een woonboot aan het Utrechtse Jaagpad (hadden ingebroken. Het zijn een 20-jarige Leidenaar en een 21- jarige kornuit zonder vaste woonplaats. De twee stonden om- jstreeks 0.45 uur op het punt om een televisie uit het schip mee n|te nemen toen de politie ze op heterdaad betrapte na een mel- Jding van omwonenden. De twee zitten nog vast op het bureau. ^Illegaal vuurwerk in winkel eiden Het vuurwerkteam van de politie heeft een grote partij illegaal vuurwerk aangetroffen in een winkel aan de Hoge Rijn dijk. Het gaat om een partij van 132 kilo met een straatwaarde van bijna drieduizend gulden. De eigenaar van de winkel kan een forse boete tegemoet zien. Vrouw van tas beroofd leiden Een 21-jarige Leidse vrouw is gisteravond van haar tas beroofd op de Langegracht ter hoogte van de Nieuwe Mare. De Leidse wandelde daar omstreeks 22.30 uur toen plotseling drie jongens op de fiets voorbij kwamen. Een van hen rukte hard aan s waarna de drie snel wegreden. De vrouw mist nu bankbe- scheiden en sieraden. Auto gestolen eiden» De auto van een 29-jarige inwoner van De Kaag is gis teravond gestolen van het parkeerterrein achter de flat aan de Morssingel. De man had zijn wagen daar omstreeks 18.15 uur geparkeerd en toen hij om 20.00 uur terugkeerde, was zijn ver voermiddel verdwenen. Het gaat om een Volkswagen Jetta. Nieuwe huisstijl LVC leiden Wie deze week een brief ontvangt van het Leids Vrije- tijds Centrum (LVC), zal het waarschijnlijk direct opvallen. Het LVC heeft een nieuwe huisstijl. Folders, posters en briefpapier zijn voorzien van een nieuw logo en een ander lettertype. Het logo heeft de kleuren blauw en geel. Het LVC heeft gekozen voor een nieuwe huisstijl om tot uitdrukking te brengen dat de orga nisatie een bredere functie krijgt, steeds meer uitgroeit tot een centrum voor popcultuur. eiden loman leefmans len fors aantal bedrijven en instellingen stuurt rond de feestdagen ls relatiegeschenk een kerstpakketje naar de gemeente Leiden, liet zelden worden deze geschenken gericht aan individuele amb- enaren of bestuurders. Het college van B en W wil daar een einde lan maken. De desbetreffende relaties hebben nu een brief gekre- ;en met het verzoek de kerstpresentjes niet meer aan personen te turen. Mocht dit wel gebeuren, dan hebben de ambtenaren de op- Iracht gekregen ze met hun collega's op hun afdeling te delen. De gemeente is dit jaar teruggekomen op haar besluit van vorig aar om zelf geen kerstkaarten meer te sturen. Dat was Leiden ook Üt jaar niet van plan. Alleen via het ophangen van een poster in de «geheten mupi's werd de bevolking het beste gewenst. Enkele af- lelingen van de gemeente misten de kerstkaart zo,'dat ze dreigden pgen wensen te versturen. Daarop greep het gemeentebestuur in n liet alsnog een kerstkaart drukken waarop de voorkant van het lieuwe station bij nacht staat. leiden In veel tuinen staan ze nog tot na de jaarwisseling, de kerstbomen met soms honderden lampjes. Het Amerikaanse bedrijf Nalco op de grens tussen Leiden en Oegstgeest heeft een heel eigen kerstversie ring. In het bleke licht van de maan lijkt de fontein aan de provinciale weg naar Katwijk op een boom met ontelbare lichtjes. foto loekzuyderduin Markt yt 2 Leiderdorp krijgt I J een markt tussen de winkelcentra Santhorst en Win kei hof. De Hoofd- straatmarkt blijft. Stamgast /t r Café De Twee We- I J zen in Sassenheim is al ruim twaalf jaar het vas te stekkie van de 35-jarige stamgast Ruud Hencsei. Podiumbeesten yi —j In het LAKtheater in I Leiden zijn deze da gen echte 'podiumbees ten' aan het werk in een muzikale show. Sociale Kaart biedt overzicht van Leidse wijken De Hoge Mors (Juwelenbuurt) is een probleemgebied ge worden. De bewoners hebben de indruk dat er veel cri minaliteit in hun wijk is. Onderlinge solidariteit en maat schappelijke betrokkenheid zijn er weinig. Daarnaast leidt de hoge werkloosheid tot onderlinge spanningen. „De Hoge Mors gaat achteruit. Zij verloedert", schrijft H. Detmar van Onderzoek en Statistiek Leiden bv in de nota 'Sociale Kaart van Leiden 1995/96'. ningen. Met het rapport in de hand zou het welzijnswerk moeten kunnen inspringen op ontwikkelingen in de wijken. „In de Hoge Mors is het een bepaalde kant op gegaan", zegt onderzoeker Detmar. „Een stij gend werkloosheidscijfer, stij gende spanningen op het mo ment tussen allochtone en au tochtone bewoners. Daar moet iets worden gedaan." Volgens hem zouden voorzieningen die nu al in de sociale vernieu wingswij ken bestaan, zoals Raad Daadwinkels, ook in de Juwelenbuurt op hun plaats leiden annet van aarsen De Sociale Kaart biedt per wijk van Leiden een profiel waarin de belangrijkste kenmerken en de belangrijkste problemen zijn aangegeven. Onderzoek en Sta tistiek verzamelde daarvoor cij fers over de wijken, voerde ge sprekken met deskundigen die in de wijken werkzaam zijn, hield een enquête onder bewo ners en liet hen in groepen bij elkaar komen om over de wijk te praten. Daarnaast werden in de Sociale Kaart gegevens opge nomen van bestaande voorzie- vlak na Christus. Maar we moe ten ze eerst nog goed schoon maken om ze goed te kunnen onderzoeken." De vondsten van het Leidse team staan nu veilig opgeslagen in een oude kerk. „Lekker koel is het daar. Het is de bedoeling dat we volgend jaar teruggaan om alle voorwerpen schoon te maken en nauwkeurig in kaart te brengen. Maar daarvoor moeten we eerst geld vinden." Wijkwandelingen, wijkpanels, wijkgesprekken... Voorstellen van wethouder H. de Goede om de Leidse bevolking meer bij de po litiek te betrekken, zijn volgens H. Detmar van het bureau On derzoek en Statistiek niet zonder risico. „Dergelijke instrumen ten invoeren kan op zich heel goed. Maar als de politiek in de wijk gaat luisteren naar de problemen en vervolgens niets meer van zich laat horen, de problemen niet oplost, werkt het ave rechts." Wethouder De Goede liet zich onlangs, tijdens de presentatie van de 'schrikbarende' uitkomsten van de Stadspeiling, ontval len dat de politiek maar eens meer de wijk in moet gaan. Op die manier hoopt hij de slechte relatie tussen de Leidse bevolking en de portiek te verbeteren. „De klachten, die veel mensen hebben, zijn eigenlijk al wel bekend", zegt onderzoeker Detmar. „Men sen klagen over zaken als huisvuil ophalen, groenonderhoud, stadsreiniging, overlast van jongeren... Ze willen meer politie op straat, verkeersbeperkende maatregelen." „Dergelijke klachten niet belangrijk vinden is niet verstandig. Een grote groep mensen zit ermee. De beste manier om mensen meer bij de politiek te betrekken is niet vaker op bezoek gaan, maar andere activiteiten ontplooien. Dat wil zeggen, reageren op klachten. Ook als de problemen niet opgelost kunnen wor den. In zo'n situatie zou uitgelegd moeten worden waarom het niet kan." Cursus Nederlands voor buitenlanders accent van deze cursus ligt op het aanleren van elementaire grammaticaregels van het Ne derlands. Daarnaast komen lees-, spreek- en luistervaardigheden ruimschoots aan de orde. Ook zal aandacht worden besteed aan de Nederlandse leefge woonten en cultuur. Voor infor matie en inschrijving: 071- 141141. De Leidse Volksuniversiteit be gint in januari opnieuw een tweetal cursussen Nederlands voor buitenlanders. De avond cursus van twaalf lessen wordt gegeven op donderdag van 19.00 tot 22.00 uur. De dagcur sus van dertig lessen van ander half uur zijn op maandagmid dag en donderdagochtend. Het Nieuwe leiding Vrijwilligerscentrale De Leidse Vrijwilligerscentrale gaat vanaf 1 januari onder een nieu we leiding verder. De huidige coördinator Lia Dickhoff heeft een andere stek gevonden als onderzoeker bij de Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO), waarin de Leidse Vrijwilligerscentrale is opgegaan. De Vrijwilligerscentrale gaat in het nieuwe jaar verder als één van de stedelijke projecten onder verantwoordelijkheid van manager stedelijke activiteiten Peter de Vreede. Elly van der Horst, voorheen van Promil (Ondersteuning Migranten Organisaties), versterkt het team als functionaris vrijwiliggerswerk. Door de toetreding tot de LWO verandert ook het telefoonnummer van de Vrijwilligerscen trale. Het nieuwe algemene nummer is 168168. Het adres (Bree- straat 117) blijft hetzelfde. Schrijven voor Egyptische gevangene public of Egypt, Uruba Street, Heliopolis, Cairo, Egypt. In die brief kan op beleefde wijze om opheldering worden gevraagd over het lot van Yasser Hassan Ahmed 'Ali. Daarbij kan de schrijver verwijzen naar het VN- verdrag over de rechten van de mens. Een verdrag dat ook Egypte in 1986 heeft onderte kend. Voor meer informatie of een Engelse voorbeeldbrief: 071-145590 (Ruth Mensingh). Yasser Hassan Ahmed'Ali is een van de vele politieke gevange nen in Egypte. De Leidse afde ling van Amnesty International heeft zich het lot van deze 22- jarige Egyptenaar aangetrokken. Wie Yasser Hassan Ahmed'Ali wil helpen kan een brief in het Engels schrijven aan his excel lency Muhammed Hosni Mu barak, President of the Arab Re- zijn. Tijdens het onderzoek voor de Sociale Kaart ontdekte hij niet veel opzienbarende ont wikkelingen. De meeste men sen hebben geen forse proble men. Ze klagen over zaken als groenonderhoud, overlast van jongeren, hard rijden door woonstraten, groenonderhoud en stadsreiniging. „Problemen van - wat wij noemen - het tweede niveau. Met problemen van het eerste niveau 'hoe kom ik aan eten, aan geld voor de huur' - hebben de meeste mensen niet te maken", aldus Detmar. „Over de Sociale Kaart kun je verder zeggen dat veel dingen eigenlijk al bekend wa ren. In Leiden-Noord zijn forse problemen, dat weten de mees te mensen. Die problemen zijn nu onderbouwd met cijfers. Van de Slaaghwijk denkt iedereen altijd dat het een probleemwijk is. Maar dat beeld - zo blijkt uit de cijfers - is al een tijd achter haald." De binnenstad is een gebiedt zo wijst de Sociale Kaart uit, waar in een periode van twintig jaar de bevolkingssamenstelling radicaal is veranderd. „Twintig jaar geleden was de binnenstad net zo opgebouwd als het Leids gemiddelde. Een hoop gezin nen, veel ouderen. Nu is twee derde van de bewoners tussen de twintig en 34 jaar oud en 85 procent alleenstaand. De oude ren, die er nog wonen, voelen zich de laatsten der Mohicanen. Ze raken een beetje geïsoleerd. Als we in de gaten hadden ge houden hoe snel het daar in de binnenstad veranderde, had je er rekening mee kunnen hou den, had je er iets kunnen doen met voorzieningen." In de Stevenshof, zo bleek uit het onderzoek, is sprake van re latief gezien veel gebroken ge zinnen en mensen met relatie problemen en opvoedingsvra- gen. „Een jonge wijk met veel jonge gezinnen", zegt onder zoeker Detmar. „Dan weet je ei genlijk al dat er veel mensen zullen wonen met opvoedpro- blemen. Dat is ook iets waar re kening mee zal moeten worden gehouden." Wachtlijst voor maatschappelijke hulpverlening leiden sandra passchier Wie bij de Stichting Maatschap pelijk Werk Leiden (MWL) aanklopt voor hulp loopt de kans tien weken te moeten wachten. Ondanks een uitbrei ding van personeel heeft de MWL voortdurend een wacht lijst. Zo kan het voorkomen dat een wouw met een incestverle- den, die na jaren de stap durft te nemen om hulp te zoeken, een aantal weken moet wach ten. De stichting hoopt dat de ge meente Leiden meer geld geeft om de wachtlijst het hoofd te bieden. Dit blijkt uit het jaarver slagvan 1993 van de MWL. Het totale aantal betaalde me dewerkers van de stichting overschreed de 35 en daarom wordt een ondernemingsraad geïnstalleerd. De MWL werd te vens uitgebreid met de ge meente Alkemade. Er zijn plan nen om met de politie, ANWB, het Openbaar Ministerie en Slachtofferhulp een regionale organisatie op te richten voor de gehele slachtofferhulp in de regio. De MWL zorgt voor hulpver lening bij materiële problemen, relatieproblemen en persoonlij ke problemen. Zij geeft infor matie en advies of zorgt voor een efficiënte verwijzing. On danks de wachtlijst kunnen mensen altijd terecht op het spreekuur van de MWL. leiden/voorschoten leiden/voorschoten Servaas Muziekhandel verdwijnt uit loeiden. De winkel aan de Nieuwe Rijn sluit eind deze maand de deur. Het Leidse bedrijf is samengegaan met de Voorschotense vestiging van Music All In. Wel blijft de naam van Servaas behouden, omdat het niewe bedrijf wordt voortgezet als Music All In Servaas. Het bedrijf verkoopt bladmuziek. Over Zelfkennis, het leven en wijsheid. Onderzoek naar wat echt en waar is. Gesteund door meditatie voor energie en geluk. Cursus van 12 lessen. Kosten: ƒ175,-. Aanvang in januari in 14 steden. Folder? 070 352 0202

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11