Lega-Nordleider: Nationaal kabinet Buitenland 'Kenya steunt schuldigen volkerenmoord Rwanda' Turkse fundamentalisten beschuldigd van fraude Sneeuw genoeg in Franse Pyreneeën Bestand tussen moslims en Bosnische Serviërs Grensblokkade Waalse vrachtrijders voortgezet Geweld in Burundi wordt geen nieuw Rwanda-drama - Mitterrand grijpt in bij onderzoek naar corruptie TERDAG 24 DECEMBER 1994 DPA Deutsche Pres UPI United Pre' 'Mongoolse gevangenen lijden honger' ulaanbaatar Meer dan dertig gevangenen zijn het afgelopen jaar in Mongoolse gevangenissen van honger omgekomen. Ze ker zestig anderen stierven door ziekte of mishandeling. Dat heeft de mensenrechtenorganisatie Amnesty International giste ren bekendgemaakt. De Mongoolse regering weet dat de leefomstandigheden in de gevangenissen achter liggen bij de in ternationale normen en is van plan daar iets aan te doen. Am nesty betwijfelt of dat werkelijk gebeurt. Regering Roemenië krijgt vertrouwen Boekarest» De linkse minderheidsregering in Roemenië heeft gisteren een motie van wantrouwen van de oppositie overleefd. De motie was ingediend door de Democratische Partij van ex- premier Roman. In de tekst kreeg de regering van premier Vaca- roiu de schuld van de voortdurende daling van de levensstan daard. Zij zou hervormingen hebben tegenhouden en haar be loften op sociaal gebied niet zijn nagekomen. Het is de zesde keer in twee jaar dat de regering een vertrouwensstemming in het parlement overleeft. Nieuwe woordvoerder Witte Huis Washington De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Michael McCurry zal begin volgend jaar aantreden als de nieuwe woordvoerder van het Witte Huis. De 40-jarige McCurry, die een lange staat van dienst heeft binnen de Democratische Partij, komt in de plaats van Dee Dee Myers, die eerder deze maand haar ontslag indiende. Vermeende fundamentalisten gedood cairo. De Egyptische politie heeft gisteren tijdens een vuurge vecht op een begraafplaats in het zuiden van het land twee ver meende militante moslims doodgeschoten. De mannen werden gezocht voor de moord op politieagenten. De politie meldt re- gelmatig dat ze fundamentalisten te pakken krijgt op begraaf plaatsen, die als schuilplaats gebruikt zouden worden. Volgens mensenrechtenorganisaties echter worden de moslims gedood in de politiecel. Doden bij gevechten in Zuid-Libanon beiroet/tel aviv» Bij felle gevechten gisteren tussen het Israëli sche leger en de islamitische Hezbollah-beweging in Zuid-Liba non zijn doden gevallen. Shi'itische moslims vielen 's ochtends stellingen aan in de door Jeruzalem gecontroleerde zone bij de grens met Noord-Israël. Daarbij kwamen twee soldaten om het leven en raakten zeven militairen gewond. Het leger doodde en kele Hezbollah-aanhangers. Bij Israëlische vergeldingsacties met helikopters en vliegtuigen kwamen twee Libanese politieagenten om het leven, zo meldden militaire kringen in Beiroet. Regering Mexico komt rebellen tegemoet MExico-STADDe Mexicaanse regering is akkoord gegaan met een aantal voorwaarden van de rebellen van het Nationala Za patista Bevrijdingsleger (EZLN) in de zuidelijke deelstaat Chia pas. Een speciale commissie onder leiding van bisschop Samuel Ruiz zal met de guerrilla gaan onderhandelen. De regering in Mexico-Stad heeft herhaald dat het een vreedzame oplossing wil van het conflict. Tegelijkertijd heeft president Ernesto Zedillo meer troepen naar het gebied gestuurd. De Zapatista's eisen on der ander betere sociale omstandigheden. Zware straffen Chinese dissidenten 'Peking Drie Chinese dissidenten hebben gisteren zware straffen gekregen. Het hooggerechtshof wees een beroep af van twee dis sidenten die wegens 'verraad van staatsgeheimentot respectie velijk zes en 13 jaar gevangenisstraf waren veroordeeld. De pro minente Chinese advocaat en vakbondsactivist Zhou Guoqiang is volgens de Amerikaanse mensenrechtenorganisatie Human Rights veroordeeld tot drie jaar werkkamp. African Watch slaat alarm nairobiips De hoofdschuldigen van de vol kerenmoord in Rwanda genie ten bescherming van de Kenya- se regering en betalen smeer geld om in Kenya te mogen blij ven. Die beschuldiging is geuit door de Britse mensenrechten organisatie African Watch. Het gaat om 150 topfunctionarissen van de voormalige Rwandese regering die verantwoordelijk worden gehouden voor de slachtpartijen die tussen april en juli in Rwanda uitbraken en die aan naar schatting een mil joen mensen het leven hebben gekost. African Watch heeft de Ke- Beveiliging Witte Huis onvoldoende WASHINGTON Rtr-AFP-PPA De beveiliging rond -het Witte Huis laat nog steeds te wensen over. Een zwer ver slaagde er donderdag avond in ongezien het ter rein rond het Witte Huis op te lopen. Gisterochtend wa ren er opnieuw twee inci denten met daklozen. De donderdagavond aan gehouden man bereikte het domein van de Amerikaan se president via een open staand hek. In de nacht van donderdag op vrijdag wer den opniew twee daklozen in de omgeving van de ambtswoning van Clinton gearresteerd. De ene man vertelde dat hij een bom in zijn auto had en de ander droeg een pistool. Jaime Cagigas van de Ge heime Dienst verklaarde dat het leven van Clinton op geen enkel moment in gevaar was. Cagigas wees er op dat zijn dienst elk jaar een half dozijn 'hekkenklimmers' en ande re indringers van het terrein moet halen. Italiaanse president iets dichter bij oplossing De kans dat Italië na het opstappen van het kabinet-Ber- lusconi een regering van nationale eenheid krijgt, is toe genomen. De leider van de 'dissidenten' van de Lega Nord, Maroni, sprak zich gisteren onverwacht uit voor zo'n regering. President Scalfaro, die een uitweg zoekt in de crisis, prefereert een nationale eenheidsregering bo ven verkiezingen. Berlusconi vindt verkiezingen de enige uitweg in de crisis. heeft veroorzaakt door uit de re geringscoalitie te stappen, heeft een sleutelrol in de mogelijke scenario's die president Scalfaro momenteel bestudeert. De kans dat de Lega zich splijt in voor- en tegenstanders van secretaris Bossi, is gisteren door toedoen van Maroni afgenomen. Een te genvaller voor Berlusconi, die gehoopt had dat de circa 50 dis sidenten (op een totaal van 161 Lega-parlementariërs) zouden overstappen naar zijn eigen partij Forza Italia. Scalfaro startte gisteren de consultatie-procedure' en voer de gesprekken met zijn voor gangers Leone en Cossiga. Na de 'ommezwaai' van Maroni kan Scalfaro met een geruster rome eelco van der linden correspondent Maroni, minister van binnen landse zaken in het kabinet- Berlusconi, zei dat hij 'op dit moment' tegen een nieuwe re- gering-Berlusconi is en voor de vorming van een regering die een aantal hervormingen door voert. Hij zei voor verkiezingen te zijn, maar alleen als er eerst een nieuwe Kieswet wordt aan genomen. Ook Scalfaro is die mening toegedaan. Er gaan steeds meer stemmen op voor een 'Frans' kiessysteem met twee stemronden met daaraan gekoppeld de directe verkiezing van de premier De Lega Nord, die de crisis hart werken aan de totstandko ming van een regering van na tionale eenheid. Hij vindt de voorzitter van de Senaat, Scog- namiglio, en ex-president Cos siga de beste kandidaten voor het premierschap. De kans dat Scognamiglio de nieuwe premier wordt, is echter klein omdat Berlusconi en de andere leiders van zijn coalitie een veto hebben uitgesproken tegen elke regering die niet door Berlusconi wordt geleid. Cossi ga, een ex-christen-democraat, zei gisteren niet negatief te staan tegenover een premier schap, ook omdat hij als presi dent zeven jaar lang de nationa le eenheid heeft belichaamd. Berlusconi kroop gisteren tij dens zijn 'oudejaars-persconfe- rentie' opnieuw in de rol van martelaar door te zeggen dat hij zich voelt als 'een midvoor die 30 goals had moeten maken, maar daar niet in is geslaagd omdat zijn teamgenoten niet de juiste voorzetten hebben gege ven'. De Italiaanse ex-president Cossiga zegt niet bij voorbaat nee tegen het Zuidelijk Afrika ten prooi aan grote droogte Zuidelijk Afrika stevent af op een gigantische droogte die hongersnood voor honderd mil joen mensen dreigt te brengen. Alleen als het op korte termijn gaat regenen, kan een echte ramp worden voorkomen. Maar volgens weerkundigen is daar weinig hoop op. Schuld aan de droogteperiode is de oceaanstroming met de onschuldige naam El Nino, De Jongen, een golfstroom die om de zoveel jaar voor de Zuidame- rikaanse kust opduikt. El Nino stuwt grote hoeveelheden rela tief warm water naar de Stille Oceaan en stuurt daarmee we reldwijd het weer in de war. In zuidelijk Afrika betekent het opduiken van de golfstroom dat de jaarlijkse zomerse on weersbuien boven het binnen land uitblijven. Tot nu toe is on geveer 25 procent van de nor male hoeveelheid regen geval len. Meteorologen vrezen dat de huidige droogteperiode wel eens erger kan worden dan in 1933, een tijd die de Zuidafri- kaanse geschiedenisboeken is ingegaan als de Grote Droogte. Ook in Zimbabwe, Mozambi que en Malawi heerst grote droogte. FOTO REUTER PAOLO cocco istanbul»jessica lutz correspondent Een onderzoekscommissie van het Turkse parlement gaat binnenkort naar Duitsland om een onderzoek te doen naar de geld middelen van de fundamentalistische Wel vaartspartij. De commissie is vorige week door het parlement ingesteld, nadat de offi cier van justitie in het Duitse Freiburg ver moedens uitte dat de Europese afdeling van de Welvaartspartij bankrekeningen gebruikt om miljoenen marken wit te wassen. Eerder deze week raakten de gemoederen in Turkije ook al verhit over de financiële handel en wandel van de Welvaartspartij. Een parlementslid van deze partij sloeg een sociaal-democratische collega op zijn ge zicht, toen die vragen wilde stellen over een inzamelingsactie van de Welvaartspartij voor de moslims in Bosnië. De kaakslag leidde tot een massale vechtpartij, waaraan een groot deel van het parlement deelnam. Al geruime tijd wordt getwijfeld aan de inzamelingsactie, waaraan partijleden hun sieraden, trouwringen en geld gaven, en die zo'n 60 miljoen mark (ruim 65 miljoen gul den) heeft opgebracht. De Bosnische presi dent Izetbegovic heeft namelijk verldaard nooit een cent te hebben gezien. De Wel vaartspartij beweert daarentegen dat het geld is gebruikt om de Bosnische moslims van wapens te voorzien. Het onderzoek naar het verdwenen geld heeft inmiddels het bestaan van een inge wikkeld netwerk achterhaald. De Welvaarts partij lijkt betrokken te zijn bij allerlei duis tere transacties, waarbij gebruik wordt ge maakt van tussenpersonen in Duitsland, Saoedi-Arabië en Libië. Ook bestaat er wan trouwen over de wijze waarop de voorzitter van de Welvaartspartij, Erbakan, aan zijn vermogen van anderhalf miljoen dollar en 150 kilo goud is gekomen. Een reisbureau dat goud geld verdient aan illegale bede vaarten naar Mekka, blijkt aan de partij ge lieerd te zijn. nyase regering een lijst gegeven met de namen van zeventien hooggeplaatste Rwandese rege ringsfunctionarissen die in Nai robi of Mombasa onderdak hebben gevonden. Volgens Alex de Waal, mede-directeur van African Watch, staan deze func tionarissen in Kenya niet als vluchteling geregistreerd, maar genieten ze een diplomatieke status waarbij ze steekpennin gen betalen om in Kenya te kunnen verblijven. De mensenrechtenorganisatie heeft de Kenyase regering opge roepen de verdachten aan te klagen of uit te zetten naar Rwanda. De Kenyase regering heeft nog niet gereageerd op de be schuldiging van de Britse orga nisatie. Het is bekend dat die regering op goede voet stond met de voormalige Hutu-rege- ring, die bovendien uitstekend op kon schieten met de Kenyase president Daniel arap Moi. nairobifrans van den houdt correspondent De Burundese hoofdstad Bujumbura staat voor het tweede achtereenvolgende jaar een onrustige Kerstmis te wachten. In een paar dagen tijd zijn, ondanks een nachtelijk uitgaansverbod, bijna vijftig doden gevallen en de spanning tussen de stammen is weer om te snijden. Bu- rundezen slaan op de vlucht en Europe anen is te verstaan gegeven dat ze zich maar beter in huis schuil kunnen hou den. Gaat Burundi dezelfde kant op als buurland Rwanda? „Nee", zegt de speciale afgezant van de Verenigde Naties in het land, Ahme- dou Ould Abdallah. „Sinds het vliegtuig met de leiders van Burundi en Rwanda in april naar beneden kwam, hoor ik al waarschuwingen dat Burundi een tijd bom is die ieder moment kan ontploffen. Maar ik heb er alle vertrouwen in dat het geweld hier niet zal escaleren." Burundi heeft dezelfde etnische sa menstelling als Rwanda. Hutu's vormen de meerderheid van de bevolking, Tut si's de minderheid. Beide landen kam pen al decennia lang met hetzelfde stammengeweld. Maar in tegenstelling tot Rwanda komt het geweld in Burundi beetje bij beetje, in de vorm van een langlopende cyclus. „Je kunt niet zeggen dat in Burundi ie der moment etnisch geweld kan uitbre ken, want dit land gaat er al heel lang onder gebukt. Alleen vindt het plaats op een veel kleinere schaal, gedurende een langere periode dan in Rwanda. Het ge weld en de spanningen sudderen hier al maar door", verklaart een Burundese journalist. „Dat het niet de kant van Rwanda is uitgegaan, komt ook doordat het geweld hier niet op grootse wijze van bovenaf wordt georganiseerd, bedoeld om syste matisch een hele stam uit te moorden, zoals in Rwanda is gebeurd. De strijd in Burundi gaat tussen het leger en gewa pende Hutu-bendes en tussen bendes van Hutu- en *Tutsi-burgers. Het gaat dan vooral om vergeldingsacties, zoals de afgelopen dagen in Bujumbura. Do den vallen hier ook meestal onder beide etnische groepen. Maar Burundi heeft ook grootschalige slachtpartijen gekend. In 1972 kostte een golf van geweld aan zeker 100.000 Hutu's en Tutsi's het leven. In 1988 ging het weer mis en vielen opnieuw tienduizen den doden. En vorig jaar oktober werden tussen de 50.000 en 100.000 Burundezen afgeslacht. Dat gebeurde nadat het door Tutsi's gedomineerde leger een knullige poging had ondernomen om het regime van de enkele maanden eerder gekozen Hutu-president Melchior Ndadaye ten val te brengen. Ndadaye werd weliswaar afgezet en geëxecuteerd, maar de coup mislukte en het leger moest met hangen de pootjes terug naar de kazernes. „Die uitbarsting van geweld heeft er zeker voor gezorgd dat het in april 1994, toen Burundi zijn tweede president in zes maanden tijd verloor, niet meteen weer tot een explosie kwam. En vervol gens hoorden de Burundezen over de verschrikkingen in Rwanda. Ze realiseer den zich dat ze zich ten gunste van hun land en hunzelf beter in toom konden houden", meent de journalist in Bujum bura. „Die afschrikking lijkt gelukkig nog steeds te werken." Sinds de mislukte staatsgreep van ok tober vorig jaar sleepten de politici zich van crisis naar crisis en raakten leger en burgers regelmatig slaags. Die situatie werd aangescherpt door de komst van tienduizenden vluchtelingen uit Rwanda, onder wie leden van de beruch te Hutu-milities die ook in Burundi het etnisch geweld probeerden aan te wak keren. Akkoord gaat 24 uur later in dan gepland SARAJEVO Rtr-AFP Na de Bosnische Serviërs heb ben gisteren ook de moslims in gestemd met een staakt-het-vu- ren, dat vandaag om 12.00 uur moet ingaan. Dat heeft VN-af gezant Akashi meegedeeld. Het akkoord kwam eerder deze week tot stand na bemiddeling van de Amerikaanse oud-presi dent Carter. De Bosnische rege ring ondertekende 's middags het akkoord, nadat Akashi het haar had voorgelegd. Eerder op de dag gingen de Serviërs na overleg met de afgezant ak koord. Het akkoord gaat 24 uur later in dan oorspronkelijk met Carter was afgesproken Het staakt-het-vuren is zeven dagen van kracht langs alle frontlinies. De Verenigde Naties zullen de gevechtspauze benut ten voor onderhandelingen over een bestand van vier maanden dat 1 januari moet ingaan. Zo'n langdurig bestand heet in het Bosnische jargon 'een staken van de vijandelijkheden'. De Serviërs hielden een ak koord aanvankelijk nog tegen, omdat zij een verwijzing naar het vredesplan van de interna tionale contactgroep (Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland) anders wilden verwoorden. Zij zien dit plan slechts als een uit gangspunt voor verdere discus sies, terwijl de moslims en ove rige partijen het als basis van elk overleg beschouwen. Boven dien willen de Serviërs meer duidelijkheid over de toekom stige uitwisseling van gevange nen. De Servische leiders zeggen dat zij hun troepen opdracht hebben gegeven gisteren al de strijd te staken. Aljeen in de noordwestelijke enclave Bihac wordt nog zwaar gevochten. Het is nog maar de vraag of de strijd hier zal luwen, omdat de moslims er ook door Kroatische Serviërs en afvallige moslims worden aangevallen, voor wie het bestand niet geldt. superbagneres De eigenaar van een ingesneeuwde auto probeert met behulp van een schop zijn voertuig toegankelijk te maken. In de Franse Py reneeën viel de afgelopen dagen een enorm pak sneeuw. Bezoekers van het ski-oord Superbagneres hoeven zich danook geen zorgen te maken over hun wintersportvakantie. foto epa gabriel bouys brussel »anpburg, Duitsland en Denemar ken. Nederlandse transporteurs moeten vanaf 1 juli een derge lijk vignet aanschaffen. Andere transportbonden, waaronder die van de Vlaamse vervoerders, hebben zich wel neergelegd bij de maatregelen, die hen voor ongeveer eenderde van de kos ten schadeloos stelt. Donderdag voerden de Walen ook al actie. Ze blokkeerden toen de grensovergang van de A2 (Maastricht-Luik) waardoor honderden vrachtwagens kwa men stil te staan. Er ontstonden kleine incidenten met Neder landse collega's die probeerden de blokkade te doorbreken door in de File van personenwagens te gaan staan. De actievoerders sloten daarop de hele overgang af. De rijkswacht kon de gemoe deren echter tot bedaren bren gen. Uit protest legen de invoering van het Eurovignet blokkeren Waalse wegvervoerders gisteren voor de tweede dag het vracht verkeer op wegen en bij grens posten. Ook Nederlandse inter nationale transporteurs die veelvuldig gebruik maken van routes door België ondervinden er hinder van. Volgens de Belgi sche politie wordt langs de grens met Luxemburg de be langrijkste overgang, die bij Bastogne, getroffen. In en rond Luik zijn verschillende op- en afritten geblokkeerd. Personen wagens kunnen wel doorrijden. De Waalse transportbond UP- TR die tot de acties heeft opge roepen, is ontevreden over de compensatieregeling van de Belgische regering voor het Eu rovignet dat op 1 januari wordt ingevoerd in België, Luxem- In oktober van dit jaar leek het er even op dat de crises konden worden bezwo ren. De nieuwe president, Sylvester Nti- bantunganya, stelde onmiddellijk na zijn aantreden een Nationale Veiligheidsraad in. daarin wilde hij alle politieke partijen bij elkaar brengen in de hoop nieuwe spanningen en gewelddadigheden tus sen Hutu's en Tutsi's te voorkomen. Maar een vreedzame samenleving is niet een, twee, drie te realiseren. Een groot probleem voor de nieuwe leider is dat, hoewel Hutu's nu de politieke macht hebben, Tutsi's nog immer de dienst uitmaken in het leger en andere machtige instanties. En het leger rukt maar al te graag uit om rust en orde te herstellen of Hutu-gemeenschappen te straffen voor vermeende misdaden. Dat leger is nu naar de buitenwijken van Bujumbura gestuurd om het recente stammengeweld te beteugelen. Geweld dat z'n oorspong vindt in de omstreden verkiezing tot parlementsvoorzitter van Jean Minani, een man die vorig jaar ok tober zelf tot etnische slachtpartijen zou hebben aangezet. Met dat alles in het achterhoofd ligt de conclusie voor de hand dat aan de huidige instabiliteit in Burundi voorlopig nog geen eind zal ko men. parijs hans gertsen correspondent Een politiek uiterst explosief on derzoek naar een omvangrijke corruptie-affaire heeft deze week een bizarre wending ge nomen. De Franse president Mitterrand greep persoonlijk in om te voorkomen dat een ge rechtelijke vooronderzoek naar grootschalig Financieel geknoei door conservatieve politici op een dood spoor belandde. Via een procedurele truc namelijk door advies te vragen aan de Hoge Raad voor de Ma gistratuur voorkwam Mitter rand dat onderzoeksrechter Eric Halphen het onderzoek naar il legale Financiële praktijken van twee conservatieve partijen, de PR en de RPR, uit handen zou worden genomen. Mitterrand motiveerde de ui terst ongebruikelijke ingreep door zich te beroepen op zijn grondwettelijke taak te waken over de onafhankelijkheid van de justitie. Voordat hij zijn be sluit bekendmaakte, ontbood het Franse staatshoofd premier Edouard Balladur en justitiemi nister Pierre Méhaignerie de monstratief op het Elysée. Het betreffende onderzoek heeft al tot 14 arrestaties geleid en vormde al de aanleiding tot het aftreden van minister Rous- sin (ontwikkelingssamenwer king). Roussin zou als voormali ge stafmedewerker van Jacques Chirac voor miljoenen guldens aan steekpenningen hebben aangenomen. Volgens de Fran se media is dat echter nog slechts het topje van de ijsberg. Diverse andere prominente conservatieve politici zouden het spitwerk van Halphen me|| grote bezorgdheid volgen,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7