Octopus houdt huizen rechters in de gaten Binnenland Laatste eer voor generaal Maczek Vrijspraak advocaat voor witwassen druggeld Kroongetuige moord Putten wijkt geen duimbreed BSB TIJDENS ONZE KERSTSHOW KRAAIT IEDEREEN VAN PLEZIER. ^0» M°NTIS SU VAHTj Ritzen: Scholing dupe van korting arbeidsvoorziening van tiMilSM [ATERDAG 24 DECEMBER 1994 Agenten verdacht van mishandeling Brand in naftakraker DSM [geleen In een reactor van Naftakraker 3 van DSM in Geleen 'heeft gisteravond een brand gewoed. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Wel is grote materiële schade aar I^jppe.gericht. Oorzaak van de brand, die rond zes uur ontstond, was een lekkage van een mengsel van benzine, waterstof en katalysï nerk- tor. Toen dit mengsel in aanraking kwam met de buitenlucht, eten djontston^ meteen brand. Hoe de lekkage kon optreden, is nog niet bekend. De bedrijfsbrandweer had een half uur nodig om naar é«het vuur onder controle te krijgen. :oujel) :ht je <jr almere» Drie agenten van de Almeerse politie worden ervan ver dacht in drie gevallen verdachten te hebben mishandeld. Vol gens persofficier Vermeulen gaat het om incidenten en heerst er bij de Almeerse politie geen cultuur om arrestanten te mishan delen. Enkele maanden geleden is de korpsleiding naar het openbaar ministerie gestapt om de mishandelingszaak te mel den, waarna de rijksrecherche is ingeschakeld. De drie gevallen hebben zich dit jaar en in 1993 voorgedaan. Een relatie tussen m emo| de incidenten en het feit dat Almere relatief veel jonge, onerva- lelen. Q ren en tot voor kort slecht begeleide agenten heeft, wilde de offi cier van justitie nog niet leggen. jebruik Lifter gaat er met auto vandoor m de or ussELMUiPENEen tot dusver onbekende lifter heeft donderdag- te ondei avond een Zwollenaar (30) met geweld zijn geld en auto afhan- itdrukkj dig gemaakt. De Zwollenaar, die op weg was naar Kampen, had lt X] de man opgepikt bij Westenholte. Ter hoogte van Wilsum werd ogdjk H hij onder bedreiging met een mes gedwongen te stoppen. De lif- bepaalj ter ontnam hem met geweld zijn portemonnee met daarin 4.000 door te gulden, zette de Zwollenaar uit het de auto en ging er als een haas vandoor richting Kampen. Sindsdien ontbreekt van hem en de auto elk spoor. It steedj vraag bij helper eten andert iden ondei ijden nd thii Drugkoning uitgeleverd aan België brussel Duitsland heeft vrijdag een 53-jarige Nederlander, baas van een internationale bende heroïnesmokkelaars, uitgeleverd aan België. De Limburger werd op 28 november in Duitsland ge arresteerd. Justitie verdenkt hem ervan de baas te zijn van een netwerk dat drugs verhandelde in België, Nederland en Duits land. Zijn arrestatie is het resultaat van twee jaar onderzoek dóór de Belgische recherche en het Amerikaanse bureau voor drugsbestrijding DEA. Acht jaar voor leiders drugbende breda De rechtbank in Breda heeft gisteren de twee leiders van een internationale drugbende veroordeeld tot straffen van acht jaar en een boete van een miljoen gulden. De rechtbank vond dat twee inkijkoperaties door de politie correct zijn uitgevoerd. De verdediging had vermeende fouten in de operaties ter verde diging aangevoerd. Vier handlangers van de Brabanders kregen straffen variërend van vijf tot twee jaar cel. Een zeiljacht werd verbeurd verklaard. Jongeren wilden roem door brand malden De Gelderse politie heeft twee jongens van 15 en 21 jaar uit Malden aangehouden, die bekend hebben dat zij op 28 oktober brand gesticht hebben in een Woonhuis in Malden. Bij die brand kon de politie een twaalfjarig zoontje van de bewoners ternauwernood uit de vuurzee redden. Uit verklaringen van de verdachten blijkt dat de jongens de brand gesticht hebben, om dat zij naar hun mening te weinig bekendheid kregen met aller lei andere vernielingen, mishandelingen, brandstichtingen en diefstallen die zij in en om Malden pleegden. Behalve de twee jongens werden nog dertien jongeren uit Malden aangehouden voor in totaal 75 strafbare feiten. ((Arrestatie moord Hoornse oud-rector ij hoorn De politie heeft gisteren een 25-jarige man uit Hoorn ij aangehouden wegens de moord op de 87-jarige oud-rector van i de Hoornse Scholengemeenschap. Buren vonden het lijk op 12 j] december in zijn woning. De bejaarde was aan handen en voe ten gebonden en met geweld om het leven gebracht. In zijn wo ning bleek te zijn ingebroken. Meer aanhoudingen zijn niet uit gesloten. Vanavond 23.OO uur Nederland 3 Kerstmis voor niet-gelovigen Paul de Leeuw Uitgesproken VAR A Procureur rekent vast op veroordeling topman drugbende Leden van de inmiddels beruchte Octopus-bende heb ben volgens de Amsterdamse politie de afgelopen dagen gepost bij woningen van rechters. Justitie wil 'ook als het waar is daarop niet nader ingaan'. Eerder hebben recher cheurs verklaard dat er weinig tegen deze praktijken valt te doen zolang er geen strafbare feiten worden gepleegd. amsterdam Een van de bendeleden die bij de privé-adressen van rechters werd gesignaleerd, is dezelfde man die in april van dit jaar tot twee keer toe hoofdinspecteur Woelders gestolen informatie over politie en justitie heeft aangeboden. In ruil daarvoor moesten de strafzaken tegen zijn baas, de van drugsmokkel verdachte voormalige reur, en zijn broer worden inge trokken. De tweede man die is opgemerkt, staat bij de politie bekend als de 'afluisterfreak' en fotograaf van de organisatie. Gisteren werd de zaak tegen de ex-autocoureur voortgezet. Centraal stond een rapport van de politie over de gebruikte op sporingsmethoden, die eerder door advocaat Doedens als ille gaal waren bestempeld. De op steller van het rapport, hoofdin specteur Woelders, werd daarbij uitgebreid aan de tand gevoeld. Het rondkijken in loodsen, ga rages en een woning gebeurde volgens Woelders steeds na overleg met de verantwoordelijk officier van justitie Valente. Dat gold ook voor het gebruik van een scanner, bedoeld om uit te vinden of de verdachte vanuit zijn Blaricumse villa met auto telefoons belde. Het kijken in diverse panden waren boven dien geen inkijkoperaties zoals die door de bank genomen plaatsvinden, aldus Woelders. De politie liep in de betreffende gevallen mee met iemand van een woningbouwvereniging, of met een makelaar. De recher cheurs hielden daarbij 'de han den op de rug', zei Woelders. an de hamvragen was al deze acties niet in het strafdossier terug te vinden waren. Volgens Woelders werd er geen proces-verbaal opge maakt als er geen resultaat werd geboekt. Ook wilde het onder zoeksteam niet alle gehanteerde methoden 'op straat leggen' door ze te beschrijven in pro cessen-verbaal, want dan zou den ze criminelen in feite ver tellen hoe ze in de toekomst de politie te slim afkunnen zijn. Dinsdag hoop het hof de zaak af te ronden. Volgens procu reur-generaal Manschot kan de zaak niet meer stuk. Van mis standen is niet gebleken. ,,En ik wentel mij in het bewijs", aldus Manschot. Hazen ten prooi aan syfilis utrecht. anp De Utrechtse universiteit is egn onderzoek gestart naar geslachtsziekte bij hazen. De faculteit Diergeneeskunde vermoedt dat de hazen in ons land op grote schaal zijn be smet met syfilis. De faculteit heeft jagers opgeroepen inge vroren weefsel en bloed van verdachte hazen naar Utrecht Volgens onderzoeker Lu- meij is gebleken dat ruim de helft van de hazen in Flevoland in aanraking is ge weest met de bacterie die sy filis veroorzaakt. De dieren droegen antistoffen in hun bloed. Lumeij wil graag weten hoe de situatie is in de rest van Nederland. Syfilis wordt veroorzaakt door de bacterie treponema. Zowel hazen, ko nijnen en mensen zijn er be vattelijk voor. Van konijnen was al langer bekend dat ze besmet kunnen zijn met syfi lis. dat Lumeij gaat besmette hazen de ziekte niet kunnen doorgeven aan men sen. De syfilis-bacterie die ha zen en konijnen infecteert is vermoedelijk anders dan de bacterie die mensen kan be smetten. Onderzoekers heb ben zich in het verleden geïn fecteerd met konijnen-syfilis. maar bleken daarvan niet ziek te worden. Scholieren scoorden even goed bij examen als in 1993 Van de ruim 254.000 scholieren die dit jaar in het voortgezet on derwijs examen deden, slaagde 85 procent. Dat is eenzelfde re sultaat als vorig jaar. Hoewel de examens over het algemeen goed verliepen, signaleert de onderwijsinspectie in het giste ren verschenen examenverslag een aantal problemen. De inspectie constateert dat er bij schoolonderzoeken in het middelbaar beroepsonderwijs sprake is van ongelijke behan deling van kandidaten. Dat komt doordat er grote verschil len zijn in bijvoorbeeld de om vang van de examenstof, het ni veau van de opgaven en in de beoordeling. Verder rapporteert de inspec tie evenals vorig jaar verschillen in genomen maatregelen bij overeenkomstige gevallen van fraude bij schoolonderzoeken. De inspectie meent dat meer eenheid van handelen gewenst is, vooral bij het opleggen van de zwaarste straf: de uitsluiting van het examen. In totaal turfde de inspectie 266 meldingen van onregelmatigheden bij school onderzoeken, waarvan 40 pro cent fraude (spieken en derge lijke) betrof. Bij de examens werden minder dan tien scho lieren betrapt. Staatssecretaris Netelenbos (onderwijs) gaat na op welke wijze de door de inspectie ge signaleerde problemen kunnen worden opgelost, zo laat zij de Tweede Kamer weten. amsterdam breda Onder grote belangstel ling is gisteren in Breda generaal Stanislaw Maczek met militaire eer begraven. De oud-generaal van de eerste Poolse pantserdivi sie die in 1944 Breda bevrijdde, overleed onlangs op 102-jarige leeftijd in Schotland. Hij werd overeenkomstig zijn wens te mid den van zijn destijds gesneuvelde kameraden begraven op het Pools Militair Ereveld. Tijdens een her denkingsdienst noemde burge meester Nijpels Maczek 'een sym bool voor het Poolse vrijheidsstre- ven'. In Breda is een straat ver noemd naar Maczek, die sinds de dag van de bevrijding van Breda op 11 november 1944 ere-burger van die stad was. Op weg naar het Pools Militair Ereveld trok de rouwstoet grote publieke belangstelling. Duizen den Bredanaars stonden langs de weg. Ook hadden velen gehoor gegeven aan de oproep van het Bredase gemeentebestuur om de vlag halfstok te hangen. Op de begraafplaats werd de stoet met militaire eer ingehaald. Generaal Maczek woonde sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog in Schotland. Hij besloot zijn geboorteland te verlaten, om dat hij het niet eens was met het communisme. foto anp OM direct in beroep na uitspraak rechtbank opnemen dat het geld van de rijst- en houthandel van zijn cliënt, een Surinaamse rijstba- ron, afkomstig was. Daarmee pleegde hij volgens het OM valsheid in geschrifte. Dat acht de rechtbank echter niet bewezen. Markant is wel dat de notariële verklaring vol gens een vonnis van de rechter in een andere zaak, vals is. Met andere woorden: de 17,5 mil joen gulden waarop justitie nu beslag heeft gelegd, is niet af komstig van rijst- en houthan del. Bewezen is echter niet dat de advocaat dat ook wist. Voor de advocaat, die steeds betoogd heeft onschuldig te zijn en zwaar leed onder de druk van het proces, is de uitspraak een enorme opluchting, aldus zijn raadslieden Spong „en Goudswaard. De advocaat, die AIDS heeft, maakte de vrij spraak niet zelf mee. Hij rust in Thailand uit van alle drukte. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een Amsterdamse advocaat vrijgesproken van be trokkenheid bij het witwassen van 17,5 miljoen gulden drug geld. Het gesjoemel met nota riële verklaringen, waarvan de officier van justitie de advocaat verdacht, is niet bewezen, aldus het vonnis. Het openbaar mi nisterie gaat tegen het vonnis in hoger beroep, zo heeft persoffi cier Schaar gisteravond laten weten. Twee weken geleden eis te het OM twaalf maanden cel, 50.000 gulden boete en het ver bod om drie jaar lang advocaat te zijn. Volgens het OM had de advo caat een leidende rol bij het wit wassen van druggeld dat de in middels bekende Octopus-ben- de verdiende met hasjhandel. De advocaat liet in 1992 in een notariële verklaring in Guyana „Wat moet je nou nog meer doen om de rechtbank ervan te overtuigen dat je er niets mee te maken hebt?" Die wanhoops kreet slaakte de 34-jarige hoofd verdachte uit Putten gisteren Iriet. aorbrj ;t, dan der ge ïrlevel En, TOS M ïk'Dtj loen? ?hoój leilijk! de :an be Nu originele haanwekker kado! Tot en met zaterdag 31 december kunt u genieten van de Dormaêl Kerst Slaapkamershow. Dat is niet zomaar een show. Maar oog strelend nieuws uit Dromenland. Nieuwe kollekties, trends, aktuele snufjes... En dat binnen de feestelijke omlijsting van sfeervolle Kerstdekoraties, Kersthapjes en drankjes, muziek en gulle gast vrijheid. Kukelekuuuu! Good Een welbespraakte en -bekakelde haanwekker kado! Een even fraaie als plichtsgetrouwe haanwekker die u kraaiend van plezier aan uw opstaantijd herinnert. Gevolgd door een beleefd 'good morning'. Deze glanzend geglazuurde haan krijgt u tijdens de Kerstshow kado bij aankoop van een slaapkamer. Zolang de voorraad strekt. Wees er dus als de kippen bij! Ct S LA AP K A M ERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utrecht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST nadat de rechtbank in Zutphen voor de tweede keer in de Put- tense moord- en verkrachtings zaak het verzoek om onmiddel lijke vrijlating had afgewezen. Tegen de hoofdverdachte en zijn 23-jarige zwager eiste de of ficier van justitie vorige week respectievelijk vijftien jaar cel met TBS en dwangverpleging en vijftien jaar cel wegens het vermoorden en verkrachten van een 23-jarige stewardess uit Putten op 9 januari. Gisteren werd op last van de rechtbank de kroongetuige zeer kritisch gehoord tijdens een ex tra zitting. Hij verklaarde onder ede dat hij samen met de 59-ja- rige schoonvader van de twee verdachten door een raam had gezien hoe de hoofdverdachten het slachtoffer in het huis van haar oma verkrachtten en om het leven brachten. De hoofdverdachte zou het meisje hebben getrapt en de hand op de mond hebben ge legd om te voorkomen dat ze zou schreeuwen. Haar ge schreeuw zou de getuige buiten hebben kunnen horen. Hiermee bevestigde hij eerdere, nage noeg gelijkluidende verklarin gen van de schoonvader tegen over de politie en de rechter commissaris.Deze trok vorige week zijn verklaring tegenover de rechtbank weer in. Nieuw was gisteren de verkla ring van een ouder echtpaar uit Ermelo, dat deze week naar aanleiding van krantenpublika- ties contact heeft gezocht met de politie. Het echtpaar zou be gin dit jaar van een 70-jarige vriend uit Ermelo gehoord heb ben dat diens broer, de 59-jari- ge schoonvader, op 9 januari twee hevig geëmotioneerde mannen in het Puttense bos had opgepikt. Het getuigenverhoor deed de officier van justitie en de raads lieden van de verdachten niet van mening veranderen. De eerste bleef bij zijn eerder ge noemde eisen, de raadslieden bleven bij hun verzoek om vrij spraak. De rechtbank doet op 6 janu ari uitspraak. U Met 'Design Rondom Montis' brengt Van Til in december een show die Nederlands topontwerp in de spotlights zet. Menige wereldwijde trend is bij f Want de eigenzinnige modellen zijn niet zelden baanbrekend van aard. De ruime keus in stof- en leerbe- kleding onderstreept het streven van Montis naar 'wonen met een eigen gezicht'. CBA-topman sluit gedwongen ontslag niet uit /verp in de spotlights ij Montis begonnen. •i" Van Til toont u deze maand de Montis collectie in al zijn veelzijdigheid. Geflankeerd door design van andere, belangwekkende signatuur. den haag anp Minister Ritzen van onderwijs verzet zich het ak koord dat zijn collega Melkert van sociale zaken woensdag met de sociale partners heeft gesloten over de arbeidsvoorziening. Hij is het niet eens met de bezuiniging op scholingssubsidies. Ritzen zal de kwestie volgend jaar in het kabinet aan de orde stellen, zo heeft zijn woordvoerder laten we- De vier grote steden hebben eveneens ernstige kritiek. De Rotterdamse wethouder Simons schrijft Melkert namens zijn collega-wethouders dat het akkoord 'volledig haaks' staat op de af spraken die met staatssecretaris Kohnstamm van binnenlandse zaken gemaakt zijn. De grote ste den vinden dat het akkoord te weinig ruimte biedt voor gemeentelijke beleidsvrijheid en dat de financiële oplossingen voor de korte termijn on werkbaar zijn. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten is vooral boos over het feit dat de so ciale diensten straks moeten betalen voor bemid deling door het arbeidsbureau. Gisteren maakte voorzitter De Boer van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening be kend hoe het akkoord in grote lijnen zal worden uitgewerkt. Naast bezuinigingen op personeel, gebouwen en automatisering en het terugbren gen van het aantal regio's, wordt onder meer ge kort op de subsidieregeling voor scholing. Daar voor is volgend jaar nog een bedrag van 97 mil joen beschikbaar. Dit jaar stond die regeling voor 198 miljoen in de begroting, waarvan in de prak tijk 160 miljoen is uitgegeven. De Boer kon nog niet aangeven welke persone le consequenties het akkoord heeft. Bij de ar beidsvoorziening werken bijna 8000 mensen. Een flink aantal banen zal de komende jaren moeten verdwijnen. Volgend jaar zullen er geen gedwon gen ontslagen vallen. Of die ook in de jaren erna kunnen uitblijven, kon De Boer niet garanderen. De ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO zijn er niet gerust op. Zij hebben weliswaar het over leg met het CBA weer hervat, maar een dreigende staking vanaf 9 januari is nog niet van de baan. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3