'Het gaat beangstigend goed met de vv Katwijk' Kersttoernooi van BV Lisse geconfronteerd met tegenvaller 2e KERSTDAG 26 DECEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN Sport de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland 1ATERDAG 24 DECEMBER 1994 Successtory is volgens kenners gevolg van discipline, talent en vooral beleid John van den Hoogenband vormde vorig jaar een mooi voorbeeld. De speler uit het Haagse dacht meteen een ba sisplaats te kunnen opeisen. Zo werkt dat dus niet. Toen Van den Hoogenband dat ontdekte, was hij binnen een maand ver trokken. Het geval vormt een uitzondering bij Katwijk. Cees van der Plas: „Wij doen het niet zoals bij Rijnsburgse Boys. Daar halen ze iedereen in huis die te gen een bal kan trappen. Dan zit je met 25 jongens voor elf plaatsen. Dat schiet toch niet op?" Sneltreinvaart Volgens de drie 'insiders' van Katwijk is de hand van techni sche baas Arie Lagendijk in alle geledingen zichtbaar. De Leide- naar kwam in '88 als oefen- meester en begon in de tweede klasse met twee competitiene derlagen. Maar daarna ging het in sneltreinvaart omhoog. Guyt: „Ik heb nog even mee gespeeld toen we de stap naar de eerste klasse maakten. La gendijk heeft hier de snelheid van handelen en de balvaardig heid erin gebacht. Katwijk zocht altijd de snelste en kortste weg naar de goal. Lagendijk heeft de combinatie erin gebracht. Nu oogt het simpel en makkelijk. Maar het is enorm moeilijk uit te voeren en het resultaat van jareplange training." Paul Bahlmann, trainer van Alphense Boys, noemt de speel stijl van de landskampioen bij de amateurs kenmerkend voor de eerste klasse van het zater dagvoetbal. Bahlmann kan zon der meer als 'Katwijk-kenner' worden betiteld. De Alphenaar heeft een seizoenkaart voor De Krom en ziet veel wedstrijden van Katwijk. „Er wordt niet vanuit de verdediging opge bouwd, de keeper schiet de bal meteen naar voren. Dat bete kent dat de defensie dus zelden wordt opgejaagd. Als Katwijk de bal niet heeft uit zo'n uittrap, kan de tegenstander meteen onder druk kan worden gezet. Die moet dan vaak voor de lan ge pass kiezen. En als ze hem wel hebben, zijn ze in staat in één of twee combinaties bij het doel te komen." Ruud Bröring noemt het lo gisch dat Katwijk niet vanuit de verdediging opbouwt. Bröring is dit seizoen trainer van eerste klasser Noordwijk en had daar voor FC Lisse onder zijn hoede, dat in dezelfde klasse uitkomt. „Die vier spelers voorin vormen naar mijn idee toch het sterkste deel van de ploeg. Waarom zal je dan treuzelen in de opbouw." Eerste divisie Het valt Bahlmann (!,De ploeg kan volgens mij in de midden moot van de eerste divisie mee draaien") op dat bij Katwijk, eenmaal in balbezit, altijd een man aanspeelbaar is. „De spe lers hebben het inzicht om al tijd in het gezichtsveld van de speler in balbezit te komen. Soms wordt daarbij al een aan tal stappen vooruit gedacht. Dan wordt er bewogen in de richting van de man die de bal nog moet krijgen." Verdedigend zitten de zaken volgens de Alphenaar goed in elkaar. „Hoe vaak zie je nu een speler van de tegenpartij alleen op keeper Teun van Duyvenbo- de afgaan? Alle verdedigers kun nen prima één op één spelen. Tegen Quick Boys heeft Lange- maat het precies een kwartier moeilijk gehad tegen Peter Het supporterslegioen van Katwijk. Sommigen klagen dat ze naar een wedstrijd kijken die al na drie kwartier is gespeeld. archieffoto loek zuyderduin Kruit; daarna had-ie 'm in zijn zak. Omdat de verdediging uit goede mandekkers bestaat, kan Vogelaar voor de verdediging komen. Pim Langeveld heeft dan de mogelijkheid om dicht bij de spitsen te voetballen." De trainer van Alphense Boys herkent ook de vaste patronen bij Katwijk. „Vorig jaar zat ik bij een wedstrijd naast Lagendijk. Toen Krayenoord op rechts uit brak zei hij tegen me: 'Let op, De Ridder scoort'. Dat gebeurde ook. Er werd een vast patroon gespeeld, dat op trainingen al duizenden keren is geoefend." Techniek Kwaliteit van de spelers blijft volgens Bahlmann echter het allerbelangrijkste. „Je kan na tuurlijk een interessante ver handeling houden over taktiek, maar techniek blijft natuurlijk de belangrijkste factor. En Kat wijk heeft natuurlijk technisch goede voetballers, met twee man die extra kwaliteiten heb ben. Langeveld en De Ridder springen er in mijn ogen toch uit. Je ziet vaak dat spelers met een surplus aan kwaliteit een mindere mentaliteit hebben. Maar dat is bij die twee dus ab soluut niet zo, ze zijn niet te be roerd om voorop te gaan in de strijd." Bahlmann vindt die mentali teit overigens in het hele elftal terug. „Als het voetballend niet lukt, kunnen ze door hard te werken de punten binnen ha len. Het enige dat Katwijk nog kan stoppen, is als er gemak zucht in het elftal komt." Ruud Bröring noemt de men taliteit van de Katwijkers zelfs de doorslaggevende factor. „Die mentaliteit is goud. De ploeg bestaat uit 'winnaars' en ieder een weet dat die juist dun ge zaaid zijn. De mentaliteit van de Katwijker in het algemeen is trouwens anders. Een badman hier in Noordwijk zei wel eens: 'Katwijkers zijn net Duitsers'. In de sport is dat natuurlijk niet verkeerd." Wegcijferen Verder valt het de Noordwijker op dat Katwijkers zich kunnen wegcijferen. „Toen wij met Noordwijk succes behaalden, hadden we ook een aantal die nende spelers. Zo leverde Frans van Veen de bal altijd snel in bij Spaanderman. Het ging pas ver keerd toen Van Veen zelf vond dat-ie ook wel mee kon voetbal len. Bij Katwijkers komt dat niet voor. Een jongen als Freek Rienks heeft jaren gewoon so ber voorstopper gespeeld bij Quick Boys zonder gekke din gen te doen.4' Noordwijk was een van de weinige ploegen die Katwijk in de eerste helft van het seizoen een punt afsnoepte. Met een gelijke strijdwijze als Katwijk, één op één dus. Bröring: „Dat is de enige manier om de ploeg te bestrijden. Anders krijgen ze te veel vrijheid in de aanvalsop bouw." Hij denkt overigens dat Katwijk er ondanks de voor sprong in de competitie nog niet is. „Het is nog niet gedaan. Ook die ploeg kan een paar keer op rij punten verspelen." Terugval Het opmerkelijke aan Katwijk is dat het al zes jaar achter elkaar in de lift zit. Het voetbal wordt steeds beter en de prijzen steeds groter in aantal. Van der Plas: „Er komt een terugval, hoe dan ook, maar deze club zal nooit onderaan bungelen, dat verzeker ik je." Guyt: „Katwijk heeft in de eerste klasse nog geen historie. We weten niet eens wat magere jaren zijn, ik ben benieuwd hoe we daarop reageren. Want er komt een tijd dat het Kerstmis is en dat Kat wijk weet: dit jaar doen we niet mee om de titel." Dat is dan niet het seizoen '94-'95. In de Bollenstreek wordt nu al hardop gesproken over de derde titel op rij voor de Katwijkers. Halverwege de rit leidt de ploeg van trainer Kees Guyt met 23 uit 13 - een record overigens - en zeven punten voorsprong op nummer twee. Die nummer twee is Quick Boys, de rivaal die jarenlang de toon aangaf in Katwijk, maar nu in de schaduw staat van de dorpsgenoot. Maar wie staat op dit moment niet in de schaduw van de w Katwijk? Toch zijn er genoeg mensen die kanttekeningen plaatsen bij de huidige prestaties. Van Duy- venbode: „Het gaat allemaal niet zo maar eventjes, al wordt die indruk wel eens gewekt door de buitenwacht. Er zijn dit sei zoen toch moeilijke potten bij geweest. Lisse, Noordwijk en Scheveningen hebben het ons lastig gemaakt. Die wedstrijden konden we verliezen. Ze spelen achterin ook een op een. Soms spelen teams zowat met het schuim op de mond tegen Kat wijk. Niettemin moet je zeggen: de kans dat deze ploeg tepen een zeperd oploopt is klein." Volgens Guyt komt dat ook om dat Katwijk kan bikkelen als het moet. „Als het niet op klasse kan, doen ze het op inzet." Constante groep Met een vrijwel constante groep dus, dat is niet onbelangrijk. De spelers vinden elkaar daardoor inmiddels blindelings. Guyt: „Het team wordt altijd slechts op punten aangepast." Van Duyvenbode: „Er zijn weinig schorsingen en blessures. Dat laatste valt ook Paul Bahl mann op: „Er staat vrijwel altijd hetzelfde team. Misschien heeft dat met de kwaliteiten van de technische en medische staf te maken. Maar ook met,de men taliteit van de jongens. Je hoort nogal eens dat spelers door de week geblesseerd zijn, maar dan spelen ze zaterdag. Als het elftal draait, wil je er als speler natuurlijk graag bij zijn. Als je onderin tegen degradatie knokt, hebben spelers eerder de nei ging om eens een wedstrijd te laten schieten." Vorige week nam de ploeg de Fair Play Cup in ontvangst over het afgelopen seizoen. Bahl mann: „De spelers krijgen niet zo vaak een gele kaart en in elk geval nooit voor protesteren." Wim Guyt: „Dat heeft ook met sociale controle en discipline te maken. Ook een proces van ja ren. Pim Langeveld was vijf jaar geleden niet de makkelijkste. Lagendijk heeft hem toch op de, rails gekregen." Jaloezie Veel clubs kijken met jaloezie naar de constructie bij Katwijk, waar één man op de achter grond het technisch beleid uit zet (Arie Lagendijk) en een an der (Kees Guyt) verantwoorde lijk ft voor training en coaching van het eerste team. Natuurlijk willen andere clubs die metho de nabootsen. Rijnsburgse Boys heeft inmiddels Arie Kurver als technische man binnengehaald, ARC denkt ook aan de 'Katwijk- constructie' en Noordwijk filo sofeerde ooit over de vraag om John Eelman als 'technisch di recteur' aan te stellen. Volgens Bahlmann heeft een dergelijke werkwijze de toekomst. „Maar clubs moeten daar ook niet te gemakkelijk over denken, als het simpel te kopiëren zou zijn, had elke club het al gedaan." Toch heeft het gevoerde tech nische beleid bij Katwijk ook ongewenste effecten gehad. Door de snelle ontwikkeling is het eerste team veel sneller qua niveau gestegen dan de jeugd afdeling. De junioren zijn nu een enorme achterstand aan het inhalen. Met de trainers Fred Eysberg (B-jeugd) en Piet van Duyn (A-jeugd) - beiden stonden in het eerste toen de ploeg vanuit de derde klasse promoveerde - wil Katwijk ook met de eigen kweek straks een woordje meespreken. Nu spelen de beste A-junioren nog in de afdeling. Wim Guyt: „Het ge vaar bestaat dat talenten zeg gen: ik ga naar een andere club die landelijk speelt met de jeugd. We proberen ze te over tuigen dat bij Katwijk blijven een hele mooie toekomst kan betekenen." Marco de Ridder, al jarenlang een gevreesd linksbuiten van de vv Katwijk. foto kees van hoocdalem '.es jaar geleden trad de w Katwijk onder trainer Peter iiere voorzichtig uit de anonimiteit met een kampioen- ichap in de derde klasse. Niemand kon toen bevroeden lat dit het eerste hoofdstuk was van een ongekende suc- «sstory. De club uit het vissersdorp groeide in korte tijd lit tot de beste amateurploeg van Nederland en bevestig- le haar reputatie met twee landstitels in '93 en '94. Ver ezen doen de oranjehemden nog slechts bij hoge uit- nndering en ook in het huidige seizoen voert het elftal et de Kerst de ranglijst weer ongeslagen aan. Waar lig- tóii^en de grenzen van de w Katwijk, waarin schuilt de acht en wat is het geheim van dit team? Deskundigen, Insiders en outsiders over het 'Ajax van het amateurvoet bal'. ■Katwijk willem spierdijk dat ze niet meer komen, omdat Katwijk na de eerste helft al ge wonnen heeft." De geldschieter denkt dat de kracht van dit elftal vooral voortkomt uit liet beleid. Van der Plas verklaart zich nader: „Ten opzichte van vorig seizoen raakten wij twee steunpilaren kwijt (Johan de Kroon en Henri Pouw stopten, red.). Er komen twee nieuwelingen in het eerste en vervolgens draait het ge woon weer een stukje beter. Dat is de vv Katwijk." De twee bedoelde debutanten op het hoogste niveau - Johan Vogelaar als libero en Wilfried Kwestro als linksback - werden Jrob van der zanden van der Plas is hoofdspon- oiiJsor en houdt zijn hart soms 'ast.' Net als de auto's die hij 'erkoopt kan ook een voetbal ploeg die te snel gaat uit de [bocht vliegen. „Ik vind het soms beangstigend zo goed als het gaat met Katwijk." Lid Van der Plas geniet op zater dagmiddag met volle teugen, maar hij is niet blind voor de keerzijde van het succes. Hij heeft de laatste maanden be speurd dat er steeds meer toe schouwers thuisblijven. ,Sommigen zeggen tegen me zonder problemen ingepast en de speelstijl of vorm veranderde geen moment. Vogelaar en Kwestro moesten eerst twee jaar rijpen in het tweede. Pas later konden ze het felbegeerde shirt van het eerste bemachtigen." Wachtkamer Volgens Wim Guyt, vijf jaar ge leden nog aanvoerder van het eerste en nu jeugdcoördinator, is dat laatste precies waar het om draait bij Katwijk. „Je komt hier vanuit de jeugd of van el ders en weet dat je in de wacht kamer terecht komt. Die plaats in het eerste moet je zien te ver dienen. Bij andere clubs ver trekken ze gefrustreerd naar Ter Leede of elders als ze een poos je bij de reserves mee moeten doen. Bij Katwijk is het gewoon onderdeel van je opleiding en je accepteert dat." Cees van Duyvenbode, ook oud-speler van Katwijk 1 en nu scout voor de technische staf. zegt dat voetballers die van el ders naar De Krom komen altijd worden gescreend. „Ze moeten niet alleen kunnen voetballen, maar ook op het sociale vldk in orde zijn. Een speler moet hier passen. We halen geen schreeu- werds binnen." H|K leiden gertjan van geen Het tiende traditionele kersttoernooi van Lisse op 26 en 27 december in sporthal 'Meerzicht' moet het met slechts vijf deelnemers doen. Het na tionale team van de Oekraïne zich heeft afgemeld. Een vervanger werd niet gevonden. Organisator Ad van der Vlugt sprak van ,een fikse tegenvaller'. „We heb ben nog geprobeerd om een buiten lands team te regelen, maar dat was te kort dag. Contacten met het Zweedse Solna, dat vrij was omdat het toernooi van Crystal Palace (Engeland) niet doorging, liepen op niets uit. Ook het Duitse Osnabrück (in oktober nog Europa Cup-tegen stander van Grasshoppers red.) had zijn speelsters al vrij gegeven voor de kerst." Een en ander betekent dat er niet volgens het traditionele poulesys teem wordt gewerkt met kruisfinales en finale. In plaats daarvan spelen de ploegen een halve competitie, die een winnaar moet opleveren. „Een echte finale is onmogelijk", aldus Van der Vlugt. Dat zou er op neer komen dat de ploegen drie wedstrijden op een dag moeten afwerken. Dat is te gevaarlijk in verband met blessures. Ondanks het afzeggen van de Oek raïne blijft er voor Lisse nog een aan trekkelijk deelnemersveld over. Ook dit jaar is het Nederlands team aan wezig. Bondscoach René van der Wielen heeft Marie-José Allers en Pe tra Weeda van Grasshoppers in zijn selectie, alsmede Marianne Schuit (ex-Grasshoppers, nu BV Leider dorp). Niettemin gokt de organisatie op een vierde voor Nederland achter Viktoria Kaunas (Litouwen), Galata- saray (Turkije) en Ramat Hasheron (Israël). Het Turkse Galatasaray, finalist van vorig jaar, is vastbesloten dit jaar de hoofdprijs mee naar huis te nemen. De Turksen baarden vorig jaar opzien door met spectaculair basketbal een weg naar de finale te banen, waar het werd gestuit door landskampioen To- zege is het Israëlische Ramat lias-' heron. Het is niet verwonderlijk dat juist de laatste wedstrijd van het toer nooi die tussen Galatasaray en Has heron is, waarmee de organisatie gokt op een 'echte' finale. Programma maandag 26 december: 10.00: Viktoria Kaunas-BV Lisse; 11.30: Galatasaray - Nederland; 13.00: Ramat I lasheron-BV Lisse; 14.30: Viktoria Kaunas-Galatasaray, 16.00: Nederland-Ramat Hasheron. Dinsdag 27 de cember: 13.30: Viktoria Kaunas-Neaerland; 15.00: Lissc-Galatasaray. 16.30: Ramat Has- heron-Viktoria Kaunas; 18.00: Ncderland-BV Lisse; 20.00: Ramat Hasheron-Galatasaray. BS Leiden De markt voor kersttoernooien is blijkbaar nog niet verzad'gd. Ook BS Leiden is van plan een traditie te starten en organiseert dinsdag 27 december de eerste 'Leiden Basketball In navolging van het ter ziele gegane Blitz- toemooi duurt het evenement een dag. Vier ploegen nemen deel, de winnaars van ae eer ste twee wedstrijden spelen de finale. Als publiekstrekker heeft Leiden een Ame rikaans collegeteam gecontracteerd. Het Ster ling College uit Kansas opent het toernooi te gen de organiserende vereniging. De ploeg staat onder leiding van Jimmy Woudstra, bij de verstokte Leiden-fans wel bekend. Woud stra speelde twee seizoen voor Parker Leiden samen met onder anderen Mitchell Plaat. Sid Bruinsma en Steve Puidokas. Den Helder 2 en Birmingham All Stars completeren het deelnemersveld in de Vijf Mei-hal Programma: 10.00: BS I^idcn-Sterling College; 12.00: Birmingham-Den Helder 2: 14.00: kleine finale; 16.00: finale. Leiderdorp Het tweede internationale meisjes junioren- toernooi van BV Leiderdorp duurt wederom drie dagen. Op 27,28 en 29 december komen zes ploegen naar sporthal 'op Dreef. Naast het organiserende BV leiderdorp (koploper in de landclijke'credivisie) komen titelverdedi ger BC I-Keren uit België, Sheffield I-inge land), DTssone (frankrijk) en de nationale teams van Slowakije en Nederland. Harde acties honkbalclubs in VS verwacht washington rtr De staking in de Amerikaanse honkbalcompetitie begint na 133 dagen aan een cruciale fase. De strijdende partijen weigeren nader tot elkaar te komen en bereiden harde acties voor. De werkgevers, eigenaars van de, clubs, dreigen volgend jaar een competitie op te zetten zonder de sterspelers. Maar met honk ballers die wel akkoord gaan met de salary' cap", een maxi mumsalaris. Bemiddelaar Usery brak don derdagavond, na vier dagen on derhandelen in een hotel in Washington, de gesprekken tus sen de werkgevers en werkne mers af. „Ik ben zeer teleurge steld in hel verloop van de on derhandelingen en hoop dat beide partijen een manier ver zinnen opnieuw aan tafel te verschijnen", zei hij, nadat de partijen het laatste aanbod van de spelers hadden bekeken. De eigenaren wezen het voorstel af. „Het was niets meer dan een zak zonder inhoud." Openingstijden: ZONDAG 10-17 uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29