De topsporter is motorisch hoogbegaafd' fik loop hier niet als een tijger rond' ié i Sport Klassement topscorers '94-'95 „TERDAG 24 DECEMBER 1994 chef willem spierdijk, 071 356464, plv -chef rob onderwater. 071-356463 \arcel Sturkenboom begeleidt talenten, vedetten en 'gevallenen elijl 9it is er mis met de topsport in Nederland? Van alles volgens ï^critici. De wielrenners zijn al jaren niet vooruit te branden, fle*atleten struikelden dit seizoen bij de EK reeds over de eer- vaa of tweede horde en de zwemmers waren al blij dat ze bij ste, mondiale titelstrijd hun hoofd boven water konden hou- 'positivo's' in sportland zullen het niet tegenspreken, aar dat is volgens hen nog geen reden om de treurmars te azen. Ze wijzen op de zilveren WK-plakken van de volley- vflers en de hockeyers, de successen van de roeiers en de op- ns/Uende verrichtingen van de judoka's. \an het eind van eeh sportjaar, met positieve en negatieve fe^schieters, brengt deze krant een serie over topsport in Ne- nc. jrland. In een zevental verhalen komen onderwerpen aan lorde als het 'Noorse model', sponsoring, maatschappelijke geleiding, de sportbeleving van de jeugd en het huishoud boekje van een topsporter. In de derde aflevering Marcel urkenboom, een man die werk maakt van de individuele geleiding van topsporters. hede paul berkhout p-verslaggever 'ie irintig lange jaren was Johan n der Haar de beminnelijke ►chtvader van de vaderlandse acforters. In zijn binnenzak totpeg hij een spiegel, om zijn (Jetlanderen op zekere dag ^Jor te houden. In zijn koffer t een vangnet: voor hen die i de rotsen te pletter dreigden 0vallen. En zijn hart stond al- fl open voor de atleten die tot im kwamen. „Ik heb veel el ude gezien in de spört, maar ik dromen die uitkomen", zei nog niet zo lang geleden, ^/an der Haar wilde de ellende n de topsporter beperken en pmen laten bestaan. Indivi- TOPSPORT IN .NEDERLAND duele Begeleiding - kortweg IB - heette zijn paardemiddel voor een sportieve en maatschappe lijke toekomst. Inmiddels be reidt de sociaal bewogen gymle raar zich voor op zijn vut. „In de wetenschap dat de keus voor topsport tegenwoordig veiliger is". IB - een sectie van het NOC *NSF - leeft voort. Niet langer als opvanghuis voor gevallenen, of als liefdadigheid voor mis- deelden. Maar als rechtsinstan tie voor talenten die van top sport hun vak maken. „Het on denkbare is denkbaar gewor den...". Oh zeker, het zwarte gat be staat. Maar het is nog hoogst zelden dat een sporter er par does indondert. En natuurlijk ligt op het hoofdkantoor van In dividuele Begeleiding onveran derd de brochure met die on heilspellende titel: De keerzijde van de Medaille. Maar die keer zijde is lang zo zwartgallig niet meer. Over mislukkingen en trage dies spreekt Marcel Sturken boom, detroonopvolger van Jo han. van der Haar, nauwelijks. Onbegrip of onvermogen zijn niet de belangrijkste thema's. Het gaat om geld en geldstro men, om rechten en plichten, om 'een palet van faciliteiten'. De topsporter, eens slechts een bedelaar met ambities, heeft status gekregen. „Het wordt vanzelfsprekend dat een top sporter beloond moet worden." Hoogbegaafd Elk individu hoort in zijn visie Marcel Sturkenboom: „De tijd is niet ver meer dat elke sporter recht heeft op een uitkering. de kans te krijgen zijn talenten te ontwikkelen. „Een topsporter kan men beschouwen als hoog begaafd op motorisch gebied. Voor hoogbegaafden zou de maatschappij speciale voor waarden moeten scheppen." Over de drama's zwijgt Stur kenboom. Want huisregel één luidt: geen enkele sporter wordt openlijk in diskrediet gebracht. En stelregel twee is: aan de gou den wetten van de sport wordt niet getornd. „Medelijden hoeft niet", zegt Sturkenboom. „Het is hard werken hoor, als top sporter. Heel hard. Het betekent keuzes maken op jonge leeftijd. En de investeringen betalen zich niet altijd uit. Maar dat is de wet van topsport. Er kan er maar een winnen... De kans op een onoverkomelijke teleurstel ling is echter steeds minder groot." De wielrenner die verslaafd raakt aan amfetamine. De veel belovende turnster die voor haar leven gehandicapt dreigt te raken. De tennisser die tot St. Juttemis moet lesgeven om zijn schulden af te betalen. De voet baller die verpietert in zijn siga- renzaakje. De sportmiljonair die in de goot belandt. Ze bestaan echt. „Mensen kunnen goed de mist ingaan", zegt Sturken boom. „Wij zoeken naar een systeem om die uitvallers op te vangen." Willekeur Op het bureau van Sturken boom ligt een vers krantenknip sel, van een al even vers pro bleemgeval. De kunstzwemster Marjolijn Both die haar kunsten niet meer mag vertonen van de zwembond. Het hoofd Indivi duele Begeleiding ontploft dan njet als hij leest hoe een eenza me sporter wordt vermalen door regenteske willekeur. Hij praat rustig en beschaafd met alle partijen. Hij houdt een slag om de arm, adviseert en tracht conflicten op te lossen. Maar hij treurt niet mee. Marcel Sturkenboom (40) is niet per 1 mei hoofd Individuele Begeleiding geworden om ge kwetste zieltjes te helen. Hij werkt hard aan een structuur die de topsporter-nieuwe-stijl garanties kan geven. Niemand maakt hem schijnbaar iets wijs. De bevlogenheid van Van der Haar, die het, intens betreurde dat miljonair Richard Krajicek zijn HAVO-opleiding niet vol tooide, heeft plaats gemaakt voor het realisme van Sturken boom. Hij is afgestudeerd in be wegingswetenschappen, werkte tien jaar als hulpverlener in de psychiatrie, haalde het Neder lands volleybalteam, werd suc cesvol volleybaltrainer, leerde de wandelgangen kennen op het ministerie van WVC. „En nu komen al die lijntjes samen, hier in Papendal bij het NOC *NSF",zegt hij. Juridisch Sturkenboom slaat zich mo menteel een weg door allerlei fiscale en juridische problemen. „Negentig procent van de top sporters in Nederland beschikt niet over een bron van inkom sten. Nog niet. Maar de tijd is niet ver meer dat elke sporter recht krijgt op een soort uitke ring". Het bedrag van 35 mil joen gulden dat staatssecretaris Erica Terpstra namens het paarse kabinet in het Fonds voor de Topsport heeft gestort, doet dat moment heel dichtbij komen. „De kans bestaat dat het NOC *NSF straks werkgever wordt van sporters. Onkostenvergoe ding wordt inkomen. Dat heeft veel consequenties. Ik wil voor komen dat als straks een top sporter met medailles beladen ieo Beenhakker succesvol met America in Mexico-stad fxico-stad gpd en exico-stad sloopt hem, erkent n dto Beenhakker. Het werk op clizelf kost geen kracht, maar t combinatie van de warmte, i hoogte en de luchtvervuiling pet geen goed. Niet verwon- Jrlijk, de smog hangt bijna da- ^ilijks als een grauwe sluier bo- "b^n de grootste stad van de we- !ld. iMexico-stad telt tussen de er jftien en twintig miljoen inwo- èrs in een gebied met een om- |ng van de provincie Utrecht, p bijna iedereen is in het bezit In een auto, zo lijkt het. Het jrtjrkeer is moordend, en zo ook une uitlaatgassen. „Ik ben altijd Uitte energiek en dynamisch, c Jaar hier heb ik te veel mo menten dat ik me niet lekker Pel. De dokter zegt maar •eds dat het een kwestie van ïwenning is. Het gaat ook wel :ter nu, maar ik loop hier .niet een tijger rond", zegt Been- kker. 'Over één ding heeft Beenhak- t niet te klagen, en dat is de ndacht van de media. Terwijl P spelers het trainingsveld ver- iten om te gaan douchen ferdt de coach van Club Ame- pa belaagd door een horde (urnalisten. Beenhakker is 'hot pws' in Mexico. Niet alleen por de uitstekende resultaten in zijn ploeg, maar ook omdat ij geen blad voor de mond Tïemt. Beenhakker joeg eind p Ktober de Mexicaanse voetbal- itePbo's tegen zich in het harnas oor openlijk kritiek te uiten op pt beleid van de bond. Beenhakker: „Ze zijn hier ge jend. op de dagen dat het lexicaanse nationale elftal Peelt, om de wedstrijden in de bmpetitie gewoon door te la- In gaan. Als je vijf spelers fnoet (staan, speel je dus met een kif elftal. Dat geldt niet aleen por mijn team, maar ook voor fidere ploegen. Dat noem ik bmpetitievervalsing en dat wil bij mij niet in. Daar verzet ik Uij tegen." De 'affaire' werd in de media breed uitgemeten, maar liep met een sisser af. Beenhakker en de bond streken binnenska mers alle plooien weer glad. Te genover de media verklaarde hij met zijn uitlatingen 'alleen maar het Mexicaanse voetbal te willen dienen'. Sancties van de bond bleven uit. Ramp „Problemen zoals die er zijrl met de bond vind ik niet erg. Daar kan ik iets mee. Want als je ergens tegenin kunt gaan, is er een kans dat je iets kunt ver beteren. Dan ben, ik bereid daarvoor te vechten. Met de op zet van de competitie ben ik ook niet blij. Daar kan ik niets aan veranderen, die is zoals die is. Maar ik vind het een ramp. De Mexicaanse voetbalclubs spelen in competitieverband 38 wedstrijden. De eerste tien clubs gaan aan het eind door naar de play-offs, gebaseerd op het knock-out-systeem. In theo rie kan de ploeg, die in de com petitie op de tiende plaats is ge ëindigd, dan nog kampioen worden. „Deze opzet druist te gen het hele karakter van sport in. In de competitie wordt be paald wie de beste is, en dat is hier niet het geval. Je kunt hier 38 wedstrijden de pannen van het dak spelen, bovenaan staan en dan nog geen kampioen worden. Als je toevallig in de play-offs tegen twee of drie be langrijke blessures aanloopt, ben je de lui. En dan wordt nummer tien kampioen." „Na 38 wedstrijden heb je een reëel beeld van wie de sterkste is. Sta je dan bovenaan, dan ben je gewoon de beste. Hier wordt heel vaak de beste geen kam pioen. En daar heb ik erg veel moeite mee." Begrijp Beenhakker niet ver keerd, hij heeft het prima naar zijn zin in Mexico. „Óveral waar je werkt, heb'je dingen voor en tegen, positief en negatief. Zo lang de positieve kanten de ne gatieve overheersen, moetje ge woon blijven doen wat je aan het doen bent." Het Engelse Tottenham Hotspurs, op zoek naar een ver vanger voor de ontslagen coach Osvaldo Ardiles, klopte dan ook tevergeefs aan bij de Nederlan der. „Ik ben op dit moment niet in staat en bereid om van club te wisselen. Ik heb hier nog een contract tot het einde van het seizoen en ik heb geen enkele reden om dat niet af te maken." Na zijn voortijdig ontslag als I ondscoach van Saoedi-Arabië tekende 'Don Leo' deze zomer een eenjarig contract bij Club America uit Mexico-stad. De voetbalclub heeft een viertal magere jaren achter de rug. Het laatste kampioenschap werd behaald in 1989. Beenhakker lijkt erin geslaagd Club America weer op het juiste spoor gezet te hebben. Na elf speeldagen stond zijn ploeg tweede in de ranglijst, op twee punten van de koploper. De ploeg behaalde onlangs met de 8-1-winst tegen Ciudad Victoria de grootste overwinning uit de geschiedenis van de club. Ame rica's speler Oman Biylk voert de lijst van topscorers aan. Een week geleden verloor Beenhak kers team voor het eerst sinds twee maanden weer eens. Van Necaxa, de huidige koploper. Geen onbekende De resultaten stemmen de Hol lander dan ook tevreden. „Ame rica is een club die de laatste ja ren heel wat problemen heeft gehad. In de technische sfeer, maar ook in de organisatie. We zijn nu vier maanden bezig om de zaak weer een beetje op te krikken. Als je dan ziet dat we de stadions weer vol spelen. We hebben van de elf wedstrijden slechts één verloren en we staan tweede op de ranglijst, dan kan ik op dit moment niet veel meer vragen." Detossige voetbaltrainer was geen onbekende voor de Mexi- Leo Beenhakker: „Er komt een tijd dat ze zeggen 'we hebben het wel gezien met die ouwe lui'." SPORT OP TV ZATERDAG 08.30-09.00 EURO; Step aerobics. 09.00-11.00 EURO. Kunstri|den op d, schaats: hoogtepunten van het EK in K penhagen en WK in Makuhan. 11.00-12.00 EURO: Worstelen: Wrest Ie VS terugkeert, hij onderaan de vliegtuig trap wordt opgewacht door een handenwrijvende be lastingambtenaar." Hij rekent op clementie. „Als ik lees dat bij een drugsdealer zijn pistool en pitbull aftrekbaar zijn. dan zou een topsporter toch een aange past dieet als onkostenpost mo gen opgeven." Steun De informele steun die Van der Haar verleende, wordt nu vast gelegd. „We bereiken een ander tijdperk", aldus Sturkenboom. „Door het toegenomen geld, de grotere belangen. We maken voor elke topsporter een loop baan-plan, waaraan doelstelling en beloning wordt gekoppeld. Maar waar ook de sportcarrière in een breder, maatschappelijk perspectief wordt geplaatst. De topsporter krijgt het recht om aan te geven hoe het geld moet worden besteed, wij krijgen het recht om prestaties te verlan gen." Individuele Begeleiding, het begrip zegt het al, giet dat alles in een maatpak. Want niets schijnt zo complex te zijn als het de levenswandel van een sporter. „Neem* de geldstro men", zegt Sturkenboom. „Die zijn al heel divers. De vereni ging, de ouders, de slager op de hoek, het openen van winkels, prijzengeld, bondssteun - het is slechts een greep uit de moge lijke inkomstenbronnen. Van wege het maatschappelijke ef fect van topsport, verdient deze groep een speciale regeling. Voor kunstenaars bestaat die wel." Inmiddels houdt IB niet als enige het vangnet in handen. Topsupport, de stichting van Hans van Breukelen en Maarten Ducrot, zit op het vinketouw. „Maar sport is geen puur com mercieel bedrijf', weerlegt Stur kenboom, die geen voorstander is van een tweede stichting op dezelfde markt. „Wij redeneren vanuit het maatschappelijk be lang, beschouwen een toppres tatie niet als puur zakelijk feno meen. Sport is niet optimaal ge professionaliseerd, dat is tegelij kertijd de kracht en de mindere sterke kant. Want vrijwilligheid moet nu vaak antwoord geven op zakelijkheid. Dat leidt tot spanningen." 12 00-13.00 EURO Boksen 13.00-14 00 EURO Vechtsporten. 14 00-16 00 EURO. Kunstri|den op de schaats hoogtepunten Olympische Winter- 14 00-16.00 Super: Stars on ice kunstnj- den op de schaats vanuit Lake Placid. 14.05-16.00 BBC 2: Sports Review of the Year: sport|aaroverzicht. 14.30 16.30 Ned 3: Studio Sport: NK ma- rathonschaatsen in Alkmaar. 16.00-16.30 Super: Autosport: Formula 17.30-18.00 Super Pro super bikes. 18 00-19.00 EURO: Worstelen: Wrestle Mama vanuit de VS. 18.45-19.10 RTLSport. 19.00-20.00 EURO: Karting: Elf Masters Karting vanuit Parijs Bercy. 20.00-22.00 EURO: Kunstri)den op de schaats: hoogtepunten van het EK in Ko penhagen en WK in Makuhari. 23.00-00 00 EURO: Worstelen: Wrestle uit deVS. 00 00-01.00 EURO Boksen. 10.00 11.00 EURO: Bodybuilding: WK vanuit Kupolen (Zweden) 11.00-12.00 EURO: Worstelen: Wrestle Mania vanuit de VS. 12.00-14.00 EURO: Motorsport: overzicht Grand-Prix seizoen. 13.20-14.10 BBC 2: Lara: portret van de Westindischecricketbatsman Brian Lara. 14.00-16.00 EURO: Autosport: overzicht Formule-1 seizoen. 14.55-16.15 BRT 2: Sport extra: veldrij den, rechtstreeks verslag van de Super Prestige in Diegem. 16.00-17.00 EURO: Worstelen- Wrestle Mam uit de VS 17.00-18.00 Super: Sport: special ov het WK voetbal 1994 17.55-18.58 Did 2: Sport '94: 2-deli sport laaroverzicht. 18.00-18.30 Super: Horses in action paardesport magazine 18 00-19.00 EURO: Bodybuilding: V\ vanuit Kupolen (Zweden) 18.30-19.00 SuperPro superbikes: torsport 19.00-20.00 EURO: Vechtsporten. 19.30-20.00 BRT 1. Sport. 20.00-22.00 EURO: Autosport: overz Indy-Car seizoen 22 00-23.00 EURO: Boksen 22 15-23 00 BRT 1 Sport extra: boksen. rechtstreekse reportage van de traditionele kerstmeeting in Izegem. gevolgd door sport-actualiteiten. 22.30-23.00 Super: Sport. 23.00-23.30 Super: Ski perfect: magazi 23.00-00.00 EURO: Worstelen: Wrestle icht Mania uitdeVS. 23.30-00 30 Suf 00.00 01 00 EURO: Autocro ker Indoor Super Stock-Car. 01.00-01.30 EURO. Truckra zicht Europa Cup-seizoen. 08.30-09.00 EURO: Step aerobics. 09.00-11.00 EURO: Kunstri|den op di schaats: hoogtepunten van het EK in K penhagen en WK in Makuhari. 11 00-12.00 EURO: Aerobics. WK var 14.00-16 00 EURO: Kunstri|den op d. schaats: hoogtepunten Olympische Wn spelen Lillehammer. 14.15-15.00 Did 2: Sport '94: |aarove WK it (2). 16.00-17 00 EURO: Bodybui vanuit Kupolen (Zweden), 17 00 17 30 EURO: Truckracing: over zicht Europa Cup-seizoen. 17.30-18.30 EURO Karting: Elf Mast. Karting vanuit Parijs Bercy 18.25-19 15 Old 1 Sport Extra: kunst den op de schaats, reportage van het i|« 18.30-19.30 EURO. Worstelen: Wrestle Mania vanuit de VS. 18.45-19.10 RTLSport. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnieuws. 19 30-20 00 BRT 1: Sport 20.00-21.00 EURO: Speedworld: auto- en motos portmagazine 21.00-22.00 EURO: Autosport: overzicht 22.00-23.00 EURO: Eurogoals: overzicht, Europe se voetbalcompetities. 23.00-00.00 EURO: Boksen. 23.30-00.00 RTL 4. Sport. 00.00-01.30 EURO: Golf: Overzicht PGA European Tour. 01.30-02.00 EURO: Eurosportnieuws. DINSDAG 05.45-06.00 Did 1: Morgenmagazine 08 30-09.00 EURO: Step aerobics. 09.00-11.00 EURO: Kunstri|den op de schaats: hoogtepunten Olympische Wintei H .00-12.00 EURO: Bodybuilding: WK vanuit Kupolen (Zweden). 12.00-13.00 EURO: Eurogoals: overzicht Europese voetbalcompetities. 12 40-13.40 BBC 2 Autosport, samen vatting van de RAC Britse tourwagen kam pioenschappen 1994 13.00-14.00 EURO: Worstelen: Wrestle Mama vanuit de VS 13.15-13.45 RTL 4 Sport: voetbal, de topclubs van Europa. 13.40-16.00 BBC 2 Paardesport- recht- Chepstow. 13 45-14.15 RTL 4: Sport: voetbal, de topclubs van Europa 14.00-16.00 EURO: Olympische Spelen: hoogtepunten Lillehammer 16.00 17.00 EURO: Speedworld: auto- e motos port magazine ARCHIEFFOTO caanse voetballiefhebber. De wedstrijden van Real Madrid werden live uitgezonden in Mexico. Het goede spel van Club America doet zijn popula riteit alleen groeien. „Populari teit, daar hou ik me nooit mee bezig want het is zo betrekke lijk. Mensen die nu enthousiast reageren als ze me zien, roepen over twee weken als we twee keer verloren hebben iets an ders. Ik doe mijn werk. Ik geniet van mijn werk en hoe anderen over mij denken interesseert me niet." „Dat heeft niks met zelfbe scherming te maken. Het heeft gewoon te maken met reëel zijn. Niets is zo vergankelijk als populariteit. Het zal me een rot- zorg zijn of mensen me aardig vinden. Zo denk ik, zo zit ik in elkaar, ik kan toch niet rekening houden met iedereen. In dit be roep acteer je voor een zaal met heel veel toeschouwers. En au tomatisch heeft iedereen een mening over jou. Een mening die altijd gebaseerd is op wat ik ben, Leo Beenhakker de trainer, en niet op wie ik ben." „In het begin van je carrière stel je belang bij wat mensen van je denken, hoe ze tegen je aankijken. Maar dat is een hele korte periode tot je door hebt dat het allemaal heel betrekke lijk is. En dat alles voornamelijk bepaald wordt door de resulta ten. Als je met 3-0 wint ben je een kanjer, als je met 3-0 ver liest ben je een klootzak. Als dat bepaalt of je goed of slecht bent, een kanjer of een klootzak, daar kan ik niks mee." Motivatie De soms ongewenste aandacht die zijn persoon trekt, neemt hij voor lief. voetbal is zijn leven, nog steeds. Geef Beenhakker elf spelers, een paar ballen, een veld en twee goals en hij is te vreden, al is het maar een jeugdteam. „Ik geniet net zo goed als ik met een jeugdelftal- letje bezig ben. Ik heb de naam en faam en de uitstraling van een grote club niet nodig om mijn werk leuk te vinden. Mijn motivatie is voetbal. Ik geniet van de sfeer van een vol sta dion, maar ik heb het niet nodig om met inzet te werken en ge lukkig te zijn. De basis is niet al les wat er om heen hangt, de basis is voetbal." „Ik ga door met dit werk zo lang ik het leuk vind. En zolang de andere kant het leuk vindt. Zodra er een duidelijk genera tieconflict op de proppen komt, houdt het op. En die komt een keer. De spelers worden steeds jonger en ik word steeds ouder. Er komt een keer een moment dat ze zeggen 'ouwe lui, we hebben het nou wel gezien met je'. Dat moment komt. En net voor dat moment moet ik weg wezen, dat is duidelijk." Leidsch Dagblad Doelpuntenmaker van de week: Niels Karremans (SVLV) 2 1) Dennis Stuifzand (Docos) 0 21 2) Fred Bloem (Noordwijk) 0 15 3) Maurice van Berkel (Leiden) 0 11 4) Marco de Ridder (Katwijk) 0 11 5) Hans Zwaan (Katwijk) 0 11 6) Kees Haasnoot (KRV) 0 10 7) Ruud de Klerk (Foreholte) 0 10 8) Johan de Ridder (Docos) 0 9 9) Ed Borst (MMO) 1 9 10) Niels Karremans (SVLV) 2 8

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27