'Maak een eind aan deze hetze' Botenloods Rijnland is doorn in het oog Scholenbestuur: Regenboog niet meer te redden Haar leven was wel kortmaar niet voor niets' Leiden Regio/Rijn Veenstreek Officier schond privacy ambtenaren Leiderdorp Zoeterwoude gaat in beroep tegen goedkeuring verordening Verbijstering en ongeloof in Nieuwe Wetering saterdag 24 december 1994 chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 roelofarendsveen marieta kroft Ze werd geboren op 10 novem ber 1960. Nog geen drie maan den later, om precies te zijn, op 2 februari 1961 overleed de kleine Edith Jacoba aan de ge volgen van een hartafwijking. „Ze heeft maar kort mogen le ven, maar het was niet voor niets", mfiken haar ouders Paul (63) en Co (60) Janzen uit Roelofarendsveen duidelijk. „Haar naam leeft voort en zal ons zelfs overleven." Vijf jaar geleden, op de ge- boonedag van hun dochtertje richtte het echtpaar Janzen de Stichting Edith Jacoba op. Sindsdien stelt het driekoppige bestuur ieder jaar een bedrag tussen de 20.000 en 25.000 gul den beschikbaar voor mensen Stichting Edith Jacoba steunt gehandicaptenzorg met een verstandelijke en/of li chamelijke handicap. Afgelopen zomer bijvoor beeld, werd 2500 gulden gege ven als tegemoetkoming in de reparatiekosten voor De Zuyd- twijck, de boot van het gelijk namige verpleeghuis in Leiden. De instellingen voor verstande lijk gehandicapten, Huize Ur sula in Nieuwveen en Swetter- hage in Zoeterwoude-Dorp, kregen computers met aange paste programma's voor de be woners. Een groepje gehandi capten ging twee jaar geleden op kosten van de stichting naar het Europees kampioenschap voetballen in Zweden. Het is maar een greep en de bodem van de pot, met familiekapitaal gevuld, is nog niet in zicht. Herhaaldelijk benadrukt het echtpaar tijdens het gesprek over de stichting Edith Jacoba: „Het gaat niet om ons. Het gaat om de stichting. Veertig jaar lang zijn we zakelijk bezig ge weest. Nu willen we sociaal iets kunnen betekenen. Door geluk en omstandigheden is er een familiebezit en daarmee willen we iets doen voor haar - als je dat zo mag noemen - lotgeno ten." Paul en Co Janzen hebben geen minuut verdriet gehad toen op die novemberdag in 1960 hun dochtertje werd ge boren die mongoloïde bleek te zijn. „Wij beschouwden het als Gods gave", legt Paul uit. „Wij gen. Het is de filosofie van hem en zijn vrouw. Terdege is hij zich ervan bewust dat er ook mensen zullen zijn die nu zeg gen: 'Waar heeft die man het over. Hij heeft geen ervaring om twintig tot dertig jaar voor zo'n kind te zorgen.' „En dat moet ik toegeven. Het is mijn levensopvatting en die wil ik een ander niet opleggen." Met tranen in haar ogen laat Co een ingelijst fotootje van haar dochtertje zien. Het is een van de weinige plaatjes die ze van haar heeft. Dat hun kindje het echtpaar weer zo snel werd ontnomen, moet ook Gods wil geweest zijn. is hun heilige overtuiging. „Hij heeft er zijn bedoeling mee gehad." Het meisje ligt begraven in Apeldoorn, waar beide ouders van Paul en Co toen woonden. Regelmatig zoeken Paul en Co die plek nog op. „Als we witte steentjes tegenkomen, bewa ren we ze en leggen die op haar grafje", vertelt Co. „Ze hoort er nog altijd bij. Op geen enkele manier drukken we dat weg", vult haar man haar aan. „Als iemand aan ons vraagt hoeveel kinderen wij hebben, zeggen we: twee levende en een stich ting." „Wij beleven het zo", mij mert Paul verder, „zoals de dag bij de nacht hoort, zo hoort het volmaakte bij het onvolmaakte en de vreugde bij het verdriet. Als het onvolmaakte er niet zou zijn, zouden wij het volmaakte niet kennen. Edith Jacoba heeft daarom niet voor niets geleefd. Wij hebben verdriet 0111 haar gehad, maar dat is door haar omgezet in vreugde. Ze heeft ons leven enorm verrijkt." De pot van de stichting Edith Jacoba voor dit jaar is leeg. „Maar volgend jaar beginnen we weer met een schone lei", vertellen Paul en Co Janzen ten slotte. Wie een goede besteding voor het komend jaar weet. kan contact opnemeirmet de fami lie Janzen, telefoon: 01713- 16383. „We stellen wel een voorwaarde: het doel moet be trekking hebben op de gehan dicaptenzorg." Emotionele oproep bij rechtzaak Leiderdorpse affaire Vervolg van voorpagina ^Mr. K. Weijling, raadsman van de voormalige chef bur gerzaken van Leiderdorp, heeft in een emotionele oproep aan de bestuursrechter gevraagd een halt toe te roepen aan de hetze tegen zijn cliënt. De advocaat vertelde zijn emoties normaliter uit te sluiten bij behandeling van dit soort zaken, maar dit keer lukte hem dat niet. „Ik ben zelden zo'n schrijnende zaak tegengekomen", verklaarde hij zijn oproep. den haag/leiderdorp drukte verder dat de ambtena- henny van egmond ren van alles wordt verweten terwijl de afdeling financiën van Gisteren dienden bij bestuurs- het reilen en zeilen bij burger rechter mr. H.C. Naves twee zaken op de hoogte was. Boven- kort gedingen, aangespannen dien verweet hij het college gestrafte ambtenaren van nooit ingegrepen te hebben, de Leiderdorpse afdeling bur- terwijl er duidelijke signalen gerzaken. De voormalige chef waren dat de afdeling volledig probeerde zijn ontslag onge- opz'ngatlag. daan te maken, de tweede, een vrouw die nog steeds bij de ge meente werkt, de haar opgeleg de salariskorting. Het is de zo- ^tpelste procedure die de ambte naren aanspannen. Tot nu toe Schaap moest toegeven dat de ambtenaren geen duidelijke kasinstructie hadden. Hij had ook geen instructie op papier kunnen vinden. Maar, zei hij, )iebben ze overal gewonnen: de dat is geen reden maar wat aan Leiderdorpse commissie be- te rommelen met het geld. Hij roep- en bezwaarschriften gaf hen gelijk en de politierechter sprak hen vrij van de tenlaste 6 gelegde strafbare feiten. Maar tot nu toe handhaaft het college van B en W de strafmaatrege len. De vier ambtenaren zijn be straft omdat het colfege hen verdenkt jaren achtereen geld achterover te hebben gedrukt. Raadsman mr. P.J. Schaap van vond dat de ambtenaren buiten hun boekje waren gegaan. De versnaperingen werden betaald uit het zogenaamde Buisman-potje, een busje waar in kleine kasoverschotten wer den gestopt en een kastekorten toelage van 100 gulden die de chef van de afdeling kreeg om de kassa aan te vullen als er te weinig inzat. Ook stopten de ambtenaren daar fooien in die ze bijvoorbeeld van begrafenis- de gemeente noemde de vier ondernemers kregen. Volgens 'geen typische criminelen'. „Het gaat om kleine bedragen die echter niet door de beugel kun- Weijling herhaalde dat de be schuldigingen zijn gebaseerd op verklaringen die uit rancune zijn afgelegd en later bij de rechter-commissaris groten deels zijn herroepen. Hij .bena- Schaap hebben de ambtenaren doelbewust inkomsten niet aangeslagen op de kassa om het Buismanpotje te vullen. De po litierechter achtte dat punt ove rigens niet bewezen, evenals de commissie beroep- en bezwaar schriften. Weijling stelde ook dat het de praktijk is dat ambtenaren klei ne fooien en attenties aanne- DEN HAAG/LEIDERDORP henny van egmond Het Openbaar Ministerie heeft de privacy van de vier gestrafte ambtenaren van de afdeling burgerzaken geschonden door de proces-verbalen van de politie te overhandigen aan de gemeen te Leiderdorp. Dat stelde raadsman mr. K. Weijling gisteren tij dens een kort geding dat hij namens een van de ambtenaren had aangespannen. Weijling beriep zich op brieven van de mi nister van binnenlandse zaken waarin staat dat het Openbaar Ministerie dit soort verbalen niet mag verstrekken. Omdat het besluit van het college van Leiderdorp vooral op de politiestuk- ken is gebaseerd, zou dit alleen daarom al moeten worden ver nietigd. Weijling haalde een brief aan waarin stond dat een officier van justitie indien er aangifte wordt gedaan van een misdrijf door een ambtenaar de gemeente daarover mag inlichten indien er twijfels zijn over het functioneren van de ambtenaar. Maar de officier mag dan alleen melden dat er tot vervolging wordt over gegaan en wat het vonnis is. Deze brief trok de minister van bin nenlandse zaken later weer in omdat het in strijd kon zijn met de privacy-wetgeving. In de Leiderdorpse affaire heeft de officier van justitie veel meer gedaan dan de gemeente inlichten over de vervolging. Hij heeft ook de stukken overhandigd. En daarmee is de privacy van de ambtenaren geschonden. Weijling verweet de gemeente ook dat ze niet zomaar gebruik had mogen maken van de proces sen- verbaal. Er had een afweging moeten worden gemaakt tus sen het schenden van de privacy en de noodzaak over de stuk ken te beschikken. Die afweging had volgens Weijling altijd in het voordeel van de ambtenaren moeten uitvallen. Persofficier van justitie, mr. F. Slits, bevestigt dat het openbaar ministerie de verbalen heeft gegeven. „Wij verschillen van me ning met de raadsman over de vraag of dit mag. Die vraag is nu aan de minister van justitie voorgelegd. Zolang die geen uit spraak heeft gedaan, onthouden wij ons van commentaar." Bestuursrechter H.C. Naves vond deze kwestie zo belangrijk dat hij er geen uitspraak over zal doen. Hij vindt dat de vraag of de processen-verbaal gebruik mochten worden, moet worden voorgelegd aan de meervoudige kamer van de afdeling be stuursrecht. men. Een praktijk die het Lei derdorpse college ook gewoon is, aldus de raadsman. „Na mens de gemeente wordt jaar lijks op kosten van de midden stand haring gehapt door het personeel. En als mijn cliënt zich niet vergist wordt de bijbe horende jenever dankbaar in ontvangst genomen door het college. Het is een feit van alge mene bekendheid in Leiderdorp dat bij leden het gemeentebe stuur royale kerstpakketten aan huis worden bezorgd. Bijvoor beeld aannemerij Noorlander wenst het gemeentebestuur en de ambtelijke top jaarlijks een overvloedig kerstfeest", aldus Weijling, die dan wel het ver schil eens wilde weten tussen deze geschenken en de taart of het tientje voor wat loempia's die de afdeling burgerzaken ontving. Weijling vroeg het stra- fontslag van zijn cliënt onge daan te maken. R. Klingers, de raadsman van de vrouwelijke ambtenaar, wil de dat haar salariskorting wordt geschrapt. Hierdoor komt zij in de financiële problemen omdat zij in een dure huurwoning zit. De uitspraak in de normale pro cedure kan nog weieens twee jaar in beslagnemen en dan moet ze haar woning wijwei ze ker verlaten. Rechter Naves doet op vrijdag 6 janauri uitspraak. Twee jaar cel voor incest Warmonder Een 53-jarige Warmonder is gis teren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twee jaar cel straf wegens het plegen van in cest en ontucht. De man moet zich tevens onder psychiatri sche behandeling laten stellen. Slachtoffers van de Warmonder zijn een nu 29-jarige dochter en een 13-jarige stiefdochter. De incest pleegde de Warm onder in de jaren tachtig. De man heeft zijn dochter van haar elfde tot haar zeventiende tot geslachtsgemeenschap ge dwongen. De ontuchtige han delingen met zijn stiefdochter pleegde de man dit jaar. VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Klaverjastoernooi. Buurthuis Westerhaven organiseert tradi tiegetrouw op tweede kerstdag een klaverjastoernooi. Het be gint om 14.00 uur aan de Em- malaan 45 in Alphen aan den Rijn. WARMOND Kerstloop. Warmunda's suppor tersclub Langs de Lijn organi seert in samenwerking met transportbedrijf Keijzer War mond (TKW) op 26 december de traditionele Kerstloop. Aanvang van de vijf kilometer is 12.00 uur en van de tien kilometer 12.10 uur. Plaats is sportpark Het Overbos. Inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Iedere deelnemer ontvangt een herinnering. WASSENAAR Kerstverhalen. Kerstverhalen en -gedichten worden tweede kerstdag voorgedragen in hel trefpunt voor ouderen aan de Zonneveldeg in Wassenaar. Het gaat om verhalen die meedingen naar een prijs. Deze wedstrijd is georganiseerd door de federatie van Wassenaarse Ouderenorga- nisaties. Aanvang: 14.00 uur. voorschoten De Voorstraat in Voorschoten heeft, met zijn eeuwenoude gebouwen en gaslampen, in het duister met dichte mist iets on heilspellends. Je zou je zo in het Londen van de vorige eeuw wanen, een doolhof met steegjes waar elk moment Jack the Ripper of een andere seriemoordenaar uit tevoorschijn kan schieten. Gelukkig zorgt de elektrische kerstverlichting, die hier in het niets schijnt te zweven, voor een vrolijk en modern contrast. foto loek zuyderduin voorschoten frank buurman Bewoners van het Frans Hals plantsoen in Voorschoten zijn niet gelukkig met de boten- loods/clubgebouw van de roei vereniging Rijnland in Vlietland. Zij beschouwen het kleurige ge bouw als een doorn in hun oog. „Er was afgesproken dat het ge bouw. nauwelijks zichtbaar zou zijn. Het staat ook letterlijk in het uitwerkingsplan van de ge meente Leidschendam: 'deze bebouwing nauwelijks zicht baar te doen zijn aan de overzij de van de Vliet'. Maar de boten loods, geschilderd in de felle kleuren oranje, rood en geel, is juist heel erg goed te zien", zegt bewoner A. van der Mijn. Van der Mijn stelt voorop dat hij niets tegen de roeiers heeft. „Roeien is een prachtige sport en ik gun de vereniging haar clubgebouw. Maar dit is niet volgens de afspraak. Wij wisten van tevoren niet dat de boten loods van die felle kleuren zou krijgen. Bovendien zou de loods door beplanting aan het oog worden onttrokken. Ik woon hier al meer dan 30 jaar en ik heb altijd tegen een prachtig groen gebied aangekeken. Er liep een jaagpad langs de Vliet dat eeuwen oud was. Dat is alle maal verdwenen, sinds het een recreatiegebied geworden is." De bewoners hebben het ge meentebestuur van Voorscho ten benaderd met het verzoek Leidschendam op de ontwikke lingen opmerkzaam te maken. „We hopen dat er snel een groe ne strook kan worden aange legd. En misschien kunnen de kleuren van de botenloods nog veranderd worden. We hopen de zaak op een vriendelijke ma nier te kunnen oplossen", stelt Van der Mijn. Voorschoten heeft bij Leidschendam gedaan gekregen dat de botenloods'15 meter uil de Vlietoever is ge bouwd. Dat betekende overi gens dat de roeivereniging aan zienlijk duurder uit was. De in vloed van de gemeente op de verdere ontwikkelingen buiten de gemeentegrens is volgens een woordvoerder beperkt. De gemeente Leidschendam en de provincie Zuid-Holland, de ei genaresse, hebben vooral be moeienis met Vlietland. Volgens secretaris J. Hazelbag van de Roeivereniging Rijnland moeten de bewoners van het Frans Halsplantsoen nog even geduld hebben. „Ik heb onlangs met vertegenwoordigers van de provincie bij de botenloods rondgelopen. We zijn bezig met een plan voor hel aanplanten van groen. Zo is bijvoorbeeld af gesproken dat er geen coniferen mogen komen, maar bomen met blaadjes. Je kunt natuurlijk niet middenin de winter ver wachten dat die bomen er in eens staan. Dat zal even af wachten zijn tot het komend voorjaar. We waren dat al lang van plan, dus hel ongeduld van de bewoners begrijp ik niet he lemaal. De aanplant komt er volgens afspraak voor 1 april en wordt door de vereniging be taald", aldus Hazelbag. zoeterwoude Niet omdat de gemeente haar zin niet heeft gekregen, maar juist omdat de provincie zon dermeer akkoord ging met de huisvestingsverordening. Daar om tekent de gemeente Zoeter- woude bezwaar aan. De provin cie heeft de nieuwe Zoeter- woudse huisvestingsverorde ning goedgekeurd, terwijl het gemeentebestuur bij nader in zien diep ongelukkig is met de regeling. Wat is het geval? Sinds 1 juli hebben de gemeenten in de Leidse regio dezelfde huisves tingsverordening. In die veror dening is onder andere opgeno- men dat mensen die geen be taalde arbeid verrichten zich zondermeer als woningzoeken de kunnen inschrijven, onge acht hun huidige woonplaats. Hoewel de gemeente er zelf bij zat toen de verordening werd opgesteld, heeft Zoeterwoude nu moeite met dat artikel. Want aan de andere kant hoeft Zoeterwoude mensen uit andere gemeenten in de regio niet in te schrijven. Op dit punt is voor Zoeterwoude en Alke made een uitzondering ge maakt omdat deze twee ge meenten wel erg weinig wonin gen te vergeven hebben. Voor Leiden, Leiderdorp, Voorscho ten en Oegstgeest geldt dat zij verplicht zijn woningzoekenden uit de andere gemeenten in te schrijven. In Leiderdorp, Voor schoten en Oegstgeest zijn de wachtlijsten voor een huis door de nieuwe regeling in korte tijd ongeveer twee keer zo lang ge worden. Wethouder A. Ringersma (PZ- volkshuisvesting) heeft be dacht dat de twee regelingen naast elkaar voor Zoeterwoude een curieus resultaat opleveren. „Nu kan iedereen zonder werk uit Den Haag zich zomaar bij ons laten inschrijven als wo ningzoekende", verklaarde de wethouder donderdag in de ge meenteraad. Leidenaars - dus ook Leidenaars zonder werk - hoeft Zoeterwoude niet in te schrijven. Maar werklozen, ar beidsongeschikten en gepensio neerden van buiten de jegio moeten wèl worden toegelaten. De wethouder hoopt nu ook voor elkaar te krijgen .dat Zoe terwoude ook die laatste groep niet als woningzoekende in hoeft te schrijven. De nieuwe huisvestingsveror dening heeft voor Alkemade de zelfde uitwerking als voor Zoe terwoude. De Alkemadese wet houder W. Nugteren (CDA/volkshuisvesting) laat we ten dat het probleem waar Zoe terwoude op is gestuit, in zijn gemeente nog niet is onder kend. nieuwe wetering marieta kroft Het bestuur van de Samenwerkende Basisscholen Alkemade i.o. ziet geen mogelijkheden meer om de Regen- boogschool in Nieuwe Wetering open te houden. Het zoekt daarom niet lan ger meer naar een oplossing. Dat is donderdagavond tijdens een besloten bijeenkomst toch onverwacht beslo ten. Het bestuur heeft de afgelopen maanden gezocht naar mogelijkheden om de Nieuwe Weterings enige school te behouden. Duidelijk was wel dat de school niet zelfstandig kon blijven om dat ze met 70 leerlingen ver onder de in Alkemade geldende opheffingsnorm van 115 zit. Fusie met de Gerardus- school in Oude Wetering zou een op lossing kunnen zijn omdat deze geen leegstand heeft. Het reddingsplan voor De Regenboog strandde donderdag avond uiteindelijk op de kosten die een fusie met zich meebrengt. Volgens voorzitter J. van Bostelen van het be stuur bedragen die meer als 100.000 gulden per jaar. Er bleek geen draag vlak te zijn onder de Alkemadese schoolbesturen om die kosten geza menlijk te dragen. De enige nog resterende overlevings kans is het beroep van het schoolbe stuur bij de Raad van State. Daarin wordt geëist dat het raadsbesluit van 26 september, om geen splitsingsver- zoek in te dienen bij het ministerie van onderwijs, wordt vernietigd. Dat ver zoek houdt in dat Alkemade onderwijs kundig in een dicht- en een dunbe volkt deel wordt gesplitst. Nieuwe We tering wordt dan tot het dunbevolkte deel gerekend, waarvoor een lagere op heffingsnorm zou gelden. En dan zou de Regenboog kunnen blijven voortbe staan. De gemeenteraad besloot om dat verzoek niet in te dienen omdat er dan drie andere scholen de deuren moeten sluiten. Bovendien zou wet houder L. Beelen de raad hebben ge zegd dat het geen zin heeft om een verzoek in te dienen omdat de school besturen verdeeld zijn. Dat laatste bleek onjuist te zijn. Volgens voorzitter Van Bostelen van het bestuur is er weinig kans dat de Re- genboogschool hiermee iets bereikt. „Het ministerie is sceptisch, zo bleek uit contacten. Ten eerste is het al onze ker dat de Raad van State het beroeps schrift gegrond acht. Als dat al zo is, blijft het onzeker of het ministerie het verzoek wel inwilligt. Het is voor 99 procent zo goed als zeker dat de school dicht moet. Ik zie geen perspectieven Overigens hoeven de leerkrachten van De Regenboog niet bang te zijn dat ze op straat komen te staan. Als gevolg van de besturenfusie op 1 augustus 1995, krijgen deze docenten voorrang bij de invulling van vacatures op ande re scholen. nieuwe wetering» Nieuwe Wetering is aangeslagen. Be halve ouders en leerlingen hebben ook de overige inwoners zich de afge lopen maanden krachtig verzet tegen de dreigende sluiting in augustus 1996. Dat bleek wel uit de handteke ningen- en de kerstkaartenactie van het actiecomité 'De Regenboogschool moet open blijven'. L. Fletterman van dat comité, voor zitter F. Klein van het schoolbestuur en Regenboogdirecteur B. Ravelli rea geren geschokt op het besluit van het bestuur van de Samenwerkende Ba sisscholen Alkemade i.o. om niet lan ger meer te zoeken naar een oplossing voor het behoud van de Regenboog- school. „We hadden nog steeds hoop", zegt Fletterman. „In je achter hoofd weet je wel dat je niet heel sterk staat. Maar we hoorden steeds toch weer positieve geluiden." Ravelli en Klein vinden dat de leden van het bestuur te veel aan hun eigen school hebben gedacht. „De bestuurs leden hebben niet onderwijsbreed kunnen denken. Niet dat ik daar wel toe in staat zou zijn", geeft Klein toe. „Ik heb wel in september aangedron gen op de instelling van een onafhan kelijke commissie van wijze dames en heren die de instandhouding van de school zouden moeten bestuderen. De bestuursleden zeiden toen dat ze dat zelf wel konden. Volgens de twee is het bestuur i.o. voorbijgegaan aan het feit dat een school in Nieuwe Wetering meer bete kent dan een lespunt alleen. Klein: „Bij alles wat er in het dorp gebeurt - Sinterklaas, de kerstviering en de oranjefeesten - is de school betrok ken. Als de kinderen nu verspreid gaan worden over scholen in heel Alkemade, verlies je het sociale leven. Het gaat mij er echt niet om dat de Regenboog behouden blijft, als er in ieder geval maar een school is." Zowel Fletterman, Klein als Ravelli klampt zich nog vast aan de laatste strohalm: de splitsing van de gemeen te die ze via de Raad van State willen bereiken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19