Vrije tijd Sjouwen zonder rugpijn Haren weg Boekensteun Uit elkaar Geur Heruitgave Zeven Glas-in-lood-effect met verf VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN NIEUWE CD'S Wim Koevoet Paul Korenhof POP/POPULAIR Mental Hippie Blood - Pounds - Play It Again Sam Metal uit Zweden met een nau welijks verborgen knipoog naar het gitaargeweld uit Seattle in het algemeen en Soundgarden in het bijzonder. Toch is het langharige kwintet eigenwijs ge noeg om een eigen geluid voort te brengen en epigonisme te vermijden. Het strijkersarrangement op 'Real as rain' is gewaagd maar pakt fantastisch uit. Het mo ment waarop de twee gitaristen het heft weer in handen nemen, voelt weldadig aan. Opvallend is ook de bondigheid van Mental Hippie Blood. Het langste num mer neemt vijf minuten in be slag. Intro's en uiteindes ken nen de Zweden niet. Niet alleen muzikaal maar ook tekstueel onttrekt de groep zich aan het verwachtingspatroon. Zanger Michael Oran, die on danks de stevige gitaarpartijen de spilpositie inneemt, heeft namelijk wat te melden, flink veel zelfs. Geen pose, geen dui vels, geen odes aan 'chicks' of 'babes', geen schuttingtaai maar wel veel engagement en lef. Mental Hippie Blood is in dit opzicht een absoluut buiten beentje in de metal. De groep gaat geen onderwerp uit de weg: vrouwenmishande ling, het schuldgevoel van een vleeseter, zelfmoord van de partner, de kwetsbare positie van de kunstenaar in een maat schappij met een stijve arbeids ethos en de vernietigende wer king van drugs. Toch een punt van kritiek: veer tig gulden voor veertig minuten muziek is een klantonvriende lijk tarief. WK KLASSIEK Mendelssohn - Een midzomer- nachtsdroom, op. 21/61 (sel.); De Hebriden, op. 26. - Sandrine Piau, Delphine Collot (sopraan), Choeur de la Chapelle Royale, Collegium Vocale, Orchestre des Champs Elysees o.l.v. Philippe Herreweghe - HarmoniaMundi. In deze rubriek opnieuw aan dacht voor twee aanbiedingen in de actie 'Aangenaam Roman tiek', die nog doorloopt tot eind januari. Om te beginnen een se lectie uit de muziek die Men delssohn schreef bij 'Een Mid- zomemachtsdroom' van Shake speare. Hiervan hebben de ou verture, het scherzo en de bruidsmars een grote populari teit verworven, maar gelukkig wordt meestal een ruimere se lectie uitgevoerd met ook enke le vocale delen. In dit geval is het bijzondere dat de muziek op authentieke instrumenten wordt uitgevoerd. Van een ba- rokspecialist als Herreweghe mag men niet anders verwach ten, maar belangrijker is dat het geheel zo fris en overtuigend klinkt. Mendelssohns toch al charmante muziek krijgt een extra speels accent en ook de sfeer lijkt sterker over te komen. Dat geldt trouwens ook voor de nog meer als een romantische natuurschilderingopgezette Hebriden-ouverture. Tsjaikovski - Pianoconcert nr. 1 in bes, op. 23. Grieg - Pianoconcert in a, op. 16.- Peter Jablonski (pia no), The Philharmonia Orchestra o.l.v. Peter Maag - Decca Totaal anders klinken de beken de pianoconcerten van Tsjaik ovski en Grieg. Niet alleen is het karakter van de muziek totaal verschillend, maar ook horen we een heel andere benadering, waarbij bovendien gebruik wordt gemaakt van een 'nor maal' instrumentarium. Het warme klankenspectrum en de bredere aanpak'van zowel pia nist als dirigent beantwoorden waarschijnlijk ook meer aan wat traditioneel onder 'romantiek' verstaan wordt. Al met al zijn het goede, degelijke uitvoerin gen, maar iets meer raffinement had zeker tot een nog positiever resultaat kunnen leiden. PK DOE-HET-ZELF Heel wat doe-het-zelvers weten het: het meestal onvermijdelijke sjouwwerk kan bij een langduri ge klus overal pijn veroorzaken. De rug is een van de gevoeligste gebieden van het lichaam. Mensen die beroepshalve veel zware dingen moeten tillen le ren wel hoe je dat het beste doet om rug- en andere klach ten te voorkomen. Maar wie af en toe eens met zakken cement, bouwblokken, zware tegels enz. moet stoeien heeft die 'tech niek' (eigenlijk een routine) niet altijd in de vingers. Een ruggordel is daarbij een goede hulp. Een in (arbeidsvei ligheid gespecialiseerd bedrijf brengt zulke gordels, in enkele types, op de markt. De Ergody ne Proflex 2000 is er één van. Hij is licht van gewicht, sluit dank zij de V-vorm nauw aan in de rug, laat zich gemakkelijk rond de taille wikkelen en geeft maximale steun aan de lage rug en buik. Hij is bij het dragen niet hinderlijk (blijft elastisch) en hij kruipt niet over de kle ding omhoog. De drager wordt door de 'werking' van de gordel automatisch gestimuleerd een juiste lichaamshouding aan te nemen. De prijs ligt rond de 108 gulden. Meer informatie: Van Bavel, Oosterhout, tel. 01620 27050. DINGEN Henriëtte van der Hoeven Tot nu toe was het er alleen voor professionele gebruikers, nu is er ook een apparaat voor de doe-het-zelver, die zonder al te veel pijn beharing wil verwijderen. Het apparaat, de Virgo, gebruikt droge engerie die door de haarschacht naar de wortel wordt gestuurd om die te vernietigen. Prijs van de Virgo ligt rond de 400 gulden. Meer informatie: Ten Wings, tel. 070-3625041. Gevernist metaal en kristal, uit deze bijzondere combinatie bestaan deze boekensteunen van Swarovski. Een fraai maar ook prijzig 995) cadeau voor de liefhebber van mooie boeken. Meer informatie: tel. 02230-60500. Deze friteuse, van Belgische oorsprdhg, kun je om schoon te maken helemaal uit elkaar ha len. Bovendien heeft deze Fritel een koude zo ne doordat het verwarmingselement op onge veer 2.5 cm van de bodem hangt. De tempera tuur van de olie onder het element wordt hier door nooit hoger dan 90 graden C. Bakrestjes zinken naar de bodem en de olie blijft veel lan ger schoon. Prijs (kleinste model) 169,95 oplopende tot 298. Meer informatie: tel. 03200-50688. Japanse bedrijven gebruiken geuren om hun werknemers 'fit' te houden, 's morgens een opwekkende citrusgeur, 's middags een ontspannen bosgeur. Wie eens wil proberen of dat werkt kan voor 49,95 dit mini rollertje Asana ko pen met de geur van energie en ontspanning. Meer informatie: tel. 03410-26966. In 1893 werd deze vaas 'aux 3 carottes' ontworpen voor de wereldtentoonstelling in Chicago. Dit stukje naturalisme van Christtofle is nu weer te koop voor 171,-. Meer informatie: SUPPORT, Nieuwegein, tel. 03402-41440. Hoe meer je in de keuken staat, hoe hogere de eisen die je aan je ge reedschap stelt. Brabantia haakt daarop in met een serie keukenzeven in chroom (2 bolle, twee puntige en een theezeefje). De puntzeef gebruik je bijvoorbeeld om bouillon te zeven en voor kleine pannen of kommen. De kleinste puntzeef, met een middellijn van 12,5 cm kost 23,95. Meer informatie: tel. 04904-82233. HOBBY Het lijkt net echt glas-in-lood, toch zijn het raamdecoraties die met verf zijn gemaakt. Maar dan wel een spe ciale glasverfsoort, window color ge heten. Afbeeldingen die je ermee maakt, kunnen gemakkelijk worden verwijderd en bewaard tot een vol gende gelegenheid. Maar er zijn ook andere toepassingen, zoals op flessen of glazen voorraadpotten. Window color is een glasverf op wa terbasis, die direct uit de flacon kan worden aangebracht op glas en perspex. Als de verf droog is lijkt de beschildering op glas-in-lood. Als de decoraties afneembaar moeten zijn, moet je er wel zorgvuldig mee om gaan. De verf is in hobbywinkels te koop in 19 kleuren, die je onderling goed kunt mengen. Een flacon bevat 59 ml en kost ongeveer 6 gulden. De verf kan niet buitenshuis worden toegepast en ook niet op oppervlakken die veelvul dig in aanraking komen met water of condens. Met liquid leading (te koop in zes me tallic kleuren) trekje de lijnen van een patroon na op het glas. Afs de verf droog is zien de lijnen er uit als echt loodband. Eén flacon, goed voor zo'n elf strekkende meter 'loodband' kost rond de zes gulden. De werkwijze is vrij eenvoudig. Werk op een glad vlak en bedek dit met (keuken)papier, in verband met mor sen. Maak de glasplaat schoon en vet vrij met water en enkele druppels spi ritus.,Leg de glasplaat op de tekening, plak deze eventueel met een stukje plakband vast, zodat hij niet kan ver schuiven. Tik met de punt van de flacon liquid leading enkele malen stevig op tafel, verwijder de dop en trek de lijnen van de tekening over op het glas. Houd de flacon enkele millimeters boven de glasplaat zodat de 'loodband' mooi rond op de glasplaat komt. Houd de druk op de flacon steeds gelijk, zodat de verf in één vloeiende lijn op het glas komt. Verminder de druk als het einde van een lijn nadert, om daar kloddervor ming te voorkomen. Let erop dat de lijnen elkaar op de kruisingen goed raken: dan lijken ze daar echt 'gesol deerd'. Laat de loodlijnen acht uur drogen. De verf mag voor gebruik niet worden geschud, wa!nt dan zouden er lucht bellen ontstaan. Breng de glasverf midden in het vlak aan en blijf overal ongeveer 3 mm van de loodranden af. Breng de verf met een satéprikker naar de randen toe. Zorg ervoor dat de verf overal de loodranden raakt, zodat een goede hechting ontstaat. Prik met een satéprikker eventuele grote luchtbellen kapot. Door met de prikker voorzichtig door de natte verf te 'roeren' verdwijnen ook de kleinere luchtbellen. Zo ontstaat tevens een mooie structuur in de verf. Laat deze 24 tot 48 uur drogen, afhankelijk van de luchtvochtigheid van de omgeving. Licht en donker Als het werk helemaal transparant is geworden is de verf goed droog. Trek de afbeeldingen voorzichtig van de glasplaat af en breng hem op het raam (glazen voorraadpot, karaf, spie gel, schaal) aan. Voldoen de kleuren niet helemaal dan is het heel eenvou dig om met een scherp mesje het 'mislukte' vlakje los te snijden en te verwijderen. Maak het glas schoon en breng nieuwe verf in de gewenste kleur aan. Daarna weer goed laten drogen. Kleuren worden donkerder door meer lagen window color over elkaar aan te brengen. En je maakt ze lichter door de verf vooraf te mengen met crystal clear. Meng de kleuren in een plastic bekertje, giet ze terug in een flacon en laat ze minimaal twaalf uur rusten al vorens te gaan schilderen. Het is mogelijk rechtstreeks op een verticale ondergrond (bij voorbeeld een raam of spiegel) te schilderen. Meet op de patroontekening na hoe veel meter loodband ongeveer nodig is. Tik met de punt van ae flacon en kele malen op tafel, zodat de punt ge vuld wordt met verf. Trek rechte lij nen op een andere, losse glasplaat, leg hier zo nodig een gelinieerd vel pa pier onder als hulpmiddel. Dun aanbrengen Eventuele onregelmatigheden kun nen er na het drogen tussenuit wor den gesneden. Plak de patroonteke ning met plakband achter het te be schilderen, rechtopstaande raam en trek voorzichtig een loodlijn van de losse glasplaat. Druk deze op het raam volgens de patroonlijnen. Rek de loodlijn niet uit en snijd de lijn met een scherp mesje op maat. De loodlijnen mogen elkaar niet over lappen, kleine ruimten tussen de lij nen worden opgevuld met liquid leading uit de flacon. Laat de verf weer acht uur drogen en kleur de te kening in met de glasverf. Breng de verf niet te dik aan, om uit zakken te voorkomen. Werkstukken met deze glasdecoraties mogen uit sluitend worden gereinigd met een vochtige doek. Bij een grote schoon maakbeurt haal je de decoratie eraf en je 'plakt' hem tijdelijk op een glas plaatje, waarna het voorwerp kan worden schoongemaakt. Meer informatieJonco, 010-4377722. COMPUTERS Pentium-chip Terwijl werknemers van Intel overuren draaien om het geschokte vertrouwen in hun besturingsscüp voor computers te her stellen, stookt concurrent IBM het vuurtje nog verder op. Big Blue liet vorige week we ten voorlopig geen PC's te verkopen met de beruchte Intel Pentium-chip. Softwarehui zen vragen zich inmiddels met het zweet in de handen af wat de gevolgen zijn voor de reputatie van onfeilbaarheid van de com puter. De Amerikaanse fabrikant van de 'herse nen' van meer dan 80 procent van alle per sonal computers in de wereld, verkeert in een ernstige identiteitscrisis. Een wiskunde leraar ontdekte een fout in de nieuwe Pen tium-chip. Niet de eerste en zeker niet de ernstigste fout van Intel. En net nu Intel een ongekend reclameoffensief is begonnen om consumenten erop attent te maken dat veel PC's Intelinsidehebben. Deze keer ontstond grote opschudding on der computergebruikers. Niet in de laatste plaats dankzij IBM, dat een kans ziet verlo ren terrein terug te winnen op een markt die thans wordt gedomineerd door Intel en Microsoft. IBM heeft een nieuwe PC met ei gen microprocessor ontwikkeld en be schouwt de Pentium-crisis als een geschenk uit de hemel om de eigen Power PC te pro moten. Het bedrijf laat daarom niet na publieke ge voelens van onzekerheid over de betrouw baarheid van de Intel-chip te versterken. Dit tot grote schrik van de softwarehuizen die vrezen voor het imago van de computer als wondermiddel bij de publieke opinie. Wat zal er gebeuren als afnemers (bedrijven en consumenten) twijfelen aan de accura tesse van hun spullen? De micro-processor is namelijk binnenge slopen in het dagelijks leven van veel men sen. Het is niet alleen de motor van alle computers, maar ook het brein van de boordcomputer in het vliegtuig, het ABS- systeem in de auto en het programma voor de wasmachine. Ook medische instrumen ten en geleide wapensystemen zijn ervan afhankelijk. Wat nu als er een foutje zit in de 'hersenen' van een Boeing 747? „Dan zit er altijd nog een piloot aan boord", is het nuchtere antwoord van dr. I.S. Herschberg, hoogleraar informatica aan de Technische Universiteit Delft. Hij re ageert laconiek op de opschudding rond de Pentium-chip. „Alle micro-proces- soren zijn pas op den duur betrouw baar geworden. Voordat we ze maakten, hebben we op papier vast gesteld hoe ze moesten worden. Maar in de produk- tie ging nogal eens wat mis. Er zijn series geweest waar alle exemplaren een afwijking hadden." De hoogleraar herinnert zich een onschul dig voorval in de Verenigde Staten. „Bij een bepaald merk rekenmachine zat een pro grammeerfoutje in de berekening van de cosinus. De beoogde verkoopprijs van die 'dingen was honderd dollar. De fabrikant ze toen voor 10 dollar aangeboden met een briefje wat het ding niet goed deed. Ik heb ook gehoord dat een missie naar lupiter is mislukt dooreen programmeerfoutje. Het onbemande ruimtevaartuig passeerde de planeet op een afstand van een half miljoen kilometer." Herschberg stelt dat het een illusie is te denken dat microprocessors honderd pro cent betrouwbaar en veilig zijn. „Het zijn razend gecompliceerde dingen, waardoor het ook steeds duurder en moeilijker wordt kinderziekten te ontdekken. De fout in de Pentium-chip komt pas boven bij langduri ge, gecompliceerde berekeningen." De kans dat een fout wordt ontdekt is gro ter, naarmate de verspreiding van een type microprocessor groter is. „Daarom is de boordcomputer in een Opel Kadett veiliger dan in de tien Boeings van Cathay Pacific. Volledige veiligheid is een illusie. We moe ten leren leven met een zeker restrisico. Maar per saldo is het leven dankzij de mi cro-processor een stuk gemakkelijicer en veiliger geworden. Dankzij de automatische piloot en ABS gebeuren er aanmerkelijk minder ongelukken. Alleen komt dat niet in de krant." Interactief netwerk Microsoft lanceert een eigen interactief computernetwerk. Het systeem gaat vol gend jaar in 35 landen en twintig talen draaien. Nederland kan er in de eerste helft van volgend jaar kennis mee maken. Micro- soft-directeur Bill Gates heeft dit vorige week op de grote informatièbeurs in Las Vegas bekendgemaakt. Het systeem gaat Microsoft Network heten. Vier telecom-ondernemingen-AT &T, Sprint, Unitel en British Telecom - stellen hun distributienet voor het systeem ter be schikking. De geboden diensten variëren van een elektronische brievenbus tot on-li- verbindingen met banken en het weer bericht. De aanbieders van informatie be palen zelf de prijs waaarvoor ze hun dien sten aan de computergebruiker willen aan bieden. Het netwerk werkt alleen samen met het nog te introduceren besturingssysteem Windows 95, zo meldt een woordvoerder van Microsoft Nederland. „De toegang tot het netwerk is geïntegreerd in Windows 95", zegt hij. Andere systemen zoals MS- DOS en IBM's Warp hebben geen toegang tot het internationale computernet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7