Studiesucces staat los van examencijfer Vijfjaar cel voor doodrijden vijf mensen Artsen plegen in vier jaar tijd 4.300 keer euthanasie Binnenland Breda neemt afscheid van bevrijder Politie valt binnen bij TROS en misdaadjournalist De Vries Klaar voor witte kerst Gemeenten pikken betalen van arbeidsbureaus niet Elburgs paar hielp bij verzekeringsmoord op Filipino 'RIJDAG 23 DECEMBER 1994 Cel voor schoppen ongeboren tweeling Leeuwarden F.en 25-jarige Amsterdammer is gisteren door de rechtbank in Leeuwarden veroordeeld tot vijftien maanden cel en het betalen van 1.500 gulden smartegeld voor de mishande ling van een ongeboren tweeling. De man schopte eind vorig jaar zijn toenmalige zwangere vriendin in de buik omdat zij geen abortus wilde laten plegen. In april van dit jaar werd de tweeling gezond en wel geboren. Hond voor tientje in de trein utrecht Het meenemen van een grote hond in de trein kost per 1 januari maximaal tien gulden. Iedere eigenaar krijgt 40 pro cent korting op een tweede klaskaartje, maar komt nooit duur der uit dan een tientje. De hond mag zowel eerste als tweede klas reizen. De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben dat vrij dag meegedeeld. Nu nog geldt dat een eigenaar voor een hond een kaartje tegen 40 procent korting moet kopen. Honden die nauwelijks meer ruimte innemen dan een boodschappentas en blinde-geleidehonden gaan ook volgend jaar weer gratis mee. De spoorwegen verkopen maandelijks vijfduizend kaartjes voor honden. Verliefde patiënte moet terreur staken utrecht Een verliefde patiënte moet stoppen met het lastig val len van haar psychiater op straffe van een dwangsom van hon derd gulden per overtreding. Ook mag zij gedurende twee jaar niet meer in de buurt komen van de praktijk of het privéadres van de vrouwelijke arts, zo heeft de Utrechtse rechter gisteren besloten. De vrouw bestookte de Bilthovense arts een jaar lang met liefdes- en dreigbrieven en telefoontjes. Een keer zelfs brak de vrouw in bij haar dokter die op vakantie was, om er vervol gens in het echtelijke bed te gaan slapen. GMD helpt 11.000 WAO'ers aan werk den haag De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) heeft de eerste negen maanden van dit jaar 11.000 WAO'ers aan een baan geholpen. In heel 1993 wist de GMD niet meer dan 7.387 arbeidsongeschikten te plaatsen. Voorzitter Pagano-Mira- ni maakte deze cijfers gisteren bekend op de laatste vergadering van het GMD-bestuur. De GMD wordt per 1 januari opgeheven en draagt zijn taken over aan de gemeenten, bedrijfsverenigin gen en het nieuwe Tijdelijke Instituut voor Coördinatie en Af stemming. dat de opheffing van de bedrijfsverenigingen moet gaan begeleiden. Tien jaar cel voor moord Groningen De rechtbank in Groningen heeft een 50-jarige man uit Leeuwarden wegens moord veroordeeld tot tien jaar cel. Zij acht bewezen dat de man ruim vijf jaar geleden een 39-jarige in woner van het Groningse dorp Den Andel heeft doodgeschoten. Tot april dit jaar werd aangenomen dat het slachtoffer door brand was omgekomen. De voormalige vriendin van de ver dachte stapte toen naar de politie om op te biechten dat haar vriend het slachtoffer destijds door het hoofd had geschoten en daarna de woning in brand stak. Wrak viskotter Larissa gelicht Rotterdam Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak hebben gisteravond de gezonken Urker viskotter Larissa gelicht. De kot ter is voor nader onderzoek overgebracht naar Delfzijl. De ber ging heeft twee dagen geduurd en verliep veel sneller dan ver wacht. De kotter werd op begin vorige maand boven de Wad deneilanden overvaren door de Maltezer bulkcarrier Hero en zonk onmiddellijk. Alle zes bemanningsleden, van wie vier uit Urk, verdronken. ik-i) Nieuw telefoonboek komt eind maart den haag PTT Telecom verwacht dat eind maart de verbeterde versie van het nieuwe telefoonboek kan worden gepresenteerd. Op 1 november werd het eerste exemplaar dat van Utrecht met veel feestgedruis ten doop gehouden, maar nog geen drie weken later weer ingetrokken omdat er schrikbarend veel fouten in stonden. Bovendien waren betaalde advertenties niet opge nomen. Telecom heeft naar aanleiding van de fouten 75 schade claims ontvangen. Een 27-jarige Tilburger die met drank op in Heesch een dodelij ke aanrijding veroorzaakte waarbij vijf doden vielen, heeft gisteren van de Bossche rechter djf jaar cel gekregen. De man heeft steeds ontkend dat.hij op de bewuste 3 april achter het stuur van de Porsche zat die frontaal op een tegenligger botste. De verdachte verklaarde dat hij het ongeluk zag aanko men, in een paniekreactie zijn bij het ongeval omgekomen vriend vanachter het stuur heeft weggesleurd en zelf nog op de rem trapte. Die lezing is nage speeld, maar kan volgens des kundigen onmogelijk waar zijn. Verschillende getuigen heb- Artsen hebben sinds 1991 op 4.300 van hun patiënten eu thanasie gepleegd. Slechts ze ven mensen die niet bij hun eigen arts terechtkonden, zijn geholpen door de vier artsen van de Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthana sie (NWE). Van rondreizende artsen die op verzoek doden, is geen sprake. Dat hebben de Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) gisteren de Tweede Kamer laten weten. Ze baseren zich op het aantal meldingen van euthanasie dat is gedaan. De SGP, fel tegen stander van euthanasie, wilde weten of er in ons land dokto ren rondtrekken die hun dien sten aanbieden aan mensen wier eigen arts geen eqthana- sie wil plegen. De SGP was ge alarmeerd door uitlatingen de ze zomer van een topambte naar die een luguber beeld schetste van deze 'Engelen des doods.' In twee van de zeven geval len waarbij artsen van de NV- VE waren betrokken, heeft de rechter veroordelingen uitge sproken. Eén medicus kreeg een voorwaardelijke straf, ter wijl de Hoge Raad de ander schuldig heeft, verklaard zon der strafoplegging. Sorgdrager wil de wet op de euthanasie in de praktijk toet sen door twee proefprocessen. Het gaat daarbij om twee art sen in Puriiierend en Gronin gen die ernstig gehandicapte baby's om het leven hebben gebracht. Sorgdrager wil van de rechter weten of een arts die actief het leven beëindigt van zo'n wilsonbekwaam pa tiëntje zich kan beroepen op een noodtoestand. Het euthanasiebeleid is in een nieuwe fase gekomen na een uitspraak van de Hoge Raad, eerder dit jaar in cle zaak-Chabot. Deze Haarlemse psychiater maakte op verzoek van een psychiatrische patiënt een eind aan haar leven. Tot dan toe was euthanasie alleen toegestaan als er sprake was van ondraaglijk en uitzichtloos lichamelijküjden. Cijfer middelbare school zegt niets over slaagkans hoger onderwijs De zogeheten selectie aan de poort, waarbij het gemid delde eindexamencijfer van de middelbare school bepa lend is voor toelating tot het hoger onderwijs, biedt geen enkele garantie voor het succesvol doorlopen van hoge school of universiteit. Dat is opmerkelijk omdat er juist steeds meer stemmen opgaan om studenten te selecte ren op grond van hun gemiddelde eindcijfer. denten die hun studie zonder problemen zouden kunnen vol tooien, op die manier nooit de kans krijgen. Onderzoeker Web bink van de Universiteit van Amsterdam ziet veel meer in de verzwaring van de bovenbouw van de middelbare scholen. Volgens de onderzoekers we ten studenten zelf heel goed wat ze kunnen. Studenten die zich zelf van te voren een lagere kans geven de studie af te ronden, veranderen eerder van studie of stoppen er helemaal mee. De resultaten zijn pikant om dat vooral de WD altijd al een krachtig pleitbezorger van een strengere selectie bij de toela ting tot hogeschool Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van onderwijs onder vierduizend studenten die in 1991-1992 begonnen aan uni versiteit of hogeschool. Scholie ren met lagere eindexamencij- fers veranderen vaker van stu die, maar op het stoppen met de studie aan een universiteit heeft het geen enkele invloed. Bij het HBO is zelfs geen enkel verband te vinden tussen eind examenresultaten en studiere sultaten of -traject. De onderzoekers stellen dat selectie op basis van een gemid deld eindexamencijfer in zekere zin zelfs oneerlijk is, omdat stu- teit is geweest. De nieuwe lich ting onderwijsspecialisten van de WD-fractie in de Tweede Kamer kijkt daar inmiddels wat genuanceerder tegenaan. De WD wil, net als de meeste an dere fracties, wel de 'boven bouw' van het voortgezet on derwijs anders inrichten om de aansluiting op het hoger onder wijs te verbeteren. Minister Ritzen van onderwijs heeft gisteren nog een financië le tegenvaller te verwerken ge kregen. Het blijkt dat de tempo beurs dit jaar geen 145 miljoen gulden oplevert, maar slechts 98 miljoen. Bij de tempobeurs wordt met terugwerkende kracht de beurs omgezet in een rentedragende lening als stu denten onvoldoende resultaten behalen. Ritzens ambtenaren hadden wél goed ingeschat dat ongeveer 6 procent van de stu denten onvoldoende zou pres teren, maar hadden zich vergist in het bedrag dat de omzetting van beurs in leningen zou ople- Breda hebben gisteren af scheid genomen van hun ereburger Stanislaw Mac- zec. De zondag in het Schotse Edinburgh overleden generaal-majoor had de leiding over de eerste Poolse pantserdivisie die op 29 oktober 1944 Breda bevrijd de van de Duitse bezetters. De 102 jaar geworden Maczec stond in Breda in hoog aanzien omdat hij de stad bevrijdde zonder veel bloedvergieten en vernie lingen. Het stoffelijk overschot van de bevrijder is woensdagavond met een Fokker Friendship van de Nederlandse luchtmacht overgevlogen vanuit Schot land naar de vliegbasis Gilze-Rijen. Aan boord be vonden zich onder meer de zoon van de overledene en burgemeester Nijpels van Breda. Maczec had aan gegeven dat hij tussen zijn strijdmakkers op het Poolse ereveld in Breda begraven wilde worden. Dat gebeurt vandaag. foto anp amsterdam anp De politie heeft gistermorgen huiszoeking gedaan bij freelan ce-journalist Peter de Vries en bij de TROS. Doel van de actie was om uit te vinden of De Vries en de omroep zich schul dig hebben gemaakt aan heling. Justitie nam bij De Vries een PC, adres- en telefoonlijsten, delen van het archief en de boekhouding in beslag. De poli tie nam bovendien twee kopie ën mee van de gestolen floppy's die De Vries vorige maand aan het openbaar ministerie over handigde. Het is nog niet pre cies bekend wat er bij" de TROS is meegenomen. In november onthulde het programma Deadline dat tij dens de inbraak in de woning van de Amsterdamse officier van justitie Valente wel degelijk vitale informatie was ont vreemd. Tot dat moment had justitie steeds ontkend dat er gevoelige gegevens waren mee genomen. De Vries kwam in het bezit van een aantal diskettes waarop informatie bleek te staan die afkomstig was van de inbraak bij Valente, maar ver moedelijk ook van diefstallen uit het Paleis van Justitie in de hoofdstad. De politie ontkent in een rap port dat vandaag naar het Am sterdamse Gerechtshof gaat dat ze over de schreef is gegaan bij het onderzoek naar de betrok kenheid van een voormalige bij grootschalige hasjhandel. Hofpresident Wil- lems vroeg onlangs om een vol ledig rapport over de gebruikte opsporingsmethoden omdat advocaat Doedens tijdens het hoger beroep met gegevens kwam waaruit zou blijken dat de politie wel degelijk ongeoor loofde methodes heeft gebruikt. De informatie daarover zou af komstig van de bij officier Va lente gestolen diskettes die later De Vries in handen zijn ge speeld. Volgens de politie is bij de opsporing steeds nauw con tact geweest met Valente over de te volgen tactiek en heeft de officier steeds toestemming ge geven voor de gebruikte metho des. Energiecentrales worden een stuk milieu vriendelij ker De uitstoot van schadelijke stof fen neemt bij elektriciteitscen trales in rap tempo af. Voor zwaveldioxide zal de doelstel ling voor het jaar 2000 vermoe delijk dit jaar al worden ge haald. Bij stikstofoxiden is het voorgeschreven in 2000 'zeker haalbaar', aldus minister De Boer (milieu) in een brief aan de Tweede Kamer. Ten opzichte van 1980 heb ben centrales 85 procent min der zwaveldioxide uitgestoten. Het totaal kwam daarmee vorig jaar op 22 miljoen kilo. Doel is dat rond de eeuwwisseling niet meer dan 18 miljoen kilo zwa veldioxide in de lucht komt. Vo rig jaar ging nog 58,5 miljoen ki lo stikstofoxide de lucht in. Vol gens'De Boer lukt het de centra les om de norm van 35 miljoen kilo in 2000 te halen. Man wil cel in en steelt glas water Een 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft met veel moeite zijn doel bereikt: hij zal de kerstdagen door brengen in een politiecel. De man trok vorige maand de aan dacht door inbraken in Olst en Wijhe. In die laatste plaats stal hij een glas water. Hij verklaarde tot de misdaden te zijn gekomen omdat hij tijdens de kerstdagen een dak boven zijn hoofd wilde hebben. Onlangs diende een snelrechtzaak, waarin een gevangenis straf van vijftien maanden werd geëist. De eenzame inbreker was tevreden, maar helaas, wegens plaatsgebrek werd hij weer in vrijheid gesteld. Nog diezelfde dag stal hij een fiets, pleegde hij een inbraak in een sportkantine en stal hij uit een zomerhuisje een kleuren-televisie. Gisteren werd hij ander maal ingesloten: hij zal de kerst nu daadwerkelijk in een po litiecel doorbrengen. ben de auto onverantwoord hard zien rijden en levensge vaarlijk zien inhalen. Het onge luk ontstond doordat de sport wagen op de andere weghelft kwam en op een tegemoetko mende auto botste. Alle vier de passagiers van de tegemoetko mende auto kwamen om het le- De rechtbank heeft de 90.000 gulden schadevergoeding, door nabestaanden van de slachtof fers géëist, grotendeels afgewe zen. Er werd een vordering van 18.000 gulden toegewezen. De gedupeerden kunnen de rest van de schadevergoeding beter via een civiele procedure probe ren te krijgen, aldus de recht bank. VNG-directeur: Melkert schuift probleem af koord niet accepteren en alles in het werk zullen stellen om de daarvoor benodigde wetswijzi ging tegen te houden. Voormalig topambtenaar Kruse van het ministerie van so ciale zaken, architect van de ar beidsvoorziening nieuwe stijl en momenteel bestuurder bij het RBA Midden-Brabant, had van morgen weinig goede woorden over voor het akkoord. Volgens hem betekent de beperking van het aantal arbeidsbureaus en de beperking van hun dat de belangrijkste v heid, het kweken van medever antwoordelijkheid bij het be drijfsleven voor de arbeids markt, op de tocht komt te staan. In de betaling van be middeling door sociale diensten en bedrijfsverenigingen ziet hij al evenmin veel brood. Hij vindt het protest van de VNG tegen deze nieuwe financiële aanslag Amsterdam Op Schiphol vertrekken deze dagen vele duizenden mensen weer voor een witte kerst. Hoewel de sneeuw het tot nu toe nogal heeft laten afweten in wintersportlanden als Oostenrijk en Zwitserland, is er de afgelopen nacht flink sneeuw gevallen. De vooruitzichten voor de ko mende dagen zijn wat dat betreft ook redelijk gunstig. foto anp De gemeenten zijn heel erg boos over het akkoord over de bezuinigingen op de arbeids voorziening. Onderdeel daarvan is dat de sociale diensten de ar beidsbureaus moeten gaan be talen voor de bemiddeling van bijstandsontvangers. Dat gaat de gemeenten volgens directeur Kerckhaert van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) 35 miljoen gulden per jaar kosten. „Dit kan absoluut niet zo", aldus Kerckhaert van morgen voor de radio. De VNG-directeur vindt het op zich al vreemd dat de ge meenten niet betrokken zijn ge weest bij de bezuinigingsonder handelingen, maar is er ronduit verontwaardigd over 'dat wij nu een stuk van de financiële pijn op ons bord krijgen geschoven'. „Het is alsof je in je eigen huis zit te onderhandelen over de portemonnee van de buur man." Kerckhaert wees er op dat de gemeenten er al hard aan zullen moeten trekken om de 380 miljoen gulden aan bezui nigingen te halen waartoe ze zich hebben verplicht in de nieuwe Bijstandwet. De ge meenten zijn daarmee volgens hem mee akkoord gegaan in de veronderstelling 'dat de ar beidsbureaus hun uiterste best zullen doen om mensen in de bijstand aan werk te helpen'. De VNG zal minister Melkert (sociale zaken) duidelijk maken dat ze dit onderdeel van het ak- erecht t gem wacht bovendien a en bedrijfsvere- en arbeidsbemid- Advocaat vraagt vrijlating van ex-psychiater ZUTPHEN NIKO HOFFER Het is een ongelooflijk verhaal met schikt voor een misdaadroman, maar dan wel een met een slechte afloop. Want uiteindelijk werd op de Filipij- nen een willekeurige Filipino gewurgd, zijn keel volge goten met benzine waarna het lijk brandend en al in een auto een ravijn in werd gereden. Bovendien mis lukte de opzet: de oplichting van Belgische verzeke ringsmaatschappijen tot een bedrag van vier miljoen gulden. Twee van de moord verdachte Nederlanders, een El burgs echtpaar, werd in Nederland opgepakt en ver bleef drie maanden in voorarrest. De berechting van de Belgische verdachten zal nog een paar jaar op zich la ten wachten en op de Filipijnen lopen mogelijk de ech te moordenaars nog vrij rond. Het echtpaar zat gisteren voor de Zutphense rechtbank, de vrouw stil en lijdzaam, haar nu in Arnhem wonende man weerbaar en aanvallend. Tegen de van oorsprong Filipijnse vrouw (36) eiste de officier acht jaar cel, tegen haar Nederlandse man (57) twee jaar. Beiden verklaar den zich onschuldig te voelen aan de moord op de on bekend gebleven Filipino. In de zeven uur durende rechtszaak kwamen de details van een bizar complot naar voren dat werd gesmeed op Antwerpse terrasjes en uiteindelijk uitgevoerd op het Filipijnse eilandenrijk, vlakbij het nietige dorpje Pagbi- lao. Voorjaar 1993 leert het Elburgse echtpaar een 39-jarige Belg en diens 22-jarige vriendin kennen. Al gauw wordt duidelijk dat de Belg grote belastingschulden heeft. Op 10 augustus vraagt hij zijn Nederlandse kennissen of het mogelijk is dat hij op de Filipijnen een 'andere identiteit' aanneemt, zodat hij van zijn torenhoge Bel gische schulden afkan komen. De tot Nederlandse ge naturaliseerde vrouw belt met haar neef op de Filipij nen. „Geen probleem", luidt het antwoord. Het kost al leen geld, in totaal zo'n 50 mille. De voormalige Filipijnse vertrekt op 16 november 1993 naar de Filipijnen. In Frankfurt stapt het Belgische duo in. De volgende dag landt het drietal in de miljoenen stad Manilla. Kort daarop ontmoeten ze de Filipijnse neef, die zorg zal dragen voor de nieuwe identiieit. Maar dat gaat toch wat minder makkelijk dan vooraf gedacht. De neef kan niet aan een oud lijk komen maar hij heeft wél iemand anders op het oog: éen vrij rond lopende 'kinderverkrachter en moordenaar'. Op de avond van de 23ste november zijn de neef en de Belg urenlang afwezig. Dan komt het bericht dat de Belg met de jeep een fataal ongeluk heeft gehad. De uitgebrande auto ligt in een ravijn. Zijn Belgische vrien din 'identificeert' het totaal verkoolde lijk, dat in werk- gelijkheid de onbekende Filipino is. Op 4 december vliegt de Elburgse terug naar Neder land. samen met de Belgische 'weduwe'. De Belgische schrijft meteen een groot aantal verzekeringsmaat schappijen aan waarbij haar nu 'overleden' man in sep tember en oktober diverse levensverzekeringen heeft afgesloten tot een totaal bedrag van vier miljoen gul den. De begunstigde is de vrouw. Maar de verzekeringsmaatschappijen voelen nattigheid en schakelen de politie in, die uiteindelijk de vrouw én de man aanhoudt. De man was namelijk teruggekeerd naar België toen hij hoorde dat een 37-jarige vriend die als verzekeringsagent had geholpen bij de organisatie van de fraude, het had aangelegd met zijn vriendin. Voor de Zutphense rechtbank ontkende het echtpaar dat zij vooraf iets van het moord-scenario en de miljoe nen-oplichting hadden geweten. „Het enige waar wij voor zijn gevraagd, is te helpen bij het vinden van een nieuwe identiteit voor de Belg. Van de rest wisten we helemaal niets." Bij verhoor door de politie had de vrouw echter wél toegegeven dat ze wel wist wat de plannen waren. Haar advocaat hield het er gisteren op dat de vrouw was bezweken voor de 'onmenselijke en onverantwoord zware' verhoormethodes van de Neder landse politie. Officier van justitie Klunder hield het er op dat beiden wel degelijk wisten wat de bedoeling was, maar omdat de man niet doorsloeg, was er te wei nig bewijs om ook tegen hem acht jaar te eisen. Advocaat Spong heeft i Sorgdrager (justitie) gevraagd de voormalige psychiater-direc teur van de Heldringstichtingen onmiddellijk vrij te laten. De re den daarvoor is volgens Spong dat de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens Nederland heeft voorgesteld een minnelijke schikking te tref fen rond de klacht die de man in Straatsburg indiende. De ex- psychiater zit een gevangenis straf van zes jaar uit wegens on tucht met pupillen. De man vindt dat hij geen eerlijk proces heeft gehad om dat divere zeer belastende ge tuigen niet tijdens de zitting zelf openbaar werden verhoord om dat ze dat niet aan zouden kun nen. De Hoge Raad vond eind 1991 dat het niet-dagvaarden van de slachtoffers de ex-psy chiater niet In zijn verdediging had geschaad. Volgens Spong echter is dit in strijd met het Verdrag tot Bescherming van de Rechten van de Mens. Daarin staat dat iedereen recht heeft op een eerlijk proces. Het ministerie van justitie kon nog geen commentaar ge ven op het verzoek tot vrijlating.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3