Wubbo Ockels: tijd voor aardse zaken Pia Beek: Kerstmis in het zonnetje Binnendijk: waarom zo geheimzinnig Joop Doderer: tijd voor bezinning Maarten 't Hart: vreselijke dagen Edwin van der Sar: géén voetbal Vanessa: met Kerstmis thuis VRIJDAG 23 DECEMBER 1994 Ze ligt dagelijks in badpak in de zon. „Het is 24 graden, maar het is onzin te zeggen dat kerst onder de zon niet leuk is." Ze heeft een kerstboom uit de bossen binnengehaald. Des gevraagd zegt Beek wél gelovig, maar niet zo religieus te zijn. „We moeten wel stil staan bij meer vrede, maar dat is ijdele hoop." „We hebben hier in Spanje één kerstdag, al leen in Nederland zijn het er twee. lin de avond vooraf Heiligenavond. Dat vieren mijn partner en ik met de kinderen en een pakje onder de boom. Want de kinderen en klein kinderen van ons wonen hier ook in de buurt. Eerste kerstdag gaan we uit eten in een 5-ster- ren hotel in Cadiz. Nee, ik weet niet wat ik ga eten. Dat zie ik wel. Dat je dat van te voren weet is ook typisch Nederlands." Pia Beek laat weten dat ze in maart terug is in Noordwijk. Van 16 uur tot 19 uur verzorgt ze in het Hof van Holland het Happy Hour. EMIEL FANGAAANN Henk Bin nendijk, bekend van radio alom een gerespec teerd man, ook buiten zijn EO. Voorde Evangeli sche Om roep maakte hij ooit met be kende pu- Henk Binnendijk foto»pr blieke fi guren als Ruud Gullit en Herman Brood. De kerstdagen brengt hij door in zijn woonplaats Rijnsburg. „Op kerstavond spreek ik in de Elorahal in Rijnsburg. Het thema is: Kerstmis, waaropi zo geheimzinnig? Toen Jezus ter wereld kwam was er geen uitgebreid programma om zijn geboorte te promoten. Ie had de sterren en de geleerden. Meer niet. Nu is juist het tegen overgestelde bbhet geval. Ik denk ook dat ie dereen weet dat het binnenkort Kerstmis is. Maar ondanks al die aandacht denk ik dat bij na niemand meer beseft waar het werkelijk over gaat. Omdat vooral aandacht wordt be steed aan de kerstsfeer. De dingen eromheen, zoals het eten bijvoorbeeld. En veel minder aan de betekenis van het feest, het geheim van Kerstmis. Déér wil ik bij stil staan in de Florahal." „Volgens mij is het geheim datgene wat de engel aan Maria vertelde: dat Jezus ook in óns geboren kan worden. Maar al die aandacht voor sfeer heeft ook zeker een positieve kant. Kerst wordt nu beschouwd als een familie feest en dat is wel prettig. Mijn vrouw en ik brengen de eerste kerstdag ook door met on ze vijf kinderen. Met alle aanhang en klein kinderen zijn we in totaal met z'n veertienen. Mijn vrouw zorgt voor het kerstdiner. Tweede kerstdag is voor mij een rustige dag. Een dag voor simpele dingen. Wat ik precies doe, hangt van het weer af. Of ik maak een lekkere strandwandeling. Of ik ga lekker voor de open haard zitten, met een CD-tje en een goed boek." HERMAN JOUSTRA De in Roelofarendsveen woon achtige Joop Doderer, nog altijd één van de beste acteurs van Nederland, viert Kerstmis in huiselijke kring. „Dat doe ik al jaren, dat vind ik bijzonder prettig. Wat we eten kan ik je ook wel verklappen. We gaan gourmetten. Om de gezelligheid nog te verhogen, begrijp je." „Misschien ldinkt het wat the atraal, maar Kerstmis is voor mij een een feest van bezinning. Ik vind wat dat aangaat dat de oorspronkelijke kerstgedachte de laatste jaren zoek is. Het is allemaal te commercieel gewor den. Buiten de deur eten, geen restaurant meer in kunnen, maanden van tevoren moeten reserveren. Vroeger, in laten we zeggen m'n wilde jaren, ging ik ook wel de hort op, maar tegen woordig blijf ik veel liever thuis. Je kunt dan ook, met de kinde ren, eens rustig filosoferen over de toekomst. Er is zoveel ellen de in deze wereld. Natuurlijk kunnen wij dat niet even aan de tafel oplossen, maar het is beter om er over te praten, dan net te doen alsof het niet bestaat. Neem mijn zoon, hij is twintig, hij heeft zijn toekomst nog voor zich. Het is goed om je daar af en toe op te bezinnen en Kerst mis biedt daar alle gelegenheid voor. Of ik somber ben ten aan zien van de toekomst? Ach, ver beter de wereld, begin bij jezelf, luidt het gezegde, hè. Als ieder een daar alvast mee begon, schoot het in 1995 een flink stuk op." AD VAN KAAM Wubbo Oc kels, Neer- lands eerste en enige man die als astronaut in de ruimte is geweesfc viert kerst op zeer traditio- nele wijze. Dagen voor typisch aard- se zaken als I lekker en drinken". De b'j ^jteF.. Wubbo Ockels foto archief in Noordwijk werkende der duikt samen met zijn 21-jarige dochter twee dagen de keuken in om voor 12 mensen een kerstdiner te bereiden. Dit jaar staan ach tereenvolgens kaviaar, gemengde sla, foie gras (ganzelever), een lichte paddestoelensoep, tong met-tuinkruiden, sorbet, eendeborst met pruimen en een nog onbekend nagerecht op het menu. „Ik heb bijna nooit tijd om te ko ken, maar éis ik het doe, dan doe ik het ook goed." Kerstavond is voor de familie Ockels pakjes avond. „We hebben vier jaar in Amerika ge woond, en dan blijft zo'n gewoonte toch han gen. Sinterklaas doen wij af met een simpele chocoladeletter." Ockels mag zich tijdens de kerst dan met aardse zaken bezighouden, hij denkt wel de gelijk aan zijn Russische collega Poljakof. De ze astronaut probeert anderhalf jaar in de ruimte te blijven. Met de kerst zit hij dus ook 'boven'. „Kijk, een kaarsje zal hij niet hebben in zijn ruimtestation. Dat mag niet. Het zou trouwens ook niet branden in gewichtloze toestand. Een kerstbal of kersttak lijkt me ook niet handig: dat veroorzaakt afval. Maar een stukje kalkoen of iets anders lekkers kan hij, mits goed ingepakt, wel krijgen. Poljakof wordt een paar keer per jaar bevoorraad door een onbemand vrachtveer. Misschien hebben ze eraan gedacht om iets lekkers voor de kerstdagen mee naar boven te sturen". MONICA WESSEUNC De Leidse schrijver en bioloog Maarten 't Hart, tegen woordig woonachtig in War mond, noemt zijn kerst beslist niet specta culair. „Voor kerst moet eigen lijk mijn tuintje al dat red ik niet. Ik ben eerste en tweede kerstdag wel zeker aan het spitten. Het wordt nog keihard aan poten. Want straks moet de tuin stuk vriezen, om later goed te kunnen poten. Als de dagen gaan lengen, gaan de vorsten strengen, hè." „Tussendoor lees ik die dagen voor de Vest dijk-serie in NRC/Handelsblad 'De koperen tuin' en literatuur daar over. Het boek lees ik voor de achtste keer. Het stuk er over lever ik dinsdag in. Ik ken het boek eigenlijk uit mijn hoofd, maar voor de details herlees je het." „Lezen is een prettige tijdpassering voor die vreselijk dagen. Ja, als je uitgenodigd wordt voor een diner is dat verschrikkelijk. En er mag ook niemand hier komen. Ik kook die dagen zelf. Nee, niet speciaals. Iets uit de tuin. Boerenkool, spruitjes, prei, selderijkool en knol. Een beetje vis. Geen vlees, daar kan clenbuterol in zitten en daar kun je hartrit- mestoomissen van krijgen. Daar ben ik ge voelig voor." „Nee, ik speel met kerst geen muziek, geen kerst cd's, misschien een andere. Er mag ook geen kerstboom staan, geen kaarsjes, ballen of slingers. Onder een beetje klein protest van mijn vrouw. Na de kerstdagen bezoek ik mijn moeder, die heeft op de dagen zelf bezoek van mijn andere familieleden." EMIEL FANGMANN Kerstmis heeft voor Edwin van der Sar, de vaste doelman van Ajax, geen diepere betekenis. De twee weken rond de jaarwis seling staan voor de Voorhouter vooral in het teken van vakan tie. „Ik ben met Ajax en het Ne derlands elftal het afgelopen jaar voortdurend onder weg ge weest. Ik ben blij dat ik nu een rustpuntje heb. Lekker twee we ken niet aan voetbal denken. Nee, we hebben geen schema of wat ook meegekregen van trai ner Van Gaal. Zou ook niet goed zijn. Een beetje op je gewicht letten, je mag natuurlijk geen tien kilo aankomen. Maar ook daar heb ik weinig problemen mee", lacht de lange doelman, die inderdaad op het oog weinig last heeft van overgewicht. Kerstmis viert de Voorhouter in huiselijke kring. „Mijn aan staande schoonvader wordt op eerste kerstdag vijftig, dus dan zijn we daar. Tweede kerstdag ben ik met mijn vriendin bij ons thuis. Lekker eten, een beetje lopen langs het strand, mis schien op stap. Verder ga ik nog een dagje of zo naar Brussel en voor de rest doe ik vooral rustig Ten aanzien van 1995 rekent de 24-jarige Van der Sar, die op het punt staat zijn contract met Ajax tot aan de volgende eeuw te verlengen, er op dat zijn club zich opnieuw plaatst voor de Champions League. Verder hoopt hij op een doorbraak bij Oranje. „Per slot van rekening wil je als sporter het hoogst haalbare bereiken. Zorgen maak ik vooral me over de toe stand in Bosnië, in Rusland en over de problematiek rond de vluchtelingen en de toenemen de discriminatie. Als individu kan je er weinig aan doen. Maar mijn wens is dat er oplossingen voorkomen." Voor de in Wassenaar woon achtige zangeres Vanessa (alias Connie Breukhoven) is de pe riode rond kerst voor haar en haar man Hans een drukke tijd. „Ik ga voor zaken eerst nog naar Noorwegen, daar is vorige week de eerste Free Record Shop in Oslo geopend. Maar ik wil Kerstmis thuis vieren. Gewoon met mijn gezin, mijn schoonfa milie, mijn broer - ik heb er maar een - en mijn schoonzus. Wat we eten? Dat weet ik nog niet, maar in ieder geval geen kalkoen of konijn, geen lams vlees. Hoe de dag er uitziet? Nou, dat staat vast. We begin nen met een koffietafel en dan is er een brunch. Vervolgens is er toast en soep. Onder de kerstboom hebben we voor ie dereen een pakje, we hebben lootjes getrokken. Dan is er een hapje en een borrel en dan gaan we eten, niet te laat in verband met de kinderen." „Tweede kerstdag verloopt on geveer hetzelfde, dan zijn er ook een paar 'close' vrienden bij. Binnen in huis zijn er twee kerstbomen, maar buiten in de tuin hangen 4900 lampjes in de bomen. Het is gewoon een lichttour. Nee, de plaat die ik met David McWilliams heb ge maakt 'Can I get there by cand lelight' is geen speciale kerst single, hij is meer bedoeld voor de koude wintermaanden. In ja nuari heb ik er optredens mee." EMIEL FANGMANN Pia Beek brengt de kerstdagen door in het Spaanse Churriana, in de bergen tussen Ma laga en Mar- bella waar Ernest He mingway zijn mees terwerken schreef. De gevierde jazzpianiste, die ook een huis in Noordwijk Pia Beek foto pr heeft, bezit er al twintig jaar een boerderij met 4000 meter grond. „We hebben hier kippen, eenden, ganzen, een stuk of 16 honden. Ik eet elke dag sinaasappels en mandarijnen van de fruitbomen, het is hier een paradijs op aarde."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17