Huizenprijs nu stabiel Van 'Papa, Charlie, Hotel' naar 'station 12' Extra lawaai Schiphol in '95 wordt getolereerd Haags gemeentepersoneel moet flink inleveren Randstad Rode strepen op de weg tegen Schiphol Klein kerstboompje wint aan populariteit Veiling 'Eén politiekorps in nieuwe stadsprovincie' Peper mag naar Wassenaar Onderzoek sluiting Perron Nul Grote vraag in regio onveranderd De huizenprijs stijgt niet meer. Wel gaan de woningen nog steeds als warme broodjes over de toonbank want langer dan twee maanden staan de meeste huizen niet te koop. Voorzitter M. Sedelaar van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Makelaars verwacht dat de huizenprijs stabiel blijft, maar ook dat de animo voor het kopen van een huis 'enorm' blijft. leiden monica wesseling De eerste drie maanden van dit jaar steeg de huizenprijs met 13 procent, het daaropvolgende kwartaal met negen. Het laatste halfjaar is de prijs stabiel en ligt de gemiddelde prijs op 231.000 gulden. Dat blijkt uit de half jaarlijkse thermometer van de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers. Sedelaar bevestigt dat het landelijke beeld ook voor de Leidse regio geldt. Oorzaak van de stabilisatie is de hogere rente. Daardoor kost het meer om geld te lenen. Se delaar verwacht niet dat de ho gere rente tot prijsdaling van de huizen leidt: „De run op wonin gen is daarvoor veel te groot". Tweetal ontvoerd en beroofd Amsterdam Twee medewerkers van een reisbureau in de Am sterdamse Bijlmer zijn donderdagavond korte tijd ontvoerd en beroofd van sieraden en enkele duizenden guldens. De twee werknemers stapten rond 7 uur 's avonds vlakbij het reisbureau aan de Fazantenhof in hun auto waarna drie gemaskerde en ge wapende mannen instapten. Na een rit van twintig minuten' moesten de slachtoffers hun sieraden afgeven en een tas met enkele duizenden guldens van het reisbureau. Ze werden vervol gens met touwen vastgebonden en in het talud gelegd. Schildpadden in beslag genomen vlissingen De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft deze week op Schiphol 24 Afrikaanse sporenschildpadden in beslag geno men. De dieren waren in kisten geperst en de juiste papieren ontbraken. Bij aankomst in reptielenzoo Iguana in Vlissingen bleken de schildpadden mager en uitgedroogd. De Afrikaanse sporenschildpad (Geochelone Sulcata) is de grootste Afrikaanse landschildpad met een schildlengte tot 75 centimeter en een ge wicht tot 120 kilo. 16e-eeuws plafond in Dordrecht Dordrecht* De gemeente Dordrecht weet nog niet goed wat ze aanmoet met het unieke 16e-eeuwse leemplafond dat is gevon den in het historische gebouw De Berckepoort. Het plafond, dat vermoedelijk uit 1560 dateert, is flink aangetast en beschadigd maar van te grote bouwhistorische waarde om er niets mee te doen. De gemeente hoopt sponsors te vinden of fondsen te kun nen aanboren om zo het behoud van het stucwerk te kunnen garanderen. amsterdam anp De Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) is, zij het met enige kanttekeningen, akkoord met de grotere overlast die be woners van 18.610 huizen in Amstelveen en Buitenveldert in de lente van 1995 ondervinden van Schiphol. Wel adviseert de commissie de minister van ver keer en waterstaat om een aan tal maatregelen te treffen die de hinder beperken. De Milieufederatie Noord- Holland, lid van de CGS, wil dat de minister om een gewijzigd voorstel vraagt dat de overlast beperkt tot maximaal 15.000 woningen. De verwachte grotere overlast hangt samen met het tijdelijk buiten gebruik stellen van de Zwanenburgbaan van half mei tot eind juli, onder meer in ver band met groot onderhoud. Daarnaast loopt het percentage zeer lawaaiige vliegtuigen min der snel terug dan was ver wacht. Het CGS vindt dat in ieder ge val de wettelijke geluidzone in 1996 niet mag worden over schreden. Om die reden dringt zij er bij de minister op aan de komst van grote lawaaimakers naar Schiphol zoveel mogelijk te ontmoedigen. Bovendien wil de commissie dat tijdens de buitengebruikstelling van de Zwanenburgbaan, tijdens de nacht alleen de Kaagbaan wordt gebruikt. Dat kan alleen door aparte uren voor starts en lan dingen in te stellen. Bovendien vraagt de CGS om de speciale nacht-maatregelen ook te laten gelden voor de avonduren. den haag anp Medewerkers van de gemeente Den Haag moeten de komende jaren flink inleveren. Hun ver goedingen worden gekort en de gemeente beperkt studiefacili teiten, ziektekosten- en verhuis kostenvergoedingen. Ook is het de bedoeling dat ambtenaren enkele vrije dagen per jaar inleveren, moeten ze bereid zijn 's avonds te werken en mogen ze niet meer zelf kie zen wanneer ze vakantie ne men. Ook denkt de gemeente aan loon naar prestatie. Tot slot wil ze de mogelijkheid creëren om 'zonder problemen' mensen te kunnen overplaatsen. Dat staat in de Winternota van de gemeente Den Haag, die gisteren is gepresenteerd. In to taal wordt er in de jaren 1996, 1997 en 1998 60 miljoen gulden bezuinigd: tien miljoen op per soneel, de rest op zaken als sub sidies en gemeentelijke dien sten. Een precieze uitwerking van de plannen ontbreekt nog. Er moet nog overleg met de vakbonden plaatsvinden. vijfhuizen richard mooyman De vereniging Milieudefensie wil in mei met duizenden men sen in een grote kring rond Schiphol rode strepen op de weg gaan schilderen. Daarmee moeten de nieuwe geluidhin- derzones zichtbaar worden ge maakt. De kring loopt volgens Milieudefensie van Heemstede via onder meer Lisse, Leiden, Alpen aan den Rijn en Muiden naar Zaanstad. Aansluitend wil de milieu groep de verkeerstoren of het directiegebouw van Schiphol 'muzikaal omsingelen'. De bes te anti-Schipholsongs moeten binnenkort ook op cd verschij nen. Om de uitbreiding van de luchthaven te dwarsbomen, is Milieudefensie op zoek naar een geschikte plek voor een tweede Bulderbos. De vereni ging heeft namelijk nog zo'n drieduizend bomen over van de succesvolle boomplantdag begin november. In het eerste Bulderbos, langs de IJweg in Vijfhuizen is nauwelijks nog plaats. Vijfdui zend van de bijna achtduizend verkochte jonge bomen en struiken staan daar dicht op el kaar. Milieudefensie wil daar om een nietfw stuk grond ko pen of pachten om de resteren de bomen kwijt te kunnen. De bedoeling van de bosaanplant is dat de aanleg van een vijfde start- en landingsbaan wordt vertraagd. Milieudefensie is overigens op zoek naar tien vrijwilligers om het Bulderbos aan de IJweg te onderhouden. Het gaat voor al om het wieden van onkruid, werkzaamheden die een halve dag per maand in beslag ne men. Een boomkweker gaat in het voorjaar de eerste lichte snoeiwerkzaamheden verrich ten. Op een congres in Amster dam bespreken de Schiphol-te- genstanders volgende maand het verdere verloop van de ac- tie's tegen de groei van de luchthaven. iCHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071 -3564 den haag anp Zo is de Sassenheimse makelaar betrokken bij de verkoop van 70 nieuwbouwwoningen in Oegst- geest èn de woningen die de ko pers daarvan achterlaten: „De bestaande woningen zijn veelal binnen twee weken verkocht." Het bouwproject in de Voor- houtse wijk Hoog Teylingen mag zich in een nog grotere be langstelling verheugen. ,,Er heb ben mensen 24 uur voor de bouwkeet gezeten om in elk ge val de eerste keus te hebben." Was het eerste half jaar van dit jaar de lage rente voor velen reden om een huis te kopen, de komende tijd zal naar de idee van Sedelaar de 'aantrekkende economie' dit zijn. „Mensen durven weer te kopen." Amsterdam Bij veilinghuis 'De Eland' in Am sterdam heeft woensdag een veiling plaats van verloren voorwerpen in opdracht van de KLM en luchthaven Schiphol. De kijkdagen zijn op 26, 27 en 28 december aan de Moluk- kenstraat 200 in Amsterdam. Op de foto een selectie van verloren camera's en toebehoren. FOTO DIJKSTRA De traditionele kerstboom wordt steeds kleiner van stuk. De no male spar van anderhalve meter hoog moet terrein prijsgeven te gunste van de kleine boompjes van hooguit een halve meter. Oo het kerststukje en het kerstboeket profiteren van die ontwikkelin Klein, maar fijn, zo is de trend. Voor de Nederlandse bloemenveilingen gaan de weken voora gaande aan Kerstmis gepaard met topdrukte. Niet alleen snijbloi men en kamerplanten passeren in hoog tempo de veilingklokkei maar ook grote hoeveelheden groen voor kerststukjes en andei versieringen. De veilingen blijken redelijk tevreden te zijn over de handel kerstprodukten. Niet alle produkten scoorden even goed. Grote t< genvalier dit jaar was de kerstster of poinsettia. Deze kamerplan heeft de afgelopen jaren menig huiskamer veroverd. Aangespoor door het succes, hebben de kwekers dit seizoen massaal kerststei ren aangevoerd. Zelfs meer dan de markt aankon, waardoor prijs volledig in elkaar zakte. Ook met de sparren ging het bergaf. Bloemenveiling Aalsmee verhandelde 600.000 kerstbomen, 10 procent minder dan vori jaar. Volgens een woordvoerster is er sprake van een verschuivin in het assortiment: de hele kleine boompjes doen het wel goed. Een produkt in opkomst is het zogeheten kerstboeket, mel( Bloemenveiling Aalsmeer. Grote boeketten witte en rode bloemer voorzien van takjes hulst, besjes en denneappeltjes. amsterdam anp In de toekomstige stadsprovin cie Amsterdam moet één groot politiekorps actief zijn dat het hele gebied mag bestrijken, in clusief Zaanstad en de Haar lemmermeer die nu nog beho ren bij andere politieregio's. Ook de grenzen van de arron dissementsrechtbanken moeten verlegd, om te voorkomen dat het politiekorps straks met twee 'bazen' te maken krijgt. Dit heeft het dagelijks bestuur van het Regionaal Orgaan Am sterdam, de voorloper van de stadsprovincie, verwoord in de nota „Het beeld". Het ROA pre senteerde het stuk donderdag middag in het stadhuis van Am sterdam. De nota vormt de handleiding bij de onderhande lingen met het rijk over de Le Specialis, de wet die de vormin van een nieuwe provincie mo gelijk moet maken. ROA-voorzitter S. Patijn toe dat de verlegging van d grenzen van gebieden die rechi banken bestrijken probleme kan veroorzaken, met nam omdat volgens het voorstel vei gebied wordt afgesnoept va Haarlem. „Je zou kunnen den ken aan een samenvoeging vai Haarlem met Alkmaar, of me Leiden", aldus Patijn donder dagmiddag. In 1998 moet de stadsprovin cie een feit zijn. Hoe de toe komst er voor de. ambtenarei uit gaat zien blijft de vraag. 2 weten nog steeds niet wie hui werkgever wordt en of hui baan straks nog bestaat. rotterdam gpd De Rotterdamse gemeenteraad heeft er geen problemen mee dat burgemeester Peper in zijn vrije tijd in Wassenaar bij zijn vriendin Neelie Kroes verblijft. Een motie gisteravond in de ge meenteraad om hem te ver plichten ook daadwerkelijk in Rotterdam te gaan wonen kreeg weinig steun. Overigens vind een meerderheid het wenselij dat er in Rotterdam een repre sentatieve ambtswoning voo de burgemeester komt. Zoal bekend is zijn eerste keuze re cent vervallen omdat een meer derheid van de raad dtfWrüW wingskostên van de beoogdf villa aan het Museumpark vee te hoog vond. Scheveningen Radio heeft op tijd bakens verzet umuiden/burum pieter van hove Echte zeebonken kunnen het zich zeker nog herinneren. 'Pa pa, Charlie, Hotel', de roepna men van Scheveningen Radio. Voor vele zeevarenden beteken de het oproepen van de code PCH het enige contact met het vasteland. Voor noodsignalen, voor belangrijke boodschappen, voor het laatste nieuws. Tot op de dag van vandaag komen de telefonistes van Sche veningen Radio in actie na het horen van de codenaam PCH. En leggen vervolgens razend snel contacten tot stand, all over the world. Deze week be staat Scheveningen Radio pre cies 90 jaar. Maar hoe lang nog? De satelliet lijkt grotendeels de taak van diezelfde telefoniste over te nemen. En wat is er nu leuker dan om midden in de woestijn naar het thuisfront te bellen. Zonder ruis. Communicatie van zee naar vastewal en omgekeerd, het centrale uitgangspunt van het 90 jaar geleden opgerichte Scheveningen Radio. Maarliefst 18 steunzenders in Nederland zorgen voor versterking van de signalen. Het bedrijf behoort niet voor niets tot de vijf groot ste kuststations ter wereld. In het in IJmuiden gevestigde hoofdkantoor houden ruim honderd personeelsleden zich bezig met het verwerken van lange- en kortegolf berichten, telegrammen en het verzenden van telex-berichten. Jaarlijks brengt Scheveningen Radio, on derdeel van PTT Telecom, op die manier zo'n 300.000 verbin dingen tot stand. Al moet wor den opgemerkt dat deze tradi tionele manier van communi ceren een zachte dood lijkt te sterven. Immers, de afgelopen jaren zijn steeds meer schepen overgegaan op verbindingen Scheveningen Radio bestaat deze week 90 jaar. De sateliet heeft inmiddels de rol van de telefoniste voor een belangrijk deel overgenomen. per satelliet. Een groot voordeel hiervan is dat de communicatie sneller verloopt. Bovendien is er sprake van een glasheldere lijn. Het is daarom niet vreemd dat vandaag de dag alle nieuwe schepen zijn voorzien van satel liet-communicatie. Inmarsat PTT Telecom haakte een aantal jaren geleden in op deze ont wikkeling en richtte Station 12 op. Deze werkmaatschappij be staat uit Scheveningen Radio en de zogeheten Inmarsat-dien- sten, verbindingen per satelliet. Het eerste exemplaar van In marsat (International Maritim Satellite) kwam halverwege de jaren '80 op de markt. Het sys teem was toen nog voorname lijk bedoeld voor de scheep vaart. Het principe is eenvoudig: Een terminal aan boord van een schip zendt de signalen naar een satelliet. Bij het grondsta tion in het Friese Burum staan drie schotelantennes die de In- marsat-berichten via de satelliet opvangen. En die verspreiden daarop de binnengekomen be- FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER richten. De latere versies van Inmarsat werden compacter, lichter, goedkoper en vooral veelzijdi- ger. De aandacht verschoof zich meer en meer naar verbindin gen over land. De transportwe reld introduceerde met succes het zogeheten Inmarsat-c-type. Voor menig vrachtwagenchauf feur werd het communiceren per satelliet met het thuisfron een koud kunstje. Maar daar bleef het niet bi Dit jaar kwam de Inmarsat-d o de markt. Dit is een normal Samsonite-koffer, met dit ver schil dat de deksel tevens ont vanger is. In de koffer zit een te lefoon met met daarnaast eei accu voor het geval dat stroom aanwezig is. Vooral on der mensen met een reizeni beroep (journalisten, zakenlie den), vindt deze variant grot aftrek. Binnen enkele maandei zijn 3700 exemplaren van he communicatiemiddel verkocht. Top drie Station 12 wil in de toekoms een sterkere wereldpositie o het gebied van mobiele com municatie innemen. Momen teel staat Station 12 op de vier de plaats achter giganten als he Amerikaanse Comsat en d Noorse PTT. Volgens general manager Hein de Bont hoor een positie in de top drie zeke tot de mogelijkheden. De verwachtingen hierove zijn hooggespannen. Driftij wordt aan nieuwe ontwikkelin gen gewerkt. Zoals SatPage, eei semafoon waarmee iedereen waar ook ter wereld - kan wor den opgepiept. Gegokt wordt o| een verkoop van een half mil joen. Ook overweegt Station I mee te doen aan het ambitieuzi P 21-project dat voor de volgen de eeuw gepland staat. Uit gangspunt is hier dat een hand telefoon probleemloos duizen den kilometers kan overbrug gen. Voorwaarde is wel dat noj eens vijftien extra satellieten ir een baan om de aarde worder gebracht. Maar het resulaa mag er zijn: een glashelderi verbinding, zonder storingen Had de oude visserman dat noj maar mogen meemaken. rotterdam anp Het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders heeft donderdag ingestemd met een onderzoek naar de gang van zaken rond de ontmante ling van de drugsverslaafdenop- vang Perron Nul in Rotterdam. Het onderzoek - het college spreekt overigens liever van een evaluatie - vindt plaats op ini- op de gebeurtenissen rond Per- de ondertekenaar hun verzoek, tiatief van D66, gesteund door ron Nul wijzen op een vergro- Zij bepleitten donderdagmid- de PvdA, GroenLinks en de ting van de afstand tussen bur- dag in de gemeenteraadsverga- WD. ger en bestuur. „Dit is een on- dering dat de sluiting van Per- De vier (van de vijf) Rotter- derwerp dat niet alleen het col- ron Nul via een publiek debat damse coalitiepartners menen lege, maar de gemeenteraad in helder aan de orde wordt ge- dat veel reacties van bewoners zijn totaliteit raakt", motiveren steld. Dat zal begin volgend jaar gebeuren en ook de betrokken raadscommissies worden ge raadpleegd. Het onderzoek zal zich vooral toespitsen op de procedures die zijn gevolgd voor de aanwijzing van twee lo- katies waar drugsverslaafden kunn.en slapen. De handelwijze van het Rotterdamse college heeft grote beroering teweegge bracht. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 f

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16