Ommezwaai openbaar onderwijs Leiderdorp Dondersteen' bezorgde Jolitie handenvol werk Leiden Regio Tweeling in gebruik genomen leserach voor Beleid zet telefonisch 'opvangnet' in Woonwagencentrum wil groot blijven Verkoop Beukenrode verloopt naar wens 'Verslaafde koos voor heilloze weg' Voortbestaan van geraniummarkt in Voorschoten onzeker ertig maanden cel geëist jhaag/katwuk net van aarsen branie zat een 31-jarige ver- afde Hagenaar gistermorgen de beklaagdenbank. Om de enlange lijst misdrijven, die officier van justitie hem orlas, moest hij eigenlijk al- n maar lachen. Brutale in- je aken, mishandeling, het van er, weg drukken van een politie- igen... Nu eens bekende hij if schuld, dan weer ontkende iedere betrokkenheid. ,,Een inf$hte dondersteen", zo betitel- zijn raadsheer hem. De man, zwaar verslaafd, had op de avond van 17 septem- dit jaar echt te bont ge- aakt. Net een paar dagen op ije voeten, besloot hij in te oeeken in een woning in het itwijkse Rijnsoever. Hij door dat het hele huis, inclusief de lapkamer waar de bewoners jen te slapen. Zij werden wak- r door de ongenode gast, die rvolgens het hazepad koos. jtm even slechts, want minu- later kwam hij nog eens te met de broek van de heer 5 huizes over zijn hoofd als ir rmomming. De Hagenaar wist een tas en autosleutels te bemachtigen zijn tweede bezoek en ver- ik vervolgens met de auto van Katwijkers. Tijdens zijn icht - er zaten twee politie- igens achter hem aan - stopte j eenmaal, om vervolgens eer weg te rijden met heel y ten een politie-agent hangend het autoraampje. Met een ^Ing van 140 kilometer per uur 501 lor de bebouwde kom, pro- éerde hij tot drie keer toe zijn ihtervolgers van de weg te drukken voor hij in de kraag werd gevat. Behalve voor de escapades in de nacht van 17 september moest de. Hagenaar zich nog verantwoorden voor nog enkele inbraken en autodiefstallen - in onder andere Leiden, Oegst- geest en Delft - en het stelen van een krat frisdrank, die hij bij dezelfde winkel in Katwijk pro beerde in te leveren. „Niet ge daan", hield de verdachte giste ren vol. „Het was een krat, die was overgebleven van een feest je bij mijn moeder." De rechter: „Maar uw moeder heeft ons verteld dat ze nooit frisdrank in huis heeft." „Een hopeloos geval", oor deelde officier van justitie J. van Belzen. „Hij heeft al met al al tien jaarin de bak gezeten. De laatste tijd denkt hij steeds min der na en gaat hij steeds meer geweld gebruiken. De verslaving krijgt hij niet onder controle. Als hij in de gevangenis zit, wordt de dope met scheppen vol bin nengebracht en gebruikt hij ge woon door." Zij eiste zonder pardon een hoge straf. „Dertig maanden onvoorwaardelijk." De Hagenaar was het er over duidelijk niet mee eens. „Ik vind zo'n straf toch wel een beetje hoog", mopperde hij. Zijn advocaat gaf Justitie een veeg uit de pan. Het was - vol gens hem - voor een groot deel te wijten aan het openbaar mi nisterie (die de man vrijliet we gens cellentekort) dat de Hage naar opnieuw het verkeerde pad opging en een opname in een afkick-kliniek mislukte. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. oegstgeest Oud-wethouder Ton Kohlbeck opende gistermiddag een nieuw duogebouw in de wijk Morsebel. Het gaat om het zogeheten ge bouw De Tweeling aan de Dudoklaan, bestaande uit zeventig appartementen van woningbouwvereniging Buitenlust. De Tweeling is een ont werp van het Haagse architectenbureau Roeleveld Sikkes en staan aan de rand van het nog aan te leggen Mien Ruys-park. Tussen de twee vleugels van het nieuwe complex in, loopt een fiets- en voetpad dat ook de rest van de wijk doorsnijdt. De woningen zijn gemaakt volgens het principe van 'aanpasbaar bouwen'. Dat betekent ondermeer lage drempels, brancard-liften en bad kamers die zijn ingericht voor rolstoelgebruik. De huurprijzen van de appartementen schommelen tussen de 680 en 725 gulden. Na afloop van de officiële opening kreeg het architectenbureau in café De Roode Leeuw een prijs voor het ontwerp van de Oegstgeestse Vrouwen Advies Commissie. Omdat het bureau de adviezen zo goed had opgevolgd werd het tot VAC-makker uitgeroepen. foto holvast/mark lamers -Oplichters halen fooien op ierdorp De politie waarschuwt voor jongeren die laijgs de deur komen en zich voordoen als bezorgers van weekbladen, tijdschriften en reclamemateriaal. Zo proberen zij nieuwjaars- li fooien in de wacht te slepen. De echte bezorgers worden op zo'n l manier benadeeld. Brandje bij flatwoningen oegstgeest Dichtgemetselde bergingen onder de flatwoningen aan de Ridderspoorlaan in Oegstgeest hebben gisteren schade opgelopen als gevolg van vuurwerk en/of brandende kranten waarmee de jeugd zou hebben gespeeld. Toen de brandweer jomstreeks twee uur ter plaatse kwam, bleek er meer rook dan i vuur te zijn in de rüimTert. Dure fietsen gestolen oegstgeest Uit een schuur bij een woning aan de Van Assend- elftstraat in Oegstgeest zijn in de nacht van woensdag op don derdag twee dure ATB-fietsen gestolen. De dieven kwamen bin nen door een ruitje in te slaan en vervolgens de schuurdeur te openen. De buit heeft een waarde van 4400 gulden. .Voorschotenaar steeltcomputer voorschoten Een 32-jarige man uit Voorschoten heeft vanmor- iden kees van kuilenburg gen rond vijf uur geprobeerd een computer te stelen uit de dis- tributiepost van De Telegraaf aan de Voorschotense Molenlaan. Toen hij met de computer onder zijn arm het pand uit stapte, liep hij echter tegen de 44-jarige distributeur aan. Van schrik liet hij zijn buit vallen, om er als een haas vandoor te gaan. Op grond van het signalement dat de distributeur kon geven, kon de politie even later de dief alsnog aanhouden. Niet Alexanclerschool, maar Julianaschool blijft zelfstandig Niet de openbare basisschool Koningin Juliana (Kom van Aaiweg), maar de openbare Prins Willem Alexanders- chool (Leeuwerikstraat) gaat fuseren met basisschool De Hobbit (Klerkenhof). De veel kleinere Koningin Juliana school kan dan zelfstandig blijven. Voorts zullen de vier openbare basisscholen in Leiderdorp met ingang van au gustus 1995 één scholengemeenschap gaan vormen, die zal komen te staan onder een centrale directie. leiderdorp jaap van sanduk Deze ommezwaai in het basis onderwijs maakte wethouder Huigen (WD/onderwijs) giste ren tijdens een conjmissiever- gadering bekend. Zij heeft dit besluit genomen na overleg met en instemming van de mede zeggenschapsraden. De politiek steunde het besluit. „We heb ben dan wel een zwaai ge maakt, maar het is het beste voor het openbaar onderwijs in Leiderdorp. We moeten het aan de ouders echter wel goed uit leggen zei PvdA-raadslid Her mans. Tot nu toe was het de bedoe ling dat juist de Julianaschool zich bij de Hobbit zou voegen, en de twee keer zo grote Alexanderschool (met honderd- zestig leerlingen) zelfstandig zou blijven. De wethouder legde de commissie uit dat het eigen lijk een centenkwestie is. In Lei derdorp is volgens het ministe rie van onderwijs ruimte voor twee openbare basisscholen. Als de Koningin Julianaschool, waaraan nog veel onderhoud moet worden gedaan, aan spraak wil maken op geld daar voor van het ministerie, moet zij zelfstandig blijven. „Daarom hebben we de school die het meeste onderhoudsgeld nodig heeft de zelfstandige status ge geven", aldus de wethouder. Volgend jaar staat een facelift op het programma voor de Juli anaschool. Zo wordt bijvoor beeld het kleutergedeelte, een houten aanbouw, vervangen door een stenen gedeelte. Di recteur E. Snell van de Alexan derschool reageerde emotioneel vanaf de publieke tribune. „Hoe kunnen wij de ouders nu uitleg gen dat wij moeten fuseren en een twee keer zo kleine school zelfstandig blijft?", luidde de kritiek. „U zegt dat de Juliana school daardoor geld krijgt voor de verbouwing, maar dat is nog helemaal niet zeker." „Als de Julianaschool bij de Hobbit komt, weten we zeker dat we dat geld helemaal niet krijgen", verweerde Huigen zich. Beoogd directeur van de nieuwe scholengemeenschap is H. van Dijk, die nu al deze func tie heeft op de Hobbit. Van Dijk zal nauw samenwerken met de hoofden van de vier basisscho len. In de praktijk zullen ouders, leerlingen en leerkrachten nau welijks iets merken van de nieu we opzet. Iedere school be houdt zijn eigen identiteit en ook aan de namen wordt niets veranderd. Dat het plan een goede waar borg is voor spreiding van openbaar onderwijs in Leider dorp, ziet directeur Snell van de Alexanderschool ook wel in. Im mers, het gaat goed met zijn 'hoofdschool' De Hobbit in Bui tenhof, zodat het voortbestaan van de Alexanderschool niet in gevaar komt. Maar dat iedere school in de gemeenschap ge lijkwaardig is, zoals wethouder Huigen stelt, betwijfelt hij. HANDELEN WANDEL Rubriek voor zakelijk nieuws fax: 071-321921 A. Coenen: „We willen ons op een bredere markt begeven, vandaar dat we Key Net hebben opgericht." bij dat bedrijf. Daar is Heineken niet-op ingesteld. Binnen een korte tijd kunnen wij dat over nemen. De telefoontjes die over het probleem gaan worden er uit gefilterd en de rest gaat te rug naar Zoeterwoude. Als het nodig is hebben we binnen kor te tijd tientallen mensen be schikbaar. Die worden automa tisch door onze centrale opge roepen", legt Coenen uit. „Maar je kunt ook denken aan andere calamiteiten. Zoals bijvoorbeeld de gijzeling van Nederlandse soldaten in Bosnië of vorige week die actie van stu denten bij het Utrechts statipn. Ook dan kunnen wij een 'rol spelen. Daarnaast ook bij pop concerten, zoals onlangs bij The Rolling Stones. Vele tienduizen den liefhebbers. Als je dat via onze centrale laat verlopen, heb je geen lange rijen wachtenden voor deuren bij de VW-kanto- ren of andere boekingsadres sen. Bovendien gaat het strikt eerlijk op volgorde van binnen komst." foto holvast/mark lamers De werving voor klanten is nog niet begonnen. Dat staat vanaf de volgende maand op het programma. Een ding is duidelijk: sekslijnen hoeven niet aan te kloppen bij Key Net. Coenen: „We zijn een net be drijf. Daar doen we niet zeker niet aan." chef henny van egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 oegstgeest/leiden loman leefmans De bewoners aan het Leidse Trekvaartplein willen de huidige omvang van hun woonwagen centrum behouden. Een delega tie van het centrum bracht deze boodschap gisteravond over aan wethouder F. Lisman (Leef baar Oegstgeest/ruimtelijke or dening) tijdens de raadsverga dering in het Oegstgeestse raad huis. Volgens Lisman was de delegatie vooralsnog aan het verkeerde adres, maar hij zou de boodschap aan zijn Leidse collega T. van Rij doorgeven. Bij de komende bebouwing van de Broek- en Simontjespol- der - zoals bekend liggen Lei den en Oegstgeest daarover met elkaar in de clinch - komt ook het nabij gelegen Trekvaartplein volgens de plannen niet onge schonden uit de strijd. Landelij ke wetgevers hebben bepaald dat 'het kamp' uit niet meer dan veertig standplaatsen mag be staan wat een forse verkleining van het huidige centrum bete kent. De delegatie liet weten dat er slechte ervaringen zijn met klei nere centra. De bewoners willen in ieder geval inspraak en over leg en zeiden dat als dit tot niets zou leiden ze elke vorm van medewerking zouden stopzet- Welke gemeente ook de om streden polder - ten noorden van het woonwagencentrum - mag bebouwen en in hoeverre het centrum daarbij wordt geïn tegreerd. het blijft Leids grond gebied. Daarom zei Lisman toe dat, als het aan hem lag, hij met de delegatie wil overleggen, maar dat ze zich voorlopig beter tot Van Rij kon wenden. voorschoten frank buurman De verkoop van de luxueuze ap partementen in het bouwplan Beukenrode aan de Leidseweg in Voorschoten verloopt naar wens. Van de 72 woningen zijn er inmiddels 54 verkocht. Met name de wat duurdere apparte menten, met een koopprijs van ruim 400.000 gulden, zijn nog te koop. De goedkoopste flatwo ningen kosten ruim 300.000 gulden. F. Spendel van makelaarskan toor Bax en Spendel uit Wasse naar is optimistisch over de ver dere verkoop. „De woningen zijn aanvankelijk aangeboden aan inwoners van Voorschoten en Leiden, nu kunnen ze door iedereen gekocht worden en dat bespoedigt vanzelfsprekend de verkoop", vertelt Spendel. Ook de bouw verloopt voorspoedig. Naar verwachting kunnen de appartementengebouwen eind 1995 worden opgeleverd. Beu kenrode, dat naast de Lauren- tiuskerk ligt, wordt gebouwd op het terrein van het voormalige weeshuis Nieuw-Voordorp. Dat weeshuis werd in 1982 afgebro ken, nadat het zeven jaar had leeggestaan. De naam van het bouwplan is ontleend aan de historische rode beuk bij de vij ver, waaromheen de apparte mentengebouwen gerangschikt zijn. Het gaat om drie flats: het grootste gebouw komt op de plaats van het voormalige hoofdgebouw en telt 24 appar tementen in vier woonlagen. Dat gebouw krijgt een aanslui ting op de Badhuisstraat. Rond de vijver komen in een boog vorm nog drie gebouwen met ieder 16 appartementen in vier woonlagen. Deze appartemen tengebouwen worden ontsloten via de Boerhaaveweg. Aan de inrichting van het park rond de flatgebouwen wordt veel aandacht besteed. Er is een landschapsarchitect voor aangetrokken en er wordt onge veer een miljoen gulden aan de aanleg uitgegevey. In het park worden veel beukenbomen ge plant en de paden worden om rand met beukenhagen. Het is de bedoeling om de sfeer van de voormalige buitenplaats weer terug te halen. „Je krijgt echt een Veluwe-gevoel als je er straks woont", verzekert Spen del. Voor belangstellenden is speciale informatiekeet inge richt. Rosey's Aan de Haven 36 in Leiden is sinds kort hairstudio Rosey's gevestigd. Het pand is geheel in mediterrane stijl opgetrokken. Het bedrijf is opgezet door Roos Out, die zelf een jarenlange er varing heeft als kapster in diver se salons. Als examinatrice is zij verbonden geweest aan een aantal kappersscholen. Een af spraak maken is niet nodig. Verbouwing Bij Haasnoot Interieurs aan de Langstraat 29 in Wassenaar wordt ingrijpend verbouwd. Om ruimte te maken voor een nieuwe collectie staat tussen Kerstmis en oud en nieuw de verbouwingsopruiming op het programma. Het is de opzet om eind februari het geheel ver bouwde pand te heropenen. In de winkel is dan ook een lun- chróom gevestigd. den haag/leiderdorp Ruim een handvol inbraken in woningen in Leiderdorp, Lange- raar en Wassenaar. Een 22-jarige inwoner van Liemeer gaf de vergrijpen gisteren voor de Haagse rechtbank grif toe. De man, een verslaafde, was opnieuw op pad gegaan nadat hij ook in het verleden al diverse woningen zonder uitnodiging had bezocht. Onldat hij bij zijn aanhouding nog in zijn proeftijd zat, moet hij nu sowieso een straf van vier maanden gaan uitzitten voor een serie inbraken in 1992. „Uw straflijst wordt langer en langer. Ik ben daar beslist niet gelukkig mee", gaf rechter E. Timmermans gisteren te kennen. „Zélfs de reclassering zit het niet meer met u zitten. En de men sen van de reclassering kunnen toch echt wel tegen een stootje." Volgens officier van justitie D. Kuipers heeft de verdachte er voorlopig voor gekozen „door te gaan op een heilloze weg." En daar past - zo zei hij gisteren - een „recht-toe-recht-aan-straf van achttien maanden onvoorwaardelijk bij." De inwoner van Liemeer verklaarde gisteren al zeven jaar in het verslaafdenwe- reldje te zitten. „Ik kom er niet makkelijk uit." Zijn raadsvrouw zou graag zien dat hij op korte termijn zou kunnen worden op genomen in een afkick-kliniek, een opname waarvoor de man de eerste stappen al zou hebben gezet. De rechter doet over veertien dagen uitspraak. voorschoten Kerstconcert De muziekvereniging De Heer lijkheid Hoogmade geeft mor genavond een kerstconcert in winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Het programma be staat uit kerst-arrangementen, die variëren van licht klassiek tot swingende melodieën. Het concert begint om 19.15 uur. De Voorschotense geranium- markt, zo bleek gisteravond tij dens de raadsvergadering, kan mogelijk niet meer worden ge houden. A. Wetselaar, organisa tor van de markt, liet weten dat de leges van 575 gulden, die de gemeente tegenwoordig in re kening brengt voor de vergun ning, niet meer is op te bren gen. „Dit is ondoenlijk. De Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde kan dat niet betalen", verzekerde Wetselaar de gemeenteraad. De legeskosten zijn de afgelopen jaren sterk gestegen. Ooit werd slechts vijf gulden betaald, later werd dat 232 gulden en nu is het bedrag meer dan verdub beld voor 1995. Het gaat dan om de markt die op 20 mei op de Voorstraat (sinds 1975 de plaats van de markt) zou moe ten worden gehouden. Volgens het college van bur gemeester en wethouders heeft de geraniummarkt geen bijzon dere waarde voor Voorschoten. De markt wordt behandeld als een commerciële instelling en gelijkgesteld met andere activi teiten die een winstoogmerk hebben. Een uitzondering wordt niet gemaakt. Wethouder F. ten Have van financiën wilde nog wel bekijken of het mogelijk is de markt te subsidiëren, zo dat het bedrag aan leges kan worden gecompenseerd. Maar ook in dat geval zal aangetoond moeten worden of de markt een meerwaarde heeft voor het cen trum, en daar bestaan de nodi ge twijfels over.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13