Leiden Wethouder blijft zitten Carillon klinkt weer in Leiden Bewoners Dobbedreef woest op ambtenaren GD roept hulp kappers in Radiomakers komen liet in het Volkshuis Speelplaats naast Matilo open Monument bij station De Vink MDERDAG 22 DECEMBER 1994 pHENNYVAN EGMOND, 071-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Sportraad /I De sportraad in Lei- I derdorp wil clubs, die problemen hebben met hun accommodatie, snel uit de nood helpen. Omroep /t Radio Zuid-Holland I J krijgt vooralsnog geen zendmachtiging van het Commissariaat voor de Media. uurwerk in beslag genomen pENHet vuurwerkteam van de Leidse politie heeft gisteren een bewoner van de Willem de Zwijgerlaan enkele lawinepij - en een signaalraket in beslag genomen. Tegen de eigenaar jrdt proces-verbaal opgemaakt voor het bezit van illegaal urwerk. Aan de Lange Mare trof de politie verder op de ach- fbank van een auto een 250.000-klapper aan. De 44-jarige jdse bestuurder deed afstand van het vuurwerk. Ook hem lcht een proces-verbaal. blitie rolt bende op |?en Met de arrestatie van drie mannen in de leeftijd van 20 [21 jaar heeft de Leidse politie een serie inbraken en diefstal- n van en uit auto's opgelost. De drie hebben inmiddels negen braken in woningen bekend, evenals de diefstal van vier au- fs. Vijf maal namen zij spullen mee uit auto's en drie maal gin- !n zij er vandoor met kentekenplaten. Alle misdrijven werden ipleegd in Leiden en Voorschoten. De politie verwacht nog eer aanhoudingen. nbraak Sluisstraat (den In een woning aan de Sluisstraat is gisteren ingebroken, p dieven gingen er vandoor met een videocamera, sieraden, »ld, cheques en paspoorten. De inbrekers kwamen binnen por aan de achterzijde een raam te forceren. en erna straatsma GGD biedt alle kappers in de Leidse regio deze week een 'drug- gazine' aan. De regionale gezondheidsdienst vraagt de haarver- gers om het, op luchtige toon geschreven, informatieblad in alle isalons neer te leggen. )p deze manier hoopt de GGD gesprekken over genotmiddelen, sen ouders en kinderen, te stimuleren. 'Een verstandig gebruik 1 genotmiddelen heeft net als uiterlijke verzorging te maken met :ond leven en goed zorgen voor jezelf, is de redenering van de D. In het magazine staan verhalen over de genotmiddelen alco- tabak en cannabis (hasj en weed). )e GGD Leiden en omstreken geeft sinds enkele jaren voorlich- g aan jongeren over het gebruik van genotmiddelen. Dat gebeurt samenwerking met het Bureau Ambulante Zorg en Reclassering pstraat (CAD). De voorlichting werd tot nu alleen via scholen hgeboden. pen loman leefmans ?t Volkshuis aan de Haarlem- jprstraat/Apothekersdijk wordt It het nieuwe adres van fusie- poep Holland Centraal. Dat left de gebruiker van het ind, de Leidse Welzijns Orga- paties (LWO), bevestigd. Hol- nd Centraal, een samengaan Freewave en Omroep Rijn- id, moet nu op zoek naar een ider onderkomen. 'irecteur A. Flapper van LWO jt begin deze maand weten t er een mogelijkheid bestond It zijn nieuwe, overkoepelen- welzijnsorganisatie na een erschikking van gebouwen (ellicht ruimte over zou heb- het Volkshuis. Holland ^jpntraal had er wel oren naar rinkels open op veede kerstdag tweede kerstdag mogen alle finkels in Leiden open zijn. Met name de meubelbranche leeft om deze mogelijkheid ver- pcht. De overige winkels zullen waarschijnlijk niet van de mo- om in het leeggekomen deel van het pand zijn studio te ves tigen nu die op de hoek van de Hooigracht en de Oude Rijn te klein is geworden. Ook de Leid se studio van het Radio West zou mee verhuizen. Die mogelijke verhuizing zorgde voor onrust bij de huidi ge medewerkers van het soci aal-cultureel werk in het Volks huis. Er werd zelfs een actie ge start om de komst van de radio makers tegen te houden. Nu is echter bekend geworden dat LWO het gebouw voor haar ac tiviteiten wil behouden. Voor zitter H. Zuurbier van Holland Centraal liet weten dat de blik ken nu op andere locatie in de binnenstad gericht moeten worden. leiden loman leefmans Maanden heeft het geduurd. Maar gisteren was het zover: het vernieuwde carillon in de stad huistoren van Leiden was weer in het centrum te horen. Het in strument werd 'ingespeeld' met de hit 'Dromen zijn bedrog' van Marco Borsato. Arie Abbenes, keurmeester van de Nederlandse klokken spelvereniging, had de primeur. Hij begeleidde de opknapbeurt en mocht een concert van een uur geven waarin hij klassiek van Rossini en populair van Borsato afwisselde. Al in 1460 had Leiden een ca rillon. Het huidige instrument in de toren van het stadhuis da teert echter uit 1968. De stad huisbrand en de Duitse bezet ting maakten een einde aan de muzikale klanken boven de stad. Omdat het weer in de laatste 25 jaar vrij spel had op het carillon adviseerde Abbenes om het klokkenspel te laten re viseren. De klank was steriel, fel en te hard geworden. Enkele maanden duurde deze operatie en een deel van het in strument moest zelfs naar Noord-Limburg worden ver voerd voor reparatie. „Maar nu kunnen we dan genieten van prachtige basklokken. Het ge luid is nu milder", aldus de te vreden beiaardier. Kabinetchef Hein van Woerden pleitte er gistermiddag voor dat Leiden eigenlijk weer een eigen stadsbeiaardier zou moeten hebben. „Maar helaas zien we ons weer met een grote bezuinigingsoperatie gecon fronteerd.". De klokken zullen voorlopig vooral computerge stuurde liedjes ten gehore bren gen en er worden op de komen de woensdagmiddagen beiaar diers van elders ingehuurd. Een van de belangstellenden op het stadhuis was de 69-jarige P. Leemans. Hij had in 1937 als schooljongetje meegedaan aan de actie om voor een dubbeltje het Leidse carillon te sponso ren. Trots toonde hij de aanwe zigen het bewijsje uit datzelfde jaar waar op stond: 'Mijne bij drage voor een klok van de Leidse jeugd in ons carillon'. Zijn liefde voor het instrument is nooit meer verdwenen. „Ik heb er onlangs zelf een ge bouwd met meccano en kerstslichtjes." 'Ik moet nog zien of die garage er komt' Vervolg van voorpagina Wethouder Laurier (Groen Links) blijft zitten waar hij zit. De rest van het college heeft gisteren besloten de in zijn partij onbespreekbare locatie Boommarkt aan te wijzen voor de vierde parkeergarage in de binnenstad maar Lau rier vindt het nog veel te vroeg om daar politieke conclu sies uit te trekken. ,,Er zijn nogal wat voorwaarden aan de garage gesteld en ik moet nog zien of daar allemaal aan kan worden voldaan." Arie Abbenes bespeelt het carillon in de stadhuistoren. 'Het geluid is nu veel milder.' FOTO HIELCO KUIPERS Leidse hebben hun protest te gen de bezuinigingsplannen van minister Ritzen (onderwijs) tot januari uitgesteld, zo meldt de Vereniging Studentenbelan- Demonstratie studenten uitgesteld gen Leiden (VSL). verenigingen hebben we beslo- „We konden de vergunning ten de actie uit te stellen tot ja niet rond krijgen. In overleg nuari. Dan kunnen we de actie met de politie en de studenten- in Leiden bovendien wat groter aanpakken", aldus T. de Bie van de studentenvakbond. De Leidse studenten volgen van daag het spoeddebat in de Tweede Kamer over de bezui nigingen op televisie. leiden wim koevoet De voorwaarden zijn dat de ga rage aan het zicht moet worden onttrokken, dat het bedrijfsle ven investeert in het Sleutelhof- gebied en meebetaalt aan de garage, dat bepaalde milieu normen niet worden overschre den, het verkeer deugdelijk kan worden afgewerkt en dat de ge meente alleen het parkeerfonds mag gebruiken voor de finan ciering. Inkomsten CDA-wethouder Walenkamp wijst op het spanningsveld tus sen die laatste voorwaarde en het plan om 250 parkeerplaat sen aan de openbare ruimte te onttrekken. De wethouder weet nu nog niet waar hij al deze plaatsen vandaan denkt te ha len. Maar e'e'n ding staat vast: als ze verdwijnen, verdwijnen ook de inkomsten. Volgens Laurier kan er nog 'van alles' gebeuren tussen de aankoop van het gebouw van het hoogheemraadschap, die zo goed als rond is, en de bouw van de garage. Cynisch merkte hij daarover gistermiddag op: „Als er iets misgaat - en ik acht die kans groot - dan moet het college een andere leuke be stemming voor dat gebouw be denken." Wethouder Walenkamp rea geert onmiddellijk: „Het is dui delijk: aan het woord is hier het enige lid van het college dat een voorbehoud heeft gemaakt." Laurier is tegen de locatie Boommarkt omdat deze in het autoluwe deel van de binnen stad ligt. „Daar moet je geen auto's naartoe leiden. Dan on dergraaf je de plannen voor de autoluwe binnenstad. Laurier benadrukte dat hij niet tegen parkeergarages is omdat ook hij daarin een uitste kende manier ziet om 'het blik van de straat te krijgen'. Walenkamp, al jaren de grote voorvechter van de locatie Boommarkt, erkent dat met de garage een hap uit het autoluwe gebied wordt genomen. „Toch zijn er meer voordelen dan na delen aan deze locatie. Het be wuste deel van de Boommarkt is een beetje minder belangrijk autoluw gebied." Aanvoerroute Laurier: „Klaarblijkelijk denk ik een beetje anders dan de rest van het college over de waarde van het Kort Rapenburg en het gebied rondom de Pieterskerk die nu aanvoerroute voor de parkeergarage worden." Op de vraag of het eigenlijk wel zin heeft om een parkeerga rage te bouwen als tegelijk par keerplaatsen op straat verdwij nen. antwoordt Walenkamp dat Leiden qua autoruimte niet zo zeer een kwantitatief maar meer een kwalitatief probleem heeft. „Het gaat erom dat we al die parkeerplekken concentreren, dat ze makkelijk te vinden zijn. Dan wordt ook zoekverkeer voorkomen. Aan de rand van de stad komen elektronische bor den die de richting en het lege aantal plekken in de garage aangeven." De PvdA-ledenvergadering en de -fractie hebben inmiddels ingestemd met het plan van het college. SOL-voorzitter C. Ver- plancke (van de samenwerken de Leidse ondernemers) is blij met de garage maar betreurt het verdwijnen van nog meer parkeerplaatsen uit de openba re ruimte. „Het college is na de ze garage ook nog niet klaar. Nummer vier is niet de laatste garage." De wethouders Walen kamp en Van Rij (PvdA) zeggen een vijfde garage inderdaad niet uit te sluiten. de s jelijkheid gebruikmaken. Afgelopen zondag gaf heente ook al toestemming foor een koopzondag, waar wel Öle middenstanders gebruik tan maakten. De extra koop- ondagen vloeien voort uit een ndelijke verruiming van de keisluitingstijden. Het jaar- ;e aantal 'koopzondagen' is ferdubbeld van vier naar acht eiden zakt op ijst van ingrote gemeenten iden sandra passchier de stedenthermometer van rootste steden in Nederland, akt Leiden over tien jaar van e zestiende naar de 21ste laats. Het huidige aantal inwo ners bedraagt ongeveer 115.000. 1 het jaar 2005 stijgt dit aantal M net 4'7 p ocent. Steden als Al- >jl nere, Haarlemmermeer en -oetermeer verstoten Leiden uit >r| le top twintig. Dit blijkt uit een ''prognose van het Centraal Bu- eau voor de Statistiek (CBS). Almere is verreweg de sterkst jroeiende stad van Nederland. 3 )it jaar is een inwonerstal van 01.600 gemeten. Dit aantal 1 tijgt met maar liefst 60,8 pro cent naar 163.400 inwoners. Al- >1 nere komt daarmee op de acht- •te plaats. Amsterdam blijft de (rootste stad, gevolgd door Rot- erdam, Den Haag en Utrecht. Jnder Leiden komen de steden de, Zwolle, Den Bosch ■leerlen. leiden De wijk Meerburg heeft er een kinderspeelplaats bij. Naast buurthuis Matilo in de Zaanstraat is een aantal houten speeltoestellen ge plaatst. Wethouder Laurier (wijkbeheer) verrichte gistermiddag de officiële opening van de speelplaats. Samen met kinderen uit de buurt liet hij een spandoek opstijgen. De speelplaats is aangelegd met geld uit de gemeentelijke pot voor 'sociale vernieuwing'. Buurtbewoners hebben meegedaan aan een spe ciaal daarvoor uitgeschreven prijsvraag. Het ingediende plan is gehonoreerd met een subsidie. Ook het Juliana Welzijn Fonds droeg een steen tje bij aan de aanleg van de speelplaats. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS 'Gemeente neemt ons niet serieus leiden loman leefmans De gemeente Leiden neemt ons niet serieus. Afspraken worden niet nagekomen. Bewoners worden niet op de hoogte ge houden en plannen worden niet van tevoren bekendgemaakt. Dat zijn kortweg de grieven die de bewoners van Dobbe dreef en J. Naberstraat in een in de buurt rondgebrachte brief uiten. Aanleiding vormt de in richting van 'vlek 25' in de Ste venshof, nabij station De Vink. Zes bewoners van de twee straten stuurden deze week een klaagzang aan alle bewoners van de nieuwe 'vlek 25'. Daarin hekelen ze de manier waarop de gemeente met de oude en nieuwe bewoners van dit stuk Stevenshof is omgesprongen. Afspraken over het aantal par keerplaatsen en de plek waar die moeten komen, groen- en speelvoorzieningen zouden ver schillende keren niet zijn nage komen. De bewoners van Dobbedreef en Naberstraat werden begin 1992 opgeschrikt door de plan nen van de gemeente om tus sen beide straten en de spoor lijn nieuwe (flat)woningen en winkels te bouwen (rond het A. Tinneplein). Vervolgens trad de gemeente met de bewoners in contact om de nieuwe inrich ting te bespreken en afspraken te maken over parkeer-, speel- en groenvoorzienigen. Dat had volgens de zes verte genwoordigers net zo goed niet kunnen gebeuren. Oorspronke lijk ging de gemeente uit van 100 extra parkeerplaatsen, 1500 vierkante meter groen en 60 parkeerplaatsen in het nieuwe binnengebied. Maar zonder overleg werd het aantal plaatsen op het binnenterrein vervolgens vergroot en het aantal groen stroken in de plannen gedeci meerd. „Op het Stadsbouwhuis zitten lui met prachtige ideeën, maar ze willen wel hun eigen gang gaan zonder met de bewo ners te overleggen", aldus buurtvert egen woord iger K. Fouraschen. De bewoners sloegen na het zien van de plannen alarm. Dit leidde tot een bijeenkomst eind september waar de gemeente toezegde dat er meer parkeer plaatsen aan de buitenkant van 'vlek 25' zouden komen en er ter compensatie meer speeltuig op het binnenterrein zou ko- Tot ongenoegen van de be woners begonnen vervolgens de bestratingswerkzaamheden en kregen de nieuwe bewoners van 'vlek 25' geen bericht van de ge meente over de verdere inde ling van het nieuwe gebied. „En nu krijg je te horen dat de plan nen al zo ver gevorderd zijn dat er nog maar weinig valt te ver anderen en dat er bovendien geen geld voor is. Ik vind dat eerlijk gezegd een beetje onbe schoft", aldus Fouraschen. Volgens ambtenaar P. Eilan der van de afdeling bouwen en wonen is voor de gemeente de omgang met de bewoners in deze kwetsie geen zaak geweest om trots op te zijn. „Maar als je de eerste en de laatste tekening ziet, dan is er toch heel wat ver anderd. Ik denk dat de aan wensen van de bewoners voor tachtig procent tegemoet is ge komen", aldus Eilander. Op het pleintje voor het NS- station De Vink komt een monument ter nagedachte nis van Joke Smit. Het kunst werk, waarin vooral veel staal is verwerkt, is een ontwerp van de Amsterdamse kunste nares Kune van Groeningen. Het monument maakt deel uit van de inrichting van 'vlek 25' in de Stevenshof. Het kunstwerk wordt waar schijnlijk in de loop van 1995 geplaatst. Joke Smit was een van de voorvechtsters van de moderne vrouwen-emanci patie. Haar artikel over 'het onbehagen van de vrouw' in De Gids van november 1967 vormde het begin van de zo geheten tweede emancipa- tiegolfin Nederland. In 1981 overleed Joke Kool-Smit. Het ministerie van Sociale Zaken heeft een prijs in haar naam ingesteld voor hen die bijdragen aan de verbetering van de positie van vrouwen in Nederland. Die wordt om de twee jaar uitgereikt. In diverse plaatsen in het land waaronder dus ook Leiden zijn straten naar haar vernoemd. Daar komt nu dus ook een monument bij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9