Ritzen: Onderwijs mag zelf schrappen '-SC A „Voor 5,25% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." rvM vervolgt arts voor Euthanasie op baby Binnenland Ontspannen sfeer bij bommelding Kamer Van Mierlo houdt vast aan visum voor Princen 'Werkloosheid daalt, maar nog niet in '95 Afkickgevangenis voor verslaafde gedetineerde Politie pakt brandstichter Utrechts advocatenkantoor Arbeidsbureaus gaan geld vragen voor bemiddeling *JDERDAG 22 DECEMBER 1994 ld f erstbestand voor dieren gevraagd jen» De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft gisteren in Inen een zogenoemde wildkansel omgedoopt tot 'vredesmo- rient'. De hoogzit, van waar uit wild wordt afgeschoten, werd hangen met kerstversiering. Een kerstman droeg een alterna- j kerstverhaal voor. Vervolgens kondigde Kritisch Faunabe- er een eenzijdig 'kerstbestand voor dieren' af tot 31 januari, 1 einde van het jachtseizoen. De organisatie kondigde acties n als het bestand door jagers geschonden wordt. ostbank vernieuwt girobetaalkaart De Postbank, onderdeel van de ING Groep, ver- luwt per 1 januari zijn girobetaalkaart. Het nieuwe model pet vervalsing tegengaan. De bank verruimt tevens de moge- Jjieid geld op te nemen op postkantoren in het buitenland. |r keer kunnen dan drie in plaats van twee cheques worden rzilverd. De bank gebruikt voor de nieuwe kaart technieken als It kinegram, een zilverkleurig, helder oplichtend figuurtje, en It met lasertechniek aangebrachte rekeningnummer. ongetje verliest arm in wasmachine "ij imen Een 10-jarig jongetje uit Emmen heeft dinsdag een arm irloren toen hij zijn hand in een draaiende wasmachine stak. et kind zou zijn teddybeer een wasbeurt hebben willen geven, jiirurgen van het Academisch Ziekenhuis in Groningen zijn er let in geslaagd de arm weer aan te zetten. Hoe het ongeluk pre es heeft kunnen gebeuren, is nog onduidelijk. Wasmachines innen doorgaans door een beveliging niet worden geopend. Cocktails voor gemeentebestuur w^ijSELMUiDENVier champagneflessen met daaraan een wens- oojflart. Die werden deze week op het stadskantoor van de ge ve?eente IJsselstein afgegeven voor burgemeester en wethouders, het eerste gezicht een blijk van waardering, maar in de ar iljiampagneflessen zat benzine en uit de hals van de flessen stak •eldpi lont: molotov-cocktails. De politie hield gisteren in verband d ttermee een 49-jarige IJsselmuidenaar aan. De verdachte woont 3atp de buurt van horecazaken en heeft daar veel last van. De ge- neente doet daar onvoldoende aan, vindt hij. dij ■"^lestcentrale van de baan •'s 'Jen haag De Tweede Kamer is sterk gekant tegen een mestcen- waaraan veehouders verplicht hun overtollige mest moeten weiveren. Daarmee is de komst van de mestcentrale zo goed als jeker van de baan. Ook een groot aantal veehouders voelt niets nd joor een verplichte levering van de poep. Bovendien zijn ook ak de afnemers van de mest en mesthandelaren de monopoliepositie van de centrale. Lubbers wordt voorzitter Clingendael den haag Voormalig minister-president Lubbers wordt voorzit- jer van het algemeen bestuur van Clingendael. Per 1 januari reedt de thans op wachtgeld staande Rotterdammer toe tot het estuur van het vooraanstaande instituut op het gebied van bui tenlandse politiek. Het betreft een onbetaalde functie voor één jjgdag per week. Lubbers wordt de opvolger van Schelto Patijn, de jn huidige burgemeester van Amsterdam. Aind was ernstig gehandicapt ie-pinister Sorgdrager (justitie) :eft het openbaar ministerie IM) in Alkmaar gelast een Pur- erendse gynaecoloog te ver- I in. De arts maakte vorig te par maart in het Purmerendse 'aterland Ziekenhuis op ver- itioek van de ouders een einde Twintig mille zat in andere broek hardenberg gpd De 41-jarige handelaar uit Deventer, die vorige week in het centrum van Har- denberg twintigduizend gulden zou hebben verlo ren, heeft zijn geld terug. De twintig briefjes van duizend zaten in een ande re broek. De Deventenaar toog vo rige week naar Harden- berg in de veronderstelling dat hij twintigduizend gul den bij zich had. Op een gegeven moment bemerk te hij dat het geld niet meer in zijn broekzak zat. Een uitgebreide zoekactie leverde niets op, waarna hij aangifte deed bij de po litie. Het afgelopen week einde trok hij een andere broek aan en stuitte ver volgens op de twintig mil le. ANP Algemeen Nederla GPD Geassocieerde Pers Diei Universiteiten vinden minister 'immoreel Minister Ritzen van onderwijs is bereid samen met uni versiteiten, hogescholen en studentenbonden te zoeken naar alternatieve bezuinigingen op het hoger onderwijs. Universiteiten en hogescholen mogen zelf aangeven waar ze kunnen schrappen. Zo kan de collegegeldverho ging lager uitkomen dan de nu voorgestelde duizend gul den. bestuur van de Universiteit van Utrecht. De bezuinigingen op het on derwijs kwamen gisteren uitge breid aan bod in de Kamer. De regeringspartijen zijn niet ak koord met de collegegeldverho ging. Het houdt het hoger on- den haag anp/gpd De universiteiten zijn veront waardigd. „Het slachtoffer zelf laten bedenken hoe hij gestraft zal worden, dat is toch op het immorele af', aldus J. Veldhuis, voorzitter van het college van derwijs buiten schot en laat de studenten opdraaien voor de bezuinigingen. Vanwege deze 'onevenwichtigheid' moeten de universiteiten en hogescholen van de Kamer alternatieve be zuinigingen zoeken, zoals doel matiger werken en samenvoe ging van bepaalde studies die nu op teveel universiteiten wor den gegeven. De WD denkt zo 100 tot 200 miljoen gulden te kunnen besparen. Tot eind ja nuari hebben de bewindsman en de instellingen de tijd om met nieuwe voorstellen te ko- Ritzen greep deze 'adempau ze' aan en beloofde dat er met hem te praten valt over de hoogte van het collegegeld en het tempo van invoering. Wel dient het hoger onderwijs zelf met concrete alternatieven te komen. „Het kabinet heeft het werk afgerond, anderen zijn nu aan zet." Ritzen waarschuwde overigens niet te rekenen op 'grote bedragen' aan nieuwe be sparingen. Het CDA hekelde de 'onbillij ke en onevenwichtige' lasten verzwaring voor studenten en ouders door de voorgestelde ex tra duizend gulden collegegeld en vroeg het kabinet op voor hand al van de verhoging af te zien. De motie kreeg alleen steun van Groen Links. AOV, SP, RPF, SGP en GPV. Een voorstel van Groen Links om uit de be lastingmeevallers 250 miljoen gulden te gebruiken voor het ontzien van het onderwijs, werd ook verworpen. CDA-fractieleider Heerma vindt dat de geloofwaardigheid van Ritzen in het geding is. PvdA-fractievoorzitter Wallage nam zijn partijgenoot echter in bescherming door diens 'crea tieve manier' waarop hij de las tige onderwijsklus probeert te klaren, te roemen. Gisteravond had de minister al zijn eerste overleg met de universiteiten en hogescholen. De VSNU en de HBO-Raad, de organisaties van universiteiten en hogescholen, voeren volgen de week de eerste verkennende gesprekken met medewerkers van minister Ritzen (Onderwijs) over alternatieven voor de om streden collegeldverhoging. Ook de studentenorganisaties wor den daarvoor uitgenodigd. Minister negeert kameruitspraak den haag gpd Hoewel een kamermeerderheid het visum aan de Indonesische mensenrechtenactivist Jan 'Poncke' Princen wilde intrek ken, heeft minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) gisteren voet bij stuk gehouden. Dat kwam de bewindsman te staan op een motie van 'treurnis' van het CDA, die echter weer niet op steun van een kamermeer derheid kon rekenen. Tijdens overleg in de werkka mer van premier Kok hadden de fractieleiders van WD, D66 en PvdA gistermiddag al afge sproken dat uit de.affaire-Prin- cen geen bloed mocht vloeien. Pogingen van de oppositie om de positie van de minister van buitenlandse zaken te onder graven, zouden door de coali tiepartijen niet worden ge steund. En dus bracht WD-kamerlid Weisglas wèl een motie in stem ming die opriep tot het weren van Princen, maar toonde hij zich een sportief verliezer toen bleek dat Van Mierlo die kamer uitspraak naast zich neerlegde. CDA-kamerlid De Hoop-Schef- fer kreeg voor zijn 'treurnismo tie' alleen steun van AOV, RPF, SGP en CD. Een onverwachte ommezwaai van de WD-fractie zorgde er voor dat de visumaanvraag voor Princen gisteren op de spits moest worden gedreven. Vorige week donderdag had Van Mier lo zich nog verzekerd van de steun van de fractieleiders Bol- kestein (WD), Wallage (PvdA) en Wolffensperger (D66). Maar tot niet geringe ergernis van Van Mierlo trok de WD-fractie dinsdagochtend haar steun weer in. De liberalen waren klaarblijkelijk geschrokken van de heftige emoties die het be zoek van de in 1948 op Java ge deserteerde Princen opriep bij oud-Indiëstrijders. Bovendien had Princen vanuit Jakarta vol gens de liberalen enkele provo cerende uitspraken gedaan. Minister Van Mierlo kwam na het verlaten van de Kamer terecht in een groepje Iraanse demonstranten. FOTO REUTER GERHARD VAN ROON aan-het leven van een drie da gen oude, ernstig'gehandicapte baby. Volgens de gynè'ecoloog heeft Sorgdrager de opdracht tot vervolging gegeven, omdat het OM in Alkmaar overwoog de zaak te seponeren. Het is voor het eerst in Neder land dat een arts onder de nieu we euthanasiewetgeving terecht moet staan wegens actieve le vensbeëindiging, zonder de uit drukkelijke en duurzame wens daartoe van de patiënt. De zit ting is waarschijnlijk volgend voorjaar. De arts vindt het voor zichzelf heel wrang, maar heeft er be grip voor dat Justitie een proces tegen hem begint. „Het is de eerste keer dat zo'n zaak speelt en voor Justitie is het nodig om structuur in de wetgeving aan te brengén. Er is nu eenmaal juris prudentie nodig, waarop het vervolgingsbeleid in zulke zaken kan worden afgestemd." De baby om wie het gaat, was geboren met een waterhoofd, slechts gedeeltelijk ontwilckelde hersenen, een open ruggetje, een dwarslaesie en misvormde benen en voeten. Het kind zou incontinent blijven, nooit kun nen staan en permanent pijn lijden. den haag gpd Het is vijf over half drie. Net als het RPF-ka- merlid Rouvoet het spreekgestoelte wil be treden, maakt Tweede Kamervoorzitter Deetman een afwerend gebaar. „Het is van belang dat wij enige tijd de vergadering schorsen, omdat dit deel van het gebouw moet worden ontruimd." Even is er verwar ring, maar als de tribune ontruimd is en mi nister Ritzen van onderwijs de Kamer ver laat, is de reden duidelijk: een heuse bom melding. „De studenten overdrijven wel", roept een jolig persoon. Als plotseling een sirene gaat loeien, be seffen kamerleden, ambtenaren en mede werkers dat het ernst is. Bij de propvolle uitgang heeft de meligheid toegeslagen. „Poncke Princen is boos", zegt een journa list. Relus ter Beek, via een omstreden be noemd tot Commissaris der Koningin in Drente, meent de schuldigen te kennen. „Het is de vertrouwenscommissie van Drente." Intussen staan velen in hemdsmouwen te blauwbekken. De straten rondom de Kamer zijn afgezet en ook de brandweer is uitge rukt. Pas tegen vieren mogen de mensen weer naar binnen. Van Mierlo grijpt het WD-kamerlid Weisglas bij de arm en grapt: „Dat had je niet moeten dden, Frans." De WD'ér is tegen het door Van Mierlo's ver strekte visum aan de omstreden mensen rechtenactivist Poncke Princen. Het verband tussen de bommelding en Princen is opvallend, maar niet helemaal vreemd. De man die de Haagse politie op belde met de mededeling dat er in het ge bouw van de Tweede Kamer een bom was geplaatst, sprak gebrekkig Engels met een Maleis accent. Het Maleis is een taal die vroeger werd gesproken in Nederlands-In- dië en Prinsen woont tegenwoordig in Indonesië. Overigens was de bommelding vals. den haag gpd Plan moet vicieuze cirkel doorbreken Het Centraal Plan Bureau (CPB) is optimistisch over de econo mie en de investeringen, maar verwacht niet dat de werkloos heid volgend jaar al gaat dalen. Het CPB denkt dat in 1995 zo'n 75.000 mensen meer aan het werk komen, wat ongeveer evenveel is als het aantal nieuw komers op de arbeidsmarkt. De dit jaar opgelopen inflatie (geld ontwaarding) komt volgens het CPB volgend jaar wat gunstiger uit op 2,5 procent. Door het onverwacht snelle herstel vEfn de wereldeconomie vallen de werkgelegenheidscij fers over dit jaar mee in ver wachting met de voorspellingen van september, zegt het CPB in de vandaag verschenen half jaarlijkse rapportage over de Nederlandse economie. Er zijn 15.000 mensen extra aan een baan geholpen, maar er is feite lijk nog steeds sprake van een daling. Het aantal werklozen is dit jaar met 70.000 gestegen. Het aantal werkloosheids-uitke ringen steeg zelfs met 100.000 ten opzichte van '93 tot 765.000. Dat komt mogelijk doordat een aantal herkeurde WAO'ers in de WW terecht zijn gekomen. den haag anp De Jellinekkliniek voor behan deling van verslavingsziekten wil dat er eeM drugvrije 'behan- delgevangenis' komt voor ver slaafde gedetineerden. Alleen op die manier is de vicieuze cir kel van verslaving en criminali teit te doorbreken. Van de drug verslaafde gedetineerden in Ne derland is 98 procent meerdere keren veroordeeld geweest. De kliniek heeft het plan gisteren aangeboden aan minister Sorg drager van justitie. De Jellinek heeft samen met een specialist in het bouwen van gevangenissen (PLC), de Stichting Drugvrije Gevangenis (SDG) opgericht. In de afkickge vangenis is plaats voor 120 ver slaafden. Gedetineerden moe ten een deel of hun hele straf uitzitten in de drugvrije gevan genis. Er wordt streng gecontro leerd, met dagelijkse urinecon troles en een individueel, maar verplicht behandelprogramma. Verslaafden die de regels over treden of zich niet houden aan het programma, gaan meteen naar een reguliere gevangenis. De initiatiefnemers verwach ten dat gedetineerden meer kansen in de maatschappij heb ben als zij bij vrijlating drugvrij zijn. Volgens de Jellinek loopt de samenleving nu jaarlijks 3,3 miljard gulden materiële schade op door criminele drugsver slaafden, 130.000 gulden per verslaafde. De kosten van hulp verlening, gezondheidszorg en arbeidsverzuim zijn daarbij bui ten beschouwing gelaten. Vol gens de stichting kost de nieu we gevangenis slechts een frac tie meer dan een niet-drugvrije inrichting. utrecht gpd De Utrechtse politie heeft gis termiddag een 32-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de explo sie en de daaropvolgende brand in een Utrechts advocatenkan toor. Het gaat om een man die vorige week vrijdag al met be hulp van de politie uit het juris- Kamer wil wet die inspraak over inzet militairen regelt den haag gpd den haag anp De Tweede Kamer wil dat de re gering wettelijk vastlegt, dat het parlement toestemming moet geven voor het uitzenden van Nederlandse militairen naar het buitenland. Een motie van het GPV van die strekking kreeg gis teravond de steun van een ka mermeerderheid. Ministers Van Mierlo (buiten landse zaken) en zijn defensie collega Voorhoeve vinden dat overdreven. Volgens hen vol doet de bestaande praktijk. Mo menteel wordt de Tweede Ka mer door de regering geïnfor meerd als er plannen zijn om Nederlandse militairen naar het buitenland te sturen. Daarna bespreekt de Kamer dit met de betrokken ministers. Als de Ka mer tegen uitzending is, gaan de militairen niet. GPV, CDA, D66, PvdA, AOV, SGP, RPF en Groen Links dach ten daar echter anders over. GPV-woordvoerder Middelkoop pleitte voor een 'wettelijk veran kerd toestemmingsrecht' van de Kamer. Koortsachtig beraad levert compromis op vijftien a achttien, terwijl veel staffuncties naar het overkoepe lende CBA verhuizen om dub bel werk te voorkomen. Hoeveel banen daardoor zullen verdwij nen, is nog onduidelijk. Verder wordt ongeveer 100 miljoen ge kort op de loonkostensubsidies voor werkgevers, omdat al be staande andere regelingen veel effectiever blijken. Tenslotte heeft Melkert besloten om vanaf 1996 in plaats van 500 miljoen, slechts 400 miljoen per jaar te korten op de rijksbijdrage. Werkgeversvoorman Blankert toonde zich na afloop een te vreden man, maar FNV-voorzit- ter Stekelenburg was verbitterd. Hij verweet vanmorgen op de EO-radio de werkgevers een 'starre ideologische opstelling' met hun weigering om de WW- premie met 0,05 procent te ver hogen om de problemen 'op een eenvoudige manier op te lossen'. Hij sprak over een 'forse teleurstelling'. De bonden heb ben volgens hem uiteindelijk ingestemd met het plan omdat ze een 'complete chaos' binnen de arbeidsvoorziening wilden voorkomen. Vandaag moet het bestuur van de arbeidsvoorzie ning zich uitpspreken over het compromis. Het aantal arbeidsbureaus (RBA's) wordt de komende ja ren bijna gehalveerd en be drijfsverenigingen en sociale diensten zullen moeten gaan betalen voor de bemiddeling van langdurig werklozen. Dat compromis bereikten minister Melkert van sociale zaken, de werkgevers en de vakbonden na dagen van koortsachtig beraad over de toekomst van de ar beidsvoorziening. Het kabinet wil de arbeids voorziening volgend jaar 100 miljoen gulden minder geven en de daaropvolgende jaren elk jaar 500 miljoen minder. Dat is bijna een kwart van het budget en zorgde voor een crisis bin nen de arbeidsvoorziening. De werkgevers wilden de korting verwerken door vergaande be zuinigingen mét gedwongen ontslagen, terwijl de bonden kozen voor een kleine verho ging van de WW-premie om de korting op te vangen. Volgens het compromis moet de arbeidsvoorziening 200 mil joen besparen door efficiënter te werken. Het huidige aantal van 28 vrijwel zelfstandige RBA's wordt teruggebracht tot inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening- D e Postbank Kapitaalrekening met eerste minimum inleg de ideale combinatie van zeer hoge rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag zon'der kosten van opnemen. Zelfs f25.000,- biedt een bedrag boven de f25.000,-, als u dit tevoren reserveert. het nummer is (020) 591 82 20. Hetzelfde principe geldt ook voor Leeuwrekening, waarbij het minimum Sparen doe je gewoon bij de Postbank 'Rentevergoeding per 23 september 1994. houders die een Kapitaal- of jg Leeuwrekening willen openen, SB kunnen dat vandaag nog thuis oen. Gewoon via hun giroboekje. En wie er eerst nog wat meer over wil 'eten, belt nu even Klantenservice Sparen: POSTBANK tenpand is verwijderd. Volgens politiewoordvoerder Van Haaren kampt de man met schulden, en klopt hij bij diver se advocatenkantoren aan voor bijstand. „Maar kennelijk kun nen de advocaten hem in zijn ogen onvoldoende helpen." De politie heeft de man, die nog geen bekentenis heeft afge legd, aangehouden omdat hij volgens Van Haaren ook in het verleden dreigende uitlatingen heeft gedaan richting diverse advocatenkantoren. Op de dag dat hij uit het iuristenpand werd verwijderd, heeft hij ge zegd dat hij 'nog wel ergens de ruiten zou ingooien.' „Gezien die uitlatingen is hij voor ons nu een verdachte", aldus Van Haaren. Fraudebestrijding via computer levert weinig op DEN HAAG ANP De Rekenkamer betwijfelt of de kosten van het koppelen van gegevensbestanden om fraude met uitkeringen op te sporen, wel opwegen tegen de oaten. Het uitwisselen van computer gegevens gebeurt om uitke ringsfraude te bestrijden. De Rekenkamer onderzocht de uitwisseling van gegevens voor 41 regelingen die worden uitgevoerd door de rijksover heid, bedrijfsverenigingen, de Sociale Verzekeringsbank en ge meenten. In ciie regelingen gaat bijna 100 miljard gulden om. De instellingen die gegevens krijgen van de belastingdienst, kunnen vaak niet aangeven wat het rendement daarvan is. Al leen bij de individuele huursub sidie en bij de studiefinancie ring is bekend hoeveel geld er wordt bespaard omdat de kop peling van gegevens fraude aan het licht bracht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3