Is paars een gezinsvijandige kleur? DE RIJNEKE BOULEVARD IS 00K OPEN OP TWEEDE jül KERSTDAG, MAANDAG 26 DECEMBER! Krijgt de huurder een Janus-kop met dubbele tong? Schrijvende Lezers CAS3A DONDERDAG 22 DECEMBER 1994 In het Leidsch Dagblad van dinsdag 13 december verscheen een artikel met de kop: 'Groot ste Leidse corporatie heeft huurders-vakbond'. De eerste indruk die men als buitenstaan der van het stuk krijgt is wellicht positief. De 9000 huurders van de WBL krijgen eindelijk een stem, „en dat was hoog tijd", wordt er gezegd in het artikel. Maar de huurders hadden al een stem, zo blijkt even verder in het artikel. Zij worden im mers vertegenwoordigd in de algemene ledenvergadering. Krijgt de huurder nu een Janus kop met een dubbele tong? De waarheid is soms ingewikkelder dan we zouden wensen. Het initiatief tot een 'huurdersvak bond' kwam niet van de huur ders zelf maar van de woning bouwvereniging. Een teken aan de wand? Laten we eens kijken wat er de afgelopen twee jaar is gebeurd. De woningbouwvereniging Leiden (WBL) is een vereniging met leden die de huurders ver tegenwoordigen. Vroeger be paalde de rijksoverheid het be leid van de woningbouwvereni gingen, bijvoorbeeld de jaarlijk se huurverhoging werd door de minister vastgesteld. Sinds een nieuwe wet van kracht is, krij gen de woningbouwverenigin gen meer armslag. Zij krijgen echter ook geen financiële steun meer van de rijksover heid. Met deze ontwikkelingen in zicht, vond het bestuur van de WBL enkele jaren geleden dat het beter was om van de vereniging een stichting te ma ken. De huurders zouden im mers niet in staat zijn om (een grotère) verantwoordelijkheid voor een zelfstandig beleid te dragen, zo meende men, en zij zouden slechts een belemme ring zijn voor de slagvaardig heid van de organisatie. De al gemene ledenvergadering liet zich echter niet zo maar aan de kant zetten. Zij bepaalde dat de WBL een vereniging moest blij- Het bestuur dacht waar schijnlijk: „Wat niet door de voordeur past, moet maar door de tuindeuren naar binnen." Er werd een glad adviesbureau in de hand genomen om een doorbraak te forceren. Dit ad viesbureau organiseerde een z.g. conferentie voor alle vereni gingsleden met het doel een ex terne huurdersvereniging voor te bereiden. De huurdersverte genwoordigers trapten dit keer wel in de val. De bijeenkomst was zo geregisseerd dat het uit eindelijke voorstel door één van de AV-leden zelf naar voren werd gebracht. Met dit resultaat op zak begreep het bestuur dat het voorlopig in stand houden van de verenigingsstructuur voor haar ook voordelen had: door de aanwezigheid van een externe huurdersvereniging kan de algemene ledenvergadering namelijk vervreemd worden van haar achterban. Telkens wanneer de Algemene Vergade ring het belang van de huurders wil meewegen bij de besluitvor ming, kan het bestuur zeggen: „Daar hoef je geen rekening mee te houden, daar is een huurdersvereniging voor." Op deze wijze kan de AV langzaam omgevormd worden tot een vaag clubje ja-knikkers dat geen directe betrokkenheid meer voelt bij het huurdersbelang. Men ziet dit elders reeds gebeu ren. Tegelijkertijd kan de aan wezigheid van een Algemene Vergadering als argument ge bruikt worden om de werkelijke invloed van de externe huur dersvereniging zo gering moge lijk te houden. Het mes snijdt dus aan twee kanten diep in het vlees van de huurdersinspraak. De overeenkomst tussen de WBL en de externe huurders vereniging werd door het be stuur dan ook tot op het bot uit gekleed. Maar tegelijkertijd was het bestuur er alles aan gelegen deze papieren tijger overeind te houden. De Algemene Vergade ring werd onder zware druk ge zet om akkoord te gaan. Het ge hele bestuur dreigde namelijk met aftreden. Het is jammer dat Boelsma, Jongejan en Van der Kwaak zich binnen deze opzet willens en wetens hebben laten gebruiken. Zij vinden de woningbouwvere niging 'zo ver weg'. Het ware beter geweest wanneer zij eerst hadden geprobeerd wat dichter bij te komen, bijvoorbeeld door zich kandidaat te stellen voor de Algemene Vergadering. Het is vooral jammer omdat er voor de huurders zo veel te verliezen is. Via de interne huurdersverte genwoordiging kan rechtstreeks invloed worden uitgeoefend op het beleid van de WBL. Mede zeggenschap betekent echter wel datje ook medeverantwoor delijkheid moet durven nemen. Juist vakbonden weten dat ove rigens drommels goed. In 1993 nam de huurdersvertegenwoor diging inderdaad, weliswaar met grote tegenzin, verantwoor delijkheid voor een huurverho ging van 6%. Men realiseerde zich dat er geen andere keus was. Een jaar later hield dezelf de huurdersvertegenwoordiging echter haar poot stijf en koos voor een lager percentage dan het percentage dat door het be stuur was voorgesteld. Boelsma, Jongejan (nota bene zelf AV-lid!) en Van der Kwaak willen geen verantwoordelijk heid nemen. Zij zullen vroeg of laat bemerken dat 'af en toe wat roepen' alleen indruk maakt bij de WBL indien je de verschil lende belangen op een even wichtige manier tegen elkaar hebt afgewogen. Dan zullen zij misschien ook beseffen dat het huurdersbelang beter gediend wordt met een interne huur dersvertegenwoordiging dan met een externe huurdersvere niging. Gelukkig gaat het slechts om een klein groepje huurders dat liever aan de kant gaat zitten. De actieve huurders binnen de bewonerscommissies waren bij voorbeeld niet erg enthousiast over een huurdersvereniging. Nog geen 10% van de huurders toonden belangstelling voor het lidmaatschap van de huurders belangenvereniging. Het is daarom nog maar zeer de vraag of de HBV in de toekomst uit spraken kan doen 'die voor alle huurders gelden' (nog afgezien van de vraag öf dat wel mogelijk is). Naast de verdachte steun van het bestuur van de WBL wordt het project voornamelijk gedragen door de Stichting Vil zijn Leiden die, naar het liL~~ meer oog heeft voor de|l>0 100.000,- die de huurdersva niging als bruidsschat mjöii krijgt, dan voor de belangen \P°P; de huurders. pu*1 In het voorjaar zullen er nif we verkiezingen gehouden w)rec^ den voor een Algemene Verran dering nieuwe stijl. Laten Pe hopen dat de huurders niet de kant zullen gaan zitten mjr°y< dat veel kandidaten zich zul|ban melden en dat veel huurdwee hun stem zullen uitbrengen. ^ra( leen dan zal er een kracht huurdersvertegenwoordiging komen die voldoende gesteu wordt door de huurders om Leid verantwoorde wijze het hui0pl dersbelang te behartigen. het ker: E. Brinkm; er v Leidt gre 5N« Zo'n anderhalve week geleden berichtte deze krant over een FNV-plan voor een 'eerlijker' verdeling van de werkgelegen heid voor het bankpersoneel: de werkweek zou verkort worden tot 34 uur; in ruil daarvoor zou het loon een paar jaar niet wor den verhoogd; op de vrijkomen de arbeidsplaatsen zou nieuw personeel worden aangesteld. De FNV-leden waren al geraad pleegd en in meerderheid vóór. Mooi plan, nietwaar? Ja, de meeste zaken lijken simpel ge noeg als je de helft van de feiten weglaat. De andere feiten dus: als bij een gelijkblijvend weekloon de werkweek wordt verkort van 38 naar 34 uur, wordt daarmee au tomatisch het uurloon ver hoogd met een factor 38/34, bij na 12%. De bankemployé die, als deeltijder, nu reeds 34 uur werkt, en dus bij de inkorting van de werkweek geen minuut zal inleveren, moet daarna, voor zijn 34 gewerkte uren, natuur lijk wel hetzelfde vangen als zijn ex-voltijdse collega's dan ver dienen voor luin 34 uren. Die bankemployé krijgt dus, net als zijn in deeltijd werkende colle ga's, een automatische loons verhoging van 12%. Makkelijk verdiend, nietwaar? Alleen de voltijders worden gefopt. Zij moeten 4 uur inleveren en krij gen geen cent extra. Waren de FNV-leden die met de kortere werkweek instemden, mis schien in meerderheid deeltij ders die voor hun eigen porte- stemden? Je krijgt im- :t elke dag de gelegen heid om voor een 'eerlijker' ver deling van de werkgelegenheid je voltijdse collega's te tillen voor 12% loonsverhoging? Of er na zo'n loonsverhoging nog geld overschiet voor nieuwe ar beidsplaatsen is natuurlijk een heel andere vraag. Intussen is, van een kortere werkweek, de voltijder de pi neut. De voltijder met een in deeltijd werkende partner mag rekenen op een gedeeltelijke compensatie. De alleenstaande voltijder kan, met één vol salaris per persoon, natuurlijk ook nog wel wat missen. Maar Kobus Kostwinner is, met één salaris voor vier personen, echt de lui. Dit weekend berichtte deze krant over een voorlopig ak koord tussen Ritzen en de VS- NU, om een half miljard aan bezuinigingen, via een trapsge wijze verhoging van het college geld tot bijna 3500 gulden per jaar, voor het overgrote deel af te wentelen op de ouders van studerende kinderen. Daarnaast handhaaft het kabinet de plan nen om nog eens anderhalf mil jard te bezuinigen op de studie financiering. Na voltooiing van beide operaties zal de humoris tische situatie zijn ontstaan dat de individuele student aan de hem resterende studiefinancie ring zo ongeveer net genoeg heeft om z'n collegegeld te be talen. Voor de overheid vestzak broekzak, exclusief administra tiekosten. Daarbij mogen dan de ouders vrijwel volledig op draaien voor de kosten van le vensonderhoud en de overige studiekosten, minstens 800 gul den per maand per studerend kind. Voor een gezin met stude rende kinderen betekent dat, vergeleken met nu, extra uitga ven van 300 a 400 gulden per kind per maand, te betalen uit het netto-salaris, zonder enige mogelijkheid van belastingaf trek. Ook hier geldt, de gezin nen zijn de pineut en het gezin van Kobus Kostwinner krijgt al weer de korte achternaam. Onze paarse overheid heeft zo nog een aantal specifieke be zuinigingsplannen (snoeien in de kinderbijslag, snijden in het weduwen- en wezenpensioen, korten op de partner-AOW) die in hun volle zwaarte, en vaak exclusief, terecht zullen komen bij de traditionele gezinnen. In goede samenwerking met het paarse deel van de vakbe weging wordt een bezuinigings beleid uitgezet dat aan de meeste mensen (overigens lang niet aan iedereen) wel een paar procentjes koopkracht zal kos ten, maar dat daarenboven bij de gezinnen met kinderen, en vooral bij de traditionele kost winnersgezinnen, zal leiden tot een reële inkomensdaling van honderden guldens per maand. Gemeten aan de inhoud van de meest recente verkiezingspro gramma's van de in de paarse coalitie deelnemende partijen, is dit beleid van een fielterige onbetrouwbaarheid die in de Nederlandse politiek zijn weer ga nog niet kent. Het zou daar bij de politieke duidelijkheid dienen als de regering tenmin ste haar beleidsdoelen zou wil len exploiteren. Heeft onze re gering iets tegen gezinnen met opgroeiende kinderen? Voert onze overheid misschien een geheim uitstervingsbeleid gens het traditionele kostwi nersgezin? Acht onze overhe zo'n beleid moreel toelaatba binnen een democratise rechtsorde? Kan onze paai overheid aangeven waar ze anderhalf a twee miljoen n we banen denkt te vinden nodig zouden zijn om alle ko winnersgezinnen om te zettt in tweeverdienersgezinnen? Sinds de zeventiger jaren dit jaar stemde ik bij alle Twe de-Kamerverkiezingen op WD. Dat nooit weer dus. Paa is de kleur van verrot socialisn en bedorven liberalisme. N derland is toe aan een i volkspartij voor democratic fatsoen en een billijke schappelijke solidariteit. Deskundig advies. En... beier en goedkoper. f i «a aa .n\ Gesloten op 26 december culinair (VAN 10.00-17.00 UUR) kroes interieur DIT ZIJN ONZE EXTRA OPENINGSTIJDEN: donderdagavond 22 december tot 21.00 uur vrijdagavond 23 december tot 21.00 uur tweede kerstdag 26 december van 10.00 tot 17.00 uur KOM NAAR DE RIJNEKE BOULEVARD, DAT IS PAS ÉCHT WINKELPLEZIER nststofvloerer, Beter Bed - De beste merken, de scherpste Casba Wonen - De mooiste meubels voor uw hele huis. Casba Culinair - Kwaliteit voor een aantrekkelijke prijs. Euro Vloeren - Enorme keuze parkel Fauteuilerie - Maatwerk in zitkomfo Groenewegen Klassiek - Klassiek Romantisch. Geopend v. Hage - 'n Wereld van sfeerideeën in tapijt, gordijnt Halfords - Alles voor uw auto en tlets. Trendhopper Zoeterwoude - Meeneemmeubelen en woonaccessoires. Kagie Italiaanse Keukens - Luxe, exclusieve keukens in iedere prijsklas n bedden. lat april t •sint LeenBakki jcky Leder eur - Adviseurs De grootste dist - Mies wal me Specïalis cCp - RIJNEKE k BOULEVARD r^' M ixf Volg de borden en u bent zó op de Rijneke Boulevard. Parkeer gratis uw auto en... uw winkelplezier begint! Rijneke Boulevard Zoeterwoude. Vlakbij, veelzijdig en verrassend voordelig.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14