Geen tranen bij afscheid Lendl Fabrikanten versteld van rage in sportkleding Valke overweegt te stoppen Sport Ajax I en Ajax II op 8 maart in Amsterdam Bekerverlies Stompwijk'92 Edberg breekt met coach Alberto Tomba wint slalom Kies voor kwaliteit i emd Voortbestaan De Robben in gevaar Van der Wiel remiseert met Miles yVOENSDAG 21 DECEMBER 1994 chef willem spierdijk, 071 -356464, plv -chef rob onderwater. 071 -356463 rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever pe rage is niet meer te stuiten, eenpe voetbalkleding, die van Ajax, polFeyenoord en het Nederlands 99(ilftal voorop, vliegt over de i IJoonbank. In de jaren zeventig tvaen tachtig droegen alleen de ictpieest fanatieke supporters het aanshirt van hun idolen. Nu dragen ïigiihonderdduizenden Nederlan- 3 |ders voetbalshirts van de grote Janprofclubs. Op straat, bij hun ei- t gen clubje of in huis. Vele jonge fonlvoetballers zijn in het bezit van traijeen compleet tenue, trainings- jft bpak of stadionjack. elt ij De jeugd gaat in voetbalkle- ot iren naar school en gebruikt de )he|(dure!) clubtenue's als vrije er-1tijdskleding. Onder de kerst ij etboom (of in de zak van Sinter oe-klaas) lag vroeger een speel- ;4i Jaarlijks gaan er 50.000 Ajax-shirts over de toonbank goedtrein, ouders investeren nu in prijzige Adidas-, Lotto- of Umbro-textielen. Met plezier, dat wel. Want het staat mooi en de kinderen zijn er gelukkig mee. Voor de fabrikanten is het het verhaal van de vruchtbare boom van de replica's en de 'merchandising' geworden. Een paar cijfers: In 1989 werden er jaarlijks 5000 Ajax-shirts ver kocht. Het Britse Umbro nam het contract over van Kappa en verslijt nu, vijf seizoenen later, maar liefst 50.000 tenue's per jaar. Langenberg is vastbesloten de verkoop van Ajax-artikelen in eigen beheer te houden. Want de groei is nog altijd onstuimig. „Waar het ophoudt, weet nie mand bij ons bedrijf. Maar het is werkelijk ongelooflijk. De om zet stijgt elk jaar nog met tien tallen procenten." Op het moment dat iedereen is voorzien en de verkoop van shirts, broekjes en kousen stagneert, wordt het nieuwe shirt al weer gelanceerd. Feye- noord introduceerde kort gele den een heel nieuw uit-tenue. Groen, met witte blokken op shirt en broek. De fans durven het oude tenue niet lang te dra gen. Want je loopt voor aap als de idolen al lang en breed in nieuwe kleuren en motieven spelen. Piet Korteweg namens Adidas: „Het uit-tenue kan elk seizoen een nieuwe vorm krij gen. Al zijn wij gelimiteerd in onze keuze, omdat de hoofdsponsor eist dat Feye- noord uit in het groen speelt. Bij Ajax kunnen ze elk jaar een nieuwe kleur en een nieuw ont werp nemen." Umbro verkoopt samen met Ajax op dit moment een don kerblauw uit-tenue. In Enge land ligt in de fabriek evenwel het shirt voor het seizoen 1995/'96 al klaar. Wil Langen berg: „Wij hebben ontwerpers in dienst. Die zitten op het hoofdkantoor te tekenen en te kleuren. Het uit-tenue is net als bij veel Engelse clubs een echt 'collectors-item' geworden. Hoe vrolijker en origineler het is, hoe beter het verkoopt. De inkom sten zijn enorm, dat maakt de investeringen weer goed. Want de clubs durven miljoenen te vragen voor de contracten met ons. Manchester United is in Engeland op de beurs geno teerd. Alle cijfers zijn daar dus openbaar. Umbro Engeland moet United per jaar acht mil joen gulden betalen voor het contract." Piet Korteweg is namens Adi das Nederland op dit moment bezig om met Feyenoord een hele kledinglijn op te zetten. „Dat wordt de 'Feyenoord-life style'. Niet iedereen heeft zin om in een rood-wit shirt met Stad Rotterdam op de borst rond te lopen. Maar men wil wel een mooie koltrui in de winter, voorzien van een klein Feyenoord-logo in de kraag, verschijnen. In het verbouwde stadion komt straks een grote winkel, waar alles verkrijgbaar Korteweg erkent, net als Op- hof en Langenberg. dat de in vesteringen groot zijn. „Maar je krijgt er veel voor terug. Feye noord is in het hele land popu lair. Met PSV is dat heel wat minder. Daar verkoop je alleen shirts van in Eindhoven of aan Philips-werknemers. PSV hoort nu nog bij Adidas, maar in het nieuwe seizoen wordt Nike sponsor van die club. Wij zullen Feyenoord echter niet laten gaan." Adidas doet op dit moment moeite om het contract met de Stadionclub te verlengen tot het jaar 2005. Korteweg: „Om de simpele reden dat er veel kapers op de kust zijn. Nike en Reebok zijn grote Amerikaanse firma's die dolgraag de grote Neder landse clubs onder contract wil len hebben. Commercieel ge zien zijn alleen Ajax. Feyenoord en het Nederlands elftal interes sant." Nederland op 18 januari tegen Frankrijk zeist Het Nederlands elftal speelt op 18 januari definitief een vriendschappelijke wedstrijd tegen Frankrijk. Het duel vindt plaats in het stadion Galgenwaard in Utrecht en begint om 20.45 uur. Guus Hiddink zit bij dit duel voor het eerst als bondscoach op de bank. Aanvankelijk leek de confrontatie wegens proble men rond aanvangstijdstip en uitzendrechten niet door te gaan. Oranje treedt op 22 februari in een vriendschappelijk duel aan tegen Portugal. Plaats van handeling en het tijdstip is nog niet bekend. 'Vertrouwen in Bergkamp en Jonk' milaan De supporters van Inter Milan hebben het volledige ver trouwen in het Nederlandse koppel Dennis Bergkamp en Wim Jonk behouden. Dat bleek dinsdag uit een enquête van de Itali aanse staatstelevisie RAI. Slechts acht procent van de fans meent dat de huidige problemen van Inter, dat zowel voor de nationale als Europese beker is uitgeschakeld en kansloos lijkt in de Itali aanse competitie, aan de twee voormalige Ajacieden te wijten zijn. Bij de rest van de Italiaanse voetbalsupporters is dat vijf procent. De steekproef wijst verder uit dat voor vijftig procent van de Inter-aanhangers voorzitter Ernesto Pellegrini de reden is van de huidige crisis. Tachtig procent meent dat de rijke zaken man de club direct dient te verkopen. Van Aert stopt met wielrennen rusbergen De 32-jarige Jos van Aert heeft na zes en een half jaar zijn wielercarrière beëindigd. Hij besloot daartoe nadat zijn Bel gische werkgever Collstrop zijn aflopende contract niet verleng de. „Ik hoopte dat een serieuze ploeg zich nog bij mij zou mel den, maar ik wist eigenlijk al dat het over was", vertelde Van Aert. De Brabander begon zijn profloopbaan bij Hitachi. Hij reed drie jaar bij PDM, een jaar bij Festipa en sloot zijn carrière af bij Collstrop. Bij PDM beleefde hij zijn beste periode. „Ik heb vier keer de Tour de France en drie maal op een WK gereden. Dat zijn de hoogtepunten uit mijn carrière." Brazilië wint FIFA-prijs zurich Brazilië heeft zoals verwacht de titel „Voetbalploeg van het jaar" veroverd. De wereldkampioen eindigde op de FIFA- wereldranglijst ruim voor Spanje en Zweden. Duitsland, in het voorjaar nog lijstaanvoerder, eindigde achter Italië als vijfde. Kroatië steeg met stip van 122 naar plaats 62. De 'fitness-freak' trekt het niet meer Ajax I en Ajax II spelên hun be kerwedstrijden op 8 maart op hetzelfde tijdstip in Amsterdam. Dat heeft het bestuur betaald voetbal gisteren in Zeist beslo ten. Ajax I werd in de kwartfinales door het lot gekoppeld aan Feyenoord, Ajax II lootte FC Utrecht als tegenstander. Indien de politie van Amsterdam be zwaar maakt tegen het door- stomp wd k De handbalsters van Stomp wijk'92 hebben gisteravond een nederlaag geleden in de vijfde ronde van het bekertoernooi. Westland, dat ook in de eerste divisie uitkomt, gaf de ploeg van Wim van Leeuwen geen kans: 17-10. De Stompwijkse ploeg liet zich al in de eerste helft naar een flinke achterstand spelen. West- land nam voor de doelwisseling een 8-2 voorsprong. In het tweede speldeel ging het wat beter bij Stompwijk'92. Via tref fers van Yvonne Bennis en Irma van den Bosch kwam er een 17- 10 eindstand op het scorebord. londen rtr/sid De Zweedse tennisser Stefan Edberg heeft gisteren bekend gemaakt dat hij geen coach meer nodig heeft. De 28-jarige Edberg brak met Tony Pickard, die elf jaar lang zijn trainer was. „Ik ben niet op zoek naar een nieuwe coach. Het is tijd dat ik nu mijn eigen weg zoek. We hebben een goede relatie opge bouwd in de afgelopen elf jaar, maar ik denk dat ik het nu zelf kan", aldus Edberg die Pickard ten allen tijde nog kan' raadple gen. Coach Pickard reageerde vol begrip: „Stefan heeft zich ont wikkeld van een onzekere speler tot een autoriteit. Ik ben blij dat ik zijn successen heb meebe leefd. Dat was voor mij het mooiste." gaan van beide wedstrijden, zal het duel tussen Ajax II en FC Utrecht worden omgezet in een thuiswedstrijd voor FC Utrecht. De andere twee kwartfinales, Heerenveen-NAC en Heracles- Volendam, worden op 25 febru ari gespeeld. Beide wedstrijden stonden ei genlijk gepland voor het week einde van 25 en 26 februari. Uit informatie van de Amsterdamse politie blijkt dat een wedstrijd van Ajax I op die dagen in Am sterdam niet mogelijk is. In het overleg, eerder deze week, met de politie en de betrokken clubs kwam woensdag 8 maart als een geschikte alternatieve da tum naar voren, in ieder geval voor een wedstrijd van Ajax I. Om het sportieve belang niet te verstoren heeft het sectiebe- stuur besloten het duel van Ajax II eveneens te verschuiven naar 8 maart. Zo mogelijk in Amster dam, anders in Utrecht. Het boek was eigenlijk al dichtgeslagen, maar gisteren blies de hoofdpersoon voor de zekerheid nog even zelf het verhaal uit. Ivan Lendl tennist niet meer. Zijn rug, die al maanden werd behandeld, kan geen zware inspanning meer verdragen en daarom stuurde de 34-jarige Ameri kaan gisteren in Greenwich, Connecticut een bescheiden mededeling de wereld in. den haag rob van der zanden Geen afscheidswedstrijd, geen bloemen, geen publiek, geen tranen. Eigenlijk past het hele maal in de huisstijl van de seri euze Ivan Lendl. Hij is nooit een fuifnummer geweest en mis schien heeft hij het allemaal wel zo gewild. Een stille aftocht, zonder poespas, zonder potte- kijkers. Al liet hij nog wel weten dat de beslissing 'moeilijk' was. „Ik zal de sport zeker missen." Wat overblijft is eerbied voor een man die het tennis in de ja ren tachtig domineerde en maar liefst 270 weken de we reldranglijst aanvoerde. Hij was al ver weggezakt op de ATP- ranking, stond 54ste, en telde al niet meer serieus mee. Het ver val had zich in 1992 ingezet, ook al riep Lendl voortdurend dat hij er weer aan zat te ko men. „Het brandt nog in me, pas op," zei hij twee jaar gele den. Maar in '93 viel hij - voor het eerst sinds '79 - weg uit de top tien en het werd van kwaad tot erger. De fitness-freak trok het niet meer. Zijn lichaam protes teerde steeds vaker en hij moest concluderen dat de nieuwe ge neratie beter en anders tennis te. Hij erkende het schoorvoe tend: Als ik nu Courier zie, dan moet ik concluderen dat hij heel wat harder slaat dan ik in mijn goede tijd." Het is de tragiek van de gebo ren Tsjech (Ostrava, 7 maart 1960) dat hij ondanks zijn res pectabele conduitestaat altijd zal worden achtervolgd met Wimbledon. Het belangrijkste tennistoernooi ter wereld werd nooit gewonnen door Lendl, die verder in 94 toernooien de sterkste was, waaronder twee keer de Australian Open, drie keer Roland Garros en drie keer de US Open. „Dat ik Wimble don nooit gewonnen heb is het enige waar ik nu spijt van heb," zo liet hij gisteren op zijn eigen tennispark (het Lendl Tennis Centre) weten. Lendl probeerde dit gapende gat in zijn palmares altijd te re lativeren. „Gras is voor koeien, niet voor tennissers," zei hij als Wimbledon ter sprake kwam. En toen een journalist eens vroeg of hij zelf zijn geld op Lendl zou zetten voor The Championships zei hij: „Dat weet ik niet, ik wed nooit." Grastennis lag de verdediger niet. Zijn netspel was onderont wikkeld voor een topspeler en dat maakte het moeilijk, al be wees Andre Agassi later dat een baseliner Wimbledon kan win nen. Overigens deed Lendl er alles aan om wel de begeerde schaal te veroveren. Hij liet bij zijn huis een grasbaan aanleg gen en stemde jaren geleden zijn hele toernooischema af op Londen. Maar hij kwam niet verder dan tweede plaatsen ('86 en '87) en de titel op Queens, het voorbereidingstoemooi van Wimbledon. Hij kon het dus wel. Een andere zwarte bladzijde in het boek van Lendl is mei 1989. Op Roland Garros werd hij toen belachelijk gemaakt door een ventje waar de tennis wereld tot op dat moment nau welijks ooit iets van had verno men: Michael Chang. In de vier de ronde van de French Open werkte de toen 17-jarige Ameri kaan met de korte, snelle been tjes een 0-2 achterstand in sets weg tegen Lendl. Chang kreeg kramp in de slopende vijfsetter en was op een bepaald moment te moe om te serveren. Hij sloeg de bal onderhands op. Lendl werd er gek van en verloor de partij van de outsider die later ook nog het toernooi zou win nen. De sensationele beelden gin gen de wereld over en Lendl werd uitgelachen. Hij verdiende dat niet, maar riep de spot wel vaak over zich af. Dat kwam door zijn vaak ronduit narrige gedrag. Zelden kon er bij hem een vriendelijk woord af, hij had maling aan toeschouwers, ont vluchtte regelmatig persconfe renties. Er ontstond door de ja ren een beeld van een tennis- machine, die geld en wedstrij den won, maar verder geen en kele boodschap had aan het imago van de sport. Vergeleken bij de andere vedetten uit zijn generatie die al eerder afhaak ten - Borg, McEnroe en Con nors - genoot hij niet de sympa thie van het grote publiek. Lendl was geen attractieve lech» Alberto Tomba heeft gisteren de wereldbeker slalom in Lech gewonnen. De Italiaan maakte over twee manches een tijd van 1.44,73. De Oostenrijker Thomas Sykora eindigde als tweede, hij was met 1.46,22 bijna anderhalve seconde langzamer. De Sloveen Jure Kosir (1.46,50) finishte als derde. Tomba verstevigde met zijn overwinning de eerste plaats in het wereldbeker-klassement, vandaag vindt op de zelfde piste opnieuw een slalom plaats. foto ap Ivan Lendl: einde oefening. tennisser. Kadaverdiscipline, fit heid en een ijzersterke wed strijdmentaliteit waren zijn handelsmerken (Boris Becker: „Hij speelt geen tennis, hij werkt tennis."). Een uur niet ge traind of gespeeld, was een uur niet geleefd, vond Lendl. Het krachthonk was zijn tweede foto archief huis. „Waar ik een hekel aan heb? Slapen," liet hij zich ooit ontvallen. Hij zal nu wat makkelijker kunnen indutten. Samen met zijn vrouw Samantha en zijn vier dochters (Marika, Daniela en de tweeling Caroline en Isa- belle) gaat hij in Connecticut zijn vrije tijd invullen en zijn prijzengeld (veertig miljoen gul den) tellen. Met golf, ijshockey, zijn Duitse herders en het zelf opgezette sportmarketingbu reau Spectrum Sports komt Lendl de tijd wel door. 'Ivan de Verschrikkelijke' is niet meer. Voetbalprof blijkt op één nier te leven rotterdam gpd Michel Valke overweegt een punt achter zijn voetballoop baan te zetten. Sinds kort blijkt dat de 35-jarige middenvelder van Dordrecht'90 over slechts één nier beschikt. Twee weken geleden kwam dat aan het licht, toen hij zich liet onderzoeken aan een ge kwetste nier. Na een ongelukki ge trap van Romeo Wouden tij dens de training urineerde Vla- ke bloed. Een onderzoek wees uit, dat er enkele haarvaatjes van een nier waren beschadigd. Voor de zekerheid werd ge poogd contrastfoto's en een echo van de andere nier te ma ken. Toen kwam aan het licht dat Michel Valke op één nier leeft. „Dat was een vreemde ge waarwording" aldus de voetbal ler. „Zo lang er geen echo van de nieren wordt gemaakt, kom je daar nooit achter. Tegen woordig wordt dat al bij de ge boorte gedaan. Ook bij onze kleine. Gelukkig heeft die wel twee nieren, want het schijnt ook nog erfelijk te zijn." Michel Valke, die uitkwam voor Sparta, PSV, Feyenoord, Olympique Lyon en Dordrecht'90 en zestien keer het Oranje-shirt droeg, noemt het leven met één nier een angstig idee. „Daarom denk ik er serieus over na of ik mijn contract zal uitdienen. Mis schien laat ik me wel afkeuren, als dat mogelijk is tenminste. Vooral psychisch heb ik er veel moeite mee." „Ik heb gehoord dat het wel vaker voorkomt. Zo had Adrie Koster één nier, die bovendien niet goed functioneerde. Hij is daarop ook afgekeurd. En Piet Lagarde, onze manager, leeft ook op één nier. Bij hem is de andere weggehaald, nadat die was geraakt toen hij nog keep te." Als Valke zijn nog anderhalf jaar doorlopende contract be ëindigt, zal hij geen gebruik ma ken van de optie om bij Dordrecht'90 twee jaar aan de slag te gaan als jeugdtrainer. Als ik stop dan kan je beter alle contactspoften vermijden Zijn gekwetste nier is inmid dels hersteld. Het heeft hem evenwel tot nadenken gestemd. „De komende weken ga ik alles rustig op een rijtje zetten. Na de winterstop hak ik de knoop door." Het beste gereedschap, voor het betere werk. hilversum gpd Het voortbestaan van De Rob ben is in gevaar. De gemeente Hilversum heeft de zwem- en waterpoloclub plotsklaps laten weten dat de achterstallige bad- huur (26.000 gulden) voor het nieuwe jaar moet worden be taald. De Robben is daartoe niet in staat en dreigt nu uit zwem bad De Lieberg te worden gezet. „Als we niet betalen, krijgen we geen nieuw contract", zegt voorzitter René Elfrink. „Dan zitten we dus zonder bad. En wat is een zwemvereniging zon der water? We kunnen nergens anders heen. In de omringende gemeenten zitten de zwemba den al propvol. Dan blijft niets anders over dan de vereniging op te heffen". Gemeenten die onder curate le staan van de overheid, zijn te genwoordig verplicht schulden voor het einde van het jaar te innen. In opdracht van het pro vinciebestuur is Hilversum daar nu toe overgegaan. Elfrink: „Het is al jaren zo dat De Robben een achterstallige huur van twee tot drie maanden heeft. Dat was nooit een probleem, maar nu worden we opeens voor het blok gezet. Ik hoop echter dat de gemeente alsnog bereid is een betalingsregeling met ons af te sluiten". Indien De Robben binnenkort inderdaad wordt opgeheven, betekent dat het einde van een landelijk zwem- en waterpolo- bolwerk. De vereniging, die on geveer 470 leden telt, kwam in 1973 tot stand door de fusie van de Hilversumse Zwemclub (HZC) en De Robben. Beide clubs werden zestig jaar geleden opgericht. Vooral de water- poloërs van HZC de Robben draaiden seizoenen lang in de Nederlandse en internationale top mee. groningen anp De Duitser Artoer Joesoepov heeft zich gisteren in de tweede ronde van het internationaal schaaktoernooi in Groningen bij de drie koplopers gevoegd. De ex-Rus veegde Loek van We- ly hardhandig van het bord. Joesoepov deelt de leiding met Almasi, Azmaiparasjvili en Sokolov. Het kwartet heeft 11/2 punt. Joesoepov zette de partij te gen Van Wely zeer scherp op en de Brabander moest zich met de zwarte stukken beperken tot verdedigen. Hij gaf op de 39e zet op. John van der Wiel kwam op nieuw tot remise, nu tegen To- I ny Miles. De Leidenaar had met zwart een slechte opening, maar hield zich daarna knap staande. De Engelsman zag het allemaal ook niet zo scherp en nam genoegen met remise. Miles klaagde over vermoeid heid omdat er zo snel na de Schaakolympiade, die in Mos kou werd gespeeld, weer ge speeld moet worden. Zurab Azmaiparasjvili en Ivan Sokolov, twee winnaars in eerste ronde, beperkten zich tot het consolideren van hun posi tie. Toen de strijd na zo'n kleine twee uur spelen los zou bran den, reikten de twee leiders el kaar de hand. Zoltan Almasi, de derde kop loper na de eerste ronde, hield Alexander Beljavski in bedwang. De Oekraïner, één van de favo rieten voor de toernooizege, kreeg in een Catalaanse partij een klein voordeeltje, maar de jonge Hongaar verdedigde zich bekwaam. De tweede winnaar van de dag was de Bulgaar Kiril Geor- giev, die na zes uur en 61 zetten spelen de Amerikaan Boris Goelko op de knieën kreeg. Goergiev kwam een pion voor en verzilverde die in het eind spel op subtiele wijze.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21