Ajax wil het Real Madrid van Nederland zijn Sport Leidse korfbalbeker naar Nieuw-Vennep 30% KASSAKORTING OP ALLE ARTIKELEN VAN DE KERSTAFDELING VEEL DAMESMODEMERKEN ZIJN NU AFGEPRIJSD de Bijenkorf WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 DUIVENTIL HOOFDDORP Soms trekt Michael van Praag het land in voor een lezing, met de in 1992 gewonnen UEFA-be- ker op de achterbank. Het is een t die het leven Ajax kleuren. „Zo'n beker die elke voetballief hebber wil aanraken, ligt ge woon in mijn auto." Ajax op weg naar het jaar 2000, als de club honderd jaar bestaat. „We streven ernaar dat onze supportersvereniging dan 100.000 leden heeft. We willen het Real Madrid van Nederland zijn." Niet toevallig, die vergelij king. Real betekent Koninklijk, Ajax wil dat predikaat voor de naam plakken. "In een eerder interview ant woordde Van Praag bevestigend op de suggestie van de verslag gever en kreeg hij vuile wind over zich heen. Vooral uit Rot terdam. Maar de wens blijft: Ajax wint de meeste prijzen, heeft international de grootste uitstraling en leidt de beste voetballers op. Geregeld krijgt de voorzitter post van een za kenpartner uit Singapore. De krantekoppen over Ajax in de plaatselijke bladen. Zijn kantoor in Hoofddorp hangt vol met bewijzen van twee passies: muziek en Ajax. De eerste lijdt soms onder de tijdrovende tweede. Hij somt de nadelen op. Het sociale leven is in het gedrang, want opgaan in de anonimiteit kan niet meer. „Ik heb mijn orkest moeten op geven, dat was een hard gelag.' Maar ik zit gelukkig weer in een bandje. Soms, als ik in een café ben, staat mijn pet totaal niet naar een gesprek over Ajax. Dat laat ik nooit merken. En in mijn bedrijf werken veel vrouwen. Als ik met een van hen ga eten in de stad, krijg je meteen rod dels." Van Praag noemt zichzelf een „Braziliaan". Gisteren is ge weest, wat morgen komt ziet hij wel. Nieuwe stadion Geregeld staat de zoon van voormalig voorzitter Jaap van Praag op om uitleg te geven bij een tekening van het nieuwe stadion dat Ajax naar de volgen de eeuw gaat leiden. Het zal het mooiste stadion van Nederland zijn, denkt hij, mooier dan de nieuwe Kuip. „Wij zijn op het nulpunt begonnen, op een braakliggend terrein, dat is een voordeel. Wij bepalen bij voor beeld zelf de beenruimte in de gangpaden. Zelfs de maatvoe ring van de trappen ligt vast." Alleen de sfeer in het stadion is niet te creëren. De Kuip hééft sfeer. De Meer ook. „De tijd zal leren of het Ajax-stadion wordt geaccepteerd, maar het is een echt voetbalstadion. Een beetje Amerikaans. Je kunt rustig weg lopen om een drankje te halen en de wedstrijd op schermen blijven volgen. Voetbal moet een dagje-uit worden. Variété, lekker drinken en eten, de hele familie mee. Sommigen zullen genoeg hebben aan het voetbal alleen. Voor wie meer wil, doen we meer. Ik denk dat de combi natie van beeld en geluid im mense indruk zal maken." Straks is de uitdaging dat nieuwe stadion, capaciteit 50.000, vol te krijgen. Of, in ie der geval, bij elke competitie wedstrijd tenminste 30.000 man te trekken. „Onze supporters vereniging bestaat nauwelijks twee jaar, maar heeft al 38.000 leden. Dertig procent van die mensen komt nooit bij Ajax. Al lemaal zeggen ze dat Ajax hun club is. Straks zullen we er alles aan doen dat ook zij naar Ajax gaan. Dat is dan ook makkelij ker, na de invoering van een landelijk elektronisch distribu tiesysteem. Tegenwoordig zegt men vaak dat kaartjes te koop zijn bij alle bekende voorver koopadressen. Als je dan vraagt waar die adressen zijn, weet niemand dat. Vanaf komend seizoen kun je overal in het land een plaatsbewijs kopen bij de verkooppunten van de Staatslo terij. Wij kunnen dan ook zien dat iemand bij voorbeeld drie wedstrijden per jaar bezoekt. Via mailing kunnen we daarop inspelen." „Ook de jeugd en amateurs krijgen een nieuw complex. De hele vereniging popelt om te verhuizen. Co Adriaanse, hoofd jeugdopleidingen, houdt nu kantoor in een container. On langs liep een collega van Austria Salzburg twee keer langs voor hij wist waar hij moest zijn." Spelers tekenen tot 2000 bij. Omdat ze verzekerd zijn van succes, fikse premies beuren en zien hoe het sommigen van hun maatjes in het buitenland ver gaat. „Cruijff noemde Richard Witschge ooit een van de beste tien middenvelders ter wereld. Met alle respect voor wat Johan heeft bereikt, maar wat is van Richard terecht gekomen? Met Bergkamp en Jonk gaat het niet al te best en voor Vink liep het ook niet zo geweldig af in Italië. De les is: vertrek niet te jong, slechts weinigen zullen slagen. Wij zullen wel altijd spelers blij ven opleiden en kwijtraken. Sommige supporters hebben 'De Boertjes' nog in de pupillen zien voetballen. Dat geeft extra charme." Nationale functie Ajax koestert zijn nationale functie; wil aan Holland Promo tie doen. Af en toe komt de club arrogant over, maar Van Praag vindt die typering niet terecht. „Ajax leidt de beste spelers op. Als je dat zegt vindt iedereen je arrogant. Maar in Oranje staan bijna alleen maar ajacieden of oud-ajacieden." Nog maar vijf jaar geleden piepte het bestuur anders. Een onverlaat had, via het hoofd van een Oostenrijkse doelman, een staaf op het veld gegooid en de fiscus vond in de boekhouding allerlei onrechtmatigheden. Het was aan het bestuur opnieuw de voorwaarden te scheppen Michael van Praag: „Ajax leidt de beste spelers op. Als je dat zegt vindt iedereen je arrogant. Maar in Oranje staan bijna al leen maar ajacieden of oud-ajacieden foto anp Van Praag: „Bij topspelers en trainers is de 'peace of mind' belangrijk. Een goed salaris, se cundaire arbeidsvoorzieningen, het spelershome, goed eten, rust in de tent, goede kleding, een crèche voor de kinderen, bescherming. Ze moeten het gevoel krijgen: hier ben ik in goede handen. Fatsoenlijk ge drag, dat willen we ook als be stuur uitdragen. Als we Ronaldo niet kunnen krijgen en PSV wel denken we: jammer, veel succes PSV. We liggen daar niet wakker van. Het is ook zo verschrikke lijk flauw hoe is gereageerd op die mediatraining. Die hoort bij de opleiding van een topspeler. Hoe gedraag ik me, hoe ga ik om met geld, roem, verlies, ne gatieve berichtgeving." Slechts een keer was Van Praag laaiend in het openbaar. Dat was toen Leo Beenhakker in de herfst van 1991 opstapte, op eens. De voorzitter wist dat Louis van Gaal eigenlijk geen geduld meer had voor de func tie als assisent, maar hoe zou zijn benoeming tot hoofdtrainer uitpakken? Goed, is drie jaar la ter duidelijk. Sportief in ieder geval. Van Praag noemt Van Gaals rol ongelooflijk belangrijk. „Ook intern is hij een kanjer. Hij staat open voor iedereen in de club en hecht veel belang aan de wisselwerking met het bestuur. We kunnen aan hem rustig vra gen waarom hij, ik noem maar een naam, Davids wisselt. Ook Louis heeft destijds zijn nek uit gestoken. Hij was toch eeri vrij onbekende trainer. Nu is hij een van de besten. Wij zullen probe ren hem voor Ajax te behouden, De Algemene geeft ruime voorsprong weg1 KORFBALMEDEWERKER De Leidse korfbalbeker staat ko mend jaar te pronken in Nieuw Vennep. In een zenuwslopende finale klopte KIOS De Algemene na verlenging met 25-23 en leg de zo beslag op dit felgeerde kleinood, dat vorig jaar nog te boek stond als LD-Cup. Na de reguliere speeltijd hielden de opponenten elkaar met 22-22 in evenwicht. Na twee steriele halve finales werd er dan eindelijk vuurwerk ontstoken in de Leidse Vijf Mei- hal. Aan het publiek was het in middels niet meer besteed. De lange zit van ruim tweeënhalf uur en het zwakke voorpro gramma hadden hun tol geëist. Moeiteloos had De Algemene daarin afdelingsploeg Fluks met 15-9 opzij gezet. Na de eerste twintig minuten (rust 9-3) was de strijd reeds lang en breed ge streden. KIOS had evenmin veel problemen met Fiks, dat het moest stellen zonder Marleen Boomgaard, die afgelopen zon dag ernstig gewond raakte bij •een auto-ongeluk. Het voor proefje van het onderlinge com- petitietreffen van 7 januari a.s. eindigde in een 12-6 overwin ning voor de club uit Nieuw Vennep. Alleen de eerste helft (rust 6-4) kon de ploeg van coach Gé van der Water dankzij een ontstuimige inzet het klas- severschil enigzins maskeren. Aanvankelijk leek ook de finale rustig naar het eindsignaal te kabbelen. Na een kwartier raak ten echter de gemoederen ver hit, waarbij het optreden van arbiter Van der Linden zeker een rol speelde. De Hagenaar dacht kennelijk een ontspannen oefenpartij te fluiten, maar moest ijlings bakzeil halen toen de sfeer steeds grimmiger werd. Ondanks tien strafworpen in de eerste- en zes in de tweede helft hield hij de kemphanen maar nauwelijks in bedwang. De Algemene startte voortva rend met een 4-1 voorsprong, maar verspeelde het voordeel weer snel (5-5). Toch had de ploeg van coach Ed Molloy ook daarna wel een veldoverwicht. Het aanvalsspel oogde simpel, met lange mannen Arnoud Lambooij en Perry Venema veelvuldig onder dë korf, maar was door de trefzekerheid van Alfred Lambooij en zijn broer Arnoud wel bijzonder effectief. De gebroeders Lambooij ston den na rust (11-9) met vier tref fers ook aan de basis van een beslissend ogende 17-13 marge. Pas drie minuten voor tijd wist KIOS, dat naarmate het duel vorderde steeds opportunisti- scher te werk ging, langszij te komen. Direct na de gelijkma ker van Gabi Kool scoorde aan de andere kant echter Arnoud Lambooij vanaf de stip 21-20 en leek alle moeite vergeefs. Quin- ten Wilken bracht de ploegen echter opnieuw op gelijke hoog te, waarna Kools vijfde treffer in de slotminuut een verrassende 21-22 op het bord bracht. De vreugde was ook ditmaal van korte duur, want direct na de uitworp scoorde Amoud Lam booij 22-22. In de verlenging was het plots gedaan met de trefzekerheid van De Algemene. Nog eenmaal zette Brenda Venema haar maar ik kan me goed voorstel len dat hij straks een aanbie ding krijgt waarop hij zal in gaan. Een toptrainer zal zo'n kans aangrijpen. Misschien wil hij trainer van AC Milan zijn, maar ik kan me ook voorstellen dat hij zegt: geef mij maar Mün- chen." Belevenis Nee, van Feyenoord of PSV zou hij geen voorzitter kunnen zijn. Omdat hij nou eenmaal ajacied is. Hoewel hij wel onderscheid maakt tussen beide concurren ten. „Feyenoord, dat is een ech te club. Vroeger als kind mee naar de Kuip. Mijn God, dat was een belevenis." En als Ajax nou uit de Neder landse jas scheurt? Van Praag ziet nog niet zo vlug een Eu ropese competitie ontstaan. Gaudino maakt vandaag debuut FRANKFURT SID De Duitse voetballer Maurizio Gaudino debuteert vandaag voor zijn nieuwe club Manches ter City. De voormalig speler van Eintracht Frankfurt speelt mee in het FA-cupduel in en te gen Newcastle. Gaudino raakte onlangs in opspraak. Hij wordt in Duitsland verdacht van he- ling. Er was ook slecht nieuws voor Gaudino. De openbare aankla ger van Mannheim vond een kroongetuige die een belasten de verklaring aflegde. Volgens de getuige, zelf ook verdachte, vertelde Gaudino hem in ruil voor geld hoe je het best de ver zekering kunt oplichten. Eintracht Frankfurt verhuur de zorgenkind Gaudino voor ruim 500.000 gulden tot het eind van het seizoen. Manches ter City heeft een optie tot koop. Gaudino heeft een transfer- waarde van ongeveer 3,5 mil joen gulden. Eerder een opzet in het tweede en derde Europese toernooi als in de Champions League. Waar door ook de clubs die geen kampioen zijn, verzekerd zijn van een bepaald niveau aan in komsten. Want daarom is het vooral te doen. „Voor mij is wel duidelijk dat Nederland te veel betaalde clubs heeft. Een eredivisie met zestien, dat lijkt me een aardig begin. Voor meer is geen markt, dat levert alleen maar versnip pering van gelden op. Ajax wil best u -gelden dejen, maar het kan niet zo zijn dat een de be groting van een club voor meer dan de helft uit tv-inkomsten bestaat en er 300 man op de tri bunes zitten." Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wimvan Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden. Faxen mag ook: 071 -321921 Voetbaltrainer Ab Kolkman heeft be sloten dat hij na drie jaar zijn huidige club MMO gaat verlaten. De Warmonder gaat rustig op zoek naar een nieuwe club Wally Gallert heeft zijn contract met ASC voor nog een jaar verlengd Be gin december is de bekende Voorschotenseoud-zaalvoet- balscheidsrechter Simon van der Meij overleden. Van der Meij was in de jaren vijftig eer- ste-elflal speler bij Rouwkoop (nu Randstad Sport) De voor malige Oostduitse stad Erfurt heeft zich kandidaat gesteld voor de start van de Tour de France in 1999 «Voetbaltrainer Wim Eilander en zijn club Hui zen gaan ook in seizoen 1995/1996 met elkaar door Kees Kastrop gaat tot het einde van dit seizoen als trainer fun geren bij hoofdklasser UW. Hij neemt de plaats van Jan Stroomberg in die om gezond heidsredenen moet afhaken. Cees Loffeld keert met ingang van het nieuwe voetbalseizoen terug bij Elinkwijk. Melbi Ra- boen heeft met zijn club DIO de laatste acht bereikt voor de dis trictsbeker. Ajax 2 is de volgen de tegenstander Op maandag 26 december (Tweede Kerstdag) houdt de voetbalvereniging Meerburg voorde 23ste maal de traditionele Kerstcross. De in schrijving is om 12.00 uur Za terdag 24 december is bij Swift op De Bult de laatste regionale veldrit. Om 14.00 uur wordt ge start met de profs, amateurs en junioren Ook op zaterdag 24 december het Nederlands kam pioenschap marathonschaatsen in Alkmaar. Om 10.00 uur is de eerste start Baanwielrenner Peter Pieters heeft in Big Boss bouwmarkt een nieuwe privé- sponsor Landskampioen Kat wijk gaat in 1995 deelnemen aan het Piet Boot Nederlaag- toernooi van voetbalclub De Sleutels. Docos (winnaar 1994) en Lugdunum zijn de andere deelnemers De amateurwiel- s John den Braber en De Raymond Thebes hebben eenpe contract getekend bij EuropoljFey Bij die ploeg hopen ze in 1996elft; een profcontract te krijgen Qtooi Alphense wielertrainer Piet vajen der Meer heeft bij het district jnei Zuid-Holland zijn ontslag aanshii geboden Bij voetbalverenigiihor Kickers'69 is Frans Loos als der voorzitter vervangen door Janpro van Dam. De club heeft het ger contract met trainer John Zorwoe derop verlengd. Ook jeugdtrainer ner Wim Wiggemansen blijft bpal de club uit Leimuiden Voet balclub Alphense Boys speelt ij l januari en februari een groot ren aantal oefenwedstrijden op hej(dr zogenaamde grassmaster- ter- j tijd rein. Lugdunum (17 januari) elboi Meerburg (14 februari) bezoe-:kla ken de Alphense club. Op 24 ja nuari oefent de formatie van Paul Bahlmann uit tegen Quic Boys Amateurwielrenner Nia van Stralen verruilt het shirt vd Swift/Casba voor die van de Hoornse Ren en Toerverenigin Wilco Zuijderwijk mist de ee| ste twee maanden van het wie lerseizoen van 1995. De protesl commissie bracht de twee stral fen (twee maanden van Almert en zes weken van Honselers- dijk) terug tot twee maanden ii totaal. Zuijderwijk is nu uitge sloten van 4 maart tot en met 3 mei 1995 Van 26 tot en met 2 januari 1995 wordt in de Groet oordhal de Indoor Leiden ge houden Op Tweede Kerstdag houdt zaalvoetbalvereniging Bax voor de negende keer een toernooi in Voorhout. Deelne mende clubs zijn: UVS, Hoog vliet, ZW Lisse, FC Lisse en Fo reholte (met o.a. Rob van Dijk en Bram Marbus) Bij voetbal vereniging Katwijk heeft me vrouw C. Kuyt afscheid geno men van het bestuur. Jaap var der Bent en Huig van der Plas zijn de nieuwe gezichten in het bestuur van de landskampioen Op vrijdag 6 januari wordt be gonnen met het Taptoe-tafel- tennistoernooi bij TTV Docos KorfbalverenigingCrescendo voelt nog weinig voor een fusie met de Leidse clubs Fides Pact en De Algemene Voetbalver eniging Ter Leede (Sassenheim houdt op woensdag 28 decern ber het Gerrit van Harskamp Jeugdzaalvoetbaltoernooi in Sporthal De Wasbeek. Deelne mende clubs: ADO, Feyenoord Sparta, Quick Boys en Ter Leed WE HOEVEN GEEN AUTO TE LATEN ZIEN OM TE BEWIJZEN WAAR ONZE KRACHT LIGT. STRIKT PERSOONLIJK SCOREBORD Lucky Ten, dinsdag 20 december. 1-8-9-11-14-15-17-29-37-42- 46 - 47 - 48 - 62 - 64 - 73 - 76 - 77 - 79 - Toto 50. Eerste prijs: 71 prijs: 180 win Groningen. Internationaal toernooi. ronde Azmaiparasjvili (Geo) PRIJSVRAGEN Stand WB algemeen- 1. Tomba 350, 2. Von (Jrünigen 294, 3. Aamodt (Noo) 239. Sappada (Ita). Wereldbeker skilopen. Mannen. 10 km vrije stijl: 1. Mogren (Zwe) 26.04.7, 2. Forsberg (Zwe) 26.15.8, 3 Smirnov (Kaz) 26.22.7, 4 Dahlie (Noo) 26.27.8, 5. Göransson (Zwe) 26.28,9, 6. Kristiansen (Noo) 26.30.9 Stand WB. 1 Dahlie 330 punten. 2. Mo gren 210, 3 Smirnov 198 Vrouwen. 5 km vrije stijl: 1. Gavriljoek (Rus). Valbe (Rus) 13.55.1. 3 Kornejeva (Rus) 14.06,1, 4. Damlova (Rus) 14 09,5, Stand WB- 1. V3lbe 400 punten. 2. Gavril joek 320,3. Kornejeva 196. PAARDESPORT "4iet gestart: Grobia "oto: winnend 1, koppel 4,30 t +54,50), 2. Sykora (Oos) 1.46,22 (51,0; r (Slv) 1.46.50 (50,97 "7.25. 5. (De Vlieger) 2.38,1 - 1.19,1, 2 Headover- heels HA, 2. Iris Kosmos D. Toto. winnend 1,70 plaats 1,10 1,40 1,60 koppel 8,80 trio 37,40. Dubbel winnend (8/10): 3,30. Derde koers, 2000 m: 1. Ilja Victory (Ot- ten) 2 42,3 - 1.21,2, 2 Irwin M. 3. Indian Giver. Toto: winnend 14,50 plaats 2 2,10 1,90 koppel 48,30 trio813.50 Vierde koers, 2000 m: 1. Inca Buiten. (Van Dooyeweerd jr.) 2.40,1 - 1.20,1, Hoss van Zuilen, 3 Hotax Boy. Niet ge start: Ilja N en Inja. Toto: winnend 2,3( plaats 1.90 2,90 4,20 koppel 14,20 222,20. Vijfde koers. 2000 m: 1. Hennot (Van Veen) 2.38,6 - 1 19,3, 2. Hittepetit, Handymaid. Niet gestart. Hester O: waard. Toto: winnend 24,30 plaats 3 2,20 2,00 koppel 23,20 trio 256,60. Zesde koers, 2000 m: 1. Gamine de A (De Vlieger) 2 36.6 - 1.18,3, 2. Ga* Skoatter, 3. Gaya Kievitshof. Toto: v nend 44,20 plaats 5,70 10,60 koppe 182,40 trio 2.2""" (Pools) 2.38,5 - 1.19,3, 2. waard, 3. Fons van C 17,30 plaats 3,6C 77,90 trio 575,50. Achtste koers, 2000 m: 1, Miracle Skippe (De Wrede) 2.32,6 - 1.16,3, 2. Allergy, 3 Elaine Hanover Toto; winnend 23,60 plaats 2,80 2,30 koppel 16,40 583,50. Negende koers, 2000 m: 1. Hollyrt Flash (De Leeuw) 3.17,5 - 1.20,9, 2. gant Pride, 3. Geja Dijkhoeve. Toto: w nend 5,60 plaats 2,90 9,30 koppel 31,80 Arnoud Lambooy raakt namens De Algemene de onderkant van de korf. Annemiék Molloy (7) en Anja Smelt (2) zijn toeschouwers. Patrick Blauw staat gereed om de bal af te vangen. foto henk bouwman ploeg op voorsprong. Doelrijpe kansen kregen de Leidenaars daarna nog te over. Ook nadat KIOS door treffers van Patrick Blauw (negen 9 goals de absolu te topscorer), Gabi Kool en Ast- rid Donk met 25-23 de leiding had genomen. Maar de gehele tweede verlenging v der Alfred Lambooij, in de regu liere speeltijd nog goed voor acht treffers, de korf niet meer te vinden. De 25-23 bleef kei hard overeind en KIOS-aan- voerder Kool mocht na afloop de beker in ontvangst nemen. Een Leidse beker voor een Nieuw Vennepse korfbalploeg. SPORT OP TV 18 30-19.30 EURO. Skiëi 20 00-22.00 EURO F 22.15-23.00 Did 2 Der Sportsp.ei 22 16-22 34 Ned 3 Sportjou 23.30-00 00 RTL 4 Sport. 00.00-01.00 EURO Paarde 01 00-01 30 EURO: Euro Koopavonden tot 21.00 uur: woensdag 21, donderdag 22 en vrijdag 23 december.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20