Gevraagd: een menselijke manager *^9 Soldaatje: met dank aan Napoleon Het Gesprek van de Dag Hoe minder sneeuw, hoe meer breuken Een paradijs voor varkens Tafeltje voor één kan ook: WOENSDAG 21 DECEMBER 1994 Ze houden hun hart vast bij de Alarmcentrale Eurocross in Noordwijk. Er ligt nauwelijks sneeuw in de wintersportgebie den. „Het klinkt raar, maar dat betekent dat er veel meer on gelukken zullen gebeuren. Meer fracturen en ernstigere", zegt woordvoerder G. Struiksma van de alarmcentrale. Weinig sneeuw op de lagere pistes betekent dat veel meer mensen naar boven gaan. „Daar wordt het drukker, te druk, en dat leidt onvermijdelijk tot ongevallen." Een deel van de mensen probeert, ondanks de beroerde sneeuwtoestand, toch te skiën. „En dan duiken er opeens stenen op. je kan wel be denken wat er dan gebeurt." De alarmcentrale treft geen speciale maatregelen om alle ge wonden te kunnen repatriëren. „We zijn op sterkte." De reislustigen lijken zich overigens zelf geen zorgen te maken over het uitblijven van sneeuw in de berggebieden. De reisbu- reau's worden in elk geval nauwelijks gebeld. „Nee, dat ver baast ons zelf ook nogal. De situatie in de bergen is bar slecht, maar er belt nauwelijks iemand. We hebben maar voor één persoon de boeking voor Oostenrijk omgezet in een reis naar Frankrijk", zegt een medewerkster van Holland Internatio naal. Cebuto Pullman uit Alphen aan den Rijn heeft helemaal geen 'zenuwachtige' telefoontjes gehad. „Niet vreemd, want we boeken alleen sneeuwzekere bestemmingen. Als iemand bij ons een ski-vakantie boekt voor de kerstdagen, dan zoeken we een bestemming uit die hoger ligt dan 1000 meter. Zo bouw je die sneeuwzekerheid eigenlijk gewoon in." De reisagenten van Peter Langhout en de Arke vermoeden dat de wintersporters 'de hoop nog niet hebben lafen varen'. „Ze bellen niet omdat ze weten dat het weer elke dag om kan slaan. Binnen een dag heb je daar immers een flinke laag sneeuw." Ook de ANVR (vereniging van reisbureaus) heeft geen telefo nades te verwerken gehad. MONICA WESSELING Jevgeni Svetlanov is chefdiri gent van het Haagse Residentie orkest en inspireert zijn musici zodanig dat zij in maximale in dividuele vrijheid een optimale collectieve prestatie leveren. Hij is dus een humanagervan de bovenste plank en verdient een eretitel met bijbehorende tro fee: humanager van het jaar. Althans in de terminologie van Bob R. Kok. Hij is management- adviseur te Warmond, uitvinder van de term humanager en de gene die de prijs heeft ingesteld. Svetlanov is de eerste die is on derscheiden. Het is een nieuwe prijs met een reden. Kok vindt dat er langzamerhand andere eisen aan leidinggevenden moeten worden gesteld. De ide ale nieuwe manager is een hu manager. Maar met zo'n term alleen kan natuurlijk niemand uit de voeten. Hoog tijd voor een nadere introductie dus. Macht In zijn gelijknamige boek be schrijft Kok de humanager als volgt. ,,Hij is gei/in teresseerd, be trouwbaar, betrokken, eerlijk, evenwichtig, duidelijk, klantge richt, creatief, doelgericht, be sluitvaardig, openhartig. Hij is een voorbeeld voor zijn mede werkers, een communicator, een luisteraar, een teambuilder, een idealist. En hij gebruikt zijn macht alleen in uitzonderingssi tuaties." Een humanageris dus vooral menselijk. Alleen, waarom heeft de maatschappij nu juist dit soort managers nodig? Wat mankeert er aan de oude? „Overdreven gezegd: de huidige manager is bezig met allerlei technieken die hij heeft ge leerd", betoogt Kok. Eigen karakter „Vergadertechnieken bijvoor beeld. En al die technieken zijn weer aan modegrillen onderhe vig. Maar er zit geen eigen filo sofie achter. De huidige mana ger kijkt ook te weinig naar zijn eigen karaktertrekken, terwijl die toch in sterke mate zijn op treden bepalen. De huidige manager vindt dat een manager moet voldoen aan de eisen waaraan hij zelf voldoet. Zo is hij zelf immers manager gewor den." Bob R. Kok: „De huidige manager vindt dat een manager moet voldoen In dat wereldje aan de top viert het starre denken nog altijd hoogtij. Men ziet de medewer ker nog min of meer als een machine die een taak uitvoert. „De manager verwacht een be paalde produktie en een be paalde taakvervulling van zijn werknemers. Dat is hanteer baar, controleerbaar. Complimentje Maar Kok vindt dat de chef zich juist veel meer in de belevings wereld van zijn medewerkers zou moeten verplaatsen. „Men sen willen erkenning. Een voor beeld: een complimentje werkt vaak beter dan een salarisver hoging. Daaruit halen de men sen bezieling. Niet direct uit hun salaris. En bezielde i leveren ook een betere kwaliteit werk. De huidige manager kan daar niet mee omgaan. Want hoe is bezieling in 's hemels naam te meten?" Kwaliteit in plaats van kwanti teit, daar zal het in de toekomst in de eerste plaats om moeten draaien, vindt Kok. Beter in plaats van meer. „Want de mo gelijkheden tot verdere econo mische groei zijn bijna uitgeput. Dichtgeslibde wegen, het milieu, de uitputtelijkheid van natuurlijke hulpbronnen, de steeds grotere eisen die werkne mers worden gesteld. Steeds sneller en steeds meer, daar draait het voor ze om. Maar dat betekent meer fouten, het gaat hij zelf voldoet." ten koste van de kwaliteit van hetprodukt." Effectief Kok voert aan dat je met gemo tiveerde mensen een beter pro- dukt krijgt. „Weetje, men zegt dat een goeie manager een suc cesvolle manager is. Dat meet men af aan zijn carrière, aan het succes van de bedrijven waar hij heeft gewerkt. Maar voor mij is dat nog niet hetzelfde als een effectieve manager. Je bent ef fectief als je het maximale uitje mensen kunt halen. Maar dat betekent wel dat ze voor ze open zult moeten staan. Bu reaucratie en centralisme halen niet het beste bij de i naar boven. Je n die Hoe klaaglijk is nog steeds het lot van het varken! Naar schat ting zijn er op dit moment zo'n vijftien miljoen slachtvarkens in Nederland. Daarvan wacht ver uit het grootste deel in de bio- industrie op zijn gewelddadige dood. Vijftien miljoen, zoveel mensen wonen er ook in Ne derland. En dan zijn er nog de diertjes dié beter af zijn. Zij worden als huisdier worden gehouden. Pim de Koning schat dat ongeveer tienduizend landgenoten voor hun plezier één of meer varkens in of rond hun huis hebben lo pen. De Lissenaar zorgt voor de pr van de zojuist opgerichte stichting 't Swieneparredies, of tewel 't Zwijnenparadijs. Violet te Sanders uit het Groningse Blijham, varkensliefhebster van het eerste uur, nam daarvoor het initiatief. Imca Marina is i de stichting. Doel van de stichting is de zorg voor het welzijn van het varken in het algemeen. Dus ook voor de diertjes die als huisdier wor den gehouden. Omdat menige eigenaar niet weet hoe een var ken te verzorgen. „Onder katten en honden is al een toename in stress merkbaar", zegt De Ko ning. „Omdat ze vaak niet goed worden opgevoed. Varkens zijn nog veel stressgevoeliger. Dat zag je in Amerika waar het een tijdje een rage was hangbuik zwijntjes te houden en te fok ken. Uiteindelijk werden er bij na nog maar alleen neuroten gefokt." De stichting werft op dit mo ment donateurs om haar activi teiten te kunnen bekostigen, zoals het oprichten van een in formatiecentrum, het houden van lezingen en de uitgave van een blad voor varkensliefheb bers. Daarnaast zal de stichting volgens de oprichters niet schromen misstanden aan de kaak te stellen, onder meer in de bio-industrie. Want het gaat ze tenslotte om het welzijn van alle varkens. Driehonderd bij de stichting be kende varkensliefhebbers zijn inmiddels aangeschreven met het verzoek donateur te wor den. „De rest hopen we te be reiken via publiciteit in de di verse media", zegt De Koning. Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In aflevering 13 aandacht voor café 't Soldaatje in Voorhout. Al vanaf 1908 kunnen dorstige reizigers in het huisje aan de kruising van de wegen bij Voorhout, Sassenheim en Noordwijkerhout hun keel smeren. De naam dankt 't Soldaatje aan de soldaten van Napoleon, die hier vroegen gelegerd waren. De militairen zijn weg, maar aan de tap zitten vier stamgas ten die minstens even interes sant zijn: Gerrit en Marian van de Wiel, Henk Versluis en Roelie Dienaar. Ze scheiden heeft geen zin. Ze horen bijelkaar en doen alles samen met eigenaren Frits en José uit Spanje. „Zij bezitten de tent, maar het is onze zaak!", vat het kwartet de verhoudin gen in de kroeg grofweg samen. Een olifantehuid heb je wel no dig in 't Soldaatje. Als je als nietsvermoedende bargast aan je pilsje zit en je hoort het echt paar Gerrit en Marian van de Wiel tekeergaan tegen de eige naar en zijn vader, zou je kun- Voorhouts café met een vaste clan nen denken dat de glazen straks laag overvliegen. Maar niets is minder waar. De stamgasten in dit café zijn elkaar meer na dan hun eigen familie. Ze zijn onaf scheidelijk. Het verschil tussen eigenaars en gasten is ook niet duidelijk. Het enige wat ze van elkaar onderscheidt, is dat de bezitters van de bar de meeste 'beledigingen' naar het hoofd geslingerd krijgen. Aan tafel zit ten zes mensen, die alles van el kaar weten en alles tegen elkaar kunnen zeggen. „Zoals we hier m$t elkaar om gaan, dat vind je nergens. We houden van elkaar en dat blijkt uit de cynische opmerkingen. Die pik je niet van een ander, alleen van deze mensen." An dere bezoekers kijken wel eens vreemd op van de luidruchtige kliek, maar daar hebben ze ab soluut geen boodschap aan. Achter de bar zijn de vier gasten en de twee eigenaars vereeu wigd in een kleurenfoto. Zoals in elke woning een kiekje van de dierbaren het dressoir siert, 't Soldaatje is een tweede huis kamer voor de opvallende club. Het interieur versterkt dat huis- kamer-effect. Overal staan plan ten en elke dag zijn er verse bloemen. Die huiselijke gezel ligheid heeft één nadeel: het nachtelijk sluitingsuur wordt daardoor wel eens vergeten en dat heeft 't Soldaatje al menige boete opgeleverd. De stamgasten zijn meer dan 'zomaar' gasten. De band is zó sterk, dat de 'soldaten' elkaar zelden uit het oog verliezen. De eigenaars willen op de schaarse vrije avonden die ze hebben, zelf ook wel eens stappen. Maar dan nog verlaten zij hun stam gasten niet. Die gaan natuurlijk mee! Zo kan het gebeuren dat de vaste kem van 't Soldaatje in zijn geheel verplaatst wordt naar een kroeg in Amsterdam of Den Haag. Nog niet zo lang ge leden hing het vrolijke zestal zelfs aan de bar van de trendy Amsterdamse disco iT. Of ze el kaar nu nooit eens zat zijn? „Ja hoor, af en toe wel. Ik ben hier al een paar keer uitgelazerd, vanwege m'n grote bek. Maar daarna belt Frits altijd heel lief op, om te vragen of ik weer te rugkom." vertelt Marian van de Wiel. Alles delen de stamgasten met elkaar. Relatieproblemen ont staan en worden uitgebreid be sproken in het café, verjaar dagen, bruiloften en scheidin gen worden in de kroeg gevierd. Eigenaars José en Frits zetten ieder bijzonder moment in het leven van de bijzondere gasten in 't Soldaatje luister bij met een feestje. „Als iemand jarig is, dan zorgen wij voor een groot buffet op het biljart. En als ik zelf jarig ben, doe ik er ook nog gratis drank bij," glundert Frits. Bijna elk vrij uurtje brengen de verstokte cafégangers in 't Sol daatje door. Desondanks bellen de eigenaars de stamgasten steeds persoonlijk op als er iets bijzonders op het programma staat, zodat ze er zeker van zijn Reacties en suggesties vo "Gesprek van de Dag", Telefoon 071-356444 of 1 Postbus 54,2300 A3! te Leiden Bruikbare tips worden® beloond met een cadeaubpei van 25 gulden. FOTO DICK HOGEWONING manager de ruimte geven mee te praten, mee te denken. Ver zamel als manager je aanvullen, geen alleen maar ja-knikken. Dat is een absolute noodzaak voor de nabije toekomst. „Want de maatschappij groeit uit zijn voegen. Verder groeien kan niet meer. Bedrijven moeten zich richten op een zinvolle invulling van het werk. Op kwaliteitsver betering. Dat kan met gemoti veerde mensen." En met gemotiveerde mana gers. Humanagers. HERMAN JOUSTRA dat ze niets hoeven te missen. En iets bijzonders is er altijd wel te doen. Marian van de Wiel ge niet vooral van de live muziek die vaak in de Voorhoutse bar te bewonderen is: „Je kan hier dan lekker dansen." Apart is ook de legendarische 'midnight-soup'. Een grote pan soep, die José elke zaterdag avond om twaalf uur 's nachts voor de trouwe klanten neerzet, 's Zomers organiseert 't Sol daatje wat grotere evenemen ten. Een barbecue, tent in de tuin, muziekje erbij en feesten maar. Natuurlijk is het niet zo dat de bar uitsluitend gereserveerd is voor de vier stamgasten. Ze ma ken rnisschien wel voor een groot deel de gang van zaken uit, maar alleen op hen kan de kroeg niet draaien. Klanten heeft 't Soldaatje uit heel Ne derland. Iedereen is welkom, van acht tot tachtig, van hoog tot laag, van Limburg tot Gro ningen. En iedereen weet Voor hout ook te vinden op de land kaart. Want ze komen zelfs uit uitgaanssteden als Amsterdam en Rotterdam voor een gezellige avond in de bollenstreek. En dankzij de Spaanse mede-eige naar José is de uitspanning ook geliefd bij Spaanse immigran- In de verhalen over het café ko men steeds weer dezelfde tref woorden terug: 'sfeer' en 'fami lie'. De groep vaste gasten vormt samen met de eigenaars een gezin en 't Soldaatje is de lijm. Als er een niet is, dan is het café niet meer hetzelfde. „Het is net als met de bar en de meu-= bels. Misschien wel oud en le lijk, maar als je ze weghaalt is het geen Soldaat meer," knikt Henk Versluis. Om er de levenswijsheid aan toe te voegen: „Het is nog een hele toer om oud te worden in zo'n kroeg, maar het is ons sa men toch maar gelukt." „En weet je waarom?" voegen Gerrit en Marian toe, „omdat je hier gewoon jezelf kan zijn." Toch is het elke dag weer een moeilijke beslissing om richting kroeg te trekken: „Eigenlijk twij felen we altijd voor we naar bin nenstappen," bekennen de Van de Wiels. „Want als je hier een maal zit, dan kom je niet meer weg. Zeker als we er met z'n al len zijn. Het lijkt wel of die krukken hier dan met Bisonkit bewerkt zijn." ERIC DE JAGER Alle geruchten ten spijt d^a het niet mogelijk zou zijn) je eentje voor een kerstdi-T" ner te reserveren, blijkt di(| in de praktijk heel goed teX doen. De grote restaurant) in de regio hebben geen ej|i kele moeite alleenstaande^] of allleengaanden op te j vangen. Wij gingen eens Ile| rijtje af. r- „Bij ons is reserveren niet^( noodzakelijk", zegt een reu ceptioniste van het bekenfL de familie-restaurant De L Gouden Leeuw in Voor- E schoten. „We kunnen opk£ dag zelf wel iets improvisev.c ren." Ze voegt nog toe dati in dit Van der Valk restau- J rant 'oude stijl' met kerst vooral een 50-plussers pu|ai zijn nog geen re-L serveringen voor één per-L. binnen. „En men alle reserveringen v Bij de Herbergh in Noord, wijk heeft de dame van dd reserveringen nog nooit meegemaakt dat iemand zijn eentje wil reserveren. En ze doet dit werk toch al tien jaar. „Het is eventueel wel mogelijk, maar eerste kerstdag zit vol." Bij het vijfsterren hotel Hi ter Duin, eveneens in Noordwijk, kennen ze wel etende alleenstaanden. „Uiteraard. Vaak mens> die vroeger met zijn tweeë kwamen en van wie de partner is weggevallen. Ze zetten dan de traditie vooi overnachten ook vaak", zegt het hoofd kamerresei veringen. Bij de voorgaande restau rants meldden we ons als iemand van de krant. Bij d volgende noemen we slechts onze naam, maar dat maakt geen enkel ver schil. Zo is bij Holiday Inn in Leiden eerste kerstdag nog een buffet met tafeltje voor één persoon heel wel mogelijk. Tweede kerstda] daarentegen zit het vol. Als we ons bij het presti gieuze De Beukenhof in Oegstgeest aanmelden, blijkt er voor beide dagen nog plaats. „Maar U bent de enige die alleen komt", meldt de woordvoerder desgevraagd. Ook bij De Houtkamp in Leiderdorp mogen we eventueel tweede kerstdag nog aanschuiven. „Dat is een diner-dansant. We het ben een avondvullend pro gramma", meldt de verte genwoordiger van het r taurant - annex boerderij - aan het park in Leiderdorp Bij De Groenendijk kunne we natuurlijk voor één per soon reserveren. „Komt niet zo vaak voor, hoor", laat men vanuit Hazers- woude-Rijndijk weten. Ooi bij Het Haagsche Schouw aan de rand van Leiden is het 'geen probleem' in je eentje eerste en tweede kerstdag a la carte te eten. Waar het niet mogelijk is om voor één persoon te r serveren, is bij een aantal kleinere restaurants in de Leidse binnenstad. Maar daar is het voor niemand mogelijk, simpelweg omda die restaurants gesloten zijn. Dit geldt bijvoorbeeld voor La Cloche, Crones- teijn, Mijn broer, Malle JanJ en La Bota. Zij zijn dit jaar1 met Kerstmis dicht, al over; wegen sommige volgend jaar open te zijn. De vaste clan van 't Soldaatje met eigenaars José (I.) en Frits (midden). FOTO DICK HOGEWONING HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18