vanger overlast van Gezonde verslaafden !en omroep voor een niet-bestaande provincie Nieuwe acties dreigen op de trams CLM wil overleg over ifdracht pensioenpremie Randstad Tatoeage wordt niet verkocht Tientallen tips over moord op Haags meisje Gemeenten schaffen alternatieve bol aan 'Politiebureaus zijn vaak een rommeltje' [ière DAG 20 DECEMBER 1994 15 f KLM-directie \vil voortaan irlijks met de vakbonden Jerleggen hoe groot de pre- ^^ebetaling aan het pensioen- nds moet zijn zonder dat de rplichtingen in gevaar komen ™*er sprake is van de vorming n grote overreserves. Deze vestie zal aan de orde komen 7. 5 eind januari de cao-onder- Indelingen bij de luchtvaart- jaatschappij van start gaan. KLM heeft de afgelopen pe ilde zeer fors kunnen besparen de pensioenpremies als ge- Openbaar vervoer in Amsterdam donderdag misschien weer plat volg van het instellen van een zogeheten premie-holiday, een periode waarin het bedrijf geen afdrachten aan het pensioen fonds hoefde te doen. Dat lever de de luchtvaartmaatschappij het afgelopen boekjaar een be sparing op van bijna 300 mil joen gulden. De premie-holiday loopt eind deze maand af. Het opschorten van de premiebeta lingen was mogelijk in verband met de zeer forse overreserves van het fonds. De vakorganisaties zijn er te gen om de premie-holiday vol gend jaar voort te zetten. amsterdam anp De bonden AbvaKabo en CFO roepen het metro- en sneltram- personeel in Amsterdam op tot een werkonderbreking tijdens de donderdagochtendspits. Aanleiding is het mislukken van het overleg met de gemeente maandagmiddag over de beta ling van de conducteurs op de trams. Onder de trambestuurders is maandagavond in Amsterdam een 'wilde werkonderbreking' in gang gezet uit protest tegen het dreigend ontslag van 170 con ducteurs op de trams in de hoofdstad. Tegen half elf waren nagenoeg alle lijnen platgelegd. Bussen en metro bleven ge woon rijden. Aanleiding voor de staking was de ontslagbrief die de conducteurs maandagavond per koerier thuis kregen. Daarin staat dat zij per 1 januari op straat staan. Volgens G. Geldhof, voorzitter van de ondernemingsraad van het vervoersbedrijf, is de brief ingeslagen als een bom. „Men sen werden door familie op hun werk gebeld met de mededeling dat zij per 1 januari zijn ontsla gen. Sommigen barstten in hui len uit. Meteen daarna kwam de werkonderbreking spontaan op gang" Het conflict over de salarië ring van de conducteurs leidde vrijdag ook al tot een werkon derbreking van het tramperso neel gedurende de ochtend spits. De actiebereidheid van het metropersoneel wordt woensdagavond tijdenzeen bij eenkomst gepeild. De conducteurs zijn tot 31 december aan het werk onder de vlag van de stichting Maat werk. Deze instelling probeert via werkervaringplaatsen men sen aan een baan te helpen. Het was de bedoeling dat de con ducteurs, waar de trambestuur ders uiterst tevreden over zijn, per 1 januari in vaste dienst zouden komen. Grote vraag is echter wie dat gaat betalen. De gemeente weigerde dat tot nu toe. Amsterdam wil dat het rijk de kosten op zich neemt. On derhandelingen tussen de bon den en de gemeente Amster dam leidden tot dusver niet tot overeenstemming. Volgens Van den Berg zijn de conducteurs het nog steeds eens met de harde lijn van de bonden. „Ze zitten per 1 januari liever thuis, dan voor een hon- gerloontje op de tram. Ian aangehouden voor jongenshandel tterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft maan- g in Rotterdam een 34-jarige Rotterdammer aangehouden op rdenking van handel in minderjarige jongens. De aanhouding lgt op een onderzoek naar betaalde seksuele contacten tussen j.dofiele homoseksuelen en minderjarige jongens. De verdach- is eigenaar van een privéhuis en een escortbureau in de passtad, dat volgens justitie diensten leverde aan een interna- Jnale klantenkring. De man beschikte over een groep van en- ile tientallen jongens, van wie de meesten minderjarig, die te- fn betaling seksuele handelingen verrichtten. diljoen voor regio Schiphol iHiPHOL Luchthaven Schiphol heeft maandag de Stichting ihipholfonds in het leven geroepen. Het fonds beschikt het ko- fende jaar over een miljoen gulden. Daarmee kan het schen ingen doen aan projecten van collectief belang op het gebied in cultuur, sport en welzijn in de directe omgeving van de ichthaven. Het bedrag van een miljoen gulden wordt vanaf 996 jaarlijks aangepast aan de groei van het aantal passagiers, jrganisaties die voor een donatie in aanmerking willen komen, loeten afkomstig zijn uit de Haarlemmermeer, Aalsmeer, Am- (elveen, Haarlemmerliede, de Amsterdamse stadsdelen Buiten- èldert en Zuidoost, of de woonkernen Leimuiden en Assendelft. Trambestuurders protesteerden gisteravond tegen het aangekondigde ontslag van 170 conducteurs in Amsterdam. De stakers kwamen bijeen in de remise aan de Lekstraat. foto anp O hadonprogramma gaat aan eigen succes ten onder methadonprogramma in Amsterdam dreigt aan het ji succes ten onder te gaan. Omdat verslaafden ge- =|er blijven, veroorzaken ze ook langer overlast. Hun lange overlevingsduur stelt nieuwe eisen aan de Dat schrijft het hoofd van de drugsafdeling van de dstedelijke GG&GD, G. van Brussel, in het jaarver dat vanmorgen werd uitgebracht. irdam anp rondzwervende en spuitende junks en de criminaliteit die di rect terug te voeren is op de drugsverslaving vormt een groot probleem. Ondanks allerlei dwang- en drangprojecten, zoals het verplicht laten afkic ken van junks die regelmatig de wet overtreden, is de situatie er naar de smaak van veel burgers niet beter op geworden. In vergelijking met andere Europese en Amerikaanse ste den telt Amsterdam relatief veel verslaafde 40-plussers die goede overlevingskansen hebben, maar een zeer kleine kans dat ze ooit nog van hun verslaving it sociaal-medisch oog- werkt de aanpak in Am- am redelijk goed. Er ko- relatief weinig nieuwe ver- jlen bij. Sinds 1990 zijn dat arlijks ongeveer 350. Tach- rocent van de zware ver den verkeert in een redelijk e conditie en het aantal fa- gevallen van overdoses is lef laag. Vergeleken met de ngende landen steekt de si- e in Amsterdam gunstig af. lar denken bewoners van ad heel anders over. Er zijn klachten over op straat afkomen. In 1993 deed de GG&GD on derzoek naar een nieuwe, nog onbekende groep drugsarres tanten. Opvallend was het aan tal niet meer zo jonge Marok kaanse verslaafden dat veelal il legaal in Nederland verblijft en Franstalig is. De criminaliteit die van hen uitgaat is overstel pend, aldus Van Brussel. Van de ondervraagden had 82 procent een uitkering. Het overgrote deel - 94 procent - beschouwde dat als een bijverdienste, naast het criminele hoofdinkomen. De sterfte onder verslaafden die niet direct samenhing met drugs, maar met onder meer aids, was hoog in 1993: 100. De zware zorglast voor deze pa tiënten wordt door alle Amster damse ziekenhuizen gedragen. Volgens Van Brussel is die last in vergelijking met de zorg voor niet-verslaafde Amsterdammers „angstwekkend hoog". BS voor inbreker die vrouw doodde sterdam Een 17-jarige jongen die begin september tijdens l inbraak in een woning in Amstelveen de 68-jarige bewoon- f doodstak, moet van de rechtbank in Amsterdam worden genomen in een inrichting voor buitengewone behandeling [engere vorm van jeugd-tbs). In beginsel kan de jeugdige da- rtot zijn 21ste jaar in de inrichting worden vastgehouden. Ten le van zijn daad was hij 16 jaar. insen lijsttrekker van VVD haag Ted Jansen wordt de WD-lijsttrekker voor de verkie- ig van provinciale staten in maart volgend jaar. Jansen is al fck ftien jaar lid van GS. De eerste zeven plaatsen van de WD- it worden ingenomen door'zittende'leden van provinciale sta- Naast Jansen,'die in Noordwijk woont, komt ook J. Nolten ■H deze regio (Wassenaar). Regiogenoot is ook JJ. Helder. Deze H^rretaris buitenland van de Nationale Coöperatieve Raad >ont in Koudekerk aan den Rijn, is nieuw en staat op de elfde tats. FABRIEK - De Fins-Nederland se dieselmotorenfabrikant Stork-Wartsila Diesel (SWD) gaat weg uit Amsterdam. De onderneming wil op het huidige bedrijfsterrein in Zwolle een nieuwe fabriek bouwen, zo heeft het bedrijf maandag be kendgemaakt. De Amsterdamse vestiging telt circa 250 werkne mers. De tatoeage van John de Wolf wordt niet verhandeld, zo heeft de eigenaar besloten. foto anp De tatoeage van John de Wolf, die de 19-jarige Damiën De- greef uit Zoetermeer op zijn rug draagt, wordt geen han delswaar. De Feyenoord-sup- porter heeft het aanbod van een onbekende zakenman af geslagen om de beeltenis na zijn dood door middel van plastische chirurgie over te dragen. Voor een koopcontract aan toonder zou Degreef nu een bedrag van 25.000 gulden kun nen krijgen. Daarvoor zou hij de tatoeage in goede staat moeten houden. Maar de aan hanger van John de Wolf vreesde echter voor zijn eigen veiligheid. „Er zijn voor lagere bedragen wel gekkere dingen gebeurd met bepaalde men sen." „Omdat de geïnteresseerde koper een stuk ouder is, zou hij het contract waarschijnlijk ge bruiken om mee te handelen. Dan zou er een prijs op mijn leven komen te staan. Mis schien dat dan iemand op het idee zou komen om mijn dood een beetje te vervroegen." „Ik wil niet met die angst le ven. Nu hoef ik niet telkens over mijn schouder te kijken. Bovendien vind ik het niet leuk dat mijn tatoeage op deze ma nier in verband is gebracht met geld. Daar was het alle maal niet om begonnen." Degreef benadrukt als zijn beslissing geen poging is om de prijs op te drijven. „Nee blijft nee. Het boek is voor mij dicht." CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071-356441 den haag anp De Haagse politie heeft maan dagavond na de tv-uitzending van Opsporing Verzocht tiental len tips gekregen over de moord op de 9-jarige Felicita Oostdam. Nadat in de uitzending een ge- tuigenoproep werd gedaan, kwamen binnen een uur al 40 telefoontjes binnen. De politiewoordvoerster kon nog niet zeggen of er bruikbare informatie bij zit. De hoofdoffi cier van justitie in Den Haag heeft 25.000 gulden uitgeloofd voor degene die de gouden tip geeft. Op 24 november vond een tuinder de scholiere uit de wijk Mariahoeve op een volkstui nencomplex in het Bezuiden- hout, pal naast de spoordijk. Dat was rond het middaguur. Uit onderzoek bleek dat het meisje 's ochtends tegen half negen voor het laatst was ge zien. achterop de fiets bij een man. Er zijn geen aanwijzingen dat het een zedenmisdrijf betreft. Het slachtoffertje is door mes steken om het leven gebracht. leiden anp/monica wesseling Met veel moeite kon vorig jaar de eerste 'eko-bol' aan de man worden gebracht. Nu hebben 31 gemeenten op verzoek van vier milieufederaties ruim een kwart miljoen ecologisch geteelde bloembollen besteld. Voorscho ten is met 40.000 bollen de op een na grootste besteller (Rotterdam spant de kroon met 60.000 bollen). Ook Leiden, Lis- se en Katwijk hebben elk enkele duizenden bollen besteld, Rijns burg, Wassenaar en Hillgom twijfelen nog. De bestelling heeft in een klap het areaal ecologische bollen verdrievoudigd tot 2,5 hectare. „Een groot succes", vindt de Zuidhollandse Milieufederatie. De milieufederaties van Noord en Zuid-Holland, Friesland en Flevoland hebben alle 207 ge meenten in deze vier provincies aangeschreven met de vraag om voor 1995 voor de gemeen telijke plantsoenen ecologische bollen te bestellen. De gangbare bollenteelt brengt volgens de milieufederaties ernstige milieuproblemen met zich mee, onder meer vanwege het kwisti ge gif- en kunstmestgebruik. De natuurvriendelijke bloembollen zijn weliswaar 25 procent duur der, maar hebben geen nadelige gevolgen voor de natuur. Op in totaal 16.000 hectare voor de bloembollenteelt is de 2,5 hectare voor eko-bollen een schijntje. En de 250.000 bestel de bollen vallen in het niet bij de zes miljard die jaarlijks wor den gekweekt. „Daar staat te genover dat er een jaar geleden nog geen enkele markt bestond voor deze gifvrije bloembollen", aldus Arno Steekelenburg, woordvoerder van de Zuidhol landse Milieufederatie. „Het is een hele kleine stap, maar het is een begin. De bloemenperken kunnen dan mooi dienen als re clame." Een aantal gemeenten reageer den weinig enhousiast op de ac tie. In deze regio hebben Noordwijk, en Valkenburg eko- bollen geweigerd. Noordwijker- hout is bereid 'ze als geschenk te ontvangen', Ter Aar heeft geen geld. maar vindt het wel een goed initiatief. amsterdam gpd De politie overtreedt op veel terreinen de arbeidsomstandig hedenwet. Bij inspecties wor den overtredingen aangetroffen die variëren van het gebruik van ondeugdelijk meubilair tot de aanwezigheid van onveilige si tuaties voor politiepersoneel. De politieleiding heeft weinig oog voor de arbeidsomstandig heden van het personeel, zo is gebleken uil een routine-onder zoek van de Noordhollandse dienst 1SZW, de voormalige ar beidsinspectie. De dienst on derzocht de werkomstandighe den bij de vier regiokorpsen in de provincie Noord-Holland. ISZYV-hoofdinspecteur J. Eng- werda en projectleider H. de Jong verwachten dat de gecon stateerde problemen zich in heel Nederland voordoen. De werkomstandigheden in de po litieregio Hollands Midden zijn niet onder de loep genomen. Waar de regels voor het op bergen van de eigen munitie streng zijn. bewaart de politie in beslaggenomen goederen als explosieven, munitie en vuur werk vaak op onveilige plekken. Verder werden op bureaus en op tafels rondslingerende dienstwapens aangetroffen. Bo vendien konden de arbeidsin specteurs in veel politiebureaus zomaar binnenlopen en daar mee is de veiligheid van het po litiepersoneel in het geding. Ook de klimaatbeheersing blijkt vaak ontoereikend. Administra tieve afdelingen en specialisti sche rechercheteams hebben vaak te weinig ruimte om in te werken. Voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Politiebond zegt in een reactie niet verbaasd te zijn. „We kennen deze klach ten, maar denken wel dat die per regiokorps verschillen. Ster ker nog, zij verschillen van bu reau tot bureau." Waar vindt u de fax die overal weet te vinden? ïshdio Zuid-Holland vraagt zendmachtiging aan [den paul van der koou de regio's rond Den Haag en Rotterdam zich Jsmaken van Zuid-Holland, moet het overblij- Jnde stukje provincie een eigen radio-omroep Jijgen. Radio West kan zich dan terugtrekken op p regio rond Den Haag (Haagladen) en Radio tjnmond moet de regio rond Rotterdam bedie- en. Met die verdeling in zijn achterhoofd, heeft adio Zuid-Holland' een zendmachtiging aange- aagd bij het Commissariaat voor de Media. Het J&mmissariaat beslist morgen over de aanvraag, jaar een woordvoerder geeft de omroep in op- phting weinig kans. ,Een omroep kan alleen een machtiging krijgen een provincie de omroep representatief ver- art voor het gebied, het de opcenten van de otorrijtuigenbelasting geeft en er financieel ga- nt voor staat. Welnu, de provincie nieuwe stijl, ar de nieuwe omroep zich op wil richten, is er g helemaal niet. En het is moeilijk om een achtiging af te geven voor een niet-bestaande ovincie", legt woordvoerster J. Molendijk van t Commissariaat uit. P. van Wagensveld, voorzitter van de Stichting Regionale Omroep Zuid-Holland, geeft toe dat zijn aanvraag 'geen kans maakt': „We vragen de machtiging nu toch aan, zodat Commissariaat en provincie alvast van onze plannen afweten. We hebben nu alvast een soort claim neergelegd voor het geval de provincie nieuwe stijl er komt." Voordeel Volgens de woordvoerster van het Commissariaat werkt de Mediawet niet volgens het 'wie het eerst komt, die het eerst maalt'-principe:Als er meer dere aanvragen komen, telt vooral het advies van provinciale staten. „En dat advies zal in het voordeel van Radio West en Radio Rijnmond zijn", verwacht direc teur J. Kroes van Radio West. Zo benadrukt hij dat Gedeputeerde Staten en de statencommissie voor cultuur in november verklaarden dat de twee re gionale omroepen hun zendgebieden moeten houden. Ze zetten zich daarmee af tegen de op merking van Etty van het Commissariaat voor de Media dat iedere (nieuwe) provincie recht heeft op een eigen omroep. 'West', 'Rijnmond' en de provincie Zuid-Hol land vinden dat dat de versnippering in de hand werkt en de kosten voor de luisteraar omhoog stuwt. Vandaar dat ze om 18 januari rond de tafel gaan zitten met het Commissariaat voor de Me dia. Ze willen dan horen of de huidige Mediawet mogelijkheden biedt om de zendgebieden van 'West' en 'Rijnmond' ook na 1 januari 1999 te ga randeren. „En anders moeten we misschien de wet pro beren te veranderenzegt woordvoerder G. de Rijk van dë provincie Zuid-Holland. Verder is zijn provincie bereid om met de nieuwe provincies rond Den Haag en Rotterdam afspraken te maken over het gezamenlijk financieren de huidige zen ders. Kroes van Radio West 'wordt doodmoe van al die jongens die ook graag radiootje willen ma ken'. „Wij werken ons zeven jaar de kolere en zij komen opeens met plannen die afbreuk doen aan onze geweldige marktpositie en alles duurder maken." Bovendien oppert hij dat de nieuwe Testprovincie' geen enkele samenhangt vertoont. „Wat heeft de bollenstreek nou te maken met de Alblasserwaard? Niks toch", zegt de man, wiens omroep wordt ontvangen ih bollenstreek, Rijn streek, Haaglanden, de regio's rond Gouda en Zoetermeer en het Westland. Restprovincie De iniatiefnemer voor de nieuwe omroep komt zelf uit Giessenburg in de Alblasserwaard en wil de aanvankelijk een omroep beginnen voor der gelijke gebieden ten zuiden van Rotterdam. Nu Zuid-Holland de komende jaren op een andere manier gesplitst gaat worden, wil hij zich richten op de héle 'restprovincie'. Hij heeft daarvoor al een hele organisatie op poten gezet, met een da gelijks bestuur, een programma-adviesraad en eenstichtingsraad. Van Wagensveld: „We gaan heus geen nieuwe programma's uitvinden, vinden 'West' en 'Rijn mond' ook helemaal niet slecht. We denken al leen dat de regionale omroep een belangrijke rol in de communicatie van morgen gaat spelen en voelen ons gestimuleerd door de opmerking dat iedere provincie recht heeft op een eigen om roep." Telefax 323 Met antwoordapparaat, documcntgehcugen cn 'message transfer": een signaal dat aangeeft dat er een fax of bericht is binnengekomen. Dit kunt u op elk bezoekadres ontvan gen. Plus een code waarmee u de fax of het bericht ter plekke kunt ontvangen of afluisteren. Nu f 1.395,-. (Ook verkrijgbaar zonder documentgeheugen, 'message transfer" en antwoordapparaat; de Telefax 322. Prijs f 1.099,-.) business center DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Leiden, Dc Heydcrwcg 7-15 Business Centers van PTT Telecom, altijd in de buurt. Geopend maandag - vri|dag 08.00 - 18.00 uur. Voor meer informatie, bel gratis 06-0403. Vermelde prijzen zijn cxcl. BTW.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15