Versneller gaat oerknal nabootsen Indiase wil met hongerstaking damproject voorkomen Bloedbad Timor was >pzettelijke actie' Spectaculaire actie tegen cocaïnekartel Belastingverlaging: shot opium voor kiezers Congresganger Harnas ziet niets meer in verzoeningsgesprek Duo onder tijdsdruk Buitenland 3' Vachtzones voor buitenlanders bus» Op tien Franse stations waar treinen uit het buitenland Tiveren, komen 'wachtzones' om te voorkomen dat asielzoe- >rs meteen na aankomst van de trein voet zetten op Franse bo- ns£m. Het Franse parlement heeft daartoe gisteren besloten. Met wachtzones wil de Franse overheid bereiken dat reizigers zich g vf niet op kunnen beroepen al in Frankrijk te zijn geweest. Dat is __>langrijk bij de behandeling van asielvragen. Franse havens en iegvelden hebben al wachtzones. Yibunaal Ethiopië in maart verder jjbpis abbeba» Een speciale rechtbank in Ethiopië heeft gisteren i^et oorlogstribunaal tegen voormalige leiders van de marxisti- Ö:he dictatuur met drie maanden verdaagd. De rechters willig en het verzoek om uitstel van de advocaten van de beklaagden De advocaten hadden geklaagd dat sommigen van hen pas iikele weken geleden afschriften van de aanklachten tegen hun iënten hebben gekregen. De rechtbank erkent dat ze meer tijd odig hebben om de stukken te bestuderen. lonino gaat EU-visserij bestieren tussELIn de nieuwe Europese Commissie, die op 1 januari antreedt, wordt de visserij-portefeuille toegevoegd aan het ta- enpakket van de Italiaanse Commissaris Emma Bonino. Dat is isteren bekend gemaakt. Visserij was aanvankelijk gereserveerd oor de Noor Stoltenberg. Diens land wordt echter geen lid van e Europese Unie omdat de bevolking zich per referendum te en het lidmaatschap heeft gekeerd. lichtend Pad wil politieke partij worden i |ma» De beruchte Peruaanse terroristische organisatie Sendero .uminoso (Lichtend Pad) heeft aangegeven dat ze een politieke «artij wil worden. In een op TV afgespeelde geluidscassette ver jaarde een woordvoerder naar aanleiding van de oproep van lule gevangen Sendero-leider Abimael Guzman om de wapens Uleer te leggen dat die uitspraak „geen list is om tijd te win- _Jen, maar een oprechte poging en bovendien een juiste revolu- ^jonairelijn." Amerikaanse mariniers naar Somalië De Amerikaanse president Clinton heeft 3.000 mari naar de wateren rond Somalië gedirigeerd. Ze moeten een aftocht van VN-troepen uit het Oostafrikaanse land Dat heeft de Amerikaanse minister van defensie, Perry, gisteren gezegd tijdens een tussenstop in Groot-Brittannië. Hij op weg van Moskou naar Washington. N-mpport kraakt officiële lezing et bloedbad op Oost-Timor 1991, waarbij tussen de 150 I 270 mensen om het leven —vamen, was een geplande ac- P* van het Indonesische leger. speciale rapporteur van de Mensenrechtencommissie van ft Verenigde Naties, de Se- Sgalees Waly Bacre N'Diaye, jelt dat vast in een gisteren -ïpubliceerd rapport. De idonesische regering heeft al- jd beweerd dat het ging om ïn spontane reactie van het ger op rellen waarbij een ge spende groep was betrokken. Volgens de VN-rapporteur ebben Indonesische soldaten pzettelijk geschoten op reedzame en ongewapende ifemonstranten. Van ooggetui gen hoorde hij dat het leger al agen voor de aangemelde be rging met bulldozers grote leuven had gegraven. Die leuven zijn later als massagraf __ebruikt. Het bloedbad vond op 12 no- ember 1991 plaats op het erkhof Santa Cruz bij de Oos- Imorese hoofdstad Dili. Onge veer 4.000 mensen die protes teerden tegen de Indonesische bezetting van het eiland na men deel aan een processie. Volgens getuigen openden sol daten bij de ingang van het kerkhof het vuur. Vluchtmoge- lijkheden waren er niet De soldaten zouden zelfs gewonde demonstranten in het zieken huis nog hebben mishandeld en gedood. Rapporteur N'Diaye meldde verder dat in Oost-Timor on danks enige verbeteringen nog steeds de mensenrechten wor den geschonden, zoals het recht op vrije meningsuiting en het recht van vergadering. Ook is volgens hem sprake van willekeurige arrestaties, mar teling, illegale executie en ver dwijningen. Hij klaagde over de gebrekkige bereidheid van de Indonesische autoriteiten aan het ophelderen van deze misdrijven mee te werken. De voormalige Portugese ko lonie Oost-Timor is door Indo nesië geannexeerd. De Vere nigde Naties hebben die an nexatie nooit erkend. lij een internationale politie- iperatie tegen het Colombiaan- e cocaïnekartel van Cali zijn tot iu toe 88 arrestaties verricht, ferder zijn 9.000 kilo cocaïne en >2 miljoen dollar aan druggel- len in beslag genomen. De po- itie heeft tevens bewijzen ge- •onden van banden tussen de taliaanse maffia en het Cali- prtel. Op een persconferentie in J/ashington zeiden functiona- issen van de Amerikaanse nar- loticapolitie DEA gisteren dat Operatie Dinero (Operatie Geld) legon in 1992. Onder de in be- ilag genomen goederen zijn ook jchilderijen van Rubens, Picas- io en Reynolds. De Amerikaanse politiemen- jen bedankten hun collega's in Italië, Spanje en Groot-Brittan- ?ië. De samenwerking, die is jericht op het in beslag nemen fan drugwinsten en tegen nep bedrijven van drugbendes, gaat teker verder. Speciaal voor Operatie Dinero tetten de samenwerkende poli tiekorpsen een bank op in An- juilla, in Brits West-Indië. De fiaam van de bank werd giste- in niet genoemd. Zeven Co- imbiaanse organisaties die ich bezig hielden met Irugsmokkel en het witwassen i openden bij die bank ïkeningen. Dat gaf de politie in uniek beeld van de werkwij ze van de bendes. Ook nepbe- lrijven verrezen als fagade om itwassers te lokken. „Ik denk lat er 200 miljoen dollar via ons ysteem ging", aldus DEA- Wetenschappelijk superproject bij Genève Vertegenwoordigers van 19 Europese landen hebben gis teren het groene licht gegeven voor de bouw van de krachtigste deeltjesversneller ter wereld. De bouw kost zo'n vier miljard gulden. Het project moet wetenschap pers in staat stellen te beoordelen wat er gebeurde ten tij de van de Big Bang, de oerknal waaruit het heelal ont stond. De versneller wordt gebouwd bij Genève en moet uiterlijk in 2008 helemaal af zijn. Economen sceptisch over stroop smerende Amerikaanse politici correspondent De Amerikaanse kiezers zijn deze week gebombardeerd met voorstellen voor lage re belastingen. President Clinton en de fracties in het Congres probeerden elkaar te overtreffen met beloften voor belasting verminderingen van 500 tot meer dan 1.000 dollar per gezin per jaar. De Amerikaanse kiezers hebben vorige maand de Republikeinen in het Congres aan een meerderheid geholpen. Daarmee spraken ze zich uit voor lagere belastingen en een kleinere overheid. Maar economen waarschuwen dat de kiezers wel eens be drogen kunnen uitkomen. Zij stellen dat belastingverlaging geen oplossing is voor de financiële problemen van de Ameri kaanse 'Jan Modaal'. Integendeel, op de langere termijn zouden lagere belastingen die financiële problemen wel eens fors kunnen vergroten. Voor die economen zijn de beloften van de politici slechts be doeld om de kiezers stroop om de mond te smeren. De deskundigen vrezen dat belasting verlaging het economische herstel de nek zal omdraaien. Amerikanen hebben de in druk dat het slecht gaat met hun land, maar dat is niet waar. De economische groei is ruim 3 procent, de inflatie is laag, het begrotingstekort is 100 miljard dollar gedaald, en de werkloosheid daalt. Dat de Amerikanen ontevreden zijn over hun inkomen heeft bovendien niet zo veelte maken met de belastingen. Per slot van rekening is het toptarief van de fede rale belastingen slechts 28 procent (tegen 60 procent in Nederland, red.). Het ge weeklaag over geld heeft veel meer te ma ken met de bruto-inkomens. Die zijn de laatste jaren gedaald doordat bedrijven steeds meer de hand op de knip houden. Belastingverlaging zal volgens econo men tot gevolg hebben dat de mensen meer geld gaan uitgeven. Dat kan echter de inflatie weer opdrijven, wat de Federal Reserve ertoe kan brengen om de renteta rieven te verhogen. En de hogere rente maakt het belastingvoordeeltje weer onge daan. Hypotheken en kopen op krediet (bijvoorbeeld met creditcards) worden dan immers duurder. Bovendien moeten de belastingverlagingen worden betaald door te bezuinigen op de overheidsuitga ven. Dat komt de economische groei niet ten goede. Econoom Edward Yardeni noemde belastingverlaging donderdag dan ook 'een paard van Troje'. En zijn col lega Lester Thurow repte over 'een shot opium: het verdooft, maar lost je proble men niet op'. President Clinton probeert met zijn voorstellen dan ook de gulden middenweg te bewandelen: genoeg belastingverlaging om de kiezers te plezieren, maar niet zo veel dat de economie erdoor wordt ver stoord. De Republikeinse meerderheid in het Congres is echter vastbesloten zich van voorzichtigheid niets aan te trekken. Wetenschappers van CERN, het Europees centrum voor atoom onderzoek, hopen dat het on derzoek hen naar het begin van de tijd zal brengen en de laatste grote raadsels van de natuur zal oplossen. Met de versneller, de Grote Hadron Botser (LHC), worden protonenstralen door een 27 ki lometer lange tunnel afgevuurd. Daarna worden ze met elkaar in botsing gebracht. Zo bootsen wetenschappers de omstandig heden na die bestonden op één miljoenste van één miljoenste seconde na de Big Bang, de oer knal waarmee het universum ontstond. De versneller wordt gebouwd in de bestaande, on- dergrbndse tunnel in het Frans- Zwitserse grensgebied bij Genè ve, waar al een minder Jachti ge versneller ligt. Aan de bouw van de LHC ging jarenlang touwtrekken vooraf omdat Duitsland, dat 22,5 procent van de CERN-be- groting betaalt, een grotere in breng eiste van met name Frankrijk en Zwitserland. Parijs en Bern zullen nu samen 280 miljoen gulden meer bijdragen dan ze eerst van plan waren. De versneller wordt in twee stappen aangelegd. De eerste versie met een energie van rond 10.000 miljard elektro-volt zal in 2004 gereed zijn. De definitieve versie, van 14.000 miljard elek- tro^volt, moet in 2008 zijn vol tooid. In de Verenigde Staten schrapte het Congres vorig jaar plannen voor de bouw van een soortgelijke versneller omdat die te duur werd. Dat project moest acht keer zo veel kosten als de Europese versneller. In 1997 zal tijdens een confe rentie het LHC-project worden geëvalueerd. Dan komt ook de vraag aan de orde of anderen dan CERN-lidstaten aan de LHC kunnen bijdJagen en meewer ken. De VS, Japan, Rusland, In dia en Israël hebben al belang stelling getoond. rijnse Autoriteit. De besprekin gen tussen Harnas en de PLO begonnen nadat de Palestijnse politie op 18 november het vuur had geopend op een groep Ha- mas-aanhangers, waarbij 15 do den vielen. Volgens Zahar was het overleg een farce geworden omdat Arafat geen leden van zijn regering had afgevaardigd maar enkel Fatah-leden had ge stuurd. Marwan Kanafani, een woordvoerder van PLO-leider Arafat, zei dat de Palestijnse Au toriteit nooit de bedoeling heeft gehad om deel te nemen aan de besprekingen. „Harnas heeft nooit besprekingen gevoerd met de Palestijnse Autoriteit. Al le onderhandelingen zijn enkel tussen hen en Fatah geweest", aldus Kanafani. De militante islamitische oppo sitiegroep Harnas heeft zich gis teren afgewend van pogingen een verzoening tot stand te brengen met de Palestijnse be weging PLO. Tijdens een demonstratie van meer dan 10.000 mensen riepen Hamas-leiders op tot nieuwe aanslagen op Israëlische doelen. De demonstranten herdachten de oprichting van Hamas in 1987 en zwoeren „de weg van het martelaarschap en de heili ge oorlog te vervolgen, tot de vlag van Harnas wordt gehesen op de al-Aqsa moskee" in Jeru zalem. Op een persconferentie na af loop zei Hamas-leider Mah- moud Zahar dat zijn groep niet langer wil praten met de Pales- bloemfonteinMet een jonge inwoonster van een krottenwijk bij Bloemfontein ging de Zuidafrikaanse presi dent Mandela gisteren op de foto. In Bloemfontein is vandaag het ANC-congres begonnen, het eerste sedert de afschaffing van de apartheid. Mandela zal op het congres proberen zijn partijgenoten tot een gematigde politieke koers te bewegen. foto »ap» john parkin hoofd Thomas Constantine. Hij schat de winst van het Ca- li-kartel op twee miljard dollar per jaar. De operatie ontregelde de financiën van het kartel en leverde waardevolle informatie op over banden tussen Colom biaanse criminelen en de Itali aanse maffia. Een van de maf fialeiders, Pasquale Locatelli, die de zaken van het kartel be hartigde in Italië, werd in sep tember in Spanje aangehouden. Hij was eerder per helikopter ontsnapt uit een Franse gevan genis. aix-en-provence Voor de Ita liaanse premier Berlusconi (links) en de Franse president Mitterrand is tijd belangrijk. Berlusconi's regering ligt zo danig onder vuur dat het par lement komende woensdag mogelijk het genadeschot af vuurt. Mitterrands ambtster mijn loopt niet alleen in mei af, hij lijdt bovendien aan kanker. Franse media citeer den gisteren de filosoof Jean Guitton die zegt dat Mitter rand hem heeft verteld dat hij nog maar een half jaar te le ven heeft. Mitterrand was er gisteravond echter als de kip pen bij om te laten weten dat het wat hem betreft zo'n vaart niet zal lopen. De Fran se president ontmoette de Italiaanse regeringsleider gis teren in het Zuidfranse Aix- en-Provence. Ze bespraken de onderlinge samenwerking van hun landen, foto»reuter Personenauto's kunnen vanaf donderdag door Kanaaltunnel dat auto's die op LPG rijden, niet door de tunnel mogen. De verschillen met de tarie ven die rederij P&O tot het eind van dit jaar vanaf Calais han teert voor de boot zijn gering. Bij P&O kost een standaard re tour voor een auto met maxi maal negen inzittenden 375 en een vijfdaags retour 200 gulden. Per 1 januari rekent de rederij voor een standaard retour 300 gulden voor een auto met één inzittende, 375 gulden voor een wagen met twee personen en 405 gulden voor auto's met meer inzittenden. Voor een vijfdaags retour worden de ta rieven dan respectievelijk 165, 210 en 220 gulden. Worden de tarieven van de Kanaaltunnel vergeleken met die van de andere veerdienst- maatschappij, Stena Sealink, dan is de tunnel in de periode tot eind maart 11 tot 70 gulden per auto duurder, afhankelijk van het soort retour en het aan tal inzittenden. Komende donderdag beginnen de geregelde treindiensten voor personenauto's door de Kanaal tunnel. Eerder al begonnen de diensten voor passagiers, vrachtwagens en het goederen vervoer. Er geldt een kennismakings tarief van 139 gulden voor een personenauto, ongeacht het aantal inzittenden. Dit betreft een dagretour. Een standaard retour kost 380 gulden, een vijfdaags retour 210 gulden. De tarieven gelden tot eind maart 1995. Tot die periode moet van- tevoren worden gereserveerd. Daarna is reserveren niet meer verplicht. Tot begin januari rijden er 26 treinen per dag, van 9 tot 21 uur, zeven dagen in de week. Ook met de feestdagen wordt de treindienst onderhouden. Daarna wordt er 24 uur per et maal gereden. Op piektijden vertrekken er vier autotreinen per uur. Al eerder werd bekend Rusland tegen plan Karadzic nieuwe onderhandelingen op gang te brengen. Intussen is gisteren onduide lijk gebleven wanneer Carter naar Bosnië gaat. Aanvankelijk berichtte dat Amerikaanse tele visiezender CNN dat hij van daag al afreist, maar later trok datzelfde TV-station die mede deling weer in. moskou-washington ap-dpa Rusland verwerpt het vredes plan dat de Bosnisch-Servische leider Karadzic naar voren heeft gebracht. Het Russische minis terie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat Karad zic' plan andere pogingen om de crisis op te lossen onder graaft. Karadzic kwam woensdag met een zes punten tellend vre desplan dat onder meer voor ziet in beëindiging van de gijze ling van VN-militairen en een staakt-het-vuren rond Sarajevo. Hij koppelde het plan aan een verzoek aan de Amerikaanse oud-president Jimmy Carter om NEW DELHI «TIM McGIRK THE INDEPENDENT India's belangrijkste milieuactiviste, Medha Patkar, is al bijna vier weken in hongerstaking. Ze is zwak en haar situatie is kritiek. Als ze sterft, ver wachten sommigen dat honderddui zenden stamleden bloedig wraak zul len nemen om het verlies van de vrouw die hun heilige Narmada-rivier heeft verdedigd tegen de grootschali ge plannen van de regering in New Delhi en de Wereldbank. Toch wordt binnen de Indiase rege ring gedacht dat de dood van me vrouw Patkar (39), een voormalige we tenschapster uit Bombay van wie ve len geloven dat ze verwant is aan een beschermgodin van de rivier, hen tot voordeel kan strekken. Haar vijanden redeneren dat zonder deze ecologische Jeanne d'Arc het ver zet tegen het kolossale plan zal ver dwijnen. Het plan behelst de bouw van 27 dammen en de aanleg van 7.000 kilometer kanaal. De regering wil de stammen vervolgens uit hun woonplaatsen in het plan-gebied ver drijven en in kale 'herhuisvestings- kampen' plaatsen. Als de 42.000 ge zinnen eenmaal zijn verjaagd, kan de Narmadavallei zonder tegenstand worden afgedamd en onder water worden gezet. Toch nemen de Indiase autoriteiten geen risico. Toen Patkar op de 19de dag van haar hongerstaking tekenen begon te vertonen van een verslechte rende gezondheid, bestormden 500 politiemannen het kamp midden in een openbaar park in Bhopal, de hoofdstad van de deelstaat Madhya Pradesh, waar zij en andere activisten sliepen. Patkar en drie andere honger stakers werden naar het ziekenhuis gebracht en kregen onder dwang voe ding toegediend. Toch gaat Patkars gezondheid nog achteruit. Toen de premier van de deelstaat, Digvijay Singh, haar vervolgens vroeg met haarhongerstaking te stoppen, klaagde ze over haar 'gedwongen en illegale detentie'. Ter verdediging van de dwangvoeding zei Singh: „We heb ben deze stap genomen om haar le ven te redden. Wij dragen de zaak van de stammen een goed hart toe." Pat kars antwoord: „Of wij zijn gek of de wereld is gek". In april 1993 lukte het de milieuacti viste de Wereldbank te dwingen zich terug te trekken uit het Narmadapro- ject, waarschijnlijk 's werelds grootste dam- en irrigatieplan. Ondanks het verlies van internationale financiering en ondanks groeiende tegenstand van milieudeskundigen tegen het project, stonden New Delhi en de deelstaten Madhya Pradesh, Gujarat, Rajasthan en Maharashtra erop door te gaan. Ze hopen dat het plan hen macht geeft en dat verdorde gebieden tot leven kunnen worden gewekt. Patkar is alleen bereid haar hongersta king op te geven als de regering ga randeert dat het werk aan de Sardar Sarovardam, de belangrijkste dam, onmiddellijk wordt stopgezet. Ze eist ook dat goed land wordt gegeven aan de duizenden stamleden die door het stijgende water van de Narmada zijn verdreven. Tot nu toe hebben de autoriteiten ge weigerd concessies te doen, wat in het dagblad Pioneer het wrange commen taar opleverde: „Het lijkt erop dat de regering zich meer zorgen maakt over de gezondheid van Patkar dan over het lot van duizenden gezinnen". Patkars bewering dat het plan een ecologische ramp is, werd afgelopen dinsdag kracht bijgezet toen het In diase Hooggerechtshof oordeelde dat de regering een controversieel rapport van haar eigen deskundigen openbaar moet maken. In dat rapport staat dat voor meer dan 42.000 gezinnen geen vervangend land is gevonden en dat slechts zeer weinig irrigatiewater de woestijngebieden van Gujarat en Ra jasthan zal bereiken. De Vasava-stamleden die wonen in het stroomgebied van de Narmada die door Centraal-India stroomt en uitkomt in de Arabische Zee wen sen al sinds de Oudheid op zichzelf te blijven. Slechts zelden verlaten ze hun wouden om op markten pinangnoten en kruiden te ruilen tegen zout en ge bruiksvoorwerpen. Nu worden ze ge dwongen naar vreemde, kale stukken land te gaan. Velen zullen terechtko men in de enorme sloppenwijken rond steden als Bombay, Ahmedabad en Bhopal. Zonder hun voorvechtster, Patkar, zullen de stamleden waar schijnlijk niet lang overleven. Vliegtuigen gesaboteerd in New York NEW YORK UPI/Rtr Een aantal Boeing-747's van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Tower Air is op de Ne- wyorkse luchthaven J.F. Kenne dy gesaboteerd. De autoriteiten van de luchthaven en de federa le regering hebben een onder zoek ingesteld. Vitale bedradin gen in de toestellen zijn in de afgelopen drie maanden vijf maal doorgesneden, aldus een mededeling. De sabotage werd in alle ge vallen tijdig ontdekt. Over het motief van de dader(s) tast men nog in het duister. Piloten ont dekten dat er iets mis was door dat verkeerde informatie ver scheen op de bedieningspane len en schermen in de cockpit. In vier gevallen kon het toe stel dezelfde dag worden gere pareerd en vertrekken. Bij het vijfde toestel duurde dat iets langer. Tower Air is een relatief nieuwe maatschappij die vliegt op onder meer India, Israël en Europese hoofdsteden waaron der Amsterdam. TERDAG 17 DECEMBER 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5