FNV wil actie van eigen mensen voor minderheden Binnenland Relus ter Beek, meester van de spagaat Kabinet wacht nog met keuze helikopter Kok: Kritiek Bolkestein is overtrokken Politiebond ACP wil toch stopkogel Prins Johan Friso is ingenieur 'Nog dagelijks, soms elk uur denk ik aan Ton VTERDAG 17 DECEMBER 1994 n Nederlands Persbur richt naar de diverse soorten kogels voor politiepistolen die op de markt zijn. De bond is tot de conclusie gekomen dat de kogel die nu wordt gebruikt, niet voldoet. Doordat dit pro jectiel dwars door iemand heen schiet, kunnen omstanders, worden getroffen. De politie werkt sinds 1992 met die kogel. Maar in de 35 gevallen waarin die is gebruikt, is in een aantal keren een burger geraakt. Volgens de ACP is het dienst- wapen de afgelopen jaren alleen in noodweersituaties gebruikt. Dat vraagt om een kogel die de tegenstander 'stopt', dat wil zeggen tijdelijk uitschakelt. En i doordat zo'n projectiel in het li- chaam blijft, is het ongevaarlijk voor omstanders. De huidige kogel is in de meeste gevallen niet in staat verdachten of aan vallers uit te schakelen. De ACP hoopt dat de discus sie over de nieuwe kogel snel kan worden gevoerd, en niet ja ren duurt, zoals het vorige de bat over munitie voor de politie. Daarom gaat de bond minister Dijkstal met een uitvoerig on derzoeksrapport confronteren, - zodat de bewindsman een snel- Wandelaar vindt voet met schoen iQRSELEEen inwoner van het Zeeuwse Lewedorp heeft gister- niddag op het strand van Nieuwdorp in de gemeente Borsele ten voet met een schoen aangetroffen toen hij zijn hond uitliet )p het strand. De politie stelt een onderzoek in maar kon giste- len nog niet meedelen of een en ander te maken heeft met een soortgelijk geval op 9 december in België. Een milieu-agent rond toen in een bushokje in Luik een mensenvoet verpakt in trantenpapier. •va- ™]Borssele gaat dicht in 2004 ?ersen haag Het kabinet heeft gisteren besloten dat de kerncentra- reefe in het Zeeuwse Borssele in 2004 dicht gaat en niet openblijft ar-iot 2007, zoals minister Wijers van economische zaken en de ker$EP (de samenwerkende stroomproducenten) aanvankelijk wil- den. De Tweede Kamer nam vorige maand een motie van x vcroenTLinks aan waarin zij om sluiting op korte termijn vroeg, newjjers stelde de ministerraad 2004 als compromis voor. Dinsdag koiflebatteert de Kamer op verzoek van Groenlinks over het be- litiWuit. Woordvoerster Vos vindt 2004 bepaald geen sluiting op a Yfcorte termijn. De SEP kan zich in het besluit vinden, vaa w Drie jaar voor mislukte hasj-invoer de i nc^LKMAARDe Alkmaarse rechtbank heeft een 50-jarige Rotter- 2 j dammer wegens zijn sleutelrol bij een hasjtransport veroordeeld yeJOt drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk. De man was fi- int nancier en mede-organisator van een mislukte smokkel van vijf ia Jon hasj met de kotter Erva. De Erva vervoerde vijf ton hasj van Marokko naar Nederland. De douane en de politie enterden op 30 december 1993 met hooggespannen verwachtingen de kotter yoor de kust van IJmuiden. Het schip bleek echter leeg. De be- et manning verklaarde later de verdovende middelen in de Golf jj- van Biskaje overboord te hebben gezet nadat zij zich betrapt 3n(waande door een laag overscherend patrouillevliegtuig. Een deel er van de lading werd in zuurkoolvaten onder de waterlijn achter het schip aan gesleept. Diverse vaten spoelden aan in Zeeland. «"Onderzoek moord oud-rector vordert 1 Ol en<HOORNDe politie vermoedt dat de moord op een 87-jarige ïaaHoornse oud-rector het werk is geweest van meer mensen. Het recherche-bijstandsteam verwacht snel aanhoudingen. Het lijk sti-van de oud-rector van de Hoornse Scholengemeenschap werd fahmaandagavond gekneveld in zijn woning aan de Koepoortsweg 'oqin Hoorn gevonden. Uit de binnengekomen tips en het buurton- eftderzoek blijkt dat er rond het tijdstip van het misdrijf meerdere verdachte personen en auto's zijn gesignaleerd. De moord heeft m in zijn woonplaats en met name in zijn buurt woede en versla- - genheid gewekt. De oud-rector leidde een teruggetrokken be- er staan. Hij stond bekend als een beleefd heer, die vrijwel dagelijks /e- zijn echtgenote in een verpleeginrichting bezocht. ge rBedrijfsarts 'Veenhuizen' mag blijven e.n den haag President Van Delden van de Haagse rechtbank voelt 11S er niets voor de bedrijfsarts van de strafinrichting Norgerhaven 1 in Veenhuizen te schorsen. Een meerderheid van de gedetineer- v den uit die gevangenis had de schorsing in kert geding geëist, maar de rechter verklaarde hen niet-ontvankelijk. De gevange- erc nen hadden gevraagd de dokter op non-actief te stellen totdat Tvaststaat dat hij geen schuld heeft aan de dood van een medege- ïn' vangene, die in septemger aan TBC overleed. Volgens hen lag de man wekenlang als een zielig hoopje in zijn cel. Maar in plaats 1 van medisch onderzoek en aandacht kreeg de man slechts een paar krukken. De rechter vindt dat de arts eerst zélf grondig moet worden gehoord. In kort geding is daarvoor geen ruimte. ?r.' Bovendien loopt er nog een onderzoek van de Rijksrecherche naar het sterfgeval en de rol van de dokter daarbij. M Politie vindt tonnen vuurwerk tij( brunssum i n het Limburgse Brunssum en op negen plaatsen in Gelderland heeft de politie in totaal 2200 kilo illegaal vuurwerk )r- in beslag genomen. De Gelderse politie zette 39 politiemensen in bij twintig huiszoekingen. Twee mannen van 25 en 35 jaar t zijn aangehouden. In het Limburgse Brunssum nam de politie 'k 1500 kilo vuurwerk in beslag genomen. Bij een 33-jarige man ?1 vond de politie 500 kilo, waarop deze bekende dat hij in een ga- i- ragebox bij een vriend nog eens duizend kilo vuurwerk had op geslagen. dij Een Franse vrachtwagenchauf feur is gisteren tijdens een poli tiecontrole bij grensovergang Hazeldonk lelijk tegen de lamp gelopen. De man was vanuit Zuid-Spanje vrijwel in één ruk naar het Noorden gereden. Hij zat zesentwintig uur achter het stuur en had onderweg maar één uur gerust. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van acht uur. Het Korps Landelijke Politie diensten en de Rijksverkeersin spectie controleerden van don derdag- tot gistermiddag 823 vrachtwagencombinaties bij Hazeldonk, Heerlen en Seve- num,, Er zijn 99 processen-ver baal opgemaakt voor te lang rij den. Negen chauffeurs gingen op de bon wegens te hard rij den, acht keer waren de papie ren niet in orde. Een chauffeur werd tijdens de controle onwel toen aan het licht kwam dat hij sjoemelde met zijn tachograaf. In Heerlen stuitte de politie op schakelaars die onder een vrachtwagen wa ren bevestigd om er de tacho graaf mee te beinvloeden. De voordrachtscommissie van de provincie Drenthe zette hem niet op de eerste plaats, maar hij is het toch geworden. Relus ter Beek (50) heeft dankzij een krachtige lobby van het kabinet-Kok de baan van commis saris der koningin van Drenthe in de wacht gesleept. Een mooie kroon op zijn politieke loopbaan. De laatste maanden voerde hij, hoewel benoemd tot 'blokhoofd buiten land' in de fractie, nauwelijks meer het woord in de Tweede Kamer. Al meteen na de verkiezingen was duidelijk dat Ter Beek, die 'zijn' ministerie van defensie moest overdragen aan de liberaal Voorhoeve, op een andere baan dan zinde het kamerlid maatschap. De waardering voor zijn werk is bij Ter Beek wat laat gekomen. Tijdens zijn minis terschap was er veel kritiek op zijn besluite loosheid en gebrek aan daadkracht. Zijn harstochtelijk streven naar consensus en de behoefte door iedereen aardig gevonden te worden, maakte het voor Ter Beek moeilijk de stammenstrijd tussen marine, lucht macht en landmacht over de miljardenbe zuinigingen te beslechten. „Wie het laatst met hem gesproken heeft vindt het meest van zijn ideëen in weer een nieuwe con ceptnota terug", heette het op het ministe rie. Pas nadat hij bij Defensie de deur achter zich dicht had getrokken, brak het besef door dat het 'koddige mannetje', dat dage- lijk drie a vier pakjes sigaretten combineer de met een glaasje whishy, toch het één en ander had klaargespeeld. Zijn prioriteiten nota, waarin de krijgsmacht wordt ver kleind van 128.00 tot 70.000 militairen, de opkomstplicht afgeschaft en vier iiizetbare VN-brigades opgericht, geldt ook nu nog als het antwoord op de val van de muur in 1989. Ter Beek is een echte telg uit een rode fa milie. Hij groeide op in Tuindorp, de arbei derswijk van Coevorden waar zijn vader, een SDAP'er, bode was voor het zieken fonds en lezingen gaf voor de VARA. Zijn moeder werkte als huishoudster bij zijn le raren om de studie voor haar derde zoon aan de HBS te kunnen bekostigen. In Am sterdam studeerde Ter Beek vervolgens so ciale en politieke wetenschappen om met 27 jaar de Benjamin van de Tweede Kamer te worden. Zijn medewerkster uit die tijd was onder de indruk van zijn absorptiever mogen. „Hij werkte zo'n beetje als een stof- zuigrer. hij snoof op en hij blies". In het parlement ontpopte Ter Beek, die in de jaren zeventig als actief Nieuw Linkser pleitte voor erkenning van de DDR, zich als een meester van de spagaat. Bij discussies over vredesvraagstukken, zoals het kruisra- kettendebat, was niet altijd duidelijk waar hij stond. „Conflicten verlammen het poli tieke handelen. Ik ben meer geneigd de boel naar elkaar toe te praten - binnen de fractie maar ook daarbuiten", verklaarde hij in 1983 in de Haagse Post. De arbeiderszoon voelde de behoefte groeien eens 'aan de andere kant van de ta fel' te gaan zitten. Hij bekwaamde zich ip het golfspel, ging gesteven pakken dragen. De benoeming tot minister van defensie was in 1989 geen verrassing meer, hoewel Ter Beek zelf het meer diplomatieke Bui tenlandse Zaken had geambieerd. Zijn ver trek nu uit de Tweede Kamer verbaast ook vrijwel niemand. Blokhoofd Ter Beek heeft het Haagse wereldje na 24 jaar wel gezien. BondsbesUiurders letten niet op uitvoering afspraken Met minderhedenbeleid kan de vakbond niet scoren. CAO-afspraken en convenanten om meer allochtonen aan een baan te helpen klinken wel mooi, maar zetten in de praktijk te weinig zoden aan de dijk. De Voedings bond, de Industriebond en andere FNV-bonden gaan daarom hun eigen bestuurders meer achter hun vodden zitten. Het onderzoek van de Interna tionale Arbeidsorganisatie ILO heeft zwart op wit aangetoond wat iedereen al wist: allochto nen worden gediscrimineerd door werkgevers. Toch zijn er de afgelopen jaren talrijke CAO- afspraken en convenanten on dertekend, waarin werkgevers en bonden beloven om het aan deel allochtonen op de werk vloer te vergroten. Ook zijn er diverse projecten die etnische minderheden een handje moe ten helpen en discriminatie moeten uitbannen. Volgens beleidsmedewerkster Dalgliesh van de FNV zijn de in dividuele werkgevers nog steeds op zoek naar de jonge, blanke man zonder lichamelijke handi cap. „95 procent van de werkge vers is gewoon niet bereid om zich extra in te spannen. Niet omdat ze geen vacatures heb ben, maar omdat ze er niet be wust mee bezig willen zijn." Maar Dalgliesh steekt ook de hand in eigen boezem. Vak bondsbestuurders menen dat de buit binnen is als de CAO een afspraak over minderheden bevat. Voor de uitvoering op de werkvloer is echter onvoldoen de aandacht. „Vakbondsbestuurders krijgen al gauw verwijten van leden dat ze alleen maar bezig zijn met al lochtonen. De leden redeneren toch: pas als wij de ruimte krij gen, dan zijn zij aan de beurt. Dat is heel moeizaam opereren voor bestuurders. Je scoort er niet mee naar de leden." Dalgliesh vindt ook dat zowel de vakbondsbestuurders als de werkgevers te weinig afgere kend worden op het minderhe denbeleid. De vakbonden spre ken hun bestuurders er niet op aan en de werkgevers doen te weinig aan discriminatie op de werkvloer. Diverse FNV-bonden hebben inmiddels wel trainin gen opgezet, die vakbondsbe stuurders bewuster moeten ma ken van hun rol bij het minder hedenbeleid. Het kabinet heeft het besluit uitgesteld over de aanschaf van gevechtshelikopters voor de Luchtmobiele Briga de. De keuze is tussen de Amerikaanse Apache, waar voor Defensie een sterke voorkeur heeft, en de Frans- Duitse Tigre, waar Economi- che Zaken het meest voor voelt vanwege de tegenor ders. Volgens premier Kok is er nog te weinig bekend over wat het Nederlandse be drijfsleven aan de aanschaf kan verdienen om nu al een keuze te maken. Kok toonde zich geïrri teerd over de de uitgebreide berichtgeving in de media over de voorkeur van minis ter Wijers. „De voorlichters van Economische Zaken moeten hun bakkes eens houden", zei hij. De premier wil van dit de partement eerst exact weten hoeveel compensatie-orders het Nederlandse bedrijfsle ven krijgt. Nu is dat volgens hem te globaal aangegeven, waardoor een afgewogen keuze nog niet kan worden gemaakt. Ook wil Kok weten in hoeverre Nederland reke ning moet houden met de Europese defensie-industrie. Pas als de ontbrekende in formatie binnen is, kan het kabinet een besluit nemen. Dat zal naar verwachting half januari het geval zijn. Leven werd stukje goedkoper Familie van op Estonia verdronken chauffeur boos over gebrek aan nazorg Relus ter Beek: na 24 jaar Den Haag wel gezien. DEN HAAG GPD Premier Kok vindt de kritiek van WD-leider Bolkestein dat on derwijsminister Ritzen een 'hap-snap-beleid' voert, 'zwaar overtrokken'. „Ik heb echter be grepen dat hij die uitlatingen al weer heeft teruggedraaid", zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. Op zijn beurt deed Kok de kritische opmer kingen van de WD'er af als 'een hap-snap-opmerking'. „Het ka binet als geheel staat, zonder twijfel, achter Ritzen". Uitzendbureaus overwegen opleidingsfonds badhoevedorp «anp De Algemene Bond Uitzendon dernemingen (ABU) en de vak organisaties doen onderzoek naar de mogelijkheden van een speciaal opleidingsfonds voor uitzendkrachten, zo zijn ze overeengekomen in de nieuwe CAO. Volgens de FNV Diensten bond moet het fonds zich op specifieke groepen richten, met name op langdurig werklozen. Overigens krijgen nu jaarlijks al ruim negenduizend uitzend krachten bijscholing via de uit zendbureaus. Schuldeisers maken naaktfoto voor chantage APELDOORN ANP Vijf inwoners van Apeldoorn hebben een 21-jarige plaatsge noot de afgelopen week naakt gefotografeerd en mishandeld. Door de mishandeling en chan tage met de naaktfoto's wilden zij geleende kleding en geld te rugkrijgen. Het slachtoffer woonde al we ken bij twee van de vijf mannen in huis, leende geld en kleding en betaalde niets terug. De mannen vonden dat hij moest worden gestraft voor zijn ge drag. Zij eisten van hem twee duizend gulden achterstallige huur en terugbetaling van het geleende bedrag. Bovendien vonden zij dat het slachtoffer hen ieder honderd gulden moest geven om te vie ren dat zij hem een lesje had den geleerd. In zijn blootje moest het slachtoffer beloven dat hij het geld twee dagen later zou komen betalen. Om hem daartoe te dwingen, hielden de mannen bovendien nog per soonlijke bezittingen, zoals sie raden, achter. De man ging echter naar de politie, die het vijftal arresteer de. Franse trucker ruim etmaal achter stuur hazeldonk opd —I den haag Het leven is van oktober op november 0,3 procent goedkoper geworden, zo heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekend. Vooral verse groenten en kleding werden goed koper. Vergeleken met een jaar geleden lagen de prijzen van no vember gemiddeld 2,5 procent hoger. In oktober was dat nog 2,8 procent. pEN HAAG ANP De politie moet worden uitge rust met stopkogels, vindt de __politiebond ACP. De bond gaat daarover donderdag met minis ter Dijkstal van binnenlandse [zaken praten, zo heeft een [woordvoerster van de Algemene Christelijke Politiebond gisteren gezegd. Een paar jaar geleden was de stopkogel ook al in beeld, maar toen besloot de po litiek tot andere munitie omdat de stopkogel relatief zware ver wondingen veroorzaakt. De ACP heeft onderzoek ver- Ie beslissing kan nemen. „We hebben ons huiswerk goed ge daan", aldus de ACP-woord- voerster. Minister Dijkstal heeft al te kennen gegeven geïnteresseerd te zijn in het rapport. Bij de keuze voor de huidige kogel ging de politiek uit van een ko gel die iemand stopt en niet al te ernstig verwondt. Maar die eisen kun je niet tegelijkertijd aan deze projectielen stellen, vindt de ACP, voor wie de vei ligheid van politiemensen voor op staat. delft» Glimlachend ondertekent prins Johan Friso, de tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, zijn bul. Sinds gisteren is hij ingenieur lucht- en ruimtevaarttechniek. Op de achtergrond kijkt zijn scriptiebegeleider, professor Smit, lachend toe. foto anp ruud hoff Ook de 32-jarige vrachtrijder Ton de Klerk uit het Zeeuwse Kapelle blijft rusten op de bo dem van de Oostzee in de ge zonken Estonia. Hij behoort tot de ruim 900 slachtoffers van de veerbootramp, die niet worden geborgen. De familie de Klerk kan het besluit van de Zweedse en Estlandse regeringen maar moeilijk verkroppen. „Nog dagelijks, soms zelfs elk uur denk ik aan Ton", zegt zijn vader en compagnon. Vader en zoon bouwden samen het inter nationale transportbedrijfje op. Vader de Klerk gaat door, maar niet meer van harte sinds in de nacht van 27 op 28 september zijn zoon de dood vond. De Estonia zonk op weg van Tal linn naar Stockholm op 50 kilo meter ten zuidwesten van Fin land. De familie is slecht te spreken over de nazorg en de steun, vooral van de kant van de Ne derlandse overheid. Van minis teries als Buitenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat hebben ze niets vernomen, en van de gemeente al evenmijn. Twee weken geleden, toen er op zee boven het rampschip een begrafenisplechtigheid plaatshad, was niemand van de familie de Klerk erbij. „Onze branche-organisatie had wel twee kaartjes aan boord van het schip bemachtigd. Mijn vrouw en ik hadden kunnen gaan maar er was geen plek voor Tons zussen of broer en ook niet voor zijn twee kinderen (van vijf en zeven jaar)." Tons ouders hebben er ook van afge zien omdat ze, net als de mees te Zweedse nabestaanden, wil len dat het schip met de lijken wordt geborgen. De plechtig heid noemen ze daarom een schijnvertoning. De Zweedse en de Estlandse regering hebben ook niks laten horen, zelfs geen overlijdensbe richt. „Het is dat Tons geredde Zweedse marinemensen onderzoeken vanuit een helikopter een van de reddingsvlotten van de Estonia. Uiteindelijk overleefden maar ruim honderd passagiers de ramp. archieffoto epa collega Stefan Duijndam hem aan boord heeft gezien. Ze heb ben nog samen gegeten. Anders hadden we niet eens geweten waar hij was", aldus vader De Klerk. Stefan ging na de maal tijd naar zijn hut, Ton douchte eerst en dronk daarna nog een biertje in de bar. De Klerk gelooft ook de ver halen niet dat de lijken inmid dels al te veel zijn aangetast om ze nog te identificeren. „Het Rampen Identificatieteam heeft me verteld dat dat niet waar is. Aan de hand van gebit en bot ten is identificatie wel degelijk mogelijk", aldus De Klerk. Naast het persoonlijke verlies lijdt De Klerk senior ook finan cieel verlies. „Zelfs de verzeke ring doet moeilijk", aldus vader. De vrachtwagencombinatie in clusief lading liggen met Ton in het zeemansgraf. De trekker was net drie weken oud, de trai ler anderhalf jaar. „We lijden voor 60.000 gulden schade en die kan je niet op een rampen fonds verhalen." De Estonia wordt verzegeld bedekt en beschouwd als be graafplaats. Als oorzaak van de ramp zien de deskundigen de zwakke constructie van de boegklep. Voor de meeste men sen is daarmee de kous af. Voor de familie De Klerk is het ver haal nooit voorbij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3