:De mislukking van Hitlers laatste gok e 1 a d Vijftig jaar geleden: het Ardennenoffensief Een van de meest heroïsche veldslagen van de Tweede Wereldoorlog werd tijdens de besneeuwde kerstdagen van 1944 in de Belgische Ardennen geleverd. Met een, naar later bleek, wanhoopsoffensief probeerde het Duitse leger het oorlogstij alsnog te keren en een eindnederlaagafte wen telen. Aan geallieerde en Duitse kant vielen in die donkere dagen rond kerst'44 ruim 200.000 doden en gewonden. Daarnaast verloor Hitier 600 tanks en 1.600 vliegtuigen. Nagenoeg al zijn reserves waren daarmee aangetast. ntwerpen. Arnhem. Aken. Met ka- pitalen haalden deze steden in de «^^tweede helft van 1944 de voorpa- ta's van transatlantische kranten. Antwer- n, omdat de haven op 4 september 1944 Tact in Britse handen was gevallen. Arn- im, omdat deze stad 'een brug te ver' bleek zijn voor de Britse tankspitsen die in het der van de land- en luchtlandingsoperatie _Jarket Garden" hadden moeten doorstoten lar de Rijn. En Aken, omdat het op 21 okto- !r 1944 als eerste Duitse stad capituleerde, nerikaanse infanteriedivisies hadden de ïd vanuit het noorden en zuiden in de tang •nomen. Maar daarna stokte het op D-day begon- 5n geallieerde offensief. Eerst moesten de :heldeoevers op de Duitsers worden ver eerd en de Peel gezuiverd. Pas op 3 decem- ïr viel daar het laatste Duitse bruggehoofd j Blerick en werd de Maas frontlinie. Het ritse XXXste Legerkorps ondersteunde op ïtzelfde moment de Amerikaanse divisies, !e vanuit Zuid-Limburg doorstootten naar Ruhr. Deze rivier kon echter niet worden /ergestoken omdat de Ruhrdammen in de Ifel nog in Duitse handen waren. Bij vernie- ging zou de Ruhrvallei onder water komen i staan en de voorhoede van achterhoede orden afgesneden. Ook in de Eifel werd in de herfst van 1944 ard gevochten. Amerikaanse divisies moes in met ongekend grote verliezen uit de strijd orden genomen. Ze konden hun wonden kken in de Ardennen, waar ook pas aange- Dmen divisies hun eerste gevechtservaring pdeden. Begin december arriveerde daar de 106de ifanteriediviisie. De Golden Lions stonden nder bevel van generaal-majoor Alan Jones, lij had zijn hoofdkwartier in een school in ankt Vith. Zijn regimenten betrokken stel- ngen in de Schnee Eifel. Dik besneeuwde parren en dennen ademden reeds de sfeer an Kerstmis. Meldingen van deze 'groentjes' (ver bewegingen van zware pantsereenhe- jen werden daarom niet serieus genomen. Grammofoonplaatjes, om jullie te laten phrikken', was het commentaar op het ioofdkwartier van het Amerikaanse Eerste leger in Spa. Evenmin werd acht geslagen op Ie waarschuwingen van kolonel 'Monk' jickson. Deze zwartgallige inlichtingenoffi- ier voorspelde een grootscheeps'Duits of- fcnsief in de Ardennen. Een paar dagen Parijs ouden hem goed doen, oordeelden zijn su- ferieuren. Operatie 'Kerstroos' 'och had Dickson het bij het rechte eind. Vant in het geheim liet Hitier een van zijn jelangrijkste militaire adviseurs, kolonel-ge leraal Jodl, een nieuw Ardennenoffensief joorbereiden. Kerstroos was de codenaam fan dat plan, dat voorzag in een doorsteek fan dertig divisies door de Ardennen naar de Maas en in de herovering van de, haven van uitwerpen. Twintig tot dertig Amerikaanse fn Britse divisies zouden aldus kunnen wor- Jen vernietigd. Hitier hoopte met deze door haak ook vredesoverleg af te dwingen, waar lij hij de voorwaarden zou dicteren, i De opperbevelhebber van het Duitse West ern, veldmaarschalk Gerd von Rundstedt, |n de bevelhebber van de Duitse legergroep p de Eifel, veldmaarschalk Walther Model, paren niet bijster enthousiast over dit plan. cuteerd. Hun laatste wens was om Duitse verpleegsters kerstliedjes te horen zingen, een wens die werd ingewilligd. Afschuw wekte ook de afslachting van de B-batterij van het 285ste Veldartillerie Waar nemingsbataljon, die bij Baugnez, even ten zuiden van Malmedy, op de Kampfgruppe Peiper was gestuit. Honderdtwintig Amerika nen werden daar door de Duitsers krijgsge vangen gemaakt, een weiland ingedreven en met mitrailleurs neergemaaid. Pas hierna nam Eisenhower het offensief van de Duitsers serieus en gaf hij opdracht reserve-troepen in te zetten. Per spoor en met trucks werd de 82ste Luchtlandingsdivi sie van Reims naar Werbomont getranspor teerd en de 101ste Luchtlandingsdivisie ver trok richting Bastogne, evenals Sankt Vith een belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen. Eisenhower gelastte tevens het geplande Saaroffensief af en beval Bradley het Derde Leger van Patton negentig graden te laten draaien. Het commando van het Eer ste en Negende Leger droeg hij, op 19 de cember 1944, over aan de bevelhebber van de Britse 21ste Legergroep, veldmaarschalk Bernard Montgomery. Maar de 7de Tankdivi sie slaagde er niet in de twee regimenten van de 106de Infanteriedivisie, die in de Schnee Eifel zaten ingesloten, te ontzetten. Op 19 de cember capituleerden de Amerikanen, zo'n zevenduizend man. Een volgende prooi voor de Duitsers leek de 101ste Luchtlandingsdivisie te worden, die- in Bastogne was omsingeld. Vanwege mist konden de Amerikanen niet vanuit de lucht worden bevoorraad. Toch wilde brigade-ge neraal Anthony McAuliffe van geen overgave weten. Ook niet toen de bevelhebber van het Duitse XLVIIste Pantserkorps, generaal Hein rich Freiherr von Lëttwitz, hem op 22 decem ber een ultimatum stelde. Indien de Ameri kanen zich niet binnen twee uur zouden overgeven, zou Bastogne tot puin worden ge schoten. 'Nuts!', was het laconieke antwoord van McAuliffe. 'Larie!' Kritiek was de toestand tenslotte ook in het bevrijde Zuid-Limburg. Geallieerde divisies, die daar een vredige kerst hoopten te vieren, werden in allerijl naar België gedirigeerd. Terwijl Bing Crosby met zijn 'I'm dreaming of a White Christmas' door de radio schalde, werd deze witte kerst voor tienduizenden de zwartste uit de Tweede Wereldoorlog. De kentering ten goede kwam echter snel daarna, mede door betere weersomstandig heden en het feit, dat de Duitsers met brand stofgebrek te maken kregen. Op tweede kerstdag naderden Duitse tankspitsen de Maas, maar bij Celles werden zij teruggesla gen door de Amerikaanse 2de Tankdivisie, Hell on Wheels'. Die kreeg de steun van het Britse XXXste Legerkorps, waarmee Mont gomery het gat tussen Brussel en de Maas had opgevuld. En op 27 december ontzette Pattons 4de Tankdivisie de 101ste Luchtlan dingsdivisie, die in Bastogne manmoedig weerstand was blijven bieden. Maar pas op 16 januari van het nieuwe jaar konden soldaten van het Amerikaanse Eerste en Derde Ixiger elkaar de hand reiken op de ruïnes van Houffalize. Alle Duitse troepen waren toen weer achter de lijn Luik-Bastogne teruggeworpen. Het Ardennenoffensief was daarmee voorbij en Hitiers laatste gok om de oorlog alsnog te winnen voorgoed mislukt. Amerikaanse konvooien in het centrum van Bastogne. Amerikanen tijdens een van de barre tochten door het ijzige landschap van de Ardennen. laatstelijk in de Peel ingezet, waar zware ver liezen waren geleden. Bevelhebber generaal- majoor Lindsay Silvester, was net van zijn commando ontheven en brigade-generaal Robert Hasbrouck was hem opgevolgd. De divisie moest naar Sankt Vith, een belangrijk knooppunt van wegen en spoorwegen. De ene gevechtsgroep nam de route via Aken, Eupen en Malmedy, de andere via Maas tricht, Verviers en Francorchamps. Boven dat gebied werden in de nacht van 16 op 17 december 1.200 Duitse parachutis ten afgeworpen die het knooppunt Baraque Michel zouden moeten bezetten. Hun com mandant, luitenant-kolonel Von der Heydte, kwam met 150 man op de goede plek terecht. De overigen werden ver uiteengedreven. Door de wind, maar ook doordat transport vliegtuigen hadden moeten uitwijken voor luchtafweergeschut. Toch was dit fiasco een succes. Omdat de parachutisten over zo'n grote oppervlakte waren verspreid, leek het alsof er een complete divisie was gedropt. Angstpsychose Grote verwarring stichtten verder de com mando's van Skorzeny. Diens brigade, be staande uit 2.000 man en 70 tanks, was welis waar blijven steken, maar veertig comman do's waren erin geslaagd om in Amerikaanse jeeps achter de Amerikaanse linies te komen. Ze verzetten richtingborden en knipten tele foonkabels door. Toen een van de patrouilles werd aangehouden en uit het verhoor bleek dat een aanslag op Eisenhower werd voorbe reid, was de angstpsychose voor Duitsers in Amerikaanse uniformen compleet. Drie van deze gearresteerde 'nep-Amerikanen' werden door een krijgsraad te velde ter dood veroor deeld en geblindoekt met een schietschijf op de borst in Henri Chapelle bij Verviers geëxe- Zij vonden de beoogde troepenmacht onvol doende voor zo'n offensief. Zij zagen meer in een herovering van Aken dan in een nieuwe bezetting van Antwerpen. Toch hield Hitier het bij Jodl's plan. Hij gaf het uiteindelijk de codenaam Die Wacht am Rhein. In het geheim liet hij zijn elitetroepen van het Oostfront overkomen: SS-pantserdi- visies en parachutisten, die met meer dan tweeduizend treinen werden aangevoerd. Bovendien haalde Hitier een 'Paard van Tro- je' van stal. Er werd een 'Kampfgruppe' uit gerust met buitgemaakte Amerikaanse tanks en jeeps. Daarmee moesten tussen Luik en Namen bruggen over de Maas worden bezet totdat de eigen troepen er zouden arriveren. Daarnaast zouden commando's in Ameri kaanse uniformen achter de geallieerde linies verwarring moeten stichten. Met het commando van deze Kampfgrup pe werd luitenant-kolonel Otto Skorzeny be last. Hij had de parachutisten gecomman deerd die Mussolini bevrijdden. Met zweef vliegtuigen waren zij, op 12 september 1943, op de Gran Sasso geland, een skioord in de Apennijnen. Dat gebeurde pal vóór het hotel waar de afgezette Italiaanse fascistenleider gevangen werd gehouden. Een andere gere puteerde parachutist, luitenant-kolonel dr. Friedrich August baron von der Heydte, kreeg het bevel over 1.200 merendeels inder haast opgeleide Duitse soldaten. Ze zouden worden gedropt bij het Oostbelgische Bara que Michel, een terp in het hooggelegen be boste moerasland de Hoge Venen. Zij zouden het wegenknooppunt tussen Eupen en Ver viers moeten bezetten tot tankspitsen hen ontzetten. Volledig verrast Op 16 december barstte tussen Monschau en Echternach het oorlogsgeweld los. Tegenover de zes Amerikaanse infanteriedivisies ston den vijfentwintig Duitse divisies, waarvan elf pantserdivisies. Tussen Monschau en Loshei- mergraben opereerde het 6de SS-Pantserle- ger van Sepp Dietrich; tussen Losheimergra- ben en Vianden was het 5de Pantserleger van Hasso von Manteuffel actief; en tussen Vian den en Echternach zette het 7de Leger van Ernst Brandenberger zich in beweging. Sa men 500.000 Duitsers tegenover slechts 80.000 Amerikanen. Speerpunt van het 6de SS-Pantserleger was de Kampfgruppe van SS-Obersturmbahn- führer (luitenant-kolonel) Joachim Peiper, die in het hart van de 140 kilometer lange aanvalslijn was opgesteld. Peiper was de commandant van het 1ste SS-Regiment van de 1ste SS-Pantserdivisie 'Adolf Hitier'. Hij was drager van het ridderkruis met eikeloof, behaald met het platbranden van dorpen in Rusland. Behalve met Panther- en Tigertanks was zijn vijfduizend man tellende onderdeel met 'Königstiger' uitgerust: een nieuw type tank, voorzien van 88mm-kanonnen, die 360 graden konden draaien. Ze hadden ook een dikkere bepantsering en bredere rupsbanden dan de Tiger. De Amerikanen werden door het Duitse of- fensief volledig verrast. De verwarring was groot. In Versailles, op het hoofdkwartier van generaal Eisenhower die juist zijn vijfde ster had gekregen, verwekte het vermiste vlieg tuig met de populaire Amerikaanse bandlei der Glenn Miller meer ontsteltenis dan de uitbraak van Duitse tanks. Niettemin stuurde de bevelhebber van de Amerikaanse 12de Le^ gergroep, luitenant-generaal Omar Bradley, zijn troepen in de Ardennen twee tankdivi sies te hulp. Het Derde Leger van luitenant- generaal Patton in Nancy moest daartoe zijn 10de Tankdivisie afstaan en het 9de Leger van luitenant-generaal Simpson in Maas tricht zijn 7de Tankdivisie. De Lucky Seventh stond op dat moment in en rond Heerlen, in het reeds bevrijde deel van Limburg. Ze was Met een jeep voeren Amerikaanse militairen Duitse krijgsgevangen aen af. ZATERDAG 17 DECEMBER 1994

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 37