Ruud Vreeman en de idealen Een dominee in opspraak TP i j I 'Vertrouwen moet je verdienen. Daar wil ik me druk om maken' ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 SJAAK SMAKMAN I oen Ruud Vreeman drie jaar gele- I den het voorzitterschap van de JL Vervoersbond FNV verruilde voor het duo-voorzitterschap van de Partij van de Arbeid, haalde de partij een klassieke sociaal democraat binnnen, zoals hij zichzelf graag omschrijft. „Mijn stelling is, en die is nog nooit door iemand weerlegd, dat er nergens in de wereld een sterke sociaal-democrati sche partij bestaat zonder een sterke vakbe weging, en andersom. En dan hoeft die partij niet eens te regeren. Kijk bijvoorbeeld naar Duitsland waar de SPD in de oppositie zit, maar er moet wel een partij zijn die oog heeft voor solidariteit." Hij kwam op een moment waarop het met de partij slechter ging dan ooit. In die warme julinacht van 1991 had het kabinet besloten tot harde ingrepen in de WAO. De partij be landde in een totale crisis. Het hoofd van partijvoorzitter Marjanne Sint rolde, al snel, dat van partijleider Wint Kok lag op het hak blok. Kok redde het uiteindelijk net. Het duo Rottenberg-Vreeman trad aan en ging het land in om het kabinetsbeleid te verdedigen. Een zware tijd, temeer daar Vreeman zelf fel tegenstander was van de WAO-maatregelen. Twee maanden voor die beruchte juli-beslui- ten was hij nog actief in de massale protest actie van de vakbeweging. „In al die zaaltjes was het steeds hetzelfde: alleen maar kritiek op de partij." De relatie met de vakbeweging kelderde naar een absoluut dieptepunt. Binnen de FNV redeneerden velen dat het blijkbaar lood om oud ijzer was of de PvdA meeregeerde en dat de vakbeweging niets meer te zoeken had in Den Haag. De leden dachten er niet veel anders over: waar traditoneel ongeveer de helft van de FNV'ers PvdA stemde, zou op het dieptepunt nog geen kwart voor de soci aal-democraten kiezen. Dun lijntje Vreeman heeft de afgelopen jaren gepro beerd om het geschonden vertrouwen te her stellen. Het gaat langzaam, maar het gaat, taxeert hij. In mei stemde uiteindelijk 40 pro cent van de FNV-leden (weer) PvdA. „Maar ze zitten met een heel dun lijntje aan ons vast. Vertrouwen moet je verdienen, zeggen ze in de Rotterdamse haven. Daar wil ik me druk om maken." Dat dunne lijntje zal door 'paars' niet dik ker zijn geworden. „Ook de vakbeweging weet wat de verkie zingsuitslag was en dat bij een kabinetsfor matie compromissenTioren. Als oud-vakbondsman ziet hij zelf plussen en minnen voor de vakbeweging. De plussen: werkgelegenheid is de kern van het kabinets akkoord, herverdeling van werk en verklei ning van de de wig (het gat tussen bruto- en nettoloon) staan prominent op de agenda. En er is een groeiende belangstelling voor het midden- en kleinbedrijf, de banenmotor van de afgelopen jaren. De minnen: de plannen voor privatisering van de sociale zekerheid, de beperking van de algemeen verbindend verklaring (AW) van CAO's voor een hele be drijfstak, en de verlaging van het minimum loon voor langdurig werklozen. Met name de beperking van de AW treft de vakbeweging in het hart, vindt Vreeman. De vakbeweging is opgericht om te voorko men dat mensen op arbeidsvoorwaarden met elkaar concurreren in eenzelfde sector. De algemeen-verbindendverklaring is daarbij een belangrijk instrument. Sneuvelt de AW, dan ontstaat al snel een neerwaartse spiraal waarbij de zwakste werknemers tegen steeds slechtere arbeidsvoorwaarden moeten gaan werken. Bovendien moeten de bonden zich dan weer in alle afzonderlijke bedrijven bin- nenvechten, en dat betekent bijna onvermij delijk een loonexplosie, stelt Vreeman. „Iede re vakbondsman weet dat er maar één mid del is om snel veel leden te winnen: loonei sen." Dan verwordt dé traditionele brede vakbe- Het is de dag voordat de Kamer zich buigt over de begroting van sociale zaken en werkgelegenheid, het hart van het kabinetsbeleid en het terrein van de oud-vakbondsvoorzitter bij uitstek. Maar Ruud Vreeman zit er ontspannen bij. Later in de week blijkt waarom. 'Icli bin ein Rheinlander', zal minister Melkert verklaren, onderstrepend dat ook hij hecht aan overleg met werkgevers en vakbeweging over het sociaal-economisch beleid. Het is Vreeman uit het hart gegrepen. weging die óók staat voor herverdeling van werk, regelingen voor kinderopvang en aan dacht voor kwetsbare groepen als minderhe den en gedeeltelijk arbeidsongeschikten, al snel tot een business-union, zoals Vreeman het omschrijft; een poenmachine. Melkert nam op dat punt gas terug. Waar hij in eerste instantie nog repte over een 'reeks' voorwaarden waaraan de nieuwe CAO's moeten voldoen voor AW, draaide hij dat in de loop van de discussie terug tot het ene punt dat in het regeerakkoord wordt ge noemd: het creëren van nieuwe loonschalen tussen het minimumloon en de huidige laag ste CAO-schalen die daar (ruim) boven lig gen. De FNV was al eveneens laaiend over het plan om langdurig werklozen tijdelijk minder dan het minimumloon te betalen omdat de ze groep alleen door een forse verlaging van de loonkosten kans op werk heeft. Vreeman Vindt ook dat Melkert op dat punt te ver gaat. Hij wil werkgelegenheid scheppen 'binnen een sociaal kader', zo zegt hij herhaaldelijk. Maar wat is sociaal? WD-leider Bolkestein vindt het Amerikaanse model sociaal. Welis waar kent dat nauwelijks sociale voorzienin gen en een extreem laag minimumloon, maar het bleek afgelopen jaar wél een banen- machine zonder weerga. Het scheppen van werk is sociaal, het massaal langs de kant zet ten van mensen met een uitkering is juist asociaal, aldus Bolkestein. Vreeman daarentegen benadrukt de keer zijde van het Amerikaanse model: armoede. De working poor balanceren ondanks gigan tische werkweken op de rand van het be staansminimum, of halen dat niet eens. De opgave voor de komende jaren is daarom, zo stelt Vreeman niet als eerste vast, om meer dynamiek in de economie te krijgen zonder tegelijkertijd armoede te creëren. Aan de arbeidsmarkt zelf hoeft voor meer dynamiek niet gesleuteld te worden, vindt Vreeman. Qua uitzendwerk en deeltijdcon tracten staat Nederland aan de Europese top en het is een veelgehoorde klacht in het be drijfsleven dat werknemers zo vaak van baan wisselen. De kansen voor Nederland liggen volgens Vreeman, naast een doorgaande arbeidstijd verkorting ('de herverdeling van werk is cru ciaal'), in nieuwe bedrijvigheid. Eén op de vier jongeren geeft aan een eigen bedrijf als ideaal te hebben. Waarom lukt het maar zo weinigen om die droom te realiseren, zo vraagt Vreeman zich af. Waarom mislukken zoveel starters en zien maar zo weinig bedrij ven kans om door te groeien? Minder regels en meer faciliteiten voor beginnende onder nemers vormen in elk geval een deel van het antwoord. Ruud Vreeman: „Karin Adelmund en ik representeren een hele grote groep in de partij." FOTO'S UNITED PHOTOS DE BOER OLAF KRAAK Daarnaast moet Nederland hard werken aan de opbouw van een kennisintensieve in dustrie. Niet alleen in Azië, ook in het voor malige Oostblok zijn veel goed geschoolde mensen die voor een veel lager loon werken. De Amsterdamse hoogleraar Kleinknecht ha merde er onlangs op dat het Nederlandse be drijfsleven veel te weinig innoveert en nieu we produkten ontwikkelt, en - gesteund door de loonmatiging - lui achterover leunt. Op langere termijn dreigt Nederland daardoor volgens Kleinknecht de slag met de opko mende industrielanden te verliezen. Meer sa menwerking en uitwisseling tussen bedrijfs leven en wetenschap en een gericht techno logiebeleid, zijn voor Vreeman de instrumen ten om die innovatie te stimuleren. De harde kern van laaggeschoolde werklo zen heeft weinig aan zo'n aanpak, want ken nisintensieve industrie heeft hooggeschoold personeel nodig. Voor de lagergeschoolden ziet Vreeman vooral kansen in de persoonlij ke dienstverlening. De vraag is of je dan toch geen tweedeling creeërt: enerzijds de goed betaalde, hooggeschoolde werknemers en anderzijds de laaggeschoolden die voor hen tegen lage betaling het huishouden doen. Zo wel de beroemde Amerikaanse econoom Galbraith als de Amerikaanse minister van arbeid Reich, hebben recentelijk voor zo'n ontwikkelinggewaarschuwd. Voor Vreeman is de dreigende tweedeling 'het hoofdproject van de sociaal-democratie', maar hij geeft grif toe dat ook hij de antwoor den niet klaar heeft. Wel weet hij welke kant het in elk geval niet op moet: die van de mi nimale sociale bescherming waar WD-leider Bolkestein op tamboereert. In een polemiek met de liberale voorman in de Volkskrant op perde hij vorige maand eens te kijken naar de meer verwante verzorgingsstaten Duitsland en Zweden, waar een uitstekend leerlingen stelsel bestaat en waar veel meer dan hier uitkeringsgelden worden ingezet voor werk. Vóór alles moeten daarbij de 'sterke integra tiekaders' van de Nederlandse samenleving worden bewaakt: het onderwijs, de gezond heidszorg en de sociale zekerheid. Die vor men de garantie voor de.solidariteit, de oude sociaal-democratische waarde waar Vreeman zeer aan hecht. Aanknopingspunten In zijn eigen partij staat Vreeman tegenover een sterke sociaal-liberale stroming. Toen hij voorzitter werd, wilde hij proberen de soci aal-liberale en de klassieke sociaal-democra tische denkbeelden elkaar te laten verster ken. Het regeerakkoord, zo pochte WD-lei der Bolkestein vorige week echter, is nauwe lijks te onderscheiden van het WD-verkie- zingsprogramma. Heeft Vreeman de slag ver loren en zijn hij en bijvoorbeeld voormalig FNV-vice-voorzitter Adelmund geen klassie ke vlaggen op een sociaal-liberaal schip? „Karin Adelmund en ik representeren een hele grote groep in de partij. Ik denk dat je pas een symbool bent als je geen resultaten meer behaalt. Maar we doen volop mee iri de discussie en als je kijkt naar het handhaven van de ontslagbescherming, de nadruk op bevordering van deeltijdwerk... Het zijn niet allemaal grote dingen, maar het zijn genoeg aanknopingspunten om een rol in de partij te blijven spelen." De man die u destijds binnenhaalde, Frans Leijnse, verweet de PvdA nog zeer onlangs geen idealen meer te hebben. „Als je moet doormaken wat hij heeft doorgemaakt met de WAO, kan ik me wel voorstellen dat hij dat zegt. Kijk, er is veel waar we niet uit zijn: de werkloosheid, het ontstaan van een onderklasse, de toekomst van de arbeidsverhoudingen. Daarover zijn we met elkaar in discussie. Maar dat betekent niet dat we geen idealen meer hebben. We blijven een partij die als grondpatroon een evenwichtige inkomensverdeling wil en die meer dan andere partijen dat element zal blijven benadrukken in de discussie." 'Hij denkt alleen maar aan geld' WILLEM VAN DAM De Gereformeerde Gemeente in Goes is ontredderd. Alles draait rond haar voorganger, do minee Nico Willem Schreuder. Hij is bij het merendeel van z'n geloofsgenoten, die hem ooit op een sokkel plaatsten, in ongena de gevallen. De predikant moest, uitgefloten en uitgejoeld, afgelo pen zondag via een zijdeur de kerk verlaten. En uit angst voor de woede van het kerkvolk, bel den zijn familieleden de politie. Zielzorger Nico Willem Schreu der droeg vaak een kwitantie boekje ('Net zo eentje als dat van de visboer vroeger') bij zich. „Hij staat bekend als iemand die al leen maar aan geld denkt, uit melken hè, dat kon hij." Als de kerk weer een leninkje of gift no dig had, wist dominee precies bij wie hij moest aanbellen. „Vooral bij ouderen en goedgelovigen. Hij was een meester in het af troggelen van geld." De kerk van Schreuder behoef de - vooral eind jaren zeventig - véél geld. Want er diende een nieuwe kerk te komen. Kosten: ongeveer zeven miljoen gulden. Dat geld moest bij de gemeente leden worden gehaald. Schreu der toonde zich een uitstekend fondsenwerver. „Hij deed dat af en toe wat demagogisch. Maar daarin verschilde hij niet zo veel van andere predikanten binnen de Gereformeerde Gemeenten. Die doen hetzelfde. Ze hebben allemaal dat soort nieuwe kerken staan." De Goese dominee was in dat soort zaken echter wel zéér be dreven. De verhalen die daarover de ronde doen. zijn niet allemaal even fraai. Schreuder zou er niet voor terugdeinzen terminale pa tiënten op hun sterfbed een le gaat ('God zou hen daarvoor wel belonen') af te dwingen. Een kerklid wiens levenswijze niet ge heel spoorde met de opvattingen van de predikant, kon z'n zondig gedrag afkopen ('Eén aflaat') met een vette cheque. „Op die ma nier kon je je straf ontlopen, kon je voorkomen dat je in de ban werd gedaan. Dat is de zwaarst denkbare straf in deze kringen; dan word je overgeleverd aan de duivel, is er geen enkele hoop meer voor je." Elet zijn verhalen die moeilijk vallen te verifiëren. Maar Schreu der wordt door leden van zijn kerk in elk geval tot dergelijke praktijken in staat geacht. Velen wisten of vermoedden het, wei nigen waagden er iets van te zeg gen. „Want tja, het is wel De Do minee." En èls de verhalen tot de consistorie doordrongen, schud den de meeste kerkeraadsleden slechts het hoofd en deden er het zwijgen toe. Ze durfden niks te doen, omdat ze het niet konden geloven, of omdat ze Schreuder vreesden. „Ze zijn allemaal doodsbenauwd van hem. Hij duldt geen tegenspraak. Van nie mand, nooit. Als je met negatieve berichten aankomt, laat hij je bij wijze van spreken alle hoeken van de kamer zien; dan word je gevoed door de Satan, enzo voorts, enzovoorts. Dominee Nico Willem Schreu der (61 jaar) staat sinds '67 in Goes. Hij kwam uit Amersfoort, waar hij werkzaam was bij een installatiebedrijf. Tot het de Hee- re behaagde hem uit het maat schappelijk leven te roepen 'om Zijn Naam uit te dragen'. Hij volgde de Theologische School in Rotterdam en werd in 1967 beroepbaar gesteld. Uit het Kerkelijk Jaarboek van de Gere formeerde Gemeenten in Neder land en Noord-Amerika: „Uit de vele beroepen die op kandidaat Schreuder werden uitgebracht, ging het tussen Goes en Ridder kerk. De Heere wees hem echter Goes aan, en met vrijmoedigheid mocht hij het beroep van deze gemeente aannemen." Dominees zijn schaars binnen de Gereformeerde Gemeenten. „Dus wordt er van alle kanten aan ze getrokken. En dat buiten ze uit, ook financieel. Ze voelen zich oppermachtig. Als een ker- keraad eenmaal een dominee aan de haak heeft, kun je erop rekenen dat zo'n kerkeraad voor een heleboel kosten komt te staan." Predikanten die binnen zo'n gemeenschap rond de honderd- vijftigduizend gulden per jaar verdienen, zijn geen uitzonde ring. Daar bovenop komen vaak extra's als een gratis woning, een aantrekkelijke auto-onkostenver goeding, bijverdiensten (kunnen oplopen tot zo'n 800 gulden per zondag) als gastpredikant in na burige gemeenten. Schreuder liet zich graag fête ren. En het kerkvolk was daartoe even gaarne bereid. „Hij mocht zijn verjaardagstafel graag laten overladen met geschenken. Die werden met vrachtwagens aan gevoerd." Niet lang nadat hij in Goes zijn intrede had gedaan vielen binnen de kerkeraad de eerste voorzichtige kritische opmerkin gen over de gewoonte van de predikant om vooral zakelijk te denken. Veel hielp dat niet. Schreuder maakte de dienst uit. „Hij begaf zich steeds meer op het hellende vlak. De kerkeraad heeft zelf ook boter op het hoofd. Die heeft het allemaal veel te lang getolereerd, waardoor hij al maar verder kon afglijden." Schreuder kreeg de naam ge wiekst en hardvochtig te zijn. Valt er dan niets positiefs te no teren over de in opspraak ge raakte predikant? Zeker wel. 1 lij kon zeer joviaal zijn. „Grappen maken; hij had de lachers op zijn hand. Hij was een vrolijke klant en dat wil er best in." En: „Hij was nooit te beroerd om. al was het midden in de nacht, op zie kenbezoek te gaan." Vorig jaar tuimelde Schreuder van zijn voetstuk: de Rusthuizen- ajfaire. Binnen de Stichting Rust huizen der Gereformeerde Ge meenten in Zeeland was met geld gerommeld en gesmeten. En Schreuder, toen nog voorzit ter van die stichting, was een van de hoofdrolspelers. Zijn naam werd in accountantsrapporten in verband gebracht met dubieuze leningen en twijfelachtige decla raties. En bleek later - de ziele- herder schaamde zich zelfs niet om, zij het met toestemming van het bestuur, met enige regelmaat een greep in de koelkast van een rusthuis te doen en een kaasje naar huis te rollen. Weg was plots het gezag van Schreuder. Het aanvankelijke on geloof maakte in de Goese Sion- kerk plaats voor verontwaardi ging. In mei werd Schreuder door het kerkbestuur geschorst, omdat hij 'met zijn handelingen de geboden van de Wet des Hee- ren heeft overtreden'. Draagt Schreuder als enige schuld aan de crisis binnen de Gereformeerde Gemeente te Goes? Niet iedereen is daarvan overtuigd. „Het is de cultuur bin nen de Gereformeerde Gemeen ten die dit soort dingen mogelijk maakt. Het had net zo goed in een andere gemeente kunnen gebeuren. In deze kringen wor den predikanten verheerlijkt. En als je de ruif openzet en voortdu rend zegt: dominee, tast maar toe, dan vraag je daarom." De kwestie heeft, zoals afgelo pen zondag in alle hevigheid dui delijk werd. ontreddering ge bracht binnen de Gereformeerde Gemeente in Goes. Verzoeningspogingen ten spijt, is de dominee nog altijd niet op de kansel teruggekeerd. Tot dus ver weigerde de voorganger te re ageren op de beschuldigingen aan zijn adres. Binnen zijn ge meente is de steun voor de voor ganger de afgelopen maanden snel afgekalfd. „Negentig procent van de kerkleden vindt dat die man weg moet. Als hij nog één keer op de preekstoel stapt, is het gebeurd. Dan is een kerkscheu ring het feit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35