Bulgaarse communisten gooien hoogste ogen Feiten &Meningen Albert Heijn zet personeel mes op keel Cellentekorten problemen politiejj ook al in 1850 l 'De doden van Rwanda zijn niet dood' ZATERDAG 17 DECEMBER 1994152VI NIEUW SANALYSE „Hoe durft een bedrijf dat in negen maan den driehonderd miljoen gulden winst maakt te praten over kostenverlaging? Het enige dat we horen is: bezuinigen, bezuini gen. Volgend jaar acht procent en in 1996 nog eens acht procent. Waar willen ze nu nog op korten? We lopen al op ons tand vlees." De dienstenbonden van FNV en CNV we ten het nu zeker: Albert Heijn heeft veel bo ze klanten. Niet zozeer onder het winkelen de publiek, maar wel onder het eigen perso neel. De reorganisatie van de winkels zorgt voor zoveel spanningen dat de vakbonden een zwartboek samenstellen over hoe AH in individuele gevallen met z'n personeel om gaat. 's Lands grootste kruidenier is bezig met een ingrijpende reorganisatie, die op ter mijn moet leiden tot een kostenbesparing met twintig procent. Als gevolg van auto matisering, efficiënter werken en vernieu wingen binnen de organisatie zullen naar schatting van de vakbonden tweeduizend tot vierduizend arbeidsplaatsen verloren gaan. De functie van de circa 2.100 assistent-af delingsmanagers verdwijnt volledig. Ook de afdelingsmanagers zelf zijn zeker van hun functie en het merendeel van de gediplo meerde slagers is in de ogen van de AH-di- rectie al langer overbodig. Ook op de werk vloer kan de winkel met veel minder perso- neelsuren toe, zo vindt de directie. De dienstenbonden van FNV en CNV, en de Unie BLHP vrezen dat het directiebeleid op winkelniveau niet altijd even zorgvuldig wordt uitgevoerd. „Wanneer we voorvallen op tafel leggen, antwoordt de directie van Albert Heijn steevast dat het om indicenten gaat. Dat geloven we nu niet meer", rea geert FNV-bestuurder W. Noordman. De dienstenbonden kregen deze week tij dens de ledenraadpleging een reeks van in cidenten voorgelegd. Veel assistent-afde lingsmanagers zijn, vooruitlopend op het verdwijnen van hun functie, ineens gecon fronteerd met een negatieve beoordeling, terwijl er eerder 'nooit een vuiltje aan de lucht was'. De werknemers vrezen dat de supermarktmanager hen op deze manier wil terugplaatsen. Vooral de slagers zijn woedend over de soms botte manier waarop zij zouden wor den behandeld. „Je kunt straks alleen nog verkoper II worden. Helaas ga je er vier tot acht gulden per uur op achteruit." En tegen een ander is gezegd: „Er is voor jou geen plek meer bij Albert Heijn. Ga maar buiten de deur kijken". Verder wordt werknemers een zesdaagse werkweek of een werkdag met gebroken diensten aangeboden. Ook de vrijheid om naar keuze tot half zeven 's avonds te werken, blijkt in bepaalde geval len slechts schijn. FNV-bestuurder Noordman hoopt de di rectie begin volgend jaar het zwartboek te kunnen aanbieden, maar hij wil al volgende week met de directie praten over verlenging en uitbreiding van het sociaal plan en ande re urgente zaken. De ondernemingsraad van Albert Heijn (winkels) ziet de gevolgen van de reorgani satie met lede ogen aan en heeft de directie in een brief beticht van 'onzorgvuldig be leid'. Ook ligt er een initiatiefvoorstel om werknemers in de gelegenheid te stellen een rechtsbijstandsverzekering af te sluiten als gevolg van problemen rond de reorgani satie. Tussen enkele OR-leden en de directie botert het niet zo best. AH-president J. An- dreae wordt verweten zich niets aan te trek ken van de mening van de OR en afspraken niet na te komen. Illustratief daarvoor is zijn toezegging begin dit jaar tweehonderd gulden toe te voegen aan de winstuitkering van de werknemers in de winkels. Dit geld (ruim vier miljoen) verdwijnt nu echter in een potje om daaruit aanvullende opleidin gen te betalen voor werknemers die via be middeling van AH een baan buiten het be drijf accepteren. RONALD MASSAUT „Nederland moet worden gevrijwaard tegen de geva ren van een onbegrensde gastvrijheid. Uitzetting vanC vreemdelingen echter, naar een land dat hen niet wil opnemen, levert grote problemen op." Zo op het eers| oog zouden deze uitspraken dezer dagen in de Tweefe Kamer hebben kunnen opklinken. Vergeet het maar.!C Het was minister Thorbecke van binnenlandse zakenj] die in 1849 de eerste zin voor zijn rekening nam. De tweede zin kwam uit de mond van baron Groeninx v(j Zoelén, zo'n 150 jaar geleden lid van de Eerste Kamer^ Een wassende stroom asielzoekers, een nijpend tekoift aan cellen en problemen met de Amsterdamse politici en justitie. Het zijn maatschappelijke vraagstukken v£, deze tijd. En het zijn precies dezelfde problemen wa'a mee de Nederlandse samenleving in de vorige eeuw kampte. I Die verrassende en vermakelijke ontdekking doet de I zer van het eerder deze week in Den Haag verschene^ standaardwerk Geschiedenis van het Ministerie van Jir titie, deel 11798-1898. Daarin beschrijft dr. mr. M. Ver burg op minutieuze, maar vlot leesbare wijze het ont-" staan en de ontwikkeling van dit departement tot aarr de laatste eeuwwisseling. Aan de rest van de ge- schiedschrijving werkt hij nog. Tot de leukste passages behoren de beschrijvingen va^ de ellende die het ministerie heeft doorgemaakt met ij" leiding van de Amsterdamse politie en justitie. Alsof Van Randwijck, Vrakking en Nordholt al sinds het ontr staan van het Koninkrijk der Nederlanden de scepter jy zwaaien in de hoofdstad. Zo raakte 'Den Haag' in 1840 in rep en roer toen be kend werd dat de Amsterdamse hoofdcommissaris vai( politie Wiselius bovenop zijn salaris maanelijks een oi kostenvergoeding van 300 gulden kreeg, een ongekend bedrag in die tijd. De rel heeft twee jaar geduurd, maal! uiteindelijk durfde de minister niet in te grijpen. Ir Aan zijn collega van binnenlandse zaken schreef justi-'v tieminister Van Maanen naar aanleiding van die affai-lr re: „Die Amsterdamse politie is voor mij zowel als vooli u een kruis in ons leven en het is voor mij een behoeftjt dat er een eind aan komt. In 1886 was het weer flink mis. Minister Du Tour van i Bellinchave was het eigengereide gedrag van hoofd- f commissaris Van Doesburgh zo zat, dat hij de Amsterjj damse burgemeester Van Tienhoven per brief liet we-| s ten dat hij de politiechef zou ontslaan, tenzij de burge| meester daar ernstige bezwaren tegen had. En dat had-i hij. Hoewel de officieren van justitie in de hoofdstad rollend over straat gingen met de recherche, Van TienL hoven bleef zijn hoofdcommissaris steunen. De minis r ter voelde zich machteloos. j De discussies in het parlement van anderhalve eeuw geleden over het asielbeleid verschilden ook al geen haar van de debatten die daar nu over worden gevoerd Sommigen vonden het weigeren van vreemdelingen in, strijd met de Nederlandse gastvrijheid, anderen meen- den dat men juist streng moest optreden tegen j 'behoeftige vreemdelingen die vanuit andere landen i hierheen gezonden werden' (1849). Ook het cellentekort is van alle tijden. In de jaren tach- tig van de 19e eeuw was het probleem zo groot gewor den, dat het ministerie besloot de officieren van.justitii in een geheime brief op te dragen bij de rechters niet meer van die lange gevangenisstraffen te eisen. In 18$ had Nederland 1.200 cellen. Dat waren er 800 te wei- j nig. Het verschijnsel heenzendingen is evenmin in deze tijc uitgevonden. Van 1889 op 1890 steeg het aantal we gens gebrek aan celruimte naar huis gestuurde veroor-, deelden met 48 procent naar 408. Het ministerie van justitie is in 1798 opgericht, nadat een staatsgreep van Nederland een federale republiek had gemaakt. De eerste minister, die toen nog de titel 'Agent-van Justitie' droeg, was de Amsterdamse advo caat Cuperus. Hij verdiende 9.000 gulden per jaar en had dertien ambtenaren tot zijn beschikking. In die zit is er wel wat veranderd. DEN HAAG ANDRÉ VERMEULEN ANP Economie blijft zorgenkindje De Bulgaarse regering die voortkomt uit de morgen te houden parlementsverkiezingen krijgt een zware dobber aan herstructurering van de economie. De moeizame overgang van centraal geleide planeconomie naar vrije markteconomie heeft geresulteerd in prijs stijgingen van meer dan honderd procent per jaar. De werkloosheid is de hoogste in Oost-Europa, terwijl van de privatisering nog niets terecht is gekomen. schouwt zichzelf als 'garantie voor stabi liteit en etnische vrede'. De partij van Dogan zal met een ver wachte 5,3 procent van de stemmen ove rige kleinere partijen achter zich laten. Iwan Slavkov, schoonzoon van de vroe gere communistische staatsman en par tijleider Todor Zjivkov, wil met zijn partij Voorwaarts Bulgarije naar voorbeeld van Forza Italia, de partij van de Italiaanse premier Silvio Berlusconi, het Balkan- land uitiiet slop trekken. Verder dingt een aantal nieuwe partijen naar de macht. Een aantal ontstond uit afsplitsingen van de socialisten en de an ti-communisten. De Nieuwe Keuze strijdt voor een pragmatisch economisch beleid en voor particuliere investeringen. De partij Democratisch Alternatief voor de Republiek belooft meer buitenlandse investeerders naar Bulgarije te trekken en de traditionele afzetmarkt in de vroe gere Sovjetunie terug te winnen. De anti communistische Volksunie zet zich in voor verdere teruggave van bezit dat door de communisten was onteigend. Van het scala aan partijen komt slechts een half dozijn in het parlement. Weinig verrassend en geheel in lijn met omlig gende landen als Hongarije en Polen ste vent de Bulgaarse Socialistische Partij (PSB) van ex-communisten af op de overwinning. De winst voor de voormali ge communisten drijft voornamelijk op teleurstelling en nostalgische gevoelens die als gevolg van pijnlijke economische en politieke veranderingen opkwamen. In 1990 haalde de PSB de toevoeging communistisch uit haar naam weg en verving het door socialistisch. In hetzelf de jaar verraste Bulgarije de wereld door de voormalige communistische regering opnieuw aan de macht te helpen op het moment dat een democratische golfde Oostbloklandenoverspoelde. Ook bij de derde vrije parlementsverkie zingen sinds 1989 houden de meeste Bulgaren het op de ex-communisten. Vooral de ouderen de inflatie van het afgelopen jaar trof vooral hen in de por temonnee kiezen voor de socialisten onder leiding van Jean Widenow. De BSF houdt de liberale markteconomie ver antwoordelijk voor de economische te rugslag en wil zo snel mogelijk nieuwe banen scheppen. Maar niet alleen de ouderen scharen zich achter de socialisten. „We zijn in de mode", staat er op de affiches waarop een jong stel staat afgebeeld. De jonge Gulbiye Redjep is één van de kandidaten die op zoek is naar potentiële kiezers. De Bulgaarse van Turkse afkomst moet een groot gebied bestrijken om alle dorpjes aan te doen waar een eeuw geleden dui zenden etnische Turken door leger en politie werden gedwongen Bulgaarse na men aan te nemen. De dorpjes liggen ver van elkaar en zijn tegenwoordig nog maar gedeeltelijk bewoond. Het doel van de assimilatiecampagne in 1984 was de meer dan een half miljoen zielen tellende Turkse minderheid te on derdrukken. Het communistische be wind beweerde daarna dat er geen Tur ken in Bulgarije waren. De positie van de Turken in Bulgarije lijkt in de verste verte niet meer op die van toen. Sinds het verdwijnen van het communistische regime hielp de partij van de etnische Turken, de Beweging voor Rechten en Vrijheid1 de ex-commu- nisten (BSP) aan een meerderheid ten opzichte van hun rivalen in het parle ment. Lijstaanvoerder van de Beweging voor Rechten en Vrijheid, Ahmed Dogan, voert niet alleen campagne voor de 900.000 Turken, maar gebruikt de slogan 'Bulgarije voor iedereen'. De partij be- socialist Ivan Yankov, zijn haardracht en kleren volgens de laatste mode, legt uit dat zijn medestudenten zijn visie over het algemeen niet delen. Maar daar ligt hij niet wakker van. „De meesten van hen zullen niet gaan stemmen. Ze waren aanhangers van de Unie van Democrati sche Krachten (UDF) maar die partij heeft hen bedrogen." De socialisten slaagden er in de schuld van de corruptie en falende wetgeving bij de UDF te leg gen, ondanks het feit dat de berichten over corruptieschandalen ook de socia listen vermelden. De anti-communisten onder leiding van Filip Dimitrov voeren hun campag- nestrijd op het laatste moment op. Hun beloftes van snelle privatisering van staatsbedrijven en herstel van de monar chie zullen het echter niet redden. Alle opiniepeilingen voorspellen een voor sprong voor de socialisten van minstens 10 procent op hun rivalen. De BSF krijgt morgen tussen de 27,8 en 31,3 procent van de stemmen, tegen 19,4 procent voor de anticommunisten, aldus de pei lingen. Els De Temmerman registreert slachtpartijen heet van de naald 'Met hakmessen gewapende mannen hakken in op een groep mannen en vrouwen.... Een tie nerjongen sleurt een vrouw aan mijn kant voorbij, het hakmes op haar gezicht, haar kleed half gescheurd. Zij beeft oncontro leerbaar en kijkt me vreemd aan. Zij is een jonge Tutsi- vrouw; iemands dochter, ie mands zuster, iemands geliefde. Ik weet, en zij weet, die paar se conden dat onze ogen elkaar ontmoeten, dat zij een gruwelij ke dood tegemoet gaat.' De Belgische journaliste Els De Temmerman, Afrika-correspon- dente voor de Belgische televi sie en de Volkskrant, beschrijft met pijnlijke nauwkeurigheid de gruwelijkheden die zich dit jaar afspeelden in het Centraal - afrikaanse Rwanda. Ze walgt er van, het lijkt vaak futiel en zin loos om het op te tekenen, maar ze acht het haar taak de wereld te blijven vertellen wat er in Afrika gebeurt. De bovenbeschreven slachting is erger dan al het voorgaande waarvan De Temmerman getui ge was. „Ik heb veel oorlogen gezien, oorlogen om macht, om geld, om 'bevrijding', om een ideologie. Maar de slachting die zich voor onze ogen voltrekt, is van een totaal andere orde. Hier is geen rechtvaardiging, geen excuus voor. Hier zijn krachten aan het werk die ik niet meer kan vatten", noteert ze in haar recente boek 'De doden zijn niet dood'. De Temmerman schreef met haar dagboek een waar docu ment over het drama dat zich in Rwanda voltrok na de moord op de presidenten van Burundi en Rwanda op 6 april van dit jaar; een slachtpartij op ongeveer een miljoen Rwandezen, etni sche en politieke tegenstanders van het oude regime. Zij schreef, zegt ze in het voor woord, het boek niet met het doel een alles verklarende poli tieke, economische, etnologi sche en historische analyse van de crisis in het land te maken. Zij maakte van haar minutieuze ooggetuigenverslag van de ge beurtenissen in Rwanda 'een zoektocht naar de waarheid achter de propaganda en de leugen, naar de mens achter de terreur en de wreedheid'. „De wereld moet precies weten wat zich in Rwanda heeft afgespeeld tussen april en september 1994", aldus De Temmerman. Aan de slachtoffers draagt zij haar boek op. Op de kaft staat een foto van een berg hakmes sen. Dat zijn de wapens waar mee de moordenaars het groot ste deel van hun onbegrijpelijke karwei klaarden. De Temmerman legde tijdens haar verblijf in Rwanda een on bedwingbare honger aan de dag om alles te registreren wat zij zag. Soms uit zelfbescherming als een camera registrerend, verhaalt zij over de ene moord partij na de andere. Over de ge wonden die 'met dode ogen' en verminkt door hakmeswonden in de modder zitten. Zij be schrijft de geur van rottend vlees in de kerken en ziekenhui zen waar tallozen aan hun eind kwamen; de honderden opge blazen lijken die langs komen drijven in de rivieren. Zij tekent de getuigenissen op van (vaak verminkte) overlevenden. Ze vertelt over de exodus van Rwandezen naar Tanzania en Zaïre en dringt diep door in de daar ingerichte vluchtelingen kampen. Waar het leven door honger, ziekten en wraak acties over en weer soms nog ondraaglijker is dan het in Rwanda was. De journaliste luistert met niet verhulde verbijstering naar ver klaringen die moordenaars aan dragen voor de slachtingen en die ongeveer de volgende strek king hebben: 'Zij (de Tutsi's, een etnische groep in Rwanda) hebben onze president (een Hutu, behorend tot de andere belangrijke etnische groep) ver moord. Wij doden hen voordat zij ons doden.' In vetgedrukte letters beschrijft ze de hetze die de Rwandese radio voert tegen de door Tutsi's gedomineerde rebellenbeweging Rwandees Patriottisch Front. Met een re gelrechte haatcampagne wor den de Hutu's via de radio aan gemoedigd 'de wapens op te pakken en de graven te vullen'. Het waren aansporingen die hun uitwerking niet hebben ge- In een van de laatste hoofdstuk ken tracht De Temmerman een soort balans op te maken van «het voorafgaande. Het is begin september, en de verslaggeef ster staat op het punt te vertrek ken naar België. Druppelsgewijs keren Rwandezen terug uit de vluchtelingenkampen. 'Deskun digen' breken hun hoofd over een mogelijke toekomst. De Temmerman zegt zich bewust ver van 'deze experts' te hebben gehouden en alleen te hebben geluisterd naar de mensen om wie het gaat: 'de slachtoffers, de moordenaars en zij die probeer den op het broze middenveld te blijven staan'. Lang en angstig waren de nachten van afgrijzen, van wan hoop, van woede en intens medeleven. Vermoeiend en com plex was de zoektocht naar de waarheid tussen de leugen- Maar altijd en overal waren I er de helden. ..Altijd en overal waren de gewonden die met afgehakte handen en messteken in de hals zeiden: 'Zij waren gedwongen mee te moorden. Zij zijn niet slecht'....Er is geen enke Ie rechtvaardiging voorde uit roeiing van honderdduizenden onschuldigen. Er zijn alleen maar vele elementen die als stukjes van een puzzel in elkaar passen en in zijn geheel de ach tergrond vormen waartegen de genocide mogelijk is geweest." zijn niet dood. Rwana, een ooggetuigenverslag. Uitg. De Arbeiderspers, ISBN 90 295 4888 6. Prijs: 34,90. WILLEKE HEUKOOP» ideren in een opvangcentrum nabij Goma in Zaïre.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2