Meer dan strand alleen Toerisme ™osmalen lennekom Apeldoorn door de riviermond van de Gambia is een sensatie. Vlak bij het schip springen voort durend dolfijnen uit het wa ter. Ook dat valt onder de spontane begeleiding in Afri ka. Staatsgreep in Gambia staat vakantieplezier niet in de weg Aquasun biedt sinds half oktober directe reizen aan naar Gambia in West-Afrika. Een achtdaags verblijf in een luxueus hotel aan de At lantische kust kost in het laagseizoen duizend gulden. Elke zaterdag vertrekt een Boeing 757 van Air Holland van Schiphol naar het mi nistaatje. De staatsgreep door mili tairen in juli van dit jaar hoeft volgens de reisorgani satie het vakantieplezier niet te vergallen. De huidige regering heet toeristen van harte welkom. Het land werd tot juli politiek stabiel genoemd. De overwegend islamitische bevolking is arm, maar er heerst geen hongersnood. Het Engelstalige Gambia steekt vanaf de kust als een vinger in het Franstalige Se negal en beslaat het stroomgebied van de rivier de Gambia. Het land wordt wel 'een bizarre koloniale creatie' genoemd, omdat de Britten er destijds niet in slaagden hun bezet gebied met de Fransen te ruilen. Gambia heeft ongerepte zandstranden, sfeervolle stadjes en diverse natuur parken. Hoe kort de reis ook is, inentingen zijn noodza kelijk. Van september tot juli schijnt de zon onafgebro ken, waarbij de vochtige, subtropische temperatuur aan de kust rond de 33 gra den schommelt. Veelkleurige gewaden en rijk gevulde kramen op de markt in de hoofdstad Banjul. ERDAG 10 DECEMBER1994 ©a/DüÈte Banjul Georgetown Yundum BANJUL THEO VAN DER KAAL) Aan de tonelen die zich langs de weg afspelen tijdens de busrit naar het hotel komt geen reisbureau te pas. Wie voor het eerst in Afrika is, kijkt zijn ogen uit. Bedoen- inkjes, huisjes of zijn het hut jes, verteerde golfplaat als dak, zandige erfjes, donkere ingangen, hokjes als winkels en mensen, overal mensen, lopend, liggend, staand, han gend, kuierend. Opvallend is ieders gracieuze houding. De veelkleurige gewaden en prachtige kapsels vormen een scherp contrast met de stof figheid van straten en huizen. De vrouwen balancerend met lasten op het hoofd, de mannen hurkend bij hun handeltjes, uitgespreid op de vierkante meter. Een pirami de papaya's, een stapeltje au to-onderdelen, een partijtje waspoeder, een slof sigaret ten, takkenbossen, hoopjes noten, groenten, snoep. De bus raast te snel over de bre de asfaltweg met zijn gerafel de zijkanten om alles goed op te kunnen nemen. Flitsen van trillende hitte op een zandweg vol kuilen, velden vol couscous, primi tieve moskeeën, magere hon den, een geitenmarkt, een ge slachte koe aan de haak, een strijkende man, begroeide karkassen van auto's en het wrak van een Nederlandse streekbus, voorgoed op blok ken gezet. Geborgen Eenmaal binnen het hek van het hotel is Afrika, op de hitte na, hermetisch buitengeslo ten. De pal aan de oceaan ge legen hotels vormen enclaves van toeristen. Iemand die Afrika even teveel en te op dringerig vindt, kan zich daar geborgen voelen en in de watten laten leggen, hoewel het een misverstand is om te denken dat zoiets goedkoop zou zijn. Bij de opgang naar het strand weten de zonnende gasten zich beschermd door een soldaat in gesteven hemd en geperste pantalon. Dat brengt onmiddellijk in herin nering dat Gambia sinds juli bestuurd wordt door militai ren, die ook onderling af en toe slaags raken. Buiten de kazernes is daar overigens tot nu toe niets van te merken. De eigenlijke taak van de sol daat is het beschermen van "toeristen tegen al te opdrin gerige burnpsters of hustlers op het strand. Het verhaal is net als elders in de Derde Wereld. De meeste Gambianen zijn arm en een toerist is iemand met geld. 'What'syour name? I am your friend!' klinkt het om de haverklap bij het maken van een strandwandeling. Wie sterk in zijn schoenen staat en lauw reageert heeft niet zoveel last. Een gesprek aan knopen betekent steevast dringende invitaties voor een bezoek aan café, visrestau rant, dancing of winkeltje. Maar het zou jammer zijn naar Afrika te komen om al leen aan het strand en rond het hotel te blijven hangen. Wat verder weg is de sponta ne begeleiding bovendien minder opdringerig. Er zijn talloze avontuurlijke excur sies te maken naar stadjes dichtbij, de grens over naar Senegal, of diep het binnen land in. Een aardige eerste kennismaking met de Westafrikanen is het bijwo nen van een worstelwed strijd, naast voetbal een na tionale sport van betekenis. Het leukste van het spektakel is om naar de bezoekers te kijken die in hun mooiste kle ren komen opdagen. De mu zikanten houden de stem ming erin, maar eisen wel contante betaling door het publiek. Amazones De grotere plaatsen liggen niet ver van elkaar aan de westkust. De hoofdstad Ban jul of het kleinere Serrekunda en Bakau zijn zeer geschikt om zelf te ontdekken. De meeste hotels hebben een taxistandplaats met tarieven- bord. Eerx retour is goedkoper dan twee enkeltjes en heeft het voordeel dat begeleiding door de chauffeur bij de prijs is inbegrepen. Soms vraagt de chauffeur een voorschot om benzine te kunnen tank en. Wie voor een dubbeltje op de eerste rang wil zitten, meldt zich bij de taxi-brous- se, een minibusje dat pas ver trekt als alle plaatsen bezet zijn. Uitstapwens kenbaar maken door met de vlakke hand tegen de carrosserie te slaan. Banjul heeft een nationaal museum dat de hoogtepun ten uit het verleden van Gambia toont. De bevolking van nog geen miljoen zielen blijkt te bestaan uit 25 stam men die vreedzaam naast el kaar leven. Ontroerend is de verering van het Britse ko ninghuis tijdens de kolonisa tie tot 1965, compleet met de royale portretten en stukken koninklijk servies. Een bij zondere collectie foto's laat zien dat in Gambia aantrek kelijke amazones hebben rondgereden die te paard pijp rookten en tot de tanden wa ren bewapend. De markten in de dorpen tonen niet meer dan wat ar metierige hoopjes vruchten en een enkel uitgedroogd vis je, waarvoor maar geen ko pers komen opdagen. Een heel ander beeld is dat in de steden. Een wriemelende, veelkleurige mensenmassa gaat keurend langs de rijk ge vulde marktkramen met ver se groenten, vruchten en zee banket, uitpuilende zakken met bonen en graan, stapels felgekleurde stoffen en de on vermijdelijke truitjes en sportschoenen van wereld merken. Ook hier dient de bezoeker sterk in de schoenen te staan om niet overladen met spul len huiswaarts te keren. Of het nu gaat om een handeltje in bananen of een stalletje met houtsnijwerk, de poten tiële klant wordt onmiddellijk in een mentale houdgreep genomen wanneer de ver koopster fleemt: „Koop alsje blieft iets van me, dan kan ik tenminste vandaag nog naar de supermarkt." Stoplichtloos Buiten de drukke, stoplichtlo- ze stadjes is Gambia een ver ademing. Vanaf de hotels ver trekken bussen of jeeps met gidsen voor excursies. Dat kan een tocht van een dag zijn of meerdere dagen, waarbij in eenvoudige hotels wordt overnacht. Op het plat teland bestaan de huisjes nog uit lemen muren en daken van palmbladeren. De hoge zitplaats in de bus geeft soms gênant zicht op de intieme erfjes. Er wordt veel ge zwaaid. Bij pauzes duiken er altijd wel kinderen op die we ten hoe ze met hun dwingen de ogen de toeristen moeten aanpakken: „Give me any thing, please. Gelegen op de grens van regenwoud en Sahara oogt Gambia weelderig groen. Er gaan excursies naar natuurre servaten met krokodillen, leeuwen, apen, nijlpaarden en antilopes. Vogelliefheb bers kunnen hun hart opha len aan meer dan vierhon derd soorten. Zo huizen in de mangrovebóssen aan de kust massa's pelikanen, die zich niets van bezoekers in motor bootjes aantrekken. Ook het water zit vol leven. Varen Op het plattëland van Gambia is het stampen van de couscous een dagelijks ritueel. FOTO'S THEO VAN DER KAAIJ isen ssen is het Drents Museum op de Brink in kersttooi oken. Tegelijk daarmee loopt een tentoonstelling de Haarlemse beeldhouwer Hendrik Albertus van Eijnde, die tot 12 januari duurt. VW Assen, telefoon 5920-14324. -onkhorst capel van Bronkhorst vormt morgen, 18 december decor voor Dickens' befaamde 'A Christmas Carol', toepasselijke plek, want het kleinste stadje van Ne- and herbergt ook het Charlës Dickens Museum, ontroerende verhaal met de vrek Scrooge in de fdrol wordt verteld en uitgevoerd door poppenspe- De voorstellingen beginnen om 12,14 en 16 uur. i en reserveren: 05755-1623. je tal van plaatsen zijn rond Kerstmis levende kerst ien te zien. Nog realistischer is de traditionele kerst- htsamenkomst op zaterdag 24 december om 23 uur dom de schaapskooi op de Renderklippen (tussen en Heerde). Bij de herder en zijn schaapjes luiste- de deelnemers bij het licht van zaklantaarns naar kerstevangelie. msterdam I levensgrote neogotische kerststal uit de 19de eeuw en van de trekpleisters van de kerstexpositie in de Ie eeuwse schuilkerk Ons' Lieve Heer op Solder, aan Dudezijds Voorburgwal 40 iri Amsterdam. De expo- duurt tot en met 29 januari. niet Autotron te Rosmalen vindt van 23 december tot ^net 8 januari de traditionele kerstexpositie van Cboie en snelle' auto's plaats. Wegdromen bij de ^oiste modellen van onder meer Ferrari, Bugatti en nborghini. Van dat laatste merk is de Diablo SE (fo- te zien. jo: Autotron, telefoon 04192-19050. Eenmaal geland op de airstrip Yundum krijgt de reiziger naar Gambia al bovenaan op de vliegtuigtrap de temperatuurschok. Het is de klamme hitte van een openlucht-sauna, waaraan zelfs 's nachts niet te ontsnappen valt. Lopend door de laaiende zon naar de eenvoudige douanekantoren volgt de cultuurschok, toegediend met opzwepend tromgeroffel, wilde dansen, gefluit en gezang. De bleke toerist zal weten dat hij in zwart Afrika is aangekomen. de drie eeuwen dat de Oranjes paleis Het Loo in ,-peldoorn bewoonden, werden Kerstmis en Nieuwjaar ,-Jvierd met feestelijke diners. Versieringen en de ma ler van tafeldekken veranderden met de mode van de |d. Dat is te zien op de tentoonstelling 'Kersttafels in jleis Het Loo' die tot en met 8 januari duurt. het hippische centrum aan de Valtherweg te Exloo jordt op kerstnacht een speciaal concert gegeven door p plaatselijke muziekvereniging en twee zangkoren, ot de toeschouwers behoort herder Tinus Kaspers met jn schaapskudde. Toegang gratis, lfo: VW Odoorn, telefoon 05919-49182. Noordwijk )t en met 8 januari worden in de Space Expo te oordwijk gratis rondleidingen verzorgd, tijdens welke >eciale aandacht zal worden besteed aan het onder- >ek dat de Europese ruimtesonde Giotto doet naar de alley Komeet. Zoals bekend wordt deze door velen ge en als de ster, die bij de geboorte van Jezus Christus 3or onder anderen de herders bij Bethlehem werd ge en. Te zien valt in Noordwijk zowel een model van de )meet als het testmodel van de Giotto. Uiteraard kan jdens de kerstvakantie via het 'Virtual Reality'-systeem ok een gesimuleerde ruimtewandeling worden ge taakt. tfo: Noordwijk Space Expo, telefoon 01719-46446. 2 kersttentoonstelling van het Kijk- en Luistermuse- n aan de Kerkstraat in Bennekom bestaat uit drie af- inderlijke exposities. Te zien zijn tweehonderd zelfge- aakte kerstkaarten, een verzameling kerststallen ver- tardigd van berkestammetjes, walnoot of vingerhoed i een collectie iconen, als miniatuur geschilderd op Verschalen, of geborduurd. De tentoonstelling duurt ',*ten met 7 januari. laren "It en met 30 december verkeert de Hortus in Haren in ^stsfeer. Diverse kerstbomen, versierd op traditionele jze, een levende kerststal en een expositie van kande- irs, lantaarns en glazen verlichting'geven een beeld n de Europese kerstsfeer. Een exotisch lichtspektakel, nglegeluiden, kaarslicht, waterdamp en theatereffec- ii veranderen de tropische kassen van de Hortus in n filmdecor uit 'Indiana Jones' of 'Gorilla's in the 1st'. fo: 050-632010. 23 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Kerstmarkt Valkenburg Befaamd om z'n sfeer is de ondergrondse kerstmarkt van Valkenburg aan de Geul. Tot en met morgen, 18 december, staan de kraampjes opgesteld in de Ge meentegrot die diep de Cauberg binnendringt. Info: 04406-13364. Deventer Deventer beleeft morgen, 18 december, zijn traditionele kerstmarkt en kerstkoopzondag. Niet alleen rijk gevulde kramen daar, maar ook levende kerststallen, jacht hoornblazers, arresleden (die tussen het station en het centrum pendelen), concerten, gratis glühwein of cho colademelk en een Charles Dickens festival. Dat speelt zich af in de Walstraat en Golstraat. Ontmoet Oliver Twist, Mr. Scrooge en Mr. Marley in een decor dat wordt beheerst door paarden, koetsen, vélocipèdes en kraampjes met gepofte kastanjes en warme punch. Info: 05700-16200. Den Haag Een tien meter hoge opblaasbare kerstman domineert een van de grootste kerstmarkten van Nederland: het Plein de Noël dat tot en met 23 december Het Plein in Den Haag vult. Het restaurant vindt onderdak in een spiegeltent, die in de jaren twintig en dertig op kennis sen en jaarmarkten in gebruik was als danssalon. Info: 06-34035051. Amsterdam Op het Beursplein te Amsterdam (naast de Bijenkorf) staat tot 23 december een kerstdorp. Zestig kraampjes verkopen kerstdecoraties, geschenken en andere snuis terijen. Ook is er gelegenheid tot het nuttigen van een hapje of een drankje en vinden er diverse optredens plaats van koren en orkesten. Op het plein kan tevens worden ingestapt in een tram uit de jaren vijftig, die een nostalgisch ritje maakt door Amsterdams verlichte winkelstraten. Kerstwandeling Ootmarsum In Ootmarsum wordt op tweede kerstdag een tien kilo meter lange wandeling langs tal van midwinterhoorn blazers georganiseerd. Ook in Zelhem zijn op 26 de cember midwinterhoornblazers te vinden langs een wandelroute die over het landgoed Slangenburg is uit gezet. Info Ootmarsum: 05419-92183 Info Zelhem: 05750- 19355. Arnhem Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is in winterslaap. Maar deze maand gaan de poorten een paar dagen open. Er is een romantische wandelroute uitgezet, die langs een aantal bijzondere plekjes van het museum voert. De stal van Staphorst bijvoorbeeld (waar vee rondscharrelt) of de knusse boerderij in de Zaanse buurt (waar de bakkers druk in de weer zijn met speculaas en kerstbrood). In de Zwolse herberg staat de poffertjespan op het vuur. De bezoeker kan ook genieten van het turfvuur in het oude schooltje en een ouderwetse poppenkast. Als er sneeuw ligt kan de tocht per arreslee worden ge maakt. Het museum is geopend op zondag 18 decem ber en van 26 tot en met 30 december. Info: 085-576123. Breda Door de VW van Breda is een bustocht uitgezet langs de mooiste kerststallen in het Nederlands/Belgische grensgebied. De route wordt gereden op 28 en 29 de cember en begint bij het bureau van de VW te Breda. Een gedeelte van het traject wordt in het donker afge legd zodat de verlichte kerststallen beter uitkomen en halverwege (omstreeks 17 uur) wordt gestopt voor een bord erwtensoep. Info: WV Breda, telefoon 076-222444. Eersel In de Belgische en Nederlandse Kempen is een route uitgestippeld langs de befaamde levensgrote kerststal len, die in de buitenlucht zijn gebouwd. De VW van Eersel laat op 27 december (en bij voldoende belang stelling ook 29 december) een bus langs deze van oor sprong Belgische bezienswaardigheden rijden. Halver wege, in een plaatsje met de toepasselijke naam He- meldonk, wordt gestopt voor een kleine ravitaillering. In Turnhout is er gelegenheid tot het maken van een wandeling over het Begijnhof. Info: VW Eersel, telefoon 04970-13163. 's-Heerenberg In het kasteel Huis Bergh te 's-Heerenberg worden van af tweede kerstdag tot en met 8 januari dagelijks spe ciale kerstrondleidingen gehouden (met uitzondering van oudjaar en nieuwjaarsdag. Hoogtepunt tijdens de bezichtiging vormt ongetwijfeld het bezoek aan de ge restaureerde huiskapel met als pronkstuk een drieluik met in het middelste paneel een afbeelding van de aan bidding van het kindeke Jezus door de drie koningen. Op tweede kerstdag is er om 16 uur een concert. Info: Kasteel Bergh, telefoon: 08346-61281.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27