carpet-land jDe 'weggestopte' garage van Van Schie Naarstig op zoek naar de de Bommelbode Verkeren in hoger sferen Het Gesprek van de Dag Sektegekte Theo Bakker Zondag 18 december zijn wij geopend van 10.00 tot 17.00 uur in Leiden. 1 i ZATERDAG 17 DECEMBER 1994 17 ]Acliter de huizen aan de weg timmeren 299 Kerstavond voor Pak een heer van stand. Een beroemde heer van stand zelfs, die inwoner van Rom meldam. Hans Janssen is geen heer van stand. En beroemd is-ie al helemaal niet, die inwoner van Voor schoten. Dat hoeft ook niet voor hem, want hij is een dik ke vriend van Bom mel. In die zin, dat het hem uitermate veel voldoening schenkt deze oude brombeer in huis te halen. Voor alle duidelijk heid: Janssen is lid van de Marten Toonder-verzamel- clüb en is op jacht naar alles wat met diens stripfiguren heeft te maken. Boeken, puzzefs, kaarten, je kunt het zo gek niet opnoe men of de 41-jarige onderwijzer pro beert het in zijn be zit te krijgen. Zijn collectie telt talloze artikelen van Bom mel, Tom Poes, Kappie en Panda. Maar vraag hem naar het waarom van deze passie en hij aarzelt. Hoe moet je in 's he melsnaam uitleg gen wat er zo mooi Urn spreken voor' ^ans Janssen: "Het zijn vooral de tekeningen die het doen. En de kleuren." zich, vindt hij, en trots loopt hij naar enkele puzzels die aan de muur mee jn aanrakin toen ik hangen Deze is echt gewe - een wefkstuk maak,e *eJ d'g .zegt hrj terwijl hiji eentak beeldverhaien de pedagogi. van de kerstboom opzij buigt. Tia 5L, 7«nB Haararhtpr slaat Rnmmpl mpt scne acaaemie. i sja, net zijn Daarachter slaat Bommel met Qok de tekeningen die het doen znn hengel een vis uit het water, hè'Vooral oude van tijdens goedkeurend gadegeslagen de En dje yan y[ak ema door Tom Poes en Wammes Waggel. „Eigenlijk zou deze boom hier niet moeten staan. Die hebben nog iets kinderlijks, iets onschuldigs. De kalenders Na een kleine rondleidhig wil hij wel een poging wagen zijn bijvoorbeeld zijn schitterend. Qua kleuren ook. De prenten mjwe! een poging wdg van ,ater zijn echt voor volwas- liefde voor Toonder te analyse- senen ren. „Ik kvyam er eigenlijk bij En het is ook de figuur Toonder, de man achter de tekeningen en verhalen, die hem enorm aan spreekt. „Hij heeft tenslotte een eigen wereld geschapen. Rom meldam is een maatschappij in het klein. Toonder heeft de mensen dikwijls een spiegel voorgehouden met al zijn per sonages die verschillende on hebbelijkheden ten toon sprei den. In een fantasiewereld, dat wel, met vreemde volken en landschappen." Zo wordt er dikwijls gereisd in de verhalen van Tom Poes en Bommel. „De pa van Toonder was kapitein dat zal er wel mee te maken hebben. Pa vertelde ongetwijfeld veel reisverhalen. Maar Toonder is nu echt thuis. In Ierland. Zijn broer had daar een keer een huis gezien en zei: dat is echt voor jou, het staat in een omgeving waar je over schrijft. Dat klopte. Toonder zag bleef dus." De produktie van de oude Toonder mag dan inmiddels vrij wel zijn gestopt, er blijft nog genoeg over om te verzame len. „Die kalenders bijvoorbeeld waar ik het over had. Jaren geleden zag ik ze een keer op een verza- melbeurs. Maar ik kocht ze niet. Omdat ik toen nog zo veel andere dingen wilde hebben. Nu kan ik me wel voor m'n kop slaan. Ik heb ze sindsdien nooit meer gezien. En die twaalf nummers van de Bommelbode zou ik ook graag willen hebben. Maar die ben ik zelfs nog nooit tegengekomen op al die verzamelbeurzen die ik bezoek." Veel ander fraais dus wel. Zoals het Tom Poes Spel. Een soort ganzenbord? Een kaartspel? „Joh, ik zou het niet weten. Ik heb het nog nooit gespeeld." Het gaat hem om de tekenin gen, nietwaar. „Ja, maar zo fanatiek ben ik nou ook weer niet. Ik hoef niet alles kos te wat kost te heb ben. Al zegt Bommel dat geld geen rol speelt. Ik voel me zelf dus ook geen Bom- fotoloek zuyderduin mej nee. Anderen wel. Die gaan er mee naar bed en staan er mee op. Ik mag toch hopen dat i de wereld lt. V toen met eigen ogen üe weieiu jk b waar hij overschreef. Metdie hermanjoustra. nevels en die grillige natuur. Hij Laatst doken er alarmerende berichten op in de Leidse pers: er zou een heuse sekte in onze stad huizen: de Gem- rod Foundation. Commotie. Opgepast. Zandzakken. Want sektes zijn eng. Eerst maken zij je hoofd 'leeg', daarna je portemonnee. En in het erg ste geval, of het beste zo u wilt, organiseren zij op bevel van de onvermijdelijke 'Lei der' eigenhandig het einde hunner tijden. Brrrrr, en dat allemaal in onze eigen Cobet- straat! Zeker, sektes zijn erg. Maar het ergst zijn de dagelijks le ven sektes, waartegen we niet gewapend zijn, omdat we die niet meer als sekte herken nen. Je hebt er die pasgebore nen onder water houden, om dat zij in zonde geboren zou den zijn, en die de kleintjes vitale inentingen weigeren. Of die jongens van zestien te biecht laten gaan omdat zij zich hebben overgegeven aan de natuurlijke behoefte om zich af te trekken. Ach, er zijn zoveel sektes. Je hebt er ook die op zondagochtend krantjes in brievenbussen stoppen met verleidingen om de mensen hun goede geld uit te laten geven aan nog meer bezit en genot. Terwijl tegelij kertijd bij weer een andere sekte een man in het zwart te gen zijn onbeminde gelovigen schreeuwt dat zij pas goed fout zijn als zij denken dat zij het goed doen. Dat mag alle maal, maar als het klein is en onbekend noemen wij het 'sekte' en spreken of schrijven er schande van. Vorige week hield de Gemrod Foundation open dag. Cen trale zin van de handige ad vertentie: De rijkdom van het leven zit in de vragen, niet in de antwoorden.' Is me dat wat, op naar de Cobetstraat. Een sekte met dit credo zou ik zelf gesticht kunnen hebben. Dat de leden binnen komen en te gen elkaar zeggen: 'Weet jij het? Nou, ik ook niet. Zullen we dan maar gaan kaarten.' Weinig kaarten bij de Gem rod. Ik kom binnen, vrouw op me af. Dubbele verleiding, vorm en inhoud. Mijn jas moet ik in de kelder ophan gen. Symboliek, eerst moet je naar de kelder gaan. Dan naar zolder, waar achterin afbeel dingen hangen uit het oude Egypte. Bijschrift bij een gou den hoofd op een kristallen bol: 'Er zijn veel referenties te vinden dat bepaalde perso nen vroeger via kristallen bol len mentaal naar andere pla neten en zelfs andere tijden konden reizen.' Verder hangt er een afbeelding die vol zit met voorbeelden van de 'wet van twee'. De 'wet van twee?' Ja, dat er een derde van komt, als je niet oplet. Even verder wordt aan een ta fel uitleg gegeven over de Chi nese vogeltarot. Vogels zijn 'sensitieve wezens'. En dan vooral de Chinese. Maar zegt een bezoekster: 'Je kunt ook de letters van het alfabet ne men en de klinkers schrap pen, dan hou je er ook 21 over.' Als ik over de gang naar bene den loop hoor ik nog net een GF-lid tegen een (be)zoeken- de jongeling zeggen: 'Maar wat wil je nou. Een leven kan wel tienduizend jaar beslaan en misschien ben jij pas aan je eerste tachtig jaar bezig.' Van die jongen kon ik dat niet direct zo inschatten, maar van de groep 'kleurendansers' meen ik het na een chaotisch betoog over vingers en kleu ren en functies in het lichaam gevolgd door een wandeling door een denkbeeldig bos ze ker te weten: die hebben nog negenduizend negenhonderd en twintig jaar te gaan voor ze de absolute dans te pakken hebben. Tijd om een 'usher' (gids. lei der) te spreken te vragen. Ik zeg: 'Hé, usher, als de rijkdom van het leven in de vragen zit. Waarom tref ik hier dan een gebouw vol antwoorden aan? Je wordt niet zomaar 'usher', dus er volgt een intelligent antwoord, ledereen zijn vrij heid. hij gelooft ook niet alles, alleen maar dat de Chinese keizers vroeger op basis van de 'grondtoon' werden geko zen. 'Misschien zie ik je nog wel eens bij een cursus.' Dat zou kunnen. Dat ik bij de Gemrod verder ga werken aan het verspreiden van mijn ant woord. Deel het aantal keren dat de komende weken het woord 'vrede' valt door alle oorlogen, vermenigvuldig dat met het gemiddeld aantal ki lo's dat iedereen deze maand aankomt, maak een alfabeti sche vertaalslag en de uit komst zal zijn: 'Antwoorden zijn er niet.' Kalk die tekst op een vaandel en ga er mee op straat lopen. Ik loop achter je aan, tienduizend jaar lang. Ollie B. Bommel is Het getal vijf staat in deze da gen centraal in zijn leven. Vijf en een veelvoud daarvan. Hij is bijna 35 jaar automonteur, runt bijna 25 jaar z'n eigen zaak en wordt binnenkort ook nog eens 50 jaar. Ter gelegenheid van al die naderende mijlpaaltjes houdt Hans van Schie morgen in zijn garage open huis voor de relaties die in al die jaren de weg naar zijn bedrijf hebben weten te vinden. Dat laatste is bepaald niet ge- i makkelijk want wie een garage zoekt, komt niet zo maar bij hem terecht. De werkplaats van 1 Van Schie ligt 'verstopt' op een pleintje met garages achter de huizen van de Leidse Lelie- j straat. 'Poort' onderdoor (of I nou ja poort, het is meer een j mime onderbreking van de rij i woningen) even naar links en daar is de plek waar Hans van J Schie en zijn medewerker Luuc f Witte hun werkdagen doorbren- gen. I Parkeerproblemen Ze timmeren er bepaald niet aan de weg. „Het heeft z'n na delen dat we hier zitten", erkent de garagehouder onmiddellijk, „als je meer in het zicht ligt, kun je meer reclame maken. Maar het heeft ook voordelen. We zijn de drukte van de weg kwijt en we kennen hier geen parkeer problemen. Daar zijn een aantal andere kleine bedrijven in I.ei- den op stuk gegaan. Er zijn ga ragehouders die een prent krij gen als ze hun eigen auto voor de deur parkeren." Bij Van Scfiie voor de deur is plaats genoeg en wie er een maal 'zakelijk' heeft geparkeerd, komt vaak terug. Dat gebeurt natuurlijk niet als de reparateur een automonteur is van het ty pe: voor garantie moet je bij de bouvier zijn. „Klanten komen hier voornamelijk terecht door mond-tot-mond reclame", weet Van Dale doet een boekje open 'Vrouw, zie ook Hemel en Hel' heet het nieuwjaarsgeschenk van woordenboekmaker Van Dale Lexicografie. Ewoud San ders en Nop Maas namen voor dit boekje een aantal humoris tisch - satirische woordenboeken in Nederland in de 18de en 19de eeuw door. En geven daar uit een korte bloemlezing. Zo schreef Betje Wolff in haar Re gister zonder boek uit 1771 over de zondag 'Deze dag is ge- schaapen, voor fatzoenlijke Lie den, om in de agtermiddag te peuzelen, of's avonds hartelij ker dan naar gewoonte te eeten; Voor studeerende wezens om hun agterstallig werk in te haaien En zo zijn er meer. Spiritus Asper en Lenis (scherpe en zachte geest) was het pseu doniem van B.T. Lublink Wed dik. Hij schreef vanaf 1844 voor het blad De Tijdspiegel. 'Baard is een merkwaardig iets aan jonge mannen, oesters en wal- visschen - de eersten worden er om gerespecteerd, de tweeden van gezuiverd, de laatsten des wege gevangen'. Gehaat werd de journalist Iz. J. Lion, die zelfs stenografeerde in de Tweede Kamer. Hij noemt een tenor bij voorbeeld een dunzanger. In 1869 verscheen een Humoris tisch Album. 'Drama: Onze toe komst in Nederlandsch-Indië Al met al maakten Sanders en Maas een curieus boekje voor de klanten van Van Dale. Vooral bestemd, maar dat zal duidelijk zijn uit het voorgaande, voor de echte liefhebber van taal. emiel fangmann Hans van Schie (rechts) en zijn medewerker Witte voor de toegang tot het pleintje: „Klanten trekken we voor namelijk door mond-tot-mond reclame." foto hielco kuipers Van Schie dan ook. „En als ze hier eenmaal zijn heb je meteen meer meer contact dan in een grote garage. We hebben geen receptie, er zijn geen formalitei ten en we stellen meteen een diagnose", antwoordt hij op de vraag hoe hij het zo lang op die 'verborgen' plek heeft kunnen volhouden. Maar natuurlijk heeft ook hij in de loop der jaren concessies moeten doen. Zo heeft de ben zinepomp die hij had het veld moeten ruimen na de oliecrisis in het begin van de jaren zeven tig („veel van de vaste klanten kochten toen ccn fiets") en kan hij moeilijk meegaan met de snelheid die op de elektronische snelweg wordt ontwikkeld. „Een afleesapparaat heb ik niet. Met zo'n computer kun je precies zien waar iets fout zit als je het zelf niet kunt vinden, maar die kost wel een ton. Dat kan ik niet investeren, dus moet ik de klant soms doorsturen naar de dea ler." Ervaring Dat gebeurt echter zelden bij Van Schie, die er gewoonlijk wel in slaagt de oorzaak van het de fect op te sporen. Hij heeft er de ervaring voor. Al op de lagere school werkte hij ais vakantie kracht in de garage die hij nu zelf runt. Na de Ambachtschool kwam hij in vaste dienst bij zijn voorganger Groenewegen, van wie hij de zaak (daterend van 1936) nu bijna een kwart eeuw geleden overnam. Een verhaal apart, volgens zijn vrouw Ineke, die 'toevallig' pre cies 25 jaar zijn ring draagt: „We waren net een paar maanden getrouwd toen hij op een avond in november bij zijn baas moest komen. Zelf dacht hij dat hij een envelop zou krijgen omdat hij tien jaar in dienst was. Dat Groenewegen zou stoppen had hij nooit verwacht omdat hij maar een paar jaar ouder was. Hij kwam dan ook ontredderd thuis, met de mededeling: ik sta op straat. Pas later kreeg hij het idee voor zichzelf te beginnen." Grote beurt Boekhoudkundig 'gestuurd door zijn zwager startte hij meteen in een hoge versnelling. „In die eerste tijd was het echt druk", aldus Van Schie. „Het aantal auto's groeide, de koppe lingen en de remmen sleten eerder en iedereen ging naar Spanje of Italië en liet dan zijn auto nog even snel een grote beurt geven. Nu liggen de beur ten veel verder uit elkaar. Vroe ger was het olie verversen na 2500 kilometer en om de 10.000 km een grote beurt. Nu is dat om de 7500 en de 15.000 km en ze hebben het al over de dubbe le getallen." Het wordt dus allemaal minder, omdat de auto's steeds beter worden. „Maar het onderhoud hou je altijd", weet hij. „Dus je zal altijd wel een goede boter ham in dit vak kunnen blijven verdienen. Ook met die andere getallen, ook op deze plek." paul de tombe Na de fraai ogende dames die met hun welgevormde lijven een maand of wat geleden pikante lingerie aanprezen, domineert ditmaal een 'dressman' de abri's met zijn opvallende verschijning. Geen'recla- me voor slipjes of hemdjes deze keer, integendeel de engel die ons met vrome blik tegemoet treedt, is op en top gekleed. In driedelig* kostuum of colbert en - alleen 's avonds via een ingenieus trucje - compleet met vleugels en aureooltje laat hij zien wat Hij te bie den heeft. Een bevlogen beeld dus. Met een knipoog naar de naderende Kerst. Nu kan het publiek, na de soms schokkende maar baanbrekende posters van de Italiaanse kledingfirma Benneton, best een stootje hebben op het vlak van de reclame. Desondanks kreeg men deze week bij het filiaal van Hij in Leiden - een landelijk opereren de keten met honderd winkels op het gebied van he renmode - toch nog mensen over de vloer die de posters van weinig smaak vonden getuigen, ja zelfs als oneerbiedig aanmerkten. „Tien procent onge veer", vertelt verkoper Erik. Die er meteen aan toe voegt dat de andere negentig procent de man-enge len juist prachtig vond. „Maar meer kan ik niet ver tellen, dan moetje bij het hoofdkantoor in Utrecht zijn." Daar verkeert men, volgens woordvoerder Monique Ligtvoet, in hoger sferen. Maar dan vooral vanwege de positieve reacties. Ze kijkt op van de kritiek die men in Leiden toch ook kreeg. „Dit is echt niet shoc kerend bedoeld", haast ze zich te zeggen. „In onze dessins voor de Kerst vind je overal cherubijntjes te rug. Op de overhemden, stropdassen, in de voerin gen enzovoort. We wilden daar een leuke campagne omheen. Daar is dit uitgerold. Met die aardige gim mick van die verlichte vleugels 's avonds. Leuk toch zeker? Of niet soms? Ja hoor ad van kaam ZOETERWOUDSEWEC 9. TEL.: 071-322300.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17