\gentvaker alleen op pad Doorbraak in de hartchirurgie Haagse straathandel wordt gewit gIGEN BAAS Stukje sfeer 14?5 ZONDAG 18 DECEMBER GROENOORDHALLEN LEIDEN Randstad Wachten op de Almanak Braziliaanse peuter gaat terug naar haar moeder Moord op Haags meisje in Opsporing Verzocht Geen prijs voor idee afvaltulp BOUWPLANNEN? i"rt;i ruvcva Inspectiedienst wil bij stier Herman intrekken Alleen handgemaakte sieraden i intratuin de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland VTERDAG 17 DECEMBER 1994 15 olitie belooft meer blauw op straat va in de politieregio Hollands Midden krijgen Dortaan niet-meer automatisch een maatje mee als ze p pad gaan. Ook in deze regio wordt de 'solo-agent' in- evoerd. Door de maatregel zal vaker politie aanwezig ijn al moeten volgens korpschef S. van Hulst van Hol- inds Midden 'geen wonderen worden verwacht'. iperdorp monica wesseling ■n ie solo-agent wordt alleen in- allpzet op de 'eenvoudiger za- Den'. „Het aannjdinkje met uit- beuitend blikschade of het oogje i het zeil houden op een rusti- e markt. Een aanrijding 's achts of een bankoverval is en lijft werk van een koppel." De tijd is in Hollands anlidden op bescheiden schaal vetoefgedraaid met solisten, be Het opsplitsen van duo's imeeft niet alleen het voordeel at in dezelfde tijd op twee lekken politie aanwezig kan jn, maar vergroot volgens prpsbeheerder C. Goekoop ook ecjet contact tussen agenten en irtjurgers. Goekoop kijkt anders aan te- 66en het solisme dan Van Hulst, Leidse burgemeester merkte Jsteren tijdens de vergadering an het regionaal college (de przameling van burgemeesters an de 35 gemeenten van Hol- Midden) op dat agenten OOjiet moeten zeuren over dat al- 40»en-opereren. „Ze willen wél lolgraag in hun eentje op de notor crossen. Dan moeten ze iok vooraan staan om andere aken alleen uit te oefenen". Van Hulst daarentegen vindt de politiek doet alsof de Agenten onnodig in tweetallen tipereren en alsof het opsplitsen 'an de duo's opeens alle pro blemen met personeelstekorten zou oplossen. Het 'douceurtje van Dijkstal' ten spijt, krijgt Hollands Mid den volgens Van Hulst nog steeds te weinig geld om de dienders 'goed in het pak te ste ken'. Volgend jaar geeft het rijk voor elke agent 1400 gulden om auto's, computers en anadere apparatuur mee aan te schaf fen. Deskundigen van de politie hebben berekend dat er per agent minimaal 2000 gulden nodig is. Hollands Midden heeft zelfs nog meer nodig. Het korps heeft de afgelopen jaren veel geld gestoken in personeel en weinig in materieel en zou dus eigenlijk een inhaalslag moeten maken. Van Hulst maakt zich zorgen: „Een slechte uitrusting tast de daadkracht aan." Het tekort aan geld (en dus aan mensen) is voor Goekoop reden om niet al te hard te wer ken aan de verbetering van de aangiftebereidheid. Burgers ne men lang niet altijd de moeite om naar het politiebureau te gaan. Door de bureau's klant vriendelijker te maken, neemt die bereidheid toe. „Maar als er al te veel aangiften worden ge daan, moeten we er weer meer laten liggen", aldus de Leidse burgemeester. Nu blijven jaar lijks honderden zaken op de plank liggen omdat er geen tijd voor is. leiden Het was op het nippertje. De zeven-koppige redactie van de De Leidse universiteit wil volgend jaar geen almanak meer uitbren- Leidse Universitaire Almanak stond vrijdagmiddag op de Witte Singel gen, maar een 'vademecum'. Dit boekje, ook een praktisch naslagwerk in de kou te wachten op de vrachtwagen uit Zutphen. En de rector van voor studenten, zou in eigen beheer moeten worden gemaakt. De hui- de Leidse Rijksuniversiteit stond een paar minutën lang met lege han- dige almanak valt onder de verantwoordelijkheid van de Stichting den op het podium van het LAK-theater... Maar daar verscheen dan Leidse Universitaire Almanak: een redactie van studenten bedenkt toch de doos met de lang verwachte boeken. „De 25ste studentenal- sinds 1971 het thema en stelt het boekwerk samen, manak kreeg niet voor niets het thema 'drama' mee. Maar ik verzeker foto loek zuyderduin u, dit is geen afgesproken werk", zei prof. dr. L. Leertouwer. CHEF GERT VISSER, 071 -356439,PLV.-CHEF PAUL VAN DER KOOIJ, 071 -356441 den haag jaft KUYSbrengt. Met deze uitspraak van het hof komt een eind aan een juri disch gevecht van tweeënhalf jaar. Kort na de geboorte in Bra zilië gaf moeder Vera haar kind ter verzorging aan tante Joanna, die met Amber naar Hoofddorp vertrok. Daar ontfermde de fa milie Mooijman zich over het kind. Toen Vera haar dochter terug wilde, verzette de familie Mooijman zich daartegen. Sindsdien hebben zo ongeveer alle betrokken juridische instan ties zich over de zaak gebogen. Amber gaat definitief terug naar haar moeder. Het gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen bepaald dat de Braziliaanse peuter op 23 december door haar Hoofddorpse pleegouders aan moeder Vera Braga moet worden afgegeven. Tevens heeft het hof een omgangsregeling getroffen. Daarin is bepaald dat Amber het weekend van oud en nieuw en daarna een weekend per maand bij de familie Mooij man, haar pleegouders, door- Jomanda praat met Jaarbeurs utrecht gpdder van de jaarbeurs dat er sprake zou zijn van onderhan delingen met het medium dat op zoek is naar een nieuwe lo- katie voor haar activiteiten. De genezeres Jomanda uit Tiel is in gesprek met de Utrechtse Jaarbeurs over de mogelijkhe den haar activiteiten over te brengen naar Utrecht. Gisteren nog ontkende een woordvoer- )IAMANTEN Juwelendieven hebben diamanten ter waarde van wee miljoen gulden gestolen bij Gassan Diamonds aan de Nieuwe Jilenburgerstraat in het centrum van Amsterdam. De sieraden be- onden zich in een vitrine. De diefstal werd donderdagavond rond lEPialf acht gepleegd en vrij snel daarna ontdekt door personeel. De laders waren al in geen velden of wegen meer te bekennen. rotterdam gpd/jan haverkate De Enschedeër H. Glastra (65) heeft een medische vinding ontwikkeld die tot een doorbraak kan leiden in de hartchirurgie. De vinding, die inmiddels wereldwijd is ge patenteerd, wordt vandaag gepresenteerd op een internationaal congres in Rotter dam. Het is een revolutionaire methode om zwakke plekken in bloedvaten te verstevi gen met kunststof zonder dat de patiënt daarvoor hoeft te worden geopereerd. Daarbij wordt gebruikt gemaakt van een in dubbelwandig folie verpakt vloeibaar acrylaat dat via een ballon-katheter in het lichaam wordt gebracht. Op de kritieke plek aangekomen wordt het folie met de ballon tot de juist grootte opgeblazen en daarna plaatst in de aorta van een vrouw. De toepassing van stents in de hartchi rurgie is tamelijk jong en nog sterk in ont- wildceling. Al ongeveer acht jaar wordt deze techniek door cardiologen toegepast bij de behandeling van hartpatiënten die een zo genaamde dotter-behandeling moeten on dergaan. Daarbij wordt vanuit een bloedvat in de lies een flexibel buisje naar de ver nauwde kransslagader opgeschoven die ve- volgens met een ballonnetje wordt opgebla zen. De vernauwing wordt opgerekt en het bloedvat is weer doorgankelijk. Maar deze behandeling heeft in zeker dertig procent van de gevallen als nadeel dat de elastische vaatwand terugveert en opnieuw een vernauwing veroorzaakt. Om dat te voorkomen plaatsen hartchirurgen sinds 1986 stents. Het nadeel van de tot uitgehard met ultra-violet licht. Na een reeks van dierproeven is de eerste kunststof dusver gebruikte stents is echter dat zij ge 'stent' - zoals dat in vakjargon wordt noemd - afgelopen week met succes maakt zijn van gevlochten roestvrij staal- gaas en de vorming van bloedstolsels sti muleren. Hartpatiënten krijgen daarom na de implantatie van de stent altijd anti-stol lingsmiddelen toegediend, maar ook dat is niet zonder gevaar omdat er bloedingen kunnen optreden. Een bypass-operatie is dan meestal onvermijdelijk. Als de thans bestaande verwachtigen uit komen, kan de vinding van Glastra een doorbraak betekenen in de hartchirurgie. Veel open-hartoperaties, die nodig zijn als de traditionele dotterbehandeling met plaatsing van metalen stent niet baat, wor den dan overbodig. Een kunststof stent kan in beginsel tijdens een kortdurende zieken huisopname worden geplaatst. De vrouw die deze week een stent ingeplant kreeg, is nu al weer thuis. De stent-techniek is in beginsel ook toepas baar op plaatsen in het lichaam waar bui zen öf pijpen bijvoorbeeld door kankerge zwellen dichtgedrukt worden. een droomde altijd al ur van een eigen bedrijf, ro Voor een ander was het dii ondernemerschap de laatste mogelijkheid om Q0. uit de werkloosheid te [komen. Een derde zag het gat in de markt dat •'9 niemand anders opviel. Allemaal hebben ze zi gemeen dat ze er voor d kozen hun eigen baas te r worden en een bedrijf te ^beginnen. Vandaag: Borg itrt en Daphne van Hunenstijn van Borg li Daphne Sieraden, goud en zilversmeden aan de Nieuwstraat in Leiden. leiden Met de uitzending doet de politie in deze zaak al voor de tweede keer een beroep op de oplettendheid van de bevolking. Op donderdag 1 december deelden 75 agenten zo'n 5000 pamfletten uit aan treinreizigers op de lijn Den Haag/Leiden en de aanliggene NS-stations. Die actie leverde onvoldoende re sultaat op. Het televisieprogramma Opspo ring Verzocht besteedt maan dag aandacht aan de moord op het negenjarige meisje Felicita. Haar stoffelijk overschot werd op 24 november aangetroffen langs de spoorlijn Leiden/Den Haag. Het kind bleek door een misdrijf om het leven gebracht te zijn. den haag monica wesseling De 'afvaltulp' is niet in de prij zen gevallen. De Vereniging van Afvalverwerkers heeft het idee van vier medewerkers van de provincie Zuid-Holland om af val te storten in een tulp in de Noordzee, niet leuk genoeg ge vonden. De prijsvraag, - hoe wordt na de eeuwwisseling het afval gestort - is gewonnen door DHV Milieu en Infrastructuur uit Amersfoort. Dit bureau wil ergens in Nederland één 'mega- locatie' voor afval bouwen. Alle afvalstoffen worden hierin op geslagen totdat er een manier van verwerking voor is gevon den. De prijs bedraagt 25.000 gulden. De vier ambtenaren liepen ook de originaliteitsprijs (5000 gulden) mis. Deze ging naar Grondmechnica Delft voor het idee om het afval in een grote bak te gooien en dit door bacte riën en andere 'beestjes' te laten afbreken. Het viertal van de provincie had bedacht om voor de Maas vlakte in de Noordzee een uit betonnen bakken opgebouwde tulp te plaatsen. De steel zou 10 kilometer lang zijn en ruimte bieden aan 15 miljoen ton afval, in de kop zou evenveel afval ge stort kunnen worden. „Er wordt wel onderhandeld maar dat heeft nog niet tot con crete resultaten geleid", zei Jaarbeurs-voorlichter B. de Jongh vanmorgen. Hij wees er op dat de Jaarbeurs, gezien de beschikbare ruimte en centrale ligging, een goed alternatief zou kunnen zijn voor de Evenemen tenhal in Tiel waar Jomanda al enkele jaren haar 'healings' houdt. De genezeres wil uit Tiel weg vanwege de toenemende klachten van omwonenden over geluids- en parkeeroverlast. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceunlnck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Hel geheel voorzien van Komo-certiflcaat/VKG-keur. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MS BI ncr* Fabriek en showroom: De Lasso 60. Roelolarendsveen. lel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 deceuninck B den haag/leiden gpd 0 i Pfcvin en eigen zaak met een werk plaats en een ...inkel, is iets wat wij altijd al -dhebben gewild. Wij vinden dat 3"het bij het vak hoort. Dan kun je bufnaken wat je zelf wilt. Voordat uj\ve hier begonnen hadden we hteen reparatiewerkplaats in Arn- la'hem, daarnaast hadden we alle- Q'bei een part-timebaan. Onze hebben we inmiddels Sinds 1 december ofcijn we volledig zelfstandig, Voor Leiden hebben we geko- fozen omdat hier nog geen zaak zit die zoals wij uitsluitend sieraden, in veel tgevallen ook naar eigen ont- ijftverp, verkoopt. Bovendien ken- t nen we de stad, we hebben hier familie en vrienden, a We hebben bewust gezocht g'naar een karakteristiek pand in vtfde binnenstad. De Nieuwstraat iet de bibliotheek en kunstga- I ries was een van de drie stra ten waar we het liefst wilden zit ten. Dit pand biedt de mogelijk heid om oud met nieuw te combineren. We hebben de in richting zelf ontworpen, strak en modern, passend bij onze sieraden. Allebei hebben we de oplei dingen goudsmeden en zil versmeden in Schoonhoven ge volgd. Hoewel de naam anders doet vermoeden, zit het onder scheid niet in het verwerkte ma teriaal. Bij goudsmeden maak je van goud of zilver, draad- of plaatmateriaal, sieraden. Ook het repareren van sieraden hoort tot het goudsmeedwerk. Voor goudsmeden heb je maar weinig ruimte nodig, je kunt met een paar mensen pro bleemloos aan één werkbank zitten. Voor het zilversmeden daar entegen heb je een veel groter atelier nodig. Uitgaande van hetzelfde basismateriaal maak je grotere voorwerpen. Een kof- fieservies of een fruitschaal, maar we hebben ook presse-pa- piers gemaakt.. Bijvoorbeeld ter gelegenheid van het leggen van de kiel en de tewaterlating van het zeilschip De Eendracht. Bij het leggen van de kiel hebben we er een overhandigd aan prins Bemhard, bij de tewater lating aan koningin Beatrix. Kenmerkend voor zilversmeed werk is dat het heel arbeidsin tensief is. Het arbeidsloon is bij zilversmeedwerk dan ook bepa lend voor de prijs. Nederland is eigenlijk geen echt juwelenland. Van oudsher is het meer een land van bloed koraal en Zeeuwse knopen. Toch merken we dat steeds meer mensen bereid zijn geld uit te geven voor mooie dingen. Als die mensen zelf een idee hebben kunnen we dat ook uit voeren. Wij repareren ook sieraden. Niet alle mensen realiseren zich dat ringen, armbanden en ket tingen in het gebruik slijten. Lang niet altijd is reparatie lo nend, vooral niet als eerder al eens ondeugdelijk werk is ver richt. Bijvoorbeeld door met tin goud te solderen. Tinsoldeer bevat lood, een regelrechte vij and van goud. Lood eet goud als het ware op, waardoor er ga ten vallen in het zo gesoldeerde materiaal. Reparatie heeft dan nog weinig zin. Toch staan mensen daar soms op, zelfs als ze het voorwerp daarna eigen lijk alleen nog in de kast kunnen laten liggen. Dan blijkt dat in veel gevallen de sentimentele waarde van sieraden groter is dan de geldwaarde." Borg Daphne Sieraden is ge vestigd aan de Nieuwstraat 10 in Leiden, telefoon 071- 661030. Openingstijden: dins dag, woensdag en vrijdag van 10.30-18.00 uur, donderdag 10.30-21.00 en zaterdag 10.00- 17.00. tekst: rudolf kleun foto: loek zuiderduun VOORSCHOTEN Leidseweg 518, tel. 071-763748. ter aar Veldweg Kingang Kerkweg), tel. 01722-2241. HET GROENE WARENHUIS De inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw over weegt in te trekken bij Gene Pharming als het bedrijf de stier Herman en zijn nakomelingen verhuist naar Polsbroek. Zo kan de inspectie koeien met een menselijk gen permanent ob serveren. Dat is nodig omdat nog steeds niet duidelijk is of deze dieren net zo fit en gezond zijn als hun gewone soortgeno ten. In het diepste geheim vin den momenteel onderhandelin gen plaats over de voorwaarden waaronder de inspectie haar controlerende taak bij het Leid se Gene Pharming kan uitoefe nen. Al drie maanden praat het biotechnologiebedrijf met het ministerie over het weghalen van de stier en zijn nageslacht bij proefboerderij 't Gen in Lely stad. De onderhandelingen zijn bijna afgerond, maar niemand durft een datum te noemen. „Er is pas een overeenkomst als de handtekeninigen eronder staan", laten de partijen weten. Gene Pharming heeft haast en wil niet wachten tot het verzor gingscontract over een halfjaar vanzelf afloopt. De zaken liggen zo gevoelig dat de partijen via advocaten onderhandelen. De verhoudin gen zijn niet best sinds Gene Pharming proefboerderij 't Gen ervan beschuldigde zo slecht voor de dieren te zorgen dat er tijdens of kort na de geboorte zes kalveren van Herman zijn gestorven. Na grootscheeps onderzoek belastingdienst den haag gpd Het grootscheepse onderzoek dat de Haagse belastingdienst de afgelopen maanden heeft uitgevoerd naar zwart werk op alle Haagse markten, bij straat handels, kappers en autobedrij ven heeft honderden 'nieuwe' personeelsleden opgeleverd. De actie van de fiscus in en om Den Haag is zo succesvol ge weest dat tal van bedrijven en bedrijfjes mensen .die ze 'zwart' betaalden nu officieel ('wit') in dienst hebben genomen. Volgens een woordvoerder van de belastingdienst levert al leen al deze enkele actie de schatkist enkele miljoenen per jaar extra op aan belastingin komsten. De wet op de identificatiep licht, die op 1 januari van dit jaar in werking trad en waarbij werknemers verplicht zijn zich te legitimeren, was bij de be drijfsbezoeken voor de fiscus een onmisbaar instrument. Mevrouw M. van der Poel van de Belastingdienst Onderne mingen Den Haag coördineerde Openingstijden: ZONDAG 10-17 uur de acties op de markten. „We hebben in totaal 850 kraamhou- ders bezocht. Daarbij hebben we gekeken of de mensen bij ons geregistreerd waren als on dernemer. Hun gegevens heb ben we vervolgens gecontro leerd met de onze. Kraamhou- ders die bij het eerste bezoek wantrouwen wekten, bijvoor beeld omdat ze een veel te grote kraam hadden in verhouding tot het aantal personeelsleden, zijn daarna nog één of meerde re keren bezocht." Door de 850 ondernemers werden er, toen de belasting dienst de actie aankondigde, alsnog 64 personeelsleden aan gemeld. „Van de ondernemers zelf waren er 115 bij ons niet bekend. Zij hebben alsnog een aangiftebiljet omzetbelasting ontvangen. Ook zal hun onder nemersverleden tot vijf jaar te rug worden doorgespit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15