Leiden arkeergarage verdeelt PvdA De Bakkerij geeft Leidse armen brood 'Ik heb onze levens verwoest' BEL NU 02990-37071 BjUSTOL f 1000,- 14! Leidenaar ontkent overval benzinepomp Lelylaan MORGEN GEOPEMI Arbeidsbureaus in regio niet plat TERDAG 17 DECEMBER 1994 11 henny van ecmond, 071 -356414. plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Zendmast yi Q De hoge zendmast I J bij het pand Jjn van Gelderdreef in Voorscho ten is omwonenden al ja ren een doorn in het oog. Monorail Busmaatschappij ZWN overweegt de Alphense monorail alleen te laten rijden als archeolo gisch themapark Archeon open is. Agenten yi gr Agenten in deze re- I 3 gio gaan in de toe komst vaker alleen op pad. Met een maat de straat op is niet meer vanzelfspre kend. F" 'oorzitter Tan opent aanval op wethouder Van Rij ydA-voorzitter Tan Toan Hok vindt de aankoop van het intoor van het Hoogheemraadschap van Rijnland ■reestraat 46/48), voor de bouw van een parkeergarage, liet opportuun'. Gezien de noodzaak om achttien mil ten gulden te bezuinigen op de gemeentelijke uitgaven ,het volgens hem onverantwoord om vele miljoenen uit geven aan de bouw van een extra parkeergarage. 'en erna straatsma garage moet exploitabel zijn en dat is voorlopig niet hard te ma ken." Tan leidt dat onder meer af uit het feit dat de bouw van een luxueus winkelcentrum in de Breestraat, de Sleutelhof, is (n een tijd dat je moet bezuini- jn op de meest gekke dingen I je niet voor zoiets vele mil- ienen uitgeven. De bedragen n bezuinigingen en investe- ïgen vallen dan tegen elkaar aldus Tan. Tijdens een woensdagavond houden ledenvergadering de PvdA hoopt Tan vol lende medestanders te vinden n zijn partijgenoot wethouder van Rij (ruimtelijke ordening) rug te fluiten. Van Rij heeft in- iddels samen met CDA-wet- juder J. Walenkamp (econo me) een principe-overeen- mst gesloten met het hoog- emraadschap over aankoop in zijn pand aan de Breestraat i/48. Beide wethouders zijn freid voor dit gebouw zeven tiljoen gulden te betalen. Het voltallige college van bur- meester en wethouders heeft Ich nog niet over de aankoop in het kantoorpand uitgespro- :n. Naar verwachting gebeurt t komende dinsdag. De partijvoorzitter vermoedt dat de Leidenaar voor de kosten van een nieuwe parkeergarage moet opdraaien. ,,Zo'n parkeer- (Onderduikadressen gezocht leiden De werkgroep Bevrijdingsbal wil weten of er in de Twee de Wereldoorlog ook Amerikaanse vliegers ondergedoken heb- bert gezeten bij Leidse gezinnen. Uit haar eigen onderzoek heeft ze geconstateerd dat tijdens de bezettingstijd Amerikaanse vlie- gers van bommenwerpers in Leiden en omgeving zijn neergeko men en mogelijk in de stad zijn ondergedoken. Leidenaars die Hiets meer weten over onderduikadressen van deze Amerikaanse 5 vliegers, kunnen contact opnemen met de Werkgroep Bevrij dingsbal, Postbus 1020, 2302 BA Leiden. De werkgroep wil de gegevens gebruiken voor de grote expositie tijden de vijftigste herdenking van de bevrijding op 5 mei. rGeld Rembrandt voor vluchtelingen leiden De Rembrandt Scholengemeenschap heeft deze week 7.000 gulden overhandigd aan de stichting Leiden, Stad van Vluchtelingen. Met een deel van het geld worden kinderen van vluchtelingen uit Mozambique en uit het voormalige Joegoslavië geholpen. Een ander deel gaat naar het nieuwe asielzoekerscen trum in Leiden. De Rembrandt Scholengemeenschap viert dit jaar haar 130-jarig bestaan. In het kader van de 'Nationale Scho- lierenweek Stichting Vluchtelingen' hebben leerlingen van deze school geld ingezameld tijdens een sponsorloop en een spelen- kermis. Gift voor tweede telefoonkamer leiden Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Jeugd hulpverlening Zuid-Holland Noord in Leiden een bedrage gege ven van 3.450 gulden. Dit bedrag komt ten goede aan de kinder en jeugdtelefoon en aan vervanging van interieur. Het aantal vragen bij de kinder- en jeugdtelefoon neemt steeds meer toe. Om te voorkomen dat kinderen die hulp zoeken geen telefo nische contact kunnen krijgen, moest de Stichting Jeugdhuip ij verlening een tweede telefoonkamer inrichten. i De voorzitter van de PvdA is evenmin tevreden over de op tafel liggende bezuinigingsvoor stellen. Met name over de drei gende sluiting van de drie Raad en Daadwinkels en de mogelij ke privatisering van de woon ruimteverdeling maakt hij zich zorgen. Steunen de leden van de PvdA deze bezuinigingen dan zal Tan zich beraden op zijn positie. ,,Dan vind ik dat mijn partij teveel naar rechts is opgeschoven. Ik ben wat dat betreft een ouderwetse socialist die gelooft in een maakbare sa menleving met een sterke over heid. Als er sprake is van een kille boekhoudersmentaliteit heb ik er geen zin meer in." De ledenvergadering van de PvdA wordt woensdagavond ge houden in het Antonius Club huis aan de Lange Mare. Behal ve over de bouw van een par keergarage wordt gesproken over het thema 'woningnood'. Speciale gasten zijn Martine Glaser (directrice van woning bouwvereniging Leiden) en Adri Duyvestein (volkshuisvestings woordvoerder van de PvdA in de Tweede Kamer). De vergade ring begint om 20.00 uur. Druggebruiker mag zijn leven beteren den haag/leiden ruud sep Een 35-jarige Leidenaar krijgt van de Haagse rechtbank een half jaar om te bewijzen dat hij zijn leven heeft gebeterd. De man was verslaafd aan verdo vende middelen e'n stal uit au to's en winkels. Met name Fiat Uno's en buitenlandse campers waren een geliefd doelwit. Om dat de man sinds drie maanden geen drugs meer gebruikt en hij binnenkort in een dagbehande ling kan worden opgenomen, besloot de rechtbank hem nu nog geen straf te geven. De loopbaan van de Leide naar als dief en inbreker duurt al ongeveer twee jaar. De man pleegde de laatste twee jaar in totaal ruim twintig strafbare fei- Het was de bedoeling dat de man tot de zittihg in voorarrest zou blijven. Maar door het cel lentekort werd hij op 23 novem ber weer op vrije voeten gesteld. Hij meldde zich direct aan voor een dagbehandeling om op die manier volledig van de drugs af te komen. De panden van De Bakkerij aan de Oude Rijn. Al vier eeuwen het centrum van de Leidse armenzorg. FOTO BEN DE BRUYN Diaconaal centrum aan Oude Rijn huisvest 18 groeperingen leiden hans koenekoop Geef het volk brood. Zo kort luidt feitelijk de boodschap van Diaconaal Centrum De Bakkerij. Al in de 16e eeuw stonden de behoeftige Leidenaars op de Oude Rijn in de rij voor een stuk brood. Vier eeuwen later is het nauwelijks anders. De rijen zijn weliswaar verdwenen, maar de armen zijn gebleven. De verschoppe lingen van de Leidse samenleving ko men anno 1994 nog steeds naar De Bak kerij voor dat stuk brood. Dat het begrip armenzorg nog zo veel betekenis heeft in een ontwikkelde maatschappij, vindt dominee Anton Dronkers 'schrijnend'. „Leiden kent nog altijd een simpele tweedeling in rijk en arm. In De BaJckerij wordt dat duidelijk. De afgelopen jaren krijgen we steeds meer mensen over de vloer die het niet meer kunnen bolwerken: daklozen, schuldenaars en mensen in psychische nood. Stukgelopen bij andere instanties grijpen ze naar De Bakkerij als hun laatste strohalm." De Bakkerij biedt deze 'moderne ar men' allereerst gastvrijheid en daarnaast hulp. Sommige mensen halen er weke lijks een stukje van hun uitkering op dat door de sociale dienst in beheer wordt gegeven bij het diaconaal centrum. „Wij begeleiden deze mensen zo goed als we kunnen." Sinds een dik half jaar heeft De Bakkerij ook een zwerverspension. Dak en thuislozen vinden er overdag warmte en enig gerief. „De toeloop is veel te groot. Da's ook een punt van zorg, want het wordt nu steeds kouder en wat doe je dan als het hier vol is?" Graanpakhuis Het is in 1575, na het ontzet van Leiden, dat de Diaconie der Nederduits Gerefor meerde Gemeente wordt opgericht in het voormalige Caeciliagasthuis. Kort daama ontstaat aan de Oude Rijn het zogeheten Huiszittenhuis, een half ker kelijke, half stedelijke organisatie die de zorg heeft voor de armen van Leiden. Veel later, in 1750, bouwt de diaconie er een bakkerij met graanpakhuis, speciaal om de behoeftigen te kunnen voeden. Uiteraard ontleent het huidige diaconaal centrum daar zijn naam aan. „Met de opkomst van de sociale voor zieningen na de oorlog werd de functie van het complex steeds minder duidelijk en het gebouw raakte in verval. De pak huizen zijn toen lange tijd gebruikt door drukkerij Brill", vertelt Dronkers. Midden jaren 80 besloot de diaconie de panden te renoveren en stortte zij zich als vanouds op de armenzorg. Vanaf dat moment sloten allerlei groeperingen, die ook actief waren op sociaal-maat schappelijk gebied, zich aan bij De Bak kerij. En ondanks de ellende waarin de meeste bezoekers verkeren, durfde het centrum gisteren toch een feestje te vie ren. De historische panden aan de Oude Rijn hebben een grondige verbouwing achter de rug waardoor er nog meer ruimte is gekomen voor andere gebrui kers dan het diaconaal centrum. Kerk Inmiddels herbergt De Bakkerij achttien 'bewoners', een bonte verzameling ideë le organisaties. De bekendste daarvan zijn het Vluchtelingwerk Leiden. Ouders op Herhaling, het Meldpunt Discrimina tie, de radio-omroep Moker, de Werk groep Gezondheidszorg Illegalen (GIL) en, sinds kort, Amnesty International. En al die grotere en kleinere huurders hebben met het diaconaal centrum ge meen dat ze 'ernaar streven om de sa menleving rechtvaardiger te maken' zoals Dronkers het omschrijft. „Het zijn allemaal groepen waar wij graag mee optrekken. Er wordt goed werk verricht. Ze hoeven wat ons betreft geen binding met de kerk te hebben." Dagelijks komen zo n 250 mensen over de vloer bij De Bakkerij, zegt Dron kers. „Voor Leiden is dit complex uniek. Je kunt ons een beetje vergelijken met de Pauluskerk in Rotterdam, ook al heeft de hulp daar op veel grotere schaal plaats. Maar de combinatie van gastvrijheid en dienstbaarheid aan de stad is dezelfde." Waarbij de dominee aantekent dat De Bakkerij ook signalen wil afgeven aan 'degenen die het voor het zeggen heb ben'. „Het is niet alleen pleisters plak ken, maar ook zeggen dat bepaalde din gen veranderd moeten worden." Vier jaar cel geëist den haag/leiden ruud sep De 26-jarige Leidenaar houdt bij hoog en bij laag vol dat hij de overval op de benzinepomp aan de Leidse Dr. Lelylaan niet heeft gepleegd en dat er sprake moet zijn van een persoonsver wisseling. Toch werd gisteren tegen hem voor de Haagse Oegstgeestenaar slaat vrouw bijna dood den haag/leiden tegen een 45-jarige inwoner yan Oegstgeest is gisteren voor ie Haagse rechtbank twee jaar pel plus één jaar voorwaardelijk geëist. De Oegstgeestenaar ging 3p 20 september van dit jaar in ?n winkel aan de Leidse Haar lemmerstraat zijn 34-jarige echtgenote te lijf met een breekijzer. De vrouw liep daar bij een schedelfractuur, een hersenschudding en diverse ge broken botten op. De poging tot doodslag, zoals de officier van justitie de zaak cwalificeerde, was de dramati sche ontknoping van een echte- ijke ruzie waaraan geen einde eek te komen. De man was in september zwaar overspannen. Hij wilde de knoop eindelijk doorhakken en gaan scheiden. Een complicerende factor was echter dat de twee samen twee kledingwinkels aan de Haarlem merstraat hadden, die op een En"rie manier moesten worden deeld. Op de ochtend van de 20ste september was de man vroeg naar de winkel gegaan waar zijn vrouw de scepter zwaaide. Toen de echtgenote,' die die nacht bij een vriendin had geslapen, bin nenkwam, ontstond al snel een woordenwisseling. De vrouw vluchtte uiteindelijk naar het kantoortje achter de winkel en gooide de deur dicht. De man pakte een breekijzer omVle deur in te rammen. Maar de deur was niet op slot. „Als die deur echt op slot was geweest, had ik hem waarschijnlijk niet openge broken. Ik denk niet dat ik dat had gedaan", verklaarde de man gisteren tijdens de zitting. De twee schreeuwden elkaar VAN 11.00-17.00 UUR Alléén geldig in ons filiaal LEIDEN: Langegrocht 5 (noosl DIGROS) toe dat ze elkaar zouden ver moorden. De man verloor zijn laatste beetje zelfbeheersing en sloeg met het breekijzer in op zijn vrouw. Omgeveer vijftien klappen gaf hij haar. Tijdens de rechtszitting ver telde de man aanvankelijk heel rustig over de problemen die uiteindelijk uitmondden in de bijna fatale confrontatie. Hierop verweet officier van justitie Van Belzen de verdachte dat hij ab soluut geen berouw toonde. De vrouw ligt drie maanden na da to nog steeds in een revalidatie centrum, heeft regelmatig last van nachtmerries en loopt de kans haar leven lang hoofdpijn te houden. De massaal toeg- stroomde familie van het slachtoffer hoorde de officier een celstraf van twee jaar plus een jaar voorwaardelijk eisen. Pas op het eind van de zitting werd de verdachte even emotio neel. „Ik heb wel degelijk spijt. Ik zal er de rest van mijn leven mee moeten leven. Ik heb onze levens verwoest", snotterde hij. De rechtbank doet op 29 de cember uitspraak. rechtbank een celstraf van vier jaar geëist. Van de andere mis drijven waarvoor de Leidenaar tegelijkertijd terecht stond, gaf hij alleen een paar kleine dief stallen en twee mislukte inbra ken toe. De overval vond plaats op 13 mei van dit jaar, even nadat de Zondag 18 dec. start Hein Chrispijn de unieke aktie retour voor uw oude bankstel geopend van 11.00 tot 17.00 uur "vraag ons naar de voorwaarden pomp om zes uur 's morgens was geopend. De pompbedien de gaf onder bedreiging van een vuurwapen zijn kasgeld af. De overvaller eiste vervolgens de videoband van de bewakingsca mera op. De twee gingen naar het kantoortje, waar de overval ler zag dat er zakjes geld op de kluis lagen. Hij sloot de pomp bediende op in een voorraad kast en ging er vandoor met een buit van rond de 35.000 gulden en drie videobanden. De Leidenaar gaf gisteren wel toe dat hij van plan was geweest de pomp te overvallen, maar het was er volgens hem nooit van gekomen. Officier van justi tie Van Belzen vond dat er spra ke moest zijn van wel heel veel toeval. Bij een huiszoeking wa ren onder andere aantekenin gen gevonden over de wijze waarop de benzinepomp het best kon worden overvallen. Bo vendien had de pompbediende hem herkend. De verdachte herinnerde zich dat hij op het moment van de overval mogelijk gewerkt had en de overval dus helemaal niet, kon hebben gepleegd. Volgens de advocaat heeft justitie haar huiswerk niet goed gedaan. „Normaal vraag je toch aan hel begin van een onderzoek waar iemand was op het moment van de misdaad?" De rechtbank doet op 29 de cember uitspraak. leiden rudolf kleun Bij de arbeidsbureaus in Leiden, Alphen, de Bollenstreek en Gouda wordt maandag niet ge staakt. Onder het personeel van de RBA Rijnstreek waar deze bureaus onder vallen, was slechts een minderheid bereid het werk neer te leggen zo bleek afgelopen week. De werkne mers staan achter acties tegen de bezuinigingen, maar vinden dat de klanten -werkzoekenden en werkgevers- daar niet het slachtoffer van mogen worden, aldus W. Colijn, actiecoördina tor bij de RBA Rijnstreek. Hij wijst er op dat medewer kers van de RBA-Rijnstreek eer der wel met bussen naar Rijs wijk zijn getrokken om te de ÏinJshdak' Dakpanplaat Finish Profilis/-\ monstreren bij het Centraal Be stuur van de Arbeidsvoorzie ning (CBA). Ook werd het CDA- Kamerlid De Jong. voorzitter van de vaste kamercommissie sociale zaken, uitgenodigd om hem inzicht te geven in de werkzaamheden van het RBA Rijnstreek. De komende tijd vol gen nog bezoeken van be stuursleden van CBA en RBA. Ook zijn op de arbeidsbureaus acties gevoerd. Zo is bezoekers gevraagd adhesie te betuigen en liepen medewerkers met but tons op om de aandacht te ves tigen op de gevolgen van de voorgenomen bezuiniging. De Rijnstreek is een uitzonde ring door niet te staken. In 26 van de 28 regio's en op het lan delijk bureau wordt namelijk wel gestaakt. Maar de acties zijn niet overal hetzelfde. In sommi ge vestigingen geldt een „werk onderbreking" van acht uur, in andere hebben werknemers een 24-uursstaking uitgeroepen. Werkzoekenden kunnen hier en daar wel terecht voor een 'ver korte inschrijving', die noodza- kelijk is voor een uitkering, maar in de meeste bureaus ligt het werk helemaal stil, aldus be stuurder K. van de Wal van de christelijke ambtenarenbond CFO. De stakers keren zich in eer ste instantie tegen het CBA waarin overheid, werkgevers- en werknemersorganisaties zijn vertegenwoordigd. Zij vinden dat dit te weinig heeft gedaan om de aangekondigde bezuini gingen te verhinderen. Minister Melkert (Sociale Zaken) wil vol gend jaar 100 miljoen gulden korten en in de drie jaren daar na 500 miljoen. Verder verwij ten de werknemers hun bestuur dat het nog steeds niet in staat is gebleken een toekomstvisie voor de arbeidsvoorziening te ontwikkelen. Dit weekeinde proberen de partijen binnen het CBA de ge schillen alsnog te schikken. Maar volgens Van der Wal gaan de stakingen hoe dan ook door, ook als een akkoord wordt be reikt. Zo'n aJckoord wordt na melijk pas woensdag behandeld in een extra vergadering van het CBA.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11