Clinton neemt enorm risico met missie-Carter „Nu minder belasting en straks meer pensioen? Dat wil ik ook!" Feiten &Meningen Ritzen blijft moed houden Getergde VN blij met handelsorganisatie Politieke lijn zware dobber voor ANC ■fit* JM) VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 2 NIEUWSANALYSE Een kat heeft negen levens, maar hoeveel heeft minister Rit zen (onderwijs) er in vredes naam? Telkens lijkt zijn laatste politieke uur geslagen, maar door wonderbaarlijke reddin gen en halsbrekende toeren komt hij altijd weer op zijn pootjes terecht. De brekebeen van het paarse kabinet laat zich daarom ook nu niet ontmoedigen door de vol strekt geïsoleerde positie die hij inneemt, nu èn de universitei ten en hogescholen èn de Tweede Kamer hem als een baksteen laten vallen. Die koele onverstoorbaarheid is prijzens waardig, maar het is de waag of hij daar iets mee opschiet. Het belangrijkste onderdeel van het vorige week met veel bombarie aangekondigde akkoord over de toekomst van het hoger onder wijs werd deze week immers even simpel weer van de hand gewezen: de verhoging van het collegegeld met 1.000 gulden. Formeel gezien hebben voor zitter Van Lieshout van de ver eniging van universiteiten (VS- NU) en zijn collega Van der Hek van de HBO-raad volstrekt ge lijk dat dit een besluit van de minister is, waar zij geen enkele verantwoordelijkheid voor dra gen. Maar de heren snappen heel goed dat verhoging van het collegegeld een ontsnappings route is om de bezuinigingen af te wenden. Dat de studenten daarvan de klos worden, weten ze ook. De krokodillentranen die de voorzitters begin deze week plotseling met de studenten bonden plengden, zijn daarom niet alleen ongeloofwaardig, maar getuigen van bot opportu nisme. Ze konden op hun vin gers natellen dat onder de stu denten de pleuris zou uitbreken over dit ordinaire handjeklap. Tegen deze achtergrond is het bewonderenswaardig dat de minister onverstoorbaar blijft. Maar is dat politiek gezien han dig? In plaats dat hij de bestuur ders van het hoger onderwijs er met de oren bijsleept en hen moreel medeplichtig maakt, be klemtoont de minister zijn ei gen politieke verantwoordelijk heid. Terwijl Van Lieshout en consorten de beschuldigende vinger naar Ritzen wijzen, laadt dit brave jongentje alle schuld op zich. En alsof dat nog niet genoeg was, bleek deze week de aan vankelijke politieke steun voor de verhoging ook nog eens af te brokkelen. Opnieuw gaf Ritzen geen krimp. Maar het zijn moeilijke, een zame tijden voor Ritzen. Of de rooie kater weer opnieuw op zijn pootjes terecht komt en zijn politieke leven kan verlengen, is pa deze Dolle Week de grote vraag. Ritzen weet echter ook dat hij vanuit een bijna hopelo ze underdog-positie vriend en vijand vaker versteld heeft doen Wat heeft president Clinton bezield om ex-pre- sident Carter toestemming te geven recht streeks te gaan onderhandelen met de Bosnisch-Servische leider Karadzic? Carter heeft eerder dit jaar twee delicate missies, naar Noord-Korea en Haïti, ondernomen. Het liep in beide gevallen, ondanks Carter, goed af en Clin ton kon met terugwerkende kracht alsnog zijn schaarse buitenlandse succesjes binnenhalen. Clinton neemt met de missie-Carter naar Bos nië echter gigantische risico's. Kan men met Haïti en Noord- Korea nog spreken van specifiek Amerikaanse belangen, in Bos nië staan niets minder dan de toekomst van Europa en de Transatlantische verhoudingen op het spel. Wie daar poker mee wil spelen moet vooral een on geleid projectiel als Jimmy Car ter op pad sturen. De diplomatieke betrokkenheid van de Verenigde Staten bij Bosnië komt tot dusver vooral tot uiting in de zogeheten 'Con tactgroep', een onbestemd ge zelschap dat zijn kracht put uit het feit, dat de leden 'grote lan den' zijn met dito militair po tentieel: VS, Rusland, Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land. De groep heeft buiten de Vere nigde Naties om een 'vredes plan' geformuleerd en de VN zover gekregen dat tot hun be leid te maken. Dat plan komt er in grote lijnen op neer dat de Bosnische Serviërs 49 procent van Bosnië 'krijgen' en de mos lims en Kroaten samen de ove rige 51 procent. Het plan werd destijds gepresenteerd als het allerlaatste voorstel. Maarzoals al eerder is gebeurd in deze oor log hebben de Serviërs, die op dit moment 70 procent van het territorium in handen hebben, het plan verworpen. De landen met VN-troepen in Bosnië drei gen hun blauwhelmen nu terug te trekken. En dat nu wil Karadzic voorko- VLEUGELLAM Een vertrek van de VN-militai- ren zet zijn winst in Bosnië op het spel omdat het hem dreigt te confronteren met een totale oorlog met de moslims. Hij vreest dat het vertrek van de VN de weg vrij zal maken de mos lims in Bosnië onbeperkt van wapens te voorzien. Niet alleen islamitische landen zullen wel licht gaan leveren: ook de Ame rikanen, die al eerder scherm den met het opheffen van het wapenembargo van de mos lims, zouden er wel eens toe kunnen overgaan modern ma terieel te leveren. De scherpzinnige strateeg Ka radzic weet dat Europa vleugel lam is en hij realiseert zich dat zijn handlangers in het Kremlin momenteel wel wat anders dan Bosnië aan hun hoofd hebben. Hij heeft nu met ijzingwekken de precisie zijn oog laten vallen op Amerika, dat hem moet hel pen het dreigende vertrek van de blauwhelmen te voorkomen. In VN-kringen is bitter gerea geerd op Carters positieve reac tie op Karadzics ouverture en Clintons officieuze zegen aan de trip. Een zegsman in ex-Joe- goslavië wees er zelfs op, dat Carter alleen al door het contact hebben met Karadzic resoluties van de VN-Veiligheidsraad heeft geschonden. Uitsluitend VN- functionarissen mogen contact hebben met de Bosnisch-Servi sche leiders, zo voegde hij eraan Die redenering doortrekkend naar de politieke praktijk zou men de reis van Carter dus kun nen uitleggen als een Ameri kaanse erkenning van een niet door de VN erkende staat. For meel heeft president Clinton gelijk: Carter gaat als privé-per- soon en is geen afgevaardigde van de Amerikaanse regering. En dus is er geen sprake van een formele erkenning. KEUKENMEID Maar die redenering zal alleen in Washington worden geloofd. Daar is de staat van dienst van Jimmy Carter te uitgebreid voor. Zowel in positieve als in negatieve zin. Carter is presi dent geweest van Amerika. En is dus qualitate qua een invloed rijk man. Maar Carter is ook een projectiel van het type gillende keukenmeid. Herinneren we ons de onder handelingen in Port-au-Prince, op Haiti, waar Carter zonder medeweten van het Witte Huis dictator Cedras plots een vrijge leide bleek te hebben aangebo den. In Bosnië staan echter meer dan uitsluitend Ameri kaanse belangen op het spel. Karadzic heeft in de afgelopen tweeëneenhalf jaar aangetoond dat hij aan het diplomatieke schaakbord iedereen kan ver slaan. Jimmy Carter is geen par tij voor hem. Het bewijs werd gisteren meteen al geleverd: Carter ver klaarde in alle ernst dat hij pas naar de Bosnisch-Servische 'hoofdstad' Pale gaat als Karad zic zijn beloften houdt om VN- konvooien te laten rijden, krijgsgevangenen vrij te laten, gegijzelde blauwhelmen te laten Oud-president Carter is een ongeleid projectiel. gaan, het vliegveld van Sarajevo te openen en een bestand rond de Bosnische hoofdstad in acht t enige Karadzic belooft dit i regelmaat al jaren. Dat is ook de reden dat de lan den die VN-troepen in Bosnië hebben, nu dreigen hun blauw helmen terug te trekken. VREDESPLAN De missie van Carter kan twee betekenissen hebben. De eerste is dat de beleidsmakers in Was hington er nog steeds geen idee van hebben hoe explosief de huidige toestand op de Balkan is. Want waarom zou je ermee akkoord gaan om een onbere kenbaar iemand als Carter naar Karadzic te sturen? Mogelijkheid nummer twee is dat de Amerikanen een nieuw vredesplan in de achterzak heb ben waar de overige landen nog niks van weten. Washington is de oorlog beu. Bosnië verziekt de verhoudingen met de NAVO- partners, Rusland probeert via Karadzic terug te komen als in ternationale grootmacht en de Republikeinen in het Congres gebruiken de oorlog op de Bal kan om Clintons buitenlandse politiek onderuit te halen. Aan al die ontwikkelingen moet zo snel mogelijk een einde ko men. De zogeheten privé-status van de ex-president maakt het mogelijk dat het Witte Huis een eventuele mislukking van het r zijn 'oorstel niet vo verantwoording hoeft t En een succes zal worden uitge legd als een briljant staaltje van strategie van president Clinton. De vraag blijft echter waarom dan uitgerekend de onbereken bare Jimmy Carter op pad wordt gestuurd voor zo'n deli- DEN HAAG HENK GLIMMERVEEN De geboorte van de kersverse Wereldhandelsorganisa tie van de Verenigde Naties op 1 januari is een welkom geschenk voor de aangeslagen volkerenorganisatie, die voor zijn vijftigste verjaardag best een opsteker kan ge bruiken. Als nieuwe arbiter van het wereldhandelsver- keer wordt de WTO de opvolger van de 48 jaar oude GATT (overeenkomst inzake handel en tarieven), die meer als een 'tijdelijke overeenkomst' dan een volwaar dige VN-organisatie was bedoeld. In het begin zal het echter om niet veel meer dan een naamsverandering gaan. Voor het opgaan van de oude GATT in de nieuwe WTO is een vol jaar uitgetrokken. Er komen 1 januari zo'n twintig medewerkers bij, maar voor de rest blijft het ou de GATT-team op zijn plaats, minus directeur-generaal Peter Sutherland. Deze doordouwer moet overigens te gen zijn zin aanblijven totdat een passende opvolger is gevonden. Dat had al voor 1 januari zijn beslag moeten krijgen, maar de 124 lidstaten hebben uit de drie kandidaten nog geen keuze kunnen maken. De VS steunen de vroegere Mexicaanse president Salinas! de Europeanen de Italiaanse ex-handelsminister Ruggiero en het Azia tische blok de Zuidkoreaanse econoom Chul-Su. De GATT is ondanks zijn stoffige naam en zijn langge rekte tijdelijkheid, een van de sterkste loten aan de VN- stam gebleken. In niet minder dan negen 'onderhande lingsronden' heeft de GATT de naoorlogse wereldhan del goeddeels bevrijd van protectionistische voetangels en Idemmen, zoals douanetarieven en andere handels belemmeringen. De laatste Uruguay-Ronde duurde maar liefst zeven jaar en bracht naast het goederenverkeer voor het eerst ook de dienstensector en de landbouw onder de spelre gels voor een vrijere wereldhandel. Vooral het touw- trekken tussen Brussel en Washington over landbouw- en zuivelexporten dreigde vorig jaar de Uruguay-Ronde in het zicht van de haven te torpederen, maar de per soonlijke inzet van GATT-topman Sutherland droeg veel bij tot het triomfale eindresultaat, nu precies een jaar geleden. De ratificatie in de verschillende lidstaten is nog niet af gerond, maar de VS en Japan zijn overstag en de EU verwacht voor 1 januari alles in kannen en kruiken te hebben. Daarmee is de voor de WTO-oprichting beno digde tweederde meerderheid voor het eind van het jaar gegarandeerd. Het honderden pagina's dikke akkoord voorziet in een globale afbouw van de tariefmuren met 33 procent, minder gesubsidieerde landbouw, internationale be scherming van patenten en copyrights, afspraken over het milieu en minder obstakels voor de textielexport uit de Derde Wereld. Een monumentaal compromis, dat niemand geheel bevredigt, maar dat volgens Suther land voor de wereldhandel in de komende tien jaar een stimulans betekent van honderden miljarden guldens. In de eindspurt van de Uruguay-Ronde werd men het tevens eens over de vervanging van de GATT door een permanente Wereldhandelsorganisatie, met solide vol machten voor het beslechten van handelsgeschillen. Door het dwarsliggen van de Amerikanen was de GATT in dat opzicht nog al eens vleugellam, omdat arbitrage vaak door veto's werd ondermijnd. Dat WTO-arbitrage nu bindend wordt voor iedereen, stuitte op zo veel verzet in het Congres, dat de Ameri kaanse ratificatie en daarmee de oprichting van de WTO tot voor enkele weken nog onzeker was. De Se- naat ging tenslotte door de knieën, op voorwaardp dat de VS alsnog uit de WTO kunnen stappen, mochten er in de komende vijf jaar drie oneerlijkse veroordelingen komen van de Amerikaanse handelspolitiek. Suther land tilt daar niet zo zwaar aan: „Iedereen kan uit de WTO stappen", zei de scheidende GATT-baas laconiek. „Maar met zo'n beslissing is geen mens gebaat, en dat zal Washington ook wel inzien als puntje bij paaltje komt." Een thuisbankier vraagt nu een offerte aan. koopsomstorting ook tot de mogelijkheden behoort. Het ren dement is dan wat hoger dan bij nalige Koopsompolis. Aan symboliek ontbreekt het niet op de driejaarlijkse natio nale conferentie van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) die morgen begint. Niet alleen is het de eerste conferentie in een nieuw, apartheidsvrij Zuid- Afrika, maar bovendien is als vergaderplaats Bloemfontein gekozen, waar 82 jaar geleden het Zuidafrikaanse Inheems Nationaal Congres, de voorgan ger van het ANC, werd opge richt. De plek is hetzelfde, maar ver der herinnert weinig meer aan de bijeenkomst van destijds. Geen enkele krant wijdde ook maar een letter aan de vergade ring of aan het gezamenlijke oprichtingsdocument waarin uitdrukkelijk stond dat de orga nisatie haar doelen op vreedza me wijze wilde bereiken. Nu, na haast dertig jaar gewa pende strijd, komen driedui zend ANC-gedelegeerden onder wat comfortabeler omstandig heden bijeen in de universiteit van Bloemfontein. En ditmaal gaat de bijeenkomst bepaald niet ongemerkt voorbij. De na tionale en internationale pers staat massaal op de stoep. Een belangrijk, maar officieus punt is de opvolging van ANC- president Nelson Mandela. Ver der moet de partij haar politieke koers voor de komende jaren bepalen. In een organisatie die zowel radicale communisten als gematigde liberalen herbergt, betekent dat een moeizame dis- Geld bij de Postbank op i i Koopsompolis betaalt u i Postbank Koopsompolis Postbank" Privé Pensio malig een bedrag. De Postbank garandeert verstandig j u een kapitaal dat aan het einde van de loop- een offerte tijd wordt omgezet in periodieke uitkeringen Verzekeringen. Hel Iedereen die minder belasting wil betalen c financiële armslag wil, doet 'rij blij vend de folder In beide gevallen is de maximale (de lijfrente), aftrekpost per persoon f 5.496,- en f 10.992,- In het telefoonnummer i Privé Pensioen (020) 6 814 814. vragen bij Klantenservice POSTBANK Een beter pensioen regel je gewoon bij de Postbank. Maar in de voorbereiding van het congres is al duidelijk ge maakt dat behoud van eenheid het grote motto wordt. Om die reden zijn de verschillende be stuursposten de afgelopen we ken volledig voorgestoofd. Be langrijkste vraag was. wie vice- president wordt en daarmee de gedoodverfde opvolger van Mandela. De race liep aanvan kelijk tussen twee mannen, de huidige secretaris-generaal Cyril Ramaphosa en Thabo Mbeki, voorzitter van het ANC en vice- president van Zuid-Afrika. Maar de strijd om de opvolging is inmiddels gestreden. De ge matigde Mbeki bleef over als enige serieuze kandidaat voor de functie, geheel naar de wens van Mandela. De radicalere Ra maphosa is kandidaat voor zijn huidige functie, al zal hij daar mogelijk op nog radicalere me dedingers stuiten. Een veel hardere dobber wordt de toekomstige politieke lijn. Het ANC heeft moeilijke maan den achter de rug. Tot de ver kiezingen was het doel duide lijk: het verslaan van het apart heidsregime. Maar sinds mei liggen de zaken veel ingewikkel der. In de eerste plaats heeft het ANC een ernstige bestuurscrisis doorgemaakt, omdat de meest capabele mensen zijn doorge schoven naar regering en parle ment, wat op het ANC-hoofd- kantoor in Johannesburg voor absolute chaos zorgde. Bovendien is er een groeiende kloof tussen de basis en de re gering. Het ANC staat voor de moeilijke vraag hoe je enerzijds de zwarte kiezers vasthoudt die hadden gehoopt dat de veran deringen sneller zpuden gaan en anderzijds de nationale ver zoening niet in gevaar brengt en vertrouwen wekt bij buiten landse investeerders. De richting die wordt gekozen is cruciaal voor de ontwikkeling van Zuid-Afrika in de komende jaren. Als de organisatie kiest voor de simpele oplossingen van de linkervleugel, is de po pulariteit bij de zwarte kiezers gegarandeerd. Maar nationali satie van grote bedrijven, aan pak van grote blanke landeige naren, hogere salarissen voor de minima en lagere inkomens voor managers zijn voor de sta biliteit en het imago van Zuid- Afrika rampzalig. Mandela is een duidelijke verte genwoordiger van de gematigde koers. Maar in radicale ANC- kringen wordt hem de laatste tijd verweten dat hij teveel na druk legt op nationale verzoe ning, teveel pogingen doet de blanke bevolking niet van zich te vervreemden en de belangen van de arme zwarte bevolking vergeet. Mandela heeft afgelopen week al duidelijk gemaakt welk stand punt hij zal innemen: verande ringen kunnen niet zo snel gaan als mensen willen. Maar of hij Mandela vlak nadat het ANC de eerste vrije verkiezingen had gewonnen. Het uit stippelen van een po litieke lijn wordt voor de partij een giganti sche klus. ARCHIEFFOTO daarmee de linkervleugel van de organisatie overtuigt, moet op de conferentie blijken. Over het verloop van de discus sie zal de buitenwacht overi gens weinig te weten komen. Ondanks alle pleidooien die het ANC houdt voor openheid en doorzichtigheid van machts structuren, vinden de conferen ties altijd voor een groot deel achter gesloten deuren plaats. De eenheid naar buiten staat voorop, en al weet iedereen dat er meningsverschillen zijn, naar de buitenwacht wordt volge houden dat er geen sprake is 1 van interne problemen. De slotverklaring van de confe rentie wordt dan ook zeer waar schijnlijk een unaniem docu ment, net als in 1912. Maar het ANC heeft veiligheidshalve een hele week voor de vergadering uitgetrokken. Dat genoeg zijn om alle geschillen glad te strij ken. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2