Er zijn meer kalenders dan dagen in het jaar Een vulpen ruikt heerlijk en klinkt goed Een microchip voor je oor.. Het Gesprek van de Dag EG: handen af van onze gehaktbal Bollenkweker wil naar het oerwoud VRIJDAG 16 DECEMBER 1994 Pjer Strolenberg en een deel van zijn verzameling horloges en vulpennen. „Ik hou van hebbedingetjes". FO TO BEN DEBRUYN Hoeveel vreugde kan een vulpen de neus toch schenken! „Ik hou van de geur die vrijkomt bij het schrijven. Die speciale geur van vulpen- neninkt. Hoeveel vreugde kan een vulpen de oren toch schenken! „Ik hou van het gekras van mijn vulpen op het papier. Een speciaal geluid. Niet dat geschuif van een ballpoint of een pot lood. Dat zijn geen loze kreten van een schrij ver die zich te veel laat afleiden, nee. Het zijn de hartekreten van Pjer Strolenberg, een verzamelaar in hart en nieren. Vul pennen prikkelen de zintuigen van deze Leidenaar, een 35-jarige kunsthistoricus en conservator van een museum van beeldhouwkunst in Overveen. De vul pennen die hij verzamelt, zijn dat dan kunstwerken? Strolenberg vindt dat niet zo'n zinvolle vraag. Wat nu precies kunst is en wat niet kan eigenlijk niemand zeggen. Ook een kunsthistoricus niet. Maar vulpen nen prikkelen wel zijn ogen. „Vulpennen vind ik gewoon verschrikkelijk mooi." Veel verder komt hij niet, als hij probeert te verklaren waarom hij nu juist vulpen nen verzamelt, zoals een ander postze gels of munten. „Weet je wat in elk geval meespeelt? Ik hou van hebbedingetjes. Klein en waardevol. Subtiel. Laatst zag ik een piepklein vingerhoedje in goud met een bijpassend doosje. Dat vilde ik meteen hebben, al vroeg ik me gelijk af: wat moet ik daar nu mee? Ik verzamel helemaal geen vingerhoedjes." Kom, het is even tijd om geschiedenis te schrijven. Elke passie ook is ooit ont vlamd. In Amerika, daar begon het alle maal voor Strolenberg. Een paar jaar ge leden werkte hij als stagiare in het Paul Getty-museum („het rijkste museum ter wereld") in Malibu. „In mijn vrijetijd be zocht ik vaak rommelmarkten in Pasade na, dat in de buurt ligt. Daar zag ik voor het eerst fraaie vulpennen liggen. Mooie, oude exemplaren." En Cupido doorboorde zijn hart met een vulpen. Die liefde is in de loop der jaren alleen maar verdiept. „Ik weet er nu veel meer van. Het gebeurt me nu niet zo snel meer dat ik een vulpen koop die niet veel waard is." Maar ovei de hoogte van de bedragen heeft hij het liever niet. Wel zegt hij dat een pen naar waarde schatten een kwestie is van goed kijken naar het schrijfgerei. In het geval van Strolenberg zijn dat meestal pennen die tussen 1920 en 1940 zijn gemaakt. Een kleine opsoming van de eisen waar aan een goede vulpen moet voldoen. Er mogen geen diepe krassen of scheurtjes in het 'lichaam' van de pen zitten en de schroefdraad moet nog scherp zijn („je kunt dat voelen door er zachtjes met een nagel langs te gaan"). Ook mogen er geen scheurtjes in het schrijfpennetje zitten. Bovendien hoort de vulpen zijn oorspronkelijke clip nog te bezitten. Dat klinkt simpel, maar het vereist de nodige ervaring om werkelijk goed te kunnen kijken naar de Parkers, de Mont- blanc, de Sheaffers en de Watermans. Er mee schrijven kan een kind. „En ik schrijf ook wel met mijn pennen. Als het binnenwerk er tenminste nog in zit. Maar ik schrijf er alleen zelf mee. Ken je het gezegde dat je nooit je vulpen uit moet lenen? Hij gaat namelijk naar je hand staan na een paar jaar. Dat heeft te maken met de hoek waaronder jij schrijft en de druk die jij uitoefent op de pen tij dens het schrijven." Er valt zoveel te vertellen over vulpen- nen, zegt Strolenberg. Over de verschil lende punten bijvoorbeeld. „Er zijn er tien. Zo schrijft de accountant met een stugge punt. Hij kan dan kleine cijfertjes 1 netjes in kleine hokjes zetten. Voor het - schrijven van brieven is er weer de obli- que-punt, voor mooi uitlopende lijnen. En voor linkshandigen is er de ronde Mooie verhalen. De tijd verstrijkt snel in het gezelschap van zo'n aangenaam cau seur. Dat is trouwens goed te zien. Op het salontafeltje liggen wat polshorloges. J En Strolenberg zegt dat-ie er steevast twee draagt, om elke pols één. De kunst historicus verzamelt namelijk ook pols horloges. Hij pakt er eentje uit de tijd van de dikke plateauzolen en wijde broekspijpen, de jaren zeventig. In dit horloge zit een stemvork waarvan de tril-| lingen, zo legt hij uit, via een motortje i worden omgezet naar de wijzers." „Hou maar eens tegen je oor. Mooi hè, die zoemtoon. Genieten is je zintuigen goed gebruiken. HERMAN JOUSTRA De verzamelwoede van een echte liefhebher De Italianen hebben de pizza, de Fransen hun kazen, maar Nederland heeft De Bal. Dé specialiteit uit de Nederlandse keuken is nog altijd de onovertroffen gehaktbal. De lekkernij balanceerde korte tijd op de rand van de afgrond, omdat de ambtenaren van de Europese Gemeenschap de richtlijnen voor de berei ding en verkoop van vlees zo stelden, dat de gehakt bal buiten de boot dreigde te vallen. Nou is de illegale gehaktbal als symbool van de Ne derlandse onverzettelijkheid een mooi beeld, maar gelukkig hoeft de bal niet ondergronds. Geen ver koop onder de toonbank in louche achteraf-snack- barretjes, want in al hun wijsheid hebben de euro- craten in Brussel besloten dat de bal mag blijven. Ne derland kan dus van de gehaktbal in al zijn glorie blijven genieten. De Nederlandse slagers slaken een zucht van verlich ting. „Het zou natuurlijk niet leuk zijn voor ons als het gehakt niet meer verkocht kan worden," zegt de Leidse speciaalslagerTon de Vrind van de Nieuwe Rijn. „En het zou een ramp zijn voor heel Nederland. De bal gehakt is nog altijd ontzettend populair." Voor de bereiding van de bal heeft iedereen zijn ei gen voorkeur. De mogelijkheden zijn voor de creatie ve koker bijna onbeperkt. De slager heeft zelfs 'inter nationale' ballen op voorraad: van een gyros-bal tot een babi-ketjap-variant. Iedereen kan zijn eigen fan tasie laten spreken. Ook voor de maat van de bal is geen vaste richtlijn. Sommige liefhebbers houden van de kleine cocktail formaat ballen, terwijl andere alleen de eerlijke"grote bal willen. Aan de vorm valt echter niet te tornen. Voor onze nationale hap geldt hetzelfde als voor on ze nationale sport: de bal is rond. Dus niet ovaal of met allerlei vreemde uitstulpingen, maar mooi, glad en rond. Voor de garnering kiest de fijnproefer tussen mos terd, pindasaus en mayonaise. Geen onbelangrijke keuze, want is de bal van uitstekende kwaliteit, dan is zuinigheid met de garnering geboden. Krijgt de smulpaap echter een matige bal voorgeschoteld, dan kan de saus veel goedmaken. Een aparte groep eters vormen natuurlijk de liefheb bers van de tweedehands gehaktbal. Zij gooien zon der pardon de bal van gisteren nog even in de pan, of eten hem zó uit de koelkast, koud en met het gestol de vet nog aan de randen. Nederland zonder gehaktbal is ondenkbaar. Brussel houdt de handen af van onze bal. En gelukkig maar, want een verbod op de bal zou zeker hebben geleid tot een dagenlange ontregeling van het treinverkeer. ERIC DE JAGER Vorig jaar al behoorde hij bij de laatste 40, maar toen moest hij vanwege privé-aangelegen- heden noodgedwongen afzien van verdere deelname aan de voorronde van de Camel Tro phy. Nu de verhuizing en de geboorte van de baby achter de rug zijn, doet John War merdam dit jaar een nieuwe poging. De eerste (papieren) schifting van de 2500 deelne mers heeft de Voorhouter in tussen overleefd. Zaterdag en zondag mag hij met de 120 overgeblevenen - onder wie regiogenoot Pieter Vos uit Oegstgeest - uitmaken wie naar de finale gaan. Op het selectieve parcours van de Beekse Bergen bij de laatste 10 komen, dat is voorlopig het voornaamste doel van de 30- jarige bollenkweker. Het eind station, een zeer aantrekkelij ke trip voor twee met een ter reinwagen naar de 'bush' van Mexico, San Salvador en Gua temala waar in de zogenaam de Mundo Maya '95 de strijd wordt aangeboden met andere equipes uit Europa, daar denkt Warmerdam vooralsnog niet teveel aan. „Eerst deze klus maar klaren", zegt hij nuchter. Hij heeft zich opgegeven voor de 16de editie van de Camel Trophy omdat de tv-beelden van deze even avontuurlijke als loodzware overlevingstoch ten door de oerwouden van exotische oorden waar ook ter wereld diepe indruk op hem maakten. „Dat lijkt me wel wat voor mij", stelde hij vast en zijn eerste kennismaking vorig jaar bevestigde die indruk. „Het viel me zeker niet tegen. Ik kwam vrij gemakkelijk bij de laatste 40. Toen moest ik helaas door omstandigheden afhaken. Nu zijn er geen belet sels meer en dan geef ik me zelf best een kansje. Je moet alleen hopen dat het een beetje meezit." Met zijn fysieke gesteldheid, een belangrijk gegeven bij de ze zware uithoudingsproef, zit het wel snor volgens Warmer dam die aan triathlon, zaal voetbal en conditietraining doet. Ervaring met door vier wielen aangedreven terrein wagens heeft hij niet. „Maar ik weet van tractoren, heftrucks en vrachtwagens", zegt de ei genaarvan een bollenbedrijf en bedoelt daarmee zoveel te zeggen dat hij niet zo snel voor verrassingen komt te staan. „Rijden kan ik in elk geval". Belangrijker dan dat is het ver mogen tot samenwerken. „In principe is deze tweede schif ting op het individu gericht", legt Warmerdam uit. „Maar kom je verder dan moet je ook proeven gezamenlijk gaan doen. Dus enerzijds kunnen luisteren naar suggesties van een ander en anderzijds zelf initiatief nemen en oplossin gen aandragen. Uiteindelijk staat of valt een missie als de Camel Trophy bij een perfecte band met je partner. Maar goed, zo ver zijn we nog niet." Al is de eerste stap richting oerwoud vast gezet. In grootvaders tijd veroorzaakte een hoorapparaat vaak n r last dan verlichting. Dehoortoestellen waren groot en moeilijk af te stel len. Sindsdien is er gelukkig veel veranderd. Het di gitale tijdperk heeft inmiddels ook in de ge- hoortechniekzijn intrede gedaan. Micro-chips, richtmicrofoons, afstandbedienin gen, en dat alle maal in een nau welijks zichtbaar jasje verenigd. Het hoortoestel hoort helemaal bij de tijd van digitale snelwegen en interac tieve televisie. Het aanbod bij 'Audire', een in hoortoestellengespecialiseerde Leidse winkel doet niet onder voor dat van een computerzaak. T. van den Berg-Janssen van 'Audire' erkent de high-tech ontwikkelingen die zich de laatste jaren voordoen. „Elk half jaar komt er weer een nieuw ap paraat op de markt. De techniek gaat zo snel." Waar eerst de nadruk lag op het kleiner maken van de hoorhulp- jes, daar zorgen de makers nu voor verbetering van de geluids kwaliteit. Dankzij de verfijnde technieken die de fabrikanten tegenwoordig ter beschikking staan, is het mogelijk om de ap paraten volledig aan de klant aan te passen. Met het moderne hoortoestel kan de drager kie zen welk geluid hij of zij uit de geluidsbrij versterkfwil horen. Ie kan zelfs aangeven uit welke richting de meest interessante - geluiden komen. Ook het om slachtige draaien aan knopjes is verleden tijd. De hoortoestel- drager van nu gebruikt voor het f instellen van zijn hulpmiddel natuurlijk een handzame af- n standbediening. |j: Digitale kwaliteit en bedie- ningsgemak zorgen ervoor dat veel mensen met een hoorpro- bleem daar weinig last van hoe- ven te hebben. Toch is er voor velen nog een hoge drempel, die hen belet tot de aanschaf van een hoortoestel over te gaan. Volgens Van den Berg ligt dat aan het oubollige imago van het toestel: „Een hoortoestel is - 'oud', denken veel mensen." l Van de huidige technische hoogstandjes kan veel gezegd worden, maar 'oud' zijn ze ze- ;i ker niet. Een hoortoestel is een e moderne, kleine computer. ERIC DE JAGER Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Hengstenbal Eén van de meest opmerkelijke ka lenders die ook dit jaar weer op de markt is verschenen, is de zoge naamde Hengstenkalender. hen ver zameling prenten van driejarige hengsten die 'nieuw' goedgekeurd zijn door het Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland. Het opvallende is. dat deze kalender niet in de winkel te koop is. Fotograaf en samensteller Ton Kruithof houdt de zaak geheel in eigen beheer. Wie 24,75 overmaakt op rekeningnum mer 692164871 (ING-bank) krijgt dit fraai uitgevoerde hengstenbaltoege- Het moge op dit moment niet zo goed gaan met prins Bern- hard, de 48ste editie van de ka lender Ons Oranjehuis 1995, waarop ook zijn gezicht tradi tioneel prijkt, loopt als vanouds zeer goed. De kalender wordt al bijna een halve eeuw gemaakt door de Leidse uitgever Van Mazijk en de drukkerij Groen. Het is het paradepaardje bin nen een uitgebreide collectie van vooral religieuze kalender waar. Die maakt onder meer dat er meer kalenders zijn dan da gen in het jaar. Groothandel Van Mazijk zorgt voor de verspreiding van een groot aantal protestants-chris telijke (scheur)kalenders. 'De Honigdroppels' bestaan 112 jaar, de 'Kruimkens van 's Hee- ren tafel' gaan ook al zo'n eeuw mee. Niet vreemd: in de vorige eeuw scheidden verschillende protestantse kerken zich af. Elke geëmancipeerde richting kreeg zo zijn eigen kalender. „Een hernieuwde geestelijke beweging. Zij kregen het geld en de middelen", zegt directeur Van den Berg van de firma. Het zijn geen uitgaven met humor en moppen, wel met gedichten en historische verhalen. Op de dag zelf wordt meestal een uit spraak uit de bijbel verklaard. De kalender in paperback, het zogenaamde religieuze dagboek waarbij de blaadjes niet meer worden afgescheurd, is in op mars. Volgens directeur Van den Berg is juist de scheurka- lender op zijn retour, terwijl met name het 'dagboek' beter verkocht wordt. Van den Berg schat in dat er door de kerken zelf 'tussen de twee- en drie honderdduizend kalenders wor den verspreid door de kerken. „Voor ouderen en zieken. Een minderheid komt via de winkel bij de mensen terecht.". Ook bijzonder zijn de Zwitserse kalenders: fraaie kleurenfoto's met bijbelspreuken. Bij een af beelding van duiven: 'Zalig zijn de reinen van hart, want zij zul len God zien' (Mattheus). Bij een rotspartij: 'Gij staat door het geloof. Verkoopaantallen van zijn kalenders wil Van den Berg niet noemen. Vast staat wel dat Ons Oranjehuis - met een im mer stralende Beatrix - ook voor 1995 een bestseller van uitgeve rij Van Mazijk en drukkerij Groen is. Grote boekhandels en waren huizen richten zich echter nau welijks op religieuze handels waar. Veel meer van de wereld is het aanbod van bijvoorbeeld een boekhandel als Kooyker of een warenhuis als Vroom Dreesmann, die kalenders in al le thema's, soorten en maten in de schappen hebben staan. Kooyker doet het traditiege trouw goed met zijn kunstka lenders. „Van de scheurkalen ders is Peter van Straatens' Zeurkalender uitverkocht. 'On ze Taal' met dagelijks een taai- opgave komt op nummer 2. De poëziekalender blijft wat ach ter", zegt inkoopster Van der Meer. De Loesje-kalender is er nog volop met kreten als 'schiet gerust uw doel voorbij', of, 'alle ismes zijn dood'. Bijzonder zijn ook de zogenaamde CD-kalen- ders, losbladige afbeeldingen in een klein of groot doorzichtig doosje dat overeind gezet kan worden. V D verkoopt ze ook. Naast al lerhande scheurkalenders zijn er strips, sexbommen, dieren, landschappen, Meat Loaf, Bay- watch en noem maar op. Alles is verkrijgbaar, vaak op groot formaat. „Met name de dure kalenders over het oude New York hebben het goed gedaan", meldt een verkoper. Sommige strips zijn dit jaar nieuw. Ook kunstenaars zijn in trek. „Keith Haring is een succes". Vreemde eend in de bijt vormen de 'Twaalf Merklappen in kruis steek'. „Loopt niet goed." Pictures, een zaak in wenskaar ten aan de Haarlemmerstraat, is al door het grootste deel van haar scheurkalenders heen. „Loesje loppt het beste", weet een verkoopster, terwijl van de gewone kalenders die van de Chippendales het beste ging. De erotisch getinte Rooie Oortjes Jaarkalender is er ook nog te vinden. 'Religia' aan de Herensingel, ge specialiseerd in religieuze za ken, doet het kalm aan wat de kalenders betreft. „Het is voor ons geen hoofdverkooppro- dukt", vertelt uitbater Van der Meijden. „We hebben de Ma- riakalender, die lijkt op de Ge- rarduskalender, daarvan verko pen we er gauw zo'n 100 tot 150." Het blijkt om een katho lieke scheurkalender te gaan, die de zon en maanstanden geeft, bijbellezing aanraadt, een spreuk geeft en tenslotte ook keurige moppen op de achter kant vermeldt. Frivoler is de driedimensionale Adventkalender, waar elke dag van de 28 dagen durende perio de van november tot december in een winters tafereel een hok je opengemaakt kan worden dat een religieuze afbeelding ver- e Kalenders te kust 7 en te keur. Ze zijn weer te koop in alle soorten en L maten, voor ieder - wat wils. foto loek zuy-l derduinI j beeldt. Ten slotte geeft Religia nog een eigen kalender uit. Als relatiegeschenk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14